Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 126

Tema: Balkanski mentalitet mit ili istina?

  1. #1
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno Balkanski mentalitet mit ili istina?


    Da li to postoji?
    Mene inače strašno nervira taj pojam "balkanski mentalitet", mislim da to ne postoji.
    I to mi je ustvari uvredljiv pojam.

  2. #2
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    A šta se podrazumjeva pod "tim" mentalitetom?
    Znam za izraz i u mojoj glavi nekako budi sliku ogromnih, crnomanjastih, neodgojenih, neotesanih muškaraca, generalno jako egocentričnih.
    Ja sam se rodila na Balkanu, odrasla i u mom najširem krugu poznanika nema ni jednog takvog

  3. #3
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Nemam pojma što se tu podrazumijeva, ali koliko vidim po drugim temama tu se bi našao "zaheban" karakter Hrvata, a budući da mislim da takav karakter u Hrvata ne postoji ništa više, niti manje nego kao kod drugih naroda, bezveze mi je da sami sebe redovito okarakteriziramo kao "lošije".

  4. #4
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    prva asocijacija je kratka pjesmica: ah što volim ovaj režim, plata/plaća ide a ja ležim.
    mislite li da je to mit?

  5. #5
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Jel taj zahebani karakter nešto slično onome što u Bosni zovu Ters

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Pa po meni postoji.

    Ono u svakom zakonu / pravilu itd. naći ćemo neku rupu, način da prođemo jeftinije, besplatno po mogućnosti.

    Npr. ideš u Ikeu, u restoran, uzmeš 1 čašu, koju onda puni i pije cijela obitelj .

    Ili, švercaš se u tramvaju, i tek kad uđe kontrola, platiš kartu SMS-om. Da nije ušla kontrola, ne bi ni platio (mislim ja se ne švercam, nemam ja živaca za to).

    Ne znam, primjera ima tisuću.

    Mene to 'balkanski' uopće ne vrijeđa.

    Pa to je zemljopisni pojam prije svega, zar ne?

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Po meni 'balkanski mentalitet' opisuje izricitu sposobnost prezivljavanja koju stanovnici bivse juge imaju, gledam to iz svoje NL perspektive.
    Hrvati su na primjer izuzetno snalaznjivi u raznim situacijama, njemac ce se na primjer drzati kao pijan plota pravila jer mu to zakon nalaze dok ce hrvat naci 'work around'.
    Ta snalazljivost meni osobno cesto smeta jer ukljucuje element izbjegavanja pravila / zakona.
    Drugi primjer je po meni dugorocni i posten rad koji se ovoj regiji (jos uvijek) ne postuje.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    OT, Anemona: priznaj da te za ovaj topic inspirirao onaj o tome koliko nam pomažu roditelji gdje se isto spominje balkanski mentalitet .

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,328

    Početno

    Pa to je jasno... Ali ja i dalje mislim da balkanski mentalitet postoji. Ima svoje dobre strane (manjinu) i nedostatke (uglavnom).

    Pod dobrim stranama podrazumijevam mrežu društvenih kontakata i obiteljskih i svih vrsta koji "uskaču" kad treba. Nedostaci se uglavnom odnose na primitivizam.

  10. #10
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    OT, Anemona: priznaj da te za ovaj topic inspirirao onaj o tome koliko nam pomažu roditelji gdje se isto spominje balkanski mentalitet .
    Je je.
    Mene taj izraz jako bode u oči, kao i "zloćesta" djeca.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Postoji, postoji. Primjera je nažalost puno. Npr. Da počnem od nama najbližeg:
    Mito po bolnicama u bilo kojem obliku, o tome se kaktli ne priča, ali je to stvar koja se skoro podrazumijeva, jelte.
    Pokloni tetama u vrtićima.
    Pokloni poslovnim partnerima (hm šou svaki božić), bakanalije za božić i novu godinu.
    Puni kafići u bilo koje doba dana, poslovni partneri izvana se uvijek tome čude uredno.
    Izbjegavanje plačanja parkinga, pa makar se nekome sparkirali i pred kućna vrata.
    Smeće na sve strane u doista lijepim količinama (brat mi je nedavno bio u Japanu i tamo recimo nitko ne čisti ulice, nema potrebe, nitko ne baca smeće i nevjerojatno je čisto).
    Ma ima toliko toga.
    U Parizu recimo možete preći cestu gdje god želite, stanete uz rub, dignete ruku u zrak i svi stanu, a kod nas na pješačkom prelazu moraš dobro paziti da te netko ne smlavi...
    Primjera puno, doista, ali evo postajem ljuta, neću više.

  12. #12
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ne znam, možda ja stvarno zato što mi ne paše izraz guram glavu u pijesak, ali ja taj mentalitet ne vidim.
    Oko mene sve neki pristojni i fini ljudi.

  13. #13
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    naravno da postoje razni mentaliteti, svijet je ogroman i normalno da se ljudi razlikuju ovisno o tome gdje žive, kakvi su tamo običaji, vrijednosti, navike ...

    evo npr. nedavno je bio jedan seminar u zagrebu i predavač je komentirao da se mi za vrijeme pauze ponašamo kao mediteranci (puno pričamo, glasni smo, smijemo se, kasnimo LOL), dok su zapadnoevropejci skroz drugačiji (tihi, ne druže se, dolaze na vrijeme na predavanje).
    zašto bi se itko vrijeđao zbog toga, stvarno ne razumijem

  14. #14
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    zašto bi se itko vrijeđao zbog toga, stvarno ne razumijem
    Zato što ja još nikad nisam čula da netko spominje taj mentalitet u pozitivnom kontekstu.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,328

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Zato što ja još nikad nisam čula da netko spominje taj mentalitet u pozitivnom kontekstu.
    Pa evo ja ga spomenula u pozitivnom kontekstu nekoliko postova dalje.

    Ali to shvatiš tek kad te život baci u neke druge vode... Kad provedeš nekoliko godina/mjeseci/whatever u sredini nekog drugog mentaliteta. Tada naučiš prepoznati i što je dobro i što je loše u svakom pojedinom mentalitetu. Jer ni jedan nije idealan, a isto tako ni jedan nije katastrofalan.... To je kao i pojam ljepote - svatko pod time podrazumijeva nešto drugo.

    No ima jedna specifičnost - Hrvatska je baš na granici zapadne i istočne civilizacije i tu često nastaju frikcije (kao o drugdje gdje se susreću različite kulture). Ne kaže se bez razloga da smo predvorje Europe. S druge strane, meni se sviđa baš tako kako je - malo Zapada i malo Balkana u odgovarajućim omjerima, pa dobiješ zemlju u kojoj je ugodno živjeti...

  16. #16
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    je li itko tebi osobno rekao da si balkanka, i to baš u negativnom kontekstu?

    ja bih se eventualno uvrijedila u tom slučaju

    generalizacije tipa "hrvati su balkanci" me stvarno ne diraju i ne vidim zašto bi me dirale

  17. #17
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ima svoje dobre strane (manjinu) i nedostatke (uglavnom).

    Pod dobrim stranama podrazumijevam mrežu društvenih kontakata i obiteljskih i svih vrsta koji "uskaču" kad treba. Nedostaci se uglavnom odnose na primitivizam.
    iako mi je jasno da balkanski mentalitet uglavnom podrazumijeva pogrdan kontekst, ja bih ove gornje postotke okrenula u korist dobrih strana
    mislim da je osjećaj zajedništva i upućenosti jednih na druge na ovim prostorima zapravo jedno pravo bogatstvo

    a to, ako nam ne da država, dat ćemo si sami ....
    ne znam, jest poprilično rašireno tu gdje živimo...
    ali koliko smo mi između sebe spremni pomoći, uskočiti, posuditi malom čovjeku...
    pa i tu kosilicu dok si ne kupiš svoju
    ne znam postoji li to još igdje

    sad će se sigurno javiti netko od koga susjed već 10 godina posuđuje kosilicu

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ali to shvatiš tek kad te život baci u neke druge vode... Kad provedeš nekoliko godina/mjeseci/whatever u sredini nekog drugog mentaliteta. Tada naučiš prepoznati i što je dobro i što je loše u svakom pojedinom mentalitetu. Jer ni jedan nije idealan, a isto tako ni jedan nije katastrofalan.... To je kao i pojam ljepote - svatko pod time podrazumijeva nešto drugo.

    No ima jedna specifičnost - Hrvatska je baš na granici zapadne i istočne civilizacije i tu često nastaju frikcije (kao o drugdje gdje se susreću različite kulture). Ne kaže se bez razloga da smo predvorje Europe. S druge strane, meni se sviđa baš tako kako je - malo Zapada i malo Balkana u odgovarajućim omjerima, pa dobiješ zemlju u kojoj je ugodno živjeti...
    Ovo je gola istina i "stranci" nas u biti vole, jer smo totalno specifični. Nema ludog provoda kao kod nas, pa i bosanci, mene recimo oni fasciniraju. Koliko sam se naslušala "šala" na njihov račun, a veće duše od ljudi nisam još vidjela.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku

    sad će se sigurno javiti netko od koga susjed već 10 godina posuđuje kosilicu
    Ne ja živim dijelom od popravka kosilica

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,402

    Početno

    Da sam na onoj drugoj temi rekla mediteranski mentalitet jel bi ti bolje zvučalo?

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Apsolutno , pa mediteran je nešto prekrasno i svi ga volimo. Balkan je onak brdovit, sirov.
    Kak zvuči kad se kaže da je netko mediteranski tip ili balkanski tip

  22. #22
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ko što je AdioMare rekla, ja mislim da smo mi baš specifičan narod. I da imamo više pozitivnih nego negativnih crta. Mi uglavnom znamo uživati u životu, prilagodili smo se sebi(izuzev jadne financijske situacije). Koliko sam uspjela viditi kroz godine i godine sezona i turista i raznoraznih krajeva svijeta, strani ljudi su stisnuti u svom svijetu, svatko živi za sebe, a i ove naše kave po tri sata, laganini đirevi i ležerni razgovori imaju svoju draž i ne viđaju se svugdje. Još uvijek smo više manje naklonjeni jedni drugima

  23. #23
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da sam na onoj drugoj temi rekla mediteranski mentalitet jel bi ti bolje zvučalo?
    Pa ajde, to bi več prošlo.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ma mi smo super!

    istina je da sam si ponekad na pas mater s okolinom, i ona sa mnom, e onda mi ta ista okolina pomogne , i ja njima i tako u krug, volimo se i mrzimo ali ne možemo jedni bez drugih!

    i da rakija je univerzalni lijek, a propuh uzročnik svih zala!

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,328

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku

    i da rakija je univerzalni lijek, a propuh uzročnik svih zala!


    Maria, da te nema, trebalo bi te izmisliti!

    Literatura za dodatno čitanje: SFRJ za ponavljače (Dejan Novačić)

  26. #26
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,985

    Početno

    Naravno da mentalitet postoji, zvali ga balkanski ili južnoeuropski - svejedno. Ne možemo pobjeći od činjenice da generalno radimo manje nego sjever, da manje zarađujemo, više krademo, iako se to često naziva snalažljivošću (korupcije ima i na sjeveru Europe, ali ne na tako sitnim, svakodnevnim razinama), a i država nam je neuredna na svim razinama.
    Evo, gledam te Grke...pa oni rade još manje od nas...valjda zato što su još južnije

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    sva jela vaših roditelja sadrže vegetu
    - ne postoji rucak bez komada mesa
    - iako niste zaposleni, u garaži vam je parkiran novi automobil
    - zovete se Ante, Ivana ili Ana
    - rakiju ne koristite samo na proslavama, vec i kao sredstvo za pranje prozora,masažu i kao lijek
    - posude perete rucno, prije nego što ga stavite u mašinu za pranje
    - živite s roditeljima sve dok ne stupite u brak
    - nemate mikrovalnu pecnicu jer nije zdrava i zraci
    - vaša 13-godišnja sestra može popiti više od bilo kojeg stranca
    - smatrate kako su Hrvatska i njezino more najljepši na svijetu, iako nikada niste ni prešli državnu granicu
    - roditelji su vam uvjereni da cete biti nitko i ništa ako ne završite fakultet
    - cim ste se rodili postali ste strucnjaci u tri podrucja: politici, nogometu i medicini
    - nerede na stadionu uvijek uzrokuje policija
    - ne izlazite iz kuce dok vam kosa nije potpuno suha
    - ne smijete sjediti kraj otvorenog prozora zbog straha da cete dobiti upalu pluca od propuha, cak i ako je ljeto
    - na vjencanju vam je bilo najmanje 1000 ljudi od kojih više od polovice jedva

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    plus mali dodatak na stranom jeziku :-
    Tvoji rođaci iz Hrvatske stalno se žale da nemaju para, a imali su mobilni
    tri godine pre tebe, stalno putuju u inostranstvo i nose samo firmiranu garderobu.

  29. #29
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Da podebljam malo Mariju:
    Kako znas da si porijeklom iz ex-yu......

    -Kod vas u kuci rakija se koristi za lijecenje svih bolesti, za proslave u
    svim prilikama i kao losion za masazu.
    -Za rodjendan te vuku za usi "da narastes".
    -Tjedan dana poslije Bozica ili Uskrsa jos uvjek je za rucak sarmu.
    -Kada places, nije neobicno da ti otac kaze:"Prestani cmizdriti, u p.
    materinu"
    -Svako vjencanje pocinje pjesmom "Danas majko zenis svoga sina".
    -Otac te naziva "idiotom" kada ne znas unapravit ono sto i on sam ne zna.
    -Mama te je jos kao malog naucila da "propuh ubija".
    -Imas bar jednog rodjaka s kojim tvoja porodica ne razgovara.
    -Salis se na temelju osobne tragedije.
    -Imas bar jednog rodjaka koji pece svoju rakiju.
    -Mislis da je uglavnom sve neka zavjera.
    -Tvoja baka nikada ne prihvaca cinjenicu da nisi gladan.
    -Kada upoznas nekog stranca, prvo ga naucis sve psovke.
    -Tvog tatu uvijek bole ledja.
    -Kada si mali za rodjendan uz poklon obavezno dobijes i cokoladu!
    -Govorili su ti da ce ti narasti rep ako pijes kavu kad si mali.
    -Plasili su te Babarogom.
    -Tvoja mama ima sve ljekove koji bi mogli "zatrebati".
    -Mama ti ne da da pijes hladnu vodu kada si znojan.
    -Roditelji ti stalno govore :"...kad sam ja bio u tvojim godinama..."
    -Tvoji roditelji urlaju na telefon kada pricaju sa rodjacima ili prijateljima
    u inozemstvu
    -Roditelji te zovu "sine" bez obzira da li si decko ili djevojcica.
    -Udaras po stolu i razbijas case kada si pijan i veseo.
    -Kada ti recenica :"Nemoj toliko da se smijes, oplakaces /skocit ce ti na
    nos" zvuci razumno.
    -Tvoja majka svaki cas izgovara "Hvala Bogu".
    -Citas mami i tati ovaj spisak, a oni se zgrazavaju i govore "Sto lazes,
    nije istina!".
    -Ako sjedis blizu TV-a izgubit ces vid.
    -Zivis u zemlji gdje je "batina iz raja izasla".
    -Mama trci za tobom da obuces potkosulju.
    -Kada dobijes poklone koji ti se ne svidjaju, cuvas ih za poklon nekome.
    -DVD, video, daljinski su ti pokriveni folijom, da ne pada prasina.
    -Tvoj otac misli da svi Kinezi imaju crni pojas.
    -Na svim svadbama je isti meni: "juha, sarma, pecenje, kupus salata, torte".
    -"Djevojke" oko tebe izgledaju kao da imaju 23, a ustvari imaju 15 godina.
    -Vozis bolji auto nego tvoj otac.
    -U garazi/podrumu imas nekoliko (desetina) litara rakije/alkohola i pola
    tone otpada.
    -Skoro svi koje poznajes hrcu.
    -Oba tvoja roditelja su do skole morali pjesacit bosi po snijegu, po 5 km
    uzbrdo. U oba pravca. Preko kamenja...
    -Tvoja mama reze kruh na snite debljine 5cm.
    -Svako ima bezbroj kumova.
    -Imas bar jednog rodjaka koji je soboslikar.
    -Jedan kruha se pojede za rucak.
    -Rakija se pije prije dorucka za "cirkulaciju".
    -Zauvijek zivis sa roditeljima.
    -Imaš vunene carape koje ti je isplela baka.
    -Mama ti ne dopusta sjediti na betonu zbog prehlade/jajnika.
    -Ako si starije dijete, uvjek moras popustiti jer si "pametniji".
    -Roditelji prebacuju kanal kada su scene ljubljenja na TV-u.
    -Kad god su ti roditelji rekli:" Vidjet cemo", nije bilo nista od toga


  30. #30
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Što je nabolje od svega, ovo "zauvijek živiš s roditeljima" je i dovelo do otvaranja ove teme

  31. #31
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Što je nabolje od svega, ovo "zauvijek živiš s roditeljima" je i dovelo do otvaranja ove teme
    Sve negiram!

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Mentalitet kao mentalitet definitivno postoji, svaki narod je drugačiji, ima drugačije socijalne norme i vrijednosti...

    I da, izbjegavanje zakona, nazovi rođaka kad ti auto pokupi Zagreb parking jer si zaista parkirao na zelenoj površini-ali ne, ajmo se žalit jer sudovi ionako ništa ne rade i bit će zastara za 2/3 godine i neću platiti ništa. Mislim da nigdje osim u Hrvatskoj nema pregovora za plaćanje kazne kad te zaustavi policajac ili čak da te pusti na lijepe oči. Davanje poklona doktorima samo da bi te tretirali kao čovjeka, traženje veze za operaciju, "lako ćemo" mentalitet...krađu stvari iz ureda dok te ne ulove, telefoniranje s posla, faxiranje s posla, skeniranje s posla i tako u krug. Svugdje se traži rupa u zakonu, guraju se bratići, dobivaju se poslovi preko veze, ne vraća se kusur u dućanu/bircu...

    Pozitivno: gostoprimstvo/gostoljubivost. Ono da ti netko da sve što ima i ponudi ti krevet, a da on spava na podu iako te vidi prvi put u životu. Plaćanje rundi, a ne raskusuravanje za svaku kunu/kavu. Pozivanje prijatelja na ručak doma, okupljanja, roštiljanja-to prakticiramo ipak više od ostalih. Ne mogu se sad svega sjetit...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    ...I da, definitivno duže ostaju djeca doma (i predugo) i ima više slučajeva kad u jednoj kući žive i po tri generacije nego drugdje. I da, jako smo zavidni. Ne daj Bože da negdje imaš kuću u kojoj si samo vikendima i ljetom, a da je veća od susjedove koji je stalno tamo. E onda krenu krađe-od kamenja, cvijeća pa do 50 čempresa, tački....ne šalim se.

    A još pozitivno: pa uglavnom ne idemo van samo da se zapijemo nego da se družimo, plešemo, pričamo...ovi zapadnjaci idu uglavnom samo da se zapiju. A i vjenčanja su nam puno veselija.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 08.06.2010. at 21:45

  34. #34
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    ...I da, definitivno duže ostaju djeca doma (i predugo) i ima više slučajeva kad u jednoj kući žive i po tri generacije nego drugdje. I da, jako smo zavidni. Ne daj Bože da negdje imaš kuću u kojoj si samo vikendima i ljetom, a da je veća od susjedove koji je stalno tamo. E onda krenu krađe-od kamenja, cvijeća pa do 50 čempresa, tački....ne šalim se.

    A još pozitivno: pa uglavnom ne idemo van samo da se zapijemo nego da se družimo, plešemo, pričamo...ovi zapadnjaci idu uglavnom samo da se zapiju. A i vjenčanja su nam puno veselija.
    Joj,da, vjenčanja!

  35. #35
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    Npr. ideš u Ikeu, u restoran, uzmeš 1 čašu, koju onda puni i pije cijela obitelj .
    jesi ovo opisivala njemačke turiste na jadranu?

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Mene to balkanski mentalitet asocira prvo na cuvenu recenicu: Ne mogu oni mene toliko malo da plate koliko ja malo mogu da radim. Pa onda, moja frendica dosla iz Kanade posle 15 godina, nalazimo se u gradu i ona ne moze da se nacudi kako je u radni dan, u podne sve puno ljudi, kafici puni, prodavnice, ulice.... Zasto ti ljudi ne rade??? (to su uglavnom studenti od cca 30 godina )
    Pa onda ta cuvena rakija, promaja, sarma, moras jesti kako nisi gladan???, danas majko zenis svoga sina.....

    Ali meni je sve to nekako saljivo, ne vredja me. Moja baka zaista veruje da promaja ubija, a moj svekar tvrdi da pece najbolju rakiju u Srbiji...

    Gostoljubivost, optimizam, vedar duh, ja volim te karakteristike balkanaca, to sto smo bliski sa familijom i prijateljima, komsijama...
    Ma bas me ne vredja, ja jedino kad za nekog muskarca kazem da je balkanac onda ne mislim bas lepo (to su oni sto se posle rucka izmaknu da zena moze fino da pospremi, citaju novine i hrcu, decu jedva raspoznaju, ne kupaju se cesto hehehehehe)

  37. #37
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    a ja imam dojam, da sto dalje idemo (generacija za generacijom) da od svih tih balkanskih karakteristika sve vise ostaju one ne bas pozitivne (mito, nerad, hvatanje krivina), a ovo sto se tu nabrajalo kao pozitiva - druzeljubivost, susretljivost, bliskost s obitelji i susjedima, prijateljima - da to polako kopni... i sve cesce cujem kako ljudi zive u zgradi i ne poznaju (i ni ne pozdravljaju se!) ni s jednim susjedima, ne otvaraju (i ni ne provjeravaju tko je! jer se nitko u to doba nije "najavio"!) vrata, nemaju - osim uze obitelji - nikoga tko bi im uskocio u bilo cemu...

    taj mi je dio pretuzan.

  38. #38
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,985

    Početno

    A što ste se uhvatile tog propuha? Meni stvarno nije dobro kad stojim na propuhu!
    I volim kad mi poklone čokoladu za rođendan i inače.
    I "prehladim" mjehur kad sjedim na hladnom.
    I mislim da je HR more najljepše.



    :1969:

  39. #39
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Od ex-yu izjava ja znam za max 5.

  40. #40
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Od ex-yu izjava ja znam za max 5.
    Ti onda ziher imaš austrougarske korijene!

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,328

    Početno

    JA i mm imamo austrougarske korijene, pa ipak znamo sve gore nabrojeno. Pa napisala sam literaturu - SFRJ za ponavljače!

    Anemona (i dosta drugih) je jednostavno premlada....

  42. #42
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Anemona (i dosta drugih) je jednostavno premlada....
    a i zgodno je ako si živio na području više republika i ako su ti roditelji odsvakud.
    e onda "potrefiš" svaku od nabrojanih izjava.

  43. #43
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    evo i mene u obranu generacije

    moji su prakticki iz istog sela pa sam cula za sve gorenavedeno folklor je to

  44. #44
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    a i zgodno je ako si živio na području više republika i ako su ti roditelji odsvakud.
    e onda "potrefiš" svaku od nabrojanih izjava.
    Živim u Zagorju, gdje je stanovništvo usudila bih se reči 95 % samo lokalno, dakle Zagorje, i to su sve fini ljudi.

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,328

    Početno

    Potpis na apricot.

    He he he... točno... Imamo i mi dosta rodbine iz takvog šarenog jata i rasutih kojekuda (i zapadno i istočno) pa se posjećujemo samo s putovnicom.... Teško je zapravo naći nekoga tko nema takvu obitelj.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 09.06.2010. at 08:24

  46. #46
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis na apricot.

    He he he... točno... Imamo i mi dosta rodbine iz takvog šarenog jata i rasutih kojekuda (i zapadno i istočno) pa se posjećujemo samo s putovnicom.... Teško je zapravo naći nekoga tko nema takvu obitelj.
    Pa evo ja imam pola ulice rođaka. Mi smo kao u onom filmu Moje grčko vjenčanje.

  47. #47
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Živim u Zagorju, gdje je stanovništvo usudila bih se reči 95 % samo lokalno, dakle Zagorje, i to su sve fini ljudi.
    aha, moji nisu fini?!

  48. #48
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    aha, moji nisu fini?!
    Ovisi koji su tvoji!?
    Poanta je kod mene, da mislim da su svi Hrvati fini, a vi mi tu razbijate snove nekakvim čudnim mentalitetom.

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,328

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    aha, moji nisu fini?!
    Draga, pusti.... ovi Anemonini su ipak Zagorci, oni se ipak rađaju s malom maturom, he he he

    Ako je po krvi, onda sam se ja rodila sa samo 2 razreda osnovne (imam četvrtinu zagorske krvi).

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Ja znam za sve gore navedeno

    I opet kažem nije mi žao i ponosna sam na to. Evo ponosna sam na svoje balkanske korijene!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •