Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 192 od 192

Tema: cistoca je pola bolesti (o ekoloskim alternativama)

  1. #151

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Sto se Sonetta- tice, moje iskustvo s praskovima za ves je da je ucinak pranja jednak onome kad robu operes samo s vodom. Znaci, bez kojekakvih pomagala za fleke, mozes zaboraviti. Ja sam se tu vratila nekim obicnim praskovima za ves jer mi se neda vise s tim zezati. U tom slucaju, ono sto se moze uraditi je kupovati koncentrate. Mislim da ti taj zeleni tekuci iz dm-a nije nikako bolja opcija od njihovih tabletica i obicnog praska. Navodno tekuci deterdzenti vise zagadjuju okolis od koncentrata u prahu. Inace, mi nekad i wc skoljku i sanitarije ocistimo sa malo praska za ves, ucinak je super.

  2. #152
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    meni taj DM-ov s aloe verom ima preintenzivan miris, bolji mi je onaj njihov ultra sensitive bez konzervansa i mirisa. Inače koristim i Fax.
    Stan cijeli ne dezinficiram, ali sam užasno osjetljiva na wc i kupaonu.
    Školjku operem sa Froschom od lavande, a povremeno na vatu nakapam čajevac i prebrišem ispod rubova, i onu posudu u kojoj stoji četka za wc nakon čišćenja octom prebrišem čajevcem.
    Jučer sam oprala i veš mašinu, imam perilicu sušilicu. Počela je slabije sušiti pa sam prvo izribala ladicu za prašak, a onda ulila 1 lit octa u posudu za prašak + ocat u dio za omekšivač i pustila praznu na 95. Ujutro pun filter mucica, jedva sam ga očistila.

  3. #153
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    taj sensitiv prasak od DM-a ima previse enzima i cak jedan - celulasa mislim - koji unistava nase platnene pelene od bambusa. a ovaj s aloe verom stavim sasvim malo, bas zbog mirisa (koje ja inace bas ne volim)....a tekuci koristim zbog tvrde vode. prasak mi se zna zgrudvat pa mi zastopa masinu - jedino da stavim direktno u bubanj, mozda bi to bila mogucnost?!

    eto cajevac za desinfekciju je isto dobra opcija, ali MM je alergican na njegov miris. *haha*
    negdje prije mi mama donijela neki eko-koncentrat za ciscenje cijele kuce. stavi se 2 malena cepa na 10 litara vode i stvarno mi je ok. inace volim od froscha ono mlijeko za ciscenje s lavandom ili narancom.

    ma najveci problem mi stvara pranje rublja. ponekad si mislim da si nabavim vecu kolicinu tensida (ima toga kupit - sirok je internet ) i da si sama smiksam deterdzent....ili da perem baby samponom - ipak i to su samo tensidi s malo mirisa.

  4. #154
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    jedino što sam ja zaključila o prašcima za veš je da je poprilično nemoguće naći neki koji će dobro oprati i koji je ujedno ekološki prihvatljiv.
    Pelena smo se na svu sreću riješili, ali vrtićki jelovnik treba oprati.

  5. #155

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    96

    Početno

    žene,
    super informacije!!!!

    dajte jošššššš

  6. #156

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja sam ipak pronasla deterdzente koji su ekoloski ok i dobro peru; Sodasan i Almawin. (pogotovo oni u formi praska)
    Ulrich, i gore nabrojeni u tekucoj formi su ok uz dodatak sode za pranje, za malo prljavu robu, tj. robu bez gadnih fleka ne treba ni to.

  7. #157
    valchy avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    95

    Početno

    zorana gdje nabavljaš te marke praškova?

  8. #158

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Pa tu kod mene, u Becu.
    Mislim da Ecover i Urtrekam npr. mozes uzeti i u Hrvatskoj, a ove druge se moze preko neta naruciti. Npr. Sonett, cini mi se i Almawin sam vidjala po slovenskim web stranicama u vremenu kad smo kupovali platnene pelene.

  9. #159
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    Zorana, vidjela sam u austrijskom dm-u neke nature tablete za suđericu.
    nisam imala baš puno vremena proučavati kakve su, pa ako si probala može mali info please.

  10. #160

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Nemam pojma. Nemamo sudjericu pa nisam upucena.

  11. #161
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    Zorana, hvala. I ljubomorna sam jer možeš kupiti oraščiće za pranje u dm-u.

  12. #162
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Dajte mi nekakvo efikasno riješenje jer ću poluditi. Mačka mi se popišala na kauč prije više od dva mjeseca. Ja sam to prala i ribala sa svim i svačim ali taj grozan smrad se osjeća ko da ništa nisam radila. što da radim? Jeli soda bikarbona izvlači smradove, oće oštetiti kauč ako pospem s njom? Ima li nešto drugo? Tko god ima mačku zna koji je to smrad prestrašan

  13. #163
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    mislim da je na odredu za čistoću bilo da se posipa soda po tepihu da bi se riješilo smrada
    ne znam jel može uništit
    čuj, ako toliko smrdi...

    ajd probaj pa javi
    meni smrdi tepih malo
    al ne od mačke
    barem ne od ove na 4 noge

  14. #164
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Trina, a da probaš sodu + ako možeš osunčati kauč? Možda bi sunce pomoglo?

  15. #165
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Jeli soda bikarbona izvlači smradove
    Moje iskustvo je da je ucinkovita kad stavis na svjeze popisano.
    Kod tebe bi onda trebalo dobro smociti, staviti sodu, ostaviti neko vrijeme i usisati (ja sam obicno stavljala i malo etericnog ulja u sodu).

  16. #166
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ja sam jutros posula sodom, nisam močila pa ćemo vidjeti oće išta pomoći. Ma taj kauč je sav jadan, spreman za generalku a ne znam niti s čim bi ga oprala. Na sunce ga ne mogu staviti ali imat će nekih 2 mjeseca fore da se suši bez da ga se koristi. Znate koje pametno sredstvo dobro za te stvari?

  17. #167
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    sad sam usisala i mogu vam reći da je bilo nekih 90% uspješno. Smrad se jedva, jedva osjeća, soda je izvukla skoro sve.

  18. #168
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    sad sam usisala i mogu vam reći da je bilo nekih 90% uspješno. Smrad se jedva, jedva osjeća, soda je izvukla skoro sve.
    :D
    Pa ponovi još par puta postpak, pa možda sve izvuče.
    Ja probala sa cipelama, ali samo sam vidjela maaaaliiii pomak, tj. osjetila.

  19. #169

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    vlpv
    Postovi
    201

    Početno

    protiv neugodnog mirisa cipela- u cipele staviti sodu bikarbonu, cipele u vrećicu, zatvoriti i u zamrzivač na nekoliko sati

  20. #170
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Citiraj livac prvotno napisa
    protiv neugodnog mirisa cipela- u cipele staviti sodu bikarbonu, cipele u vrećicu, zatvoriti i u zamrzivač na nekoliko sati
    Trebam li navlažiti unutrašnjost cipela?

  21. #171
    tamaris avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    181

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Citiraj livac prvotno napisa
    protiv neugodnog mirisa cipela- u cipele staviti sodu bikarbonu, cipele u vrećicu, zatvoriti i u zamrzivač na nekoliko sati
    Trebam li navlažiti unutrašnjost cipela?

    Vidis ovo cu bas isprobati
    Ne bih rekla da je pametno mociti unutrasnjost jer ipak ide u skrinju,pa se zaledi pa odledi :?

  22. #172
    Ivke avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pozega
    Postovi
    283

    Početno

    Zorana, gdje se kod vas može kupiti soda za pranje ?
    Ja sam tražila u ljekarnama ali nisu imali.

  23. #173

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja kupim sodu u dm-u.

  24. #174

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    417

    Početno

    Molim Vas pomozite! Perem pod sa mješavinom sode, kap Čarlija, kap soka od limuna i odjednom su nam svi podovi ljepljivi. Jedno vrijeme je super funkcioniralo i sad katastrofa. Danas sam prala tri puta, prvo s sodom, a onda dva puta s vodom!!!

  25. #175
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Kaj soda ne ostavlja tragove na podu?
    Podove perem sa vodom u koju stavim malo octa. Pokusaj, ocistit ce ti i ljepljivi pod

  26. #176
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    čime perete pod kad bebač puže po njemu? voda mi se čini slabim pranjem, a ne bih htjela nekim kemikalijama brisati?

  27. #177
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    evo da malo podignem temu.
    nedavno sam, potaknuta vašim prijedlozima, počela koristiti ocat za čišćenje, a danas sam ga konačno stavila umjesto omekšivača kad sam prala bijelu robu. Stavila sam jedno 3 žlice kako je netko napisao i ispalo je super. Roba nije kruta i uopće nema miris po octu.
    Super, super.

  28. #178
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Ivke prvotno napisa Vidi poruku
    Zorana, gdje se kod vas može kupiti soda za pranje ?
    Ja sam tražila u ljekarnama ali nisu imali.
    Staro pitanje, ali evo....

    Ima u mulleru. 7,5 kn/0,5 kg

  29. #179
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    evo da malo podignem temu.
    nedavno sam, potaknuta vašim prijedlozima, počela koristiti ocat za čišćenje, a danas sam ga konačno stavila umjesto omekšivača kad sam prala bijelu robu. Stavila sam jedno 3 žlice kako je netko napisao i ispalo je super. Roba nije kruta i uopće nema miris po octu.
    Super, super.
    Super

    Ocat se može kupiti u Metrou. Cca 15-16 kn/5l. Ima i u Lidlu, Intersparu povoljno po litri. Ispod 4 kn/l.
    Jedino meni ne paše onaj Konzumov Standard ocat jer mi je ostajao miris na odjeći čak i nakon sušenja. To mi je malo čudno. Baš jako smrdi.

  30. #180
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    čime perete pod kad bebač puže po njemu? voda mi se čini slabim pranjem, a ne bih htjela nekim kemikalijama brisati?
    Isto staro pitanje, ali ako koga zanima....

    U kantu s vrućom vodom dodam ocat i ništa više. Lijepo očisti, neotrovno je i povoljno sredstvo za čišćenje, a vruća voda pojačava učinak.

    Općenito, kod čišćenja octom i sodom, bolje je koristiti što topliju vodu.

  31. #181
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Evo opet mene

    Kad nešto morate dezinficirati, bolje očistiti, može se koristiti npr. čep varikine u kantu tople vode (rukavice na ruke!). Nije potrebno kupovati skupa sredstva koja u sebi ionako imaju varikinu + tko zna što još.
    S varikinom se mogu i pločice čistiti i kuhinjska površina (pokušati na manje vidljivom mjestu da boja ne izblijedi - kod većine današnjih materijala prolazi).

    Kad stanje prešiša moć octa, onda varikina dobro dođe

  32. #182
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    hvala na savjetima. Ja sam nekidan izvukla u word doc sve korisno s ove teme i s "ja bih htjela da ocat bolje čisti...." da mi bude preglednije.
    Ono što me najviše ponukalo na čišćenje octom je bilo pranje tute. Ne mogu zamisliti da mi dijete sjeda na nešto čišćeno domestosom i sl.

  33. #183

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    rossa..da li postoji sansa da mi to iz worda pasteas na pp? i ja bi voljela imati
    mene zanima koji su vam eko detrdzenti najbolji i s cim ste stvarno zadovoljne..najvise me brinu sanitarije, s cim ih ribate? ja moram priznati da to radim domestosom ali zelim preci na nesto drugo normalnije

  34. #184
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    Citiraj lore prvotno napisa Vidi poruku
    rossa..da li postoji sansa da mi to iz worda pasteas na pp? i ja bi voljela imati
    mene zanima koji su vam eko detrdzenti najbolji i s cim ste stvarno zadovoljne..najvise me brinu sanitarije, s cim ih ribate? ja moram priznati da to radim domestosom ali zelim preci na nesto drugo normalnije
    u tablici je pa se sve ispremješa kad stavim u pp. Ako hoćeš pošalji mi mail na pp, pa ću ti poslati word doc

  35. #185
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Apropo poda, perem samo vručom vodom.

  36. #186
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    apropo tute, "sadrzaj" bacim u wc, ako treba pobrisem s malo toaletpapira (ako je bas grozno moze i vl. maramica) i isperem dobro pod mlazom vode. Meni se to cini dovoljno cistim
    Posljednje uređivanje od sillyme : 27.02.2011. at 10:31

  37. #187
    Marna avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    812

    Početno

    Donedavno sam mislila da je Domestos idealan za čišćenje.
    Bila sam vezana uz omekšivače za rublje svih mogućih mirisa.
    Prolistala sam ovu temu i ima zanimljivih pripravaka i recepata.

    Važno je da se "ipak kreće", he, he.
    Želim prijateljevati s prirodom.

  38. #188
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Fifti - fifti kristalna soda i boraks, zamjenjuje prašak za suđericu i slično.
    Ima u Nanoteh-u u Zagorskoj.

  39. #189

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    162

    Početno

    očistila sam tuš kabinu sa octom i zaista sam jako jako zadovoljna. do sada sam uvijek trošila hrpu sredstava za skidanje kamenca sa vrata od kabine i ribala kao šašava, a sad sam samo našpricala običan alkoholni ocat i prešla spužvicom i sve, ali ama baš sve je otišlo! hvala vam na temi i savjetima, uštedjela sam vremena i osjećam se bolje što ne ispuštam sve one gadosti od sredstava za čišćenje u odvod.

    imam samo par pitanja vezano za korištenje octa u tako zatvorenim prostorima: je li puno manji učinak ako razrijedim ocat i koliki omjer octa/vode da koristim a da me ne štipa u nosu kod nanošenja i osjeti li se razlika u mirisu ako u ocat stavim npr. eteričnog ulja lavande (MM ocat strašno neugodno miriše i bojim se da će se zapustiti ako nam kupaona bude miriškala kao začinjena zelena salata jer odbija ući u taj dio stana dok se miris ne razvjetri što naravno traje jer je prostor zatvoren i nema nikakvu ventilaciju)?

  40. #190
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    pa probaj razrijedit i vidjet kako ti odgovara... probas stavit jedan dio octa i tri vode, ili jaci omjer... ja obicno imam pola/pola za jaca ciscenja i nesto blazu verziju za, recimo ogledala i stakla...

    etericno ulje mozes slobodno ukapati, par kapi ce vec pomoc da ne "bazdi" samo na ocat

  41. #191

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    162

    Početno

    litala, hvala ti...

    idem se igrati!

  42. #192
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    ima li kaj da se smučka za pranje televizora od packi,i nekih drugih lakiranih površina tipa iverice

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •