Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 159

Tema: "Ameri su glupi?"

  1. #1
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno "Ameri su glupi?"

    http://www.youtube.com/watch?v=fJuNgBkloFE

    Mene je ovo prvo nasmijalo do suza, oba dva puta što sam pogledala. A onda sam se naravno malo zamislila, ipak. Nekako koliko god imamo to ustaljeno razmišljanje da su Ameri glupi, bojim se da i naša zemlja kaska za njima. Mislite da bi se i na našim ulicama našlo ljudi koji ne znaju gdje je Australija i nemaju pojma reći gdje je bio Berlinski zid? Ili onih koji recimo ne znaju kad je Kolumbo otkrio Ameriku ili zbog čega je izbio American civil war, ili koje su vjere Budistički svečenici?

  2. #2
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

  3. #3
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Aaaaaaa ha ha ha grozno ali moram puknut od smijeha

  4. #4
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Pa ne znam koliko smo svi pametniji od Amera, ali kao ex- nastavnica mogu ustvrditi da su svi moji učenici, koji su za vrijeme, i nakon rata otipli u SAD, tamo bili izvrsni učenici, i danas su neki već doktori, menadžeri, pisci. I da, jednom sam radila za OSCE sa jednim advokatom iz SAD. Nije čuo za Braću Karamazove, niti za Evgeniju Grande, niti zna beknut ijednu riječ na latinskom. Intelektualac, vrlo cjenjen u svom poslu, 40-tak godina.

  5. #5
    The Margot avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    sj-zap Hrvatska
    Postovi
    421

    Početno

    ja ne znam zašto mi to volimo reći da su Ameri glupi - ali ja mislim da su pametniji od nas pametnjakovića Hrvata. Ruku na srce - ni naši maturanti ne znaju osnovne stvari i bolje da se ne blamiramo sa takvim izjavama....

    Ja sam se školovala u S. Franciscu i godinama sam radila sa "glupim" Amerima i moje iskustvo mi govori da bi i mi pametni Hrvati mogli ponešto naučiti od njihove radne etike i poslovnog entuzijazma. Ako bismo nešto od njihove radne kulture mogli i znali primijeniti u našoj balkanskoj svakodnevici, možda bi i nama standard bio bolji pa bi nas drugi prozvali "glupim Hrvatima". U svakom slučaju poznajem more neobrazovanih, glupih i lijenih Hrvata kao i Amera. Isto kao što sam u Americi upoznala divne, pametne i obrazovane ljude - ima ih i kod nas. Osim toga Amerika je ogromna zemlja i razlike u mentalitetu i "stupnju gliposti Amera" su kao u Europi od Švedske do Španjolske...
    Ne bismo trebali generalizirati, a kamoli osuđivati jer i sami imamo smeća u vlastitom dvorištu preko glave... Nismo niti mi cvijeće...

  6. #6
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Mislite da bi se i na našim ulicama našlo ljudi koji ne znaju gdje je Australija i nemaju pojma reći gdje je bio Berlinski zid? Ili onih koji recimo ne znaju kad je Kolumbo otkrio Ameriku ili zbog čega je izbio American civil war, ili koje su vjere Budistički svečenici?
    Mislim da bi ih se našlo, poprilično, i nisam iznenađena. Svojedobno su voditeljice u Pola ure torture (mislim da se tako zvala emisija) testirale prolaznike, npr. što je Venerin brijeg i slična pitanja, i trećina ih nije znala odgovor (btw, ne mogu otvoriti linkove, šteka internet).
    No, nerado se tomu iščuđavam jer se i sama ulovim u tome da ne znam neke stvari iz opće kulture (pa čak i iz vlastite struke mi znaju promaknuti), unatoč VSS-u, internetu, i puno čitanja i pisanja.
    I složila bih se s Margot.

  7. #7
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    i ja bih se složila u potpunosti sa margot!!! i još jednom ponovila, kako zbilja mrrrzim generaliziranje!!!!!
    glupih ljudi svugdje ima

  8. #8
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    do prije par godina bi se i ja zgrazala zajedno s tobom, a mozda jos i vise. sad mi je to sve besmisleno, obicni intelektualni snobizam. opca kultura je precijenjena, to nije nikakva vrijednost po sebi.

  9. #9
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    opca kultura je precijenjena, to nije nikakva vrijednost po sebi.
    ne znam, ali meni imponiraju ljudi sa širokim znanjem.
    sa širokim rasponom interesa.
    koji puno čitaju i puno znaju.
    mislim, ako su uz to i zločesti onda mi više ne imponiraju

    zamisli da dođeš na dejt i tip ne zna gdje je australija i gdje je berlinski zid, nikad čuo za krležu i nema pojma tko je ivica kostelić.

    meda, meni ovo tvoje, bez uvrede, ne mislim na tebe osobno nego općenito, isto zvuči kao snobizam. ono, ja se ne zamaram sitnicama kao što je australija jer radim na sebi
    zar nije tako?

    ovo pišem samo da malo filozofiramo jer mi je zanimljiva tvoja opaska
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 07.12.2010. at 22:39

  10. #10
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Hm, iako se slažem s cvijetom, čini mi se da je ta opća kultura nešto na što padamo mi mali i beznačajni u globalnim razmjerima. Zašto bi Amere bilo briga za ikoga osim za sebe same? They rule the world, oni su svakome loncu poklopac, odijevaju japanke i gaće sa svojom zastavom, misle da su bogom dani, a postoji li netko da ih nauči drugačije? Kako oni hoće, tako bude. A ako im postane neki kutak svijeta zanimljiv, onda mu prouče i geografska i ina obilježja. A što ja imam od toga da znam koja je religija prevladavajuća u Izraelu, odnosno, što oni gube time što to ne znaju? Hoće li manje mirno spavati zbog toga? Ne bih rekla.

  11. #11
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    ja sam summer i intelektualni sam snob

  12. #12
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Opća kultura je vrijednost. Što je nekome znanje šire, više vrijedi. Uživam razgovarati s ljudima koji znaju. I uživam učiti. I znati odgovor u kvizu 1 protiv 100 ili djetetu na pitanje.

    Nikako mi nisu jasni ljudi koji se drže samo svoga područja i baš ih briga za ostalo.

    cvijeta, ovo o dejtu ti je super! Možda bi mi tip prošao da zna sve o svome Ferrariju ili cijeni dionica INE.

  13. #13
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Mislim da opća kultura koja je sama sebi svrha nema neki preveliki značaj, ali ima ako iz nje vučemo razumijevanje svijeta oko nas. Ja sam odrasla u obitelji u kojoj su se knjige i enciklopedije kupovale svako malo, dok love za obnovu "obleke" i nove čizme svake zime nije nikad bilo. Ali dnevni boravak mojih roditelja izgleda kao knjižnica. Tata mi je često znao reći da je sve znanje svijeta u knjigama, ali da ih treba i znati čitati. Mislim da je to bit.

    Striktno o temi, nama su možda Ameri glupi jer u školi ne uče po 17 predmeta kao HR gimnazijalci i masa ih nikad nije čula za ruske pisce koje smo mi morali čitati za lektiru. A mi smo njima glupi jer smo tu gdje jesmo- imamo plodnu zemlju, siromašne seljake i uvozimo lupam- 70 % hrane. Mislim da nemamo štofa za podsmjehivanje ikome. Predivno je imati širinu znanja, ali je pretužno ako se to znanje ne koristi i ako je samo sebi svrha.

  14. #14
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    izjavu o procjenjivanju vrijednosti čovjeka ovisno o količini njegova znanja smatram politički vrlo nekorektnom.
    zašto više vrijedi čovjek enciklopedija od dobrog zidara koji je fah idiot?

  15. #15
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    izjavu o procjenjivanju vrijednosti čovjeka ovisno o količini njegova znanja smatram politički vrlo nekorektnom.
    i ja.

    i malogradanstinom

  16. #16
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    http://www.jutarnji.hr/istrazivanje-...finci-/909734/

    "Naše" znanje je faktografsko, što je prekrasno, jer nam se mogu diviti na količini činjenica kojom baratamo, ali nažalost, to znanje ne priprema za život, za svijet oko nas. Stoga i ovakvi rezultati. Naši učenici uopće ne znaju kritički razmišljati i zato su ispodprodječni na ovim testovima.

    Različite kulture različitom znanju daju prednost. Kod nas je još uvijek više na cijeni enciklopedijsko znanje, međutim ja bih osobno radije da mi dijete u školi nauči kako misliti nego nabrojati glavne gradove svih zemalja na svijetu. Za to postoji atlas.

    Meni je pretužno da 99% studenata 3. godine studija nije u stanju kritički pročitati znanstveni članak iz svoje struke. Govorim iz debelog iskustva.
    Posljednje uređivanje od Freja : 08.12.2010. at 00:01

  17. #17
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    izjavu o procjenjivanju vrijednosti čovjeka ovisno o količini njegova znanja smatram politički vrlo nekorektnom.
    Politički?

    A poslovica: Koliko znaš, toliko vrijediš?

    Naravno bitna je i dobrota, empatija, pristojnost, vrijednost, stručnost...

    Nećete valjda reći da odluku o nekom čovjeku donosite po cijeni njegove odjeće ili veličini auta?
    Ili po pripadnosti nekoj naciji!?! Valjda ne!
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 08.12.2010. at 00:37

  18. #18
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Da, našla se prava nacija za podsmjehivati kako su ameri glupi

    Isto kako smo u stanju komentirati kako su slovenci ovakvi, njemci onakvi... Sve sami kreteni oko nas, samo je naša nacija intelektualno superiorna.

    Tu potpisujem ZV.



    Također potpisujem i cvijetu. Opća kultura je (za mene) jedna od stvari koje bi osoba trebala savladati ako se želi uspješno kretati u kako tako "intelektualnom" krugu. OK, postoje iznimke, no većinom je to ovako.


    Pojedinosti iz opće kulture - po meni - nisu svrha same po sebi. Već je poanta toga da budete u stanju voditi neobavezan razgovor o xy temi i da vam daju neku širu sliku svijeta oko sebe.
    Dakle nije poanta da ja znam nabubati sve kontinente. No činjenica da znam da postoje više od 2 kontinenta mi daje bolju sliku svijeta oko sebe. Da ne spominjem da smanjuje mogućnost da ispadnem kao idiot kad upoznam nekoga iz Australije i pitam ga jel Australija u Europi. Pa se začudim da kako nije u Europi kad je Europa jedini kontinent.

  19. #19
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Da nadopunim - znanje iz opće kulture je po meni isto kao i pravopis. Dakle nije nužno da pišete velika/mala slova, stavljate točke i sl...
    Postoje obrazovani/pameni ljudi koji će napisati nešto pametno u kobasičastoj rečenici gdje će sfulati svako ije/je i ubaciti 3 psovke. No da li je to iznimka ili pravilo?

    Isto tako i s općom kulturom - postoje pametni ljudi koji ne znaju koliko kontinenata ima i koji je glavni grad Italije. No jel to iznimka ili pravilo?
    Da ne spominjem način na koji nas percipiraju ostali - bilo da ne pišemo u skladu s pravopisom ili ne znamo gl. grad Italije.

  20. #20
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    beše jednom jedan slogan propagiran u našoj državi, u vreme kada cajke nisu drmale javnim životom i kada se malo više držalo do intelektualnih vrednosti, lepog govora i opšteg obrazovanja: "lepše je s kulturom!"
    ja se slažem...

  21. #21
    The Margot avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    sj-zap Hrvatska
    Postovi
    421

    Početno

    cure, upoznala bih ja vas s jednim "natural born idiotom" koji sa mnom radi - da se malo preseravam sa engleskim frazama - izvin`te molim vas... tip nije Amer, već prava `Rvatina i kako i spada, spike o književnim djelima starih majstora i slično su mu pizdarije... Samo se nadam da takva ekipa za koje destljeće neće biti u većini.

    Dokle god ima ljudi koji žele učiti i cijene vještine i znanje, osobni razvoj i rast - ima nam spasa kao društvu.

    Zubic vila - sjetila sam se mojeg tate i njegovih enciklopedija... njega vec dugo nema i iako nismo bili neki ludi intelektualci, knjige su se kod nas cuvale kao suho zlato, lijepo se je toga sjetiti

    A mi smo mala nacija, još manja zemlja; uspoređivati nas sa Amerikom ili Njemačkom ili bilo kojom drugom svjetskom velesilom u bilo kojem pogledu - kultura, ekonomija... je kao uspoređivati prvu ligu koja igra na stadionu u Barceloni sa selskim klubom koji igra na igralištu u Pržogrncima Donjim... Prema tome - mi nećemo nikada igrati za prvu ligu i to je to. A nije niti to uvijek nužno loše, mislim.

  22. #22
    The Margot avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    sj-zap Hrvatska
    Postovi
    421

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    izjavu o procjenjivanju vrijednosti čovjeka ovisno o količini njegova znanja smatram politički vrlo nekorektnom.
    zašto više vrijedi čovjek enciklopedija od dobrog zidara koji je fah idiot?
    ja mislim da se ne radi o tome; ja ću više cijeniti majstora koji mi poravlja štednjak, a kulturan je i ne omalovažava žene i ne sipa seksističke fore i kulturno pozdravi i korektno i pošteno radi od umišljenog napuhanka koji se prijavljuje u kvizove i zna cijelu enciklopediju napamet.

  23. #23
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Citiraj The Margot prvotno napisa Vidi poruku
    ja mislim da se ne radi o tome; ja ću više cijeniti majstora koji mi poravlja štednjak, a kulturan je i ne omalovažava žene i ne sipa seksističke fore i kulturno pozdravi i korektno i pošteno radi od umišljenog napuhanka koji se prijavljuje u kvizove i zna cijelu enciklopediju napamet.
    i ja ću ga više ceniti, naravno.
    ali, nemojmo zaboraviti da nisu svi intelektualci "umišljeni napuhanci".
    jedan od najpotkovanijih ljudi u mojoj struci, koji je svojevremeno radio u timu nobelovaca koji su otkrili jedan enzim je čovek velike širine, koji znanje bez sujete i surevnjivosti deli sa drugima. pritom ga je još i milina slušati kada priča o svim drugim temama. pismen, elokventan i pristojan.
    e, to je to čega bi trebalo da bude više...

  24. #24
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Uh jeste se ražestile...

    Ja sam završila Američki koleđ, tamo sam jedan kratak period svog života živjela i radila, vidjela sam ovo o ćemu Margot govori, radni entuzijazam...divno - međutim, meni zatupljujuće, al isto tako mi je zatupljujući hrvatski mentalitet koji ne iskorištava svoje resurse do njihovih istinskih potencijala.

    Mislim da je opća kultura jako važna, kako je zubić vila rekla, puno brže i logičnije shvačamo i povezujemo stvari ako imamo više činjenica i znanja u glavi. Isto tako, đed mi je bio zidar, pa sam sklona vjerovat da ljudi ne vrijede koliko znaju, nego vrijede koliko "daju" (ne materijalno) a opet, on je u svojim podmaklim godinama krenuo učiti, čitao je knjige i doslovce ih jeo za doručak, falilo mu je znanje - valjda nije htjeo umrjeti kao "neznalica".

    My point - radna etika i entuzijazam će nekome dobro doći i u današnjem svijetu i kad usljedi nuklearna katastrofa. Praktično znanje (kuhanje, šivanje, građevina, zidanje, borbene vještine, lov...) će nekome dobro doći kad usljedi nuklearna katastrofa, danas je malo manje cjenjeno. A opće znanje, e i ono će ti dobro doći kad nas s*ebu (Ameri i njihovi Axis of evil), diplomacija i kulturan naćin ophođenja je spasio neke narode i neke održavao na "površini" godinama - znanje jednostavno ima takvu moć.

    Al ne vjerujem da vam nije smješan video??? Pa ja sam pucala od smijeha...

  25. #25
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Zubic vila prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da nemamo štofa za podsmjehivanje ikome. Predivno je imati širinu znanja, ali je pretužno ako se to znanje ne koristi i ako je samo sebi svrha.
    Potpis.

  26. #26
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Potpisujem zubićvilu rukama i nogama. Neš' ti pameti što netko zna kad je Kolumbo otkrio
    Ameriku. Gdje je tu logika, dok to ne zna-glup je, naštreba tu činjenicu, gle, odjednom
    je pametan. Naštreba ih još sto, evo genijalca.
    I isto mislim da treba mesti u svom dvorištu, nemaju se Hrvati što se pameti
    tiče šta busati u prsa, uostalom niti jedan narod u cjelini.

  27. #27
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    potpisujem uglavnom sve postove
    ali cu dodati cak i da gledamo samo % tih tzv pametnih ljudi i kod nas i u toj Amrerici, njih opet ima vise. dakle bz nam je teorija glupi amreikanci kad ih ima mozda pametnih vise nego nas sveukupno.
    i jos da dodam za razliku od nas pametnih di nam se dogadja da ti pametni odlaze, oni jos i primaju te pametne.

  28. #28
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Ameri nisu glupi nego usmjereni

  29. #29
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    samo da se ne brkaju kruske i jabuke.
    ne valja procjenivati vrijednost covjeka kroz kolicinu znanja. niti kroz bilo koji jednozacnu osobinu.

    medutim mozes procjenivati obrazovanost neke osobe. te smatrati obrazovanost vrijednijom od neobrazovanosti.
    to je sasvim politicki korektno.
    kao i to da je nekome obrazovanost, opce kultura i specificna znanja i sposobnosti nebitna. pa takvih je pun svijet.

    a ja ovako kao summer.

    ps. inace picasso je bio vise nego ogavan prama zenama (doduse one su to i dopustile). nije da bih ga pozeljela za partnera.
    ali i dalje jako volim njegova djela.

  30. #30
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Ameri nisu glupi nego usmjereni
    x

  31. #31
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    + sto su iznjedrili cijelu plejadu intelektualaca, umjetnika, znanstvenika izuzetnog ranga.

  32. #32
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    ameri su i duhoviti

    kofi annan is a drink, true or false?
    -coffee is a drink!
    -coffee in what!?


  33. #33
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ovakve ankete se sigurno mogu (i jesu) raditi i kod nas, da ne spominjem kad su na TV započeli kvizovi za koje ne treba proći neke opsežne provjere znanja kakve se stvari događalo da ljudi ne znaju odgovoriti (a to su ljudi koji su se prijavili na kviz, znači valjda da za sebe misle da su dobrog općeg znanja).

    Koliko je to važno, bitno, pojma nemam, mene više čudi i fascinira kako netko proživi 40 ili 50 godina a ne zna koja je glavna vjera u Izraelu, kako to nekome uspije? Što, ne otvori nikad novine, ne pogleda vijesti? Sjećam se komentara M. Jergovića (u povodu emisije Milijunaš) kad je napisao da se u Sarajevu za to govorilo - eh, da mi je tvoja glava na par dana, da se malo odmorim

    (doduše, u zadnje vrijeme su mi takve pojave ipak nešto jasnije jer se znam svjesno isključiti iz praćenja nekih događaja, tako npr. odbijam saznati bilo što o Wikileaksu, što mi je do jučer sjajno uspijevalo)

  34. #34
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    samo da se ne brkaju kruske i jabuke.
    ne valja procjenivati vrijednost covjeka kroz kolicinu znanja. niti kroz bilo koji jednozacnu osobinu.

    medutim mozes procjenivati obrazovanost neke osobe. te smatrati obrazovanost vrijednijom od neobrazovanosti.
    to je sasvim politicki korektno.
    kao i to da je nekome obrazovanost, opce kultura i specificna znanja i sposobnosti nebitna. pa takvih je pun svijet.

    a ja ovako kao summer.

    ps. inace picasso je bio vise nego ogavan prama zenama (doduse one su to i dopustile). nije da bih ga pozeljela za partnera.
    ali i dalje jako volim njegova djela.
    jel mogu ja ovako paušalno potpisati?

    btw, ja držim do obrazovanja, stimulira me znanje, ne suhoparno nabrajanje fakata nego živost duha.

    a isto tako mislim da neki odličan zidar neće možda držati previše do mog znanja ili svjetonazora, i ne zamjeram mu to.

  35. #35
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    meda, meni ovo tvoje, bez uvrede, ne mislim na tebe osobno nego općenito, isto zvuči kao snobizam. ono, ja se ne zamaram sitnicama kao što je australija jer radim na sebi
    zar nije tako?

    :
    pa to je tako, ali ovo moje nije to.

    ja se zamaram svakakvim sitnicama, i to je moja stvar. ali se ne zamaram jel se netko drugi zamara ili ne, dok god meni ne soli pamet.

    i kod nas se generacijama jako drzalo do obrazovanja, gomilale su se knjige, klaviri i ne znam sta sve ne. jesmo li mi sad zbog toga bili bolja obitelj, bolji ljudi? ne.

  36. #36
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Prije bih potpisala ove koji tvrde da znanje nije sve, u stvari, icyoch, mislim da sam najbliža njenom. Mislim - što će ti biflanje činjenica, osim ako si ne trebaš podebljat budžet u kvizovima?

    Treba naći balans između usmjerenja i širokog obrazovanja. Mene frustriraju ovi neki koje znam koji misle da se u 21. stoljeću može još bit renesansni čovjek. Ne može se... bitno je neko povezivanje.

  37. #37
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Pa opća obrazovanost nije puko biflanje činjenica! Jedno je bit pošten radnik koji je možda neuk ali kulturan, a jedno je bit mlada osoba u 21 stoljeću i ne znati gdje je Berlinski zid, državu koja počinje sa U ili koliko bubrega ima čovjek!

  38. #38
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    opca kultura nikad nije bila biflanje cinjenica.
    jer onda nije kultura.
    opca obrazovanost takode nikad nije bila i nije bubanje cinjenica.
    jer onda nije obrazovanost.
    bilo koja obrazovanost siroka, ili specijalisticka nije biflanje, bubanje....
    jer onda naprosto nije obrazovanost.

    i kao sto ichoy kaze "zivopisne" iznimke potvrduju pravilo.
    ali to su iznimke.

  39. #39
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Pretpostavljam da i razina toga što je poželjna obrazovanost ovisi od toga di se (zemljopisno) nalaziš. Pa će nekom bit šokantno nepoznavanje mehanizama trgovanja dionicama, i to će mu bit opća obrazovanost, a nekome će opća obrazovanost bit Krbavska bitka ili država na U.

    I, u stvari, vraćamo se na onu raspravu koje bebe sretnije žive - ove u Mongoliji, ove u Africi, ili mali Amerikanac ili mali Ivica. Tj. potrebnu tj. poželjnu opću obrazovanost definira i društvo iz kojeg je mališan potekao.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.12.2010. at 11:09

  40. #40
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Prije bih potpisala ove koji tvrde da znanje nije sve, u stvari, icyoch, mislim da sam najbliža njenom. Mislim - što će ti biflanje činjenica, osim ako si ne trebaš podebljat budžet u kvizovima?

    Treba naći balans između usmjerenja i širokog obrazovanja. Mene frustriraju ovi neki koje znam koji misle da se u 21. stoljeću može još bit renesansni čovjek. Ne može se... bitno je neko povezivanje.
    tu se potpuno slazem. radi se o balansu koji naravno ovisi o interesima.
    svi mi susrecemo inteligentne ljude koji se bave recimo prirodnim zanostima, ali kazu da im je npr. citanje krleze tlaka, ili one koji ce vas zaraziti svojom odusevljenoscu krlezom, ali nemojte ih pitati kako da instaliraju photoshop.

    i je jasna razlika o tome da li ne znas svih, kako netko kaze, 99 glavnih gradova (sto i po mom misljenju mozes pronaci u atlasu ili googlati), ili ne znas sto je berlinski zid, zasto je pao i slicno.
    kod cega naravno govorim o ljudima kojima su obrazovanje, knjige, mediji i slicno dostupni.
    Posljednje uređivanje od seni : 08.12.2010. at 11:18

  41. #41
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ina, kao i obicno pametno.

  42. #42
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Tu su se ispremješale kruške, jabuke, šljive...
    Inteligencija nije istoznačna obrazovanju, obrazovanje nije istoznačno stručnosti, stručnost nije istoznačna moralu itd.. Ali kad se to sve skupi imamo čovjeka kojem moraš skinuti kapu...

    Da li su Ameri glupi, ili da li su Hrvati glupi iz ovakvih anketa je teško vidljivo, jer neće na youtube staviti nekog klinca koji će odgovoriti sve točno. Jer takav nije smiješan ni zanimljiv. A tu već dolazimo do problema suvremenog društva ...Jer koliko se cijeni taj imaginarni renesansni čovjek (nasuprot nekakavom vlaju koji ne zna izgovoriti samoglasnike, čija nevjera će napuniti sve žive novine i emisije)..Moj ubogi renesansni čovjek je već u prošlom postu popljuvan i prozvan nepotrebnim..Akademik Radman je dosta govorio o onome što ja smatram amerikanizacijom društva... Riječ o tome da većina znanstvenih članaka koji se danas objavljuju, većina doktorskih dizertacija, diplomskih radova se bazira na čistom prepisivanju... Ili ljepše rečeno citiranju, navođenju... Xy je 1987. otkrio, Zyx je taditad objavila, da se referiram na xy... Onda se još provede neko istraživanje koje je vrlo često,da ne kažem najčešće frizirano , pa se upotpuni nekim priručnim statistikama...
    Nitko više ne misli, ne objavljuje originalne ideje, kao taj renesansni čovjek ... Leonardo je najpoznatiji po slikarstvu, a on se time bavio nekih 3 posto svoga vremena, većinom se bavio nečim drugim, istraživanjima, medicinom, izumima, zemljišnim planovima, svirao... I ne samo on....

    Ja se grozim trivial pursuit ljudi, bilo koje nacije, kad znaju samo izdvojeni podatak. Ali volim, cijenim ljude koji čitaju, odlaze na koncerte, jer ne radiš to zbog društva , nego zbog sebe... Biti intelektualac ne znači završiti fakultet, ni doktorat...
    I makar nije na cijeni, ja volim svog renesansnog čovjeka....

  43. #43
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    I meni je zaprepašćujuće da mlad čovjek ne zna gdje je Berlinski zid ili koliko bubrega ima, ali opet, ako malo promjenim kut gledišta ta saznanja mu vjerojatno baš ništa ne trebaju u životu
    Svatko ima poneku rupu u znanju ali ako i ponešto ne zna bitno je da je otvoren za nove spoznaje i širokih pogleda.

    Ako se to stavi u kontekst kao u Frejinom postu, može već zvučati zabrinjavajuće:
    Meni je pretužno da 99% studenata 3. godine studija nije u stanju kritički pročitati znanstveni članak iz svoje struke. Govorim iz debelog iskustva.

  44. #44
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    ovo je malo ot, ali linkam misli jednog sjajnog intelektualca, radi proširenja općeg znanja. odnosi se na pojam politička korektnost
    http://www.vjesnik.hr/razno/HS/HSText.asp?c=3

  45. #45
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj miniminia prvotno napisa Vidi poruku
    I makar nije na cijeni, ja volim svog renesansnog čovjeka....
    Uh, i volim ga i ide mi na živce. Bemu mishai operacijama paranazalnih sinusa, što je morao pročitati iz "opće kulture", a i knjiga je bila na popustu. Tiskarski svejed, dabili svejed .

    Doduše, koji put mi to ide i u prilog, kao kad me prati u KICu na kino projekciji japanskog Oskarovca, jer je rečenica "neće to tebe zanimati" prevelik izazov (onaj smajlić sa zubima).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 08.12.2010. at 11:37

  46. #46
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Ina tvoj renesanac je neki malo zaheban tip

  47. #47
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Bemu mishai operacijama paranazalnih sinusa, što je morao pročitati iz "opće kulture", a i knjiga je bila na popustu. Tiskarski svejed, dabili svejed .

  48. #48
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ja volim mudrost, a pamet valjda dolazi od riječi "pamtiti", pa eto, tko bolje pamti ili ima volje pamtiti
    je valjda i pametniji. Ali kad se spoji mudrost i pamet, da parafraziram miniminiu, e, na tom vrelu se
    valja napiti. Ja znam starih ljudi, mladih ljudi bez fakulteta, koji su jednostavno-mudri, razumiju svijet
    oko sebe i bez da znaju npr. zašto je pao Berlinski zid. Jel im to od Boga ili otkud, ne znam, ali definitivno
    jest dar. A od mog poznanstva s jednim poznatim kvizomanom s ovih prostora, mogu reći da su mi kvizovi
    omrznuli i mijenjam program kad naiđem na nešto takvoga.

  49. #49
    The Margot avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    sj-zap Hrvatska
    Postovi
    421

    Početno

    ma ne znam- ja nisam Amerikanofil, niti Croatofil. uopće mi je svejedno tko odakle dolazi.

    Ali kada usporedim atmosferu i ono što prevladava - nakon godina života preko i ovdje, moj zaključak je da smo mi više ksenofobi i konzerve i da se volimo prenemagati i omalovažavati druge (nacije). i kada je drugima loše i onda volimo pametno zaključivati kako mi dobro živimo.

    volimo dramatizirati i biti patetični, miješati poslovno i privatno (ne poštuje se privatnost na poslu niti poslovna etika), zabadati nos u tuđe stvari... eto, možda smo malo više malograđani i trošimo energiju na trivijalne stvari, umjesto da nađemo neki hobi i radimo nešto konstruktivno.
    zapravo smo raja, a htjeli bismo biti mitteleuropa.

    nije to loše, mi smo jednostavno takvi, a naravno - ovo je samo moje gledište

  50. #50
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Meni se neke stvari "podrazumjevaju" da spadaju pod opću kulturu. Naravno u svakoj zemlji su te stvari različite.

    Znači ne radi se o tome da matematičar mora znati da Krleža nije glumac iz Zabranjene ljubavi. Niti da je doktor išta lošiji ako ne zna glavni grad Italije.
    naravno da oni mogu biti podjednako dobri u svom uskom području i bez tih informacija.

    noisto tako Ja mogu napisati ovakvu rečenicu bez točki zareza ne paziti na č i ć pogrješiti u svakom ije je pogriješiti u velkom slovu hebemu pa nemoram voditi računa o tome vi ćete me ionako shvatiti ako kažem nešto pametno jer nije bitan način izražavanja nego je bitno ono što se kaže


    Dakle hoću reći, neznanje neke opće kulture ne znači da je čovjek loš u svom području. No naprosto - barem meni - odaje dojam da se radi o nekome tko nema širinu. A onda ga automatski drukčije gledam.
    Isto kao i pravopis.


    Druga stvar je nesnalaženje u konkretnim poslovima. Npr da osoba napiše gramatički ispravnu rečenicu, zna nabrojati sve gradove u Iranu i sl., a ne zna napraviti nešto u praksi iz svog područja. Primjer - bila je jednom reportaža kako diplomirani ekomonist ne zna izračunati koliko iznosi sniženje od 20% na 200kn. Što je po meni čak i gore od toga da ne zna gl. grad Italije.
    No treba pronaći balans između raspolaganja suhoparnim činjenicama i stručnog znanja. I kombinacija toga (u većini slučajeva) znači da je osoba "kompletna" (što se tog aspekta tiče).

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •