Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 87

Tema: Zakonske sankcije za prenosioce spolnih bolesti

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    33

    Početno Zakonske sankcije za prenosioce spolnih bolesti

    Isprika ako tema već postoji. Nova sam ovdje i u pretraživaču nisam našla govora o tome, a zanima me sljedeće:

    Postoje li u Republici Hrvatskoj zakonski okviri po kojima se mogu pravno sankcionirati osobe koje su neodgovornim seksualnim ponašanjem drugim osobama prenijele spolne bolesti? Poznaje li netko sličan slučaj u domaćoj sudskoj praksi?

    Kakav je postupak dokazivanja da je neka osoba zarazila drugu (nije AIDS) i kojem bi se odvjetniku kod nas moglo obratiti za takav slučaj? Zasad su mi pitanja samo ovako općenita, no podrobnije bih opisala situaciju ako je uopće ovo što sam pitala utuživo.

  2. #2
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Mislim da su u VB nekakvu pjevačicu optužili i osudili za spolno neodgovorno ponašanje ili tako nešto jer je znala da je hiv pozitivna, a svejedno nije koristila kondome.

    U RH je bio nekakav mlađi, jedvapunoljetni homoseksualac koji je svjesno podijelio hiv partnerima (a oni svojim ženama), ali ne znam da li su ga sudski gonili po tom pitanju. Bilo je nešto u novinama. Nisam detaljno pratila.

    KLINIKA ZA INFEKTIVNE BOLESTI DR. FRAN MIHALJEVIĆ, Mirogojska cesta 8 10000, Zagreb - 01 46 03 222

    Možda će oni znati nešto više. Kod njih se može testirati na razne spolno prenosive bolesti.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    7

    Početno

    Anakonda

    Moguce je ali tesko.

    Osoba zarazena HIV-om koja svjesno ne koristi zastitu zapravo nanosi osobi s kojom je imala spolni kontakt opasnu tjelesnu ozljedu, moze se dodati i pokusaj ubojstva u kojem je uredno i sadrzana ta ista tjelesna ozljeda.

    Problem se javlja u dokazivanju istoga. Naime,tesko je dokazati da je zarazena osoba dobila HIV od onoga protiv koga se vodi postupak. To je zapravo gotovo nemoguce jer izmedu djela tj. radnje i uzroka mora postojati uzrocno-posljedicna veza.

    Ako se ipak utvrdi da je navodni pocinitelj znao da je zarazen i nije koristio zastitu,preostaje jedino moguca kazna za pokusaj nanosenja tjelesne ozljede.

    Kako god okrenes,kazna je smijesa.Obicno uvjetna.

    Slucaj koji spominje MarijaP se odvijao pred par mjeseci u Njemackoj.Pjevacica je dobila uvjetnu kaznu s tim da je priznala kazneno djelo.

  4. #4
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    a što je s oštećenim koji se svjesno upustio u rizik?

  5. #5
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    ček, malo, krumpirić. jesam dobro skužila kaj pitaš?
    npr. svjesno se upustiš s nekime bez zaštite (si na to milila) i zaraziš se? ili se upustiš sa zaštitom, ali se dogodi feler pa se zaraziš?
    u svakom slučaju, po mom nestručnom mišljenju, ako si svjestan da opasnost postoji, a ipak se upuštatš u takav odnos, onda snosiš posljedice sam. zakaj bi npr. tužila osobu, ako te upozorila, a ti si rizik prihvatila?

  6. #6
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Franny prvotno napisa Vidi poruku
    ček, malo, krumpirić. jesam dobro skužila kaj pitaš?
    npr. svjesno se upustiš s nekime bez zaštite (si na to milila) i zaraziš se?
    na ovo sam mislila
    pa SVATKO tko se upusti u odnos bez zaštite upustio se u rizik s posljedicama, upozorio ga netko ili ne.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    7

    Početno

    Ako se osteceni svjesno upustio u rizik,onda se diskusija seli na pitanje da li se radilo o privoli koja opravdava kazneno djela pa kaznjavanje otpada (isto se dogada kad primjerice pristanemo na lijecnicki zahvat,on i dalje ostaje tjelesna ozljeda koja doduse otpada zbog privole) ili smo se takoreci "slozili" oko istoga sto vodi ka tome da se automatski iskljucuju objektivne pretpostavke za ispunjenje kaznenog djela.

    Jos bi se moglo i diskutirati o tome da li je uopce moguce valjano pristati na takvo sto u smislu "moralnih kategorija" koje su prisutne u pravnoj znanosti.

    Zapravo je diskusija dogmatskog tipa.Suci tesko da ce osuditi ako je osteceni pristao.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    33

    Početno

    Ah, tako bih rado htjela da svima mogu odmah odgovoriti, ali ne znam koliko dugo traje ova procedura da mi kao novoj korisnici svaki post mora odobriti moderator.

    Uglavnom, naglašavam da nije HIV u pitanju (nasreću!!), pa mi slučaj njemačke pjevačice neće pomoći, ali nije ni posve bezazleno.

    MarijaP, hvala ti draga, pokušat ću se raspitati na Zaraznoj

    Ipak, ako naleti neki pravni znanac, i dalje me najviše zanima da li postoji u RH neki zakon koji izričito govori o prenosiocima spolnih bolesti, plz?

    Pawa, puno hvala na odgovoru, ali ovo što navodiš, kazna... uvjetna.. bilo kakva.. u kojem se zakonu kod nas o tome govori?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    7

    Početno

    Isprika moderatorima za tri posta,internet mi steka.

    Anakonda,ne postoji zakon koji to regulira,ovo sto sam spominjala regulira kazneni zakon.

    Sudska praksa je skoncentrirana zapravo iskljucivo na HIV jer se ipak radi o bolesti sa smrtnim ishodom.

    Moglo bi se primjenjivati i na sve ostale,samo sto to niti teoretski nije moguce dokazati. Ako je primjerice netko zarazen klamidijom,a toga nije svjestan,pa zarazi nekog drugog,onda bi bilo rijec o nehaju,s tim da,ponavljam,moras moci dokazati da je ta bolest prenesena od konkretno te osobe. To ti u prijevodu znaci da taj netko uvijek moze tvrditi da ti nije bio jedini partner,a osim toga moze tvrditi i da si bolest dobila ranije.

    Da ne govorim da treba postojati osnovana sumnja,pa se onda tu osobu treba sudski natjerati na medicinsko vjestacenja,i svakakvih cuda tu ima.Nisam uvjerena da ce bilo kolji istrazni sudac izdati nalog za to.

  10. #10
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Anakonda prvotno napisa Vidi poruku
    Ah, tako bih rado htjela da svima mogu odmah odgovoriti, ali ne znam koliko dugo traje ova procedura da mi kao novoj korisnici svaki post mora odobriti moderator.
    Isteklo je, piši :D

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    Isteklo je, piši :D
    Super, hvala!

    Pawa, nadala sam se da ipak postoji, ali puno ti hvala.

    Dakle, radi se o sljedećem: postoje vrlo čvrste indicije da je jedna ženska osoba zarazila drugu žensku osobu preko istoga muškarca.

    Bojim se da će ovo zvučati jako glupo ali pokušat ću opisati slučaj što vjerodostojnije. Prva žena (osoba A) je udana, ali je vrlo promiskuitetna i u kratkom je razdoblju od tri mjeseca spavala s desetak različitih muškaraca, među kojima je i nehotični muški prijenosnik (osoba C) koji je nakon toga ugrozio zdravlje druge žene (osobe B).

    Osoba A je mjesecima držala u uvjerenju mušku osobu C da spava samo s njim (rekla mu da dugo nije spavala čak ni s mužem) pa on nije koristio zaštitu, tim više što je osoba A forsirala trajnu ljubavnu vezu i spomenula mogućnost razvoda. Osoba C je posrednim putem došao do prave istine o osobi A (doživio je tzv. lightbulb) te se, nakon prekida s osobom A, upustio u novu vezu s osobom B.

    Uh, znam da zvuči komplicirano, pogotovo što je ovako sve napisano bez detalja, ali slijedi rasplet.

    Osoba C je bio prvi muškarac osobi B, tj. osoba B je bila djevica, ali već nakon tri mjeseca spolnih odnosa, nakon bolova i upala, osobi B je dijagnosticiran PCOS koji se razvio rapidnom brzinom te je završila na laparaskopiji. Na njihov pokušaj otvorenog razgovora, osoba A nije ništa hjela priznati o svojim lošim ginekološkim nalazima, štoviše napala ih je riječima da je "nije briga od koga su što pokupili", ne znajući da je osoba B bila nevina i da nije drol*a.

    Osoba C je svjesna svoje odgovornosti i počinjene greške zbog nekorištenja zaštite radi slijepog vjerovanja osobi A, jer i sam je nakon svega dobio dijagnozu infektivno uzrokovane oligoasthenoteratozoospermie. Osoba B ga ne krivi zbog ničega. Međutim, pojavom novih činjenica i saznanja o osobi A otvora im mogućnost da zatvore ovaj krug, nadajući se pravdi čak i kroz sudski postupak.

    Naime, doznali su da je osoba A skoro u istom razdoblju također imala laparaskopiju, te da je njenom mužu (nazovimo ga osobom D) također dg. oligoasthenoteratozoospermia.

    Na kraju imamo osobe A i B s PCOS-om istog uzročnika, te C i D s vrlo zabrinjavajućim rezultatom spermiograma.

    Možda ćete reći - slučajnost! Ali postoje labarotorijski nalazi koji njihova oboljenja jasno dovode u međusobnu uzročno-posljedičnu vezu, pa sam se zato uz nekog dobrog odvjetnika nadala mogućnosti javnog procesuiranja ovog slučaja. Jer prekipjelo mi je da zbog srama većina ljudi o tome šuti kad im se nešto slično dogodi, ili samo nemoćno slegnu ramenima "bad luck", dok neodgovorni promiskuitetni lažljivci(ice) prolaze nesankcionirano.
    Posljednje uređivanje od Anakonda : 09.03.2011. at 15:13

  12. #12
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Oprosti na off topic, i što nemam pametnu za reći na temu, ali nisam znala da je PCOS, ili oligo... zarazna bolest. Neću ići tako daleko da sa sigurnošću kažem da nije, zato kažem ovo prvo.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    7

    Početno

    Joj @Anakonda

    Jako mi je zao sto se ti ljudi nalaze u toj situaciji,iako ti moram reci da bez obzira na laboratorijske nalaze o postojaju nekog poremecaja ili bolesti se moze utvrditi samo to,da bolest ili poremecaj postoje. Neovisno o tome da li oni,dakle A,B i C znaju sto je od koga poteklo,to se isto mora moci dokazati.

    Cisto primjera radi,bez zelje da te obeshrabrim,na mjestu osobe A ja bih na prvi znak nekakvog kaznenog progona rekla da osobu C uopce ne poznajem.

    I ovo zadnje sto je @Jelka dodala,moram se sloziti.Cak i da su te bolesti posljedica neke zarazne bolesti,one same bojim se,nisu zarazne.

    Koliko god se cinilo smijesnim,mislim da se radi o pukoj slucajnosti.

    Odvjetnik ce ti uliti nadu i pokupiti novce za savjetodavni razgovor.To se tako radi.

  14. #14
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    nisam znala da su oligoasthenoteratozoospermia i pcos spolno prenosive bolesti. prvo što čujem, i nakon 8 godina borbe protiv neplodnosti, moje dijagnoze pcos-a i muža sa oligoasthenozoospermijom. eto.
    koja fishy priča, moram dodati. spolno prenosivi pcos. svašta.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    7

    Početno

    Ja sam njezin post shvatila kao sumnju da je PCOS potekao od neke zarazne bolesti,sto isto smatram netocnim,ali mi ipak nedostaje potrebno medicinsko znanje.

  16. #16
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    pa količina medicinskog znanja kojeg sam stekla obijajući liječnička vrata non stop ovih 8 godina govori mi da to nije moguće. ni jedna ni druga dijagnoza. ajde de da je ljubavnik pokupio neku boleščinu koja je uzrokovala oligoastheno... , vjerojatnost da muž ima IDENTIČNU dijagnozu po meni ide u sfere sf-a. a koliko znam pcos se ne dobija nikakvim zarazama.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    7

    Početno

    @Pinky, znam.To sam napisala jer nisam u stanju prezentirati potpunu analizu ovih dijagnoza.
    Imala sam nakon uvodnog posta sasvim druge ideje,svasta mi je padalo napamet od HIV-a preko sifilisa i klamidije pa do HPV-a.

  18. #18
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    pa količina medicinskog znanja kojeg sam stekla obijajući liječnička vrata non stop ovih 8 godina govori mi da to nije moguće. ni jedna ni druga dijagnoza. ajde de da je ljubavnik pokupio neku boleščinu koja je uzrokovala oligoastheno... , vjerojatnost da muž ima IDENTIČNU dijagnozu po meni ide u sfere sf-a. a koliko znam pcos se ne dobija nikakvim zarazama.
    potpisujem pinky!
    ipak mislim da je to samo puka slucajnost da muske osobe u ovoj ciloj situaciji imaju iste rezulate nalaza.... a i mi smo svasta prosli u zadnjih 5 god, i nigdi nismo nasili da nam je netko reko da je i to spolno prenosiva bolest.

  19. #19
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno

    potpis na pinky, nisam ni ja znala da je PCOS spolno prenosiv, pogotovo ne sporim i morfološki neispravnim spermijima koji samo priječe začeće... po toj logici bi ja odavno bila pcos-uša... priča je šuplja i nadam se da se radi o zapletu za roman iz Glorije!

  20. #20
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ma nije PCOS spolno prenosiv! HPV da. I prilicno sam sigurna da PCOS ne uzrokuje spolna bolest vec poremecaj hormona. Tj, nisam sigurna jel hormona al poremecaj je svakako.

  21. #21
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Najjednostavniji link za one koji ne vjeruju curama s PCOS (a za one koje zanima): http://www.poliklinika-harni.hr/teme/neplodn/05pcos.asp

  22. #22
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je najčešći endokrinološki poremećaj kod žena u reproduktivnom dobu. Njegov opis se u poslednjih nekoliko decenija menjao da bi se, najzad, tokom 2004. godine u Roterdamu, na zajedničkom sastanku radne grupe Evropskog društva za humanu reprodukciju i embriologiju (ESHRE) i Američkog društva za reproduktivnu medicinu (ASRM), postigao konsenzus u pogledu definicije PCOS-a, tako da se sindrom definiše kao prisustvo bilo koja dva od sledeća tri kriterijuma:
    • neregularni menstrualni ciklus ili izostanak menstruacije
    • povišen nivo androgenih hormona, koji se može manifestovati u vidu povećane maljavosti na licu, grudima, donjem abdomenu, leđima, gornjem delu ruku ili nogu, akni ili gubitka kose
    • ultrazvukom dokazana policističnost jajnika, tj. povećani broj (12 ili više) izraslina ispunjenih tečnošću na svakom ovariju, koje sadrže nezrelo jaje do 9 mm u prečniku, i /ili povećan volumen ovarijuma
    Ovaj konsenzus u pogledu definicije i dugoročnih rizika po zdravlje osoba sa sindromom policističnih jajnika objavljen je u Hum Reprod (2004; 19: 41-7).

    dakle, nema šanse da je pcos zarazan.

    What causes oligoasthenoteratozoospermia?

    Most of the causes of OAT are still not known. The following are possible causes:

    • Drugs: Certain drugs, such as steroids and drugs to treat inflammation, high blood pressure, cancer, or depression may affect male fertility.
    • Genetic: You may have been born with genes that may cause infertility. A gene is a piece of DNA that tells your body what to do or what to make. Genes may affect sperm production, movement, and transport.
    • Hormones: Disorders in the testes may produce abnormal levels of hormones that may affect the production of sperm.
    • Immunologic: An immune system problem may cause antibodies to be produced that may attack your sperm. The immune system is your body's defense system against infections and diseases.
    • Infections: Chronic (long-term) infections of the male reproductive system, particularly in the prostate, may affect male fertility.
    • Lifestyle: Smoking, drinking alcohol, and using illegal drugs may cause problems with sperm production.
    • Varicocele: A varicocele is a condition where the veins (blood vessels) in the scrotum are enlarged and dilated (widened). Ask your caregiver for information about varicocele.

    dakle, KRONIČNE, DUGOTRAJNE INFEKCIJE PROSTATE. ne neke brzinske sex na ex infekcije.






  23. #23
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Možemo pretpostaviti da su PCOS i lošiji spermiogrami slučajni nalazi, i da je odlazak ginekologu bio potaknut infekcijom i bolovima i moram napomenuti da mi je žao zbog situacije u kojoj si se našla i da ćeš pronaći potrebni pravni savjet.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    Citiraj Anakonda prvotno napisa Vidi poruku
    Super, hvala!

    Pawa, nadala sam se da ipak postoji, ali puno ti hvala.

    Dakle, radi se o sljedećem: postoje vrlo čvrste indicije da je jedna ženska osoba zarazila drugu žensku osobu preko istoga muškarca.

    Bojim se da će ovo zvučati jako glupo ali pokušat ću opisati slučaj što vjerodostojnije. Prva žena (osoba A) je udana, ali je vrlo promiskuitetna i u kratkom je razdoblju od tri mjeseca spavala s desetak različitih muškaraca, među kojima je i nehotični muški prijenosnik (osoba C) koji je nakon toga ugrozio zdravlje druge žene (osobe B).

    Osoba A je mjesecima držala u uvjerenju mušku osobu C da spava samo s njim (rekla mu da dugo nije spavala čak ni s mužem) pa on nije koristio zaštitu, tim više što je osoba A forsirala trajnu ljubavnu vezu i spomenula mogućnost razvoda. Osoba C je posrednim putem došao do prave istine o osobi A (doživio je tzv. lightbulb) te se, nakon prekida s osobom A, upustio u novu vezu s osobom B.

    Uh, znam da zvuči komplicirano, pogotovo što je ovako sve napisano bez detalja, ali slijedi rasplet.

    Osoba C je bio prvi muškarac osobi B, tj. osoba B je bila djevica, ali već nakon tri mjeseca spolnih odnosa, nakon bolova i upala, osobi B je dijagnosticiran PCOS koji se razvio rapidnom brzinom te je završila na laparaskopiji. Na njihov pokušaj otvorenog razgovora, osoba A nije ništa hjela priznati o svojim lošim ginekološkim nalazima, štoviše napala ih je riječima da je "nije briga od koga su što pokupili", ne znajući da je osoba B bila nevina i da nije drol*a.

    Osoba C je svjesna svoje odgovornosti i počinjene greške zbog nekorištenja zaštite radi slijepog vjerovanja osobi A, jer i sam je nakon svega dobio dijagnozu infektivno uzrokovane oligoasthenoteratozoospermie. Osoba B ga ne krivi zbog ničega. Međutim, pojavom novih činjenica i saznanja o osobi A otvora im mogućnost da zatvore ovaj krug, nadajući se pravdi čak i kroz sudski postupak.

    Naime, doznali su da je osoba A skoro u istom razdoblju također imala laparaskopiju, te da je njenom mužu (nazovimo ga osobom D) također dg. oligoasthenoteratozoospermia.

    Na kraju imamo osobe A i B s PCOS-om istog uzročnika, te C i D s vrlo zabrinjavajućim rezultatom spermiograma.

    Možda ćete reći - slučajnost! Ali postoje labarotorijski nalazi koji njihova oboljenja jasno dovode u međusobnu uzročno-posljedičnu vezu, pa sam se zato uz nekog dobrog odvjetnika nadala mogućnosti javnog procesuiranja ovog slučaja. Jer prekipjelo mi je da zbog srama većina ljudi o tome šuti kad im se nešto slično dogodi, ili samo nemoćno slegnu ramenima "bad luck", dok neodgovorni promiskuitetni lažljivci(ice) prolaze nesankcionirano.
    tko drugoga zarazi spolnom bolešću a znajući da je zaražen, spolnim odnosom ili s tim izjednačenom radnjom čini kazneno djelo sa zapriječenom novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne god.
    koliko sam ja tebe shvatila muškarac u ovoj priči nije znao da je i sam zaražen, ako se tu radi o spolnoj bolesti, tako da nema djela. da u odnosu žene koja je bila zaražena i to znala, prema muškarcu, tj.tada ona čini kazneno djelo a on je oštećenik. i to se može prijaviti. no nema tu djela između prve žene i druge partnerice tog muškarca.

  25. #25
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Citiraj zarrin prvotno napisa Vidi poruku
    tko drugoga zarazi spolnom bolešću a znajući da je zaražen, spolnim odnosom ili s tim izjednačenom radnjom čini kazneno djelo sa zapriječenom novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne god.
    koliko sam ja tebe shvatila muškarac u ovoj priči nije znao da je i sam zaražen, ako se tu radi o spolnoj bolesti, tako da nema djela. da u odnosu žene koja je bila zaražena i to znala, prema muškarcu, tj.tada ona čini kazneno djelo a on je oštećenik. i to se može prijaviti. no nema tu djela između prve žene i druge partnerice tog muškarca.
    Ma cime je to muskarac zarazen?

  26. #26
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    hmdaa... i ja sam zatiltala kad sm čitala ovo o PCOS-u i nalazu s-grama i da niste vi, ja bih postavila identično pitanje .
    ja sam imala PCOS uzrokovan debljinom (a postoji i onaj urođeni), no da sad ovdje ne offtopičarim jer postoji topic za to, i ja sam laičkog i nestručnog mišljenja da nalaz s-grama i PCOS nemaju nikakve veze sa spolono prenosivim bolestima te da se zbog toga ne može nikoga tužiti da je time nekoga oštetio. možda bi, da smo u Americi, bilo moguće tužiti nekoga, ako je npr. znao da ne može začeti dijete zbog lošeg s-grama, a svejedno je bajao i muljao i davao lažne nade partnerici i došlo je do možebitnog braka i bla, bla, bla pa se sad partnerica osjeća "oštećenom" jer s tim partnerom ne može začeti dijete (ali to je sad već dobar scenarij za neku od američkih "law" serija ).

    moram priznati da je ova tvoja priča, Anakonda, dobro i detaljno razrađena, ali mi tu nešto smrducka...
    bez uvrede, nije mi nakana. samo iznosim svoje mišljenje

  27. #27
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    upravo pitah jednog gospona ginekologa pošto me uhvatio teži zbunjitis nakon ove sapunice... i on tvrdi da to nema veze sa spolno prenosivim bolestima.

    meni još uvijek nije jasno gdje su u cijeloj toj priči spolno prenosive bolesti? koja im je konkretno spolna bolest dijagnosticirana?

  28. #28
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    pile, mislim da se ne radi o spolono prenosivoj bolesti, već o nekom drugom problemu, koji je iznesen pod krinkom toga...tak se to meni čini...da Anakondu zanima nekaj drugo

  29. #29
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Citiraj Franny prvotno napisa Vidi poruku
    pile, mislim da se ne radi o spolono prenosivoj bolesti, već o nekom drugom problemu, koji je iznesen pod krinkom toga...tak se to meni čini...da Anakondu zanima nekaj drugo
    Ili nije dovoljno upucena sto je PCOS.

  30. #30
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    ja iz ove potrebe za JAVNIM procesuiranjem, a pošto je i tajna izvanbračna afera u pitanju, iščitavam otprilike ovo:

    osobi B je vjerojatno osoba A na neki način povrijedila ego i sad ta osoba B želi napakostiti osobi A raskrinkavanjem jer bi ovo svakako došlo i do muža osobe A. i osoba B vjerojatno koristi i osobu C kako bi postigla svoje ciljeve.

    možda sam u krivu, ali spominjanje javne tužbe zbog prenošenja spolnih bolesti bez konkretne dijagnoze spolnih bolesti, i to još u hrvatskom pravnom sustavu (ffs, tu je pokretanje bilo kakve parnice čisti mazohizam) mi upućuje upravo na ovakav nekakav scenarij.

    nadam se da će anakonda opovrgnuti ovo nekom dijagnozom jer jednostavno ne želim vjerovati da postoje takvi ljudi. isuse kako brijem

  31. #31
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    ovo mi se čini dovoljno neobična tema pa ću iznesti i svoj slučaj. meni je dijagnosticiran PCOS dok sam bila spolno neaktivna. kad sam postala aktivna imala sam sve manje problema zbog pcos-a, a što sam više mjenjala partnere stanje se poboljšavalo. zadnjih godina moji jajnici su sjajno kaže moj ginekolog i jedino što me veže s pcos-om je prekomjerna dlakavost (isto kaže ginekolog).
    dragi lastane, znači li to da sam pcos razdjelila svojim partnerima i oni ga sad dijele okolo?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Ma cime je to muskarac zarazen?
    jel ti to mene prozivaš možda?
    ja sam pravnik i nisam ginekolog, odgovarala sam o kaznenom djelu hipotetski da objasnim pokretačici teme što je to kazeno djelo i u kojem bi slučaju i prema kome bilo počinjeno.
    nisam ni čitala dio o teoriji o kojoj spolnoj bolesti se radi i postavljanju dijagnoze već se referiram na pitanje iz uvodnog posta da li se i koga može prijaviti i što treba biti ispunjeno da se radi o počinjenju djela iz zakonskog opisa.
    napisala sam "ako se radi o spolnoj "bolesti. pročitaj ponovno i pažljivije...

  33. #33
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Nemoj se bahatit, ne prozivam te, znala bi da te prozivam, stavila bi barem 3 upitnika i 2 usklicnika.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    pa količina medicinskog znanja kojeg sam stekla obijajući liječnička vrata non stop ovih 8 godina govori mi da to nije moguće. ni jedna ni druga dijagnoza.
    Eto, Pinky, prvo si bila skeptična, a već u sljedećem postu si ipak našla link na kojemu jasno piše da OAT može biti uzrokovan i infekcijom. Oprosti, ali krivo si konstruirala prijevod, jer piše "kronične i dugotrjane infekcije" (znači, mogu biti i neke druge) ali ne uvijek i SAMO prostate, nego piše "particularly", što bi značilo osobito, ili slobodnije prevedeno - najčešće prostate.

    Međutim, osobi C je prostata posve zdrava i liječnik mu je rekao da je uzrok vjerojatno infektivan, odnosno da je njegov OAT rezultat imunološke borbe organizma zbog virusnog napada na spermije. Otprilike mu je objasnio sličnim riječima kako i piše u tvom postu "defense system against infections and diseases." Ima li i osoba D istovjetan uzrok, to se ne zna, ali je znakovito da mu se dg. OAT pojavljuje u isto vrijeme.

    Naravno da toliko znam da PCOS nije zarazan Žao mi je ako sam svoj post nespretno formulirala da to pomislite, jer PCOS je osobi B samo posljedica, a ne direktno "prenesena" bolest. No, kako je ginićka objasnila osobi B, prethodeća vaginalna infekcija i upala jajovoda su vrlo lako mogle utjecati na razvoj PCOS-a. Osoba B nikada ranije nije osjećala simptomatske tegobe karakteristične za PCOS, i začuđuje kako joj se pojavio tek nakon prvog spolnog odnosa u životu. Osoba A je imala identične infekcije i upale, zato sumnjam da je slučajnost što je i ona ubrzo završila na laparaskopiji.

    Eto, nadam se da sam sada bila malo jasnija u opisu razvoja i preklapanju dijagnoza.

    I još nešto, osoba A vjerojatno nije znala koliko je rizična i nezdrava, i što je nehotično postala štetočinom. Ali namjerno laganje o svojim seksualnim aktivnostima, ne čini je ništa manje odgovornom što je na taj način trima osobama, a naposlijetku i samoj sebi, "priuštila" dugotrjnu borbu protiv neplodnosti. A ne usuđujem se ni pomisliti - možda trajno onemogućila stvaranje dva-tri nova života. Znam da je SF, ali jako bih jednom voljela doznati nalaze i ostalih njenih ljubavnika i njihovih partnerica.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj se bahatit, ne prozivam te, znala bi da te prozivam, stavila bi barem 3 upitnika i 2 usklicnika.
    ne ne bahatim se jer da se bahatim stavila bi barem 4 upitnika i 6 uskličnika.
    ak od cijelog odgovora na pitanje iz prvog posta o zakonskoj regulativi po pitanju namjernog prenošenja spolnih bolesti i sankcioniranju istog u rh ti mene pitaš čime je muškarac zaražen, ja ti samo opet kažem čitaj(ako hoćeš)moj post ponovno i vidi o čemu se u njemu govori.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    Citiraj Anakonda prvotno napisa Vidi poruku
    Eto, Pinky, prvo si bila skeptična, a već u sljedećem postu si ipak našla link na kojemu jasno piše da OAT može biti uzrokovan i infekcijom. Oprosti, ali krivo si konstruirala prijevod, jer piše "kronične i dugotrjane infekcije" (znači, mogu biti i neke druge) ali ne uvijek i SAMO prostate, nego piše "particularly", što bi značilo osobito, ili slobodnije prevedeno - najčešće prostate.

    Međutim, osobi C je prostata posve zdrava i liječnik mu je rekao da je uzrok vjerojatno infektivan, odnosno da je njegov OAT rezultat imunološke borbe organizma zbog virusnog napada na spermije. Otprilike mu je objasnio sličnim riječima kako i piše u tvom postu "defense system against infections and diseases." Ima li i osoba D istovjetan uzrok, to se ne zna, ali je znakovito da mu se dg. OAT pojavljuje u isto vrijeme.

    Naravno da toliko znam da PCOS nije zarazan Žao mi je ako sam svoj post nespretno formulirala da to pomislite, jer PCOS je osobi B samo posljedica, a ne direktno "prenesena" bolest. No, kako je ginićka objasnila osobi B, prethodeća vaginalna infekcija i upala jajovoda su vrlo lako mogle utjecati na razvoj PCOS-a. Osoba B nikada ranije nije osjećala simptomatske tegobe karakteristične za PCOS, i začuđuje kako joj se pojavio tek nakon prvog spolnog odnosa u životu. Osoba A je imala identične infekcije i upale, zato sumnjam da je slučajnost što je i ona ubrzo završila na laparaskopiji.

    Eto, nadam se da sam sada bila malo jasnija u opisu razvoja i preklapanju dijagnoza.

    I još nešto, osoba A vjerojatno nije znala koliko je rizična i nezdrava, i što je nehotično postala štetočinom. Ali namjerno laganje o svojim seksualnim aktivnostima, ne čini je ništa manje odgovornom što je na taj način trima osobama, a naposlijetku i samoj sebi, "priuštila" dugotrjnu borbu protiv neplodnosti. A ne usuđujem se ni pomisliti - možda trajno onemogućila stvaranje dva-tri nova života. Znam da je SF, ali jako bih jednom voljela doznati nalaze i ostalih njenih ljubavnika i njihovih partnerica.
    namjerno laganje o broju seksualnih partnera i aktivnostima nije kazeno djelo, mi možemo o tome misliti sve najgore i moralno osuditi ali osim ako osoba znajući da je nečim zaražena ima odnose s drugom e to je druga stvar već...

  37. #37
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Zarrin, ocito smo obje malo previsoko skocile, sorry, hormoni su me nadvladali!

    Anakonda, ja mislim da ti je sve to povuci-potegni, tesko da ce se ista od toga moci dokazati kao takvim. I sama kazes da je ginekologica rekla da je "lako moguce", znaci nije to to ali je moguce da je od toga. Nekako mislim da to na nasem sudu nece drzati vodu. Al mozda grijesim...

  38. #38
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    pa jesu li ih doktori uputili na kakve briseve da se utvrdi o kakvoj je infekciji riječ?

    btw, jel mogu ja onda tužiti nekog tko me zarazi mononukleozom ili gripom ni ne znajući da je bolestan? čisto da znam ak se desi.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Zarrin, ocito smo obje malo previsoko skocile, sorry, hormoni su me nadvladali!

    Anakonda, ja mislim da ti je sve to povuci-potegni, tesko da ce se ista od toga moci dokazati kao takvim. I sama kazes da je ginekologica rekla da je "lako moguce", znaci nije to to ali je moguce da je od toga. Nekako mislim da to na nasem sudu nece drzati vodu. Al mozda grijesim...
    ja sam rekla o ginekologiji ne znam ništa ali o pravu znam pa sam u tom smjeru odgovarala.
    radilo se ovdje o spolnoj bolesti ili ne radilo, nema kaznenog djela pa nema ni potreba za dokazivanjem. nema ni suda tu u ovoj priči bar ne u odnosu prem atoj drugoj ženi.
    kažem, da je prva muškaraca s nečim zarazila počinila je kazneno djelo prema njemu ne nekom trećem, petom, šestom ako nije i s njima svjesno znajući da je spolno bolesna,spavala.
    nismo mi amerika i ne prolazi to kao u američkim filmovima.
    isprika moja ak se neko našao povrijeđen. cilj bio sa pravnog stajališta ženi odg.
    Posljednje uređivanje od zarrin : 09.03.2011. at 22:15

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj plashljivo_pile prvotno napisa Vidi poruku
    osobi B je vjerojatno osoba A na neki način povrijedila ego i sad ta osoba B želi napakostiti osobi A raskrinkavanjem jer bi ovo svakako došlo i do muža osobe A. i osoba B vjerojatno koristi i osobu C kako bi postigla svoje ciljeve.

    isuse kako brijem
    Ipak briješ

    Ne radi se o povrijeđenom egu, već o brizi za vlastito zadravlje zbog čega je ugrožena (ne)mogućnost nečijeg roditeljstva. Iskreno, ne znam postoji li uopće netko tko bi sve stoički podnio da mu se to desi bez da mu ego ne bude povrijeđen. U priči koju sam iznijela sudionici nisu mala djeca pa da se prepucavaju tko je koga... buhaha.. ostavio i prevario, pa da onda krenu pakostiti jedni drugima. Stvar je puno ozbiljnija s možebitnim nesagledivim posljedicama. Da postoji želja za osvetom, muž (osoba D) odavno bi već za sve saznao, premda osobno smatram da bi u njegovom interesu i bilo najbolje da sve zna.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj zarrin prvotno napisa Vidi poruku
    namjerno laganje o broju seksualnih partnera i aktivnostima nije kazeno djelo, mi možemo o tome misliti sve najgore i moralno osuditi ali osim ako osoba znajući da je nečim zaražena ima odnose s drugom e to je druga stvar već...
    Hvala na vrlo konkretnom odgovoru. Nažalost, i ja sam nakon ove kratke diskusije na temi sve više uvjerena da se ništa ne može učiniti. Hvala svima puno na pisanju, jako ste dragi. <3

    Nadam se da će opisano iskustvo, bez obzira što se sve naoko čini nepovezanim i slučajnim, barem nekom koristiti da postane puno oprezniji.

  42. #42
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    ljudi dragi, ništa bez kabanice

  43. #43
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Eto onda utjeha osobi B, PCOS ne uzrokuje nuzno neplodnost, ja sam trudna cetvrti put a s PCOS i svim njegovim nuspojavama se borim 10 godina.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    33

    Početno

    Citiraj plashljivo_pile prvotno napisa Vidi poruku
    pa jesu li ih doktori uputili na kakve briseve da se utvrdi o kakvoj je infekciji riječ?

    btw, jel mogu ja onda tužiti nekog tko me zarazi mononukleozom ili gripom ni ne znajući da je bolestan? čisto da znam ak se desi.
    Zna se o kakvim je infekcijama riječ, ali uzet ću si za pravo da javno ne govorim o svim detaljima

    Podržavam razmišljanje u drugom dijelu tvog posta. Smatram da bi trebalo uvesti zakonsku odgovornost za one koji SVJESNO šire zarazu. Evo svima poznati primjer: Mnogi su ogorčeni što postoje roditelji koji svoju bolesnu djecu vode u vrtić, znajući da im djeca imaju gripu, kozice, ospice... i da su pod temperaturom od 38 i više. Znam da su roditelji prezaposleni i da često nemaju baka servise, ali oni SVJESNO svojom djecom zaražavuju tuđu djecu. Mislim da ni za to ne postoje nikakve prekršajne a kamoli kaznene sankcije, ali svi mi možemo prozivanjem i raspravljanjem na tu temu, barem podići javnu svijest da se to ubuduće ne dešava, i da takvi roditelji postanu odgovorniji.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    33

    Početno

    koksy - hvala ti. čestitam i divim ti se. želim ti još puno takvih malenih srećica

  46. #46
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Anakonda, neka osobe koje su uključene liječe primarnu infekciju, pa onda vidite što ćete dalje.

    Sve ovo ostalo niti je dokazivo niti kažnjivo. Jednostavno, treba unaprijed misliti i biti spreman preuzeti posljedice rizičnoga ponašanja.

    Doista ti želim da iz cijele priče izađe što manje povrijeđenih/bolesnih, a vjerujem kako se sve ipak može riješiti na zadovoljavajući način.
    Ono što bi mene više mučilo je (ne)povjerenje u osobu koja mi je bliska.


    A ostale korisnice Foruma molim da se ne igraju detektiva; potpuno je nevažno je li priča istinita ili vam se čini izmišljenom.

    zarrin, hvala na konstruktivnim odgovorima, vjerujem kako će nekome itekako dobro doći.

  47. #47
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    A ostale korisnice Foruma molim da se ne igraju detektiva; potpuno je nevažno je li priča istinita ili vam se čini izmišljenom.
    a mene baš kopa mogućnost da je čitava priča izmišljena. I to zato jer se iz ove priče vrišti poruka da je neplodnost posljedica promiskuitetnog ponašanja. Ne vidim zašto smo morali znati tko je braku, tko je ne/vjeran, tko je djevica, a sa druge strane bakterija ili virus koji su uzročnici bolesti (koje se opet mogu javno obznaniti) trebaju ostati prešućene? Možda zato jer je baš tu priča tanka? Spolno prenosivi OAT i PCOS su mi, hm...još jedna podvala.

  48. #48
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    X i meni se čini da iz ove priče 'vrišti' takva poruka.

  49. #49
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    a mene baš kopa mogućnost da je čitava priča izmišljena. I to zato jer se iz ove priče vrišti poruka da je neplodnost posljedica promiskuitetnog ponašanja. Ne vidim zašto smo morali znati tko je braku, tko je ne/vjeran, tko je djevica, a sa druge strane bakterija ili virus koji su uzročnici bolesti (koje se opet mogu javno obznaniti) trebaju ostati prešućene? Možda zato jer je baš tu priča tanka? Spolno prenosivi OAT i PCOS su mi, hm...još jedna podvala.
    prima, legendo, uzela si mi riječi iz usta.

    pcos se ne dobija NIKAKVIM spolno prenosivim bolestima ili infekcijama, pcos uzrokuje hormonalni disbalans. ne trebaš biti spolno aktivna da bi imala sindrom pcos-a. niti taj sindrom treba biti vidljiv. meni je dijagnosticiran isključivo na temelju disbalansa hormona, bez ijedne fizičke manifestacije sindroma. vaginalne infekcije i seksualna aktivnost na to ne utječu. potraži drugo mišljenje.
    isto tako OAT može eventualno biti posljedica infekcije ali DUGOTRAJNE.

  50. #50
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    a mene baš kopa mogućnost da je čitava priča izmišljena. I to zato jer se iz ove priče vrišti poruka da je neplodnost posljedica promiskuitetnog ponašanja. Ne vidim zašto smo morali znati tko je braku, tko je ne/vjeran, tko je djevica, a sa druge strane bakterija ili virus koji su uzročnici bolesti (koje se opet mogu javno obznaniti) trebaju ostati prešućene? Možda zato jer je baš tu priča tanka? Spolno prenosivi OAT i PCOS su mi, hm...još jedna podvala.
    moguće, ali kako biti potpuno siguran i što napraviti ako i jest?

    nažalost, nikada ne možemo biti sigurni u (dobre) namjere naših korisnica i korisnika

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •