Stranica 3 od 34 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 1658

Tema: Opasnosti poroda kod kuće

  1. #101
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se ne slažem sa anchie da ona bez doktorskog praćenja i mišljenja može prosuditi što je za nju objektivno najsigurnije.

    Nisam ja rekla da su kućni porodi jednako sigurni kao bolnički - to proizlazi iz statistike. Statistika pokazuje da su jednako sigurni. Nije to moja topla voda. A ako su jednako sigurni, ja u tom slučaju svakako izabirem kućni porod uz medicinski obrazovano osoblje.

  2. #102
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ja mislim da je u tvrdnji da statistika pokazuje da su kućni porodi jednako sigurni kao bolnički podložna brojnim dodacima "uz uvjet, uz uvjet, uz uvjet". Dosta je to... onako... na razini krilatice. Što to točno znači? Mislim - da li je danas u Hrvatskoj sigurniji kućni porod nego porod u bolnici. I tako dalje... Problem je (samo) što u toj argumentaciji fali "waivera".

  3. #103
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    U Hrvatskoj sigurno nije sigurniji, kad uopće nije niti moguć uz stručnu asistenciju.

  4. #104
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    pomikaki, ina je mislila da se ne slaže (za ovu ljubaznost niti nema hrvatski prijevod, to samo fini englezi mogu izreć ) s tvrdnjom da je sigurnost subjektivna kategorija. jer ne može bit subjektivna.
    Krivo ste vi mene shvatili. Nije sigurnost subjektivna, ona je objektivna. Objektivno je dokazano da su porodi kod kuće jednako sigurni kao oni u bolnici (i nisam to ja dokazivala nego stručnjaci). Dakle ako su obje opcije objektivno JEDNAKO sigurne, moj (subjektivni )odabir će biti porod kod kuće jer ću se tamo JA osjećati bolje i sigurnije nego u bolnici. Dok će druga osoba iz te dokazano jednake dvije opcije, odabrati bolnicu jer se toj osobi (subjektivno) ona čini ipak sigurnijom. Jesam uspjela objasniti?


    to sta je nešto opcija ili postoji ne znači da je apsolutno sigurno i dobro. djelomičnim prikazivanjem istine samo se gube poeni,
    Ja stvarno ne kužim, tko prikazuje djelomičnu istinu? stvarno imam osjećaj da se ne razumijemo.

    a zalaganje za pravo žene da može roditi doma, uz educiranu babicu, blizinu bolnice i ostalu podršku je zapravo nešto sasvim ok.
    pa šta ja cijelo vrijeme ne trubim o ovome?

  5. #105
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim - da li je danas u Hrvatskoj sigurniji kućni porod nego porod u bolnici.
    Pa naravno da nije kad ga niti nemamo kao opciju ponuđeno.. o čemu pričamo? U ovom trenu se možemo samo zalagati da jednog dana imamo i tu opciju i da će žene sigurno rađati doma a ne se izlagati razno raznim rizicima u nastojanju da izbjegnu bolnicu (kako to rade sada).

  6. #106
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Anchie, problem je što se stvar prezentira (odnosno ja je percipiram) kao da je u Hrvatskoj SAD available cijeli sustav koji bi davao podršku porodu doma, kao da smo mi sad to željeno društvo. Ono što se čita nisu risks, nego vjeruj tijelu, osjećaj sigurnosti, misli pozitivno, ionako je porod u bolnici nesiguran itd. A sve bez kontekstualizacije tj. cro lokalizacije. Na topicima, ne možda u službenim tekstovima, sl. tekstovi su uglavnom prijevodi nečijih iskustava iz drugih zemalja. Vjerojatno uz razmišljanje ako to tako ne piše, tko će se usudit ohrabrit na to i želit to, pa nismo mi ti neki drugi di je sve to moguće. A to je - pola infaća. To je sukus priče kako ja to vidim i zato cijelo vrijeme i opozicija, ne da se zabavljamo na forumu... to sigurno, evo, nije motivator ovih koji se javljaju jna ove teme, a proživjeli su tragedije. Ne mislim da si to rekla itd., ali ono - ide generalizacija na generalizaciju pa plešemo taj bumbarov ples.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.10.2010. at 14:00

  7. #107
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ako mi žene ne budemo te koje će inzistirati na promjenama i da nam se to konačno omogući, nikad to nećemo imati. A kako ćemo inzistirati i zahtjevati ako se zadovoljavamo trenutnim stanjem i nemamo info o boljem? Zato ovaj forum postoji, da među ostalim ukaže na mogućnosti i da nas potakne da tražimo bolje za sebe i za našu djecu.

    Roda je moćna, ali nije baš toliko moćna da nas xy (čitaj:mali broj aktivista) uspije izvesti da RH konačno ima sigurne porode kod kuće omogućene svima. To ćemo uspjeti samo ako žene to budu htjele i budu zahtjevale bolje i više za sebe, jer samo tako su se do sada dešavale sve promjene.

  8. #108
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Da ja sada moram roditi bila bih presretna što ću ubrzo imati u naručju svoju bebicu.
    Čin poroda jest važan, ali svrha mu je rođenje bebe, a ne porod sam po sebi.
    Što bi to bio porod sam po sebi, ne razumijem tu formulaciju, tijek poroda je važan upravo kako bi žena i imala svoje dijete u naručju.
    Pobrkala si stvari, i u redu je ako to tebi nije prihvatljivo.

  9. #109
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ma, to je sve OK. Po meni, jedino pri tome radu da ženske želje isplivaju ili da se žene uopće to ovdje usude želit treba bit malo oprezniji pri tim argumentima u smislu a sigurno, to je subjektivno, tijelo je oduvijek znalo kako porodit bebu itd. Ono što sam već gore spominjala. Zato je stalno taj "dupli pas" na ove teme.

  10. #110
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pa naravno da je potrebna edukacija o tome kako je tijelo sposobno roditi i samo itd itd... jer u našem društvu je još uvijek percepcija da se može roditi samo i isključivo u bolnici i da bi svaka druga opcija bila pogubna. Što ne stoji (da imamo sve što imaju i vani).

  11. #111
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa naravno da je potrebna edukacija o tome kako je tijelo sposobno roditi i samo itd itd... jer u našem društvu je još uvijek percepcija da se može roditi samo i isključivo u bolnici i da bi svaka druga opcija bila pogubna. Što ne stoji (da imamo sve što imaju i vani).
    .... ma blizu smo, ali onaj neki ključni last mile nikako prijeći. Nije svako tijelo sposobno rodit samo, niti je svako tijelo zdravo itd. Istina je ta malo dublja, meni fali toga ostalog konteksta na te rečenice, možda ti misliš da se podrazumijeva, ne znam...Zato imamo taj sustav medicine, bolnice itd. Jer živimo u vrijeme da i ta tijela koja podbace (ne zbog lošeg mišljenja ili negativnih misli, nego nekih drugih, fzičkih stvari), mogu roditi, a ne kao prije - back luck, priroda je takva i tu se ne može ništa napravit... kad se može.

    A trijažu o tome radi medicinar.. One ne ovisi o ženinom stavu, uvjerenju itd.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.10.2010. at 14:37

  12. #112
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mislim, ne ovisi uvijek o ženinom stavu... I kužim argumente kaskade intervencija i to što se piše o ugrožavanju ženina mira. To mi je logično.... do onog samog krešenda i Odentove teze o umirujućem oksitocinu i životu budućih ljudi... pa počnem lučit adrenalin (ako je dozvoljeno malo šale na ovu temu).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.10.2010. at 14:40

  13. #113
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma, to je sve OK. Po meni, jedino pri tome radu da ženske želje isplivaju ili da se žene uopće to ovdje usude želit treba bit malo oprezniji pri tim argumentima u smislu a sigurno, to je subjektivno, tijelo je oduvijek znalo kako porodit bebu itd. Ono što sam već gore spominjala. Zato je stalno taj "dupli pas" na ove teme.
    ALI tijelo i zna kako poroditi, ajmo ne pretjerivati, NO kad nešto pođe krivo postoji adekvatna medicinska pomoć. I to nitko ovdje na drugačiji način ne prikazuje.
    Argumenti da je takav porod siguran, nisu nikako subjektivni, to je možda dio koji se ne želi priznati.
    No kada pričamo subjektivno, onda ja mogu misliti da meni može biti bolnički porod sigurniji a ti možeš misliti da je kućni sigurniji za tebe.

  14. #114
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    to sta je nešto opcija ili postoji ne znači da je apsolutno sigurno i dobro. djelomičnim prikazivanjem istine samo se gube poeni, a zalaganje za pravo žene da može roditi doma, uz educiranu babicu, blizinu bolnice i ostalu podršku je zapravo nešto sasvim ok.
    pa i ja se s ovime slažem... ali ne bih rekla da je prikazivanje istine djelomično.
    Svima nam je valjda jasno da se događaju komplikacije, neke i s tragičnim ishodom, i kod kuće i u bolnici. Statistike govore da je vjerojatnost za jedno i drugo podjednaka. Naravno tu je pitanje interpretacije podataka gdje možemo dodavati i oduzimati postotke s dvije decimale, ali ja ne znam kome bi bilo u interesu da te statistike lažira (hoću reći, vjerujem da su bar približno točne).

    Mislim da bi žena trebala imati pravo, u dogovoru s ginekologom koji joj vodi trudnoću, odlučiti koja je opcija za nju bolja.

  15. #115
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Nije svako tijelo sposobno rodit samo, niti je svako tijelo zdravo itd. Istina je ta malo dublja, meni fali toga ostalog konteksta na te rečenice, možda ti misliš da se podrazumijeva, ne znam...Zato imamo taj sustav medicine, bolnice itd. Jer živimo u vrijeme da i ta tijela koja podbace (ne zbog lošeg mišljenja ili negativnih misli, nego nekih drugih, fzičkih stvari), mogu roditi, a ne kao prije - back luck, priroda je takva i tu se ne može ništa napravit... kad se može.

    A trijažu o tome radi medicinar.. One ne ovisi o ženinom stavu, uvjerenju itd.
    Ma NARAVNO! Zato medicina i postoji, da pomogne u tim slučajevima koji bi u prošlosti tragično završili. Zato je dobro da imamo sve to danas što imamo. Tu nema dilema. Samo je problem da se prema svim trudnoćama odnosimo kao da su problematične, kad nisu. Taj dio se treba promijeniti, da one žene koje jesu sposobne roditi bez uplitanja medicine to i mogu napraviti na najsigurniji mogući način.

  16. #116
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    mene uvijek zbune ovakve rasprave...zaista. ne razumijem zašto uvijek nastane takva frka kad se netko zalaže za pravo na izbor? čega god to bilo. činjenica je da ga sada nema. i šta ima loše u tome da ga sutra bude??? u čemu je problem? zašto se grčevito držati jedne stvari, ako možeš imati tri na izbor, pa ko voli nek izvoli? zar baš tako malo cijenite promjene? po meni je najveća tragedija što žena nem prvo nikakvog izbora. pa nismo svi isti i nisu svakome iste stvari bitne. pa to je najnormalnije. laganim koracima se nešto mijenja...ali toliko laganim da je to tragično. i sad zaista ne pljujem ni po bolinicama, ni po doktorima. i zaista cijenim što pomognu kad nekome pomoć treba, što prie nije bilo tako. ali, zbog tog postotka ne trebaju sve žene biti strpane u isti koš. to boli, makar mene.
    sad je tema porod kod kuće....ali opcija prirodnog poroda je još tako daleka i to je problem. zašto nema kuća za porod? zašto u bolnici porod ne može biti intimniji? zašto se sa ženom rijetko surađuje, već je se samo porađa? i zašto je smiješno kad netko kaže da o porodu više zna žena nego doktor? oprostite, ali njegovo će znanje ostati zauvijek teoretsko s praksom kakvu su muškarci odredili kao normalnu danas. taj isti doktor baš nikad neće znati što jednoj ženi znači porod. i žene se razlikuju. danas je sve više žena koje ni ne žele roditi, već žele da ih se porodi, žele carski, da ne osjete bol, da bla bla...i to je ok. zar ne? one imaju izbor? a ove druge, na koje će taj porod imati značajan psihološki utjecaj, s kojim će se godinama boriti jer nisu imale izbora? nismo sve iste, ne doživljavamo život svi isto. i najviše me nervira kad mi netko pokušava objasniti kako je za mene u redu nešto što ne može biti. moja majka je živi dokaz da je porod i više od samog rođenja bebe. mi smo obe mogle na porodu umrijeti...da me nisu izvukli na vakum. ali, isto tako je dobila čisti klasičan bolnički tretman....prokidanje vodenjaka, drip..pa nema više trudova..pa bla bla...a da nije...možda ni ne bi bilo opanosti, možda i bi. no to uoće nije bitno. bez obzira što mi obje preživjele, ona svoj porod još uvijek nije preboljela. pa ne možemo onda razgovarati koliko je psihološki utjecaj poroda bitan...naravno da je bitan, nekom više nekom manje. meni recimo zaista jako bitan, i već se dvije godine pokušavam nositi s time što sam doživjela, a nisam trebala. zato nikad neću shvatiti zašto je problem imati izbor...

    beti, kejt meni je izuzetno žao zbog svega što ste proživjele. ja ne znam kako bi se nosila s tim.

  17. #117
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    pa i ja se s ovime slažem... ali ne bih rekla da je prikazivanje istine djelomično.
    .
    a ja pak ovo ne razumijem, a ne razumijem ni anchie koja se čudi.

    odi na portal, klikni na porode. jel ti se to čini potpuno ili djelomično prikazivanje istine?
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=124

    koje riječi idu uz carski rez, epiduralnu, drip?
    u svim slučajevima kao moguća komplikacija spominje se - smrt. da dalje ne nabrajamo.
    da li svi znamo da uz sve ove intervencije većina žena normalno rodi, odmah se poveže s djetetom, bez ikakvih komplikacija? znamo.

    da li roda mora propagirati ovakve načine poroda? ne mora.

    koje riječi idu uz kućni porod? pa da krenemo dalje, neasistirani kućni porod?

    ljubav, ljubav i ljubav i još malo ljubavi.

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=137&Show=575

    cijela strana puna rizika bolničkog poroda. gdje su rizici kućnog poroda?
    gdje su priče koje nisu završile sjajno?

    pa ako statistika kaže da je sigurnost kućnog i bolničkog poroda ISTA, pa gdje je ta ISTA količina rizika? (ne kažem istih rizika, ali po logici stvari, nabrajanje različitih rizika, kao i prednosti - trebalo bi biti - ISTO).

  18. #118
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Roda ne mora propagirati prirodni porod, ona je odabrala propagirati prirodan porod, kao što je odabrala i propagirati dojenje i koješta drugo. To smo odabrali jer duboko vjerujemo da je to ono što je istinski bolje za većinu djece i većinu majki.

    A ako naše bolnice ostanu ovakve kakve jesu sada, a u međuvremenu dobijemo sigurne kućne porode, tko zna, možda kućni porodi prevagnu po sigurnosti zbog svih intervencija koje će izostati. No nadam se da će se sve to promijeniti i da ćemo imati i bolje bolnice a i sigurne kućne porode, da na svakom od tih mjesta majka može dobiti maksimalno prirodan porod za sebe i za svoje dijete, a da se osjeća sigurno i zaštićeno.

  19. #119
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    http://www.thefarm.org/charities/mid.html
    evo usporedbi statistika 1707 kućnih poroda na "Farmi" (The Farm) Ine May Gaskin između 1971-1989.
    s 14,033 bolničkih poroda u istom periodu.
    The Safety of Home Birth: The Farm Study
    Abstract
    Pregnancy outcomes of 1707 women, who enrolled for care between 1971 and 1989 with a home birth service run by lay midwives in rural Tennessee, were compared with outcomes from 14,033 physician- attended hospital deliveries derived from the 1980 US National Natality/National Fetal Mortality Survey. Based on rates of perinatal death, of low 5-minute Apgar scores, of a composite index of labor complications, and of use of assisted delivery, the results suggest that, under certain circumstances, home births attended by lay midwives can be accomplished as safely as, and with less intervention than, physician-attended hospital deliveries.
    Posljednje uređivanje od mamma Juanita : 01.10.2010. at 16:31

  20. #120
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Fair enough što je Roda odabrala podršku prirodnom porodu, ali možda bi trebalo balansirati i u prikazu drugih stvari, konkretno ovo što cvijeta navodi gore - npr. carski.

  21. #121
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    obratite pažnju na recimo ove usporedbe:
    Birth injury 0.23 Farm vs.3.34 NNS/NFMS
    RDS (respiratory distress syndrom)1.41 Farm vs.3.65 NNS/NFMS
    Assisted delivery* (Assisted delivery is use of any of the following: cesarean section, forceps or vaccum extractor.)
    2.11 Farm v.s. 26.60 NNS/NFMS
    Cesarean section
    1.46 Farm v.s. 16.46 NNS/NFMS
    5-min. Apgar <7 1.62 Farm v.s. 2.40 NNS/NFMS
    Posljednje uređivanje od mamma Juanita : 01.10.2010. at 16:44

  22. #122
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Fair enough što je Roda odabrala podršku prirodnom porodu, ali možda bi trebalo balansirati i u prikazu drugih stvari, konkretno ovo što cvijeta navodi gore - npr. carski.
    na što konkretno mislite u vezi carskog?
    da li vam je poznato da se baš mi iz "poroda" u Rodi zalažemo za to da se prestanu događati dugotrajni i medikalizirani vaginalni porodi (koje smatramo opasnijom i lošijom opcijom od carskog)
    a sve za to da bi se izbjegao carski?
    da li je loše to što smatramo da je alternativa prirodnom, neuznemiranom porodu upravo carski rez,
    a ne ono što je danas najčešće- visoko interventan i medikaliziran vaginalni porod?

    da li nas krivo shvaćate ili to za što se zalažemo smatrate lošim?

  23. #123
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Problem je u, po meni, precrnoj prezentaciji carskog - onaj tekst (Wagner) - ali već smo imali na tu temu rasprava i zaključeno je da tekst ostaje gdje je..., mislim da ima i cijeli topic od x strana o tome.

    Znači, ajmo reći, cilj je super i OK, ali tekstovi koji ga prate, po mom sudu, koji put nisu baš balansirani (u smislu ovog što je cvijeta pisala - jedna je varijanta super, druga je koma, a statistike pokazuju da je slično). Kužim i zašto se tako piše - da se skreće razmišljanje žena da je jedino normalno interventno i CR. Ali, u tome stradava ta neka objektivnost, za koju ja mislim da nije samo u očima promatrača, a meni osobno je važna.

    Sjećam se kako sam bila ono u čudu (onaj smajlić) kad sam čitala taj tekst prije CR-a i pitala se ma, Bože moj, jel' moguće da je to tako. Pa mi je CR skroz OK prošao, a išla sam na njega ajme majko.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.10.2010. at 16:55

  24. #124
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ajme, pa to je jedan tekst i jedna rečenica i svako je može tumačiti na svoj način,
    i jako je politička jer pisao ju je muškarac koji se bori za afirmaciju primaljstva u SAD gdje je primaljstvo izumiruća struka i gdje su statistike katastrofa upravo zbog visoke stope intervencija... i mogli bi sad opet u nedogled..
    ja kužim i prihvaćam da je ta rečenica žestoka i da može smetati i žuljati, ali prevagnulo je to što smo tada procijenile da je vrijednost ostatka teksta ipak veća i važnija u odnosu na dio žena koje će se možda osjetiti osobno pogođene.
    i stvarno sad više ne bih o jednom tekstu, bolje rečeno o jednoj rečenici koja stoji u jednom tekstu na portalu i nigdje je dalje ne prenosimo, jer je to potpuno sporedna stvar i suštinski i količinski unutar toga čime se bavimo na području trudnoće i poroda.

    s druge strane, ono zbog čega nam se najčešće rugate vi koje nas volite kritizirat
    je upravo Odent i što toliko citiramo baš njega, a baš on je doktor koji kaže da bi porodi, da bi bili sigurni, u današnje vrijeme tehnologije trebali biti, kako sam već gore napisala-ili skroz neinterventni, ili na carski.
    jer je apsurdno da se povećavaju rizici takvim agresivnim vaginalnim porodima kada imamo puno sigurniji carski rez(s time da on kaže da se još uvijek nitko ne bavi dugoročnim rizicima kad su statistike u pitanju!).

  25. #125
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ne kužimo se. Meni je to sve OK (do na te zadnje teorije od Odenta, to ne mogu nekako sebi prispodobiti), ali nije mi OK taj, po meni, nebalansirani prikaz stvari. Jer će ljudi pročitat baš to jer baš to i piše, odnosno odabrano je iz cijele hrpe. Moj je dojam da urednička palica prikazuje rizike jednoga, a ne i rizike drugoga, da postigne mijenjanje svijesti i okoline.

  26. #126
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    naš je odabir na što ćemo naglasak staviti, a naglasak je stavljen na ono
    što smatramo da je teško ili skoro potpuno nedostupno.
    i bez lažne skromnosti smatramo da su jednim dijelom i zahvaljujući nama te informacije postale raširenije idostupnije, a i praksa se ponešto (presporo doduše) mijenja.
    dal da pišemo i o rizicima dojenja?
    jer, hej, ima onih koji tvrde da je, zbog sveopće zagađenosti, majčino mlijeko opasno (pri tom je valjda ovo industrijsko poteklo s marsa...)
    sori na malo sarkazma, ali o rizicima pkk možeš čuti ako popričaš s bilo kojim domaćim ginekologom.
    čuti ćeš i više od toga, jedan moj profesor je često znao ispričati jednu anegdotu kad je učenik rekao da je 2+2=5,
    pa je prof. rekao "bravo! odgovorili ste i više od traženog" if you know what I mean...

    koji će ti domaći ginekolog reći npr. to da induciranje poroa u oko polovicu slučajeva ne uspije i završi carskim?
    itd, itd, ja ovdje tipkam a djeca me zovu da pečem kestene
    Posljednje uređivanje od mamma Juanita : 01.10.2010. at 17:20

  27. #127
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Meni se čini da smo više-manje svi jasno isprezentirali svoje stavove. Moj je da je pristup biased, ali po meni je to negativno, jer se selektiraju informacije zbog tog biasa, a bias je nastao zbog promocije, i da je bias, po mom mišljenju, upravo kontraproduktivan za promociju jer stalno poziva na ove prešućene stvari da isplivaju i da se bias ispravi. Meni se čini da bi bilo možda lakše drugačije, ali možda vi imate iskustva s drugih "tržišta ideja" di je upravo ovo najoportunije. I tako...
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.10.2010. at 17:25

  28. #128
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    a čuj, onda je biased cijeli Rodin rad,
    jer svjesno bira dojenje kao bolji izbor, sjedalice kao bolji izbor, ne fizičko kažnjavanje kao bolji izbor, itd...

  29. #129
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Porod je mjesto di su ulozi najveći, a oko AS nema spora.

  30. #130
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    eh, vjeruj mi da ima ljudi kojima i oko sjedalica i oko dojenja i oko svega nabrojanog i još dosta toga nenabrojanog ima spora.
    stvar je početnog stava.
    ali da, najosjetljiviji smo na početak života, to je istina.
    Posljednje uređivanje od mamma Juanita : 01.10.2010. at 17:32

  31. #131
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    bdw, nema komentara na studiju (statistike) s Farme?

  32. #132
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Vezano za studiju s Farme, meni je to daleko - nemam pojma kakvi su uvjeti po bolnicama u Australiji da bi mogla usporediti. Spor oko svega ovoga drugoga je meni nekako 2. linija važnosti, zbog toga jer u porodu po 2 ljudi može zaglaviti, a treći može bit očajan, kao i šira rodbina. O AS ne vidim da se nešto raspravljamo, je li početni stav ili oko toga nema objektivnog spora jer je sigurnije i šlus, ne znam....

  33. #133
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    što se farme tiče, o Americi je riječ.

  34. #134
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa Vidi poruku
    što se farme tiče, o Americi je riječ.
    OK, nisam gledala, ja sam samo pogledala ovaj citat koji kaže da su rizici isti, under certain conditions. Po onome br. 2 pejstu statistika s kraticama koje ne razumijem NNS i sl. ispada da su rizici u bolnici višestruko veći. Ja ne znam čitat statistike, jedva znam pročitat ove na koje nabasam iz područja u kojem sam doma (MPO). Kako porodničari iz Cro čitaju te statistike, što im one govore? Ili ih ne čitaju?

    Mene trigeriraju izjave "ne misli crno", "vjeruj tijelu, ono zna", a kad se dogodi da ne zna - a, događa se...

  35. #135
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ima jako malo statistika vezano uz PKK, pa im možda nisu ni poznate.
    zanimljivo kako taj nedostatak statistika većinu ne sprečava da proglasi pkk apriori opasnijim od onog u bolnici.
    a čini se, po onome što je dostupno, da nije baš tako.
    čini se da ima i onih koji pročitaju pa jednostavno blaženo ignoriraju jer ne vjeruju u sigurnost poroda.
    ove statistike na farmi nisu identične nekim drugima s PKK, što je isto zanimljivo,
    daje materijal za razmišljanje što tiu sve može utjecati.
    ali kad ovo pogledaš, onda se, najblaže rečeno,
    moraš zapitati što nije u redu s bolničkom praksom da ima toliko lošije statistike od ovih s tamo neke farme.

  36. #136
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Jedna od stvari koje mi padaju na pamet -vjerojatno su Farmini uzorci već iztrijažirani - tj. žene koje imaju komplikacije završavaju u bolnici?
    Pitati se po mei je uvijek OK. Meni je koma ono - ne pitaj se, priroda je to uredila... Ponavljam se, ali ja stvarno nemam ništa protiv da se omogući porod doma, u sustavu koji će ga suportirati za one koje žele, ali me smetaju takve izjave - ne pitaj se, previše se pitamo hoće li bit sve OK itd.

  37. #137
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    žene koje su imale transfer u bilo kojoj fazi trudnoće ili poroda su isto u statistici, pogledaj, nema puno toga.
    Posljednje uređivanje od mamma Juanita : 01.10.2010. at 20:38

  38. #138
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    U svakom slučaju se slažem da PKK nikad neće biti dobar izbor baš za svaku ženu i dijete,
    niti objektivno, a niti subjektivno zbog njenog osjećaja(ne)sigurnosti koji je toliko važan u porodu.
    ali uz odgovarajući sustav koji to podržava (i kojem se nadamo u budućnosti), za niskorizične trudnoćekoje protječu uredno
    i porod započinje spontano i terminski (i naravno kad sama žena to želi), PKK može biti jednako sigurna opcija
    ili čak sigurnija od onog u bolnici.
    naglašavam ovdje niskorizične trudnoće, jer naravno da za recimo prijevremeni porod PKK nosi priličan rizik obzirom na (ne)zrelost djeteta.

  39. #139

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    157

    Početno

    Tesko je citati ove tri price, tesko je citati bilo koju zivotnu pricu koja zavrsava smrcu djeteta...
    Ja bih samo malo htjela kritizirati clanak jer autorica u jednom trenutku tvrdi da su u sva tri slucaja komplikacije bile nagle i nepredvidive, te da se nisu mogle sanirati u situaciji kucnog poroda, a iz prica se razumije da su u prva dva slucaja primalje bile te koje su napravile znacajnu pogresku jer su ignorirale jasne znakove o tome da nesto nije u redu s majkom ili djetetom. Za trecu pricu iz opisa koji je dan u clanku nije jasno da li je kucni porod bio asistiran ili neasistiran, te tko je, kada, kako i zasto primjetio da otkucaji djetetovog srca nisu pravilni.
    Prije bih rekla da ove price ukazuju na to da pri kucnom porodu treba jos pazljivije birati osobu (primalju/lijecnika) koja ce savjetovati roditelje. U prvoj prici u kojoj je primalja ustanovila da je dijete dobro, usprkos zabrinutosti roditelja, na koncu se cini da bi bilo boje da je i period poslije poroda bio nesasistiran jer bi roditelji, da nije bilo primalje koja je krivo reagirala, vjerojatno dijete koje im se nije cinilo zdravo odveli na pregled u bolnicu.
    Hocu reci, svaka se situacija, svaka komplikacija i svaki "uspjesni" porod moze protumaciti na vise nacina, iz razlicitih kuteva gledista. Neke zene smatraju da su imale uspjesan i lijep porod zahvaljujuci medicinskom osoblju, neke smatraju da je za to zasluzna dostupna tehnologija, neke su zahvalne na prisutnosti supruga, druge svu zaslugu pridaju svome tijelu ili svojoj sposobnosti za radjanje. Mislim da svaka zena i svaka obitelj treba odabrati tocno ono sto se uklapa u njenu zivotnu filozofiju.
    Za mene je to u slucaju prvog poroda bila "primitivna soba" unutar velike bolnice, za drugi porod, moja vlastita spavaca soba i primalja od povjerenja, za eventualni treci mi se cini da bih najradije bila sasvima sama, negdje daleko od svijeta. I svi dobro mi poznati rizici poroda relativiziraju se pred slikom jedne samo moje spilje u kojoj sama prihvacam toplo i vlazno tijelo djeteta koje izlazi i mene, neometano se smiruje u mom narucju, prihvaca dojku i gleda me svemirski dubokim pogledom dok cijeli svijet vani ceka da budemo spremni i zeljni prigrliti ga, sa svim zivotnim rizicima i mogucnostima koje u njemu uvijek vladaju...

  40. #140
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Jedna od stvari koje mi padaju na pamet -vjerojatno su Farmini uzorci već iztrijažirani - tj. žene koje imaju komplikacije završavaju u bolnici?
    upravo suprotno. zene tamo nisu isle ni na ultrazvuke, niti su imale famozne vaginalne preglede, nije bilo namjerno izazvanih pobacaja jer recimo plod ima bolest ili stanje nespojivo sa zivotom - SVA djeca su se radjala, i to sve ulazi u statistiku. radjali su se i blizanci i zatci doma i sve moguce 'rizicne' trudnoce.
    zivjeli su u sumi izvan naselja, bez struje i tekuce vode, u autobusima pretvorenim u kuce, a do bolnice su imali par desetaka kilometara. i u takvim uvjetima su imali jednako sigurne porode kao u bolnici - sigurne sto se tice smrtnosti zena i djece, a sto se tice oporavka, ozljeda i sl, znatno bolje.

  41. #141
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Ovo je objavljeno samo nekoliko tjedana nakon što su istraživanja objavljena u američkom časopisu Obstetrics and Gynaecology otkrila kako su porodi kod kuće tri puta rizičniji za novorođenče od poroda u bolnici.
    Naime, u studiji je zaključeno kako kod bebe rođene kod kuće postoji mogućnost pojave dišnih ili srčanih problema što može biti povezano s neadekvatnim promatranjem nakon poroda. Istraživanje je obuhvatilo preko 500 tisuća poroda te je pokazalo kako je stopa smrtnosti beba rođenih u bolnici oko 0,3 posto na tisuću poroda, dok se kod kućnih poroda taj postotak penje na jedan.
    – Kućni porod je opcija za majke koje nisu imale nikakvih komplikacija u trudnoći, pri čemu ih se mora unaprijed informirati o rizicima koje to uključuje – objašnjavaju u časopisu The Lancet.
    evo, ima i rezultata koji su drugačiji nego rezultati farme.
    studija vamo, studija tamo.
    ovo je kao što bi anchie rekla, samo nakon površnog guglanja.
    a časopis the lancet, vodeći medicinski časopis, gdje je to objavljeno, ima dosta članaka na temu poroda kod kuće - malo sam ih pogledala, ima jedan zgodni o percepciji boli koja je puuuno manja kod žena koje rađaju kući, kako se postaje babica kvalificirana za kućne porode itd. oću reć, ima puno puno afirmativnih članaka o kućnim porodima.

    felix, zar su te žene živjele na toj farmi tijekom cijele trudnoće ili je farma kao nekakva kuća za porode? misliš na UZV pred porod, ili?

    gdje se na stranicama rode mogu naći rizici s kojima se suočava žena kad se odluči na kućni porod? to ne može saznati ni od ginekologa zato što ginekolozi, kako vi kažete, odbacuju tu opciju, ne znaju o njoj ništa, pa tako ne znaju ništa ni o rizicima. koji će ti ginekolog smireno sat vremena objašnjavati što sve može poć u krivo kod kućnog poroda, a krene normalno?

  42. #142
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Cvijeto potpis ko kuća. Istina,meni je zadnji porod u bolnici bio koma,imam ptsp od njega i sigurno bih voljela ne roditi u takvim uvjetima ponovno, ali ne baš u bilo kakvim drugim uvjetima, prije trećeg poroda, ako Bog da, mislim trebala bih puno više informacija prije nego bih se odlučila za porod kod kuće akao uopće kod kuće

  43. #143
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    samo kratko, nemam vremena

    farma - zivjeli su tamo u zajednici hipija

    lancet - kao sto kazes, studija vamo, studija tamo, u svakom slucaju je zanimljivo procitati i drugacije misljenje, pogotovo u casopisu kao sto je lancet.

    nisam ukljucena u uredjivanje portala, ali rekla bih ovako: u hrvatskoj trenutno nije moguc porod doma uz uvjete koje imaju zene vani. roda ne preporucuje porod kod kuce sada i trenutno, u uvjetima koji sada vladaju, roda radi na to da osvijesti da je porod kod kuce u odgovarajucim uvjetima sigurna opcija i radi na tome da se on omoguci i kod nas. moje misljenje je da su price s poroda kod kuce iznesene u cilju osnazivanja zena i podsjecanja da je porod prirodni proces, a ne da bi poticale zene da rode doma neasistirano ili asistirano, ali pravno neregulirano. zato nema ni uputa sto i kako, nema detaljnog ulazenja u organizaciju i logistiku poroda kod kuce. meni se to tako cini, mozda sam u krivu, ne znam.

    zene koje se odlucuju na to (ukljucujuci moju malenkost) odluku donose svjesne neidealne i neregulirane situacije u vezi toga i nikako ne bih rekla da se na to odlucuju iz hira, ponesene nakon par tekstova i topica na rodi.

  44. #144
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Da u Hrvatskoj postoji mogućnost poroda kod kuće uz asistiranje stručne i što je po meni još važnije, iskusne osobe, sigurna sam da bih ga odmah odabrala.

    Kada se prisjetim svog poroda, sve je moglo biti drugačije. Da sam imala više samopouzdanja i hrabrosti, ne bih dopustila da mi nekakav stažist, što li, desetak minuta prčka tamo dolje pokušavajući saznati koliko sam otvorena. Ne bih dopustila da mi dva dana kasnije doktorica istim tim prčkanjem probije vodenjak.
    Onda je sve krenulo tako da su trudovi slabi, da mi moraju dati drip, da je bolje za mene i za moje dijete da ga malo poguraju...
    Slušala sam i surađivala. Vjerovala sam im i nije mi palo na pamet raspravljati se (iako sam imala lijepo sročen plan poroda).
    Kada su rekli da dišem i tiskam najviše što mogu jer ću samo tako najbolje učiniti svom djetetu, dala sam sve od sebe. Zadnji atomi snage su izgarali samo da mom djetetu bude dobro. A kad sad pomislim da joj je moglo biti puno, puno bolje za nju da je sve teklo prirodno, žao mi je što je kod nas tako i zato se u potpunosti slažem s Anchie i MamomJuanitom.

    DA ne pričam o tome kako sam htjela roditi na stolčiću od kojega sam isti tren odustala kada sam shvatila koliko se to njima ne da. Pa što ćete vi na tome, pa znate li vi kako je to teško... Rekla sam si, nema šanse da se prepustim ljudima s takvim stavom. Neka rade kako najbolje znaju. Ali zar tako mora biti? I to u bolnici koja na svojim internetskim stranicama navodi stolčić kao mogućnost?
    Kada sam rekla da ne želim drip, rečeno mi je da je to najbolje za mene i dijete. I ok, možda u tom trenutku kada mi je vodenjak zaista bio probijen zbog tog, pa hajde, reći ću, silovanja, i je bio najbojla opcija. Ali zašto su me morali čerečiti i probiti ga?

    Sjećam se kako u tim trudovima uopće nisam pratila tko dolazi, odlazi... MM je bio pokraj mene, pratio što se događa, poticao na disanje, osvješćivao me. Kada sam kasnije prepričavala drugima i rekal da mi je doktor bio ok te da je stalno obilazio, MM me ispravio i rekao da je doktor bio svega tri puta, da su sestre tek prolazile kroz rađaonicu, no ja nisam imala taj osjećaj vjerojatno zato jer je on bio sve vrijeme uz mene. Pomislila sam, Bože, što da sam bila sama? Što bi se dogodilo da me nitko nije opomenuo da se otkucaji ne čuju, da dišem... A trudovi su bili tako jaki i tkao česti, onesvješćivali su me. Pogađate, zbog dripa.

    MIslim da se u našim bolnicama puno toga uzima zdravo za gotovo! Prvo bi to trebalo promijeniti, a onda svakako kao normalnu opciju uvesti porod kod kuće.

    I nije da se nisam povezala sa svojim djetetom. I bez obzira na taj drip i na neprirodan položaj, samog izgona se sjećam kao nečeg najljepšeg na svijetu. Onaj flop, pa ona onakva musava meni odmah na prsa, pa sisanje, pa moja gotovo pjesma kojom sam zahvaljivala Bogu, ali i doktoru, babici, sestrama na svemu što su učinili... nisam osjećala ni bol, ni slabost, ni glad, ni žeđ. A povezane smo kao duša i tijelo, samo se ne zna tko je što.

  45. #145
    SunčicaVŽ avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    649

    Početno

    Evo da se i ja javim...
    Definitivno podržavam odabir i mogućnost poroda kod kuće - to mi je bila velika želja, ali se bez primalje nisam usudila na tako nešto.
    Prvi porod mi je bio katastrofa jer sam se prepustila s doktorima s punim povjerenjem- a njihove intervencije su mi ga otežale do kraja, "privezali" su me uz krevet, doktorica me otvarala prstima jer me trudovi koliko su god strašno jaki bili, nisu otvarali, probušili su mi vodenjak...mučili me... mojem A. je pupčana vrpca bila omotana oko vrata...nisu znali za to...kad su bebu padali otkucaji nisu znali zašto, doveli su UZV, ali nisu vidjeli vrpcu...nakon 15 sati muke sam rodila, brzo su odmotali pupčanu vrpcu i na moju sreću je sve bilo ok...beba je imala ogromne hemangiome i izmučio se jako...ali je sve dobro završilo...bilo bi mu lakše da su me pustili u miru...
    Drugi porod nitko me nije dirao ni gnjavio, slobodno sam se kretala i rodila bez muke sva sretna s bebicom sve ok.
    Treći porod sam htjela biti kod kuće do kraja jer sam 5 min do bolnice, ali me s prvim trudovima oblijala krv i tu je završila moja priča da ostanem doma...u bolnici su rekli da je sve ok...ali bila sam mirnija znajući da sam tamo za slučaj da zatreba, ali nisam dala intervenirati. Nisam dala da me prikuju za krevet, nisam dala da mi buše vodenjak, nisam dala da mi daju injekcije niti drip...
    MM i ja smo se šalili, razgovarali...ja sam prodisavala trudove stojeći i tako mi je bilo najljepše...kad je krenulo...bila sam gotova začas...i vodenjak nije puknuo...prvo se rodio balon vode pa moja princeza...
    i imala je dva puta omotanu pupčanu vrpcu oko glave ali je ona cijeli porod provela u vodi i vjerujem da ju je taj balon štitio da se vrpca jače ne zategne jer otkucaji nisu pali ni u jednom trenutku.
    Primalje mi nisu vjerovale kad sam im rekla da me puste da sama znam kako je najbolje za mene jer znam slušati svoje tijelo što mi govori...puno su mi pomogli i tekstovi koje sam čitala ovdje na rodi...da je pored mene bila primalja u kući ko u onim porodima u kući u Austriji...bila bi sigurnija nego u bolnici gdje te pogledaju usput...ponašaju se po nekim klišejima...
    Nakon svega su primalje komentirale tj. rekle doktoru - mladom specijalizantu da treba slušati mame jer one ipak najbolje znaju i osjete što se događa...
    Taj porod mi je bio najljepše životno iskustvo zahvaljujući tome što sam slušala svoje tijelo i moja bebica je bila mirna i vesela...i uživale smo u svakoj sekundi nakon toga
    I zato - moramo imati mogućnost izbora!

  46. #146
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj SunčicaVŽ prvotno napisa Vidi poruku
    MM i ja smo se šalili, razgovarali...ja sam prodisavala trudove stojeći i tako mi je bilo najljepše...kad je krenulo...bila sam gotova začas...i vodenjak nije puknuo...prvo se rodio balon vode pa moja princeza...
    i imala je dva puta omotanu pupčanu vrpcu oko glave ali je ona cijeli porod provela u vodi i vjerujem da ju je taj balon štitio da se vrpca jače ne zategne jer otkucaji nisu pali ni u jednom trenutku.
    Primalje mi nisu vjerovale kad sam im rekla da me puste da sama znam kako je najbolje za mene jer znam slušati svoje tijelo što mi govori..
    Nakon svega su primalje komentirale tj. rekle doktoru - mladom specijalizantu da treba slušati mame jer one ipak najbolje znaju i osjete što se događa...
    Taj porod mi je bio najljepše životno iskustvo zahvaljujući tome što sam slušala svoje tijelo i moja bebica je bila mirna i vesela...i uživale smo u svakoj sekundi nakon toga
    I zato - moramo imati mogućnost izbora!
    Jako mi se sviđa tvoja priča, a naročito što je sve tako divno prošlo. Ovo boldano je , po mom mišljenju, najbitnije u porodu. Slušati mamu i posvetiti joj se, a ne kao na traci obavljati porode.
    Roditi dijete je najljepši doživljaj u životu, i uz svu sigurnost za bebu i mamu, treba biti ugodna i topla atmosfera. Onda je lakše i podnijeti neophodne (ako su neophodne) medicinske intervencije.
    Jesam za mogućnost izbora, ali uz dužan,veliki oprez.

  47. #147
    SunčicaVŽ avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    649

    Početno

    Beti3

  48. #148
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    .
    Jesam za mogućnost izbora, ali uz dužan,veliki oprez.
    Oprez u smislu sigurnosti, da. Apsolutno. I bolnice i porodi kod kuće moraju bit izvedeni u maksimalno sigurnim uvjetima.

  49. #149
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    mene uvijek zbune ovakve rasprave...zaista. ne razumijem zašto uvijek nastane takva frka kad se netko zalaže za pravo na izbor? čega god to bilo. činjenica je da ga sada nema. i šta ima loše u tome da ga sutra bude??? .
    Apsolutno potpisujem i zato se ovakva tema mora podići s vremena na vrijeme kako bi se dobilo pravo izbora kod ovog "gorućeg" (nažalost ga samo mnoge majke smatraju gorućim pitanjem) pitanja.
    Tek kad bude moguće ostvariti to pravo tema će biti nepotrebna i tek tada će možda služiti više kao poligon za međusobna uvjeravanja, a do tada bih učinila sve što mogu da svaka žena ( a ne samo ona koja ima internet i dovoljno snage volje, hrabrosti ili novaca ) u našoj zemlji može izabrati kako će roditi svoje dijete.

  50. #150
    EvaMONA avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    681

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa Vidi poruku
    Ako smijem spomenuti jednu stvar koju možda malo zaboravljamo svi mi skupa: žene danas više nisu sposobne roditi same (jer ih tome uči društvo)!
    zaista vjerujem da samo one žene koje se zaista usude roditi 'same', 'doma', 'neinterventno' i sl. imaju usađenu tu VJERU i SPOZNAJU da one to mogu! Jer je njihovo tijelo za to stvoreno.
    .
    Ovo potpisujem iz osobnog iskustva. Prvi put sam učinila puno da se informiram, odem roditi u Varaždin s uvjerenjima da to mogu i planom poroda..., ali nisam imala iskustva, no zbog svega navedenog imala sampsihičke snage da teži porod s previše intervencija uspješno završim i s ponosom ga se sjećam.
    No drugi put je bilo puno ljepše, lakše i za mene "normalnije", a mislim da sam u podsvjesti bila spremna za porod doma jer mi se nikako nije dalo krenuti iz mog udobnog okruženja gdje je porod super napredovao. Taj put mi je stvarno sjelo da bi ja to mogla sama. Otišla sam i rodila za 5 min. uživancija!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •