Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: prvi znakovi autizma

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    22

    Početno prvi znakovi autizma

    Vi koji ste roditelji djecice sa autizmom, zanima me kada ste prvi puta posumnjali da nesto nije u redu, sto je to bilo i kakve ste pretrage ucinili ili kome bili upuceni.

  2. #2

  3. #3
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Ja sam posumnjala sa 1,5 godinu nakon što je prestala govoriti ono što je do tada naučila, nije bila zainteresirana za okolinu, izgubio se pogled oči u oči, kad je nešto htjela nije pokazivala prstom već nas je vukla do toga itd. Obavili smo dijagnostiku u Suvagu i na ERF-u. A onda tek krenu muke...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam posumnjala sa 1,5 godinu nakon što je prestala govoriti ono što je do tada naučila, nije bila zainteresirana za okolinu, izgubio se pogled oči u oči, kad je nešto htjela nije pokazivala prstom već nas je vukla do toga itd. Obavili smo dijagnostiku u Suvagu i na ERF-u. A onda tek krenu muke...
    ja sam imala nesto usporenije osvjestavanje, vidim da prestaje pricati a nekako ne vjerujem u to i samu sebe uvjeravam da sam valjda fantazirala da je ikad pricao

    ja sam u nl i da bi dosli do pedijatra (koj ima status specijaliste) trebala sam uputnicu naseg lijecnika opce prakse. pola godine sam hodala kod kretena i zicala uputnicu i svaki me put poslao doma da je mali ok, da smo losi roditleji da gledam tv show super dadilju da ce sve biti u redu

    moj je izrazito komunikativan i umiljat pa mi je valjda islo sporije

    imas modele koji ni ne pocnu pricati

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    22

    Početno

    hvala na odgovorima. MBee, sto podrazumijevas pod "nije bila zainteresirana za okolinu". Kako se to ocitovalo u toj najranijoj dobi? A pogled oci u oci? Moj ima 16 mjeseci, ne goviri niti jednu rijec osim tata (za sve), a ostalo "brblja" bez da daje tocno znacenje odredenoj rijeci/slogovima. Pogled oci u oci ponekad ima (sa mnom), ali sa nepoznatima spusti pogled kao da se srami i ne zeli pogledati, te se blago smijeska- da li je to zaista samo sram ili... Ima jos nekih stvari koje su me ponukale da pocnem "istrazivati" autizam. Inace, mu je motoricki razvoj usporen (jos ne hoda samostalno) i prati se kod fizijatra na Goljaku. Dosadasnja dijagnoza Dystoni sy, na UZV je bilo krvarenje 2.stupnja. Trenutno sam u razmisljanju da li da se prepustim dosadasnjem pracenju, ili pocnem traziti dodatne procjene..

  6. #6
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Citiraj pcelica_maja prvotno napisa Vidi poruku
    MBee, sto podrazumijevas pod "nije bila zainteresirana za okolinu". Kako se to ocitovalo u toj najranijoj dobi? A pogled oci u oci?
    Pa kad vidiš djecu od 1-2 godine u kolicima zainteresirano gledaju oko sebe, pokazuju prstićem itd. a moja je sjedila k'o uskršnje jaje. Totalno flegma i u nekom svom filmu. I moja je uvijek nas gledala u oči pa i nisam primjetila da s drugima to ne radi dok mi na ERF-u nisu skrenuli pažnju.

    Imaš ovdje zaista puno o tome:
    http://autizam.pforum.biz/forum
    http://dira.forums-free.com/

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Kakvi su bili u kasnijoj dojenačkoj dobi (motorički razvoj, socijalni kontakt, interes za igračke, repetitivne radnje, ritam spavanje/budnost, plakanje...)?

  8. #8
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Motorički razvoj - hipotonija ali općenito u granicama normale
    Socijalni kontakti - sa djecom 0 bodova
    Interes za igračke - kratkotrajan
    Repetitivne radnje - nismo imali stereotipije
    Ritam spavanje/budnost - malo spavanja, često buđenje po noći
    + tantrumi, bacanja, vrištanja, otpor svemu što je nepoznato i nije rutina itd.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Motorički razvoj - hipotonija ali općenito u granicama normale
    Socijalni kontakti - sa djecom 0 bodova
    Interes za igračke - kratkotrajan
    Repetitivne radnje - nismo imali stereotipije
    Ritam spavanje/budnost - malo spavanja, često buđenje po noći
    + tantrumi, bacanja, vrištanja, otpor svemu što je nepoznato i nije rutina itd.
    Hvala!

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Motorički razvoj - hipotonija ali općenito u granicama normale
    Socijalni kontakti - sa djecom 0 bodova
    Interes za igračke - kratkotrajan
    Repetitivne radnje - nismo imali stereotipije
    Ritam spavanje/budnost - malo spavanja, često buđenje po noći
    + tantrumi, bacanja, vrištanja, otpor svemu što je nepoznato i nije rutina itd.
    MBee, zapravo je taj socijalni kontakt ključan i presudan?
    Obzirom da smo mi imali sve ostalo , uz prilično loš socijalni kontakt (ali je kontakta i zainteresiranosti bilo iako ne adekvatnog) i naprednu motoriku, a u pitanju je bio ADHD.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Motorički razvoj - hipotonija ali općenito u granicama normale
    Socijalni kontakti - sa djecom 0 bodova
    Interes za igračke - kratkotrajan
    Repetitivne radnje - nismo imali stereotipije
    Ritam spavanje/budnost - malo spavanja, često buđenje po noći
    + tantrumi, bacanja, vrištanja, otpor svemu što je nepoznato i nije rutina itd.
    moj je bio opsesivno zainteresiran za zgodne cure

    uspavljivanje je trajalo beskrajno (dojen je pa me to nije ubijalo u pojam) ali kad bi zaspao spavao je ko klada u komadu do jutra. sad ima 7 i jos uvijek spava sa nama i ako nema nekih vecih trauma u skoli i dalje spava ok

    moj je zainteresirano gledao iz kolica, nije imao tantrume i meltdown-ove

    imao je trcanje u svojem smjeru kad bi nekud otisli (od senzorske integracije nije do njega dopiralo ono sto bi pokusavali reci sa udaljenosti), imao je plivanje po podu kad je bio prepunjen inputnom i to se jako vidilo kad bi ga sa sobom vodila u ducan, za njega je taj vizualni input bio previse

    proigrao se uz logopedicu i kroz igranje sa tatom. radili su najvise sa lutkicama iz playmobila (nije bitno ljudi ili zivotinje i dan danas ima vise suosjecanja za zivotinje nego za ljude, a sad sa 7 strojevi i leveli kompjuterskih igara su mu logicniji i bliskiji od bilo cega zivog)

    nikad ne crta ljude samoinicijativno, crta generatore, strojeve i levele igara koje ce programirati kad nauci kako (to nam veli)

    nije imao ekolaliju i nikad nije imao stereotipije ili redjanje nizova bilo cega ili sortiranje necega po nekoj svojoj logici

    moj nije prihvacao nikakvu rutinu, mi smo do skole prezivljavali dan po dan. tek sa 6 i pol smo uspjeli doci do toga da ode u krevet oko 9 navecer

  12. #12
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    sirius mislim da nije presudan jer ima djece dijagnosticirane iz spektra a nemaju tolikih problema sa socijalnim kontaktima. Moja je trenutno luda za djecom a i dalje se vodimo kao spektar.

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    22

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Pa kad vidiš djecu od 1-2 godine u kolicima zainteresirano gledaju oko sebe, pokazuju prstićem itd. a moja je sjedila k'o uskršnje jaje. Totalno flegma i u nekom svom filmu. I moja je uvijek nas gledala u oči pa i nisam primjetila da s drugima to ne radi dok mi na ERF-u nisu skrenuli pažnju.

    Imaš ovdje zaista puno o tome:
    http://autizam.pforum.biz/forum
    http://dira.forums-free.com/
    U ovom opisu u kolicima, vidim svog malog. Nigdje nije tako flegma kao kada se vozi u kolicima- bas je u nekom svom filmu Sve me to tako plasi

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    pa plasi te zbog toga sto je drugacije

    autizam zvuci puno gore nego sto je to u praksi

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    22

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    pa plasi te zbog toga sto je drugacije

    autizam zvuci puno gore nego sto je to u praksi
    hvala, stray_cat. a plasi me i zato jer malo znam o svemu. a znam da su velike razlike unutar spektra.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    e gle, nije ti niko limitiran onim sto mu je bogom dano nego je limitiran iskljucivo onim sto starci investiraju u njega/nju

    moze dijete biti sa apsolutnim sluhom, totalni talent za klavir i ako ga starci ne stave u muzicku od toga nista

    mozak je toliko neistrazen i ne bi vjerovala sto je sve moguce postici uz rad

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    toplo preporučam knjigu Poremećaji iz autističnog spektra(Bujas Petković-Škrinjar),ŠK

  18. #18
    misliteljica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    319

    Početno

    Moram se malo uključiti, budući da vidim da je Pčelica Maja u sličnoj fazi u kojoj sam ja bila prije dva mjeseca. A bila sam i blizu živčanog sloma. I proučavala po internetu sve ko manijak o autizmu. Imam samo jedan savjet: uputnica u ruke i specijalisti...
    I općenito, izbjegavati usporedbe s drugom djecom.
    I treće, gledati dijete i baviti se s njim. O. je jučer napunio 2 godine. Prije 2 mjeseca nije govorio ništa, ja sam bila uvjerena da nema pogled očima i da se uopće ne odaziva na ime, da hoda na prstima, da ovo, da ono...pogledali su ga (zasada) neuropedijatar, na njegovu preporuku logoped i psiholog. Ustanovljeno je da kasni za svojom dobi oko 4 mjeseca i to najviše radi nerazumijevanja jezika. Naime, dočekali smo 2. rođ. sa slovom i brojkom 4 riječi i to onomatopejske. Svi su dosada rekli da nema govora o poremećaju rane komunikacije niti o spektru. Mi čekamo termin za BERU i EEG. Nakon toga ako je sve ok, rekli su, možemo čekati i 3. rođ. da ne progovori.

    U Greenspanovog knjizi "Djeca s posebnim potrebama" dosta se govori o tome da djeca iz spektra ne mogu krenuti u akciju da ostvare neki svoj cilj. Kao primjer navode dijete koje vodi za ruku roditelja do frižidera i pokazuje što želi. Kao neki okvirni rok za to stavljaju 2 godine. Tako da općenite bullete s interneta tipa "nije zainteresiran za svijet oko sebe" treba konkretizirati i gledati da li dijete radi svjesne akcije da bi izazvalo reakcije, da li komunicira, makar zvukom, pogledom, radnjom, donošenjem. Tvoj još i ne hoda...tako da puno toga i ne može...ima tek 16 mj. Meni su za O. kad sam ga dovela s 22 mj rekli: pa on je još beba, čekajte malo...i imali su pravo...dosta se promijenio za ova dva mjeseca, sad kad zapisujem i pratim.

  19. #19
    khaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    637

    Početno

    ako se pratite na goljaku, onda idete i kod psihologa, logopeda, neuropedijatra i fizijatra. meni je logopedica na zadnjem pregledu (P ima 4 godine i pratimo se od rođenja) rekla da vidi elemente iz autističnog spektra, dok su i neuropedijatrica i psihologica rekle da moguće da i ima, ali definitivno nije autističan. dakako, psihologica nije to napisala u svom nalazu i ja mislim da je on na tom pregledu bio nešto suzdržaniji nego inače jer je MENI ta doktorica antipatična.
    poanta ovog mog posta je bila sljedeća: na goljaku će po mom mišljenju (ako postoji) uočiti problem na vrijeme, ali te potpuno razumijem i vjerojatno bih ako ništa drugo tražila dodatne preglede kod psihologice ili negdje drugdje. iz mog iskustva sa goljakom - nazoveš, kažeš da se dijete inače prati kod njih i da misliš da nešto nije u redu i zamoliš da vas naruče.
    ja sam stekla dojam (ali nemam baš iskustva sa ovom tematikom) da nedonošćad i djeca sa dystonim kao što je moj model () često imaju poremećaje iz autističnog spektra i zato mi je posebnodrago da se pratimo na goljaku - ja neke stvari svjerojatno neću uočiti...

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    22

    Početno

    hvala misliteljice- odlican post. slazem se da su bilo kakve usporedbe sa drugom djecom nepotrebne, a jos manje je potrebno sumnjati na ikakve dijagnoze. definitivno sam krenula krivim putem. jedno je biti dobro informiran i educirati se o razvoju i odgoju djece, a drugo je poceti izmisljati probleme.
    khaa, na goljak smo naruceni na redovnu kontrolu kod fizijatra tek krajem svibnja. imali smo tamo do sada jedan neuropedijatrijski pregled (sa 6.mjeseci), na kojem je dr. procijenila da ga vise ne treba pratiti (uredan EEG i tadasnja klinicka slika). a na nista drugo nas do sada nisu upucivali-bio je premalen za logopeda i sl. trenutno je dosta velik razmak od posljenjeg posjeta fizijatru (bili kada je imao 1 godinu), pa sam zato ja krenula sa svojim procjenama.
    ja cu u meduvremenu razgovarati sa pedijatricom, pa vidjeti da li ce nas ona poslati jos gdje- imam dosta povjerenja u nju. hvala svima

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Komunicira li maleni s tobom gestama, pogledom?
    Pokazuje li prstićem ili te uzima za ruku i vodi do nečega što želi?
    Dijeli li s tobom oduševljenje nekom igračkom, crtićem i sl.?
    Je li vezan uz neku određenu igračku/vrstu igračaka ili se igra sa više vrsta igračaka?
    Kakva je njegova igra, što radi dok se igra?
    Pokušaj mu razmjestiti njegove stvari za koje zna gdje stoje na neka druga mjesta. Kakva je njegova reakcija?
    Kakav je njegov odnos s drugim osobama?

    To su pitanja na koje trebaš sebi odgovoriti, pokušaj ga možda jedno vrijeme pratiti i zapisivati...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •