Pokazuje rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Definicija samohrane majke po zakonu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    118

    Početno Definicija samohrane majke po zakonu

    Koja je definicija samohrane majke po zakonu?
    Da li sam ja samohrana majka ako je otac djeteta priznao djete, ne živimo na istoj adresi i nismo vjenčani?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    118

    Početno

    Da li uopće postoji definicija? Ja sam (prizanajem) jednim okom letimično pregledala obiteljski zakon i nisam naletjela na definiciju (pa ni sam izraz ''samohrana majka'')

  3. #3
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    mislim da neka sluznea definicija ne postoji
    svasta sam nasla kad upises "samohrani" i/ili "jednoroditeljska", al definiciju ne

    probaj neku suvislu definiciju potrazit na ovoj adresi: let@zg.htnet.hr ili brj mob: 098/17 59 391 - to je udruga let ili na njihov fiksni telefon 48 23 041

  4. #4
    sf

    Početno definicija

    Citiraj anni frani prvotno napisa
    Da li uopće postoji definicija? Ja sam (prizanajem) jednim okom letimično pregledala obiteljski zakon i nisam naletjela na definiciju (pa ni sam izraz ''samohrana majka'')
    U ZAKONu
    O SOCIJALNOJ SKRBI -- članak 2., stavak 1., točka 3. stoji: "Samohranim roditeljem smatra se roditelj koji nije u braku i ne živi u izvanbračnoj zajednici, a sam skrbi za svoju djecu." To je definirano odmah na početku tog zakona jer temeljem svog statusa, djeca samohranih roditelja imaju neka proširena prava (npr. povećava se iznos pomoći za uzdržavanje).

    Definicije samohranog roditelja nema u Obiteljskom zakonu. On, naime, ne definira pojam obitelji pa tako ni jednoroditeljske obitelji (jer je tesko pravno odrediti pojavu koja nije statična, koja se stalno mijenja).

    I neki drugi zakoni spominju samohrane roditelje, odnosno djecu samohranih roditelja (npr. Zakon o radu), ali ne daju definiciju.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    118

    Početno

    Hvala na odgovorima..
    Izgleda da nema definicije.

  6. #6
    Kaja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    259

    Početno

    Meni je jedna ženska sa Soc. skrbi objasnila da bih ja imala status samohrane u slučaju da mi je muž mrtav. E sad, niti imam muža, niti je mrtav, a imam dijete i sama sam s njom pa sad ...

  7. #7
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ja isla neki dan na carinu
    dole u branimirovu
    i cekam tamo da dodjem na red i ubijam vrijeme citajuci njihovu oglasnu plocu


    dakle, tamo se pozivaju zaposlenici da se prijave za neke skolarine i da prednost imaju djeca samohranih roditelja, a djeca samohranih roditelja definirana su u 4 ili 5 tocaka, ali u svakoj se spominje ...koje je korisnik djecjeg doplatka

    bas me to razljutilo
    jer isla sam citati nekoliko puta
    i u svakoj kategoriji je pisalo i to kao uvjet
    znaci ako imad solidna primanja po glavi i NE PRIMAS djecji doplatak u HŽu NISI SAMOHRANI roditelj?

  8. #8
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    a daj muki, pa postoji zilion situacija kada dijete ne moze koristiti neke beneficije jer ne prima djecji doplatak. to nije iskljucivo vezano na djecu samohranih roditelja...

    onda bi bilo da ni one obitelji koje ne primaju djecji doplatak (a takvih je jako puno) nisu obitelji?

    eto ti najnovija nebuloza - dodatak od 500kn mjesecno (tzv. pronatalitetni! dodatak) za trece i svako iduce dijete mozes ostvariti samo ako si ostvario i pravo na djecji doplatak. nema doplatka - za trece, cetvrto, sedmo dijete -> sipak :/

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •