Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 81

Tema: Ekologija u domu - kako reciklirati?

  1. #1
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno Ekologija u domu - kako reciklirati?

    OT
    Zato u 3R principu ide prvo višekratna upotreba, pa smanjivanje pa tek onda reciklaža. Tim redom. Jer svaka reciklaža treba vodu i energiju i prostor i pogon i uzrokuje zagađenje zraka.

    Nemojte sad prestati reciklirati zbog gore navedenog!!! Gomilanje smeća je najgora opcija!!!

    Nemam sad vremena.... imam dosta za napisati o prednostima i manama reciklaže... sutra ću detaljnije...

  2. #2
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Gomilanje smeća je najgora opcija!!!
    Time sam se ja vodila, i super da nisam fulala Ajde piši nam više kad stigneš

  3. #3
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Blizu naše zgrade se nalaze kontenjeri za staklo ,tetrapak i pet ambalažu. Iako smo u malom stanu imamo mjesto gdje držimo iskorištenu ambalažu koja se može reciklirati, povratne boce nosimo u trgovačke centre.
    Legendarna mi je ona ideja gdje se otpaci iz kuće skupljaju na određenom mijestu te se od toga sa vremenom stvori prekrasan humus, i evo ti zemlje za cvijeće ili za dohranu u vrtu!
    Pošto smo u stanu nažalost nemamo mogućnosti a ni velike svrhe da se posvetimo tome,pa se stoga nisam puno informirala kako sve to skupa ide ali da je ideje genijalna JE!

  4. #4
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Meni je isto žao što nemam kuda bacati otpad tipa ljuske jajeta, kora krumpira i luka itd. Baš mi žao što to moram baciti u smeće

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    kad je već pitanje ekologija ja ljuske od mrkve i slične stvari spaskiram za bivšeg suseda i svako malo mu odnesemo za kokoši i zajce, usput pokupimo sav stari kruh kaj se skupi pored našeg konternera.

  6. #6
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    To se zove bio otpad i navodno da negdje skupljaju, ali stvarno ne mogu doma držati nešto što toliko smrdi pa razvoziti okolo. U sređenim državama bio otpad možeš normalno u odvojene kante odložiti. Negdje privatnici skupljaju i koriste, a negdje gradske firme koje onda time nadohranjuju zemlju za gradske potrebe.

    Odgovornim razdvajanjem otpad se može svesti na minimum. Ali treba znati reciklirati da se može izvući maksimum iz sirovina, a kod nas je teško dobiti korisne informacije.

    Npr. papir za reciklažu treba biti čist, tj, kutije za pizze i sl. se ne recikliraju jer onečiste masu masnoćom i umacima pa rade daleko više štete nego koristi.
    Također se ne reciklira koverta jer ima na sebi ljepila (možete si dati truda pa odvojiti prednji dio sa ljepilom i onim celofan prozorčićem i baciti, a ostatak - zadnju stranu reciklirati jer se radi o kvalitetnom papiru koji se dobro reciklira ).
    U reciklažu se ne baca niti fini print papir, inače jako dobar papir za recikliranje ako je na njemu npr. dijete radilo neki kolaž s ljepilom, a pogotovo s gliter ljepilom.
    Npr. većina pasti za zube dolazi u kutijama. Dosta tih kutija na sebi ima srebrni dio koji se presijava (to nije ona obična otisnuta boja) i to bi trebalo baciti u smeće. Sve sa fluoriscentnim bojama, raznim srebrnim i zlatnim folijama i sl. treba baciti. Mala količina toga može onečistiti veliku količinu mase za papir.
    Ne znam što točno rade s tetrapakom, ali naglašavam da je bitno i poprilično korisno ako se ambalaža ispere, a plastični čep makne.
    Posljednje uređivanje od MarijaP : 06.11.2010. at 08:41

  7. #7
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    MarijaP, imas li neki link ili da li mozda mozes da napises neka pravila recikliranja?
    Ja sam ovde jako usamljena oko toga, a veoma mi je bitno i recikliram isto tako kao i ti raznoseci materijal svuda, pa cak i sad dvoje dece idem pesaka 20 minuta od stana da bih reciklirala.
    Uglavnom gledam sta na ambalazi pise, pa tako razdvajam. Tetrapak sam npr. izbegavala maximalno bas zbog toga sto nisam znala da moze da se reciklira.
    Nasi kontejneri su za papir, pet i metal, i to su u vlasnistvu centra za brigu o osobama sa poteskocama u razvoju, nisu cak ni od Grada, a zivim u centru grada od 2 miliona stanovnika. Bljak.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    ni ja nisam znala da se tetrapak reciklira
    nego, da li ga prije nošenja u kontejner ili rec. dvorište isperete (od mlijeka, soka...)?

  9. #9
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Val, tetrapak se ispere i makne se plastični čep ako ga ima.

    kli_kli, provjeri da li se kod vas tetrapak reciklira. Ne može to svaki pogon odraditi. U Zagrebu je to relativno novo. Ne znam niti da li info vrijedi za cijelu Hr.

    Ostali naputci koje sam gore napisala vrijede za sve.

    Ja sam po struci grafičar, ali nikad nisam radila u struci i znanje vadim iz nekih davno zatvorenih ladica pa pišem šta se sjetim.

    Bila sam u tvornici papira i u Hrvatskoj se stari papir - uvozi. To je katastrofa i nečuveno. A mi smo u mogućnosti izvoziti, tj. zaraditi na vlastitom smeću. Samo da ima malo volje!
    Posljednje uređivanje od MarijaP : 06.11.2010. at 10:17

  10. #10
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    marijaP, a sta se desava s tim sortiranim otpadom kad dodje do pogona za reciklazu? Da li ga ponovo nekako sortiraju, ili sta?
    morala bih se definitivno pozabaviti time..
    ma ovde ja to nemam koga da pitam, to je jedino sigurno.

  11. #11
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Papir ubace u kade i kreće obrada.... ne sortiraju.... zato je i bitno paziti što se baca.... u početku je to filozofija, ali se poslije toliko navikneš da uopće ne razmišljaš o tome. Npr., kad mi stigne račun, izvadim iz koverte, račun spremim na mjesto, a kovertu automatski podijelim na dio koji ide u reciklažu i dio koji ide u smeće.

    Staklena ambalaža za hranu i piće bi se trebala odvajati po boji, ali kod nas, dakako, za to nema uvijeta. Gledala sam na nekom dokumentarcu o reciklaži stakla. Daleko je veća iskoristivost sirovine kad se sve lijepo unaprijed razdvoji. I daleko se manje potroši energije u samom procesu ponovnog korištenja.

    U nekim državama imaš firme koje kupe smeće, izbace ga na nekakvu pokretnu traku. Iznad prvog jednog dijela je jaki magnet koji odvaja željezo, a pokraj trake stoje ljudi koji izdvajaju staklo i plastiku i ostalo što misle da bi se moglo unovčiti. I baš su komentirali kako ogroman novac "leži" u smeću.

    OT dok sam strogo mirolava u trudnoći, u zgradi je bila nekakva akcija 3 mj besplatno kabelske, pa sam se nagledala dokumentaraca

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Bila sam u tvornici papira i u Hrvatskoj se stari papir - uvozi. To je katastrofa i nečuveno. A mi smo u mogućnosti izvoziti, tj. zaraditi na vlastitom smeću. Samo da ima malo volje!
    ovo je prestrašno!!
    zašto se papir više ne skuplja po školama?? jel to prevelika komplikacija ili što?

  13. #13
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Time se netko mora baviti. Mora se osigurati prostor za skladištenje pa makar na par sati. Danas se u škole ide u 3 smjene i negdje nema volje, a negdje nema prostora.

    Tu bi se i roditelji trebali uključiti i ponuditi pomoć. Moji su još jasličari pa ne znam ništa o tome kako škole "dišu".

    Mi smo skupljali papir tako da smo ga istovarili ispred škole, svaki razred za sebe. Izvagali su i razred koji je donio najviše dobio je izlet plaćen sredstvima od papira. Ogromne hrpe papira su se skupljale. Uživali smo.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    i mi smo to radili, s time da je moja škola i tada ( a davno je to bilo) bila u 3 smjene.
    kamion bi dovukao onaj ogromni kontejner i unutra se trpao papir. nekako mi se čini da bi eventualne komplikacije
    oko organizacije trebale biti manje nego što bi bila korist za sve nas.
    mi skupljamo papir i dajemo ga susjedi koja radi za neku papirnu industriju-znači, treba im-pa ne kužim zašto ne pokrenut akciju po školama.

  15. #15
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Papir ubace u kade i kreće obrada.... ne sortiraju.... zato je i bitno paziti što se baca.... u početku je to filozofija, ali se poslije toliko navikneš da uopće ne razmišljaš o tome. Npr., kad mi stigne račun, izvadim iz koverte, račun spremim na mjesto, a kovertu automatski podijelim na dio koji ide u reciklažu i dio koji ide u smeće.
    haha, i ja ovo isto radim
    I skidam omotnice sa pet flasa za mleko i jogurt

    Mene najvise boli staklo, jer kod nas nigde nam kontejnera za to.

  16. #16
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Papir otkupljuje http://www.pan-paper.hr/ Ne piše na stranicama pošto je kila.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    e, tu radi naša susjeda

    a sad kad vas čitam vidim da premalo sortiram. hmmm, moram poradit na tome.

  18. #18
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    kli_kli bravo što se uopće trudiš

    Šteta za staklo, pošalji mail vašoj čistoći ili tko vam već odvozi smeće.... valjda ne znaju da bi bilo zainteresiranih ljudi.... u ovim krajevima promjene tako sporo idu, a tako bi lako bilo....

  19. #19
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Kad smo već kod iskorištenja smeća, zna li itko šta se događa sa novim štednim žaruljama kad crknu?!

    Nama je naša eksplodirala u plafonjeri (na uputama piše da u plafonjeri kraće traju) i na kutiji sam pročitala uputu kako skupiti ostatke. Starom krpom se sve skupi, ta krpa + svi ostaci žarulje se ubace u plastičnu vreću i dobro zavežu i onda u smeće. Prostoriju je potrebno dobro provjetriri.

    Malo me muči ekološki šta je to zapravo ako smo se morali ponašati kao da je nekakva kiselina u pitanju. I šta to radi podzemnim vodama, zraku....

    Mi smo se radi toga vratili na obične žarulje. Ionako nikad ne ostavljam upaljeno svjetlo bezveze, ništa mi nije na stend baju pa mislim da manje štete radim kad vučem previše struje s običnim žaruljama, nego s ovim praktički otrovnim.

    Ima li itko kakvo saznanje o tome?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Nije kiselina nego plin, kao u neonkama.
    Trebaš pokupit krpom valjda zato jer je staklo oštro i iz istog razloga stavit u zavezanu vrećicu.
    Valjda su to uputstva ko za amerikance kojima na čaši kave piše-opasnost od opeklina.

  21. #21
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Osobno nisam nikada čitala uputstva na žaruljama, MM vodi sa guštom računa o tome,djelomično i zato što je električar.
    Mi smo u potpunosti prešli na štedne žarulje, po MM su puno isplativije iako su u startu puno skuplje od običnih.
    Jedina "mana" im je što kada se upale treba im vremena da "nadođu" , ali za mene je to zanemariva stavka ako se sve uzme u obzir.
    MM me upozorio i da ih ne palim na kratko jer zbog toga brže odu.

    OT
    Anerikanci legende, moraju se osigurati sa svih strana pošto imaju ljepu naviku tužiti za svaku sitnicu i na taj način doći do love.
    Naš narod nije takav a trebao bi biti

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    meni su te štedne katastrofa. valjda mi, zbog vida, ne paše to smanjeno osvjetljenje.

  23. #23
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa Vidi poruku
    meni su te štedne katastrofa. valjda mi, zbog vida, ne paše to smanjeno osvjetljenje.
    val, ovisi koje kupuješ

    imaš one sa žutim svjetlom (koje fakat ne osvjetljuju dobro, mene samo uspavaju - koristim ih u svojoj spavaćoj sobi i u boravku) i imaš one s bijelim svjetlom (koje su meni super za npr. radnu sobu i stolnu lampu - s njima se fantastično čita)

  24. #24
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    raspisala sam se pa kad me krenulo

    štedne žarulje:
    super su jer NAMA štede struju ALI su KOMA za recikliranje. navodno je to veliki problem, jer su zapravo opasan otpad. nadam se da će uskoro smisliti neke priroda-friendly štedne žarulje

    kontejneri za pet ambalažu:
    ja sam nekoliko puta pisala da se vrate. jednom sam čak i nazvala. rekli su mi da su ih u zg maknuli jer su sakupljači boca izvlačili vreće iz tih kontejnera ne bi li našli koju povratnu pa je to sve skupa izgledalo koma. kužim, ali mislim da nije problem u sakupljačima boce nego u debilnim poluotvorenim kontejnerima. kad bi nabavili zatvorene (kao one za papir i staklo) nitko ih ne bi otvarao.

  25. #25
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    štedne žarulje:
    super su jer NAMA štede struju ALI su KOMA za recikliranje. navodno je to veliki problem, jer su zapravo opasan otpad. nadam se da će uskoro smisliti neke priroda-friendly štedne žarulje

    kontejneri za pet ambalažu:
    ja sam nekoliko puta pisala da se vrate. jednom sam čak i nazvala. rekli su mi da su ih u zg maknuli jer su sakupljači boca izvlačili vreće iz tih kontejnera ne bi li našli koju povratnu pa je to sve skupa izgledalo koma. kužim, ali mislim da nije problem u sakupljačima boce nego u debilnim poluotvorenim kontejnerima. kad bi nabavili zatvorene (kao one za papir i staklo) nitko ih ne bi otvarao.
    Da, to za štedne i upute, koliko se sjećam, su bile tu ne zbog stakla, već zbog sadržaja unutra. Da se soba mora dobro provjetriti i krpu kojom je sadržaj skupljan ne koristiti već obavezno baciti (isto zbog sadržaja, ne zbog stakla). Mi smo tad tek došli sa sinom iz bolnice i nije bio dobro, imao je 100 problema tako da su mi te žarulje toliko prisjele da smo se upotpunosti vratili na obične. Gasim svjetlo čim izađem iz sobe i u principu samo mi žarulja u dnevnoj sobi stalno gori pa mi je to za struju zanemarivo. Čula jesam da su zapravo ekološki problem, pa mi nije jasno zašto EU ide za tim da se zabrani upotreba običnih ako se ove ne mogu reciklirati + nesmiješ biti u blizini razbijenih zbog plina. Kako će onda biti skupljačima smeća kad to počne pucati u kamionu dok se okreće?!


    Tih kontejnera još uvijek ima ponegdje. Kod nas na kvartu su se tu i tamo pojavljivali pa su nestajali. Moja mama živi par zgrada do Bandića pa tamo nosimo jer tamo ima sve i redovito ih prazne, ali mi je mama rekla da je vidjela da radnici Čistoće sadržaj prebace u običan kamion za odvoz smeća što me jako naljutilo.... navodno da je Holding postavio kontejnere za test da vide da li su ljudi spremni odvajati pa kad utvrde (a to utvrđivanje traje već godinama) stanje na terenu, krenut će se sa reciklažom.
    Na tim žutim kontejnerima su maknuli onu veliku vreću za skupljanje i sad se samo ubaci sadržaj unutra pa se ne mora ništa raskapati za pronalazak povratne ambalaže.

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Papir otkupljuje http://www.pan-paper.hr/ Ne piše na stranicama pošto je kila.
    Kod nas u Splitu njihov plavi kamion toliko smrdi da je to strašno, mislim da je to najsmrdljiviji kamion koji se trenutno uopće vozi po ulicama. Otprilike kao oni koji ispumpavaju crne jame. Pritom ne mislim na smrad od ispumpanog sadrćžaja, nego ti kamioni specifično smrde iz auspuha i bacaju jako crni dim.

    Ipak, ja sam za prikupljanje starog papira, u ex firmi sam uvela skupljanje u panove kartone.

    A djeca u školama...pa znam da u jednoj školi u Kaštelima to rade...valjda ovisi o učiteljima, ravnatelju, djeci...isto su platili izlet na kraju godine...mislim da je najbolji razred skupio cca 800 kg...mislim, nisam sigurna

  27. #27
    Sunshine Shoot avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    249

    Početno

    Kod nas se skuplja stari papir, ali je mala škola i ne može se platiti izlet, tj. autobus. Prije je bila nagrada za poticaj, ali sada više nije, nego se potiče zeleno razmišljanje. Stari se papir skuplja po učionicama i kabinetima, ali se učiteljice žale da im oduzima puno mjesta i da smrdi i sl., a ne postoji mogućnost nekog prostora za tu namjenu. U svakom slučaju, kad smo mi bili klinci, tada smo išli po susjedstvu i skupljali i nosili određenog dana u školu na vaganje.. To je bilo baš dobro..

    Nisam znala ovo za štedne žarulje, sad ću se malo raspitati...

  28. #28
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Najčešće se smrad javlja zbog zaprljanog i zamašćenog papira koji uopće ne bi niti trebalo reciklirati (kutije za pizzu i sl.).

    Već sam pisala o tome.

    Admin, može li se otvoriti tema s ovim postovima jer je sve što pišemo totalno ot, a mislim da bi bilo zgodno da imamo temu Ekolokija u našem domu ili nešto tako?

  29. #29
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    I skidam omotnice sa pet flasa za mleko
    kod nas se ovo vise ne smije raditi, ne uzimaju ambalazu (ni staklo ni plastiku) ako nema naljepnicu/omot

  30. #30
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Npr. papir za reciklažu treba biti čist, tj, kutije za pizze i sl. se ne recikliraju jer onečiste masu masnoćom i umacima pa rade daleko više štete nego koristi.
    Također se ne reciklira koverta jer ima na sebi ljepila (možete si dati truda pa odvojiti prednji dio sa ljepilom i onim celofan prozorčićem i baciti, a ostatak - zadnju stranu reciklirati jer se radi o kvalitetnom papiru koji se dobro reciklira ).
    U reciklažu se ne baca niti fini print papir, inače jako dobar papir za recikliranje ako je na njemu npr. dijete radilo neki kolaž s ljepilom, a pogotovo s gliter ljepilom.
    Npr. većina pasti za zube dolazi u kutijama. Dosta tih kutija na sebi ima srebrni dio koji se presijava (to nije ona obična otisnuta boja) i to bi trebalo baciti u smeće. Sve sa fluoriscentnim bojama, raznim srebrnim i zlatnim folijama i sl. treba baciti. Mala količina toga može onečistiti veliku količinu mase za papir.
    Ne znam što točno rade s tetrapakom, ali naglašavam da je bitno i poprilično korisno ako se ambalaža ispere, a plastični čep makne.
    evo sad me i službeno sram. ja kao strašno pazim na te stvari i već 800 godina odvajam, papir, staklo, ambalažu i sve, a pojma nisam imala da papir mora biti potpuno čist (nemasan). JA to uredno nosim u reciklažno dvorište u naselju, radnici mi još i pomognu pobacati sve te kutije, a nitko me nikad nije upozorio da kutije od pizze ne bih smjela bacati skupa s ostalim papirom jer nisu čiste.
    A možda ni oni ne znaju obzirom da je tamo skoro svaki put novi čovjek.

  31. #31
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    I ja sam ih bacala dok nisam čula. Zato sam i počela pisati na jednoj sasvim nevezanoj temi o toj problematici. Malo ljudi zna. Drago mi je da info dolazi do ljudi jer malim promjenama možemo puno učiniti

  32. #32
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno

    Što se tiče štednih žarulja, bila je nedavno emisija o zakonima eu- zabranjeni su toplomjeri sa živom, a istovremeno su obvezne štedne žarulje koje isto sadrže živu...vjerojatno zbog toga one upute.

  33. #33
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Hvala, sad mi je jasnije. Znači sadrže živu. Mislim da ćemo ostati na običnima. Svjetlo je upaljeno svega par sati i gasimo pri izlasku iz prostorije pa mislim da je ekološkije koristiti obične, nego štedne.

  34. #34
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    ove info za štedne žarulje sam znala, ali me svaki put ponovno naljute i rastuže...

    nego zanima me, zašto nije preporučljivo u bio otpad bacati ostatke ulja i mesa? zbog mirisa, mogućnosti zaraze ili postoji i neki drugi razlog?

    naime mi imamo izbetonirani kompost u vrtu, sa gornjom rupom za ubacivanje otpada i donjom za izvlačenje gotovog humusa. Sve je zatvoreno, svakom nekoliko bacimo po sloju otpada i sloj zemlje, tako da nema apsolutno nikakvih neugodnih mirisa, mačkama i ostalim životinjicama također nema pristupa...ne vidim razloga zašto ne bih smjela u takvo kompostište baciti ostatke ulja i sl, ali ako ima još neki dodatni razlog zašto se ne bi smjelo, neću.

  35. #35
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno

    A što radite s čašicama od jogurta?
    Vindija je na acidofilu lijepo napravila onaj odvojivi kartončić, ali kuda s plastikom?
    Nisam sigurna, ali čini mi se da bi i to mogla biti povratna ambalaža? A do tada?

  36. #36
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno

    A što radite s čašicama od jogurta?
    Vindija je na acidofilu lijepo napravila onaj odvojivi kartončić, ali kuda s plastikom?
    Nisam sigurna, ali čini mi se da bi i to mogla biti povratna ambalaža? A do tada?

  37. #37

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Mi imamo žuti kontejner z asvu plastiku koja nije otkupljiva

  38. #38
    Zrina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    554

    Početno

    Odvajati otpad je u svakom slučaju korisno i potrebno, na žalost dok sve ne krene na višoj razini velikih pomaka neće biti u smisli smanjenja ukupne količine smeća koja se odlaže na deponije.
    Najveći udio u kućnom smeću ima organski otpad i zato bi svatko tko ima uvjete trebao u vrtu imati kompostanu, time bi najviše smanjili količinu smeća koju odlažemo. Zatim slijedi papir pa plastika.
    Mene osobno najviše muči kako tvrtke uopće mogu reciklirati ono što separirano prikupe obzirom da je u većini slučajeva u tim kontejnerima svašta-zamašćeni papir je još najmanji problem?
    Bilo bi zanimljivo da se javi netko sa Krka ili Čk, koliko znam oni su najdalje otišli po pitanju odvojenog prikupljanja otpada.

  39. #39
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Imam jedno pitanje: što s baterijama na punjenje kad više ne rade, tj ne mogu se napuniti?
    Može li ih se negdje dati na reciklažu?

  40. #40
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    U svim dućanima gdje se prodaju baterije bi trebala biti kutija za reciklažu baterija. Možeš tu ubaciti. I jednokratne i punjive.

  41. #41
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    hvala
    ja sam bila uvjerena da se tamo skupljaju samo jednoktratne?

  42. #42
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Na kutiji gdje ja bacam piše sve baterije. Provjeri prije bacanja. Nisu niti sve jednokratne istog sastava pa mislim da bi trebali svugdje sve skupljati. Ne znam kako ih recikliraju ili samo "sigurno" odlažu.

  43. #43
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Asimon prvotno napisa Vidi poruku
    zašto nije preporučljivo u bio otpad bacati ostatke ulja i mesa? zbog mirisa, mogućnosti zaraze ili postoji i neki drugi razlog?

    naime mi imamo izbetonirani kompost u vrtu, sa gornjom rupom za ubacivanje otpada i donjom za izvlačenje gotovog humusa. Sve je zatvoreno, svakom nekoliko bacimo po sloju otpada i sloj zemlje, tako da nema apsolutno nikakvih neugodnih mirisa, mačkama i ostalim životinjicama također nema pristupa...ne vidim razloga zašto ne bih smjela u takvo kompostište baciti ostatke ulja i sl, ali ako ima još neki dodatni razlog zašto se ne bi smjelo, neću.
    I ja sam čula da se ne smije, ali stvarno ne znam zašto. Živimo u stanu pa se nisam detaljnije raspitivala. Ni moj deda nikad nije bacao ostatke mesa u ulja na kompost, a jako je pazio da sve iskoristi.

  44. #44
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    živim u sredini u kojoj je recikliranje pravi raritet,
    ljudi to rijetko ili nikako ne rade. eventualno klinci nose boce u dućane,
    čini mi se ne zbog neke osviještenosti već više da zarade koju kintu! no, dobro, i to je nešto!
    jako me interesira ova tema, ja razdvajam papir i plastiku, nosimo boce na povrat, stare krpe prenamjenjujem,
    i tako... ništa puno, ali bar volju imam! nadam se da ću još štošta naučiti ovdje....

  45. #45
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    marijap, bi li bila voljna napisati za nas (rodin) portal tekstove o recikliranju?

    steta da informacije i volju koje imas ne iskoristimo

  46. #46
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Rado, ali trenutačno imam više projekata na čekanju pa ću za sad nastaviti upadati ljudima na teme sa svojim monolozima o ekologiji.

    Nakon Božića bih mogla nešto složiti

  47. #47
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    MarijaP, nekad sam stanovala jako blizu Bandića, sad malo dalje tako da kod nas u neposrednoj blizini nema ni

    kontejnera za PET ni za staklo ni za limenke (a njih smo imali brdo zbog posebne hrane za alergičare).

    Ne vozim, tako da skupljamo i skupljamo dok muž ne ugrabi priliku to sve odvesti na reciklažno dvorište - nama najbliže je

    tamo kod Maksimira.

    Znaš li možda: ima li šanse da se vrate ti kontejneri za PET, staklo, limenke?

    Radi se o relativnom centru Zagreba - na Kvatriću smo.

    Hvala !
    Posljednje uređivanje od Teica : 23.11.2010. at 06:34

  48. #48
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    u mom kvartu imamo kontejnere za plastiku i one za staklo. Redovito se pune i prazne - sad ste me sokirale mogucnoscu da ih prazne u obicni otpad.

    ja imam doma plasticni spremnik za kompostiranje i sve lijepo odvajam. Ja sam ne dnam na pamet reci zasto nesmije meso ali to je jako lako proguglati. Raspadanje mesa sigurno puno vise smrdi a i humus koji ce nastati sigurno nije upotrebljiv onda.

  49. #49
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Rado, ali trenutačno imam više projekata na čekanju pa ću za sad nastaviti upadati ljudima na teme sa svojim monolozima o ekologiji.

    Nakon Božića bih mogla nešto složiti
    pa to je i blizi rok nego sto bi ti ga mi dale
    bilo bi sjajno da nesto napises, pa kad god stignes

  50. #50
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Teica prvotno napisa Vidi poruku
    MarijaP, nekad sam stanovala jako blizu Bandića, sad malo dalje tako da kod nas u neposrednoj blizini nema ni

    kontejnera za PET ni za staklo ni za limenke (a njih smo imali brdo zbog posebne hrane za alergičare).

    Ne vozim, tako da skupljamo i skupljamo dok muž ne ugrabi priliku to sve odvesti na reciklažno dvorište - nama najbliže je

    tamo kod Maksimira.

    Znaš li možda: ima li šanse da se vrate ti kontejneri za PET, staklo, limenke?

    Radi se o relativnom centru Zagreba - na Kvatriću smo.

    Hvala !
    Imaš ih na samom križanju Heinzelove i Nove Branimirove. Iza onih nebodera, ispred Dione i Mercatora. Tamo ja vozim sa zapadnog dijela grada jer mi je mama tamo pa mi je usput.

    Možeš slati mail na čistoću i tražiti da vrate kontejnere. Ja šaljem za naš kvart i ništa, ali nemoj odustati. Bitno je da znaju da interes postoji.

    Vi ste na okretištu busa imali mini reciklažno dvorište sa dosta vrsta kontejnera. Šteta da to nisu vratili nakon rekonstrukcije.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •