Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Batat - kako početi/iskustva

  1. #1
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno Batat - kako početi/iskustva

    Mi koristimo batat umjesto krompira i rado bi ga probala i zasaditi ali prva je prepreka sto u sjemenarnama nema sadnica...
    Vidim na netu da ih samo u Zg na nekom institutu ima, to mi je neizvedivo..jeli netko probao?

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    202

    Početno

    Citiraj BP prvotno napisa Vidi poruku
    Mi koristimo batat umjesto krompira i rado bi ga probala i zasaditi ali prva je prepreka sto u sjemenarnama nema sadnica...
    Vidim na netu da ih samo u Zg na nekom institutu ima, to mi je neizvedivo..jeli netko probao?

    Vidim da si iz Ri, neki dan je bilo sadnica batata na glavnoj placi, visokih cca 20 cm.

  3. #3
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    Pred kraj 5 mj ovdje u Labinu ih ima u agrariji pa pretpostavljam da ih netko i u Rijeci i okolici drži. Pokušaj pitati na http://www.visnjica.hr/ pošto oni uzgoje većinu sadnica i batata i zemlji.
    Mi smo probali jednom, malo kasno smo ih zasadili, već početkom 6. trebalo bi ranije. Bili smo na nekom predavanju o uzgoju prije par godina, ukratko, nagrtati, nagrtati i nagrtati, dobro podnosi sušu. Kupila sam prošle godine u Merkatoru neki kao eko-batat, mislim baš iz Istre i zapravo nije bio puno veći od mojeg, jedva četvrtina veličine onog koji se kupi normalno u dućanu. Vidim da i ovdje imaju sadnice:
    http://www.facebook.com/?ref=logo#!/...96059110433235
    samo meni se po slikama čini (no možda sam krivo vidjela) da ih oni uzgajaju kao krumpir, dakle iz prošlogodišnjih gomolja a na tom predavanju su rekli da im nije uspjelo tako ga razmnožiti, tj da ne rodi.

  4. #4
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    thanks, bas cu ic potraziti na placu Kina...Masenka ovo na fb je zakon ,idem im pisati!¨
    Ako jos ima netko bas sa iskustvom...welcome

  5. #5
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nase iskustvo je - nis' od batata. Prosle godine smo posadili 12 sadnica raznih sweet potato vrsti, ali sve sto smo dobili su mali jadni gomolji koje na kraju nismo ni jeli. Vise srece drugi put, valjda.

    (No sve ovo je, jel, u nekoj skroz drugoj klimi...)

  6. #6
    Iva78 avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13

    Početno

    OBOŽAVAM batat! Najomiljeniji način pripreme je: dobro ga operem, stavim na foliju u pećnicu (200 C) i pečem sat i pol do dva sata. Ako su veliki komadi, izrežem na pola. Dečko i ja smažemo pola kile svaki. Nije potrebno stavljati maslac na batat - samo pokvari okus i... nije baš zdravo. Batate naručujemo s eko farme blizu Zagreba od Zdenke Dodig, a ona ti može reći gdje možeš nabaviti sadnice. probali smo sve i posadili kod bake na selu. Najrađe naručimo od Zdenke. Super žena! Pogledaj video: http://youtu.be/2G1kO8467sc

  7. #7
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    Samo da se pohvalim, jučer smo izvadili dio batata za ručak i baš je lijepo uspio i preeefinii je . Čak i uz katastrofalnu sušu ove godine jako lijepo su narasli, ne kao oni u dućanu, ali opet veliki.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,416

    Početno

    nama se nije svidio
    pekli smo ga u foliji
    okus mu je bio nešto između kesten pirea i pasirane mrkve ...

  9. #9
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    BP, jednom mi je batat pao na pod ispod stalaže, pa ga nisam odmah skuzila, uglavnom proklijao je najnormalnije, ko i obicni krumpir.

  10. #10
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Sadili su ga svekiji prvi put ove godine. Izrastao je fenomenalno, ogroman i prefin.
    Sadnice su kupili u nekoj lokalnoj poljoprivrednoj zadruzi, ništa posebno. Posadili su ga ovako kao što Marta kaže, kao krumpir. Nikakve posebne brige oko njega, raste to samo od sebe.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •