Stranica 2 od 45 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 2214

Tema: Krše li žene rađanjem kod kuće prava djece?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Meni je ovaj članak jednostavno grozan i to mi je identično kršenju ljudskih prava. Zašto se zakonski rađanje kod kuće ne regulira kao i u EU i babice educira da asistiraju pri kućnom porodu? U Austriji postoji više varijanti, kuće za porode, porod u bolnici s tim da majka i dijete mogu nakon par sati otići doma, rađanje kod kuće uz babicu itd..

    Meni je jednostavno strašno da kućni porodi u 2011.godini nisu zakonski reugulirani u Hrvatskoj, kao ni puno toga...

  2. #52
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    cisto sumnjam da je ona dosla na pregled i rekla da je pratnja djetetu, pa dajte, koja majka bi to napravila? zasto bi to rekla, osim ako je potpuno luda? ako si majka, onda si majka i to kazes.

    kad sam ja rodila doma i otisla na pregled, naravno da smo muz i ja rekli da smo otac i majka svom djetetu, zar smo trebali reci, dobar dan, mi smo donijeli ovo dijete na pregled i samo smo pratnja, a postat cemo otac i majka nakon sto nam vi to odobrite???

    da me netko tjerao da dokazem da sam rodila, pokazala bih trudnicku knjizicu (sto i jesam, iako me nitko nije tjerao), dojila pred pedijatricom (i jesam), vidi se na trbuhu da je porod bio prije nekoliko dana (povecan je), uzv sigurno ne bih odbila jer je neinvazivan, ali vaginalni pregled par dana nakon poroda? nema sanse.

    u novinama svasta pise, a kad pise nesto sto je totalno suludo i nelogicno, vrlo vjerojatno nije istina.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    I mujica-nekad bolnice krše sva ta prava koja si lijepo podebljala, puste bolesno dijete kući koje onda umre, ili se doktori šamaraju dok dijete umire, skaču ti na trbuh da dijete prije izađe van itd itd itd...

  4. #54

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Ovo je takva utopija!

  5. #55
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    naravno da ih i bolnice ponekad krše, zbog nemara, pogreške, ili sasvim slučajno....

    ali ne očekuje se da ih roditelji namjerno krše, nakon što su sigurno bili upoznati s rizicima.

  6. #56
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa Vidi poruku
    cisto sumnjam da je ona dosla na pregled i rekla da je pratnja djetetu, pa dajte, koja majka bi to napravila? zasto bi to rekla, osim ako je potpuno luda? ako si majka, onda si majka i to kazes.

    kad sam ja rodila doma i otisla na pregled, naravno da smo muz i ja rekli da smo otac i majka svom djetetu, zar smo trebali reci, dobar dan, mi smo donijeli ovo dijete na pregled i samo smo pratnja, a postat cemo otac i majka nakon sto nam vi to odobrite???

    da me netko tjerao da dokazem da sam rodila, pokazala bih trudnicku knjizicu (sto i jesam, iako me nitko nije tjerao), dojila pred pedijatricom (i jesam), vidi se na trbuhu da je porod bio prije nekoliko dana (povecan je), uzv sigurno ne bih odbila jer je neinvazivan, ali vaginalni pregled par dana nakon poroda? nema sanse.

    u novinama svasta pise, a kad pise nesto sto je totalno suludo i nelogicno, vrlo vjerojatno nije istina.
    Da, ali pitanje je zašto nije pokazala trudničku knjižicu, trbuh, napravila UZV? Sumjnam da bi mjere bile toliko drastične da se realiziralo išta od toga.
    U novinama svašta piše, ali ako ćemo raspravljati o ovom slučaju, raspravljamo o onom što u članku piše, a to je da je najprije rekla da je u pratnji, potom promijenila iskaz.

  7. #57
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    to s lovom je pitanje reguliranja djelatnosti ili što već. Rad na crno je siva ekonomija, ok, je. Ali mene zanima odakle ideja da se zabrani asistiranje pri porodu van bolnice kao takvo. Kako se može zabraniti liječniku ili drugom med. educiranom osoblju da pomogne onome kome pomoć treba?
    Po tom glupom zakonu svatko tko ti pomogne,ako je zdr. djelatnik, je kriminalac i bit će kažnjen. Haloooo????

    Velim, pitanje naplate se regulira nekim drugim zakonom. A dokle god je nešto zabranjeno raditi, ne smije se ni naplatiti. Kao da pričamo o ilegalnim abortusima, prostituciji, prodaji narkotika...Uf!

  8. #58
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    I mujica-nekad bolnice krše sva ta prava koja si lijepo podebljala, puste bolesno dijete kući koje onda umre, ili se doktori šamaraju dok dijete umire, skaču ti na trbuh da dijete prije izađe van itd itd itd...
    Ma nitko tko nije na vlastitoj koži okusio pogreške doktora, koje očito ovdje po mnogima skoro pa da nisu moguće, ne zna kako je to kad potpuno izgubiš povjerenje u struku i u sustav. A ove izjave tipa, sigurnije je u bolnici nego doma meni osobno toliko paraju uši da mi je možda bolje da ne pišem na ovoj temi.

  9. #59
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa Vidi poruku
    cisto sumnjam da je ona dosla na pregled i rekla da je pratnja djetetu, pa dajte, koja majka bi to napravila?
    Možda ona koja zapravo nije majka?

  10. #60

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Ja sam zbog liječničkih pogreški već izgubila jednog roditelja, a skoro i drugog. Dosta mi je tih idealiziranja medicinske struke kao da su Bogom dani, kao da sve znaju i naravno-nedodirljivi su.
    Hvala Vis Vitalis da većina nije iskusila liječničke pogreške na svojoj ili koži svojih najbližih. Oni koji jesu znaju o čemu pričam. A situacija u Hrvatskoj je u zdravstvu puna mita i korupcije, ali i neznanja, neiskustva i nezainteresiranosti i nemara, pogotovo na štetu pacijenata.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Ali očito ona je majka tog djeteta. Radi se samo o tome na koji su način liječnici i medicinsko osoblje pristupili ovom problemu.

  12. #62
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali pitanje je zašto nije pokazala trudničku knjižicu, trbuh, napravila UZV? Sumjnam da bi mjere bile toliko drastične da se realiziralo išta od toga.
    U novinama svašta piše, ali ako ćemo raspravljati o ovom slučaju, raspravljamo o onom što u članku piše, a to je da je najprije rekla da je u pratnji, potom promijenila iskaz.
    Kako znamo da nije?
    Tko bi se normalan podvrgavao torturi da je to bilo dovoljno, ne bi ugrožavala svoje dijete da je samo to trebalo, tako da meni to smrdi na vaginalni pregled koji je opasan za zdravlje žene u prvim danima nakon poroda zbog moguće infekcije - sepse, a da o bolnosti takvoga porda ne govorimo . I kako znamo da je mama rekla da je u pratnji, a ne da je majka novorođenome djetetu, doista to ne vjerujem ma što pisalo!!!



    A što se tiče propisa, evo malo o tome što je propisano, ne vidim nigdje da se treba žena maltretirati kako je napisano:

    MINISTARSTVO ZDRAVSTVA I SOCIJALNE SKRBI
    2779
    Na temelju članka 14. stavka 3. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (»Narodne novine« broj 85/06. i 105/06.), na prijedlog Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, uz prethodno pribavljeno mišljenje nadležnih komora, ministar zdravstva i socijalne skrbi donosi

    PLAN I PROGRAM
    MJERA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE IZ OBVEZNOG ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA….
    ….
    1.2.1.14. Ostale preventivne mjere
    Pregled novorođenčeta neposredno poslije poroda kod kuće.
    U 1. i 5. minuti određivanje Apgar vrijednosti, ocjena općeg stanja novorođenčeta, procjena zrelosti, mjerenje porodne težine i duljine, opsega glave, uočavanje vidljivih kongenitalnih anomalija, oštećenja pri porodu i drugih smetnji.
    Za novorođenčad rođenu kod kuće – cijepljenje protiv tuberkuloze, skrining fenilketonurije, hipotireoze, probir na oštećenje sluha u najbližoj audiološkoj ustanovi.
    Za novorođenčad rođenu kod kuće do mjesec dana života – cijepljenje protiv tuberkuloze, uzimanje kapilarne krvi na filtar papir i upućivanje u laboratorij za otkrivanje prirođenih metaboličkih bolesti na probu inhibicije za skrining fenilketonurije (Guthrie test) te uzimanje kapilarne krvi na filtar papir i upućivanje u odgovarajući laboratorij za pregled TSH testom za skrining kongenitalne hipotireoze.
    Izvršitelji: izabrani tim primarne zdravstvene zaštite.
    ……
    ……
    1.5.2.2. Partalna skrb

    1.5.2.2.1. Stručna pomoć pri porodu u kući i prijevozu do rodilišta
    Pomoć doktora i primalje pri porodu u kući i pri prijevozu do rodilišta.
    Izvršitelji: tim zdravstvene zaštite žena u suradnji s drugim djelatnostima primarne zdravstvene zaštite.

    1.5.2.3. Postpartalna skrb
    1.5.2.3.1. Kontrolni pregled babinjače
    U stanu babinjače nakon poroda kod kuće te obvezno 6 tjedana nakon poroda.
    Izvršitelji: tim zdravstvene zaštite žena, nakon poroda kod kuće u suradnji s patronažnom djelatnošću, a 6 tjedana nakon poroda u ordinaciji zdravstvene zaštite žena u suradnji s patronažnom djelatnošću.

    1.5.2.3.2. Promicanje zdravlja i zdravstveno prosvjećivanje babinjače
    Upute o osobnoj higijeni nakon poroda i higijeni novorođenčeta, tehnici dojenja, prevenciji ragada i mastitisa:
    – putem individualnih savjeta,
    – korištenjem tiskanih zdravstveno-odgojnih materijala.
    Izvršitelji: izabrani tim zdravstvene zaštite žena, patronažna djelatnost, a u zdravstvenom prosvjećivanju sudionici su i druge djelatnosti primarne zdravstvene zaštite te zavodi za javno zdravstvo i druge djelatnosti.


    Ovaj Zakon ne odnosi se samo na hitni kućni porod (uopće se ne referira na slučajnost) i ne regulira namjerni planirani porod kod kuće, pa kao takav nije kažnjivo djelo.
    Posljednje uređivanje od Indi : 09.08.2011. at 16:28

  13. #63
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    n.grace, ok, ako vjerujes sto pise u novinama, onda nema smisla. pa ako nije majka ne bi dojila jer ne bi imala mlijeka, meni bi to recimo bilo sumnjivo. ali zasto su ju onda pustili ako su imali osnovane sumnje da nije majka?

    meni je to takva nebuloza da ne vjerujem puno toga sto tamo pise. tko zna sto je zapravo bilo i sto se dogadjalo. imam iskustva s novinarima i znam koliko mogu izmijeniti ono sto si im rekao da ispadne nesto totalno suprotno, a ova cijela prica je takva rekla-kazala da jako labavo stoji na nogama.

  14. #64
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    po ćemu je vidljivo da je ona majka djeteta?

    Kako iz podataka iznesenih u članku znaš da ona nije kod kuće rodila mrtvo dijete ili joj se nije svidlo pa ga zatukla, a onda nekokme iz kolijevke ukrala dijete koje sad prikazuje kao svoje?
    Posljednje uređivanje od mujica : 09.08.2011. at 16:32

  15. #65

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    Rodila mrtvo dijete i ukrala dijete staro 3 dana. Iz kolijevke. Iz kojeg je to ono filma?

  16. #66
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    po ćemu je vidljivo da je ona majka djeteta?

    Kako iz podataka iznesenih u članku znaš da ona nije kod kuće rodila mrtvo dijete ili joj se nije svidlo pa ga zatukla, a onda nekokme iz kolijevke ukrala dijete koje sad prikazuje kao svoje?
    Ukrasti dijeti, a da to roditelji ne prijave policiji...malo vjerojatno.

    Sve je meni ovo vrlo iskreno koketiranjem s rušenjem temeljnih ljudskih prava jer i da su doista imali osnovanu sumnju i doista sumnjali da dijete nije majčino, onda je ne bi pustili i još bi bili pod istragom!!

  17. #67
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    po ćemu je vidljivo da je ona majka djeteta?

    Kako iz podataka iznesenih u članku znaš da ona nije kod kuće rodila mrtvo dijete ili joj se nije svidlo pa ga zatukla, a onda nekokme iz kolijevke ukrala dijete koje sad prikazuje kao svoje?

    i da je tako....što ćemo vaginalnim pregledom dokazati?

  18. #68
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    po ćemu je vidljivo da je ona majka djeteta?

    Kako iz podataka iznesenih u članku znaš da ona nije kod kuće rodila mrtvo dijete ili joj se nije svidlo pa ga zatukla, a onda nekokme iz kolijevke ukrala dijete koje sad prikazuje kao svoje?
    I iz vaginalnog pregleda će se vidjeti da je ona napravila sve ovo?

    A s tobom je Mujice nešto opasno nije uredu kad ovakva sranja pišeš pod ozbiljno.

  19. #69
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    mujice ja tu konvenciju kao i ICESCR i EUSocial Charter jakoo dobro znam a znam im i pripadajuce general comments koji ugrubo receno objasnjavaju sto je sustinsko znacnje odredbe: "Državne stranke priznaju djetetu pravo na uživanje najviše moguće razine zdravlja"
    konkretno ovim porodom nje ugrozneo uzivanje najvece moguce razine zdravlja kod djeteta

    ...ali za to trebamo krenuti od pocetka: ovo sto si ti kopirao su OBAVEZE DRZAVE ...a to znaci da drzava ne smije uskratiti pristup nikome i treba osigurati pristup sluzbama i dovoljan broj i RAZNOLIKOST usluga/sluzbi .....u ovom slucaju drzava nije osigurala tj nije zakonski regulirala kucni porod a nije ga ni zabranila -time majka nije prekrsila domace zakonodavstvo, ali osnovna stvar je da majka kao takva ne moze krsiti ljduska prava- po definiciji drzave krse ljudska pravau ovom slucaju majka nije uskratila djetetu nista a drzava jeste majci i djetetu svasta: uskratila im je mogucnost izbora- kucni ili bolnicki porod, mogucnost informiranog izbora etc. povrijedila im je pravo na privatni i obiteljski zivot, drzava nije postivala ni najbolji interes djeteta jer ga je odvojila od majke....

    prenatlana i postnatalna skrb se ne odnosi samo na onu usko vezanu za radjaonu i boravak u bolnici nakon poroda jer je u mnogim slucajevima taj boravak nepotreban – CRC (Convention on the Rights of the Child) to tretira po pitanju obrazovanja
    pružanja potrebne zdravstvene pomoći i zdravstvene njege svakom djetetu- koliko sam shvatila ovom djeteu nije bila ni potreba a kamoli da mu je uskracena njega ispravi me ako grijesim
    Države stranke će poduzeti djelotvorne i odgovarajuće mjere za suzbijanje
    tradicionalnih postupaka koji štete zdravlju djece-
    hmm tebi je kucni porod tradicnalni postupak koji steti zdravlju djeteta???? Neeee mujice ova tocka clanka 24 se odnosi na genitalno sakacenje djece i slicne prakse ( i u cilju suzbijanja istih je uvrstena u CRC) a ne na kucni porod jer time bi drzave potpisnice CRC-a koje imaju regulirane kucne porode bile u gadnom sosu po pitanju postivanja svojih obaveza iz CRC-a ali nisu ( bile kada sam ja zadnji put „provjeravala“)
    Ako zelis kad osposobim svoj komp posaljem ti General Commnets pa prouci tematiku...

    ovo je bilo brzinski i nefokusirano sa moje strane jer sma u velikom poslu a nisam mogal pustiti da ne porkomentiram

  20. #70
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Indi prvotno napisa Vidi poruku
    Kako znamo da nije?
    Tko bi se normalan podvrgavao torturi da je to bilo dovoljno, ne bi ugrožavala svoje dijete da je samo to trebalo, tako da meni to smrdi na vaginalni pregled koji je opasan za zdravlje žene u prvim danima nakon poroda zbog moguće infekcije - sepse, a da o bolnosti takvoga porda ne govorimo . I kako znamo da je mama rekla da je u pratnji, a ne da je majka novorođenome djetetu, doista to ne vjerujem ma što pisalo!!!
    Dobro, ti ne vjeruješ, a ja ću reći da doista ne možemo znati što se zapravo događalo, a usput i ponoviti da ako je tema započeta novinskim člankom, onda se referiramo na ono što u njemu piše. I još moram ponoviti da sumnjam da bi mjere bile tako drastične da je majka pristala na neku varijantu dokazivanja da je dijete njeno.

  21. #71
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Meni je prvo upalo u oči to što je već drugi dan odvela dijete na pregled u bolnicu.Zašto? Ako ne vjeruje liječnicima i bolnici, zašto odvesti dijete u bolnicu? Da li je bolesno, da li se bojala da ga je ugrozila svojim postupkom?

    Novinar je napisao da se nadala dobiti potvrdu pedijatra da može dijete upisati. Pa, to je glupi razlog. Za to ne mora ići odmah drugi dan, tek je rodila. Sve koje ste rodile: da li biste išle nakon 24 sata u bolnicu s bebom da je beba dobro.

    I nemojte se čuditi Mujicinoj ideji da joj je dijete umrlo i da je drugo ukrala. Iz cipela mame koja je to doživjela kažem vam da bih taj čas bila uzela bilo koje dijete, samo da ne osjećam očajnu prazninu na rukama. Srećom taj osjećaj prođe.

    Jedino me smeta i to jako, što su bebu odvojili od mame. Osuđuju prije dokaza. I zbog toga bih tužila svih, od liječnika, socijalne službe, države, baš svih. I nadam se da će to ta mama napraviti. I nać odvjetnika koji će pobijediti u parnici.

  22. #72
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je prvo upalo u oči to što je već drugi dan odvela dijete na pregled u bolnicu.Zašto? Ako ne vjeruje liječnicima i bolnici, zašto odvesti dijete u bolnicu? Da li je bolesno, da li se bojala da ga je ugrozila svojim postupkom?

    Novinar je napisao da se nadala dobiti potvrdu pedijatra da može dijete upisati. Pa, to je glupi razlog. Za to ne mora ići odmah drugi dan, tek je rodila. Sve koje ste rodile: da li biste išle nakon 24 sata u bolnicu s bebom da je beba dobro.
    Pa bih ako idem zbog potvrde. Pa neću nakon mjesec dana ići tražiti potvrdu da sam rodila Mislim, kako bi tek reagirali da dođem s djetetom starim mjesec dana i tražim da potvrde da sam rodila? potvrdu treba ishodovati što je moguće prije nakon poroda, zato i je išla tada kad je išla.

  23. #73
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa bih ako idem zbog potvrde. Pa neću nakon mjesec dana ići tražiti potvrdu da sam rodila Mislim, kako bi tek reagirali da dođem s djetetom starim mjesec dana i tražim da potvrde da sam rodila? potvrdu treba ishodovati što je moguće prije nakon poroda, zato i je išla tada kad je išla.
    Zar žene koje rode kod kuće već sljedeći dan idu kod pedijatra na pregled? Ne trebaju čekati mjesec dana, ali već sljedeći dan?

  24. #74
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Došla je na pedijatriju, nije sebe vodila na pregled, nego dijete. Zašto bi dijete pregledali, ako ne i mamu? Ili treba oboje ili nikoga. Vrlo čudno i sumnjivo. Ili samo glupo.

    Lijepo sam ja napisala na onoj drugoj temi da su trebali imati doma svjedoka i sve bi bilo u redu.
    Uostalom kad je ionako namjeravala ići u bolnicu, onda je mogla i zvati hitnu par sati nakon poroda i ne bi imala problema.

    Zaključak je da se treba puno mudrije pripremiti za ovakav slučaj.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 09.08.2011. at 17:30

  25. #75
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa bih ako idem zbog potvrde. Pa neću nakon mjesec dana ići tražiti potvrdu da sam rodila Mislim, kako bi tek reagirali da dođem s djetetom starim mjesec dana i tražim da potvrde da sam rodila? potvrdu treba ishodovati što je moguće prije nakon poroda, zato i je išla tada kad je išla.
    X

    A meni je osobno malo neukusno to da su uvijek majke koje su izgubile dijete te koje otimaju tuđu djecu. Kao jedna od tih mislim da bi oni koji se razbacuju takvim izjavama mogli biti malo obzirniji a ne koristiti ih da bi potpalili raspravu na forumu.

  26. #76
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Stravicno je i neljudsko nasilje nad bebom i mamom napravljeno kad su dosli u bolnicu. Nema nikakvog zdravorazumskog objasnjenja za taj postupak odvajanja koji je napravljen cisto iz demonstracije sile i moci. Sramota za sve "zabrinute" zdravstvene djelatnike.

    Ako je sustav tako zabrinut za odlutale ovce koje su se dale zavarati da je kucni porod jednako, ako ne i sigurniji za neke zene (od bolnickog), onda bi trebalo omoguciti legalnu asistenciju primalja u vanbolnickim okruzenjima, a ne cereciti one koje su za sebe i dijete odgovorno i informirano (uvjerena sam u to) odabrale porod u humanijem okruzenju.

  27. #77
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je sustav tako zabrinut za odlutale ovce koje su se dale zavarati da je kucni porod jednako, ako ne i sigurniji za neke zene (od bolnickog), onda bi trebalo omoguciti legalnu asistenciju primalja u vanbolnickim okruzenjima, a ne cereciti one koje su za sebe i dijete odgovorno i informirano (uvjerena sam u to) odabrale porod u humanijem okruzenju.

    X

  28. #78
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Zaključak je da se treba puno mudrije pripremiti za ovakav slučaj.
    Slažem se.

  29. #79
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Zar žene koje rode kod kuće već sljedeći dan idu kod pedijatra na pregled? Ne trebaju čekati mjesec dana, ali već sljedeći dan?
    Kad rodis u rodilistu, unutar prva 24 sata, dijete pregleda pedijatar.
    Zasto bi bilo cudno da zena koja rodi kod kuce zeli da pedijatar inicijalni pregled napravi u prvim danima po rodjenju?
    Pregled s mjesec dana je u stvari drugi (ili cak i treci, jer ped pregledava dijete i prilikom otpusta iz rodilista).

    Takodjer, prilikom tog pregleda, roditelji dobiju i potvrdu da se radi o novorodjencetu i ta im potvrda moze (u nekim gradovima) posluziti kao dio dokumentacije za prijavu djeteta, ako naletis na normalnog zaposlenika u maticnom uredu.

  30. #80
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Zaključak je da se treba puno mudrije pripremiti za ovakav slučaj.
    Iz procitanog o ova dva zadnja slucaja i sjetivsi se jednog od prije par godina iz Istre, ispada da razliciti sluzbenici razlicito tumace isti zakon i da ce, ocito u skladu s vlastitim stavom o kucnom porodu, (ne) praviti probleme i traziti razlicite dokaze o trudnoci i tome da je dijete doista onog para koji ga prijavljuje.
    Nema sanse da se unaprijed pripremis na sve sto drugome moze pasti na pamet.

  31. #81
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Kad rodis u rodilistu, unutar prva 24 sata, dijete pregleda pedijatar.
    Zasto bi bilo cudno da zena koja rodi kod kuce zeli da pedijatar inicijalni pregled napravi u prvim danima po rodjenju?
    Pitam zbog toga što sam u nekom tekstu na portalu pročitala da ne treba žuriti s pregledom djeteta rođenog kod kuće ako je sve u redu. A proceduru u rodilištu znam.

  32. #82
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Iz procitanog o ova dva zadnja slucaja i sjetivsi se jednog od prije par godina iz Istre, ispada da razliciti sluzbenici razlicito tumace isti zakon i da ce, ocito u skladu s vlastitim stavom o kucnom porodu, (ne) praviti probleme i traziti razlicite dokaze o trudnoci i tome da je dijete doista onog para koji ga prijavljuje.
    A ja bih rekla da to doista ne mora imati veze s vlastitim stavom o kućnom porodu.

  33. #83
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Mislim da je porod kod kuće nešto prekrasno, sigurno manje traumatično i za majku i za dijete od onoga u bolnici( iako je moje vlastito iskustvo pozitivno), ali osobno ne bih bila spremna riskirati i upustiti se u takvo nešto. Pogotovo što mi je bolnica udaljena 100-njak km od kuće. Bilo bi me previše strah kompilikacija, ne bih se mogla opustiti.
    Žao mi je ove žene i mogu samo pretpostaviti što je prolazila kad su ju odvojili od tek rođenog čeda...grozno!

  34. #84
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro, ti ne vjeruješ, a ja ću reći da doista ne možemo znati što se zapravo događalo, a usput i ponoviti da ako je tema započeta novinskim člankom, onda se referiramo na ono što u njemu piše. I još moram ponoviti da sumnjam da bi mjere bile tako drastične da je majka pristala na neku varijantu dokazivanja da je dijete njeno.
    U redu, idemo se referirati na članak. Mamu su pustili doma, znači nakon cijele torture i maltretiranja, povjerovali su joj da ja onda doista majka. Znači, ona jest majka - to smo definirali. I moje je pitanje: ti doista misliš da mama nije dala niti jedan dokaz nije pristala na niti jednu varijatnu dokazivanja svoga majčinstva u trenutku kad se suočila s policijom koju su joj nakačili na vrat i sve to dva dana nakon poroda kad te šibaju takvi hormoni, kad samo hoće doma odnijeti svoje čedo i uživati u sreći da ga imaš i držiš. Malo vjerojatno, doista malo vjerojatno.
    Da vjerujem da je sve bila samo demonstracija moći, a ne istinska zabrinutost za dijete, onda nikako ne bi razdvojili to dijete od majke, unatoč svojoj sumnji jer dok sumnju ne dokažu, koju nisu dokazali, valjda su se trebali ponašati u interesu djeteta, a ono je bilo biti sa majkom. I niti jedan argument ne može pobiti to da su neopravdano razdvojili novorođenče od majke i oboje im nanijeli štetu!!!

  35. #85
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    A ja bih rekla da to doista ne mora imati veze s vlastitim stavom o kućnom porodu.
    Ma to je neki moj zakljucak iz cinjenice da je zakon jedan, da u njemu pise da je kao dokaz da je dijete tvoje dovoljna izjava trece osobe, a drugi traze potvrdu pedijatra, treci tocno odredjenog pedijatra, cetvrti ginekoloski pregled... ne mogu se oteti dojmu da oni indiferentni ne prave problema, a oni nabrijani (bilo vlastitim stavom ili od nekoga) rade problema. Ili su samo iskompleksirani pa se trude svakome zagorcati zivot. U svakom slucaju, tuzno.

  36. #86
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Indi, da, mislim da majka nije dala dokaz, a nije pristala ni na neku varijantu pregleda, vaginalni ili ne. Da jest, novinari bi to vjerojatno iskoristili da naprave još veću senzaciju.
    A da je dala valjane dokaze da ona uistinu jest majka tom djetetu, sumnjam da bi se u tu priču policija uopće uplitala.

  37. #87
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Negdje je netko napisao da kao dokaz da je žena rodila kod kuće u nekim zemljama prihvaćaju trudničku knjižicu, izjavu dva svjedoka da je žena bila trudna, a mislim da bi tako nešto bilo čisto dosta i u RH. Jer nevjernima ni vaginalni pregled ni UZV neće pomoći.
    A inače, prava te djece krši država jer po planu i programu mjera zdravstvene zaštite rodilja ima pravo na stručnu pomoć pri porodu kod kuće.
    Jer evo novorođenče rođeno kod kuće ima pravo i na ovo
    1.2.1.14. Ostale preventivne mjere
    Pregled novorođenčeta neposredno poslije poroda kod kuće.
    U 1. i 5. minuti određivanje Apgar vrijednosti, ocjena općeg stanja novorođenčeta, procjena zrelosti, mjerenje porodne težine i duljine, opsega glave, uočavanje vidljivih kongenitalnih anomalija, oštećenja pri porodu i drugih smetnji.
    Za novorođenčad rođenu kod kuće – cijepljenje protiv tuberkuloze, skrining fenilketonurije, hipotireoze, probir na oštećenje sluha u najbližoj audiološkoj ustanovi.
    Za novorođenčad rođenu kod kuće do mjesec dana života – cijepljenje protiv tuberkuloze, uzimanje kapilarne krvi na filtar papir i upućivanje u laboratorij za otkrivanje prirođenih metaboličkih bolesti na probu inhibicije za skrining fenilketonurije (Guthrie test) te uzimanje kapilarne krvi na filtar papir i upućivanje u odgovarajući laboratorij za pregled TSH testom za skrining kongenitalne hipotireoze.
    Izvršitelji: izabrani tim primarne zdravstvene zaštite.
    Dakle, čak mi se čini da bi neposredno nakon PKK trebalo pozvati pedijatra u kućnnu posjetu , na teret osnovnog zdr osiguranja, naravno

  38. #88
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Indi, da, mislim da majka nije dala dokaz, a nije pristala ni na neku varijantu pregleda, vaginalni ili ne. Da jest, novinari bi to vjerojatno iskoristili da naprave još veću senzaciju.
    A da je dala valjane dokaze da ona uistinu jest majka tom djetetu, sumnjam da bi se u tu priču policija uopće uplitala.
    Koji bi to po tebi bio valjan dokaz, čisto me zanima?


    Inače, vaginalnim pregledom se ne može utvrditi da je ona majka baš toga djeteta, samo da je rodila, tako da vaginalni pregled kao takav nema smisla.
    Ujedno, kakav je to ginekolog koji traži takav pregled, a zna njegove rizike po zdravlje žene.

  39. #89
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Pa očito dr. Matijević ne zna za rizike takvog pregleda, a on ti je nabrojao i druge varijante, čemu da sad ponavljam?

  40. #90
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Pa očito dr. Matijević ne zna za rizike takvog pregleda, a on ti je nabrojao i druge varijante, čemu da sad ponavljam?
    zna
    zato je i nabrojao ostale mogućnosti
    meni se čak čini da se i sam čudio ako je nekome palo na pamet da ženu pregleda vaginalno

  41. #91
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    zna
    zato je i nabrojao ostale mogućnosti
    meni se čak čini da se i sam čudio ako je nekome palo na pamet da ženu pregleda vaginalno
    Rekao je da vaginalni pregled danas ostavlja vrlo malu mogućnost komplikacija. Inače ne poznajem doktora, znam ga samo iz viđenja.

  42. #92
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Negdje je netko napisao da kao dokaz da je žena rodila kod kuće u nekim zemljama prihvaćaju trudničku knjižicu, izjavu dva svjedoka da je žena bila trudna, a mislim da bi tako nešto bilo čisto dosta i u RH. Jer nevjernima ni vaginalni pregled ni UZV neće pomoći.
    A inače, prava te djece krši država jer po planu i programu mjera zdravstvene zaštite rodilja ima pravo na stručnu pomoć pri porodu kod kuće.
    Jer evo novorođenče rođeno kod kuće ima pravo i na ovo
    Dakle, čak mi se čini da bi neposredno nakon PKK trebalo pozvati pedijatra u kućnnu posjetu , na teret osnovnog zdr osiguranja, naravno
    Što se mene tiče, može.

  43. #93
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Ja sam totalno podijeljena na temu današnjih napisa u novinama.

    S jedne strane, razumijem liječnike.
    Žena je donijela novorođenče na pregled, liječnici iz opreza (i demonstracije sile i moći - budimo realni) traže dokaze majčinstva. Predlažu pregled - žena odbija. Inzistiraju na pregledu - žena odbija. (op. a. Da je bila upućenija, a za porod kod kuće MORAŠ BITI JAKO, JAKO DOBRO UPUĆEN!! ili glup, mogla je sama inzistirati na uzv pregledu. Očito nije znala za tu mogućnost, a čujem i da je bila prilično nadmena - neprovjereno, ali vjerujem da bi mogla biti istina.)
    Meni osobno je normalna stvar da su liječnici reagirali na takvo izričito odbijanje žene da dokaže da je rodila.

    Obzirom da kod nas ništa od toga nije propisano ni pravilnikom ni zakonima, svatko djeluje kako misli da je okej.

    Inače, vani je normalna stvar (u nekim zemljama) da žena donese trudničku knjižicu, ima svjedoke i sl). Kod nas NIŠTA ne vrijede nikakvi svjedoci (ili čast iznimkama, možda se negdje to uvažava jer - kako rekoh- službenici djeluju prema vlastitom nahođenju), čak niti ovjerena kod bilježnika izjava roditelja i svjedoka da je dijete roditelja tih i tih nije prihvaćena pri upisu djeteta.
    Mi svoje dijete nismo mogli upisati dok liječnik nije napisao da su dijete donijeli ti i ti koji tvrde da su roditelji istoga.
    Da je htio, mogao je tražiti dokaze. Da je matičarka htjela nizati mak na konac - mogla je tražiti dalje.
    Srećom, nije.

    Ali ako razmišljam u tom smjeru, i liječnik pedijatar i matičarka bi mogli imati itekakvih problema da sam ja otela to dijete, prijavila ga i da sam kasnije otkrivena.
    Tako da, ako se stavljam u položaj pedijatara, jasno mi je da su tražili i zašto su tražili i odobravam to. (Netko je napisao da žena ne bi mogla dojiti dijete zbog nedostatka mlijeka da ga nije rodila - netočno, jer u ljekarnama postoje hormoni u tabletama koji mogu potaknuti proizvodnju mlijeka.)

    Ono što je po meni sporno u cijeloj priči je odvajanje majke i djeteta. To je totalno nepotrebno, nehumano i monstruozno od nekoga tko bi trebao biti tu da ZAŠTITI čovjeka i ljudski život u svakom smislu. A ovime su učinili upravo suprotno.

    Još bih se samo osvrnula na ove priče

  44. #94
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj Indi prvotno napisa Vidi poruku
    U redu, idemo se referirati na članak. Mamu su pustili doma, znači nakon cijele torture i maltretiranja, povjerovali su joj da ja onda doista majka. Znači, ona jest majka - to smo definirali. I moje je pitanje: ti doista misliš da mama nije dala niti jedan dokaz nije pristala na niti jednu varijatnu dokazivanja svoga majčinstva u trenutku kad se suočila s policijom koju su joj nakačili na vrat i sve to dva dana nakon poroda kad te šibaju takvi hormoni, kad samo hoće doma odnijeti svoje čedo i uživati u sreći da ga imaš i držiš. Malo vjerojatno, doista malo vjerojatno.
    Da vjerujem da je sve bila samo demonstracija moći, a ne istinska zabrinutost za dijete, onda nikako ne bi razdvojili to dijete od majke, unatoč svojoj sumnji jer dok sumnju ne dokažu, koju nisu dokazali, valjda su se trebali ponašati u interesu djeteta, a ono je bilo biti sa majkom. I niti jedan argument ne može pobiti to da su neopravdano razdvojili novorođenče od majke i oboje im nanijeli štetu!!!
    X ko kuća

  45. #95
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    zaista najgore u cijeloj priči je odvajanje djeteta od majke.
    Kako to izbjeći? Može li se tužiti osoblje bolnice koje je to učinilo?

    Danas sam još pročitala da je ta žena, izložena pritisku osoblja priznala koja joj je babica došla na porod, a kako je domaća i radi u nekoj od naših bolnica sad će imati problema... jasno mi je da je bila u groznoj situaciji kad joj prijete oduzimanjem djeteta, ali opet mislim da to nije smjela učiniti

  46. #96
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Porod kod kuće ne treba legalizirati, nego treba omogućiti ženama kvalitetnu skrb neovisno o tome gdje one odluče svoje dijete donjeti na svijet. Jer žena ima prava ako je trudnica i ako nije trudnica i vjerujte mi nikome nije stalo toliko do djetetovog zdravlja nego njegovoj ili njezinoj majci i nitko neće snositi posljedice zdravlja više nego majka.

    Potpisujem Indi i dodajem da je zdravstveno osoblje opako iskoristilo činjenicu da je produženi vikend i da su većina ljudi na moru te da umjesto da gledaju dobrobit djeteta iskazivju moć nad roditeljima i širu (nepotreban) strah.

    A ako nekom treba dokaze o sigurnosti PKK uz stručnu osobu, mogu (opet) postaviti linkove na studije. Ne želim kazati da je PKK za svakoga, ali opet nemojmo se praviti toliko ludima i toliko blejati u bijele kute da ne vidimo crno-bijele dokaze.

  47. #97
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Teško je s malom bebom u rukama napisati sve što mi je na umu...

    Dakle, htjela sam se još nadovezati na općenito porod kod kuće. Najveći problem s kojim sam se ja suočila (primijetila ga) kod drugih je strah: što ako nešto pođe po zlu.
    I UVIJEK se SVAKA osoba koja je protiv pkk referencira na to i postavlja to kao glavni argument protiv. A kad god koga pitate što to konkretno može poći po zlu, svi ušute.

    Glavna stvar kod pkk je što ste doma ili na nekom drugom mjestu koje vam je poznato i gdje IMATE MIR. Za razliku od bolničkih uvjeta, gdje je razina smetnji izrazito nepovoljna - zvukovi (pričanje, pogotovo ako nije baš poticajna tema, deranje drugih rodilja, požurivanje...), stres, gužva, prejaka svjetlost, nepovoljna temperatura, nemogućnost kretanja prema vlastitim željama i da ne nabrajam dalje, doma možete raditi APSOLUTNO SVE što poželite: hodati, plesati, kupati se, pjevati, jesti, pa čak se i seksati (ima i toga).
    Glavna stvar koju želim naglasiti je da doma ŽENA ČUJE SEBE. U tom miru i nedostatku stresa i sugestija sa strane, žena 'čuje' svoje tijelo, svoje dijete, žena osjeća kako se sve odvija. Intuicija, emocije i razum su tu u prekrasnom balansu.
    SVAKA PROMJENA, sve ono što se MOŽE DOGODITI i poći po zlu, NIKAD ne pada s neba. Svaka promjena se može uočiti na vrijeme, neke stvari se mogu provjeriti i prije samog poroda, poput duljine pupčane vrpce i položaja djeteta. Mene je u porodu najviše 'brinuo' šav od carskog - ruptura maternice NE dolazi samo tako. Ona se osjeti puno prije negoli maternica zaista puca.
    Naravno da se uvijek mogu dogoditi iznimke - one potvrđuju pravilo, kažu. Problem je samo u tome što je jedna iznimka mnogo glasnija od 1000 potvrda pravila. I tu se onda vraćamo na početak sa: "što ako..."

    U svakom slučaju, vjerujem da nijedna od nas žena koje smo rodile doma nije to odlučila preko noći i nije u to ušla neinformirana i needucirana. Štoviše, za sebe mogu reći da sam slušala i razgovarala, čitala knjiga i članaka, statistika i svega, razmišljala i meditirala, molila za mudrost... danima i noćima prije odluke.

  48. #98
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa Vidi poruku
    Najveći problem s kojim sam se ja suočila (primijetila ga) kod drugih je strah: što ako nešto pođe po zlu.
    I UVIJEK se SVAKA osoba koja je protiv pkk referencira na to i postavlja to kao glavni argument protiv. A kad god koga pitate što to konkretno može poći po zlu, svi ušute.
    Ovo ti nije točno. Ne ušute svi. Mnogi su jako glasni dok nabrajaju što može poći po zlu. I ja sam to više puta pisala, ali tebi to očito nije bilo bitno, pa nisi ni pročitala. zato neću ponovo.

    I onda spominješ mir i tišinu. A vidiš nekima od nas je potrebno da čuju cijelo vrijeme poroda GLASNE otkucaje, jer samo im to stvara mir.

    Roditi doma danas u Hrvatskoj nije pametno. Ali se događa, kao i mnogo drugih nepametnih stvari.

  49. #99
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, htjela sam se još nadovezati na općenito porod kod kuće. Najveći problem s kojim sam se ja suočila (primijetila ga) kod drugih je strah: što ako nešto pođe po zlu.
    I UVIJEK se SVAKA osoba koja je protiv pkk referencira na to i postavlja to kao glavni argument protiv. A kad god koga pitate što to konkretno može poći po zlu, svi ušute.
    A koji bi drugi razlog trebao biti osobi koja se protivi porodu kod kuće?
    A da baš svi ušute na to pitanje, nije istina. Imaš topic "Opasnosti poroda kod kuće" i vrlo smo konkretno pisale što može poći po zlu.
    Moja prabaka je imala mir i bila potpuno neometana dok je rađala, svejedno je umrla u porodu zajedno sa svojim djetetom.
    I zapravo mi nije jasno zašto sad opisuješ divote poroda kod kuće, kad to nije tema ove rasprave?

  50. #100
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Roditi kod kuće nije za svaku ženu, i srećom danas postoje bolnice za one koji to trebaju i žele.
    Mislim da bi bilo potrebno omogućiti medicinsku pomoc i asistenciju onima koji žele roditi kod kuće, te regulirati postupak.
    Beti, ti misliš da nije pametno roditi doma nigdje, bilo u Hrvatskoj , bilo u Finskoj, bojim se da lokacija nema ništa sa tim, i to treba poštovati.
    Što se tiče članka, stvar je u prijavi i ponašanju prema zdravoj rodilji i zdravom dijetetu nakon poroda bez komplikacija, ako u to ne ubrajamo probleme sa birokracijom i primjenu sile. Ali obzirom da je u tom rodilištu odvajanje djece skoro pa normala kod i najmanjeg problema, ne bih rekla da je ovo neko iznenađenje, nego je više očekivano.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •