Stranica 3 od 20 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 973

Tema: tužna statistika- treće dijete

  1. #101
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su obje krajnosti nabulozne i ove "lako ćemo" i one da materijalno nije vazno. I ne kužim previše izjavu da je radost veća s više djece. Što bi to trebalo značiti, ko da se to uopće može mjeriti...
    A naslušala sam se i tih glupih komentara o broju djece, što u stvarnoj komunikaciji, što na forumu. Na forumu su naravno zamotane u politički korektni šareni papirić.
    X
    Nikako nisam za abortus kao metodu kontracepcije.
    Osobno se protivim abortusu (za sebe), ali to je moja odluka, ne bih išla tako daleko da bih ga zabranjivala drugima. Svako neka odluči za sebe.

    Meni je okvir za meni idealan broj djece kombinacija koliko ja i MM možemo psihićki podnijeti, a da normalno funkcioniramo i koliko možemo financijski podnijeti za normalno funkcioniranje.
    Ne slažem se s tvrdnjom da se gdje ima ljubavi svi može, jer se ne može.
    Več sam to obrazlagala na temi o minimumu koji želimo pružiti djeci.

    Osobno sam nekako mišljenja da bih željela dvoje djece, ali uvijek ostavljam opciju da se treče "dogodi". Ako bi se "dogodilo" prihvatili bismo ga raširenih ruku, ali tu je kraj.
    Dalje nikako ne može što se tiče financija, a i mojih okvira u glavi. Nakon 3. bih poduzela neku trajnu i sigurnu metodu, npr. podvezivanje.

    Mislim da svatko od nas ima u glavi jasnu granicu preko čega nikako ne može, da do kuda se možemo "rastezati".

    I malo izvan teme, u mojoj bliskoj okolini večina visokoobrazovanih ljudi koje poznajem imaju troje, a neki i više djece.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 03.01.2011. at 10:47

  2. #102
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    svi oko nas već 7 godina slušaju kako ćemo imati 3 djece.

    pa su bake i dede svejedno bile poprilično šokirane. valjda su mislili da nismo dovoljno glupi da to stvarno i napravimo

    najbolja mi je bila moja mama koja se ozbiljno i jako zabrinula gdje ćemo smjestiti treće dijete (zaključila je da ćemo malenu garderobu koja je dio naše spavaće sobe prenamijeniti u dječju sobu) : a mi već godinu dana živimo u novoj kući, na čijem katu su planirano smještene TRI dječje sobe i velika dječja kupaona

  3. #103
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su obje krajnosti nabulozne i ove "lako ćemo" i one da materijalno nije vazno. I ne kužim previše izjavu da je radost veća s više djece. Što bi to trebalo značiti, ko da se to uopće može mjeriti...
    A naslušala sam se i tih glupih komentara o broju djece, što u stvarnoj komunikaciji, što na forumu. Na forumu su naravno zamotane u politički korektni šareni papirić.
    X
    A na boldano - da, što više djece rodiš, to si bolji čovjek, a familija je sretnija


    Svatko samostalno određuje prioritete za svoju familiju, no kod rasprava o djeci se uvijek provlači isti argument koji nas podijeli u tabor onih kojima je financijski čimbenik bitan (iako se svodi na luksuz) i na tabor onih koji žive na kruhu i ljubavi.
    A sredina je negdje između.
    Ne znam tko ima kakve uvjete u životu i kako si je složio financijsku konstrukciju, no meni osobno je blesavo tvrditi da materijalno uopće nije važno. Da, materijalno nije bitno, hranit ću djecu zagrljajima

  4. #104
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Mislim da nazalost moras prvo doci do novaca, da bi shvatio koliko su oni uistinu malo vazni...

  5. #105
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ma i s novcem i bez njega, neki jednostavno ne žele više djece.
    Kao što Anemona kaže, svako u glavi stvori granicu preko koje ne ide. Iz raznoraznih razloga.

  6. #106
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Citiraj smedja prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da nazalost moras prvo doci do novaca, da bi shvatio koliko su oni uistinu malo vazni...
    Da, nevažni su kad imaš nešto.
    Kad nemaš shvatiš koliko su važni.



    Inače mi je to prenemaganje...reći nekome tko nema za ratu kredita (karikiram) da novac uopće nije bitan.
    To kao da sad dođeš gladnom čovjeku i kažeš - da, znam kako ti je, i ja sam bio na dijeti.

  7. #107
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj icyoh prvotno napisa Vidi poruku
    Da, nevažni su kad imaš nešto.
    Kad nemaš shvatiš koliko su važni.



    Inače mi je to prenemaganje...reći nekome tko nema za ratu kredita (karikiram) da novac uopće nije bitan.
    To kao da sad dođeš gladnom čovjeku i kažeš - da, znam kako ti je, i ja sam bio na dijeti.
    Meni je i prenemaganje kad netko kaže sve se može kad se hoće. Ma da?
    Npr. ljudi imaju kredit za stan na 20 godina (minimalno) koji im pojede skoro pa cijelu plaću, svaki mjesec jedva krpaju kraj s krajem, ne za luksuz, nego za osnovno preživljavanje, ali glavno da se vole.
    I onda netko kaže sve se može, ma naravno.
    Zašto su uopće kupovali stan?

  8. #108
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    pa ako netko nema za kredit, ili predvidja da ce tako biti, ne kupuje stan nego zivi u podstanarstvu sa koliko toliko izvjesnom mjesecnom ratom. vlasnici stanova puno rijedje mijenjaju cifru najamnine nego banke uvjete kredita... necu ja nikome pametovati, ali ima valjda razlog zasto u nekim drugim podrucjima ljudi u zamjetno manjem postotku posjeduju nekretnine...

  9. #109
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj smedja prvotno napisa Vidi poruku
    pa ako netko nema za kredit, ili predvidja da ce tako biti, ne kupuje stan nego zivi u podstanarstvu sa koliko toliko izvjesnom mjesecnom ratom. vlasnici stanova puno rijedje mijenjaju cifru najamnine nego banke uvjete kredita... necu ja nikome pametovati, ali ima valjda razlog zasto u nekim drugim podrucjima ljudi u zamjetno manjem postotku posjeduju nekretnine...
    Ne radi se o tome da netko nema za kredit, ima, ali planirano i prema tome planira ostatak života.
    Da se ne bi sad tema opet okrenula na to kako mnoge stvari u životu čovjek ne može planirati, na žalost, tako je, ali one na koje možemo, mislim da je pametno ipak kako tako isplanirati i ukalkulirati.

  10. #110
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    na tim mjestima podstanarstvo nije (ne)uređeno kao kod nas. Da je uređeno kako treba, svakako bi biti podstanar bila drugačija (logičnija) opcija.

  11. #111
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    svi oko nas već 7 godina slušaju kako ćemo imati 3 djece.

    pa su bake i dede svejedno bile poprilično šokirane. valjda su mislili da nismo dovoljno glupi da to stvarno i napravimo

    najbolja mi je bila moja mama koja se ozbiljno i jako zabrinula gdje ćemo smjestiti treće dijete (zaključila je da ćemo malenu garderobu koja je dio naše spavaće sobe prenamijeniti u dječju sobu) : a mi već godinu dana živimo u novoj kući, na čijem katu su planirano smještene TRI dječje sobe i velika dječja kupaona
    Moje iskustvo je slično, nemaveze s financijama, nego s ne znam s čim. Stvarno.Meni su se iščuđavali za prvo jer je je rano (25), drugo jer je prebrzo (razmak 2 godine), a kad spomenem treće "još?! " a isto nismo gladni ni bosi, nemamo sobe za svako dijete, ali stanu, stvarno nije preša. Ali eto ljudi se brinu :/

  12. #112
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ma i s novcem i bez njega, neki jednostavno ne žele više djece.
    Kao što Anemona kaže, svako u glavi stvori granicu preko koje ne ide. Iz raznoraznih razloga.
    Da, s ovim se slažem. Kad želiš treće dijete ( bez obzira koji razlog bio toj želji), ne gledaš na novac koji imaš sada ili koji ćeš imati za par godina. Ionako nikad ne znaš ča ti život nosi.

  13. #113

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    319

    Početno

    Kad si u braku desetak godina i imaš dvoje djece , rijetko koja će uzimati kontracepciju zbog seksualnih odnosa koji nisu više dva puta tjedno. Isto tako imaš 40 god i baš ti nije preporučljiva pilula, pa sve nuspojave vezane za spiralu, pa muž kojem u 45-oj ne pada na pamet navlačiti kondom. I onda imaš toliko obaveza,od financijskih i inih pa ti se ne da sa već dobro istrošenim živcima ponavljati neprospavane noći, pelene itd.
    I onda ti se desi što se desi.
    Imam osjećaj da je to najčešći scenarij.

  14. #114
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj mama od formata prvotno napisa Vidi poruku
    Kad si u braku desetak godina i imaš dvoje djece , rijetko koja će uzimati kontracepciju zbog seksualnih odnosa koji nisu više dva puta tjedno. Isto tako imaš 40 god i baš ti nije preporučljiva pilula, pa sve nuspojave vezane za spiralu, pa muž kojem u 45-oj ne pada na pamet navlačiti kondom. I onda imaš toliko obaveza,od financijskih i inih pa ti se ne da sa već dobro istrošenim živcima ponavljati neprospavane noći, pelene itd.
    I onda ti se desi što se desi.
    Imam osjećaj da je to najčešći scenarij.
    Meni je to užas scenarij ako završava abortusom.

  15. #115
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ja mislim da idete u krajnosti, mislim-imamo različite kriterije za to što je djeci dovoljno. Moj je stav da nije opcija da u normalnoj životnoj situaciji ne mogu djeci platit engleski i sport (karikiram) ili jednom adekvatno školovanje. Ne smatram nužnim da imaju svak svoju sobu i preskupu odjeću ili kojekakve karikature koje se spominju. Al nekom je i ta soba baš jako jako važna-šta sad.
    Materijalno je važno-ako nematerijalno ograničava dijete i obilježava mu budućnost. Izvjesno je da školovanje neće biti tako jeftino za 20godina kao što je sada.

    Bajke o ljubavi koja se jede su samo bajke-iza kojih obično stoji nedostatak problema s osiguravanjem egzistencije. Nikad nisam čula nekog ko relativno ok (nit siromašno nit raskošno) živi i ko je dokrvio do tog što ima teškim radom da priča bajke o tome kako se od ljubavi živi. LJubav može nadoknadit nedostatak para za obiteljski odlazak u kino. Al ne može nedostatak para za školski izlet na koji svi drugi idu. A možda sam u krivu.

    Strašnije od tih bajki su samo one da će Svevišnji osigurati djetetu-da mi samo rodimo. Svevišnji onome tko u njega vjeruje može osigurati jedino dovoljno zdravlja i snage da sam sebi priskrbi.
    A prepuštati se Svevišnjem u ruke...pri donošenju odluka...

    Relikvija o tome da je imati dvoje jedino ispravno-odumire zajedno s ostalim gluparijama. To je jednako ostacima "adekvatnog zanimanja i položaja žena i muškaraca u društvu."
    Nastala je valjda kao olakšanje ženi (nagađam) koja je morala odjednom hendlat i poso i kuću (i birtiju) i xy djece.
    Pa reko-dvoje je norma-mirna Bosna, bar žena stigne oprat kosu.

    Samo-mijenja se to..osvještenost će valjda donijet prihvaćanje čitavog raspona broja djece-od nula do x.


    Nego-ja mislim da masovni abortusi nemaju veze samo s time-nego isključivo s time da je ljude strah da ne mogu ishendlat to treće dijete.

  16. #116
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj smedja prvotno napisa Vidi poruku
    pa ako netko nema za kredit, ili predvidja da ce tako biti, ne kupuje stan nego zivi u podstanarstvu sa koliko toliko izvjesnom mjesecnom ratom. vlasnici stanova puno rijedje mijenjaju cifru najamnine nego banke uvjete kredita... necu ja nikome pametovati, ali ima valjda razlog zasto u nekim drugim podrucjima ljudi u zamjetno manjem postotku posjeduju nekretnine...
    mene ovo podsjeca na ono ko nema za kruh neka jede kolace. ko nema od place za kredit sigurno ce od penzije imati za podstanarstvo

  17. #117
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj klaudija prvotno napisa Vidi poruku
    I naravno da ćemo imati i treće i četvrto dijete.. bez obzira na financije
    Meni je ovo prestrašno.

  18. #118
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je ovo prestrašno.
    i meni.

  19. #119
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    A zašto vam je to prestrašno?? djeca mi sasvim sigurno neće biti gladna, gola ni bosa..

  20. #120
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj klaudija prvotno napisa Vidi poruku
    A zašto vam je to prestrašno?? djeca mi sasvim sigurno neće biti gladna, gola ni bosa..
    A za hranu, odjeću i obuću financije nisu bitne ili...?

  21. #121
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj klaudija prvotno napisa Vidi poruku
    A zašto vam je to prestrašno?? djeca mi sasvim sigurno neće biti gladna, gola ni bosa..
    Ajde onda pojasni, ako imaš volje.
    Vjerojatno imaš neki "plan preživljavanja".
    Ako ga imaš, onda to nije "bez obzira na financije", a ako ga nemaš i svjesno rađaš djecu znajući da sutra možda nemate za kruh, onda mi je to u najmanju ruku nezamislivo.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 03.01.2011. at 13:26

  22. #122
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Da, bitne su.. ali za to mi ne treba bogatstvo.. neću nikoga kumit ni molit, nego se trudit zajedno sa MM da djeci priuštimo ono što im je zaista potrebno.. a mislim da ćemo za 4 djece to moći.. podstanarstvo plaćamo i ovako ionako, bilo nas 5, 6, ili koliko već.. imamo viziju kako srediti svoju situaciju i djeci priuštiti što im treba.. ako to nećemo biti u stanju, ne, nećemo ih imati, jer neću sigurno djecu pustiti na ulicu da prose..

  23. #123
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj klaudija prvotno napisa Vidi poruku
    Da, bitne su.. ali za to mi ne treba bogatstvo.. neću nikoga kumit ni molit, nego se trudit zajedno sa MM da djeci priuštimo ono što im je zaista potrebno.. a mislim da ćemo za 4 djece to moći.. podstanarstvo plaćamo i ovako ionako, bilo nas 5, 6, ili koliko već.. imamo viziju kako srediti svoju situaciju i djeci priuštiti što im treba.. ako to nećemo biti u stanju, ne, nećemo ih imati, jer neću sigurno djecu pustiti na ulicu da prose..
    Meni je poanta u ovom.
    Imaš plan, rješenje i znaš (pretpostavljaš) da to možete, nije da se pouzdaš u "kako bude".
    Naravno da život uvijek može iznenaditi, ali s onim realnim podacima (primanjima) kojima sada barataš "znaš" (sigurna si) da vi to možete.

  24. #124
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Svi mi imamo drukčiji standard, kriterije i viziju "nužnog minimuma".

    No vjerujem da se možemo složiti da je za djecu potrebna određena financijska stabilnost. A s brojem djece bi ta stabilnost trebala rasti.
    Čisto s financijske strane - meni recimo nije opcija imati petero djece ako to znači da nijedno neće imati mogućnost studirati i da će jesti kruh i vodu.
    Izjave "lako ćemo" pripisujem premenaganju jer odbijam povjerovati da bi netko zaista išao na xy dijete (treće..deveto...u čemu je razlika ako hipotetski govorimo o neplaniranoj djeci?) ako im ne može osigurati hranu i školovanje.
    Doduše, ja se uvijek iznova načuđavam ko purica dreku kada vidim članak "pomozimo dvanaestočlanoj familiji koja preživljava na dj. doplatku, a mama je trudna s blizancima" pa možda i nisam kriterij.


    Ovo ispod je isključivo moje razmišljanje vezano uz moju/našu situaciju.
    Čisto s moje osobne strane - ja bih rodila treće da nam se zalomi (a i ovako već napola planiram za >2012 ). Muž je za i forsira tu ideju, imamo mogućnosti preseliti se u veći stan, financije bi podnijele porodijski, složni smo i imam veliku podršku muža, roditelja.... No nakon toga bih stala i išla na trajnu metodu kontracepcije - podvezivanje jajnika ili vazektomiju.
    S te strane ne mogu prihvatiti AB kao metodu kontracepcije. Ako si sigurna da dijete nije opcija pobrini se za konkretnu kontracepciju.
    Ne pobrinuti se za kontracepciju 100%, za mene znači planirati dijete bez da se službeno planira - tj. tako bih ja to objasnila da mi se zalomilo bez kontracepcije.

  25. #125
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ajde onda pojasni, ako imaš volje.
    Vjerojatno imaš neki "plan preživljavanja".
    Ako ga imaš, onda to nije "bez obzira na financije", a ako ga nemaš i svjesno rađaš djecu znajući da sutra možda nemate za kruh, onda mi je to u najmanju ruku nezamislivo.
    Možda sam se krivo izrazila.. nisam mislila da ću, ako ni mi sada nemamo što za jesti, svejedno rađati zato da rodim.. nego, ako ima za nas 4-ero sada, uz minimalne plaće i podstanarstvo, onda će za koju godinu kada se nadam da ćemo imati bolje plaće i bolje životne uvjete, onda će biti i za dvoje djece koje planiramo..

  26. #126
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj icyoh prvotno napisa Vidi poruku
    no kod rasprava o djeci se uvijek provlači isti argument koji nas podijeli u tabor onih kojima je financijski čimbenik bitan (iako se svodi na luksuz) i na tabor onih koji žive na kruhu i ljubavi.
    Da ne bi samo financije bile razlog za neimanje trećeg djeteta, mislim da su prisutni i "sebični" razlozi. Ja želim i "luksuz". MM npr. želi jedrilicu, a ne treće dijete. I na to ima legitimno pravo. Želim život (nadalje) bez pelena, sa djecom koja idu u školu, želim da mogu tu i tamo izaći i ostaviti djecu na čuvanje baki (ne znam kome bih ostavila troje djece; i dvoje je već problem). Meni je važan i moj komfor. Priznajem.

  27. #127
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj klaudija prvotno napisa Vidi poruku
    Možda sam se krivo izrazila.. nisam mislila da ću, ako ni mi sada nemamo što za jesti, svejedno rađati zato da rodim.. nego, ako ima za nas 4-ero sada, uz minimalne plaće i podstanarstvo, onda će za koju godinu kada se nadam da ćemo imati bolje plaće i bolje životne uvjete, onda će biti i za dvoje djece koje planiramo..
    Ma to je ono što ja govorim.
    Vi znate da trenutno niste "na vrhu" svojih financija i ima mjesta napredovanju, odnosno napredovanje se očekuje i samo ga "viša sila" može spriječiti.
    To je meni ok situacija, ali situacija (sad namjerno karikiram, bez namjere da ikoga uvrijedim).
    Dakle, imamo muža i ženu, kredit za stan na 20 ili 30 godina, imaju največu moguću plaću za svoju stručnu spremu, jedva sklapaju kraj s krajem, nemaju namjeru ili mogućnost (svejedno) za otvaranje neke privatne firme, nemaju namjere (mogućnosti) za daljnje školovanje i dalje rađaju djecu "iz ljubavi", jer valjda će nekako biti.
    To je meni bezizlazna situacija, jer samo "viša sila" (dobitak na lotu ili nešto slično) može promijeniti na bolje financije.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 03.01.2011. at 13:43

  28. #128
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne bi samo financije bile razlog za neimanje trećeg djeteta, mislim da su prisutni i "sebični" razlozi. Ja želim i "luksuz". MM npr. želi jedrilicu, a ne treće dijete. I na to ima legitimno pravo. Želim život (nadalje) bez pelena, sa djecom koja idu u školu, želim da mogu tu i tamo izaći i ostaviti djecu na čuvanje baki (ne znam kome bih ostavila troje djece; i dvoje je već problem). Meni je važan i moj komfor. Priznajem.
    Meni je to u redu.. i ja želim trenutke za sebe, i jedva čekam da počnem raditi jer sam već 4 godine kod kuće..a obožavam svoju djecu..i planiram 4-ero.. možda neće tako biti, možda hoće.. ali pobaciti neću ako mi se dogodi u "krivom" trenutku..

    Prvo nam se dijte dogodilo u krivom trenutku, tek sam bila dobila novi posao, na neodređeno.. Nakon mjesec dana morala sam na komplikacije.. Niti u jednom trenutku nisam pomislila riješiti se dijeteta..

  29. #129
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne bi samo financije bile razlog za neimanje trećeg djeteta, mislim da su prisutni i "sebični" razlozi. Ja želim i "luksuz". MM npr. želi jedrilicu, a ne treće dijete. I na to ima legitimno pravo. Želim život (nadalje) bez pelena, sa djecom koja idu u školu, želim da mogu tu i tamo izaći i ostaviti djecu na čuvanje baki (ne znam kome bih ostavila troje djece; i dvoje je već problem). Meni je važan i moj komfor. Priznajem.
    Oprosti što stalno tebe citiram ,ali to tako lijepo napišeš.
    Sve to stoji , jedino ja osobno mislim da nemam pravo sve to staviti kao prioritet ako je treće dijete već na putu (iako neplanirano).

  30. #130
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Oprosti što stalno tebe citiram ,ali to tako lijepo napišeš.
    Sve to stoji , jedino ja osobno mislim da nemam pravo sve to staviti kao prioritet ako je treće dijete već na putu (iako neplanirano).
    S ovim se svakako slažem i zato bih kao što sam več negdje gore više rekla, poduzela korake da se ne može dogoditi neplanirano još jedno dijete kad više nemamo resursa za ponuditi.

  31. #131
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Oprosti što stalno tebe citiram ,ali to tako lijepo napišeš.
    Sve to stoji , jedino ja osobno mislim da nemam pravo sve to staviti kao prioritet ako je treće dijete već na putu (iako neplanirano).
    Ti misliš da nemaš pravo to staviti kao prioritet u svojoj situaciji.
    Netko drugi bi mislio suprotno - u svojoj situaciji.


    Radi se naprosto da svatko ima svoju priču i ravna se po njoj.
    Posljednje uređivanje od icyoh : 03.01.2011. at 13:50

  32. #132
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Sirius, samo ti daj
    Inače i ja mislim da je jedino odgovorno planirati.
    Iskreno želim da nikad u životu ne dođem u situaciju da moram razmišljati o AB. A o trajnim metodama kontracepcije ne razmišljam jer, nikad ne reci nikad

  33. #133
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Citiraj klaudija prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je to u redu.. i ja želim trenutke za sebe, i jedva čekam da počnem raditi jer sam već 4 godine kod kuće..a obožavam svoju djecu..i planiram 4-ero.. možda neće tako biti, možda hoće.. ali pobaciti neću ako mi se dogodi u "krivom" trenutku..

    Prvo nam se dijte dogodilo u krivom trenutku, tek sam bila dobila novi posao, na neodređeno.. Nakon mjesec dana morala sam na komplikacije.. Niti u jednom trenutku nisam pomislila riješiti se dijeteta..
    na ODREĐENo, ali dobro, to sad nije ni bitno..

  34. #134
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne bi samo financije bile razlog za neimanje trećeg djeteta, mislim da su prisutni i "sebični" razlozi. Ja želim i "luksuz". MM npr. želi jedrilicu, a ne treće dijete. I na to ima legitimno pravo. Želim život (nadalje) bez pelena, sa djecom koja idu u školu, želim da mogu tu i tamo izaći i ostaviti djecu na čuvanje baki (ne znam kome bih ostavila troje djece; i dvoje je već problem). Meni je važan i moj komfor. Priznajem.
    I sigurno ne racunas da od 2 seksa tjedno bez zastite neces ostati trudna.

  35. #135
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    I sigurno ne racunas da od 2 seksa tjedno bez zastite neces ostati trudna.
    Ne naravno, ja i uz kontracepciju pratim plodne dane :falši_katolik:

  36. #136

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    "Višak djece" se povezuje sa neobrazovanjem i gluposti, pogotovo ako već imaš i sina i kćer. Bar je takvo moje iskustvo.
    Takva sam, neobrazovana i teška sirotinja

    Osobno sam istinski baš razočarana spoznajom da abortuse trećeg (ne 6. -og, nemojmo namjerno pretjerivati!) djeteta rade zrele žene, već majke...i to vrlo, vrlo često i onda kad im to ne bi ugrozilo egzistenciju uopće, ali su oni baš odlučili da je dvoje djece - ultimativno dosta!
    No, u redu je, to je nečija racionalno donesena odluka, bilo kakve zabrane bi još veću štetu nanijele, samo je meni to i jadno i strašno jer u mom svijetu nema mjesta za takvu odluku.
    Baš taj postotak s početka priče tragičan je jer sam (davno) prije, dok nisam znala te podatke, imala dojam da AB najčešće rade neiskusne tinejdžerice...ili ,npr., studentice na prvoj godini faksa, koje žele "spasiti" svoje obrazovanje i budućnost, a
    ponajmanje žene, majke, koje su dotad morale naučiti sve o kontracepciji (kakvu god koristile) i snositi odgovornost za svaki svoj postupak.

    Dr. Hafner je u jednom tesktu o kontracepciji i AB napisao:
    ...Na današnjem tržištu postoje mnoge vrlo učinkovite kontracepcijske metode koje su u zdravstvenom smislu sigurne, lako dostupne i prilagođene svim oblicima spolnog života. Zbog toga je teško opravdati i razumjeti veliki udio namjernih pobačaja na odjelima za medicinski prekid trudnoće. Liječnike koji se susreću s takvim slučajevima, začuđuje broj pacijentica koje ne koriste niti jedan od oblika kontracepcije zbog njihovih raznih “štetnih i neželjenih“ djelovanja. Jedno je sigurno: štetnost prekida trudnoće, tjelesno, duševno, duhovno i moralno, neizmjerno nadmašuje bilo koju teoretsku opasnost od kontracepcije..."


    I mene će te žene, majke, obrazovane i neobrazovane, i dalje rastuživati, i čuditi...(ali takvo smo društvo, gđe političarke se vrlo dobro sjećam, i njezine izjave)

  37. #137
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Ja bih htjela znati koja je to političarka

  38. #138
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj klaudija prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih htjela znati koja je to političarka

    Ja upravo poslala Neni poruku istog sadržaja

  39. #139
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno



    Proslijedi PP..

  40. #140
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Jedno je ne željeti trenutno ili ne planirati uopće , drugo je prihvatiti situaciju.

    Osobno, u statistikama vidim ogroman pozitivan korak, broj prekinutih trudnaoća je znaćajno manji nego prije dvadesetak godina.
    Što se tiče baš tog nesretnog trećeg dijteta mislim da to govori puno više o društvu općenito , a puno manje o obiteljima u kojima se odlučuju na takva korak, a najmanje govori o ženama koje se odlučuju na takav korak. U svakom slučaju naše društvo nije oduševljeno svakim zaćetim dijtetom, svaku trudnoću ne smatra blagoslovom , nego je to isključivo odluka , ali i briga pojedine obitelji. U takvim okolnostima , bez podrške šire obitelji i društva, uopće nije teško odlučiti se prekinuti nešto što nije u planu. Mislim da tu socijalno-ekonomski faktor igra zanemarivu ulogu, vjerujem da bi rijetko koju obitelj treće dijete ( uz dvoje starije) bacilo baš u tešku neimaštinu.
    Načelno se slažem s većinom rečenoga.
    Iako samo osobno duboko protiv pobačaja, bila i dok nisam bila među vjernicima, i još uvijek jesam, i rodila bih dijete pa da je ne znam kako - tako barem mislim, ali stvarno . nikad ne reci nikad...
    Što bi Sting rekao - how fragile we are.
    I što smo samiji u ludoj trci novca i služenja krupnom kapitalu, sjajnim reklamama, korupciji, što su ljudski odnosi potrganiji, familije sve slabije, sve je veća šansa da neka žena, puno žena, to treće diete možda doista ne može nositi.
    Jel iz zablude da će se skovrnut i umrijet bez uggsica za nju i ostalo dvoje djece, jel iz toga jer joj muž nema posla i pije i kocka, jel zbog toga jer skapaje sama uz posao, dvoje djece i muža koji radi stalno, i nikakav je, manje je važno. Sve su to rane našeg društva, i skidam kapu svakome koji na svoj način, sa svoje strane radi da bude bolje.
    Jesu li to svećenici koji pomažu, bodre, pomažu ljudima da vrate nadu i zaživi moralnost u društvu, jesu li vrijedni gospodarstvenici koji zapošljavjau ljude i vraćaju dostajnstvo, ljubazni susjedi, dobri prijatelji, požrtvovne bake, psiholozi, motivacijski govornici... svejedno.
    Nekako reći samo - ne smije se to je osuditi ženu koja može biti u takvom dreku da bismo svi mi dežurni moralizatori visjeli već s prvog drveta - to je baš kao ona priča Isusova - dajete teret ljudima koji sami niste u stanju nositi... teško je, i to da treća djeca ne mogu živjeti među nama, nažalost, je nekako naša kolektivna tuga i poniženje i sramota i slabost i patnja.
    Iskreno se nadam da će i ovo proći. Prošli su holokausti i križni putevi, mora i ovo proći...

  41. #141
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj icyoh prvotno napisa Vidi poruku
    Ti misliš da nemaš pravo to staviti kao prioritet u svojoj situaciji.
    Netko drugi bi mislio suprotno - u svojoj situaciji.


    Radi se naprosto da svatko ima svoju priču i ravna se po njoj.
    Mislim da sirius vraća temu na pravi put, dakle nitko ne prosuđuje tuđe odluke da ima djece koliko želi prije nego dođe do trudnoće, niti uopće ima smila ulaziti u svaku pojedinačnu priču do detalja. Ja sam otvorila temu jer sam poželjela bolje razumijeti zašto toliki broj žena iznad 30 dolazi u tu situaciju da misle da im je to jedini izlaz, danas, kad nije egzistencijani minimum, pumpa za vodu i metar drva.
    Inače moram spomenuti razliku između kontracepcije i prirodnog planiranja, mislim da se možda tu negdje krije mala klopka. Naime kontracepcija je pomalo laka za upotrebu i može se koristiti jednostrano, dakle možeš živjeti u "skladnom" braku bez usklađenih stavova o roditeljstvu i onda se navrat nanos odlučuje kad je već frka i tu često tko je jači taj kači. Kod prirodnog planiranja treba puno više truda i zajedničkog truda da se dođe do nih 94-98 posto sigrunosti i pri to se puno toga pročisti u odnosu, pa se i nepredvidive situacije ovih par % lakše dočeka. Inače u KC ima zaostatak ovog prepuštanja Božjoj volji bez preuzimanja vlastite odgovornosti, ali to su ostaci starih predrasuda koje su se uvukle krivim putem, ozbiljan stav je da je svaki novi život svetinja i da treb puno molitve iduhovnog rasta da se spremno dočeka i mateirjalno i emotivno i duhovno novog člana, osim toga čak i "najzadrtiji" preporučuju 4 godine razmaka (min.2) za dobrobit majke i ddjeteta, Dakle vjeru ne treba izjdenačavati sa onim viđenim u Monty Pythonu

  42. #142
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Moj brat (treće , neplanirano) je rezultat prirodne kontracepcije. Nije moja mama znala da se ta metoda tako zove, samo je imala odnos u danima koji su trebali biti apsolutno neplodni. Ali , evo, priroda kod nekih uvije nađe načina.

    Osobno sam se našla u situaciji treće neplanirane trudnoće u apsolutno neprihvatljivom trenutku i potpuno iscrpljena. Srećom , da sam već o prije trudnoće imala stav o tome što napraviti (ili ne napraviti), tako da se bar nisam lomila oko toga. Trudnoća je završila spontanim pobačajem u 10 tj., ali sam ja iz te priče izašala potpuno pomirena sa samom sobom i kasnije sa ishodom trudnoće.

  43. #143

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    pikula, u tekstu dr. H koji govori o kontracepciji, spomenuto je i prirodno planiranje, više njegovih opcija, ali kao zasebna tema, pa nije stalo u moj citat...

    ali ne čudi me, čak ni ne ljuti više (previše) trpanje u isti koš slučajeva koji nekontroliorano štancaju djecu na skrb socijalnoj službi i onih koji misle da dovoljno ljubavi, živaca i ustrajnosti na neki (nama nepoznat način) stvori dovoljno financija i za to treće (i četvrto) dijete.

    No, neka misle, njima za kontru poklanjam pjesmicu da:


    Katolkinja prava hoću postati,
    puno djece imati,
    nikad AB napraviti,
    zaštitu ne koristiti,
    u Svevišnjeg se uzdati,
    Monty Pythonu inspiracija biti

  44. #144
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    prirodno planiranje nije metoda kontracepcije, pogotovo ne u 21.stoljeću.
    to je metoda za obitelji u kojima ima mjesta za još. I vjerujem da su oni toga svjesni, ako SVJESNO odabiru pp.

  45. #145

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    samo da napomenem - ovaj trend nije novina na našim prostorima. svekrva mi je govorila da se još 70tih godina prošlog stoljeća na treće dijete nije baš gledalo s naklonošću. kao ni na dojenje

  46. #146
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    X
    Osobno sam nekako mišljenja da bih željela dvoje djece, ali uvijek ostavljam opciju da se treče "dogodi". Ako bi se "dogodilo" prihvatili bismo ga raširenih ruku, ali tu je kraj.
    Dalje nikako ne može što se tiče financija, a i mojih okvira u glavi. Nakon 3. bih poduzela neku trajnu i sigurnu metodu, npr. podvezivanje.

    .
    i sad, zamisli trenutak neodgovornosti prije podvezivanja, i hop - četvrta trudnoća.
    da, neodgovorno je, ali zar je vama to tako teško zamisliti da su ljudi, žene, muževi, eto, koji put neodgovorni?
    upravo iz ovog razloga, mene ova statistika uopće ne čudi. naprotiv, savršeno mi je logična. upravo kako piše mama od formata, žena ne podnosi pilule, niti spiralu, seksaju se dva put ja bih rekla mjesečno, a ne tjedno, za tu mižeriju od seksa paze na plodne dane i koriste kondome, u presudnom trenutku nema kondoma, do sad uredan ciklus se poremetio i - desi se. znam da je odgovor - ne smije se desiti. al se desi. koliko god se vi iščuđavali. možda se desi par mjeseci nakon rođenja drugog djeteta, možda da se desi malo s većim razmakom bi se i odlučili na treće. možda je nešto stoto u pitanju.
    i vidi se, kako je napisala ovca i janjad, da to nije od jučer.
    moja predviđanja, obzirom da mi se čini, baš nekako suprotno od vašeg dojma, da je danas "trendi" imati troje djece (među situiranim parovima), da će se granica pomaknuti na četvrto.
    to je ono što danas pak većina njih ima kao jasnu granicu. a zašto je to tako, to jest zanimljivo sociološko pitanje, na koje nemam odgovor. financije jesu važan faktor, ali ne i jedini.

    a ova rečenica - nisam za abortus kao metodu kontracepcije, mi uopće nema smisla, i u stvari ju ne razumijem. ko je? nitko. što bi to značilo, da se seksaš i svaki put kad ostaneš trudan ideš na abortus? ili da jesi za abortus u nekakvim okolnostima koji ne podrazumijevaju neodgovorno ponašanje?

  47. #147
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Mene užasno jako živcira kad mi netko kaže da sam s trećim ostala trudna jer sam neodgovorna.

  48. #148
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    upravo kako piše mama od formata, žena ne podnosi pilule, niti spiralu, seksaju se dva put ja bih rekla mjesečno, a ne tjedno, za tu mižeriju od seksa paze na plodne dane i koriste kondome, u presudnom trenutku nema kondoma, do sad uredan ciklus se poremetio i - desi se.

    a ova rečenica - nisam za abortus kao metodu kontracepcije, mi uopće nema smisla, i u stvari ju ne razumijem. ko je? nitko. što bi to značilo, da se seksaš i svaki put kad ostaneš trudan ideš na abortus? ili da jesi za abortus u nekakvim okolnostima koji ne podrazumijevaju neodgovorno ponašanje?
    Pa ovaj gornji dio citata podrazumijeva abortus kao jedino kontraceptivno sredstvo. (Ajd koriste kondome, ne znam jel su ga zaboravili ili im je pukao )

  49. #149
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Mene užasno jako živcira kad mi netko kaže da sam s trećim ostala trudna jer sam neodgovorna.
    ne, ti si rodila pa si u trendu

  50. #150
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    moja predviđanja, obzirom da mi se čini, baš nekako suprotno od vašeg dojma, da je danas "trendi" imati troje djece (među situiranim parovima), da će se granica pomaknuti na četvrto.



    a ova rečenica - nisam za abortus kao metodu kontracepcije, mi uopće nema smisla, i u stvari ju ne razumijem. ko je? nitko. što bi to značilo, da se seksaš i svaki put kad ostaneš trudan ideš na abortus? ili da jesi za abortus u nekakvim okolnostima koji ne podrazumijevaju neodgovorno ponašanje?
    Za prvu rečenicu i ja imam sličan dojam.


    Za drugu - ja to tumačim ovako:
    Ako se seksam i pazim onda sam svjesna da postoji šansa da zatrudnim. Dakle ako se svejedno seksam, a muž "pazi" onda ne planiramo dijete, no ako se dogodi, dogodilo se.
    A ako sam radi xy razloga 100% sigurna da dijete ne možemo imati onda se ili brinem za neku kontracepciju (koja nije flaster ) ili ne seksam.
    Cvijeta priča o trenutku nepažnje i to je nešto što se može desiti svakome. No s druge strane - seksala sam se punih xy godina prije braka (tctctctc), dok sam studirala, ne radila i dok mi dijete nikako nije bila opcija. I nikad mi se trenutak nepažnje nije desio jer sam izuzetno pazila da se ne desi. Pa ne vidim razloga da mi se desi sa 40god. ako postoje jednako "bitni" razlozi za NE kao i kad sam imala 20.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •