Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 185 od 185

Tema: Kako izbjeći epiziotomiju, ali i pucanje općenito

  1. #151
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Ana :-) prvotno napisa
    Pa to je naše pravo!
    mnoge baš to i ljuti.

  2. #152

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj Ana :-) prvotno napisa
    Ali ne razumijem zašto doktore ljuti ako ne želimo da nas se reže :? .
    Pa to je naše pravo!
    ne ljuti sve, oni koji su inače razumni i pristupačni, normalno prihvaćaju sva prava i stavove rodilja, objasne, razgovaraju... Ali tako je u svim profesijama, imaš ljudi čije bi usluge koristila i onih kojima ne bi išla niti pod razno.

  3. #153
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Citiraj marinna prvotno napisa
    Evo za ubuduće:
    "Kako se sama masaža radi?
    Sa puna 34 tjedna, svakoga dana zauzmite polusjedeći položaj, kao da rađate. Nastojte da ste opušteni. U početku koristite ogledalo kako biste se upoznali sa međicom. Prije masaže svakako skratite nokte. Možete koristiti ulje kako bi dodatno omekšali međicu ali i svoje prste.
    Stavite palce u vaginu koliko možete i širite međicu na stranu i dolje prema rektumu, sve dok ne osjetite peckanje.Zadržite tako dok peckanje ne prestane i masirajte dalje gore dolje.Za vrijeme masaže neka Vam palci budu kao udice koje će vući tkivo prema gore kao što će to raditi glavice bebe. I na kraju masirajte tkivo između palca i kažiprsta, oko minute."

    Ja sam počela 4 tjedna prije termina, isprva je bilo jako neugodno i peče, no svakog dana se osjeti napredak (tkivo je rastezljivije i manje peče). Sad je mali problem jer mi se trbuh spustio i teško je dokučiti.
    :/
    Ja sam si ovo uredno kopirala i sacuvala kad ce mi trebati i sad kad bi trebala poceti s tom masazom nije mi bas sve jasno.
    Npr: koje će vući tkivo prema gore kao što će to raditi glavice bebe
    i između palca i kažiprsta
    kakav sad kaziprst, ako su mi unutra vec dva palca?
    Moze li mi netko to detaljnije objasniti, pliz ili staviti neki link sa detaljnim objasnjenjem?

  4. #154
    ornela_m avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Njemacka
    Postovi
    854

    Početno

    Citiraj mina30 prvotno napisa
    ...
    Moze li mi netko to detaljnije objasniti, pliz ili staviti neki link sa detaljnim objasnjenjem?
    Ja imam kratak opis masaze koji sam dobila na trudnickom tecaju. Tekst je na engleskom jeziku. Ako zelis mogu ti poslati kopiju mailom, javi se na pp.

  5. #155

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    nemoj se baš previše oko toga uzbuđivati, ima negdje stav da ta masaža možda i nije presudna, odnosno da pomaže djelomično ali da su presudnije druge stvari (položaj, ne nalijeganje na trbuh, polaganiji porod bez dripa, itd), mislim da na www.udrugaprimalja.hr (nisam sigurna)

  6. #156

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    hoću reći radi masažu, ali ne sekiraj se i nemoj misliti da je to presudno

  7. #157
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    i traži tople obloge za vrijeme otvaranja

  8. #158
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno episiotomia i ruptura

    Naišla sam na jedan forum gdje se raspravljalo o epiziotomiji. Stavovi su i za i protiv uz odgovarajuće argumente. Meni najdraži argument protiv je: ”…zamisli rupcic od tkanine, ako ga uhvatis za 2 kraja i vuces, tesko ce puci, ako ga zarezes po sredini i onda vuces: drappp: slicna je prica s ljudskim tkivom: rez potencira daljnje pucanje…” Ima i razlog za: “…nije točno da je manja šteta ako tkivo samo puca pa se onda krpa nego šivanje epiziotomije - kada popuca sfinkter anusa žena može ostati zauvijek inkontinentna…” Meni se desilo upravo ovo drugo i to unatoč postraničnoj epiziotomiji. Beba je bila velika i krenula čelom i rukom. Pukli mi rektum i analni sfinkter. Još me nakon svega zadesila retencija mokraće. Morali me prazniti kateterom 4 dana. Veselju nije bilo kraja. Bilo je to prije mjesec i pol. Srećom, nisam ostala inkontinentna. Dobro su me zašili pa šavovi uredno zarastaju. Bolova više nema. Tek sam neki dan saznala da je međica prevažan skup mišića koji podržava maternicu i sprječava ispadanje spolnih organa i utrobe. Žene drage, ne preostaje vam drugo nego da vjerujete svom tijelu i pri porodu se pokušate usredotočiti na ono što se zbiva u vama a ne oko vas.

  9. #159

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    56

    Početno

    najveći je problem u ležećem položaju, bilo da je sa ili bez epi. treba bit uspravno tijelo, znanost je to davno dokazala, još samo da uđe u praksu.
    glupo mi je bit za ili protiv epiziotomije. to je zahvat koji ima medicinske indikacije i tako ga treba gledat. nitko ne bi trebao rutinski dobit epiziotomiju

  10. #160

    Početno

    studeni ,draga, tako je tocno to sto pricas, al bojim se da ce proc jos dosta vremena da okrenemo "vodu na svoj mlin"

  11. #161

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Kao pokretačica teme, želim ovdje napisati svoje iskustvo: doslovce sam im zabranila da me režu, rekla da preuzimam odgovornost za pucanje i do Zanzibara ako treba, imala sam divnu babicu koja mi je netom prije izgona masirala međicu (nisam radila perinealnu doma tijekom trudnoće, bila sam prelijena) i u 10 minuta rodila sam sina 3500 g i 50 cm bez epiziotomije. Pukla jedva primjetno (dva minijaturna šava, 2 sata nakon poroda sjedila sam po turski i sve je bilo bezbolno).

    Najtoplije preporuke za porod bez epiziotomije!

  12. #162

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ja pukla - ali svejedno najtoplije preporuke za porod bez epiziotomije, radije bih ponovo to nego epi

  13. #163
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ima jos jedna stvar, koju znam iz svog iskustva. da sam rodila kod nas, garant bi me rezali, u to uopce ne sumnjam, i to dosta. ovako sam pukla, ali ovako - jedan sav na ovu stranu, jedan na onu, dva sava tu, itd. dakle, medjica se rasirila na vise strana pomalo, i pukla je samo koza i tkivo. da su me rezali, rezali bi samo na jednu stranu, prerezali bi i misic - ma fala lijepa. ovako popucala sam 8 sati nakon poroda sjedila a za tjedan dana se nisam ni sjecala savova.

  14. #164
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    U bolnici gdje sam ja rodila, smatraju da je pucanje bolje od rezanja i pošto to zastupa voditelj odjela svi tako rade...nema rezanja. On to zastupa već 20 godina.

  15. #165
    Iva avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    463

    Početno

    Andrea Robertson kaže da masiranje međice prilikom izgona i nije baš poželjno jer se zbog pritiska može popucati. Najbolje je ništa ne dirati i pustiti mišiće da se sami rašire


    http://www.birthinternational.com/di...es/000473.html

  16. #166

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    277

    Početno

    Kakva mi je bila međica prvi put, ne znam. Ali počela sam pucati prije nego sam počela tiskati. Ručica je bila uz glavu i razderala poprilično i duboko. Babice su nastojale ne urezati ali su počeli slabiti otkucaji pa su ipak morale. Šavi su mi se rašili i dugo je zacjeljivalo a ostao mi je grozan debeo ožiljak. Drugi put je i ožiljak počeo pucati prije nego je glavica prilegla tako da ni tada nisam imala više sreće. I tada su mi se ponti rašili, zapravo prvo duboko urezali u tkivo, onda zagnojili i sve se rašilo tako da dugo, dugo nisam mogla ni sjesti ( uz hemoroide koji su bili kao šaka). Užasno, ali mislim da mi ni treći put ne gine epis.

  17. #167

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sarajevo/Zagreb
    Postovi
    436

    Početno

    ni meni nije bas skroz jasan taj opis masaze...
    pokusala sam ali ne znam jel to to...uh moram odrezat te nokte, stvarno smetaju-kad je za visi cilj onda su iz zrtvovati bar tih mjesec,dva.hehe

  18. #168

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb. Malešnica
    Postovi
    150

    Početno

    ni meni nije bas skroz jasan taj opis masaze...
    Evo kako sam ja to interpretirala: dakle u plusjedećem si položaju, staviš palce u vaginu, malo ih saviješ da budu kao kukice i rastežeš koliko ide... što se tiče kažiprsta, on ostaje izvan vagine tako da ga spojiš s palcem tako da međica bude između kažiprsta i palca i masiraš... ako si me shvatila (i ako sam ja dobro shvatila)..
    Ja sam se masirala zadnjih mjesec dana, doduše nikada nisam mogla oba palca ugurati odjednom jednostavno sam imala prevelik trbuh i nisam mogla dosegnuti ... Nije pomoglo, babica mi je postavila dijagnozu da je "jako tvrdo" čim mi je opipala međicu, morali su rezati, pa onda još malo rezati, pa još malo, ali moram priznati da su me lijepo zakrpali i da nemam nikakvih horor posljedica...

  19. #169

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sarajevo/Zagreb
    Postovi
    436

    Početno

    A jel siris sto vise mozes ili samo vuces prema gore ili i jedno idrugo...imam jos koji tjedan pa cu onda poceti s tim.

  20. #170

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb. Malešnica
    Postovi
    150

    Početno

    malo kasnim, sorry. Odgovor- rastežem na sve strane, u svim smjerovima, da osjetim peckanje ali ne da jako boli... Sretno

  21. #171

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    115

    Početno

    Budući da sam u više pisanih izvora pročitala da položaj kod poroda ima utjecaj na veće ili manje pucanje međice-zanima me da li se iti jedna trudnica kod nas uspjela u kojem od naših rodilišta izboriti za to da ne rodi u položaju na leđima? Pri tom ne mislim na porod u vodi ili na stolčiću već uobičajeno ,na krevetu.
    Osobno me užasava pomisao da me prilijepe za krevet na par sati opravdavajući to CTG-om(imam koma kičmu i ležanje par sati na leđima bi mi izazvalo grozne bolove),a i nekako mi se čini da bih voljela biti okrenuta na bok,ili čak klečati nagnuta naprijed pri porodu.

    Jedna možda malo neukusna usporedba,ali kad smo na WC-u,i moramo kod velike nuždice malo stinuti da bi istisnuli nitko od nas se ne naginje prema unazad u poluležeći stav nego prema naprijed jer je tako lakše.Čini mi se da je i sa porodom slično.

    Kako se izboriti da se mogu okreniti na bok?Toliko me zbog tih stvari hvata panika da sam već cvilila mužu da ja neću u bolnicu,da ću ostat doma pa što bude-naravno da je lagano friknuo zbog tog.A u Austriju zbog financ. razloga mi nije moguće otići,tako da mi ostaju naša rodilišta.

  22. #172

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    možeš u Varaždinu, imaju krevete koji se dižu u polusjedeći položaj, možeš biti cijelo vrijeme na boku itd, a kod samog poroda se isto sigurno možeš dogovoriti s primaljom ako nećeš da ti digne krevet u polusjedeći da se onda barem parodiš na boku (ali uz prethodni dogovor), po standardu ti to neće ponuditi.

    Naravno, možeš i na stolčić.

  23. #173

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    osim toga ako je jedna trudnica kao indikaciju za epiduralnu dobila od liječnika oftamologa nekakvu potvrdu (neki problemi sa dioptrijom), onda sigurno možeš i od svog liječnika ortopeda dobiti isto to da ne možeš ležati trudna na leđima jer ne možeš to niti dok nisi trudna

    Ali inače, napredovali smo već do te granice da te ne prisiljavaju skoro nigdje da tijekom trudova budeš na leđima, tu i tamo još vežu rodilje za krevet kod izgona, ali valjda ćemo i to uskoro prevazići, u nadi je spas ...

  24. #174
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ja ti preporučujem stolčić, polusjedeći položaj baš i nije dobar jer, sjediš na kostima trtice koji se moraju slobodno pomaknuti da bi beba neometano prošla
    kod stolčića je trtica slobodna, tijelo nagneš lagano prema naprijed i kičma je oslobođena tereta

  25. #175

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    56

    Početno

    Varaždin ima stolčić i to treba iskoristit. Ni jedna žena ne bi trebala u normalnom porodu bit polegnuta na leđa.

  26. #176
    jenny avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb,centar
    Postovi
    314

    Početno

    mojoj malenoj je srce palo u depresiju i bilo je hitno,pa su me rezali-imala je 2200g.zbog nje sam rezana,nije imala snage,u pitanju je bio IUGR,bila je slaba i pothranjena.rodjena u 41. tjednu.

    ne znam bi li se usudila traziti da me ne rezu-sta ako bi time bio otezan porod i nesto krene krivo...ako misle rezati,neka rezu,za svaki slucaj.

    citala sam da to gotovo uvijek rade kod jako malih beba i jako velikih.

    ne znam,mozda nisam dosta educirana o tome.

  27. #177

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    pa tražiš da te ne režu dok god je sve u redu, ja sam tražila da probamo porod bez indukcije dok god je sve u redu, kad je porod počeo, tražila sam opet bez dripa dok god je sve u redu, pa bez epi dok god je sve u redu (na kraju sam puklla jer je beba bila 4550gr. ali puuno sam se lakše oporavila nego poslije prve epiziotomije) ... a i to se moglo predvidjeti (postoje načini da se sazna koliko je beba velika, međutim kod mene se ispostavilo da bolje da se nije znalo jer sam ovako imala najnormalniji relativno lagan porod, a onako bi i jedna od opcija bila i carski, ako ništa velika vjerojatnost za hitni carski da sam dala da mi rade indukciju na tako veliku bebu).

  28. #178
    Karlova_mama

    Početno kako izbjeci epiziotomiju, ali i pucanje opcenito

    nisu me rezali , a pukla sam vrlo malo, imala sam svega 1 sav! nista. dva sata nakon poroda ustala sam i otisla se istusirati. mislim da mi je puno pomogla setnja tijekom cjele trudnoce. setala sam, po 2-3 puta dnevno. kazu doktori da je to jako bitno i da pomaze. a pritom je bitno i da li ste elasticne. ja sam mislila da ce me morati sjeci jer sam bila mrsavica na kvadrat, ali eto hvala bogu nisu.

  29. #179
    we&baby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Nl
    Postovi
    546

    Početno

    evo zeljela bih ovdje napisati da sam jako ponosna sta nisam pukla. od pocetka govorili su da je beba velika, i bila je. mene je to jako plasilo pa sam oko 33-34 tj pocela sa per. masazom. toga sam se uhvatila bas pravo "štreberski" i nedaj boze koji dan preskocila (naprotiv nekad i 2 puta uradila).

    mislim da masazu treba raditi bas ciljano i "kako treba" i tada ja to niti ne bih nazvala masazom vec "neugodnim natezanjem/rastezanjem" jer, sta vrijedi bez veze mazuckati samo. koza/tkivo koje se rasteze reagira tako da se "stanice umnozavaju" i podrucje zaista prosiruje. tkivo je elasticno.

    upotrebljavala sam kombinaciju weledino ulje sa bademovim. mijenjala jednom jedno,pa drugo. nisam mogla u sjedecem polozaju (zbog big-trbuha ) pa mi je lakse bilo sjesti samo trticom na rub kreveta, pa tako masirati medicu. masaza je valjana ako je neugodna ("bolna")

    to je moje iskustvo i mislim da mi je pomoglo. masirajte se. nemoze odmoci. samo pomoci....nemam niti sava, niti ranice..i pola h nakon poroda sjedila sam u turskom sjedu na krevetu.

  30. #180
    zelimo_bebu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Vallis Aurea
    Postovi
    1,510

    Početno

    Čitam vas sve po redu...malo sam :shock: , malo ...ali najbolje od svega je što vas u požeškoj bolnici nitko ništa ne pita...kakva masaža, topli oblozi???...šuti i rađaj...žalosno...

  31. #181
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    dok god zene koje tamo dolaze rade upravo to - sute, trpe i radjaju, nece se mijenjati njihov stav. zasto bi? tek kad im pocnu dolaziti rodilje sa jasnim stavom sto zele i znanjem o pravima koja imaju, situacija ce se poceti lagano mijenjati.

    imas svoja zakonom garantirana prava. oni ti ih ne mogu oduzeti. hoces li sutjeti i trpiti, ili reci sto zelis i ne dati se pokolebati, tvoja je odluka

  32. #182

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5

    Početno

    Čitam o tome kako primalje masiraju međicu, ohrabruju, stavljaju obloge, itd. Mene su prije 2 godine u Vinogradskoj došle par puta pogledati u 4,5 sati što sam bila u rađaoni (muž je bio samnom i stalno masirao leđa - to smo saznali na tečaju u poliklinici Vili) i bile tu kod poroda i kad je trebalo rezati (bez pitanja). Doktor mi je nalegao na trbuh i dijete je izašlo u 3,4 tiskanja. Tad mi se činilo da je to ok jer za drugo nisam znala. Poslije se ispostavilo da je beba imala krvarenje u glavici, što može biti posljedica prenaglog izlaska glavice. Ne kužim, ako oni sve to znaju, da tako ne treba, milsim na nalijeganje na trbuh i jako tiskanje pri izgonu, zašto to tako rade?
    naivka

  33. #183
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    da ubrzaju, da te se prije riješe, kao i svi ostali rutinski postupci : drip, rezanje ...

  34. #184
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    da. ne da se njima cekati da ti rodis (znas onu izreku kad treba pozuriti "aj rodi vise!!"), kad si oni mogu isfurat da to bude gotovo za par min, pa nazad u kantinu na cugu i flert.

  35. #185
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    Ja nisam masirala međicu, ali sam do kraja trudnoće bila seksualno i fizički aktivna (mislim da sam zbog toga i rodila ranije) i osim toga sam rodila u vodi. Nisam popucala iako mi je bio prvi porod. Ne znam što mi je točno pomoglo, ali mislim da je kombinacija vode koja omekšava međicu, pažnja primalje na porodu, trajanje samog poroda (bez dripa) i aktivnost kroz cijelu trudnoću bila dobitna kombinacija za mene.

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •