Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 126 od 126

Tema: Balkanski mentalitet mit ili istina?

  1. #101
    a.k. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    224

    Početno

    Da, ali to meni ukazuje da nije balaknski metnalitet kriv za to, nego ocito svatko u sebi ima sklonost zabusavati na poslu bez obzira od kuda je.

  2. #102
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa Vidi poruku
    Došao je jedan Francuz raditi u upravu Splitske banke u Split i to na neko rukovodeće mjesto. Pa u 12 više nije imao s kime raditi jer su svi otišli na pauzu.
    Pa čovjek mislio da će se vratiti do 12.30 a ono - šipak. Vratili se u 2. I on onako ozbiljno svima zaprijetio da se ne može tako dugo ostajati na pauzi, da tko je to vidio,
    mora se raditi, neće se stići...
    Za otprilike godinu dana došli su neki ljudi na sastanak s njim, oko 12. I čekali ga da se vrati s pauze. Koja je trajala do 2
    Više nije imao rimjedbi, nego je prihvatio lokalni kolorit jer mu je tako pasalo.
    Sad, možda zato što je bio Francuz (za to pročitati odličnu knjigu GODINA U MERDEU), a možda zato jer je takav čovjek.
    Jedan drugi mladi Francuz je nakon otkaza u Splitskoj banci ostao u Splitu, živi kod cure i njezinih roditelja, punica mu kuha, pere, pegla i on kaže da mu je bolje nego ikad u životu. Svaki dan provdi po više sati dnevno na kavi na Rivi i u Francusku se ne namjerava vratiti premda ovdje ne može naći posao. A došao je kao perspektivan mladi bankar, ravno iz Pariza

    htjela sam reći da, po meni, nema veze otkud je netko. Radnik je ili nije, pošten je ili nije. A generaliziranja... od toga se polako odvikavam. A Balkan... ne vrijeđa me ni u kakvom kontekstu. A da bi se ljudi u jednom trenutku svog života trebali odseliti od roditelja, trebali bi.
    radim u splitskoj banci, s navedenim francuzima, pa bi mogli i na pp o komu pricas
    i provlacimo kartice za pauzu, rijetki su oni koji bi mogli rastezati svaki dan, iako se toleriraju povremeni izleti
    inace, radila sam i u francuskoj
    u periodu od 11:30 do 14 nisi imao nikoga u uredu, svi su bili po ruckovima
    pauza je bila rastezljiv pojam, platforme za kavu uvijek popunjene
    posao od par sati se uredno prikazivao kao posao od bar dva tjedna
    tako da se slazem, ne vidim tu neke razlike u mentalitetu

  3. #103

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Evo pročitah sve 3 stranice, pa da se izjasnim i ja. Balkanski mentalitet - vjerujem da postoji (naravno na nivou skupine). Ja ga volim, svjesna sam mana, ali ih prihvaćam, možda i lakše nego mnogi jer sam živjela u Njemačkoj i skužila da mi njihov mentalitet ne paše: Bilo mi je i tamo dobro, ali strano (humor, način zabave, preciznost od koje sam ludila), tako da sam se željela vratiti na Balkan. Pa došla u Hrvatsku kao najbliže moguće (inače sam prava Balkanka - Bosanka).
    Ja sam bila sretna kad sam vidjela gomile smeća (bio odvoz krupnog otpada u kvartu, znate kako to izgleda) poslije super čiste Njemačke, a totalna sreća me obuzela kad je tramvajka stala nasred Vlaške, izašla iz tramvaja, ušla u pekaru, vratila se s pecivom i nastavila voziti. Cijeli tramvaj šizi, a ja ko mačka koja je progutala kanarinca. U Njemačkoj me je naročito izluđivalo kad ti U-ban (tramvaj) ode ispred nosa jer je vrijeme, vozač te vidi, ali nema šanse da otvori vrata.
    Ugl, volim Balkan, s prednostima i manama. MM šizi na davanje poslova preko veze i sl stvari, ja to prihvaćam kao dio mentaliteta. Ni ne mislim da bi to trebalo skroz ukinuti, samo malo više odgovornosti - tipa ne središ posao svom retardiranom rođaku već nekom koji ima dvije čiste pa se on potrudi na tom poslu.

  4. #104
    a.k. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    224

    Početno

    Mislim da davanje posla rodjacima nije tipicno samo za balkanski mentalitet, mislim da toga ima svugdje.

  5. #105

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj a.k. prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da davanje posla rodjacima nije tipicno samo za balkanski mentalitet, mislim da toga ima svugdje.
    x
    samo mislim da se to kod nas manje skriva, nekako se otvorenije kaže, on mi je rodijak...
    kod njih se radi o obiteljskom biznisu koji se naslijeđuje s koljena na koljeno

  6. #106
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Meni nekako, prvo sto mi pada na pamet, kad se prica o onom pravom, izvornom, balkanskom mentalitetu, je ona "dobra" stara: "zena je za kucu, a muz poso-kuca-birtija"
    i jasno, ona: "batina je izasla iz raja". Eto, ne znam zasto al meni bas to zvoni kao tipicni balkanizam, onako malo zaostao rezim.

  7. #107

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    mene to ne vrijedja ni najmanje. pa imamo i mi dobrih strana (i mi Bosanci)

    nego, ja zivim u At vec 7,8 godina i na neke stvari se jos nisam navikla.
    recimo, skoro mi je bilo jako neprijatno. naime, nisam otisla na cas njemackog jezika. (bila neka izlozba mojih Bosanaca, pa sam iz tog razloga propustila)
    Domalo, zove me na mob moja profa da me o necem obavijesti i da mi kaze da drugi put joj javim da necu doci. meni bilo pravo neprijatno iako zena nije bila gruba, vec jako kulturna. Mislim, pa kurs je nije posao. ´S druge strane to je Austrijanac. Tako fercera. za svaku sitnicu javi, najavi, otkazi... jao majkooo))

    i ne bih rekla da Balkanci nisu radnici. oni znaju povuc jako dobro, samo ako nema kafe i cigara na vidiku lol)
    Posljednje uređivanje od snorki : 14.06.2010. at 19:59

  8. #108
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Volim Balkan, dio sam mentaliteta, priznajem, iakomi se baš sve ne sviđa baš baš. Ali ne bih živjela ni u Švicarskoj, kod nas se gosti dočekuju toplim(pretoplim) riječima, punim stolom, i širokim osmjehom. I to je dio balkanizma. Vjerujte, putovala sam tu i tamo, nije baš svugdje tako.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Dio balkanskog mentaliteta je kada za neku zdravstvenu ili socijalnu uslugu trebate dati dodatno "mazivo" u kovertama i sl, ili imati dobro poznanstvo. Svekar mi zadnjih nekoliko godina prolazi pravu havariju po raznim klinikama gdje ga, teško bolesnog, šutiraju bez milosti. I to nakon 30 godina izdvajanja u zdravstveni sistem, u penziji, kada mu ta zdravstvena skrb najviše treba - ma sramota. Na prste može nabrojati liječnike koji su mu pristupili kao čovjeku, ljudski, a ne kao nekom broju koji im oduzima dragocjeno vrijeme, i koga se žele riješiti kao vrućeg krumpira. Tako je bilo prije 20tak godina kada mi je otac umirao, tako je i sada. Ništa se tu nije promijenilo.

    Imamo mi puno toga gdje možemo učiti od drugih, "hladnijih" nacija, onih bez smisla za humor, ružnijih, itd. Tolerancija prije svega, društvena svijest, profesionalnost, poslovna etika, ... A kakvi smo ustvari u prosjeku, trebamo samo pogledati čelne ljude u državi i po nekim državnim institucijama (sjetila sam se tužne slike Splita: Kerum & Svaguša & Mucalo).

    Gostoljubivost nije dio tog mentaliteta, jer bi onda Meksikanci, Talijani, Španjolci također trebali biti Balkanci. A nisam srela srdačnije i toplije ljude od tih nacija.

  10. #110
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Slažem se s prvim dijelom tvog posta, korumpcija i bezakonje je nas safatalo pravo. Ali nije ni to samo zbog menataliteta, sjećate se nemorala, korumpcije, bezakonja u nekim finim i inim evropskim zemljama nakon 2. svjetskog rata.(npr. Engledska)Kod nas vlada siromaštvo, mi nikada nismo dobro živjeli. Za vrijeme Tita, onako solidno, ali i to je sve bilo virtuelno pa nam se i sad odbija od glavu.
    A zašto gostoprimstvo nije naša odlika po tebi? Pa neke nacije imaju slične karakteristike, a opet ih razdvaja velika različitost.

  11. #111

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Kod nas je već dugi niz godina osnovno pravilo tko će bolje zaj... pardon, zeznuti sistem. Tu smo doktorirali, i to u svim slojevima društva. Ostatak ljudi koji se drže zakona i nekih moralnih pravila smatraju se naivčinama. I taj način razmišljanja nije od jučer, traje to dosta godina, i nije to posljedica rata A Englezi i ostali "fini" narodi ipak su taj vid rezoniranja prevazišli. Vjerujem da i kod njih ima korupcije, ali kako mi rođaci pričaju, možeš računati na ove osnovne institucije - netko je to već bolje objasnio u gornjim postovima.

    Nemoj misliti da neki na ovim prostorima ne žive dobro, financijski bolje od većine. Uvijek je bilo i bit će onih kojima pojedini sistem odgovara i gdje su se "snašli", nerijetko na račun drugih.

    Evo jedan primjer - frendica koja živi u Italiji dođe ovdje i prijavi susjeda koji je namjestio brojilo struje da mu obračunava uvijek po nižoj tarifi. Je li to OK, da li bi to većina ljudi napravili ? Ja prva ne bi - računam, ovo mi je prvi susjed, zašto bi mu se zamjerila, a nikad ne znaš da li je to neki ludonja ili nije koji ti može s puškom osvanuti na vrata. Ali ona je to napravila bez razmišljanja, jer se to kod njih radi, i zašto bi on plaćao struju po povlaštenoj tarifi a ostali ne ?

    Ili drugi primjer - dođemo na Mljet, miješana ekipa - malo Hrvata, malo Slovenaca. Svako jutro se frend, Slovenac, ustajao oko 6-7 sa crnom vrećom i čistio plažu, ono šta bi more izbacilo vani. Iako su lokalni ljudi bili plaćeni da obavljaju taj dio posla, nije to trebao raditi. Mi Hrvati smo spavali snom pravednika, nismo smatrali da trebamo čistiti naše plaže, pa došli smo se odmorit a ne radit, je li tako ?

    Nisam rekla da mi nismo gostoljubivi - samo kažem da to nije ekskluzivno pravo Balkanaca. Ima još naroda koji bi nam mogli održati lekciju po pitanju gostoljubivosti. A dalo bi se raspravljati o tome tko će ti pomoći kada ti najviše treba, da li je i to odlika Balkanaca. Često te najbliži iznevjere, a dobiješ pomoć od ljudi od kojih najmanje očekuješ.

    A svejedno ne bih se maknula odavde, u ovim vodama dobro plivam

  12. #112
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku

    Da li to postoji?
    Mene inače strašno nervira taj pojam "balkanski mentalitet", mislim da to ne postoji.
    I to mi je ustvari uvredljiv pojam.
    heh dođi malo u njemačku da vidiš kaj ti je balkanski mentalitet, uočiš ga na kilometre, bez greške

  13. #113
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj eris prvotno napisa Vidi poruku
    Volim Balkan, dio sam mentaliteta, priznajem, iakomi se baš sve ne sviđa baš baš. Ali ne bih živjela ni u Švicarskoj, kod nas se gosti dočekuju toplim(pretoplim) riječima, punim stolom, i širokim osmjehom. I to je dio balkanizma. Vjerujte, putovala sam tu i tamo, nije baš svugdje tako.

    e vidiš griješiš. isto slovi i za njemce, no, to je daleko od istine, itekako znaju drage prijatelje dočekati širokog osmijeha i punog stola. razlika je samo u tome što se kod nas po navadi tako mora svakog dočekati jer to se tak pristoji, kaj će reći ovaj onaj, pa će nas ogovarati da su dobili samo čašu vode itd...pa onda krene zbrajanje i oduzimanje tko je kome koliko dao, ponudio itd.., dok njemac tako dočeka samo pravog prijatelja i člana obitelji.

  14. #114
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj moia prvotno napisa Vidi poruku
    heh dođi malo u njemačku da vidiš kaj ti je balkanski mentalitet, uočiš ga na kilometre, bez greške

    da, treba otići u Njemačku da se vidi "balkanski mentalitet"

  15. #115
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj a.k. prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali to meni ukazuje da nije balaknski metnalitet kriv za to, nego ocito svatko u sebi ima sklonost zabusavati na poslu bez obzira od kuda je.
    nije istina, vjerovala ili ne, neke stvari se uče i prenose iz generaciju u generaciju i tako se stvori čitav niz generacija koja uči od malih nogu kako, kuda i zašto. nije bez vraga recimo njemačka 3 gospodarska sila svijeta, sigurno ne jer svatko voli zabušavati ako ima priliku. trebaš malo vidjeti te naše kolege i prijatelje ovdje, sasvim je to jedan drugi mentalni sklop.

  16. #116
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    da, treba otići u Njemačku da se vidi "balkanski mentalitet"
    daj nemoj si to raditi aprikot, budeš se opet onesvijestila od tolikog prevrtanja očima

  17. #117
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj la_mama prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerujem da i kod njih ima korupcije, ali kako mi rođaci pričaju, možeš računati na ove osnovne institucije - netko je to već bolje objasnio u gornjim postovima.
    o da ima, ima korupcije itekako, pogotovo na višim razinama poslovanja i političke elite, ali da, možeš računati na funkcionalnost sustava u tim slučajevima. i da, ne, korupcija im uglavnom nije u krvi i toliko uglavljena na svim razinama društva kao kod nas. mi smo naučili da bez toga praktički se ne možeš maknuti sa mjesta, od upisivanja u vrtić, pa do kasnije zapošljavanja i napredovanja. dok vani to nije tako. samo isključivo vlastitim radom i trudom možeš puno postići bez da ikome tutneš kovertu ili se oslanjaš na sistem usluga za uslugu.

  18. #118
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj moia prvotno napisa Vidi poruku
    , ali da, možeš računati na funkcionalnost sustava u tim slučajevima. i da, ne, korupcija im uglavnom nije u krvi i toliko uglavljena na svim razinama društva kao kod nas..
    moj tata (i njegovi kolege nijemci) je u tom sustavu uspio dobiti otkaz iz firme nakon 30 i nešto godina rada bez eura otpremnine, jedino što je dobio je račun od odvjetnika koji je otplaćivao mjesecima, jer je eto ostao bez posla.
    eto ti divnog sustava, sve kao po zakonu, a nigdje veze sa zakonom.
    očito se i ovi na zapadu kite balkanskim mentalitetom.

  19. #119
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    iznimke uvijek postoje. bilo bi smiješno i iracionalno govoriti i očekivati da u zemlji od 83 mil. ljudi vlada apsolutno savršenstvo, sklad, ravnoteža i apsolutna pravda i pravičnost. tako nešto postoji samo u Platonovoj Utopiji.

    no, sasvim drugi par opanaka je kada govorimo o sustavu gdje su određene konstalacije i događaji iznimke, a gdje manje više pravilo.

  20. #120
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    a kad smo kod primjera iz života, u firmi od mog supruga vlada pravilo kod potpisivanja ugovora otkazni rok 6 mjeseci na primjer.
    ukoliko dobiješ ili daš otkaz, punih 6 mjeseci imaš vremena naći drugi posao dok radiš za dotičnu firmu i naravno dobijaš i dalje plaću.

    u istoj toj firmi je kolega dobio slom živaca, stariji kolega, preko 50 godina. već je punu godinu na plaćenom bolovanju, i ukoliko mu se stanje popravi posao ga i dalje čeka kao i funkcija ukoliko će je biti u stanju obnašati.

    pa onda moja prijateljica je već 2 godine na porodiljnom i sad nakon još jedno pola godine se sprema konačno na posao. posao je i dalje čeka i sasvim je opuštena jer zna da niti će dobiti otkaz niti će je kolege poprijeko gledati jer je 2 i pol godine nije bilo na poslu. kad joj pričam da je kod nas tako nešto gotovo nemoguće, ne vjeruje mi.

    itd..

  21. #121
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Balkanski mentalitet mit ili istina = ISTINA nažalost, u njemu ima više onog lošeg nego dobrog, nismo svi pravi Balkanci, mislim da se iz generacije u generaciju popravljamo, ali to je ono što nas okružuje

  22. #122
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj moia prvotno napisa Vidi poruku
    a kad smo kod primjera iz života, u firmi od mog supruga vlada pravilo kod potpisivanja ugovora otkazni rok 6 mjeseci na primjer.
    ukoliko dobiješ ili daš otkaz, punih 6 mjeseci imaš vremena naći drugi posao dok radiš za dotičnu firmu i naravno dobijaš i dalje plaću.

    u istoj toj firmi je kolega dobio slom živaca, stariji kolega, preko 50 godina. već je punu godinu na plaćenom bolovanju, i ukoliko mu se stanje popravi posao ga i dalje čeka kao i funkcija ukoliko će je biti u stanju obnašati.

    pa onda moja prijateljica je već 2 godine na porodiljnom i sad nakon još jedno pola godine se sprema konačno na posao. posao je i dalje čeka i sasvim je opuštena jer zna da niti će dobiti otkaz niti će je kolege poprijeko gledati jer je 2 i pol godine nije bilo na poslu. kad joj pričam da je kod nas tako nešto gotovo nemoguće, ne vjeruje mi.

    itd..
    Ja sam se vratila nakon 2 god 6 mj i 6 dana Nitko me nije maltrao. Koristim stanku za dojenje (radim 6 h). Posao mi ne visi. Poštuju moja prava. Između dva porodiljska sam koristila go za dvije godine u komadu. Nisam dolazila na posao.

    Kolege često naruče ćevape za gablec Pod puzom (30 min) se piju kave u birtiji

  23. #123
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    super, baš mi je drago. eto, ima i svijetlih primjera, nije sve tako crno

  24. #124
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Kolege često naruče ćevape za gablec Pod puzom (30 min) se piju kave u birtiji
    u firmi kod nas se doduše ne naručuju ćevapi, ali zato kobase i da kavica u lokalnoj birtiji, pauza inače popodnevna 45 min. i 30 min jutarnja tj. doručak u kantini, jutarnja kavica..
    Posljednje uređivanje od moia : 23.06.2010. at 10:53

  25. #125
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Zaboravih napisati. Imam ozbiljan ptsp od pokušaja ostvarivanja prava koje mi omogućuje zor u kancelarijama hzzo-a.

    Tu sam stvarno doživjela sve blagodati balkanskog mentaliteta.

    Sad me i vrtići sa brdovitog Balkana, da prostite, penetriraju u zdrav mozak.
    Posljednje uređivanje od MarijaP : 23.06.2010. at 11:05

  26. #126
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    ako nam je za utjehu ima i gorih od nas, recimo rusi. jučer mi se prijateljica ruskinja izjadala do besvjesti provevši pola dana u ruskoj ambasadi. zaključni komentar joj je bio, nije čudno da nas njemci ne vole.
    inače živi preko 15 godina ovdje i već je polako poprimila njemački mentalitet, toliko da svoj ruski mentalitet polako vidi njemačkim očima i srami se toga.
    Posljednje uređivanje od moia : 23.06.2010. at 11:11

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •