Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 92

Tema: Grijanje na drva

  1. #1
    lininamama

    Početno Grijanje na drva

    Dali neka od cura grije stan na drva ?
    Poslije nove godine planiramo ici kod mojih a oni se griju na drva,
    pa zanima me kako je to za bebe.
    Mozda vam zvuci glupo ali brinem se zbog dima,
    sjecam se da je ponekad mene znalo da osamuti malo.

  2. #2
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    dim ide u dimnjak :/

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    za svaki slučaj nije na odmet pozvati dimnjačara da baci pogled

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    lininamama nisam shvatila dal oni imaju centralno pa lože na drva, ili misliš samo na peć na drva. Mi imamo centralno i ložimo na drva jer nam je lož ulje preskupo i nema nikakvih problema, dim ide u dimnjak.
    Prije toga su MM-ovi imali peć na drva (napravili smo centralno nakon vjenčanja) i nije bilo nikakvih problema. Kod njih su odrasle 3 generacije djece. Jedino zna biti problem ako se loži poslijepodne kad je jači pritisak pa dimnjak ne povuče odmah, pa se malo zadimi, ali pošto je jako hladno loži se cijeli dan tak da nema problema.
    A što se tiče ostalog grijanje na drva je najzdravije.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    I zaboravih napisat, potrebno je redovito čistit dimnjak

  6. #6
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pretpostavljam da je peć na drva.
    najčešće na početku ima dima, pogotovo ako je drvo vlažno ili ako dimnjak dobro ne vuče.
    to je nekih 5 minuta. poslije ne bi smjelo biti - onda nešto nije u redu.
    u svakom slučaju, prostorija grijana pomoću peći na drva je puno zdravija varijanta od centralnog grijanja - zrak nije suh, a to je za bebe jako važno.

  7. #7
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    mi smo se do prije par dana grijali na drva (sad smo uveli centralno na plin)... nisam nikad zamijetila nikakav dim... a fino je grijalo

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Postovi
    175

    Početno

    Ako je samo na drva i ako je ispravan dimnjek,sve 5...ali čula sam da ugljen nije zdrav. :?

  9. #9
    lininamama

    Početno

    Radi se o obicnoj peci na drva,dimnjaci su u redu,
    cak su jedan ove godine srusili pa napravili novi
    Ja sam tamo odrasla,moje sestre i brat takodjer i nikome nista ne fali
    ali onako,pomislila sam da se nisam nikada sjetila da mozda to zna stetiti.
    Oh a kako dobro grije to je druga prica Znaci nema problema.
    A sto se tice suhoce vazduha,moja mama uvijek drzi neki loncic sa vodom iznad peci, eto za svaki slucaj
    Hvala cure,umirile ste me,kao i puno puta do sada

  10. #10
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    mi se grijemo na drva
    tj, imamo struju, kad je jugo samo ona, a kad smo doma malo duze, i zelimo si ugodjaj ili ako je bas jako jako hladno i bura je, lozimo pec

    meni je ovo otkrice, jer s nikad nisam grijala na drva, super je
    a da o mislavovom odusevljenju ne govorim

    dima opce, opce nema, imamo jako dobar dimnjak...

    e da, i jos smo u stambenoj zgradi a ne u kuci

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    i mi imamo peć na drva. prvu smo zimu stavljali posudicu s vodom na peć, ali onda sam vidjela da ne treba, zrak nije suh. Ionako često sušim veš u blizini što vlaži prostor. sad eksperimentiram pa stavim malo vode s par kapi nekog eteričnog ulja. ili samo bacim par grančica ružmarina na peć. ili kore mandarine. pa nam fino miriši.

  12. #12
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    Citiraj lininamama prvotno napisa
    Ja sam tamo odrasla,moje sestre i brat takodjer i nikome nista ne fali
    ali onako,pomislila sam da se nisam nikada sjetila da mozda to zna stetiti.
    Sama si dala odgovor.
    Ja sam kod baka imala peći na drva, kako je to super miriši.
    Vrlo rado bih da moj sin to može osjetiti.

  13. #13
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ja bacim koricu od klementina na pec, super mirise, ili limuna

    mm me dugo nagovarao, ja sam vrtila ocima, ma kakva pec, ali ima nesto predivno u tome, osjecate se kao dio kruga, dio prirode....

    a mislav gusta, stavlja drva, ide s tatom po drva, baca papire u vatru, trazi domace i malika tintilinica

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ma zgodno je to tako za štimung, ali kad moraš svaki dan vući kantu drva iz podruma (na 1. kat), čistiti pepeo, slagati potpalu, a najgore od svega je što sobi i peći treba nekoliko sati da se ugrije. Moraš doma imati nekog da ti potpali, ne funkcionira to za radne ljude. A o tome kako je kraj peći vruće a na drugom kraju sobe ledenica, i o temperaturi na hodniku (živjela sam u obiteljskoj kući) prema onoj u sobi, neću uopće pričati...
    Zrinka, lako vama u Dalmaciji. Malo južnije od vas griju samo kuhinju i eventualno dnevnu sobu. Moja prijateljica kad ode kod sveki blizu Dubrovnika smrzne se. Blaženo centralno grijanje.
    E da, zaboravila sam svaki tjedan po barem 2 sata cijepanja drva (krupno, sitno, potpala), a jednom godišnje jedan dan samoubojstva nošenjem 10 kubika drva u podrum prije nego padne ljetni pljusak.

  15. #15
    ivory avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    KLC
    Postovi
    574

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    Ma zgodno je to tako za štimung, ali kad moraš svaki dan vući kantu drva iz podruma (na 1. kat), čistiti pepeo, slagati potpalu, a najgore od svega je što sobi i peći treba nekoliko sati da se ugrije. Moraš doma imati nekog da ti potpali, ne funkcionira to za radne ljude. A o tome kako je kraj peći vruće a na drugom kraju sobe ledenica, i o temperaturi na hodniku (živjela sam u obiteljskoj kući) prema onoj u sobi, neću uopće pričati...
    Zrinka, lako vama u Dalmaciji. Malo južnije od vas griju samo kuhinju i eventualno dnevnu sobu. Moja prijateljica kad ode kod sveki blizu Dubrovnika smrzne se. Blaženo centralno grijanje.
    E da, zaboravila sam svaki tjedan po barem 2 sata cijepanja drva (krupno, sitno, potpala), a jednom godišnje jedan dan samoubojstva nošenjem 10 kubika drva u podrum prije nego padne ljetni pljusak.
    Ja sam odrasla u ovakvoj kući i ovakvim uvjetima i na kraju je poslije bakine smrti kuća pripala meni, a ubrzo se tu doselio i MM koji je odrastao u centralnom grijanju i ovo sve ga totalno fascinira, tako da ja nemam apsolutno nikakav doticaj sa ovim "problemima"! On sve zdušno obavlja i presretan je kad mu vatrica lijepo gori, a ja uživam u pucketanju drva u kaminu
    Nadam se da ga neće pustit oduševljenje

  16. #16
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    a najgore od svega je što sobi i peći treba nekoliko sati da se ugrije.
    iz najvlastitijeg iskustva znam da je prostoriji od cca 15 kvadrata dovoljno desetak minuta da se ugrije.

  17. #17
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    potpisujem.
    ja sam se nacijepala drva ko klinka. tata mi je pokazao na sto trebam paziti i ja sam u tome uzivala. od cijepanja do lozenja.
    prava piromanka.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    puno vam ovisi o peći, pa o drvima, pa o izolaciji kuće. mi ne pustimo ni da se gasi peć ovih burovitih dana, ubacimo neki panj unutra navečer i ujutro na žar koji me dočeka malo tanjih trščica i evo vatrice. tako da se ni kuća ne rashladi. a točno je da je s drvima posla... inače, i ja sam odrasla u zg neboderu na centralnom. kad smo se preselili na otok u kuću s peći na drva pokušala sam preskočiti fazu prireme treščica, novina, i kartona za potpalu onim kockama za potpalu iz dm-a. mudro sam ubacila jednu kocku i jednu hrgu drva i očekivala uspjeh.

  19. #19
    ivory avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    KLC
    Postovi
    574

    Početno

    Meni su bili totalni smijeh pionirski pokušji MM da upali vatru
    Sada je pravi majstor. Mi isto navečer nahajcamo kaminku i ujutro samo ubacimo koje drvo i još uspijemo prenjeti žar u kuhinju i drugu sobu, a dok smo mi na poslu moj tata obiđe kuću i ubaci koje drvo da se vatra ne ugasi. Spavaću sobu ni ne grijemo, nego samo otvorimo vrata navećer prije spavanja da se malo temperira. Moram priznato da su mi drva sve draži ogrijevni materijal, a pogotovo sada kad je loža i centralno astronomski skupo. Na proljeće mislimo uvesti plin, ali ćemo ipak ostaviti kaminke u svim sobama.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Postovi
    175

    Početno

    Cure ...kakav je dim od isključivo grijanja na drva jer nama iz susjedovog simnjaka stalno dolazi dim u sobu i crne je boje...uopće se bojim...dal mogu kaj učiniti po tom pitanju?

  21. #21
    ivory avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    KLC
    Postovi
    574

    Početno

    Citiraj bebibranka prvotno napisa
    Cure ...kakav je dim od isključivo grijanja na drva jer nama iz susjedovog simnjaka stalno dolazi dim u sobu i crne je boje...uopće se bojim...dal mogu kaj učiniti po tom pitanju?
    Dim od drva nije uopće crn (barem iz mog ne), ali zato od ugljena je. Kažu da dim ide nisko kada je pritisak u zraku, pa je to možda razlog zašto ti ulazi kroz prozor.

  22. #22
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj bebibranka prvotno napisa
    Cure ...kakav je dim od isključivo grijanja na drva jer nama iz susjedovog simnjaka stalno dolazi dim u sobu i crne je boje...uopće se bojim...dal mogu kaj učiniti po tom pitanju?
    ovisi što susjed trpa u ložište: ako je "čisto" drvo, dim je sivkasto plavkast.
    moj susjed uopće ne iznosi smeće - on sve trpa u peć.
    pitam se postoji li kakva osnova po koj bih ga mogla nekome tužakati

  23. #23
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj bebibranka prvotno napisa
    Cure ...kakav je dim od isključivo grijanja na drva jer nama iz susjedovog simnjaka stalno dolazi dim u sobu i crne je boje...uopće se bojim...dal mogu kaj učiniti po tom pitanju?
    ovisi što susjed trpa u ložište: ako je "čisto" drvo, dim je sivkasto plavkast.
    moj susjed uopće ne iznosi smeće - on sve trpa u peć.
    pitam se postoji li kakva osnova po koj bih ga mogla nekome tužakati
    javite se lokalnoj dimnjačarskoj službi ili "VEDIKO vl. M.Mustač." oni su za duženi za centar ali znaju zakone i propise.

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    981

    Početno

    Mi se grijemo na drva tj.imamo kaminke.Toplo je i zrak nije suh što mi je vrlo važno jer Dora i ovako ima problema sa dišnim putevima.Ali drva su koma,kad zavirim u kutiju i vidim da je prazna kao da me malj opali u glavu.U kući je jedna ugodna toplina a ja sam cijeli dan u kratkim rukavima.Problem drugih energenata je cijena i kad dodem kod nekog tko ima radijatore i grije se na ložu ili plin a u kući ugodnih 19 :? a svi zakopčani do grla.
    Lininamama mislim da nemaš razloga za brigu.

  25. #25
    lininamama

    Početno

    Hehehe,vidim da se svim curama ovdje svidja grijanje na drva,
    ma svidja se i meni,toplo,prijatno,vazduh nije suh,
    ok sad malo je zeznuto ici po drva po jakoj hladnoci
    Meni je sada smijesno sto sam postavila ovu temu
    Hvala cure !

  26. #26
    zrinka19 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    265

    Početno

    prošle godine uselili smo se u novi stan i dočekala nas je peć na drva i po prvi put se nisam smrzavala zimi

    ali nismo bili zadovoljni s drvima što smo ih kupili u Splitu blizu TTTS-a

    pa me zanima s kakvim drvima se vi grijete

    i ako ima netko iz Splita ili okolice gdje ih kupujete

    i je li koristite šišarice za potpalu, neki mi kažu da nisu dobre

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    543

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    potpisujem.
    ja sam se nacijepala drva ko klinka. tata mi je pokazao na sto trebam paziti i ja sam u tome uzivala. od cijepanja do lozenja.
    prava piromanka.
    I ja potpisujem. I nisam imala problema s osušenom sluznicom nosa kao što sad imam od kada živim u stanu s plinskim grijanjem.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj bebibranka prvotno napisa
    Cure ...kakav je dim od isključivo grijanja na drva jer nama iz susjedovog simnjaka stalno dolazi dim u sobu i crne je boje...uopće se bojim...dal mogu kaj učiniti po tom pitanju?
    ovisi što susjed trpa u ložište: ako je "čisto" drvo, dim je sivkasto plavkast.
    moj susjed uopće ne iznosi smeće - on sve trpa u peć.
    pitam se postoji li kakva osnova po koj bih ga mogla nekome tužakati
    Kršenje odredbe iz Zakona o zaštiti zraka...prema kojoj nije dozvoljeno spaljivanje otpada.

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Imali smo drva, a sada smo na centralnom (plinsko grijanje). Imala su drva svojih čari; stan bi se ugrijao u vrlo kratkom roku, nije bilo isušivanja tena, sluznice, kose, i ljudi moji to je taaaaako romantično, naša peć je imala prozirna vrata, tako da je sva čarolija vatre bila izložena našim pogledima, a tek ono pucketanje...
    Ono manje romantično; svakodnevno - odlazak u šupu po naramak drva, potpaljivanje (bilo je dana kad jednostavno "nije htjelo povući"), odlazak na par sati van kuće i strepnja "hoće li se ugasiti vatra", i najmanje romantično: stan se puno češće prljao, što će reći da je bio čist onog trenutka kad bih ga očistila, čim bi stigla pokoja tura drva u kuću i čim bi se otvorila vrata peći i na trenutak izašao onaj sivi dim - gotovo - čisti ponovo. To mi je jako smetalo.

  30. #30
    roby avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Cherryville
    Postovi
    994

    Početno

    ODrasla sam uz peć na drva. I svi moji vršnjaci.....
    Kao i sva ostala djeca sa sela.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Prošle zime šećemo vani Sonja i ja, a ona meni onako lagano smrznuta veli..."joj mama, sad bi tako rado sjela kraj one nonine peći na drva..."

  32. #32

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Šlepam se i proširujem temu - CENTRALNO na drva

    Imali smo centralno na plin i račune (cca 2000 u zimskim mjesecima, ponekad i nešto više)

    Uglavnom - kupili smo peć na centralno grijanje na drva. ODUŠEVLJENA!
    U stanu nam je la-la - 26oC na tri-četiri. Zadnje loženje oko 22 sata, ujutro u 5,30 još je 21oC.
    Savršeno!
    Šume imamo, tako da nam ta stavka ne predstavlja nikakav izdatak.

    Ono čega sam se najviše bojala - brige s loženjem - postalo mi je najveće uživanje: obožavam nositi drva, ubacivati cjepanice, slušati pucketanje... ma - krasotica!

  33. #33
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    mi imamo kombinaciju centralno na plin i drva
    preko tjedna se grijemo na plin, a vikendom (ako smo doma) na drva i tad je puno toplije, a i uštedimo na računu za plin
    ja bih i preko tjedna rado ložila, no ne uspjevam uz moju malu curku sve to obaviti, kako se vi snađete?
    znači trebala bi donijeti drva, naložiti i svako malo ubaciti drvo, a nema mi tko pripaziti dijete dok to obavim, a ne mogu nositi i nju i drva

  34. #34
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ja sam odradila cetvero beba uz pec na drva...

    kutija s drvima za cijeli dan (ponekad i dva-tri) u blizini (recimo, na hodniku, pred vratima ili slicno). i kad odem po drva, donesem tri-cetiri viska i samo ih ubacim pored peci na pod (izmedju peci i zida, tako je pec stajala da su tu mogla stajati i drva)...

    nikakvih problema...

  35. #35

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Istra-Istria
    Postovi
    243

    Početno

    I mi se grijemo na drva i dok sam bila kući na porodiljnom smo se isto grijali na drva kao i sada i bilo je puuuno dana kada sam morala sve sama, beba, kuća, drva itd. I sve se stigne bez problema. Naravno da je lakše samo uključiti on/off botunčić ali toplina je neopisiva od drva nema ravnog!

  36. #36
    jkitanov avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    536

    Početno

    Ja imam peć u podrumu za centralno. Divota od topline 25-27 celzića.
    Imamo podno grijanje i par radijatora.
    Za ugođaje imamo kamin u boravku.
    Zaliha drva za oko tjedan dana je stalno uz peć u velikom sanduku.
    Zaliha za kamin je na terasi i ima uvijek za dva-tri dana.

    Jedini minus je to što dok radimo ili otputujemo negdje kuća bude hladna.

  37. #37
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    Mi ove jeseni stavili centralno(etažno ili kako već ) na drva, divota !

    Imamo kuhinjski šparhet s kotlom za centralno, može se kuhati, pećnica ogromna (kruh je preprefini iz nje), radijatori topli već za 10-15 min ako se dobro potpali vatra -a kako smo u šumi suharaka koliko hoćeš (istina sad kiši tjednima i moramo se bolje organizirati sa prostorom za sušenje).

    Najviše od svega me veseli topla voda, otkad smo uveli ovo grijanje nismo upalili struju na bojleru , osim par puta na već zagrijanu vodu da održi do navečer ako nas nema cijeli dan. Jedva čekam račun za struju ! A i onaj kupaonski radijator kao švedske ljestve mi je jedan od dražih kućnih rekvizita.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    111

    Početno

    Mi se grijemo na drva (kamin) u stanu na 3.katu. Šume imamo tako da drva ima. Držimo ih u spremištu. I jedan dio priručni na balkonu. Bukova drva jako brzo gore tako da je temperatura u stanu od njih visoka. Njih stavim za početak da se ugrije ako se preko noći rashladilo. A kasnije kestenovina jer ona jako sporo gori i nije prevruće nego konstantno toplo. MM mi napravio treščice od nekog starog ormarića, na ulazu uzmem Kauflandov prospekt koji je istekao i to koristim za potpalu (iako ima i kocaka za potpalu, ali ja ih ne koristim). Malena jako voli kad ja ložim jer onda i ona sudjeluje i gužva papiriće...
    Mi u zgradi imamo centralno grijanje na lož ulje i ugrađene kalorimetre u stanove i sami si rihtamo temperaturu. Po isteku mjeseca se očitavaju kalorimetri. Jako je skupa ta komocija, tako da smo ju isključili prvi u zgradi, a sada nas ostali stanari lagano slijede!!!! Pa nekako radije ću se sama malo pomučiti, MM donijet drva na 3. kat bez lifta i uštedjeti na grijanju.

  39. #39
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Hop, da vidimo ima li vas još ovdje

    Kupili smo peć na drva (od peleta privremeno odustali) a kako sam ja potpuni neznalica dobro će mi doći svaki savjet.


    Dimnjak smo očistili, pripremili drvca i novine za potpalu a kad ono šipak - vatrica se gasi.
    Pretpostavljam da ću ući u štos, ne vjerujem baš daa je neka filozofija, ali kako se uopće loži vatra?!

    Na što trebam paziti, svako koliko se čisti dimnjak, funkcioniraju li kocke za potpalu... akd pišite svšto vam padne na pamet,

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Kocke za potpalu svakako funkcioniraju, zapravo s njima je i najjednostavnije naložit vatru (ali svakako su bolje one bijele od smeđih, barem meni pa pripazi kad ih kupuješ). Otrgneš komad kocke, ja ju odmah zapalim i stavim u peć, na to naslažem sitnih drva (bitno je da su suha) i pustim da se vatra razgori, i onda stavim krupnija drva. Svakako treba pazit da se redovito čisti i pepel iz posude ispod ložišta, jer ako je puno pepela, vatra ne dobiva zraka i neće gorit.
    Što se tiče dimnjaka, najbolje je prije sezone grijanja pozvat dimnjačara da ga temeljito očisti, a poslije ga možete po potrebi (MM čisti jedanput mjesečno) i sami očistit sa četkom za čišćenje.
    Sad se više ne mogu ničeg drugog sjetit, al pitaj ak te još kaj zanima.

  41. #41
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Mi se od ove godine grijemo na drva. I ja sam se bojala kako će to sve ići, kako ću ja to ložiti kad pojma nemam o tome, koliko će trebati da se zagrije,o će li biti dovoljno toplo, baš sam imala nekakvu averziju prema grijanju na drva. Kad ono-idila. Navečer mi muž ili djeca napune veliku kutiju za drva i to mi bude dovoljno za ono vrijeme što sam sama s malom. Naložiti je lako s kockama za potpalu-otkineš komadić kocke, preko toga staviš tanjih dašćica i zapališ, to počne goriti odmah. temperatura u kući bude po 26, 27°C a uspijemo i sobe ugrijati ako je sve otvoreno.Ma super. Neusporedivo sa centralnim. Računi za lož ulje su nam biti po 2000 kn mjesečno a nije bilo ni približno ovako toplo. Niti je zrak bio ovako ugodan za boraviti-kod centralnog zrak je uvijek presuh

  42. #42
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    mi isto grijemo na drva..dok se nisam udala,ni jednom nisam sama upalila vatru...nakon moje udaje,kad je došla prva zima,muž na brodu,a ja triban upaliti vatru..auuuu..kako ću ja sad to..s novinama nema šanse,meni to nikako nije polazilo za rukom..a onda sam otkrila te kockice za potpalu i postala pravi majstor hehe..meni su isto bolje bijele,smeđe mi izgore brzo,tako da se i troše puno više nego bijele(makar u mom slučaju)..a da, zna biti naporno to s drvima,ali navikla sam sad već nekako..pošto je moj muž pomorac i ne rjetko ga nema cilu zimu doma,tako da je cili taj posao oko nabavke,slaganja i nošenja drva na meni..ali ja si gledam olakšati...jednom tjednom iscjepam drva za potpalu,spremim u kutiju i cili tjedan sam mirna što se toga tiče..prije to nisam radila,a nema mi gore nego iz kreveta ravno vani cipkati drva da ugrijem kuću što prije..nije nam veliki prostor koji grijemo tako da već nakon 10-tak minuta se osjeća toplina...

  43. #43
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Htjela sam još napisati..što se troškova tiče. Znači, prošle godine na lož ulje išlo je 2000 kn mjesečno i sve skupa potrošili smo 8000kn (hebate koji luksuz, tek sad vidim). Ove godine kupili smo 5 metara drva, došlo nas oko 1 900 kn. Trebat će nam još drva ali to je reiješeno na malo drugačiji način i neće trebati lova. Prema tome, troškovi za prošlu zimu-8000 kn, za ovu 1900-zamislite razliku. Već smo potrošili par tisuća na svoje male tehnološke gušte da osjetimo te pare

  44. #44
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    i mi grijemo na drva..ja oduševljena već godinama, i odbijam pomisao na uvođenje centralnog
    Za uspješno naložit vatru potrebno je malo papira i suhih treščica, i onda malo tanjih drva, pa na to debljih.
    Bit je u tome da se vatra dobro razgori prije nego se ubace deblje cjepanice, jer inače neće uhvatit.
    Dok se vatra ne razgori treba držati donja vratašca malo otvorena (kod nas je tako na peći), da peć povlači zrak, kasnije ih zatvorimo.
    Ja skoro nikad ne koristim kocku, ne treba mi. Imam je doma za svaki slučaj, ali uglavnom mi ne treba.
    Istina, da kod mene skoro sve oko dr.va i loženja obavlja mm kad je doma, kad nije doma isto mi prije dovuče drva, ja
    samo ubacujem u peć:komotna
    Ponekad, vrlo rijetko, ali ipak se dogodi da je vatru teško upaliti, i to uvijek kad je neki pritisak u zrak, teška južina.
    Ali i tada je upalimo, samo treba više truda.

  45. #45
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    i mi grijemo na drva. jeftinije je i toplije, a kad se uhodaš stvarno nije tlaka, ugrije se za 10ak min.
    južina ponekad zna zezati ali MM građevinarac je napravio dimnjak koji vuče kao lud pa nam niti to ne predstavlja problem. uostalom, cijeli život sam se grijala na drva i onih par godina u stanu s centralnim na plin smrzla sam se kao nikad u životu.

  46. #46
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    mi smo kupili 4metra za sada,to jest dvije palete,u svaku složeno 2metra..metar je 410kn,znači 1640kn..ako kupiš rasuto dođe 20-30kn jeftinije po metru..ali ovako ne trebam preslagivati..sa kranom mi smjeste te palete na odgovarajuće misto..skoro jedna paleta je otišla,tako da ćemo još jednu vjerojatno tribati kupiti,ali 2000kn je opet puno manje nego bi potrošili da se grijemo na centralno..ali nisu tu samo novci u pitanju,meni je ovako puno bolje i zdravije...

  47. #47
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,486

    Početno

    I mi ove godine grijemo samo na drva, imamo cca 130m2 i dvije peći na drva. Druga nam grije spavaću sobi i djećju ali smo je ove godine zapalili samo kad je bilo onako baš hladno. Inaće nam gori samo jedna. Do sada smo potrošli 3m drva, neuspredivo sa lož uljem prošle godine. A u stanu nam bude vruće, možemo hodati u kratkim rukavima. Mi imamo neku super peć, u koju navećer ubaciš malo veću drvu i ujutro bude brdo žara, samo stavim jednu ili dvije tanje dašćice i varta gori! Sada nas nije bilo doma 3 dana - i to mi je najveća muka kada dodješ u hladnu kuću ali nije bilo tako - bilo je baš ok, brzo smo naložili i za 15 minuta je bilo opet vruće. A i zrak je puno bolji, nije toliko suh kao kod grijanja na centralno...Jedino što me živcira je taj pepeo ali nemože sve biti idelano

  48. #48
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Hm, moram priznati da sam oduševljena toplinom koju čine drva.
    Za sada se mm brine za potpalu,,ja održavam vatricu.
    Malo je peripetija oko cijepanja i skladištenja, ali kad ih stavim u odnos sa centralnim na struju - ma ne moram ni objašnjavati :kez:

    Za sad još nismp kupovali drva, susjedi su nam dali svoja koja na koriste.

  49. #49
    mishekica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,077

    Početno

    Joj, super mi je kak se svi divite nečemu od čega ja imam traume.
    Odrasla sam u kući gdje smo se "grijali" na drva. Namjerno stavljam navodnike jer se nikad nismo ugrijali. Nije bilo do drva, nego do užasne, tj. nepostojeće, izolacije na kući. Grijali smo samo kuhinju jer se ostatak kuće nikako nije mogao zgrijati. Osim da potrošimo 4 puta više drva, što, jasno, nije baš dolazilo u obzir.

    Anyway, bemti drva.

    Ali sam zato ekspert za potpalu, loženje, cijepanje, pravljenje triješća (onih tankih drvaca za potpalu) pa pitajte ako nešto ne znate.

  50. #50
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj In love prvotno napisa Vidi poruku
    I mi ove godine grijemo samo na drva, imamo cca 130m2 i dvije peći na drva.
    Zar treba toliko drva? Ne kužim se u drva, ali ovdje mora da je neki broj viška. Kod nas su drva 350 kn po metru, pa kad bi to pomnožio...

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •