Pokazuje rezultate 1 do 4 od 4

Tema: "Prednje" i "stražnje" mlijeko- u čemu je zapravo stvar?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno "Prednje" i "stražnje" mlijeko- u čemu je zapravo stvar?

    Potaknuta sam jednom drugom temom (http://forum.roda.hr/threads/65023-Molim-savjet) gdje se spominjalo "prednje", manje masno mlijeko - ono na početku podoja, i "stražnje", više masno mlijeko, ono pred kraj podoja...
    Evo malo podataka jer mnoge mame razbijaju glavu oko toga kad ne bi trebale, a tu i tamo kad to može biti problem se ne razmišlja o tome......

    Kopiram se one teme:

    …a da ne spominjemo kako će piti vječito ono slabije kalorično mlijeko koje će tek nadolaziti...pa se neće stići stvoriti "slojevi" mlijeka, kako i spada. Meni su pedijatri savjetovali da nakon temeljitog podoja (u početku, prvih mjesec dana ) treba proći neko vrijeme kako bi se stvorila slojevitost mlijeka (vodenasti, zatim vitaminsko-mineralni, te masni sloj mlijeka), tako da je dobro pričekati barem pola sata do sat...A onda opet staviti na ciku...Opet pričekati, pa opet staviti...Dakle...broj je podoja velik, no dijete nije NEPRESTANO na cici….
    Karen asks: “So, even if he drinks for, like, a minute, and only gets a couple of ounces, that’s OK?”
    “Yes, it’s fine.”
    “But everybody says he needs the hindmilk,” Karen points out.
    “The hindmilk, the schmind milk,” Newman replies. “Sometimes I wish we’d never heard of hindmilk.” In the effortfully patient tone of someone who spends much time clarifying misconceptions, Newman tells her not to stress about the higher-fat milk that comes toward the end of a feeding. All breastmilk has fat content, he explains, so do what works. “If the baby feeds better by your putting him to the same side an hour later, OK. If not, fine, put him to the other side,” he says.

    Ne treba se opterećivati "slojevitošću" mlijeka. Mlijeko neće oslabiti ako beba češće siše.
    No, ako je beba i CIJELI DAN na dojci, a podoji NISU UČINKOVITI i dojka se NE prazni kako treba, proizvodnja se neće povećati, smanjit će se. Tad je stvarno manje bitno jel pije "prvo" ili "zadnje" mlijeko.
    Ne treba mjeriti vrijeme, ne treba štopati između podoja. Treba pratiti bebu, poticati ju da učinkovito siše. Nakon što prestane gutati, početi s kompresijama. Kad postanu neučinkovite, prebaciti dijete na drugu dojku i raditi sve ispočetka. Kad zbilja više ne želi sisati, nakon podoja izdojiti koliko je moguće, nakon zadnje kapi mlijeka još 3-4 minute "u prazno".
    Kako ne bi bilo zabune Honey, nisam rekla da će "mlijeko oslabiti ako beba češće siše"...(jesam li? gdje to?)Sve što sam rekla je to da beba cjelodnevnim neprekidnim povlačenjem dojke i izvlačenje vodenastog mlijeka iz nje čim se ono stvori, ne može doći do punomasnog mlijeka koje se stvara posljednje, i koje dolazi na kraju podoja.
    Za objašnjenje fenomena "prednjeg" i "stražnjeg" mlijeka, naišla sam na izvrstan, slikovit članak http://www.kellymom.com/bf/supply/fo...-hindmilk.html

    Ukratko- ne stvara se jedno pa drugo mlijeko na početku pa na kraju podoja, nego se zbog stajanja globuli masti spajaju i zaostaju u alveolama gdje se mlijeko stvara.
    Ako je razmak između podoja bio duži, tada toj masti treba više vremena da se "odvoji" i izađe.
    Na drugu stranu- ako je dijete u nekoj ranoj fazi vrlo učestalog dojenja, ili je u skoku pa zato često doji, ili je to naprosto normalni obrazac dijetetova hranjenja- globuli masti se i ne stignu toliko polijepiti i zapravo je mlijeko "masnije" već odmah na početku podoja.

    U praksi, mame ne bi trebale pretjerano brinuti oko "prednjeg" i "stražnjeg" mlijeka osim ako na neki način nije ometen prirodni obrazac dojenja.
    Npr, tricky situacije su kad mame izdajaju i djeca bilo direktno na dojci, bilo izdojeno, dobivaju samo dio ukupne produkcije, onda treba paziti da djeca dobiju i "zadnje mlijeko". (Npr, kod izdajanja do kraja zbog viška produkcije ili za povećanje produkcije, ili zato jer su im rekli da treba "izdojiti do kraja")

    Taj fenomen "stražnjeg, masnijeg" mlijeka se koristi kad se želi povećati kalorijski unos nedonošćadi ili bolesnoj djeci koja znaju zbog svojih bolesti imati i ograničenje unosa volumena mlijeka- tada majke koje i inače za njih izdajaju, odvajaju prvi dio podoja od stražnjeg i djeci se daje masniji dio da u što manje volumena dobiju što više kalorija.

    Svime time se mame zdrave djece ne trebaju opterećivati dokle god djeca isključivo doje, imaju barem 8-12 podoja u 24h, po potrebi i koliko god puta više žele, ako pri tome učinkovito sisaju i mame vide da dobro pune pelene, dakle imaju dovoljan unos (volumenski). Tada je i sastav tog volumenom dovoljnog mlijeka odgovarajući.

    Problemi nastaju kad mame pokušaju "uvesti red u podoje", "napraviti razmake", pa prisilno odgađaju podoj. Nakon pauze, malo dijete nema snage dovoljno dugo dojiti da dođe do masnijeg mlijeka koje se nataložilo u alveolama u pauzi. Nakon toga još mame izdoje to mlijeko i ne daju ga djetetu i problemi krenu.

    Zaista preporučam svima koje zanima famozno prednje i stražnje mijeko da odu na članak koji sam linkala, posebno oni koji bi se mogli naći u situaciji savjetovati mlade majke i u najboljoj namjeri dati pogrešan savjet .

    (Stavljat hiperlinkove ne znam, to ste shvatili, moje isprike )

  2. #2
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Paklenica, super da si ovo stavila.

  3. #3
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Dobro da se malo skine veo misterije s tog "zadnjeg" mlijeka
    i ja sam se pitala ponekad dobiva li ga moje dijete, imala sam prvo vrijeme jako prepunjene dojke i davala sam onu koja me više boljela. Nastojala sam se izdojiti prije podoja a ne nakon njega, jer sam se često brinula da pije samo vodenasto. Ipak je sisala snažno i često pa sam pretpostavljala da će ipak biti sve u redu - i bilo je.

  4. #4
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Evo se i ja zahvaljujem kao savjetnica.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •