Stranica 1 od 11 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 509

Tema: A kruh iz pekača?

  1. #1
    ivory avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    KLC
    Postovi
    574

    Početno A kruh iz pekača?

    Ajmo, navalite s receptima!
    Ja sam postala fan pekača za kruh - samo sve ubaciš u njega i čekaš, čekaš, čekaš... i bez ikakve muke i truda dobiješ fini, mirišljavi kruh!
    Jučer sam radila jedan od crnog brašna:

    350 ml vode
    1 žlica ulja (može i maslinovo)
    1,5 žličica soli
    600 g brašna (ja sam stavila crno pšenično tipa 1100)
    1 suhi kvacac
    1 žličica šećera
    Pekla sam na programu za brzo pećenje (quick ili rapid)

    Bio je mmmmmmmmmm............
    Pojeli smo ga odmah

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    146

    Početno

    daj prosvjetlite me kako ti pekači funkcioniraju i dali to ima uopće smisla nabavljati :?

  3. #3
    ivory avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    KLC
    Postovi
    574

    Početno

    Citiraj vesna3 prvotno napisa
    daj prosvjetlite me kako ti pekači funkcioniraju i dali to ima uopće smisla nabavljati :?
    Funkcioniraju na vrlo jednostavnom principu: U posudu ubaciš sve sastojke i uključiš aparat. Na dnu posude je mješalica koja sve sama izmjesi, onda se kruh diže i na kraju peće. Jedino što ti na dnu kruha obično ostane rupa od te mješalice, ali to je stvarno zanemarivo, jer je kruh super, a od truda ni t... Još je bolje to što svaki aparat ima i timer i možeš ga isprogramirati da ti počne peći negdje u 5 ujutro i kad se probudiš čeka te friški, vrući kruh!

  4. #4
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ovisi kakav kruh te zanima. Za one koji žele drastično smanjiti unos kvasca (i soli) u organizam a ipak jesti fini kruh slijedi recept za:

    «Talijanski» kruh

    Digići tradicionalno kruh rade u dvije faze. Ono što je manje poznato je da se i kod nas kruh tradicionalno radio upravo tako. Prva faza je «biga» (naški «kvas» ili lički «podkvas»), a druga je «tijesto». Razlozi su povijesni – nekada nije bilo kupovnog kvasca.

    Ležanjem bige u trajanju od 3-8 sati postiže se nekoliko poželjnih stvari: kvasac se razmnožava, škrobna zrnca bubre i tvore slad i razvija se gluten koji formira dugačke elastične lance. Optimalno vrijeme ležanja ovisi uglavnom o vrsti i kvaliteti brašna. Dobro brašno je nebijeljeno, a odležalo je barem mjesec dana i nema kemije za ubrzano zrenje.

    Dosta teorije.

    Biga:
    25 dag brašna tip 850
    3,25 - 3,75 dl mlačne vode
    2 žličice (čajne) šećera
    1/10 vrećice (oko frtalj žličice) «Digo» ili kojeg drugog suhog instant kvasca (nisu svi isti)

    U stroj se stavi voda i šećer, stisne se miješanje na 10 sekundi, zaustavi se i doda se kvasac. Čim zrnca kvasca malo nabubre pokrene se stroj tako da razmuti kvasac. Doda se brašno i «izmijesi» se oko 5 minuta. Stroj se zaustavi.

    Tijesto:
    biga (vidi gore)
    25 dag brašna tip 850
    2 žlice (jušne) maslaca ili koje druge masnoće
    1/2 žličice (čajne) soli
    razni dodaci

    Na bigu koja se nalazi u stroju stavi se masnoća, zatim brašno, a na brašno sol. Dodaci se podrazumijevaju oni koji ne upijaju vodu: lanene sjemenke, orasi, mak, bučine sjemenke… Ako dodaci upijaju vodu potrebno ih je staviti u bigu umjesto jednog dijela brašna: kukuruzna krupica, zobene pahuljice, pšenične klice.

    Stroj se potom poklopi, postavi se na brzi program za bijeli veliki kruh i programira se s odgodom, tako da bude gotov za 7-11 sati. Kad je gotov fino miriši na kolače, a ne na kvasac

    Dobar tek.

  5. #5
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    jao njam njam.

    i mi vec dugo razmisljamo o kupnji tog 'aparatica'-
    da vas pitam-

    da li treba na nesto posebno paziti pri kupovini ili su ti pekaci svi manje-vise isti?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    ja mislim da je to sve isto.
    moj već neko vrijeme skuplja prašinu jer se MM-u baš ne sviđa kruh iz pekača,al vratiti će se on u upotrebu uskoro.

  7. #7
    haribo avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    deutschland
    Postovi
    1,353

    Početno

    Mogla bi si i ja tu "spravicu" nabaviti!

  8. #8
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    evo topica di se o tome "naveliko" raspravljalo, a ima i recepata:
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=doma%E6i+kruh

  9. #9
    ivory avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    KLC
    Postovi
    574

    Početno

    Citiraj tinkie winkie prvotno napisa
    evo topica di se o tome "naveliko" raspravljalo, a ima i recepata:
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=doma%E6i+kruh
    Stvarno nisam dovoljno pročešljala sve teme... Mea culpa!

  10. #10
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Ja sam se slučajno tog topica sjetila jer sam svojevremeno skupljala te recepte za kruh iz pekača. (i još uvijek ih skupljam, ako koji naiđe).
    Nemaš beda.

  11. #11
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Dobio sam mig da će od 12.10. u Metrou biti nekakvi strojevi na akciji (oko 300kn) pa molim nekoga tko prima njihove kataloge unaprijed da provjeri o kojem stroju se radi. Moj stroj još uvijek radi, ali bih ga rado penzionirao i zamijenio novim.
    Ustanovio sam da mi fale bilješke za neke kruhove od prošle godine. Očito sam ih držao u pogrešnom računalu :/ Posebno mi fale bilješke za "lumbliju". NIKAKO ih ne mogu naći.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    Davore,
    Alaska, 850W, sve ostalo mi se čini klasika; 13-satni timer, 85 programa (OK, ovo baš i nisam sigurna da je "klasika"), LCD ekran, zadržava toplinu sat vremena...

    cijena: 249,90, odnosno 304,88

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    hoće toga bit u svim metroima?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    62

    Početno

    Trebalo bi,ja sam gledala prospekte na njihovoj web stranici,nisam primjetila da su nešto izdvojili.

  15. #15
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Davore, preporučaš li tu Alasku ili je to nešto za izbjegavanje?

  16. #16
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ja IMAM takvu Alasku i sasvim mi je OK, ali je već više od dvije godine stara, a peče svaki drugi dan i već je zdošla. Za vikendicu će biti OK, a za doma želim novu. Uz ovu cijenu to je najbolji pekač kojeg možeš zamisliti, jer prvi slijedeći kreće s brojkom 500 (kn), a svi (uključujući Bomanna) su otprilike slične kvalitete.
    Radi se o ležećem pekaču koji radi veliku štrucu normalnog ležećeg izgleda, ima dva propelera i nikakvih specijalnih dodataka.

    Istina je da mi je na ovom starom bio crk'o grijač, ali ga Končar servisira i sve pet.

  17. #17
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    godinu dana poslije-ja jos nisam kupila pekac
    al idem u subotu u metro po tu alasku pa kud puklo da puklo.

  18. #18
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Sakedjo, hvala za pp, sada moram brzo žicati karticu pa u šoping
    Odgovaram javno, zbog mogućeg šireg interesa.

    U receptima uglavnom stavljam "brzi program" pečenja, a razlog tome je "biga", kvas, u kome su kvaščeve gljivice već vrlo živahne i spremne za posao.
    Brzi (rapid) program pečenja ima skraćeno vrijeme dizanja kruha sa oko 2 sata na oko 1 sat (ovisno o programu). Svi strojevi nemaju mogućnost programiranja odgode uz rapid program - imao sam posuđenog Samsunga dok mi je pekač bio na servisu i nije imao. Ako je to slučaj, biraš neki normalni program i prilagodiš postupak. Gleda se je li gotovi kruh ispupčen ili uleknut, a ako je uleknut nastojiš usporiti dizanje, recimo izbaciš šećer ako je u receptu ili staviš hladniju vodu.

    Alaska BM 2000 ima brzi program na izborniku "boja korice" i uz takav izbor podržava odgodu pečenja za većinu tipova kruha.

  19. #19
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Zna li netko vrijedi li u Metrou ona stara, rukom pisana, kartica koju sam dobila prije 5 godina, kad je Metro tek otvoren?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    62

    Početno

    Thanks

  21. #21
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Zna li netko vrijedi li u Metrou ona stara, rukom pisana, kartica koju sam dobila prije 5 godina, kad je Metro tek otvoren?
    Yok, ali ako imaš pravo na nju, možeš ju "pretvoriti" u plastičnu koja vrijedi.

  22. #22
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    a da ti kupiš dvije, pa u povratku svratite na kavu i kolače.
    ili već nešto... što naručite...

  23. #23
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Davore, skraćivanjem procesa vrenja kod kruha odričete se onog finog bukea koji ima kruh rađen tradicionalno ( vremenski duže, hladnije ) Dodavanjem šećera, kvaščeve gljivice samo " rastu " ali se ne stignu i razmnožiti . :?

  24. #24
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Znam.
    Istraživanjem o kvascima zaključio sam da je dosta teško postići umnožavanje broja živih organizama kvasaca s faktorom većim od 3x. To se u svakom slučaju postiže držanjem kvasa dužim od 4 sata. Kada se umijesi ostatak brašna, takvi kvasci su sasvim dovoljno živahni da se postigne pristojno dizanje uz početne količine kvasca od oko 1/20 "normalne", uz sve odlike tradicionalno rađenog kruha.
    Isto sam ustanovio da dužim dizanjem tijesta dobijem lošiju teksturu pa se zato držim brzog programa.
    Dakle, kvas od pola brašna i svom vodom (i žličicom šećera u slučaju crnjeg kiselijeg brašna) zamijesim prije spavanja, pospem s ostatkom brašna, masnoćom i soli (pluta na površini i ne miješa se s kvasom) i programiram brzi program s odgodom. Dva i pol sata prije buđenja stroj premijesi kvas zajedno s brašnom, masnoćom i soli, tijesto se potom diže sat vremena i peče 55 minuta, a probudi me prekrasan miris kao po kolačima. Dakle, fermentacija kvasa i tijesta traje tipično ~7 sati.
    Znam točno o kakvom bukeu govoriš
    Pretpostavljam da se ni tvoj ručni postupak ne razlikuje previše od ovoga.

    Na izbor mi je dizanje od sat vremena ili od dva sata, a bolji kruh ispadne s kraćim dizanjem.

  25. #25
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Davor:
    Pretpostavljam da se ni tvoj ručni postupak ne razlikuje previše od ovoga.
    Ako radim sa predtijestom od sv. kvasca, onda na 270 g. brašna dodam 4 g. sv,kvasca i 2-2,2 dcl. hladne vode. To mi stoji na sobnoj temp. 8-12 sati ( dok ne dođem sa posla )
    Na tu bigu dodajem preostalo brašno , masnoću, sol, sjemenke itd.
    do cca 760 g suhih komponenti , zamjesim i stoji 2-3 sata zavisno od sobne temp. Zatim premjesim , oblikujem i ponovo odmaranje 2-3 sata. Pečenje 50 min.
    Inače raadim i sa tijestom ostavljenim za slijedeći kruh, ali drugačijim sistemom.

  26. #26
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Dakle, to je to 8)
    Sva razlika je što mi više volimo mokro tijesto, a to je u stroju (za razliku od ručne metode) igrarija. Meni na pola kile brašna ide 3,5 dl vode, a to je prilično mokro, a ide mi oko 1/20 vrećice suhog instant kvasca. Od svježeg kvasca sam potpuno odustao jer se ne može dugo držati.

  27. #27
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    davor:
    Meni na pola kile brašna ide 3,5 dl vode, a to je prilično mokro
    ,
    Oprosti u prethodnom tekstu nisam navela , omašila sam , i drugu količinu vode kod zamjesa.
    Ti dodaješ 70 % , to je OK, zavisi i od dodataka. Ja drugi dio vode dodajem odokativno, jednom sam mjerila pa je to ukupna voda cca 60-65 %. Sa više vode idem ako pečem u kalupu , a tako radim u zadnje vrijeme , jer ima ljepši volumen.
    Inače ako je dobro brašno, max. voda kod ćabate je recimo čak 80 % .

  28. #28
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    znači... kad sam žedna, "popijem" kilu kruha i to mi je kao 4 čaše vode :shock:

  29. #29
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Zavisi kako se gleda, voda u kruhu ili kruh u vodi , pogotovo oni nedovoljno pečeni , kod njih manje vode ispari pečenjem.

  30. #30
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Apri, ciabata je od jako mokrog tijesta i uopće nije tekuća. S takvim tijestom je puno teže manipulirati, ali u pekaču je to sve milina.
    70% vode mi je nekako OK, jer uz veći udio crnog brašna mi je retencija plinova nešto slabija i dobijem samo lijepu ciglu.

  31. #31
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Naravno svi ovi % vode odnose se na prijesno tijesto , da nebi netko shvatio da to imaju pečeni proizvodi

  32. #32
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    A da ne bi netko mislio da smo Kalimero i ja pukli, radi se o pekarskoj konvenciji gdje se sve komponente izražavaju u postocima u odnosu na ukupnu količinu brašna. To znači da ako se na kilu brašna doda 6dl vode to je onda 60% vode.
    Odnosi su isključivo težinski, a šalica služi samo za ispijanje kave

  33. #33
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma tko bi rekao da je 6 od 10... 60%!

    nije kalimero pukla, ti si

  34. #34
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Nisam, obrati pažnju:
    Citiraj kalimero prvotno napisa
    davor:
    Meni na pola kile brašna ide 3,5 dl vode, a to je prilično mokro
    ,
    Oprosti u prethodnom tekstu nisam navela , omašila sam , i drugu količinu vode kod zamjesa.
    Ti dodaješ 70 % , to je OK, zavisi i od dodataka. Ja drugi dio vode dodajem odokativno, jednom sam mjerila pa je to ukupna voda cca 60-65 %. Sa više vode idem ako pečem u kalupu , a tako radim u zadnje vrijeme , jer ima ljepši volumen.
    Inače ako je dobro brašno, max. voda kod ćabate je recimo čak 80 % .

  35. #35
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Kupio 8)
    Bilo je malo kasno kad smo došli doma pa ga nisam odmah isprobao, nego sam u starom stroju pristavio lumbliju. Izgubio sam bilješke od prošle godine pa sada pokušavam ponovno dobiti stabilnu formulu. Lumblija je začinjeni slatki kruh kojeg na Korčuli (u skoro svim mjestima) peku za Sisvete (dan mrtvih).
    Mafini su pljuga u odnosu na dobru lumbliju

    (ova jutros mi je samo malo premokra i MLJACCCCC!!!!!)

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    A di je recept?

  37. #37
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Gle, ubija me to što sam zaboravio neke trikove i ovu jutros sam napravio "iz glave". Nisam sasvim zadovoljan i volio bih prvo doraditi formulu pa onda u javnost. Panika je sa slatkim kruhovima u tome što je dinamika dizanja prilično čudna i najčešće dobiješ kruh s kanalima umjesto s mjehurićima. Mislim, dobro je to za pojesti, ali tekstura može ispasti neobična.
    OK, recept, iz glave:

    Kvas:
    325 ml vode (ovo je malo smanjena količina u odnosu na jutros)
    20 dag polubijelog brašna
    1/10 vrećice suhog instant kvasca

    Kruh:
    (kvas kao podloga)
    30 dag polubijelog brašna
    4 velike žlice šećera (može i više, ali je i ovo sasvim dosta)
    1/2 do 1 žličica soli
    20-30 kapi ekstrakta ruma
    1 vanilin šećer ili par kapi ekstrakta vanilije (ne pretjerivati radi alkohola)
    1/2 žličice mljevenog muškatnog oraha
    1 žličica mljevenog cimeta
    2 žličice mljevenog anisa
    2 žlice masnoće, izvorno je to maslinovo ulje, ali ništa ne fali ni putru
    1 žlica kandirane korice limuna ili jednostavno naribati 1 limun
    1 šaka suhih grožđica (ne močiti prije upotrebe)
    1 šaka očišćenih oraha, ne treba ih posebno usitnjavati
    1-3 šake badema, usitniti nožem

    Postupak (u stroju, naravno)
    Kvas: u stroj se stavi voda, pospe se s kvascem i kad zrna kvasca nabubre i padnu na dno stroj se uključi. Čim se kvasac rasprši u vodi doda se brašno. Kvas se miješa ukupno 5 minuta. (dužim miješanjem smanji se količina kisika u smjesi)
    Kruh: na kvas se stavi ostatak brašna, u kojem se napravi udubina. U nju se stavi šećer i sol, nakapa se ekstrakt ruma i preko svega se stave svi ostali sastojci. Važno je da začini i sol ne dođu u doticaj s kvasom, jer zaustavljaju fermentaciju. Stroj se programira na brzi program za bijeli veliki kruh s odgodom preko noći.
    Pečena lumblija se izvorno premazuje sirupom od grožđa (varenik) i posipa šećerom. Meni je to malo bez veze pa taj korak izbjegavam.

    Iskustvo jedenja: rajsko. Jede se bez ičega ili s dodacima po želji.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    Davore, stvarno zvuči mljac Jedini mi je problem što mi bebač još nije probao orašide (dr inzistira da s tim odugovlačimo radi alergija). Ali, budu se mama i tata žrtvovali

  39. #39
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    U pravu si za orahe. Bademi su druga pjesma i vjerojatno bi bili OK za malu djecu, ali mljeveni. Svejedno, oprez!
    Suprotno popularnom vjerovanju, orasi baš i nisu posebno zdrava namirnica radi aflatoksina, slično kao i kikiriki.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    62

    Početno

    Ovo stvarno zvuči mljac.Moram čim prije isprobat.

  41. #41
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Kupio 8)
    Bilo je malo kasno kad smo došli doma pa ga nisam odmah isprobao,

  42. #42
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    sorry

  43. #43
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma briga mene za pekač, ionako će mi od njega samo... porasti.

    nego što je moje dijete cijeli dan skakalo od sreće da će D. doći...
    i zaspala u 20:30.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    pekli smo lumbliju. nismo stavili na odgodu cijelu noć nego par sati.
    pitanje: zašto se jako zalijepila za pekač? jesmo li nešto krivo napravili?

  45. #45
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Očito se nije dovoljno digla. Kada se kruh radi bez odgode, potrebno je staviti "normalnu" količinu kvasca. Ležanje kvasa preko noći je metoda pomoću koje se kruh dobije s malom količinom kvasca.
    Šećer u slatkim kruhovima čini da se sve lijepo zalijepi za teflon. Čak se i palačinke lijepe za teflon ako se u tijesto stavi šećer. Kada se kruh lijepo digne, onda je ipak nešto podatniji pa se lako dobije van - bez obzira na šećer.
    Ako se kruh jako primi za posudu, dobro je ostaviti sve na miru ~15 minuta da se dobro "zdunsta". Od vrućeg kruha na hladnoj stijenci posude kondenzira se voda, koja omekša koricu i jako olakša vađenje. Ja uvijek ostavim oko 5 minuta posudu izvan pekača prije vađenja kruha i nikad nikakvih problema.
    Pretpostavljam da se lumblija svejedno nije bacila

    U postupku učenja na pekač, dogodi se i poneka cigla. Svi smo to prošli. U kalkulaciji isplativosti ovakvog kruha (vidi topic http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=18908)stavio sam i stavku "neuspjeli pokušaji" - i svejedno se isplati 8)

  46. #46

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    nije se bacila, naprotiv, jako smo zadovoljni (to nam je prvi proizvod iz našeg pekača ). točno sam slijedila tvoj recept i savršena mi je slatkoća, začini, dodaci. iako se samo 4 sata dizala ipak je imala jako lijepu strukturu (mekana s mjehurićima), korica točno kakvu volimo (odabrali smo opciju "meka korica" u izborniku). eto, samo me lijepljenje bilo zabrinulo.
    nastavljamo s avanturom.

  47. #47
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Da, i meni je lumblija draga :D
    Samo, za prvi put je svakako bolje ispeći nekakav osnovni kruh (iskustvo govori da se svaki kruh pojede) i na njemu naučiti što je potrebno doraditi za slijedeći. Tek kad imaš stabilan osnovni kruh možeš krenuti u istraživanje i nikad ne uvoditi previše izmjena. To je zato što ako nešto krene naopako, onda znaš radi čega. Lumblija je prilično kompleksna.
    Kad skužiš da ti je kruh ispao nešto čvršći, slobodno ga pusti da se hladi u posudi čak do pola sata. Korica odozdol će popustiti i stvar leti van bez previše napora. Takav kruh s mokrom koricom stavi da se hladi naglavačke u krpi i budi bez brige - korica će se osušiti za desetak minuta i nećeš ni primijetiti razliku

  48. #48
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Eno ga, diže se!
    Prvi kruh iz vlastitog pekača.
    Jest da je Davor i donio i ubacio sastojke, ali ja sam bila dostojan asistent: stavila sam sol i lanene sjemenke.
    I dodala sam mu vagu.
    I rekla gdje stoji šećer (umalo se nisam osramotila, imam svega jednu jedinu žlicu šećera u kući).

    Isprogramirali smo ga da bude gotov ujutro u 7.

    Očekujte mrvice u tipkovnici!

  49. #49

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    a mene već treće jutro budi miris kruha, još onako iz mraka.
    samo, spavaća nam je soba blizu kuhinje pa me je probudilo i roštanje onih propelera. a žao mi zatvorit vrata jer bih tako propustila njuškanje...

  50. #50
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i mene probudio miris kruha (i podsjetio na djetinjstvo)...

    Moram li reći da sam već pola pojela.
    Naravno da je Davor kriv!

Stranica 1 od 11 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •