Stranica 16 od 16 PrviPrvi ... 6141516
Pokazuje rezultate 751 do 796 od 796

Tema: Zabrana nošenja burki u Francuskoj

  1. #751
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Ja bih se osvrnula na tezu koje i kakve zakone ima pravo donositi jedna država. Primjer u Hrvatskoj: zakon o "medicinskoj" oplodnji. Donijela ga je tijesna većina (jedva postignut kvorum od 77 sabornika, od kojih je 70 glasalo ZA od ukupno 153 zastupnika). I sad se kaže - čula sam na radiju - "Zakon je zakon, mora se poštovati". Meni je taj zakon duboko nepravedan jer ga je donio jedan čovjek (Milinović) uz pomoć stranačke stege i par istomišljenika, a Zakon ugnjetava na vrlo osoban način pacijente koji će zbog njega imati mnogo duži i krvavaviji put do djeteta nego što je potrebno.

    Dakle, nikako se ne slažem da je bilo koji i bilo kakav Zakon opravdan samo zato što ga je donijela većina; ali u demokratskim državama Zakoni koji su nepravedni mogu se mijenjati demokratskim putem koji zaštićuje manjinu od većine - u ovom slučaju Ustavni sud (koji još nije odlučio, jer je u Hrvatskoj Ustavni sud ispolitiziran, suci se u Saboru biraju na 4 godine, umjesto doživotno kao u drugim državama, i ne postoji neovisnost Suda potrebna za objektivnost odluka koje idu protiv saborske većine).

    Seni je postavila vrlo dobra i apstraktna i praktična pitanja oko toga gdje se nalazi balans između interesa društva i interesa pojedinca - a većina Zakona ima taj neki balans koji se mora naći. Kad se radi o zabrani niqaba, mislim da francuski zakon ide predaleko, jer opće dobro nije toliko narušeno da bi opravdalo ograničavanje osobne slobode koje može biti vrlo emocionalno za pojedince. Međutim praktične situacije koje je Seni navela su po meni mnogo, mnogo bitnija pitanja - pitanja na koja bi se trebalo skoncentrirati u javnoj raspravi, umjesto da se bitka vodi oko simbola koji su VRLO različiti za umiješane interesne skupine (za zapad, niqab je oličenje nejednakosti spolova; za islamske tradicionaliste, poseban položaj žene kao nekoga kog treba zaštititi i poštovati). Zbog toga što isti odjevni predmet predstavlja OPREČNE stvari, nikad neće biti slaganja oko toga. Ali, mislim da će se SVI složiti oko zlostavljanja žena, prebijanja, prisilnih udaja djevojčica itd itd, i protiv kojih progovaraju (doduše još uvijek premalo) i vjerski vođe. Tradicije se mijenjaju tek postupno, ali oni koji žive na zapadu ipak moraju prihvatiti osnovna pravila ponašanja svog novog društva (to ne znači promiskuitet, nego vrijednosti poput osobnog izbora, nenasilja, itd), i tu se društvo mora itekako potruditi da prihvati i integrira pridošlice, ali i ZAŠTITI od tradicija koje nisu istinski islamske, iako se takvima opisuju i smatraju. Postoji jedan francuski pisac, Gilles Kepel, koji baš u francuskim i europskim muslimanima vidi rješenje za modernizaciju ne Islama, već islamske tradicije, jer je baš ta populacija prisiljena naći kompromis između društva u kojem živi i tradicija kojima se vlada.

    Upravo čitam knjigu od Roberta Laceya, koji je prije 30 godina napisao prvi dio o Saudijskoj Arabiji, a nakon 9/11 napada se vratio tamo, proveo 3 godine u Saudijskoj Arabiji da shvati što je dovelo do napada na Ameriku, i napisao taj nastavak. Naime, 1979. je bila godina u kojoj je iranski šah pao u islamskoj revoluciji, a domaći fundamentalisti su izveli dvotjedni oružani napad na glavnu džamiju u Meki - nasilje na svetim mjestima, a posebno srcu Islama, je u Islamu nezamislivo. Do tada se kraljevska obitelj bojala ljevičara, a onda su našli da su pod napadom desničara. I što su napravili? Totalni zaokret u politici: zabranili su objavljivanje ženskih fotografija u novinama, uveli religijsku policiju, počeli još više inzistirati na odvojenosti spolova u javnosti (koje do tada nije bilo do te mjere), zabranili kina, zabranili pjevanje, ukinuli kurseve na fakultetima koji su bili previše permisivni, pojačali religijsku edukaciju. Ali treba shvatiti da je to bila POLITIČKA odluka, ugađanje protivnicima modernizacije da bi se vladari obranili od optužbi bezbožnosti. To nije bila vjerska odluka. To je primjer vjerskog totalitarizma. (I ono od čega mene podilazi jeza je da se nešto slično - naravno, u mnogo manjoj mjeri, ali ipak događa - i u Hrvatskoj - strah vladajuće garniture od vjerskog establishmenta koji je razlog za donošenje duboko nepravednih Zakona. Hrvatska se po tom pitanju u zadnjih 20 godina toliko promijenila da je meni neprepoznatljiva.)

  2. #752
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    seni senim te ili kakoveć, odličan post

  3. #753
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Kad čitam postove poput ovog Pininog, jasno mi je zašto se kaže da je ovo edukativni forum

  4. #754
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Bravo, seni!

    Da ne bih samo potpisivala, doprinos temi zvuci ovako:

    Izuzetno sam protiv ogranicavanja osobne slobode, ali sam izuzetno za osiguranje osobne slobode, u isto vrijeme. A cesto osobna sloboda jednog pojedinca ima zelju i potrebu dotaknuti slobodu drugoga. Pa onda imamo zakone i propise, ne bi li se barem nesto od osobnih, a i drugih sloboda ocuvalo, a dok nije na stetu drugih.

    Nakon sto sam to ovako odlicno isfilozofirala (iza sebe imam nekoliko polozenih ispita iz nekoliko filozofskih predmeta, nista vise od toga), da pojasnim -

    Vjerske i ostale slobode su super. Ali, kao sto je vec puno puta spomenuto, vjera nalaze da se kamenuju prebljubnice. Treba li to dopustiti? Bilo gdje, ne samo tamo gdje je doticna vjera vecinska.

    Biblija kaze oko za oko, zub za zub (ako se ne varam, 'bem mu, ni tu nisam potkovana papirima i diplomama) pa ne vadimo oci i zube svaki put kad se netko nadje u toj situaciji, zar ne?

    Sve evoluira, ukljucujuci i vjeru. Bar bi trebalo. Ako ne zeli i ne moze, cini mi se da bi moralo ostati u okvirima gdje vecina to dopusta, ne bilo gdje.

    Primjer: Francuska ne moze zakonom sprijeciti kamenovanje preljubnice zakopane do grudi na javnom trgu u ... XY-u. Ali moze u Francuskoj. I treba, kad vec moze.

    Sto se samih burki tice, i dalje sam malo neodlucna sto se tice nosenja. Neodlucna zato sto postoji zrno sumnje i mogucnosti u meni da netko to stvarno zeli. S druge strane, mislim da zeli jer nema izbora. Sve drugo sto dolazi s tim (ili bez toga), a spominjala je, recimo, Silan, skroz izlazi iz domene onoga sto je meni prihvatljivo i sto bih zeljela sebi, svojoj djeci, prijateljicama, poznanicima, teti koja prodje pored mene na cesti... bilo kome.

    Cinjenica da je meni neprihvatljivo ne bi trebala vrijedjati nikoga.

  5. #755
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    U medjuvremenu je uletjela i pino (ili nisam pazila na satu) pa se moram sloziti i s njom.

  6. #756
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Malo se ponavljam, ali ionako nitko ne čita
    Čita.

    Pogledala sam filmić :jedan dan u životu liječnice u Saudi.Arabiji. Ona je liječnica u klinici za IVF. I sve postupke radi u nikabu, vide joj se oči kroz 1 cm otvora. Gleda u mikroskop i oplođuje stanicu- na njoj i veo i maska, i imaju 50 - 60 posto uspješnih trudnoća. A ne znaš kakva je, ni tko je ispod. Meni je to nezamislivo. Ujutro mora čekati prijevoz, jer ne smije voziti.

    Taj nikab je i gori od burke jer ima dva sloja za prekriti oči ( pa žena može birati količinu pokrivenosti ili otkrivenosti tih 1 cm očiju), a ne mrežicu. Kratkovidna sam i znam dobro što znači ne vidjeti bistro, možda mi je time još gore vidjeti žene koje namjerno ne vide dobro.

    Smatram da nije nikako u redu ikome nametati pokrivanje očiju, pa ma koji razlog bio.
    Bile bi dovoljno pokrivene i da je lice vani, sve drugo neka sakriju.

    Opet kažem da ne volim zabrane, ali ovo nije loše zabraniti. Život pod burkom i nikabom i nije neki život.
    Ili ja skroz krivo gledam sa moje ovdašnje pozicije.

  7. #757
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Konkretno, u Iranu postoje udruge i pojedinci (gledala dokumenarac o Amerikanki udanoj u Iran - uspjela je pobjeći) koje pomažu pri bijegu žene preko granice. Za to se zanemariv broj žena odluči i od njih zanemariv broj žena uspije. Još ako pokuša i djecu sa sobom povesti.... rijetko koja uspije...

    Pokušava se zaustaviti kamenovanje, maloljetni dogovoreni brakovi, šibanje zbog preljuba (većinom je to silovanje).... svašta se radi...

    A ovo očekivanje da se žene same pobune..... pa to je smiješno.... Zar stvarno mislite da se silovana žena ne pobuni kad ju brat odluči ubiti jer je narušila čast obitelji?!

    U mjestima gdje se burka obavezno nosi, hodati vani bez nje je pozivnica za silovanje, ubojstvo, šibanje i sl. Ako ti se navedeno dogosi, sud presudi da si kriva za preljub....

    U samoj Francuskoj - isto sam gledala dokumentarac kad su zabranili učenicama da nose marame, pratili su učenice i njihove obitelji - neke cure su ih skinule i točka, neke su ih nosile u školu i skinule samo na inzistiranje profesora, neke su se preselile u muslimanske škole, a jedna se vratila u zemlju iz koje je došla. Točnije, roditelji su ju vratili.
    Citiraj MoMo prvotno napisa Vidi poruku
    Citiraj ive prvotno napisa Vidi poruku
    pokušala je mnogo toga. nebrojeno puta joj je život bio ugrožen i živjela je u svojevrsnoj izlolaciji, pa je morala i u SAD jer bi ju ziher koknuli u NL. samo zato što je podigla svoj glas protiv načina života tih žena. što je jedna od rijetkih koja je glasno ispričala kako je njihov život izgledao. i zbog toga je svakodnevno strepila za vlastiti život. jer o nekim se stvarima očito ne priča.
    Hvala vam na odgovorima, ovo je sada vec drugacije tj. moze se sagledati i iz drugog kuta


    Citiraj Pcelica Mara prvotno napisa
    Ako netko živi svoju vjeru i zbog nje odlučuje zlostavljati članove svoje obitelji to je njegova stvar.
    Ako nekome vjera nalaze da žrtvuje nevino dijete i on to od srca radi - pa neka radi.
    Ajmo sada biti realni i ne brkati vjeru sa sektama.
    Nijedna vjera ne propovjeda zlo i nasilje.
    Ekstremisti postoje u svakoj vjeri, ali takve osobe bi trebalo procesuirati i sankcionirati, a ne tolerirati.



    Malo sam razmisljala o svemu, nacelno ja se slazem s vama.
    Bilo bi divno kada nijedna zena na svijetu nikada vise nebi morala uciniti ono sto ne zeli.
    Problem ovdje je sto bi se sustina Islama morala promjeniti kako bi to bilo izvedivo.
    U Kuranu ne stoji da se zena mora pokriti kao sto ni u Bibliji ne stoji da svecenici moraju biti u celibatu.
    Sto je s casnim sestrama? Njima se samo lice vidi bilo + ili -40 stupnjeva vani pa nitko nije rekao da su jadne te casne i da ih treba spasiti.

    Ja ovdje samo pokusavam gledati stvar i iz drugog kuta,kuta zene koja zeli biti pokrivena i ne osjeca se zlostavljano ni ugrozeno.


    Sto mislite o ovome?
    Kada bi u jednoj strogo katolickoj obitelji jednog dana djevojcica rekla:"Ja vise ne idem na misu nedjeljom, mene ova vjera vise ne zanima" sto bi ti roditelji napravili? Rekli, ok kceri, tvoj izbor?

    Jeste li vi kao djeca bili prisiljavani ici u crkvu nedjeljom?

  8. #758

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku

    Jeste li vi kao djeca bili prisiljavani ici u crkvu nedjeljom?
    Ne, tijekom 2-3, zapravo 4 godine nisam uopće išla

  9. #759
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa Vidi poruku
    Kada bi u jednoj strogo katolickoj obitelji jednog dana djevojcica rekla:"Ja vise ne idem na misu nedjeljom, mene ova vjera vise ne zanima" sto bi ti roditelji napravili? Rekli, ok kceri, tvoj izbor?

    Jeste li vi kao djeca bili prisiljavani ici u crkvu nedjeljom?
    da
    ali kad sam sa 17 rekla da ne želim, onda me nitko nije kaznio zbog toga
    ili poslao u samostan
    ili udao, zaboga

    sigurno je takvih slučajeva bilo
    ali u 21. stoljeću to je iznimka, šokantna anegdota, a ne pravilo ili vrlo učestala pojava
    Posljednje uređivanje od sladjanaf : 23.07.2010. at 21:56

  10. #760

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Ja nisam odrasla u porodici koja me ucila da trebam nikab nositi,ili bilo sta (osim nekih izopacenih bosanskih obicaja koji se pripisuju islamu) od vjere islama,te stoga ne mozete reci da ne znam za drugo,i da mi se to od malena urezalo kao jedino ispravno.Ne nije.Na ovakav nacin zivota sam se opredjelila poslije i nikad,ponavljam NIKAD ga ne bih dala ni za sto.Niti za trun zivota neke glumice,neke doktorice,jer u tome nije sreca kakvu ja trazim,niti je u tome smiraj koji meni treba i koji me ispunjava.
    Uvijek u svakom trenutku imam izbor,i niko me ne sprjecava u tome da svoj zivot nastavim zivjeti na drugaciji nacin,ali ponavljam to nije ono sto ja zelim i ono u cemu bih ja nasla srecu.

    mlukacin,zene koje nose burku ili nikab skrivaju se samo od muskaraca s kojima nisu u rodu.Tako da ako postoji mjesto u gradu gdje zena moze da se raskomoti,ona ce to uciniti.Mi cesto odemo na planinu gdje se ja raskomotim i igram sa djecom,i bas nam bude lijepo.
    Normalno odlazim doktorici,ona me vidi,i to nije nikakav problem.Dijete me prepoznaje isto tako normalno kao svoju majku,i cak kad nas je vise pokrivenih u drustvu,oni uvijek znaju ko im je majka,bilo po boji odjece,ili po glasu,ne bitno skroz.
    Nisam nikad imala problema s tim.

    Mnoge od nas imaju dvoriste u kojem su lijepo skrivene i izlaze bez nikaba u dvoriste.Kupaju se u bazenu normalno,i da ne nabrajam dalje.
    Imam svoje prijateljice kojima idem i koje meni dolaze.
    Hocu da kazem da je zena pod nikabom ili burkom samo onda kad je u blizini neki muskarac koji joj nije rod i pred kim treba sakriti svoje tijelo.Ne zato sto je njeno tijelo necisto,naprotiv...zato sto je njeno tijelo cisto i nije pristupno za svaciji pogled.

    Smatram da ovo nije za dobrobit zene muslimanke,vec jos jedan korak u nizu i pokazatelj mrznje prema islamu.
    Zenama muslimankama ne treba topla dobrodoslica na zapadu.Ne zelimo mi zivot kakav nam nudi zapad,niti njihov put.
    Svojim razgolicavanjem su i doveli do toga da danas gledamo vijesti gdje otac siluje kcer ili sin siluje majku.Neka se zapitaju zbog cega.
    Zapad vise nema stida,i otvoreno poziva na razvrat.
    Nasa djeca od malena gledaju slike golisavih zena na plakatima i stalno se sve te stvari serviraju.No to njima nije problem,problem je zena u burki koja se ne uklapa u njihov razvratni svijet,pa zele i nju da razotkriju,i onda cemo svi biti super i zivjecemo sretno do kraja zivota

  11. #761
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    Silan meni je iskreno zao sto ti u svojim postovima imas neki pravdajuci ton- donekle razumijem jer koliko god se mi u BiH trudili biti tolerantni zena pod nikabom je "drugacija".
    Ja postujem tvoj izbor i sigurna sam da je to bio tvoj slobodan izbor. Ono o cemu smo mi raspravljali su zene koje (sirom svijeta) nisu imale tu mogucnost izbora koju ti imas. Njihov slucaj je "jendostavan" - rodis se kao zensko i zavrsit ces pod burkom ili nikabom ili samijom. A mozda medju njima ima zena koje to ne zele ili jednostavno zele umjesto burke nositi maramu. I ne govorim sada o Bosni govorim o svijetu jer recimo curica u xy selu u Afgansitanu nije imala mogucnost izbora koju ti imas.

  12. #762
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj Silan prvotno napisa Vidi poruku
    .
    Zenama muslimankama ne treba topla dobrodoslica na zapadu.Ne zelimo mi zivot kakav nam nudi zapad,niti njihov put.
    Svojim razgolicavanjem su i doveli do toga da danas gledamo vijesti gdje otac siluje kcer ili sin siluje majku.Neka se zapitaju zbog cega.
    Zapad vise nema stida,i otvoreno poziva na razvrat.
    Nasa djeca od malena gledaju slike golisavih zena na plakatima i stalno se sve te stvari serviraju.No to njima nije problem,problem je zena u burki koja se ne uklapa u njihov razvratni svijet,pa zele i nju da razotkriju,i onda cemo svi biti super i zivjecemo sretno do kraja zivota
    a ako se pitate što je vjerski fanatizam, evo vam, pročitajte

  13. #763

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    sladjana ja sam se naježila od ovog kvotanog odlomka.

  14. #764
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Ja cu se odjaviti s ove teme jer tu su uvrede pocele padati na veliko.

    Lijepi pozdrav svima
    Posljednje uređivanje od Marsupilami : 23.07.2010. at 23:30

  15. #765
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj MoMo prvotno napisa Vidi poruku
    Silan meni je iskreno zao sto ti u svojim postovima imas neki pravdajuci ton.
    Silan ima pravdajuće- uvredljivi ton, sebe pravda, nas vrijeđa.
    I to nije OK.

    Citiraj Silan prvotno napisa Vidi poruku
    .Na ovakav nacin zivota sam se opredjelila poslije i nikad,ponavljam NIKAD ga ne bih dala ni za sto.

    Smatram da ovo nije za dobrobit zene muslimanke,vec jos jedan korak u nizu i pokazatelj mrznje prema islamu.
    Zenama muslimankama ne treba topla dobrodoslica na zapadu.Ne zelimo mi zivot kakav nam nudi zapad,niti njihov put.
    Svojim razgolicavanjem su i doveli do toga da danas gledamo vijesti gdje otac siluje kcer ili sin siluje majku.Neka se zapitaju zbog cega.
    Zapad vise nema stida,i otvoreno poziva na razvrat.
    Nasa djeca od malena gledaju slike golisavih zena na plakatima i stalno se sve te stvari serviraju.No to njima nije problem,problem je zena u burki koja se ne uklapa u njihov razvratni svijet,pa zele i nju da razotkriju,i onda cemo svi biti super i zivjecemo sretno do kraja zivota
    A ja svoj "razvratni" zapad ne bih mijenjala ni za što na svijetu, pogotovo ne za vrijednosti koje ti propagiraš.
    I nimalo se osjećam razvratno, čak što više vrijeđa me što uopće "ženu zapada" tako opisuješ.

  16. #766
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Bježim s ove teme, nije to za mene...

  17. #767
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Senini postovi mi se jako sviđaju, to je ono u čemu sam se najviše našla. Upravo mi se ta "posebnost" žena čini naličje novčića koji na drugoj strani ima svođenje žena na tjelesno... U biti, ja se osobno nelagodno osjećam i kad mi netko iskazuje kavalirštinu...

    I pino je navela neke zanimljive momente vezano za vjersko-političke nijanse.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.07.2010. at 00:55

  18. #768
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Silan, ako vam taj razvratni zapad toliko ne odgovara, zašto se onda selite tamo?

  19. #769
    zeljana avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    146

    Početno

    U zivotu u svemu treba imati mjeru, pa i u vjeri. Kao sto SladjanaF rece sve ostalo je fanatizam.
    Neki dan kod ginekologa (muskog) bila sam u cekaonici sa zenom skroz prekrivenom ni oci joj se ne vide. S njom je usla i mama ili svekrva na pregled. Lice joj ne moze niko vidjeti ali....ma dajte to nikada nije bilo u EX YU. Postavlja se jos jedno pitanje/ s kim zivim u zgradi? Ulaze izlaze, lica im ne vidim. Sutra moze neki razbojnik, pedofil ili slicno da me napadne, dakle lopovi mogu da iskoriste tako lijepo to skrivanje lica! Jednostavno mislim da prekrivanje zena kulturoloski ne pripada ovim prostorima, nije nam blisko i naravno zbog sigurnosti zabranila bih nosenje burki i kod nas.

  20. #770
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Silan, ti se nikom nisi dužna pravdati za svoj način života i svoj slobodan izbor, kao ni način na koji ste ti i tvoj suprug podijelili obiteljska zaduženja ili u što i koga vjeruješ.
    Ono što je problem u tvojim postovima je crno-bijela karakterizacija koja ne odgovara stvarnosti i kojom vrijeđaš sve koji ne žive kao ti, pokoravajući se Gospodaru.
    S jedne strane prljavi Zapad gdje je razgolićenost osnovnim uzrokom zla, perverzija, incesta i sl. i Islam s druge strane gdje je sve bajno, krasno i po visokim moralnim standardima i svi žive u sreći i harmoniji. Blago tebi.

  21. #771
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa Vidi poruku
    a ako se pitate što je vjerski fanatizam, evo vam, pročitajte
    Nažalost ne znam kako uklopiti kvot u kvot, ali svimbam ovo iz dubine duše.
    Kao što je maria napisala, naježila sam se od ovog Silaninog kvotanog odlomka.
    Strašno.

  22. #772
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    I još nešto - Silanin post pokazuje, uz fanatizam koji je sam po sebi dovoljan da se zgrozim, elementarno nepoznavanje činjenica, pojednostavljivanje i generaliziranje Zapada, puno veće no što sam pročitala u ijednom postu na ovom topiku koji je govorio o islamu, a prozivanja i pozivanja na vjersku toleranciju bilo je više no dovoljno.
    Međutim, taj će uvredljiv post proći samom činjenicom što ga je napisala žena koja je navela da je zadovoljna svojim načinom života, a taj joj način vjerojatno onda i daje za pravo da vrijeđa. .

    Međutim, ono što mi je još gore no ovo o čemu pišem u gornjem pasusu, jest već nekoliko puta spominjana (od strane nekoliko forumašica) činjenica da, prema tumačenju Silan, islam svoje (ali, očito, ne samo svoje) muškarce smatra nesposobnima obuzdati neke primarne nagone, pa tako, eto, pokriva svoje žene zbog toga. Dok, eto, na trulom Zapadu, gdje svi mi živimo razgolićeni, nesvjesni koliko smo zbog toga jadni i plitki, zapravo samom činjenicom što imamo jumbo plakate s oskudno odjevenim ženama, pozivamo na incest i silovanje.

    Možda bolje da i ja odem s ove teme.

  23. #773

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Silan, ako vam taj razvratni zapad toliko ne odgovara, zašto se onda selite tamo?
    Ne selim se,tu sam rodjena,a da imam pravo izbora sigurno ne bih bila tu...

  24. #774
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    a gdje si, u francuskoj?

  25. #775
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Iz BiH je... već je negdje napisala....

    Pitala sam vezano za Francusku i EU.... Silan kao predstavnicu na ovom forumu....

    Ne razumijem zašto se ljudi sele u države koje im se praktički gade....

  26. #776
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Silan, složit ću se s curama.
    To što si zadovoljna i ispunjena svojim načinom života ne daje ti za pravo da vrijeđaš i ocrnjuješ životni stil koji se razlikuje od tvog.

  27. #777
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Silan prvotno napisa Vidi poruku
    Ne selim se,tu sam rodjena,a da imam pravo izbora sigurno ne bih bila tu...
    Kako misliš pravo izbora?

    Ne provociram, zanima me šta to znači?

    Npr., ja imam pravo izbora, ali ne mogu/ne želim stvoriti uvjete jer mi se niti ne seli nigdje.

  28. #778
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    I mene zanima kako misliš pravo izbora?

    Pa zar ti smrdljivi, truli, razgolićeni i perverzni () zapad ne dopušta da izabereš i... odseliš?
    I svi sretni

  29. #779

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Zao mi je sto je neko stekao misljenje da sam vrijedjala taj zivotni stil koji je drugaciji od mog.Ja sam samo poredila i rekla kako onima koji su donijeli zakon smeta moj nacin nosnje,a ne smeta drugaciji.
    Nabrojala sam ono sto iz toga prozilazi,i ja stvarno nemam nista sa vama,tako da uopste nisam opterecena necijim drugim nacinom oblacenja,ili bilo cega drugog sve dokle to mene ne ugrozava.
    Nisam ja nikakva predstavnica na ovom forumu,ovo je samo moje misljenje.
    Sve sto sam napisala,nisam htjela da bude uvreda,vec sam napisala tako iz razloga sto me ljuti cinjenica da se nama zabranjuje nacin nosnje,a recimo curice jos u osnovnoj skoli nemaju nikakvog reda po pitanju toga.
    U sustini vlada zakon jaceg,ja sam jaci,ja cu tebi nesto zabraniti,a ti ne mozes nista...
    Kao sto je vec neko naveo zakon o medicinskoj oplodnji koji zasigurno nije donesen kao dobrobit i izglasan od onih koji su zadovoljni time.

  30. #780
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    U BiH je još odavno zakonom zabranjeno prikrivanje žena.
    Svjesno kršiš zakone zemlje u kojoj živiš?

    Tko ti uskraćuje pravo izbora?

  31. #781

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Silan i dalje poštujem tvoj izbor no mislim da si pretjerala sa "divljim zapadom"...
    Kao "kod vas" nema silovanja, incesta, krađa... Ma hajde molim te...
    Sestra mi se jutros vratila iz Pariza (koja slučajnost ), rekla je da je katastrofa, pola žena prekrivene totalno, a ulaze u louis vuitton i kupuju torbice po par tisućica eura i to cijelo vrijeme hodajući iza svog muškaraca koji je gledao eto moju zgodnu sestru plavušu i koja ga je tjerala naprosto da je tamo siluje , trebalo bi je zatvoriti...

    I zapravo, ova rasprava je postala glupa pogotovo zato što se u Francuskoj zakon povukao i dalje je sve kako je i bilo prije 10 dana

    Prestrašno....

  32. #782

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    177

    Početno

    Dakle vama je normalno da mala djeca gledaju golisave plakate po ulicama?

  33. #783
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Koje golišave plakate, Silan?
    Misliš na žene u badićima ili eventualno donjem rublju?
    Da, i?
    Pa moje dijete me vidi razgolićenu, čak, zamisli, ne samo u donjem rublju, nego ponekad i POTPUNO GOLU! :pada_u_nesvijest:

  34. #784
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Ja sam se upravo otuširala sa svojom kćeri. Obje smo bile gole golcate. I to mi je sasvim normalno.

    I stvarno mi nema gluplje i bezobraznije stvari nego tako blatiti državu koja ti je pružila dom i u kojoj živite ti i tvoja obitelj.
    Ili što bi narod rekao, nije lijepo pljuvati u pjat iz kojeg jedeš.

  35. #785
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj Silan prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle vama je normalno da mala djeca gledaju golisave plakate po ulicama?
    Pod "golišavi" vjerojatno misliš na ljude u kupaćim kostimima i donjem rublju. Da, normalno mi je jer će samo tako uvidjeti da je ljudsko tijelo nešto putpuno prirodno. Mogu ja to njoj doma pričati koliko želim, ali ako će oko sebe gledati pokrivene žene, steći će potpuno suprotnu sliku i smatrati ljudsko tijelo kao nešto sramotno. Iz dubine srca nadam se da nikad neće živjeti u vremenu u kojem će biti zabranjeno pokazivanje ljudskog tijela na taj način.

  36. #786

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    ispada da živimo u Sodomi i Gomori?

    što se golišavih plakata tiče,moji ih dečki ne registriraju upravo zato jer su djeca.da je na plakatu npr Sandman iz Spidermana,oči bi im poispadale.
    muž vjerojatno uoči,pohotnik jedan običan))dođe mi da plakat plahtom prekrijem))

    uočiti će ih i moji muškići kroz par godina kad ih lupe hormoni,to je valjda neizbježno,pa mi je svejedno žbrlje li u plakat ili u sliku pod madracem

    za onaj navod o silovanju i incestu,nemam riječi.ljudi smo,nismo životinje da ne bismo mogli kontrolirati svoje nagone ako se vidi komad kože.čak štoviše,mislim da se skrivanjem i zamatanjem vrši svojevrsna mistifikacija ženskog bića pa i bezazlen otkriven komad kože potiče seksualne konotacije upravo zato što je u sveopćoj pokrivenosti...otkriven,jel.
    vjerojatno bi se mogla povući paralela s viktorijanskim dobom na Zapadu gdje bi se,ako bi se ženi na ulici zadigla haljina da se vidi članak,ona našla izložena dvosmislenim komentarima i aluzijama

    ja sam još prije izrekla svoj stav da sam protiv zabrane,jer mislim da nije u burki problem,već je problem društva i položaj žene u njemu mnogo dublji od fasade,a to burka jest.fasada.zapadnjačkim ženama ona dođe kao točka na i cijelog jednog društvenog konteksta u koji se žene stavlja,a koji je nama neprihvatljiv jer su se žene u posljednjih sto godina krvavo borile za neka prava koja uzimamo danas zdravo za gotovo.

    vjerujem da nijednu zapadnjakinju ne bi burka smetala ,kad se često iza njih ne bi krila zlostavljana i potlačena žena.a ima ih,i te kako ih ima.kod nas priče završe u medijima,pa se zato za njih zna,a tamo...zidovi šute.

    i još me jedna stvar jako muči Silan,pa ako imaš volje molim te odgovori
    otkad se vi žene u Bosni pokrivate burkom/nikabom?

    tradicija nije sigurno,jer se vaše prababe nisu tako pokrivale,imale su marame.taj trend ste u ovo naše europsko podneblje preuzeli s Istoka?
    moram priznati da mi se ne čini logično,ali dobro
    Posljednje uređivanje od ronin : 24.07.2010. at 18:24

  37. #787

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Citiraj Silan prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle vama je normalno da mala djeca gledaju golisave plakate po ulicama?
    Kakve golišave ?
    Da vide bedru , pupak ili što ?

  38. #788
    marti_sk avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Skopje
    Postovi
    1,302

    Početno

    dali je bit pokrivanja to sto ako muskarac "nesto" zatrazi/pokusa ne smete ga odbiti??? Pa zato ste pokriveni kako ga ne bi doveli u iskusenje?

  39. #789
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa Vidi poruku

    i još me jedna stvar jako muči Silan,pa ako imaš volje molim te odgovori
    otkad se vi žene u Bosni pokrivate burkom/nikabom?

    tradicija nije sigurno,jer se vaše prababe nisu tako pokrivale,imale su marame.taj trend ste u ovo naše europsko podneblje preuzeli s Istoka?
    moram priznati da mi se ne čini logično,ali dobro
    Nisam Silan , ali živjela sam dugo u Bosni pa ću iznijeti svoje zapažanje.

    Tijekom rata u BiH su stigli mnogi mudžahedini, dio njih je još uvijek u BiH.
    S njihovih dolaskom pojavile su se i vehabije i tkz. ekstremni Islam.
    Tako je sve krenulo.

    Ali, opet moje mišljenje, neće dugo trajati, jer bosanske vlasti imaju sve više problema sa vehabijama koje žive po svojim zakonima i odbijaju prihvatiti zakone zemlje u kojoj žive i sve češće ih se povezuje sa terorizmom, čak i sa al-quaidom.
    http://www.jutarnji.hr/bosanske-veha...maoci-/544955/

  40. #790

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Moj sin ima 6 godina i apsolutno se ne obazire na ljude u kupaćim kostimima na plaži , zanima ga samo kupanje.

    A moram priznat ida se ja razveselim kad uočim neku tetu koja je mlađa i deblja od mene XD

    Muške uglavnom ne gledam ,no zahvalna sam trendu onih kao kratlih hlača na plaži jer im sirotima svašta poispada iz uskih kupaćih, no to kod mene može izazvati samo reakciju ,a ne neku drugu

    i volim kad svi imaju gaće ( barem )

    malo sam se vrtila po netu igledala filmiće o tome kako se slaže hijab, pa zar tim ženama nije vruće pod tolikim slojevima tkanine, i kako izgleda njihova kosa ?

    kad sam ja bila mala , mogla sam često vidjeti Muslimanke iz KLaduše i bile su mi jako interesantne u svojim dimijama i maramama tako da sam gnjavila mamu da mi sašije..ali te žene nisu imale prekriveno lice, bile su pokrivena, no vidjelo se lice i šake ... vidjela sam izraz lica i osobu...
    na koji način da ja kao žena, uspostavim kontakt sa ženom koja nosi burku a sretnem je vani...ja mislim nikakav

  41. #791
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    malo čitam, kako je meni draga forumašica rekla, evoluirala sam u mišljenju o ovoj temi

    meni zapravo nije jasno kakvi su to muškarci kada ih u napast mogu baciti ženine oči

    nije dovoljno da je žena sva pokrivena, da ima maramu?

    već se stavi nikab da lice ne bi izazivalo

    pa ni to nije dosta, već se mora staviti i burka, da ne bi netko pao u napast od očiju?
    Posljednje uređivanje od aleksandra70vanja : 24.07.2010. at 18:58

  42. #792
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Sad ću biti nepristojna, Silan, zanima me koliko imaš godina? Mislim, spominješ da ideš u školu i imaš troje djece. Najobičnija ženska znatiželja.

  43. #793
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    sad ću malo izaći iz teme. sretnija sam da moj sin gleda golišave ljude nego isusa pribijenog na križ. za mene je ljudsko tijelo prirodno, a nasilje i mučenje drugih ljudi odbojno.

  44. #794
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    sad ću malo izaći iz teme. sretnija sam da moj sin gleda golišave ljude nego isusa pribijenog na križ. za mene je ljudsko tijelo prirodno, a nasilje i mučenje drugih ljudi odbojno.
    Slažem se.
    Radije bi da moje dijete gleda ljudsku prirodu nego patnju.

  45. #795
    ive avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    182

    Početno

    ja imam i praktično pitanje.

    kako se žene prepoznaju, recimo u centru grada?
    ono, prođe ti frendica pored tebe, a ti nemaš blage veze da je to ona?

    a drugo, kako žive ti muškarci u zapadnim zemljama gdje pored njih žive i druge žene koje se ne pokrivaju? pa kako, zaboga, izdrže taj ogromni stres i pritisak kad pored njih prođe žena kojoj se vidi lice i ruke i noge...

  46. #796
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Mislim da se tema jako razvodnila i više ne slijedi trag začetka topica.
    Zaključavam je.

Stranica 16 od 16 PrviPrvi ... 6141516

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •