Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: razvrstavanje otpada

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    77

    Početno razvrstavanje otpada

    Nikako da dokucim da li pampers pelene idu u bio otpad ili u otpad za plastiku papir i ostalo.Ja sam u austriji pa je to big deal ovdje. Thanks.

  2. #2
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    plastika definitivno

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    u belgiji ne ide u plastiku, jer u plavu vrecicu za plastiku smije samo ici cista plastika, a zmazane pelene moraju u bijelu vreću... sto znači nerazvrstano

  4. #4
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    U smece. Postoje programi reciklaze jednokratnih pelena ali su izuzetno rijetki i za njih postoji poseban sistem. Sumnjam da u tvojoj lokalnoj sredini postoji takav sistem al to mozes sama provjeriti. Nazovi nadlezne za reciklazu u tvojem mjestu i oni ce ti znati odgovoriti.

    Na nasem posteru za reciklazu (u Njemackoj) izricito pise da se jednokratne pelene ne smiju stavljati u reciklazu.

    Ako te brine smece koje ostavljas bebi u nasljedstvo tim prljavim jednokratnim, razmisli o platnenima. Koliko znam, Austrija cak ima i neke inicijative kako bi potakla roditelje da koriste platnene.

  5. #5
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    A jel imate one kate s tri zasebna odjeljka? Sjećam se da mi je to bilo super kad sam bila u Austriji i Njemačkoj. Nigdje nisam vidjela takvu kantu za kupiti kod nas.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    u Krku je uvedeno reciklažno odlaganje otpada - hura - ali moram priznati da imam problema s tim. dobili smo i nekave, malene i nepraktične kantice - netko dvije, netko tri, valjda prema zalihama. količina otpada u mom domaćinstvu, unatoč peći na drva koja proguta svu papirnu ambalažu i novine, je ogromna, pa su mi te kantice premale da bi bile korisne, a puno ih je pa je Vida trostruko teže onemogućiti u prekapanju po njima nego da je samo jedna. Najveći mi je problem bio-otpad. Bacam ga u platičnu vrećicu koju onda istresam u kontejner, pa vrećicu bacam u plastiku. To mi je ipak lakše nego svaki dan prati kantu od ostataka hrane, bljak. A kad sam u žurbi, sama doma s klincima i sl, zanemarim sve i taj dan ne sortiram . Kako da se bolje organiziram?

  7. #7
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    A jel zivis u kuci ili u stanu?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Tu kod mene u Becu, jednokratne idu u "obicno" smece.
    Ako te interesiraju platnene, posalji mi privatnu poruku pa cu te uputiti u detalje. Drzava daje bonove kojim platis dobar dio troskova. U Becu npr. dobijes bon u vrijednosti od 100 eura za pelene kupljene u vrijednosti od minimalno 150.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Citiraj ivancica prvotno napisa
    A jel imate one kate s tri zasebna odjeljka? Sjećam se da mi je to bilo super kad sam bila u Austriji i Njemačkoj. Nigdje nisam vidjela takvu kantu za kupiti kod nas.
    Ako misliš na one kante ispod sudopera ili radne plohe, njih ima Blanco, mogu se nabaviti i kod nas. Imaju super sisteme za razvrstavanje.

  10. #10
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Prvi put čujem za Blanco. Može malo detaljnije. Gdje se mogu nabaviti te kante?

  11. #11
    ivory avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    KLC
    Postovi
    574

    Početno

    Ja sam te kante za razvrstavanje vidjela u Mercatoneu. Imaju dva odjeljka, ali su dosta male. Još bi ih i kupila da sam sigurna da će taj otpad razvrstati na našem gradskom smetlištu, ali gledala sam nedavno na TV da u Hrvatskoj razvrstavaju otpad samo u par gradova, a moj nije među njima. Na kraju opet sve završi na jednoj hrpetini

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    ancica, živim u kući. I mene taj Blanco zanima.

  13. #13
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Ma ja bih tu katu da mogu sortirati staklo, papir, plastiku i bio. Za prva tri imamo kotejnere u blizini a bio bih kompostirala u vrtu.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno Re: razvrstavanje otpada

    [quote="sarah"]Nikako da dokucim da li pampers pelene idu u bio otpad ili u otpad za plastiku papir i
    U obicno smece. Znaci, tamo gdje bacas sve i svasta.
    Sigurno se ne stavlja u plastiku.

    I ja sam u austriji Gdje si, u kojem gradu, ako nije tajna 8)

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Tacnije, u Austriji to zovu rest müll.
    A ako zivis u zgradi sigurno na oglasnoj ploci imas objasnjen postupak razvrstavanja smeca.

    E, da. Sad te se sjecam. Znaci, ipak ste se odlucili za Austriju
    Koliko me pamcenje sluzui, nekad smo se cule putem pp-a.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    77

    Početno

    Cao snorki

    u villachu smo. ma danas sam pitala ove koji ciste zgradu pa su mi sve detaljno objasnili. Evo saljem ti jos jednu pp.

  17. #17
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj aleta prvotno napisa
    ancica, živim u kući. I mene taj Blanco zanima.
    Ako zivis u kuci onda ti od srca preporucam da bio otpad kompostiras doma. Ne treba ti vise od kvadratnog mjesta u dvoristu, po mogucnosti sto vise izlozenijem suncu. Nabavis kontejner za kompostiranje (to ti je plasticna kutija koja nema dno ali ima poklopac) i u njega hitas sav svoj bio otpad (osim mesnih proizvoda - najvise zbog toga da ne privuces raznorazne zivotinje).

    Ne smrdi. Izuzetno je efektivno u smanjivanju kolicine a da ne velim da imas super kompost kad se sve razgradi za vrt.

    Mi kompostiramo sav nas nemesni bio otpad vec 12 godina. I neznam kak bih bez tog mogla zivjet. Zbog toga nemamo smrdljivo smece. Uz reciklazu svih ostalih stvari (plastika, papir, lim, staklo itd.) i kompost, imamo tjedno jednu ducansku vrecicu smeca.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    imaš pravo. vidjet ću malo za te kontejnere za kompostiranje. gdje ste vi svoj nabavili?

  19. #19
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    u kanadi. u njemackoj sam ih vidla u velikim vrtlarskim centrima.

    mozete si ga i sami sklepat, od drva.

  20. #20
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    bio otpad kompostiramo u vrtu (kompostarnik izradili sami spajanjem cetiri europalete (one drvene) nema dna ni poklopca)

    plastiku i limenke i staklo nosimo u kontejner u selu

    papir i karton isto u zaseban kontejner

    ostali otpad u obican kontejner

    kako to organizacijski izgleda? za bio otpad na sudoperu mi stoji jedna mala crvena djecja kantica za pijesak praznimo je po potrebi, vise puta dnevno; plastiku, limenke i staklo nosimo kad izadjemo iz kuce (nonstop nesto setamo okolo ) i odlazemo u mrezastu vrecu (onu za krumpire) koja visi vani; papir i karton odlazemo u kartonsku kutiju koja nam je posluzila za tjednu kupovinu ili sl.; ostali otpad odlazemo u najlonsku vrecicu koja visi sa strane frizidera, iznad radne plohe i koju mijenjamo jednom dnevno ili po potrebi i cesce - punu vrecicu vezemo i nosimo u veliku 100litarsku pvc kantu za smece (bidon) pored kuce - kad se napuni, mm odnese u kontejner

    stare spine i sl. (mesing i ostali metali) koje pokupi mm dok radi, nosi na otpad metala i otkupe ga

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Ancica u Canadi su uveli od oktobra jos jedan kontejner. Predpostavljam da je to Bio konterner jer u njega idu ostatci od hrane, toz od kave, ulosci, pelene, zamazani kuhinjski papiri, sve ljuske od svega sto se guli, zemlja od cvjeca, cvjece, pjesak od zivotinja( macke) i jos neke sitnice.

    Sada kupe svaki drugi tjedan i max. sest kesa obicnog smeca, svaki tjedan ovaj bio, i svaki drugi plastika-papir-staklo kontejner.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Citiraj ivancica prvotno napisa
    Prvi put čujem za Blanco. Može malo detaljnije. Gdje se mogu nabaviti te kante?
    www.blanco.de U Zagrebu ih ima u SG formi na Velesajmu u 12. paviljonu

  23. #23
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Hvala Nina!

  24. #24
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj Natasa30 prvotno napisa
    Ancica u Canadi su uveli od oktobra jos jedan kontejner. Predpostavljam da je to Bio konterner jer u njega idu ostatci od hrane, toz od kave, ulosci, pelene, zamazani kuhinjski papiri, sve ljuske od svega sto se guli, zemlja od cvjeca, cvjece, pjesak od zivotinja( macke) i jos neke sitnice.

    Sada kupe svaki drugi tjedan i max. sest kesa obicnog smeca, svaki tjedan ovaj bio, i svaki drugi plastika-papir-staklo kontejner.
    Natasa, vjerojatno govoris o Torontu. Al super je vijest!

  25. #25
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Meni jedino nije jasno kako jednokrstne pelene i ulošci spadaju u bio otpad :?

  26. #26
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    jednokratne

  27. #27
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    Kod nas je na žalost, razvrstavanje otpada još u povojima. I to ponajviše zbog neosviještenih susjeda koji u bio otpad bacaju sve jer je npr. kanta za ostalo smeće već puna. Ali mi se ne predajemo. Ponekad prebacujemo tuđe smeće u pravu kantu i čekamo da nas proglase ludima 8)
    Plastika ide u jednu kantu, papir u drugu, staklo u treću. Problem je i dalje ostali otpad kojeg ima gomila. Mi dnevno izbacimo skoro 2 vrećice (dućanske) smeća. Balkon nam je uvijek zatrpan nekim smećem, a svakodnevno ga se rješavamo :?

    Pelen i ulošci idu pod ostalo. Ali se nadam da ćemo pelene uskoro skinuti, a ja već škicam pamučne uloške.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Meni jedino nije jasno kako jednokrstne pelene i ulošci spadaju u bio otpad :?
    Uopce niti ne razmisljam o tome. Tako nam je receno i ja to tako radim.

  29. #29
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Meni jasno :D Upravo sam procitala na njihovom portalu (vidi Green Bin Program - Organic Processing Facility).

    Plastika iz pelena se jos uvijek ne reciklira vec se kroz proces odvaja od bioloskog materijala u peleni/uloscima. Nakon toga proces koji koriste za bioloski materijal je anaerobic digestion (bakterijsko razgradivanje bez kisika) i kompost. Ova dva procesa osiguravaju da je konacni rezultat siguran za upotrebu u vrtu i sl. (jer deaktivira "opasne" bakterije koje se recimo mogu nalaziti u ljudskom izmetu).

  30. #30
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Da naglasim, jednokratne pelene i ulosci mogu ici u bio otpad ako ce ici kroz proces koji omogucava da se nebioloski dio odvoji te deaktiviranje opasnih mikroba.

    Al za takav proces treba investicija, obicno lokalnih vlasti, kad im konacno planine smeca sjednu za vrat, kao sto je to bilo u Torontu.

    A nije ni Zagreb daleko od tocke u kojoj se nalazio Toronto samo neznam da li itko od lokalnih vlasti razmislja o tome.

  31. #31
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    ....imamo tjedno jednu ducansku vrecicu smeca.
    ovo mi je fenomenalno.
    sjetila sam se kako je l.mumford napisao (grad u historiji) nesto otprilike kako se napredak civilizacije moze mjeriti s kolicinom otpada koji ostavlja iza sebe. prije ce biti da je obrnuto proporcionalno :D

  32. #32
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    tnx Ancice, sad mi je jasnije.
    Tko pita-ne skita .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •