Pokazuje rezultate 1 do 15 od 15

Tema: odaojak iz pečnice

  1. #1
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno odaojak iz pečnice

    hajde trebam sve od a do Ž kak speči kom ad buta , rebra+prsa u pečnici da bude fino i hrskavo. Pod hitno!

  2. #2
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Nedavno sam pekla, isto tako komad, ali nisam ja solila, tako da ne znam koliko ide točno soli.
    Dakle, posoljeni komad sam ubacila u rolu (malo dublji protvon), stavila pokraj malo masti i podlijala vodom, par dcl, tek toliko da pokrije dno.
    Stavila sam na visoku temperaturu cca 250 stupnjeva.
    Ostavila da se lijepo zažari s jedne strane, svaki čas sam ga polijevala s tom tekučinom ispod i dolijevala vode, ako bi sva isparila.
    Onda sam ga okrenula na drugu stranu da se zažari, opet polijevala.
    Kad je korica hrskava i žarka, a nije još gotovo (pikneš s vilicom na par mjesta, da vidiš da li izlazi sukrvica), smanjiš vatru, možeš i malo pokriti folijom.

  3. #3
    pužić avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,985

    Početno

    ja ne pokrivam folijom jer onda korica ne bude hrskava...dakle meso dobro posušiti ubrusom i nasoliti, mast u tepsiju i na cca 180 stupnjeva 2-3 sata ovisno o komadu. povremeno posipam pivom.

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Ovako - odojak i drugo meso za pečenje soli se dan unaprijed. Količinu soli odrediš tako da vagneš meso i izračunaš 2-2,2% težine - to ti je količina soli koju treba utrljati.

    Daklem, ako je komadina 5 kg teška, 2% je 100 g - 2,2% je 110 g.

    Ja odojka i svinjetinu solim sa 2,2% soli, a perad (npr. puricu) sa 2%.

    Ako pečem but, obavezno kožu zarežem oštrim nožem na kvadratiće, da sol prodre do unutarnjeg dijela. S donje strane također zarežem uz kost, da se ispeče kako treba.

    Kad se odojak preko noći nasafta u soli, treba odliti tekućinu koju je ispustio i svakako obrisati kožu da na njoj ne bude soli i tekućine. Mesnatom dijelu ne smeta, ali na koži će se stvoriti ružni mjehuri.

    U pleh od pećnice stavim malo ulja (odojak će sam ispustiti mast, ne stavljam dodatno) meso isto premažem sa sasvim malo ulja i obavezno u pleh stavim 1-2 kisele jabuke, raspolovljene, koje će ispuštati tekućinu, pa nastane fini saft koji meso čini lakše probavljivim. Pećnicu zagrijem na 225oC (može manje za turbo pećnice s ventilatorom) i udri! Peče se 2,5-3 sata (debeli but i dulje, a rebrima treba puno manje). Provjeriš tako da ubodeš oštrim tankim nožem uz kost. Ako curi sukrvica - udri još 15 minuta i tako nekoliko puta. Foliju ne stavljam, vrag odnio, aluminij nije nešto što mi treba u organizmu, radije ribam pećnicu.

    I još nešto - odojak pije pivo! Na ovu količinu 4-5 kg meni obično ode limenka od 3 dl. Zalijevam ga cijelo vrijeme pečenja, relativno često - na po 15 min.

    Kad je gotov, pustim ga da se ohladi u pećnici (otvorenoj za prst - uglavim kuhaču) i režem tek kad se ohladi barem na temperaturu tijela, inače se raspada.

  5. #5
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj pužić prvotno napisa Vidi poruku
    ja ne pokrivam folijom jer onda korica ne bude hrskava...dakle meso dobro posušiti ubrusom i nasoliti, mast u tepsiju i na cca 180 stupnjeva 2-3 sata ovisno o komadu. povremeno posipam pivom.
    Nisam završila rečenicu, jurila sam na gablec.
    Mislila sam da može malo pokriti folijom, ako joj se mjestimično previše žari.

    I temperatura je ustvari odokativna metoda, ovisna o "mušicama" pečnice.

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    sam da javim da je odojak bil dobro pečen za cca 2,5 sata na 140 u turbo žar kombinaciji. podljevan samo s vlastitim sokom.

  7. #7
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Ima li netko još kakav savjet? Ide li na odojka kakva marinada tipa med, senf, limun ili to nije meso za takve igrarije? Kad ubaciti krumpir i kako da bude baš kako treba, da ima hrskavu koricu, a da nije presuh? Kakvo bi još povrće mogla ubaciti unutra? Vidi li se iz moje potrage za savršenim odojkom da mi na ručak dolaze svekar i svekrva?

  8. #8
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Odojka možeš zalijevati pivom i to ide ok zajedno.
    Prilog (krumpir, povrće,...) bih obavezno radila posebno, nikako ne bih da se peče uz odojka. Mislim da odojak ima prespecifičan miris za tako nešto. Barem meni.

    Uz odojka meni ide odlično krumpir salata, grah salata, francuska salata,...

  9. #9
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Odojka možeš zalijevati pivom i to ide ok zajedno.
    Prilog (krumpir, povrće,...) bih obavezno radila posebno, nikako ne bih da se peče uz odojka. Mislim da odojak ima prespecifičan miris za tako nešto. Barem meni.

    Uz odojka meni ide odlično krumpir salata, grah salata, francuska salata,...
    debeli potpis na ovo,tak sve i ja,nekad stavim i mlince..

  10. #10
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Evo, samo da javim da je sve prošlo dobro, odojak je bio super pečen i sočan, a korica kako treba. Nisam imala pivu pa sa podlijevala samo sa masnoćom od odojka, a stavila sam ipak i krumpir unutra, narezan na krupnije komade i bio je odličan. Meni je pečeni krumpir najukusniji dio pečenke pa mi je bilo žao propustiti.

  11. #11
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    a nakon koliko si stavila krumpir? i mi ga volimo s tim umakom kad jedemo topli odojak

    I....što su rekli sveki i svekar?

  12. #12
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako - odojak i drugo meso za pečenje soli se dan unaprijed.
    Peterlin,

    massive respect!

  13. #13
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    moram samo reći da što god se usudila napisati pod ovim topicom, ne prihvaćajte od mene nikakav savjet.


    moj prvi i jedini odojak pečen u pećnici pripremljen je na sljedeći način:

    polusmrznuti dio odojka sam strpala u pećnicu, apsolunto zanemarivši pokrivanje s folijom
    nakon cca 45 minuta nesnosnog smrada i dima iz kuhinje, primjetila sam dvije stvari:
    1. odojak je bio skoro crn ...nda...tamno siv
    2. još uvijek je bio smrznut

    tada sam užasnuto, prekrila odojak sa nekom folijom i stavila ga dalje peći
    ne sjećam se soli
    pive se sjećam, no ne znam u kojem dijelu filma


    kad se je ispekao, oljuštila sam kožu i još malo ispod

    kad se dosolio i servirao uz francusku salatau (nisam je ja radila), i ako ste bili jako gladni, bio je dobar.

    to je to.

    od tad, kupujem odojak. sa one vrtilice od otvorenog roštilja.

  14. #14
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Citiraj 2xmama prvotno napisa Vidi poruku
    a nakon koliko si stavila krumpir? i mi ga volimo s tim umakom kad jedemo topli odojak

    I....što su rekli sveki i svekar?
    Stavila sam krumpir dosta brzo, nakon nekih pola sata, a peklo se oko dva i pol sata.
    Nije bilo prigovora, samo pohvale

  15. #15
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    uuups, ja sam mislila da krumpiru treba puno manje vremena!
    Nije da ne kuham, ali ove stvarčice iz pećnice nisu moj fah. (osim kolača,ali to nije to)
    Hvala Bogu na Forumu

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •