Stranica 2 od 11 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 517

Tema: Curica mi je na granici pretilosti ,što sad

  1. #51

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    530

    Početno

    Citiraj majahi prvotno napisa Vidi poruku
    Malo se ne slažem sa tvojim komentarom,dakle na granici pretilosti je ,znam čime hranim dijete i kakve je građe ,i jako neugodan izraz moje dijete je normalno ,dakle da sam objektivna i da ne reagiram na komentare doktorice nebi ovdje postavljala pitanja .
    Hvala na tvom odgovoru ,ali mislim da ipak postoji razlika u građi djeteta i slobodno mogu reć da znam razliku između debelog i granici pretilosti
    Pa ne moraš se ti uopće slagati s onim što sam ja rekla, rekoh da je predebelo po krivulji, točno piše: This child is overweight (preteško), a ti si prevodi kako god hoćeš...normalno/nenormalno...nije mi jasno stvarno, normalno je i moje mršavo i tvoje možda preteško dijete, riječ normalno sam upotrijebila, aludirajući na to da je moje dijete u granicama svi mogućih grafikona i krivulja i to nije imalo nikave veze s tobom, a nit mi je bio cilj tebe ili tvoje dijete uvrijediti.

    Šta je tebi neugodan izraz ?

    Neugodno je ono što debela djeca prolaze u školi i okolini, ovo je ništa.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Mi smo reducirali slatkiše i sokove, ali nedovoljno, po tablici također imamo previše kila, borimo se s tim, ali nama je najveća boljka nepokretnost, on je uvijek bio više sjedilački tip, nogomet mrzi, uglavnom vozi bicikl, trčanje mu je isto slaba točka, sve u svemu totalno nesportski tip iako se uvijek bavio i bavi sportom.

  3. #53
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Mondu prvotno napisa Vidi poruku

    Neugodno je ono što debela djeca prolaze u školi i okolini, ovo je ništa.
    o. da. vjerujte.

  4. #54
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj alanovamama prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo reducirali slatkiše i sokove, ali nedovoljno, po tablici također imamo previše kila, borimo se s tim, ali nama je najveća boljka nepokretnost, on je uvijek bio više sjedilački tip, nogomet mrzi, uglavnom vozi bicikl, trčanje mu je isto slaba točka, sve u svemu totalno nesportski tip iako se uvijek bavio i bavi sportom.
    možda nije primjereno pitanje-ali-bavite li se vi sportom? krećete li se vi? mislim-mama i tata

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Pitanje je ok i trebali bi poraditi na tome, jer smo svoj sport zapostavili zbog nemanja vremena, nakon rođenja djeteta, mada to nije neko opravdanje, ali stalno negdje idemo i krećemo se i on s nama ali jako nevoljko.

  6. #56
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Moji ne jedu junk food jer ne mogu medicinski i to je dobra strana njihovih alergija Moram reći u "obranu" svih majki koje posegnu za lako dostupnom i nezdravom hranom da je jako zahtjevno djecu hraniti od do, bez vrtićkih i školskih menza zaprški, vegeta, hrenovki. Mislim moji su jako aktivni, bave se sportom, da bih ih ja nahranila domaćom hranom sedam dana u tjednu 4-5 obroka dnevno, ja kuham svaki dan barem za dva obroka, pakiram im non stop voće, domaće muffine i peciva... Mislim meni je to postalo skroz normalno, ali da radim puno radno vrijeme ja ne znam kako bih to izvela. Dobro ja recimo imam obrnut problem mala mi je sitna, pada ne težini na niske percentile za svaku virozu ili antibiotik, tako da ja moram kuhati i zasitno i raznovrsno i bez alergena i da ne napuhava ) , ali opet, ako se čovjek s time mora sustavno baviti mora se pripremiti da je to onda životni stil za cijelu obitelj odgovralo im to ili ne. (Meni recimo nikak ne odgovara njihova prehrana, ali ko me pita)

  7. #57
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Moji ne jedu junk food jer ne mogu medicinski i to je dobra strana njihovih alergija Moram reći u "obranu" svih majki koje posegnu za lako dostupnom i nezdravom hranom da je jako zahtjevno djecu hraniti od do, bez vrtićkih i školskih menza zaprški, vegeta, hrenovki. Mislim moji su jako aktivni, bave se sportom, da bih ih ja nahranila domaćom hranom sedam dana u tjednu 4-5 obroka dnevno, ja kuham svaki dan barem za dva obroka, pakiram im non stop voće, domaće muffine i peciva... Mislim meni je to postalo skroz normalno, ali da radim puno radno vrijeme ja ne znam kako bih to izvela. Dobro ja recimo imam obrnut problem mala mi je sitna, pada ne težini na niske percentile za svaku virozu ili antibiotik, tako da ja moram kuhati i zasitno i raznovrsno i bez alergena i da ne napuhava ) , ali opet, ako se čovjek s time mora sustavno baviti mora se pripremiti da je to onda životni stil za cijelu obitelj odgovralo im to ili ne. (Meni recimo nikak ne odgovara njihova prehrana, ali ko me pita)
    to hoćeš reći da je lako hraniti zdravo djecu koja idu u vrtić/školu? Ili teško? NIsam skužila.

    Mislim da je vrtićka prehrana neusporedivo bolja od onoga što većina djece jede doma, nažalost.

  8. #58
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    hoće reći ako je jednostavnije djecu prepustiti da ih barem jednom dnevno (a neke i tri puta) nahrani ustanova.

  9. #59
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Niti jedno od tog dvoje. Sori.
    Rekla sam da ako djeca moraju biti na nekom režimu prehrane zbog zdravstvenih teškoća (nama alergije i niska težina, nekome dijabetes, celijakija, nekome pretilost itd.) što ponekad otežava (jako puno dogovaranja s tetom kuharicom, donošenje hrane od kuće...naše pozitivno iskustvo u vrtiću) ili isključuje vrtićku/ školsku prehranu (naše iskustvo u školi gdje su nam rekli da iako imamo nalaz i uputu od liječnika oni jednostavno ne mogu osigurati odgovarajuću prehranu), da to u svakom slučaju zahtejva jako puno posla i truda i da mi je razumljvo da ljudi pokleknu i da iako znaju što je najbolje za dijete jednostavno ne uspijevaju to zbog zadanih okolnosti dovoljno dosljedno provoditi.
    Post je bio napisan više kao vlastito iskustvo i podrška onima koji se moraju primiti posebnog režima dječje prehrane zbog zdravlja

  10. #60
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne znam...
    ne treba meni doktor reći da zdravo hranim djecu niti mi treba anamneza ili medicinska indikacija.
    hranim djecu zdravo jer to tako želim.
    naravno da nije lagano, ali nije ništa lagano.
    zapravo, lakše mi je skuhati lonac ječma nego dići dupe i voditi ih u mekdonalds ili slično.

    i ne, nije mi razumljivo da pokleknu iz tih razloga koje si ti navela.
    jer pokleknemo u mnogočemu.
    ali nije potrebno opravdavati se.
    jer nitko nije savršen.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    894

    Početno

    Ja imam jednu glistu od 115cm i 17kg i malog bucu sa 85cm i 12,5kg.On jede sve ,ona jede što mora.Oboje se hrane zdravo,slatkiša većinom nema.Mali kao "slatkiš" dobije jedan petit keks u 5 dana(prije smo davali u kašicama više,sad ne dajemo),a mala dobije keks,malo čokolade ili nešto poslije ručka ako je kod bake poslije ručka,dakle recimo 2-3 puta tjedno,čipsa i tome sličnog nema. S tim da su izbor koji baka daje najčešće voćni prutići.Najčešće jede kolače(vikend) i drago mi je da ih jede jer je dakle,mala glista,a i to shvaćam "zdravim" slatkišima,ipak je doma pravljeno.Slatkiša doma nema,osim ako ih netko ne donese na poklon,ili ako ne dolaze gosti pa ih u tu svrhu kupim.Isto tako ih jede kod drugih.Sokova nema,pijemo vodu i čaj.

    Kao odgovor na početno pitanje,ako je očito da dijete ima previše kila nema se tu šta razmišljati previše ili čekati da dijete na granici pretilosti postane pretilo.Mislim da niti jednom djetetu "dijeta" u vidu kuhane hrane/lešo,juhe,čušpajz u odnosu na pečeno/pohano,te manjak slatkiša i sokova,te izbacivenje eventualnih obroka iza večere neće škoditi.
    Slažem se također da treba dijete poštedjeti maltretiranja zbog debljine ako je to ikako moguće.Jesti mjesec/dva dana prilagođenu prehranu je ništa u usporedbi sa ožiljcima na samopouzdanju jednog maltretiranog djeteta.

  12. #62
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    ok, ja se ispričavam ako sam fulala temu, očit osam rekla nešto krivo. Stvarno nisam na umu imala neku polemiku, meni je 90posto vremena lakše skuhat lonac ječma, ali ponekad mi je baš mcdonalds/pekara/pizza usput i da ti budem iskrena ne planira mi se baš uvijek baš svaki obrok dan unaprijed. U nekim gungulama ili na nekim rođendanima da mogu pojeli bi, al ne mogu, pa ne jedu. Mi baš i ne možemo često pokleknut jer bi nam se prebrzo obilo o glavu, na žalost, ali samo kažem da kužim ako nekom to nije lako i ako mu u početku bude stvarno komplicirano, ali da je važno -važno je, da se može - može se. Nisam nikog mislila obeshrabrit- dapače

  13. #63
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    moja je glista, visoka i tanka.
    al i ja sam takva i mm
    al je u granicama normale, dakle ne zabrinjavam se.

    oduvijek su mi slatkiši na zadnjem mjestu,
    sladoled, kocka čokolade il slično nakon jela, i to je pravilo od najranijih dana.
    e sad, ona ne jede hrpu stvari, al ja svejedno kuham
    i tako namjeravam i dalje...

    i slažem se s pikulom, uz današnji tempo
    življenja nije baš jednostavno pratiti od do i da
    sve bude po ps-u
    a slažem se i s apricot da ništa nije lagano, tako da...
    roditelj je glavni odgovorni po meni

  14. #64
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku

    i slažem se s pikulom, uz današnji tempo
    življenja nije baš jednostavno pratiti od do i da
    sve bude po ps-u
    a slažem se i s apricot da ništa nije lagano, tako da...
    roditelj je glavni odgovorni po meni
    mene ovaj #tempo života# fascinira
    stalno se spominje #prezaposleni roditelji ne stignu se bavit djecom#
    #prezaposleni ljudi ne dolaze na roditeljske sastanke#
    #prezaposleni ljudi ne stignu se bavit sobom-debeli su i salati#

    koji je to "tempo života" i koji su to "prezaposleni ljudi"?
    koliko je ljudi u našoj državi uopće redovno zaposleno i radi 8h i više?
    koliko od tih ljudi su članovi iste familije?
    koliko ih onda ima strku u vidu putovanja posao/doma/gužve?
    koliko ih onda još ima dodatne aktivnosti?
    koliko ljudi u HR radi popodne/kad dodje doma/navečer/priprema se za posao?
    Koliko ih putuje pa ih nema koji dan doma?
    koliko ih onda nema babe, dide, tete koje uskoče?

    dajte nemojte me! Ta nije ovo Amerika. U Hr u svakoj valjda trećoj obitelji oboje rade, nažalost!!! ili kao rezultat odabira!!Od te svake treće, valjda svaka peta obitelj ima oboje da rade više od 8h, putuju, voze se dugo po gužvi do posla, da ništa ne stignu.


    problem-veliki-je što ljudi NEMAJU PARA i nemaju ZNANJA o zdravoj hrani. U biti, ječam je jeftiniji od mekšita.
    Drugi je problem što nam se neda uvijek sve idealno-pa ljudi smo.

  15. #65
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    krumpirić ja ne znam što si ti raspalila
    je, tempo života je strašan i brz, prebrz
    svi znamo što je to tempo života
    nebi baš sad tražila definicije, jasno je na što mislim

    ja sam radila sad nešto honorarno,
    8 sati dnevno u prosjeku
    i puno sam manje stizala, u odnosu na vrijeme kad ne radim, nažalost) makar sam pješice išla na posao
    5 min. od stana

    i pomislila sam, kad, kad druge majke i očevi
    oni koji rade ovako svaki dan, putuju po uru na posao
    uru s posla
    ma kad ti ljudi išta stignu?
    skuhati, jesti, oprati, porazgovarati?

    ako tu još dodamo faktor neimanja novaca
    pa faktor neznanja o tome da je lonac ječma zdraviji a jeftiniji
    od kile hrenovki ( te nesretne hrenovke, nezaobilazne su kad pričamo o zdravojh hrani)
    eto
    muke ti je ne biti idealan
    Posljednje uređivanje od flopica : 05.05.2011. at 09:04

  16. #66
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    i pomislila sam, kad, kad druge majke i očevi
    oni koji rade ovako svaki dan, putuju po uru na posao
    uru s posla
    ma kad ti ljudi išta stignu?
    skuhati, jesti, oprati, porazgovarati?
    stignu ono što žele i moraju
    stignu ono što odaberu, o tome ja pričam
    ja bi mogla puno više toga mjesto lametiranja po forumu, al eto-trkeljam
    barem ne gledam TV.
    ima ljudi koji stvarno NE Stignu-takvih je vrlo vrlo malo.
    pitam i koliko je onih srednjih, koji oboje rade, putuju po uru na posao, putuju poslovno, nemaju nikog da im pomogne? U RH?
    eto, da riješim misteriju, mi živimo tako
    pa jedemo ječam i kupus, a ne idemo u mekšit, a nismo savršeni
    jednako smo dobri/loši/glupi/pametni ko i svi drugi
    samo smo eto, razlučili, što tijelu napravi hrenovka, a što salata
    nije to ništa mudro, samo kod nas ne postoji edukacija, informacija-o važnosti zdrave hrane. Postoje aparati za čokolade u školi i reklame za margo kao zdravu hranu Postoje hrenovke "pucaju" reklame, ne zna nitko od čega se prave.
    Postoje ljudi koji uglavnom misle da je monte mliječni obrok.
    Moja djeca su jela monte-kupila im baka-i ja sam im dala. Ali znaju da monte nije mliječni obrok, nego glupost.

    eh,da, i naravno da žderemo pizzu i pijemo pivu, i onda znamo da smo napravili iznimku, da nismo jeli dobro

    Mislim da uopće nije problem u vremenu i volji, prošetajte nekad dućanima i pogledajte što ljudi kupuju, trpaju u košare i jedu. Jednostavno se ljudi u globalu nekvalitetno hrane, jer ne znaju što to radi tijelu, ili jer im nije stalo.

  17. #67
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    flopice, ja potpuno razumijem krumposicu.
    mislim, razumijem i tebe, ali se ne pitam zažto se krumpiric žesti.

    jer, istina je da nas naši odabiti i uvjerenja često košatju i živaca i vremena i zdravlja, ali samo je važno koliko nam je doista stalo.

    ja sam sigurna da se sve može, ako pronađemo u sebi volje i energije.
    i najčešće nam ne nedostaje ni vremena ni novca... niti ičega što uvijek i političari nabrajaju pod "izostanak resursa".
    treba volje i htijenja.
    znanje svakako obuhvaća obje te pretpostavke. i svaka od njih podrazumijeva i znanje.

    jer, hebemmu, ni za ječam ne treba više od desetak minuta kuhanja.
    a nahraniš cijelu obitelj za manje od 10 kuna.
    i, što je najbolje, nema nikakvih loših posljedica, a ne moraš čitati ni deklaraciju.

  18. #68
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ajme, apri, ali hrana mora bit bar donekle zanimljiva. Znam kako vi doma jedete, ali većini ljudi je to ubitačno dosadan meni. Ako ćeš iti malo duha unijet u kuhanje, onda to nikako nije 10 minuta. Onda, meni su od ogromne, ogromne važnosti izlasci na zrak i kretanje. Ja kad u dan ubacim mužev zahtijevan posao, moj sada zahtijevan posao, šetnju od sat i po-dva, kućne poslove koji su na nivou održavanja nužnog, potrebu da nam dani ne prolaze u nervozi što ne stižemo ništa - nije mi kuhanje peace of cake, nije nikako. Ako ga stavim na pijedestal i sve podredim njemu - da, naravno, onda možemo govorit o odabiru. Ali toliko je još bitnih odabira u danu, bitnih i za život i za zdravlje...
    Ovo o needuciranosti se slažem, do kraja. Tim je i teže s prehranom funkcionirat kako treba, jer običaji ti idu u kontru.

    A gledaj, sama kažeš: "naši odabiri nas koštaju i živaca i vremena i zdravlja". Upravo o tome se radi: ako nas odabir zdravog života na kraju košta narušenog zdravlja, a onda smo malo upali u paradoks...

  19. #69
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ma razumijem i ja krumpirić
    zapravo sam bunovna i pijem kavu i ne mogu sebi doć
    pa i čitam ko u bunilu, nisam bistra
    uglavnom ja dijelim jednak stav
    i vidim u dućanu kako ljudi grabe stvarno samo smeće
    i uvijek se čudom čudim u sebi
    jer mi ništa od toga ne konzumiramo

    i ja recimo jedina od svih prijateljica kuham za svoju obitelj
    namirnice tipa leća i ječam
    i onda kad frendice od E. dođu kod nas
    pa ih ponudim ručkom, kad pitaju što je to
    pa ja objasnim, oni ne mogu sebi doći
    misle da je to neka egzotična hrana
    ja ne znam da li bi se smijala il bi plakala, al majke mi

    i vjerujte da se često zbog prehrane nalazim na udaru

    ne baš direktnom, al ima posprdnih, kakti šaljivih komentara
    na račun mojih variva i takotoga
    samo što ja to sve uzimam s dozom humora
    jer nemam volje ni želje ikome išta objašnjavati
    pogotovo ne da je djetetu bolje i korisnije da pojede
    jednu jabuku iz bakinog vrta nego stotinu monta i dukatina

    a sad stvarno idem , krenula sam zamjeniti vrećice u dm
    i kupiti paket leće, pofalilo mi!

  20. #70
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme, apri, ali hrana mora bit bar donekle zanimljiva. Znam kako vi doma jedete, ali većini ljudi je to ubitačno dosadan meni. Ako ćeš iti malo duha unijet u kuhanje, onda to nikako nije 10 minuta. Onda, meni su od ogromne, ogromne važnosti izlasci na zrak i kretanje. Ja kad u dan ubacim mužev zahtijevan posao, moj sada zahtijevan posao, šetnju od sat i po-dva, kućne poslove koji su na nivou održavanja nužnog, potrebu da nam dani ne prolaze u nervozi što ne stižemo ništa - nije mi kuhanje peace of cake, nije nikako. Ako ga stavim na pijedestal i sve podredim njemu - da, naravno, onda možemo govorit o odabiru. Ali toliko je još bitnih odabira u danu, bitnih i za život i za zdravlje...
    Ovo o needuciranosti se slažem, do kraja. Tim je i teže s prehranom funkcionirat kako treba, jer običaji ti idu u kontru.

    A gledaj, sama kažeš: "naši odabiri nas koštaju i živaca i vremena i zdravlja". Upravo o tome se radi: ako nas odabir zdravog života na kraju košta narušenog zdravlja, a onda smo malo upali u paradoks...
    a ne znam koliko je vremena više potrebno za skuhat nešto zdravo od nezdravog. Čak i ako je inovativno to zdravo?
    Baš sam se sjetila onog nekog statističkog istraživanja da prosječna HRvatica (ne Hrvat, di bi on) svaki dan kuha-al ju nije briga jel to što kuha zdravo.

  21. #71
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme, apri, ali hrana mora bit bar donekle zanimljiva. Znam kako vi doma jedete, ali većini ljudi je to ubitačno dosadan meni. Ako ćeš iti malo duha unijet u kuhanje, onda to nikako nije 10 minuta. Onda, meni su od ogromne, ogromne važnosti izlasci na zrak i kretanje. Ja kad u dan ubacim mužev zahtijevan posao, moj sada zahtijevan posao, šetnju od sat i po-dva, kućne poslove koji su na nivou održavanja nužnog, potrebu da nam dani ne prolaze u nervozi što ne stižemo ništa - nije mi kuhanje peace of cake, nije nikako. Ako ga stavim na pijedestal i sve podredim njemu - da, naravno, onda možemo govorit o odabiru. Ali toliko je još bitnih odabira u danu, bitnih i za život i za zdravlje...
    Ovo o needuciranosti se slažem, do kraja. Tim je i teže s prehranom funkcionirat kako treba, jer običaji ti idu u kontru.

    A gledaj, sama kažeš: "naši odabiri nas koštaju i živaca i vremena i zdravlja". Upravo o tome se radi: ako nas odabir zdravog života na kraju košta narušenog zdravlja, a onda smo malo upali u paradoks...
    ti si potpuno u pravu.
    i jest da su mnogi od nas upali u paradoks.
    jer sam sigurna da mi ni psihički ni fizički nije koristilo što sam se dizala u pet kako bih osigurala zdrav obrok.
    ili što za svaki izlet pripremam zdravu hranu, kada bi mi jednostavnije bilo u intersparu kupiti sendvič.

    ali ja sam sigurna da bih i više "oboljela" da to ne napravim.
    tako da sam time... za... zeznula paradoks.

  22. #72
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i, moram priznati da ne razumijem ovaj dio sa boravkom na zraku?
    misliš da mi po cijele dane sjedimo doma i jedemo ječam i leću.
    ne kužim.

  23. #73
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    apri, ti si slučaj za sebe i nisi mjerilo ničega
    Aha, sad vidim ovaj dodatak.
    Nemam ja pojma šta vi radite, ne mislim da samo sjedite i jedete ječam i leću, lool.
    Nego hoću reći da dan ima 24 sata, i da ima puno toga što je važno za zdravlje i za život. I da nekad jedno izvisi na račun drugog.
    krumpirić, je, može se kuhati i zdravo i nezdravo, u jednako vremena.
    Rasprava je krenula od pikuline primjedbe da ako je pod must da svaki obrok bude biran i iznimno kvalitetan, da je to onda stil života za cijelu obitelj. Meni se to čini tako očigledno razumljivo i točno, ali vama dvjema izgleda da ne, pa ok.
    Naravno, ljudi imaju i različite sposobnosti nošenja s obavezama.

  24. #74
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa naravno da je i meni ok da zdrava prehrana postane stil života.
    pa zar to nije slučaj i naše obitelji?
    ali mi nije sjeo dio da za takvo što moraš imati medicinsku indikaciju.
    zar o zdravoj prehrani brinu samo roditelji alergičara?

    to mi je bilo upitno i to sam i naglasila.

    i nikako ne mislim da je ručak za koji treba malo vremena nemaštovit i dosadan.
    tu si me čak i uvrijedila
    Posljednje uređivanje od apricot : 05.05.2011. at 10:13 Razlog: tipfeler s kojim ne bih mogla živjeti

  25. #75
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    pa ne kužim-ja se i slažem s tom pikulinom primjedbom, da je to stil života za cijelu obitelj, ali se ne slažem da je prepreka istome vrijeme i novac-prepreka je uglavnom nedostatak želje i/ili znanja. Zato sam poviše pitala alanovu-vježbaju li i kreću li se oni?
    I jedno i drugo je dio života čitave obitelji i ne može se primjeniti na djecu-a da se ne primjeni na roditelje.

  26. #76
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    i nikako ne mislim da je ručak za koji treba malo vremena nemaštovit i dosadan.
    tu si me čak i uvrijedila
    da, mislim, meni je zapravo ako se krene od postavke da su npr.variva il nešto zdravo namaštovito i dosadno, a pečeni krumpiri i meso zanimljivi-odmah sve palo u vodu.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    mene ovaj #tempo života# fascinira
    stalno se spominje #prezaposleni roditelji ne stignu se bavit djecom#
    #prezaposleni ljudi ne dolaze na roditeljske sastanke#
    #prezaposleni ljudi ne stignu se bavit sobom-debeli su i salati#

    koji je to "tempo života" i koji su to "prezaposleni ljudi"?
    koliko je ljudi u našoj državi uopće redovno zaposleno i radi 8h i više?
    koliko od tih ljudi su članovi iste familije?
    koliko ih onda ima strku u vidu putovanja posao/doma/gužve?
    koliko ih onda još ima dodatne aktivnosti?
    koliko ljudi u HR radi popodne/kad dodje doma/navečer/priprema se za posao?
    Koliko ih putuje pa ih nema koji dan doma?
    koliko ih onda nema babe, dide, tete koje uskoče?

    dajte nemojte me! Ta nije ovo Amerika. U Hr u svakoj valjda trećoj obitelji oboje rade, nažalost!!! ili kao rezultat odabira!!Od te svake treće, valjda svaka peta obitelj ima oboje da rade više od 8h, putuju, voze se dugo po gužvi do posla, da ništa ne stignu.
    Većina ljudi oko mene su na radnim mjestima gdje je 8 sati rada minimum, putovanja su česta i višednevna,
    rad vikendom čest,imamo kredite za jedini stan, malu djecu. Putujemo na posao i s posla 30-45 min i td.
    Nismo to birali, niti si o tome maštali, ja i MM bi prvi rado radili duplo manje za duplo manje novaca, pa
    da više nemamo tu ispriku manjka vremena...za kvalitetnu prehranu, za odgoj djece isl.

  28. #78
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    nisam sve čitala ali bi se lagano mogla uključiti u temu. i moja cura jako voli jesti, pogotovo slatko. A još je alergičarka. I baš zato, kod mene se dogodila suprotna stvar, pa joj na puno stvari progledam kroz prste. Nemam joj snage izbaciti slatko, pa se onda iskilavim pekući kolače, jer mi je draže da pojede nešto u što znam što sam stavila. Ali ja u kolačima koristim običan šećer.

    I znam da bi njene astma bila bolje kontrolirana da ne jede slatko, ali jednostavno ne mogu. I zato sam pribjegla drugim metodama a ne izbacivcanjem šećera. Ali me to i dalje muči. I morati ću se trgnuti.

  29. #79
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj krojachica prvotno napisa Vidi poruku
    Većina ljudi oko mene su na radnim mjestima gdje je 8 sati rada minimum, putovanja su česta i višednevna,
    rad vikendom čest,imamo kredite za jedini stan, malu djecu. Putujemo na posao i s posla 30-45 min i td.
    Nismo to birali, niti si o tome maštali, ja i MM bi prvi rado radili duplo manje za duplo manje novaca, pa
    da više nemamo tu ispriku manjka vremena...za kvalitetnu prehranu, za odgoj djece isl.
    ja te razumijem, ako itko. Samo ja nebi radila manje, jerbo nebi onda imala di živjeti. TJ. bi radila manje-al za istu plaću ))
    ali to nije "današnji tempo života"-koji je prosječan za RH-za to možeš vidjeti podatke HZZ.
    prehrana s time nema nikakve veze, btw., nikakve veze između loše hrane i brzog tempa.

  30. #80
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ajoj, onda oprosti. Nisam mislila vrijeđati.
    Uopće se ne radi o pečenim krumpirima i mesu/varivu.
    Radi se o raznolikosti i dorađenosti jela. Ako odbaciš sva jela za koje treba više od pola sata, onda si sužavaš izbor podosta. Ako ti je krem juha smiksane tikvice+malo vrhnja, super. Ipak, meni je krem juha neusporedivo ukusnija ako je dorađenija - sa više sastojaka, s kratkim prodinstavanjem da povrće zamiriše, možda s povrtnim temeljcem...
    Radim ja i ove bazične. Ali mi postane...dosadno. Unošenje nutrijenata, umjesto jela.

    Međutim, meni je ovo sad već previše cjepidlačenja i seciranja.

    Ja pikulu nisam shvatila da je zdrava prehrana samo za alergičare, nego da je zdrava prehrana veliki posao i da nije čudo ako ljudi tu nisu čistunci kad nemaju tako veliki motiv kao što je zdravlje djeteta. S tim ja ne govorim o hranjenju većinom čipsom i colom, nego o dobrome koje ipak nije idealno (a niti se zna šta je idealno).

    I ne razumijem ovu silnu strogost, i ovaj stav "nema isprike". Mislim, možemo za sve tako, i to je način. Nije moj način. A nije ni način savjetnica za dojenje, na primjer. Ne govorite ženama: nećemo sad tražit isprike, zna se šta treba, ako ne uspiješ, tvoja odgovornost, sve je do životnih izbora!

  31. #81
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ajoj, onda oprosti. Nisam mislila vrijeđati.
    Uopće se ne radi o pečenim krumpirima i mesu/varivu.
    Radi se o raznolikosti i dorađenosti jela. Ako odbaciš sva jela za koje treba više od pola sata, onda si sužavaš izbor podosta. Ako ti je krem juha smiksane tikvice+malo vrhnja, super. Ipak, meni je krem juha neusporedivo ukusnija ako je dorađenija - sa više sastojaka, s kratkim prodinstavanjem da povrće zamiriše, možda s povrtnim temeljcem...
    Radim ja i ove bazične. Ali mi postane...dosadno. Unošenje nutrijenata, umjesto jela.

    Međutim, meni je ovo sad već previše cjepidlačenja i seciranja.

    Ja pikulu nisam shvatila da je zdrava prehrana samo za alergičare, nego da je zdrava prehrana veliki posao i da nije čudo ako ljudi tu nisu čistunci kad nemaju tako veliki motiv kao što je zdravlje djeteta. S tim ja ne govorim o hranjenju većinom čipsom i colom, nego o dobrome koje ipak nije idealno (a niti se zna šta je idealno).

    I ne razumijem ovu silnu strogost, i ovaj stav "nema isprike". Mislim, možemo za sve tako, i to je način. Nije moj način. A nije ni način savjetnica za dojenje, na primjer. Ne govorite ženama: nećemo sad tražit isprike, zna se šta treba, ako ne uspiješ, tvoja odgovornost, sve je do životnih izbora!
    Amen.

  32. #82
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    "zdravlje djeteta" - u smislu vrlo očite i neposredne štete po zdravlje.

  33. #83
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Malo me deprimirao onaj bmi link... po njemu mi je dijete overweight - na 91. percentilu. Iako ne spada u ovu skupinu nego puno mladju... Valjda bude bolje kad malo naraste... ona ne jede nezdravo, i puno se krece, ali sto to vrijedi kad obozava jesti i jede stvarno puno i to s takvim odusevljenjem... Kalorije su ipak kalorije, bile one u stangici cokolade ili u pola kile jagoda...

  34. #84
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    apri, htjela sam ti napisati da, ako se ti već vrijeđaš, da se ja onda ljutim što svodiš raspravu na osobni nivo. Prvo si me pitala da što ja mislim da vi doma radite, a onda si se i uvrijedila na moj post. Međutim, vidim da sam ja zapravo počela s tim da znam kako vi doma jedete. Nije mi namjera bila uopće da rasprava bude osobna, nego ti zaista često pišeš o tome kako kuhaš i kako se hranite i to i promoviraš dosta aktivno pa je to postalo nekako javna stvar, ajmo reć, "aprina škola". Pa sam u tom smislu pisala, kao da komentiram mediteransku prehranu u odnosu na kontinentalnu, recimo...Ako sam krivo protumačila tvoj tvoj forumski angažman oko prehrane, ispričavam se. Stvarno ne želim ničije osobne izbore i živote secirati, nego mi je namjera bila raspravljati generalno.
    Posljednje uređivanje od vertex : 05.05.2011. at 11:23

  35. #85
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    da, meni uopće nije namjera bila pisati o sebi, nego generalno, o zaposlenim obiteljima kojima je zdrava prehrana - izbor.
    ti si me prozvala, pa sam se morala "braniti".
    a o našoj prehrani pišem na receptima, tamo se to i očekuje od svake od nas.

  36. #86
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    vertex-za maštovito kuhanje treba vremena-za nemaštovito ne (al dobro, treba i znanja i volje i talenta)
    kakve to ima veze sa ZDRAVOM hranom, ne kontam?
    dok pofrigaš 4 ture pomfrita i šnicela treba ti više vremena nego dok napraviš ko zna kakav zdravi obrok.

  37. #87
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ali možeš doma imat 50 kila kumpira i škrinju punu šnicela, pa ne moraš svaki dan na pazar po tikvice i pome.

  38. #88
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Zezam te, naravno. Pa već sam objasnila što mislim, ne znam bolje objasnit. Tj. ne bih detaljnije jer mi postaje smiješno.
    Mislim, ja upravo jedem integralnu rižu i tikvice sa češnjakom iz woka.
    A skuhala sam to jučer u isto vrijeme s juhom od brokule i batata za večeru i pilećom juhom za A. i M. za danas i sutra.
    Posljednje uređivanje od vertex : 05.05.2011. at 11:57

  39. #89
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Zezam te, naravno. Pa već sam objasnila što mislim, ne znam bolje objasnit. Tj. ne bih detaljnije jer mi postaje smiješno.
    Mislim, ja upravo jedem integralnu rižu i tikvice sa češnjakom iz Woka.
    A skuhala sam to jučer u isto vrijeme s juhom od brokule i batata za večeru i pilećom juhom za A. i M. za danas i sutra.
    šta nas onda zahe... :heheh

  40. #90
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Jer hoću da se vrednuje moj trud kao izuzetan .

  41. #91
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa nije vertex mislila na kuhanje mesa i krompira nego na zdrava jela, ali obogaćenija.
    kužim ja što ona govori.

  42. #92
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    pa nije vertex mislila na kuhanje mesa i krompira nego na zdrava jela, ali obogaćenija.
    kužim ja što ona govori.
    kužim i ja
    zdravo jelo obogaćeno-više vremena
    nezdravo jelo obogaćeno-isto više vremena
    iliti, vrijeme nema veze sa zdravljem jela, nego sa bogatstvom )))))

  43. #93
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    da... nažalost se puno toga na to i svodi.

  44. #94
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Jer hoću da se vrednuje moj trud kao izuzetan .
    eto da se i ja razotkrijem i ja hoću medalju za kuhanje zato sam se javila na temu -sve ostalo je sporedno

  45. #95
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    eto da se i ja razotkrijem i ja hoću medalju za kuhanje zato sam se javila na temu -sve ostalo je sporedno
    moraš se izjasnit-koliko bogato kuhaš?

  46. #96
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno


  47. #97
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    samo da se javim, vidim opet se variva spominju
    slažem se sa vertex, ali i sa krumpirić jer ni ja ne ponosim tu rečenicu o prezaposlenim roditeljima mislim, možda jesu, al brate mili o tome stalno slušam, od roditeljskih sastanaka, radionica u vrtiću/školi... i nervira me užasno

    inače, ja se držim svoje zdrave prehrane. i fakat sam uvjerena da je tako zdravo. ali moja zdrava hrana ne uključuje dizanje u pet pod nikakvim okolnostima

    đizs, u tri rečenice sam uspjela ubaciti više od 5 smajlića : roll :

  48. #98
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Tisina, s prezaposlenosti, jel, dok ne probate kupovati namirnice, kuhati, a onda i jesti u ovim prekobarnim krajevima. Uz posao, a bez djece. Samo s muzem i mackom.

  49. #99
    lisica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    384

    Početno

    zdrava prehrana..da, mi se trudimo, krumpir je na jelovniku možda jednom u 2 tjedna i to kao dodatak nekom ćušpajzu i samo zato jer ga baka prokrijumčari. isto tako pohance- radi kad dolazi i druga snaha i sin.. slatkiši ne svaki dan, od grickalica štapići. vani smo od-do ko drekeci na cesti i situacija je sljedeća: starija debeljuca, mlađa ispod prosjeka.. mlađa količinski pojede isto kao i starija, kad smo vani često puta je bole noge pa jenosim, starija cijelo vrijeme hoda. ima li veze ili nema da MM ima preko stotke iako je sportski tip a ja sam suha. debeljuška na njega, glista na mene. s tim da glista i ja mlatimo kiselo vrhnje i majonezu( ok, sramim se tog dijela ali moram priznati) a MM i starija kćer se groze, preferiraju putar, prepečeni kruh, domaći sir.
    i šta da kažem...zabranili su nam i suhe keksiće jer i kad nas 2 pojedemo pol kile u 2 dana a njih dvoje par komada-njima se vidi.. neki princip ćemo morati smisliti, glupo je opravdavati se genetikom makar sve vuče na to.

  50. #100
    Nataša T. avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    86

    Početno

    Sve je to lijepo što pišete o zdravoj prehrani, ali meni je to neizvedivo...
    Možda imate koji savjet.

    Naime, moj stariji sin je malo jači ima 6 god i 25 kila, ne znam koliko je visok, pa ne mogu projeriti percentile.
    U vrtiću ga tete uvijek hvale da jako lijepo jede, ali doma je to živa katastrofa. Mislim, pojede on puno, ali uglavnom samo ono što voli, a to su redovito stvari koje debljaju (pašta bez umaka, kruh i putar, griz, pohano meso i sl., uglavnom ugljikohidrati) Od zelenog povrća pojede blitvu ili špinat. Ili grašak.

    I svaki ručak je svađa i natezanje. Mislim da najzdravije pojede kad skuhamo nekoliko namirnica, ali odvojeno. Ali i tada bira uglavnom nezdravije stvari.

    Bilo koju šarenu maneštru (jel maneštra=varivo?) mi je nemoguće skuhati jer on neće tikvice, neće ovo neće ono... U zadnje vrijeme je počeo odbijati čak i mrkvu.
    Zar da kuham maneštru od graška, riže i krumpira?
    Mislim da mu ponudim ječam ili zobenu kašu da bi prošvikao.

    Za doručakjede isključivo jednu od ovih kombinacija: kruh/putar, griz, čokolino ili one čok kuglice ili ponekad voćni jogurt. Rijetko hoće šunke, sir neće nikakav.
    Kad je za ručak pašta (što isto pokušavamo izbjeći) on neće nikakav umak, nego isključivo suhu paštu...
    Itd, itd.

    Evo svježeg primjera:
    jučer je cijeli sat vremena plakao jer nije htio jesti rižoto s lignjama, a zaista je bio jako gladan.

Stranica 2 od 11 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •