Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 92 od 92

Tema: Znate li kakvo mlijeko pijete? Ukradeno. Dnevnik, 2011.

  1. #51
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    OK, to je to, ali nažalost i nije. Bazirano je na vodikovom peroksidu, ali ima primjese pa mi ne koristi.
    Hvala

  2. #52
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    zloćko, isprazni inbox

  3. #53
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Inbox prazan!!!

  4. #54
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Davore sad bih ja bila malo znatiželjna! Zapravo, te želim zamoliti za uslugu,ajde molim te kad sljedeći put budeš kupovao mlijeko na mlijekomatu da mi provjeriš da li je od neke mljekare ili je privatni.
    Zbilja ne mogu vjerovati da je litra 7kn. Eh kad bih ja toliko dobila za svoju litru postala bih milijunaš...

    Hvala unaprijed
    Posljednje uređivanje od zloćko : 05.05.2011. at 21:21

  5. #55
    Dragonfly avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Evo ja baš kupila preko prijateljice litru mlijeka - 5,00kn. Nisam ga prokuhala, popila sam šalicu. Koja je to punoća okusa, tako je gusto, fino i mirisno. E sad, zanima me jel ga mogu dat curki, ima 4,5 godine. Mali ima 20 mjeseci, njemu ne bih davala, on je još na maminom
    Jel ga moram prokuhat, razrijedit ili može ovako?

  6. #56
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Provjerit ću za mlijekomlat kad se vratim u Zagreb. Sad plandujem na Krku. Šparoge (u odlasku), motar, košenje vrta, štucanje i podkresivanje ... žuljevi ...
    7kn je na sve mile načine puno novaca, ali mi je donekle shvatljivo. Pažnja s kojom dobivaju mlijeko, pune, prazne i održavaju mlijekomlat ... dati mlijeko u otkup je drastično manja zezancija. (i drastično manje para)

    Za isprobati sirovo kravlje mlijeko, osobito ako je prvi put, treba malo opreza. Par gutljaja i ako nakon par sati sve bude OK onda slobodno nastaviti. Kvaka je u preosjetljivostima na bjelančevine i kojekakve imuno faktore u kravljem mlijeku koje se mogu dogoditi. Najvjerojatnije se neće baš ništa spektakularno dogoditi, ali oprez je bolji od kajanja.

  7. #57
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ima i jedan aparat na Jarunskoj tržnici, mogu pogledati tko ga drži - mislim da je neki opg ili neka mala mljekara, ne sjećam se točno...
    7kn je puno, ali baš sam bila razmišljala kako je to vjerojatno prilično skupo za nuditi... treba kupiti (kredit/leasing) taj rashladni frižider (nije obična vitrina), plaćati vjerojatno mjesto na placu, plaćati 24*7*365 struju, redovito puniti (dostava), pa boce, pa skupljati novac, osiguranje od štete ili krađe, troškovi laboratorija (ako ih ima - a vjerojatno ima)... nakupi se troškova na sam trošak proizvodnje...

  8. #58
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Da upravu ste , o tome svemu nisam niti razmišljala , a sad kad sve zbrojim zapravo i nije puno.

  9. #59
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Citiraj Dragonfly prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ja baš kupila preko prijateljice litru mlijeka - 5,00kn. Nisam ga prokuhala, popila sam šalicu. Koja je to punoća okusa, tako je gusto, fino i mirisno. E sad, zanima me jel ga mogu dat curki, ima 4,5 godine. Mali ima 20 mjeseci, njemu ne bih davala, on je još na maminom
    Jel ga moram prokuhat, razrijedit ili može ovako?
    Ja sam svom malcu davala već sa 7mj. prokuhano i s malo vode, jer jadničak nije mogao više dojiti da sad ne pišem razloge, a uopće nije napredovao od zamjenica i onda mi je naša pedica rekla da mu skuhamo palentu na mljeku i da tak probami i bilo je sve ok nikakvih problema a on je sjajno napredovao.

  10. #60
    Dragonfly avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Hvala na odgovorima! Znači bolje prokuhano i razrijeđeno? U kojem omjeru?
    Ja sam pila sirovo, njoj sam dala malo u šalici uz kekse, čak je i mališa srknuo kad se seka maknula, samo vreba klopu s njenog tanjura. Nisu imali reakciju, pa je valjda sve ok.
    Ali okus je stvarno drugačiji, nevjerojatno. Inače kupujemo mlijeko Z bregov, jer sam čula iz pouzdanog izvora da oni stvarno jako paze na higijenu.
    Žena još radi sir, vrhnje i maslac pa ću si i to naručit. Sve mi se čini da prelazimo na domaće.

  11. #61
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Što se omjera tiče možeš ići npr. 3 dcl mlijeka i 1dcl vode a možeš ići i pola pola ako je baš jako masno, to ćeš zaključiti po kožici koja se uhvati nakon što se mlijeko skuha i ohladi. Ako je kožica dosta debela onda stavi pola pola dok se naviknu a ako je tanja onda idi 1:3. Moji sada piju nerazrijeđeno a mali ima 2,5g i obožava keks kuhan na mljeku ili palentu to mu je ponekad glavna hrana.

    Ovo za z˙bregov si upravu i mi radimo za njih i higijena i kvaliteta su na prvom mjestu.
    Da li ta žena od koje uzimaš mlijeko imače predaje za neku mljekaru ili ovak sam prodaje na nekom placu?
    Pitam to zato što takvo mlijeko koje nije pod kontrolom može biti puno mikroorganizama i još gore može imati puno somatskih stanica tj. imati mastitis biti bolesno ili je od lječenih krava pa može sadržavati antibiotike. Obavezno ju pitaj da li je u sustavu kontrole mljeka u labaratoriju u Križevcima.

  12. #62
    Dragonfly avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Radila je za mljekare, ali imala je problema s naplatom. Dugovali su joj dosta love, pa je zaključila da joj se ne isplati i sad drži par krava za svoje potrebe i malo što prodaje. Kaže frendica da žena stvarno pazi na na krave i uvjete u kojima ih drži, bila je puno puta kod nje i kaže da joj je higijena primarna.
    Muze ih ručno, vime i posude opere svaki put prije mužnje. Neznam jel još uvijek daje mlijeko na kontrolu, znam da prije je, baš ću pitati.

  13. #63
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Ok! Samo neka ti kaže da li je bila 1 ili drugi razred, zatim ću ti sve objasniti.

  14. #64
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Davore trebamo tvoju pomoć!

    Koja je razlika između pasterizacije i sterilizacije mlijeka, i ostane li nakon toga u mlijeku išta hranjivo i vrijedno?

  15. #65
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Zloćko, zašto se ne obratite Zavodu za mljekarstvo nekog prehrambenog fakulteta? Obzirom da proizvodite i prodajete mlijeko informacije biste trebali tražiti od stručnjaka.
    Čak i na netu ima par prezentacija sa PBF-a i prehrambenog faksa u Osijeku.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    Citiraj zloćko prvotno napisa Vidi poruku
    Moji klinci vole popiti friško , toplo tek pomuženo mljeko direktno u lončić iz vimena, njima je to kao sok.
    Ovako i moji, samo kozje.

  17. #67
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Zloćko, zašto se ne obratite Zavodu za mljekarstvo nekog prehrambenog fakulteta? Obzirom da proizvodite i prodajete mlijeko informacije biste trebali tražiti od stručnjaka.
    Čak i na netu ima par prezentacija sa PBF-a i prehrambenog faksa u Osijeku.
    Ovo me onako samo zanimalo , a inače jako dobro surađujemo sa hrvatskim stočarskim centrom iz Križevaca i njihovim lab. za kontrolu mljeka i stočne hrane te hrvatskom mljekarskom udrugom i za sad dobro funkcioniramo.

  18. #68
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Gle, ja ti nemam profesionalno veze s prehrambenom industrijom, tako da sve što ovdje pišem sam naučio iz raznih izvora na netu i forumima, primarno u vezi s dobivanjem jogurta doma u fušu. Dakle, za profesionalne potrebe stvarno ti je bolje konzultirati zaistač stručnjake.

    Moje viđenje problematike slijedi:
    Pasterizacija i sterilizacija se bitno razlikuju kada to radiš doma u odnosu na industrijski postupak. Kada to radiš doma dolazi do prilične separacije masnoće (skorup).
    Obzirom da nemaš stvarnu potrebu kuhati mlijeko za svoje potrebe - imaš uvijek svježe sirovo mlijeko koje jedino treba rashladiti, a jedina stvarna potreba za termičku obradu je kada radiš mliječne prerađevine, sir i ostalo. U tom slučaju ti sasvim sigurno ne treba pasterizacija nego kuhanje.

    Pasterizacija je po svemu prilično bez veze. Jedina svrha joj je osigurati mlijeko od kvarenja u nekom kraćem roku na (rashladnim) policama dućana. Od takvog mlijeka rade i jogurt, ali je to zapravo loše jer je jogurt od skuhanog mlijeka primjetno ukusniji.

    Okus, masnoća i općenito dobra svojstva se kod termičke obrade bolje očuvaju ako postupak kraće traje i ako je kontroliran, dakle uz upotrebu odgovarajuće tehnologije. Kuhinjski lonac nije tehnologija.

  19. #69
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Hvala na odgovorima! Ovo me zanimalo samo za mlijeko iz dućana.
    Mi doma nemamo potrebe za sterilizacijom niti pasterizacijom , jer pomuzeno sirovo mlijeko odmah ide u rashladni uređaj gdje se u roku 2 sata rashladi na 4 stupnja da bi sačuvalo prirodne antimikrobne tvari . i tako stoji dok cisterna ne dođe po njega i odveze ga u mljekaru, a to sve bude u roku od 2 sata od mužnje do transporta.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    20

    Početno

    Odnedavno kupujem mlijeko na mljekomatu i nadam se da će ih u budućnosti biti više.

    Pitanje za iskusne - koliko dugo mi može takvo friško mlijeko stajati u frižideru a da se ne pokvari? I da li će se uopće pokvariti tj. biti neupotrebljivo ili će samo preći u kiselo mlijeko koje je onda opet upotrebljivo?

  21. #71
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Općenito vrijedi da se sirovo mlijeko spontano ukiseli, a kuhano usmrdi. Naravno da su moguća iznenađenja, ali ovo je pravilo. Kuhano mlijeko se ukiseli kada mu dadeš nekakav starter, dočim se u sirovom mlijeku već nalazi starter za kiseljenje. Jednako tako se u MM nalaze dobre kulture ako mama nije pod antibioticima.

  22. #72
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Citiraj emma1 prvotno napisa Vidi poruku
    Odnedavno kupujem mlijeko na mljekomatu i nadam se da će ih u budućnosti biti više.

    Pitanje za iskusne - koliko dugo mi može takvo friško mlijeko stajati u frižideru a da se ne pokvari? I da li će se uopće pokvariti tj. biti neupotrebljivo ili će samo preći u kiselo mlijeko koje je onda opet upotrebljivo?
    Friško mlijeko može stajati 2-3 dana u hladnjaku sigurno, a ako se ukiseli možeš ga dalje koristiti kao kiselo .

    Kuhano mlijeko ako se ukiseli onda je pokvareno.

    Ako ti se svježe mljeko ukiseli možeš od njega napraviti sir.

  23. #73
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    ljudi, kakvo je ono Dukatovo novo bio mlijeko, eko mlijeko, kako li se već zove?

  24. #74
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pa... Dukatovo je. Dakle, ja ga ne kupujem. Povjerenje se stječe vremenom, a ne novom šarenom ambalažom.

  25. #75
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Pa... Dukatovo je. Dakle, ja ga ne kupujem. Povjerenje se stječe vremenom, a ne novom šarenom ambalažom.
    Ma da, to je i meni prvo palo na pamet. Ne bih ga kupila, ali sam ga tek u trgovini skužila (ne gledamo tv) pa mi nije bilo jasno, je li svježe, trajno, što mu to uopće znači bio mlijeko... i tak...
    Baš smo MM i ja komentirali te krave na pašnjacima... pašnjake kao da su izvukli iz Teletabisa

  26. #76
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Ma da mi je samo znati gdje su našli toliko eko i bio farmi u Hrvatskoj da zadovolje tržište.

    pašnjaka ima ali ne i krava...

  27. #77
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Ja bih preporučila Vindijino novo svježe mljeko , u bocama .

  28. #78

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Meni se sve čini da je Dukatovo "bio" isto što i Vegetino "natur" Varam te Bože. Druga ambalaža i ime, a sastojci jednako štetni kao i prije

  29. #79
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    E baš tako..."natur" i bio a smućkano u labosu....

  30. #80
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    ljudi, ta se pohvalim, napokon sam otkrila da i na našoj pijaci ima domaćeg putra pa već drugi vikend kupujem super putar - 30 kn/kg
    od tih sam ljudi kupila i domaće mlijeko, dvije litre, slistili smo ga odmah
    e sad, zanima me, vrijedi li zamrznuti mlijeko? kaže tip, kad se skuha u frižideru traje 5 dana, ali ja bih voljela kupiti više pa da imam od vikenda do vikenda (ako kupim u sub, već u sr. moramo popiti)
    ne znam koliko je dobro smrzavati u plastičnim bocama, mislim, znam da se može, ali ne znam koliko ta plastika utječe na mljeko?

  31. #81
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    možeš zamrznuti, mi često zamrzavamo mlijeko i sirutku, ali recimo ako zamrzneš skutu i sir ostat će ti nekako zrnati kad se odlede (nekad i to napravimo da se ne baci, ali je onda bolje nekako ih termički obraditi, u kolače ili nešto drugo, zbog strukture)

    e sad da li plastika utječe - nisam sigurna utječe li već ovako bez temperaturnih promjena, ja svakako izbjegavam zagrijavanje plastike ali za zamrzavanje mislim da nije preopasno

  32. #82
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ne baš. Osim što zaleđivanje djeluje jednako blagotvorno na mlijeko kao i kuhanje, doći će do puno veće separacije i neće ti se svidjeti kad se odmrzne. Probaj rađe razmišljati u okvirima prednosti trenutka: kad ima svježeg mlijeka potamaniš ga odmah.

  33. #83
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    SikaPika kod koga, opiši mi bakicu. I ja bih kupila, malo me strah probati sirovo mlijeko, al kud puklo da puklo.

    Zloćko i ostali mlijekoznalci koje mlijeko je najbolje? Mislim na ova kupovna iz trgovine.

  34. #84
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    dorotea, nije ti to bakic, oni imaju stakleni štand, baš malu mljekarsku "firmu", dolaze iz Valpova - Mala mljekara d. o. o.
    kad ulaziš u zatvoreni dio pije, tamo sa sredine, sa zapadne strane, oni su baš između tih dvojih vrata
    sa strane su štandovi - hladnjaci s jajima i tijestom
    e sad, mlijeko se mora naručiti jer brzo ode, ali putra i jogurta ima
    ni jedna druga žena koja prodaje sir, vrhnje i mlijeko nema putar i jogurt, samo ovi, a imaju i potvrdu o ispravnosti

  35. #85
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Kakvo je Veronikino mlijeko? Isplati li ga se kupovati?

  36. #86
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Eh, da, nedavno sam saznala da trajno mlijeko nakon što mu istekne rok trajanja biva vraćeno u tvornicu na ponovnu pasterizaciju. Taj se postupak može ponavljati 5 puta. Na podnožju tetarpaka bi trebali biti napisani brojevi od 1 do 5. Onaj broj koji nedostaje označuje koliko je puta to mlijeko bilo pasterizirano.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    veronikino mlijeko je za sada najkvalitetnije od svih drugih kupovnih.
    također i svi drugi njihovi mliječni proizvodi.

  38. #88
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Ne baš. Osim što zaleđivanje djeluje jednako blagotvorno na mlijeko kao i kuhanje, doći će do puno veće separacije i neće ti se svidjeti kad se odmrzne.
    hm... ne znam da li je blagotvorno ali po okusu i izgledu je jednako, bar meni

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, da, nedavno sam saznala da trajno mlijeko nakon što mu istekne rok trajanja biva vraćeno u tvornicu na ponovnu pasterizaciju. Taj se postupak može ponavljati 5 puta. Na podnožju tetarpaka bi trebali biti napisani brojevi od 1 do 5. Onaj broj koji nedostaje označuje koliko je puta to mlijeko bilo pasterizirano.
    ja mislim da je to hoax
    baš sam gledala tetrapake i nigdje nema tih brojeva
    osim toga već sam negdje napisala, kad bi i bilo istina, da mi to zvuči kao najmanje zlo od onoga što se već zna o mliječnoj industriji

  39. #89
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Na podnožju Zbregov mlijeka, a i drugih smo našli (MM i ja sad u trgovini prilikom kupnje mlijeka imamo novu zanimaciju - traženje tih brojeva), malo odvrni onaj trokutić na podnožju. Vrlo domišljato oni tu informaciju sakriju.

  40. #90
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citiraj marijanada prvotno napisa Vidi poruku
    veronikino mlijeko je za sada najkvalitetnije od svih drugih kupovnih.
    također i svi drugi njihovi mliječni proizvodi.
    Iznenadila sam se neki dan kad sam radila kefir s njihovim mlijekom. Vadim gljivu i ispirem je, a prsti mi masni kao da diram maslac. Za razliku od vodenastih mlijeka mnogih drugih proizvođača.

  41. #91
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    I ja sam oduševljena s Veronikom! Svakako preporučam!
    Nama je fino mlijeko, jogurt, putar, sirevi (sve vrste) i namazi. Stepko i sirutku ne volim pa ne kupujem.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj enchi prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam oduševljena s Veronikom! Svakako preporučam!
    Nama je fino mlijeko, jogurt, putar, sirevi (sve vrste) i namazi. Stepko i sirutku ne volim pa ne kupujem.
    Slažem se. Veronika mlijeko me prvo ljetos šokiralo jer mi se brzo pokvarilo (valjda smo je držali neko vrijeme u autu prije nego smo došli doma), ali se ispostavilo da je to zato jer je zbilja friško i ima najmanje kemije pa se brzo događaju prirodni procesi kojih u trajnom mlijeku nema, tj. odgođeni su.

    Isto radim kefir s kefir gljivom i s Veronikinim mlijekom je definitivno najbolji kefir.

    U njemu se nove kefir-gljive množe ko lude, očito i njima paše, tako da ih uvijek imam za podijeliti kome sam obećala.
    Posljednje uređivanje od Nena-Jabuka : 09.11.2011. at 12:37

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •