Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 221

Tema: Imam li dovoljno mlijeka?

  1. #51
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Ma ne, napisala sam da nije nezadovoljan, kao ne čini mi se po njemu da mu nešto fali. Ma nudim ja stalno, mlijeko curi na sve strane, papa i noću i danju.
    Mokrih pelena ima i više nego dovoljno, samo me brine jer nema stolicu.
    Da nije bilo tog povećeg pada na težini pa infuzije, možda se i ne bi toliko brinula. Kad bi uopće trebali dostići porođajnu težinu, sa 10-15 dana?

  2. #52
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Tako je, 10-15 dana, pogledaj ovdje:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=239&Show=2301


    Ma ne brini se zbog stolice, ako je sve ostalo u redu, pelene, temperatura, ritam...
    Pokušaj da ponudiš cicu dva puta tj. koliko treba da dođe do masnijeg mlijeka.
    I ja opet kažem da ja nikako ne bi samo najednom prekidala AD jer ipak se ne radi
    o samo jednoj bočici, ipak ju je dobivao kontinuirano.

  3. #53
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Čitala sam bila negdje tu da se smanjuje za 30-40 ml kroz 3 dana ako sam dobro zapamtila. On je dobivao 2 dana AD, s tim da su drugi dan količine po obroku bile bitno manje, baš zato da se održi dojenje (tako su rekli).
    U rodilištu su mi rekli da mu mogu dat još koji obrok AD dok mi ne "dođe mlijeko" pa kao vjerojatno više neće trebati. Zato sam mu i dala još jedan obrok kad smo došli doma u četvrtak. U petak sam se probudila sa tvrdim, prepunjenim, malo i bolnim cicama i jedva sam dočekala da on to sve izvuče. Tako da me jednostavno bilo strah dodati još AD da ne bi smanjila produkciju a radimo na tome da ju povećamo.

  4. #54
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    koji su to frikovi u bolnici ja to ne mogu vjerovat. oni djetetu koje se cini vruce i koje je palo recimo normalno na tezni (kaze se 10% a on je bio u okvirima toga) umjesto prevrijednog kolostruma daju faking glukozu i ad, pa ko je tu lud?! muka mi dode kad procitam tako nesto. uzas. a ovo da je vrucica zbog gladi.. ma nemam rijeci. hvala bogu pa sam sa zadnje 2 bebe izbjegla takve nebuloze, ponekad se pitam s cim neki ljudi razmisljaju majke mi

    sori na ot, morala sam

  5. #55
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Ma to je bilo kao u tih 10%, ali je navodno puno izgubio u prekratkom periodu, pa da ne bi izgubio još i više. Vadili su mu krv pa su vidjeli da mu je i šećer pao. Neznam ko je tu lud a tko nije, ali u takvoj situaciji meni se ne eksperimentira, ja slušam sve što mi kažu. I sami su rekli da ga stavljam što više na prsa baš zbog kolostruma. Uglavnom, svi su bili prodojeći, i doktori i sestre. I dijete se nije činilo vruće, ono jest bilo vruće, mjerili su mu temperaturu. Uostalom, i u rodinim tekstovima piše da vrućica može biti jedan od pokazatelja gladi.
    Ma već sam luda od toga! Neznam zašto, ali unaprijed kažu za velike bebe da one moraju primati nadohranu? Tako je bilo i sa M., prije 5 godina u drugom rodilištu. Kao rođen je veliki, 4700g, pa da mu ne padne šećer u krvi, dodaju mu nadohranu. I sad i tad, meni je mlijeko "došlo" peti dan, do tad samo kapi kolostruma. Mojoj cimerici su cice već drugi dan bile tvrde, pune mlijeka.

  6. #56
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Ivanna, čestitam na bebici!!!
    Meni isto to izgleda veliki gubitak za samo jedan dan i zato ne mislim da su išta krivo radili u bolnici. Bitno da je sve ok sad i da je dojenje krenulo!! Ja ne mislim da treba nastaviti s AD-om, jer je to bilo samo dva dana, da je duže trajalo, onda bi naravno trebalo drugačije postepeno ukidanje.
    E, sad to što nema stolice, ne znam, ipak je još premali i trbao bi ju imati...
    A kad vam patronažna dolazi? Hoče li se uopće pojaviti? Možete li tražiti drugu? Vjerojatno bi bila puno smirenija da ipak provjerite kako se težina kreće!!
    Posljednje uređivanje od Lotta : 25.09.2011. at 22:37

  7. #57
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    A ja pak mislim da ne treba još i vagu u sve to mješati
    Glavno da dijete ima mokre pelene i da efektivno cica puuuno, a to je najvažnije,
    A ta vaga, ona će pokazati nakon prvih mjesec dana rezultat truda.
    Ovako kroz periode bez potrebe ne bih vagala.

    Ne znam, moja niti jedna patronažna nije spominjala vagu, prvi puta me nije niti došla pogledati,
    a drugi puta smo već znali kako cicati i nitko nikad vagu spomenuo nije.
    A da mi je bila vaga, mislim da bih poludjela od stresa pa ipak se vidi da li je dijete ok ili ne i ipak je
    Ivani to druga beba.
    Šta ja znam, to je moje mišljenje.

  8. #58
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Ma nisam ni ja ljubitelj vaga, dapače mislim da samo stvaraju stres. No znam kad je meni patronažna došla drugi put i vagala malenu prije i poslije podoja i kad sam vidila da je dobila, ne siječam se više koliko, nekako sam bila zadovoljnija i mirnija. Srećom, to je bilo samo taj put i do one standardne kontrole s mjesec dana, nisam više ni razmišljla o tome.

  9. #59
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj Lotta prvotno napisa Vidi poruku
    Ivanna, čestitam na bebici!!!
    Meni isto to izgleda veliki gubitak za samo jedan dan i zato ne mislim da su išta krivo radili u bolnici. Bitno da je sve ok sad i da je dojenje krenulo!! Ja ne mislim da treba nastaviti s AD-om, jer je to bilo samo dva dana, da je duže trajalo, onda bi naravno trebalo drugačije postepeno ukidanje.
    E, sad to što nema stolice, ne znam, ipak je još premali i trbao bi ju imati...
    A kad vam patronažna dolazi? Hoče li se uopće pojaviti? Možete li tražiti drugu? Vjerojatno bi bila puno smirenija da ipak provjerite kako se težina kreće!!
    Hvala!
    Ma tu ti je samo jedna patronažna, a ona je na godišnjem ovaj tjedan. Nema zamjene.
    Istina da je vaga samo stres, ali pošto nema stolicu, možda bi bilo dobro vidjeti ako onda ima kakvog napretka na kilaži.
    Možda ću posudit od nekog pa ćemo vidjet.
    Ali ipak nekako mislim da je sve u redu s njim.

  10. #60
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ne znam, moja se rodila s 4150 a kad smo popodne dosli na pregled kod pedice (bila je stara tada 15 sati) je imala 4050. znaci padala je dosta na kilazi. ma ja mislim da bi uvijek bilo nabolje da oni sto manje filozofiraju i sto vise daju bebu mami, da bi sve bilo super i bez nadohrana. mama uglavnom ima sve sto bebi treba.

    Ivanna kako vam je sad?

  11. #61
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Jednu stolicu je imao u utorak i to je to. Kilaža po starom, ni naprid ni nazad.
    Razgovarala sam sa jednom divnom sada umirovljenom patronažnom (ona nam je bila kad sam rodila M.). Rekla mi je da se za stolicu ne brinem jer da to nema veze kad je uglavnom na prsima. Kažem uglavnom jer sam mu dodala jedan obrok nadohrane, ne puno 40 ml nakon dojenja, al nadam se da ćemo se toga brzo riješiti.
    Najveći problem je to što on povuče par puta i zaspe na cici. Pa sam se počela izdajat. Inače ja se nikad nisam mogla previše izdojit. Danas sam se izdojila 50 ml, dala mu to nakon dojenja i spavao je 3 sata u komadu. Onda opet izdojim 50ml, nakon 3 sata mu ponudim cicu, naravno dvaput povuče i gotovo, dam mu to izdojeno, popije jedva 30 ml i neće više i opet zaspe. Mislim, to njemu ne može bit dosta, to je veliko dijete od preko 4 kile!!
    Malo me utješila ta patronažna kad mi je ispričala kako je imala slučaj kad je jedna beba sa 15 dana imala istu kilažu s kojom je izašla iz rodilišta i onda u sljedećih 15 dana dobila kilu samo na cici. Tako da...sve je moguće, svako dijete je priča za sebe, ali kvragu, brine me to sve i ne mogu protiv toga...

  12. #62
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    moja je bila dosta uspavana prvo vrijeme, isto ju nisam mogla razbuditi, turala bi joj cicu na svaki pokret maltene jer mi se cinilo da malo jede. nismo isli pedijatru dok nije imala mjesec i nesto i imala je 800g vise od one tezine kod prvog pregleda, i narasla je 6 cm. kolko je tvoj sad star? ona je dosta dugo jako puno spavala, vise od 2 tjedna sigurno, a mislim i duze

  13. #63
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Danas ima 11 dana. Sad sam mu jedva "ugurala" 20 ml izdojenog mlijeka + cica par gutljaja.

  14. #64
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    bok kakvo je sad stanje?
    jel kakao? premalen je da ne kaka po nekoliko dana, pa još uz onu spomenutu vrućicu iz bolnice- to je nešto što bih za tako maleno dijete savjetovala odlazak pedijatru da pregleda dijete. jednostavno je ponekad potrebno da kod tih malenih liječnik te malo nespecifične situacije procijeni, pogleda dijete.
    i nazovi sos, da ti netko na telefonu u trenutnoj situaciji ponudi savjet što činiti trenutno ako je još potrebno.
    koliko često se budi? budi li se lakše ili teže? koliko doji, vidiš li da guta, koliko podoja ima u 24h?
    koliko točno popišanih i pokakanih pelena ima? kakva mu je kože?

    sve su to pitanja na koje odgovori nađeš li vremena ali bez obzira na sve nazovi sos telefon, bez imalo srama (ili ako ti je lakše uprug), i zovnite pedijatra da pogleda dijete.

  15. #65
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    svakako ovako generalno ,bez gledanja djeteta, nagli pad na masi iznad 10% i nedostatak stolice u toj dobi ukazuju na premalo popijena mlijeka.
    ono što je bitn je i znati točno koliko doji a koliko mu daješ adaptiranog u 24h? na koji način mu daješ izdojeno i adaptirano? naime, ponekad djeca koja piju na bočicu jednostavno tako mala skuže da lakše mlijeko ide kroz sisač bočice a teže iz dojke pa im je lijeno sisati i truditi se na dojci pa brzo zaspu. mogla bi pokušati malo izdojiti prije nego ga kreneš dojiti kako bi mlijeko krenulo, počeo refleks otpuštanja mlijeka i tek onda mu staviti dojku da siše. tada će mu mlijeko lakše ići pa bi mogao i dulje i efektivnije sisati.
    kada siše, vidiš li da guta i i onako čuješ gutljaje,vidiš kako se pomiču slijepoočnice? to je bito jer tada znaš da siše efektivno i tad ga pusti da siše koliko želi i tak kad sam ispusti/zaspe prestanite podoj. budi ga ukoliko doji manje od 8X u 24h, svaka 3 sata minimalno ali možeš u ovoj situaciji i češće, svaka 2 sata.
    kada mu daješ adaptirano, pokušaj da prvo podojiti dijete i tek iza podoja, kad prestane (a traži još) daj adaptirano. i to bi bilo super kada bi mu umjesto bočice davala pomoću čaše, žlice, prstom ili špricom (ali ne tako da mu ti utiskuješ već da kad on vuče ti malo puštaš mlijeka iz šprice) kako bi se odvikao od pijenja na bočicu koje je posve drugačije sisanje od onog na dojci (pa ga to moguće zunjuje).

    ne ukidaj naglo adaptirano, dok ne prokaka normalno onda nikako a kad prokaka kako treba onda se može jako polaku i uz praćenje djeteta ukidati postepeno ali to ćemo kasnije.

    u svakom slučaju nadam se da se tipkamo još

  16. #66
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Tek sad vidim tvoj post.

    Uglavnom, zadnja tri dana kaka, imao po 3 stolice dnevno. Negdje sam čitala da se količina gleda kao veličina kovanice. Ako je tako, njegove stolice su bile obilnije. Mokra je svaka pelena, minimalno 5 dnevno. Noću ga ne presvlačim, a ta noćna pelena bude jako mokra.
    Ima puno podoja dnevno, neznam točno koliko, ali skoro cijeli dan visi na cici. Pocica par gutljaja pa zaspe, pa spava 15 min pa opet traži, pa opet par gutljaja, pa zaspe...i tako cijeli dan. Budim ga, radim kompresije.., to malo produži podoj, ali ne baš puno. Noću se budi bar 4-5 puta i cica. Noću efikasnije cica nego danju.
    Probala sam ga i vagati prije i poslije podoja. Par puta je težina bila ista, ko da ništa nije pojeo, najveća razlika je bila 30ml. Znam, znam, to se navodno ne preporučuje raditi, ali isto tako znam da mi je s prvim djetetom to uvijek pokazivalo veliku razliku (neznam koliko točno, ali znam da je patronažna rekla da je to super rezultat)
    Adaptirano mu dajem dvaput dnevno, oko 11 ujutro i oko 5 popodne. Dajem mu obavezno nakon podoja, napravim 80 ml, uglavnom ne pojede sve, kako kad, oko 50 ml pojede.
    Dajem mu na bočicu. Probala sam žličicom i čašom, al smo tako više prolili nego popili. Baš nam i ne ide.
    Na bočicu mu dam i izdojeno mlijeko, uglavnom dvaput dnevno (ovisi kako uspijem s izdajanjem) i to popije sve bez problema.

    Što se tiče refleksa otpuštanja mlijeka, s tim nemamo problema, dapače, nekad je i prejak pa se buni, moram malo izdojit pa ga vratim na cicu i onda je ok.

    Naš najveći problem je to što on brzo zaspe na cici, valjda mu se ne da, neznam. Pretpostavljam da je u bolnici naučen na bočicu i sad teško možemo natrag.
    Baš sam jadna, tužna i ljuta što se sve ovako odvija, imam osjećaj da ćemo morati uvoditi sve više adaptiranog i da ćemo se nakraju pozdraviti s dojenjem. Ja se stvarno trudim, ali jednostavno nam ne ide. Sva teorija koju znam o dojenju jednostavno mi je pala u vodu s ovim djetetom.
    Na kilaži je počeo dobivati malo pomalo, iako još nije dostigao porođajnu težinu (ima 16 dana).
    S prvim djetetom sam imala stvarno cice pune mlijeka, tvrde, s ovim ne. Bile su jednom onako pune i to je to. Znam, ni to nije pokazatelj, ali to skupa sa svim ostalim me uvjerava da nemam dovoljno mlijeka (kolilo god se ja opirala tom razmišljanju).

    Stalno govorim sama sebi i tješim se kako ćemo se riješiti adaptiranog malo pomalo, ali i u to sve manje vjerujem, pogotovo što on malo pomalo popije sve veću količinu AM po obroku.

  17. #67
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    čini mi se 3 obilne stolice u redu, 5 se odnosi na da- veličinu kovanice 5kn, ako je jedna ooobilna kakica to se već može računati kao više. ono što ne smiješ je ukinuti naprečac adaptirano. ali isto tako nemaš apsolutno nikakve potrebe za njegovim povećavanjem. probaj mu davati sve što mu ekstra daješ- i adaptirano i izdojeno na špricu. onako kako sam opisala- da mu daš da vuče i kad vidiš da vuče pritisneš špricu da krene mlijeko, nikako prije da zna da kad vuče ide, kad ne vuče ne ide. to jest nešto teže od bočice i nešto lakše od čaše, ali tako ćeš znati da ne prolijevaš ako te to muči. a njega neće 'mamiti' lagodnost bočice i mlijeka iz nje koje samo teče. s vremenom će se opet naučiti vuči jer neće imati izbora.
    imaš sasvim dovoljno mlijeka, ponavljaj si to i daj mu da doji ovako kao i do sad- stalno. ono što bi mogla pokušati da u jednom trenutku ukineš npr od onih 2X80ml koje napraviš- 30 i vidiš kako se dijete idućih 24h ponaša. ako ne plače, izgleda u redu, ima i dalje opet normalne stolice i dovoljan broj popišanih pelena. to je jako jako bitno. ako nema dovoljno popakanih ili popišanih nije još spreman za ukidanje tih 30ml. ako je sve u redu, nastavi sa adaptiranim sa tih 30ml manje jedno 3 dana pa onda oduzmi opet 30ml i prati stanje...
    u međuvremenu daj i daj i daj i budi ga da ne zaspi i spava na dojci. i ako mu je previše svjetla u prostoriji- zamrači ju. neke bebe jednostavno ne vole previše svjetla pa zatvore oči da im ne smeta pa zato zaspu jako brzo. možda mu danju smetaju i ljudi okolo- starije dijete, posjete i sl. pa u vremenu kada možeš odi dojiti u mirniji rostor, kojeg opet zamrači i sebe smjesti udobno jer ako si i ti opuštena može i on bolje dojiti.

    javi kako ide, pa se opet tipkamo

  18. #68
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    Kako ide?

  19. #69
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Ne stignem na forum pa pišem tek sad.

    Danas ima mjesec dana. Baš sam ga jutros vagala; dosad je dobio 550 g od najniže težine nakon poroda. Nije neki veliki dobitak, al mi se čini ok. Pogotovo što je skoro sve to dobio u zadnja 2 tjedna. Sad smo na jednoj bočici adaptiranog, al se nadam da ćemo i tu drugu malo pomalo ukinuti. Mokrih pelena i dalje ima dovoljno, ali zato kaka uglavnom svaki drugi dan 1-2x, ali obilno. Cica puno efektivnije nego prije, više ne zaspe na cici za minutu ko prije pa se ni ne izdajam više. Čak je jučer odspavao skoro 3 sata u komadu, ja sam bila u šoku. Čak sam mislila da nešto nije u redu, nudila mu cicu, nije htio pa mi se MM smijao da ja nikad zadovoljna, kao nije dobro jer ne spava duže od par min. bez cice a sad kad spava brinem da nešto ne štima!
    Sutra idemo kod pedijatra na prvi pregled pa ćemo vidjet što on kaže.
    D. je rođen sa 4520g, najniža kilaža je bila 4110g, a sad ima 4670g. To je dobitak od 550g, jelda?
    Patronažna mi je bila rekla da bi on trebao dobiti barem pola kile, odnosno da bi s mjesec dana trebao imati 5 kg. Znači, oni taj dobitak računaju od porođajne težine pa mi to baš nije jasno?! To je onda dobitak od 890g, a ne 500g?!

  20. #70
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Tako se računa, od porođajne. Gubitak se ne uzima u račun. Ali, dobio je na težini, mislim da će to biti dovoljno tvojoj pedijatrici.

  21. #71
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    računa se od najniže kilaže.

    550 grama nije puno, ali je sasvim dovoljno, pogotovo ako se uzmu u obzir svi problemi i strahovi.
    sada samo nastavi tako, osnaži sebe, pa onda, ako budeš htjela, možemo krenuti i na izbacivanje te jedne bočice.

  22. #72
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Tako se računa, od porođajne.
    Ovo je netočno, i kada se tako krivo računa onda nastaju mnogi (nepotrebni) problemi. Točno je ovo što apricot govori - računa se od najniže kilaže.

  23. #73
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je netočno, i kada se tako krivo računa onda nastaju mnogi (nepotrebni) problemi. Točno je ovo što apricot govori - računa se od najniže kilaže.
    Naša pedijatrica tako računa. Valjda je uz more drugačije.

  24. #74
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Ma meni je logično da se računa od najniže kilaže, ali se sjećam prvog pregleda sa M. i znam da je pedijatar računao dobitak od porođajne.
    Beti, biće da je to što ti kažeš, i mi smo na moru.

  25. #75
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ma racuna se od najnize, sasvim logicno.
    I 550 nije strasno, vec sam pisala da je moj dobio 530 prvi mjesec a vec sljedeci 1130 tako da ne brini, stigne on to sve jos nadoknadit.

    A mene muci nesto drugo, mislim glupo je jer nam dojenje ide super i imam osjecaj da radim problem di ga nema al dok vas ne pitam necu bit mirna.
    Dakle, sad ce malac 3 mjeseca, kazem, s dojenjem se sve 5, on kaka, piski kako treba, napreduje. Muce me ti strasno kratki podoji. On se za 3 minute najede jedne, ja osjetim let down on guta ko velik i cim to prode on bi drugu. Dam drugu, ista stvar i on je poslje sretan i zadovoljan. Prije mu je bila dovoljna samo jedna i onda bi sisao po 10-15 min a sad kod svakog podoja idu obje, cak i kod nocnih kad su mi sise prepune. A i ta prepunjenost polako jenjava, ok, to je vjerovatno normalno ali stalno imam neki strah da on povuce premalo i da ce se proizvodnja smanjit upravo zbog tih kratkih podoja. Inace jede svakih sat vremena, jasno, na zahtjev.
    Posljednje uređivanje od koksy : 19.10.2011. at 09:29

  26. #76
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    daj, koksy, budi sretna da je tako, da ne visi po cijeli dan na dojci.

    moja prva je dojila satima, pa dobila 420 g prvi mjesec.
    drugi... nikada, ali nikada duže od 2 minute, i u prvih mjesec dana - 1850 g.
    on bi povukao 14 gutljaja (ja sam to uvijek brojala jer mi je bilo fora kako se lijepo čuje) i to bi bilo to.
    i tako 3,5 godine.
    Posljednje uređivanje od apricot : 19.10.2011. at 09:31

  27. #77
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Pa visio je cijele dane prvih mjesec i pol i vidis kak je manje dobio nego sad kad jede tako kratko. A uostalom, znas i sama da sam otvorila temu sva u brizi i da nije bilo vas da mi kazete da su ti prvi tjedni najtezi tesko bi mi bilo nosit se s okolinom koja je bila uvjerena da izgladnjujem dijete. Naravno, nekima ni ovih 1130 g nije dovoljno...
    No dobro, ak ti kazes da je to sve ok onda je, meni je tvoja rijec zakon!

  28. #78
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nemojmo pretjerivati!


    sigurno u svojoj obitelji imaš nekog odraslog peru-žderu, koji brzo jede i ima 100 kila.
    to ti je to!
    netko jede brzo i u kratkom vremenu u sebe utrpa puno veće količine kalorija nego onaj tko jede polako.
    može biti i obrnuto, naravno.

    djeca su ista takva: netko polako doji, "razgovara" uz jelo, razmišlja, mljacka, užica... pa odmori, pa onda opet ispočetka.
    a netko se najede, pa se riješi.

    sve dok su pokazatelji napretka dobri (prirast, zadovoljstvo djeteta. pokretljivost, lijepa koža, pelene)... baš te briga koliko dugo jede.

    na početku mu je trebalo duže dok nije "naučio" ili dok nije skupio snage.
    sad je već veliki frajer i začas obavi hranu da se može posvetiti drugim stvarima u životu.
    i dok ne skuži da se može dojiti i igrati istovremeno.
    ili dojiti i voziti bicikl, naprimjer

  29. #79
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Naša pedijatrica tako računa. Valjda je uz more drugačije.
    Valjda je do neinformiranosti pedijatrice.
    Jer, mi smo isto uz more, i racunali su nam u rodilistu, na neonatologiji i u pedijatrijskoj ambulanti, od najnize kilaze.

  30. #80
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Moj prvi je isto visio po cijele dane prvi mjesec (a i kasnije) pa je dobio 1120 g. Ali on ja normalno kakao i piškio pa se nisam zabrinjavala s vaganjem, za kilažu sam saznala na prvom pregledu.
    Ovaj isto traži svako malo, povuče par puta, zaspe na desetak minuta pa opet traži i tako cijeli dan. Zadnja 2-3 dana je situacija puno bolja, podoji efektivniji i ne traži baš doslovno svako malo, ali ipak traži često (ali se stignem recimo istuširat i oprat kosu na miru a da on ne zaplače). Dosta i bljucka, a vidim i da ga često muči prduckanje. To ga i probudi nekad, počne se grčiti u snu pa zaplače, napinje se pa prducka.

  31. #81
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Joj Ivanna blago tebi, ja kosu perem samo vikendom, kad je MM doma, navecer je samo brzinsko tusiranje jer me strah da se ne probudi.
    A ovo prduckanje...Jel pijes kravlje mlijeko? Ja sam primjetila da moj vise prdi i grci se cim popijem vise od onog minimalca kojeg stavim u kavu ujutro.

  32. #82
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Ma popijem možda šalicu mlijeka i to ne svaki dan. Pijem neki čaj iz dm-a za dojilje (anis, komorač,matičnjak), to bi mu kao trebalo pomagat kod te nadutosti, grčeva ili čega već, ali baš i ne primjećujem.

    BTW, otkad sam napisala gornji post kako zadnja 2-3 dana više ne traži cicu svako malo, on visi na cici, skoro sat i pol (i sad). Stvarno ne smijem više niš napisat ako ne želim da se i to "pokvari". Sad kad sam se pohvalila da sam oprala kosu u miru, i to mogu zaboravit!

  33. #83
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Evo nas sa pregleda.
    Kao što sam i očekivala, dobitak računaju od porođajne kilaže pa je, po njima, on dobio 150 g. I to je daleko premalo, trebam ga šopat adaptiranim (i to neko mlijeko AR jer bljucka) pa za tjedan dana na vaganje (a mora dobiti 200g). Moje mlijeko je vjerojatno preslabo ili nemam dovoljno, trebam se izdajat da vidim koliko popije itd itd.
    To što sam ja rekla da je on dobio 550 g praktički u zadnja 2 tjedna, da prva 2 tjedna kilaža nije išla ni gore ni dolje, da to očito znači da je ipak krenulo, nema veze-on je dobio 150 g, treba šopanje i točka.
    Eto! A mi ćemo se još jače potrudit oko dojenja, mada neznam kako jer se trudimo dovoljno, jedino zasad neću ukidati tu jednu bočicu AM.

  34. #84
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Nedaj se! Ja sam na savjet da dam malom bocicu kratko i jasno odgovorila "necu!". Ako TI vidis da ti je dijete zadovoljno i da napreduje nedaj da te pokolebaju u dojenju. A poslje, kad dobije na kilazi bez da ga sopas samo visoko digni glavu i reci "jesam vam rekla?".

  35. #85
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    E pa ja se nadam će biti tako!
    Hvala Bogu na ovom forumu i savjetima i podršci koju možeš ovdje dobiti!
    MM me podupire, mama isto pa bar u bližoj okolini ne moram slušat nebuloze o slabom mlijeku i sl.

  36. #86
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Da ne otvaram novu temu postavit cu pitanje ovdje. Help!

    Dakle, moj maleni imat ce za koji dan 5 mjeseci, dug 70 cm, tezak 8 kg i dojim ga na zahtjev... Sve je super islo do prije nekih 7 dana. Inace se budio nocu otprilike svaka 2,5 sata i jeo nekih 7-8 minuta i nastavljao spavati. Danju je razmak izmedju dojenja bio najmanje 45 min, najvise 3-4 sata, kako on zeli, jer ga u budnom stanju ako nece jesti nema sanse natjerati da otvori usta, a dojio je po desetak minuta aktivno. Uglavnom, odjednom mi se cini da je stalno gladan. Nocu se budi svakih 45 minuta i sisa po pola sata, po danu bi isto stalno jeo, nece da pusti dojku ni nakon 20 minuta, stolica mu je nekoliko dana bila zelena, sad sam mu pocela davati obje dojke po podoju pa se vratila normalna boja. Kaka ujutro nakon budjenja. Cini mi se i dalje veseo i ok, ali vidim da je gladan... Histerijom sisanja je navukao mlijeka, i kad pusti dojku vidim da ga jos ima, ali on i dalje izgleda gladan... Kazu mi da je mozda vrijeme za dohranu jer je velika beba, a ja sam planirala dojiti iskljucivo 6 mjeseci. kako da ga nahranim? Tesko mi je i ovo budjenje a jos vise to sto vidim da je gladan... Moze li biti vezano za menstruaciju koju sam dobila u medjuvremenu?
    Posljednje uređivanje od alef : 20.10.2011. at 21:04

  37. #87
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Evo čista matematika ( iako je to teško kod hrane, pokušajmo).

    100 ml majčinog mlijeka ima nešto manje od 70kcal.
    Potrebe dojenčeta u prvoj polovici prve godine su oko 90 ml na svakih pola kilograma postignute ili očekivane težine ( očekivana prema tablicama u slučaju da dobiva premalo na težini).

    8 kg puta 180 ml je 1.440 ml. Jedan obrok je najviše 200 ml, (ali uglavnom je oko 170), znači 8 (i pol) obroka dnevno da bi bio dovoljno sit. To je svaka 3 sata danju i noću...
    Dalje ćeš odlučiti sama...
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 20.10.2011. at 22:32

  38. #88
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nemaju djeca veze s matematikom.
    pogotovo dojena djeca, budući da dojke nemaju mjerač.

    alef, jako je moguće da menstruacija ima veze s time jer promjena hormonalnog statusa promijeni i okus mlijeka.
    treba malo pročačkati po forumu, baš su mame pisale kako im djeca polude za sisom kad dobiju menstruaciju.
    a možda je i skok u razvoju.
    možda će zubići...

    najčešće nije ni potrebno tražiti uzroke, pogotovo ako se doji na zahtjev.
    jednostavno daš djetetu kad traži i nadaš se da će ta faza što prije završiti jer zna biti jako iscrpljujuća

    znam da bi najradije krenula s dohranom i nadala se kako će ga to zasititi, ali dohrana je jedna, kalorijski, tako zanemariva stvar, da se nećeš time ništa pripomoći.
    tvoje mlijeko je puno kaloričnije od svake jabuke, tikvice ili kruške... a ne vjerujem da bi mu odmah na početku dala nešto od čega će se sva krv sliti u želudac pa da lijepo odspava 5 sati u komadu.

    pokušaj izdržati, ovo je doista faza...

  39. #89
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Alef, faza koja će proći. Drži se i ne posustaj od inicijalnih planova

  40. #90

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,022

    Početno

    trebam pomoc. Beba mi je stara 4 dana danas i ne silazi s dojki doslovce cijeli dan. Spava 5 min i odmah trazi jesti. podoji su i po 40 min na jednoj dojki. Ima jednu oskudnu stolicu i pelene su onak mokre ali tamnom mokracom. sta mi je raditi jel trebam kak povecavati dotok mlijeka(izdajalicom) ili sta. kad doji ne ide mi mlijeko na drugu dojku
    Posljednje uređivanje od malo janje : 23.10.2011. at 17:32

  41. #91
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Vidim da ti se nije nitko još javio. Najbolje da nazoveš telefon za dojenje
    01 61 77 520
    091 22 77 220
    (radnim danom od 15 do 21, vikendom i blagdanom od 9 do 21)

    Oni danas rade.
    Izdajalicom nećeš povećati protok mlijeka, a četvrti dan bebi i ne treba puno mlijeka. Želučić mu je jako, jako mali. To što je stalno na dojci je dobro, samo pazi da ti bradavice ostanu u redu. Pusti ih na zraku da se osuše između podoja.

    I nazovi ih, umirit će te.

  42. #92

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,022

    Početno

    Jesam i javila se jedna predraga zenska umirila me. bradavice su mi totalno nadrapale i boli me kad dojimuzasno. Kaze gospodja da za sad joj se cini da je mozda skok u razvoju i zato je takva ili zato kaj su joj davali dohranu u bolnici. Ima popisane pelene al ne dovoljno kolicinski i malo stolice nije obilna

  43. #93
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ako ikako mozes negdje nabaviti Purelan, probaj, spasit ce ti bradavice sigurno a i ne moras ga ispirat prije podoja.
    A ovaj drugi dio...nisam bas dovoljno strucna da ti dajem konkretan savjet ali znam da beba od 4 dana ni ne pojede puno pa stoga ni ne kaka i piski puno. To sto ne silazi s dojke nista ne znaci, ne jede svih 40 minuta. Dojka joj je trenutno utjeha za sok koji je dozivjela samim radanjem.
    Eto, nebi ja vise, nadam se da ce se javit savjetnice a ja ti samo dajem podrsku. Drz se!

  44. #94
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj malo janje prvotno napisa Vidi poruku
    trebam pomoc. Beba mi je stara 4 dana danas i ne silazi s dojki doslovce cijeli dan. Spava 5 min i odmah trazi jesti. podoji su i po 40 min na jednoj dojki. Ima jednu oskudnu stolicu i pelene su onak mokre ali tamnom mokracom. sta mi je raditi jel trebam kak povecavati dotok mlijeka(izdajalicom) ili sta. kad doji ne ide mi mlijeko na drugu dojku
    malo janje, da li osjecas kad mlijeko "krene", kao trnce kroz dojku?
    U tih 40 ili toliko minuta koliko je dijete na dojci, da li cujes da guta, ima li periode aktivnog sisanja?
    mozes raditi kompresije kojima ces joj pomoci da vise pojede. Kompresije radis tek kad dijete prestane sisati i gutati, da pojacas dotok mlijeka i potaknes ponovno sisanje. dok guta - ne radis nista

    provjeri da li je polozaj djeteta na dojci dobar (cijelim tijelom okrenuta prema tebi, usta jako siroko otvorena prije nego uhvati dojku, tako da usta budu "puna dojke"....)
    ako imas malo vremena pogledaj fotke i procitaj ovaj tekst o polozajima
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=239&Show=1475

    cini mi se da sad ne trebas koristiti izdajalicu, prvo probaj osigurati da dijete na dojci dolazi do dovoljno mlijeka koliko joj treba.
    pisi jos kako vam ide....

  45. #95

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,022

    Početno

    Recite mi molim vas jel mora pod obavezno curici mlijeko na drugu dojku kad beba jede na jednoj. meni nista ne curi na drugoj i nisu mi tvrde dojke a ona lijepo jede sada svaka 2-3 sata ima pokakane pelene i popisane

  46. #96
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj malo janje prvotno napisa Vidi poruku
    Recite mi molim vas jel mora pod obavezno curici mlijeko na drugu dojku kad beba jede na jednoj. meni nista ne curi na drugoj i nisu mi tvrde dojke a ona lijepo jede sada svaka 2-3 sata ima pokakane pelene i popisane
    Nije obavezno.
    Ako beba normalno doji, redovito piški i kaki, nema pokazatelja da je gladna, trebalo bi biti sve u redu.
    Koliko je stara?

  47. #97

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,022

    Početno

    danas 6 dana. imala je vec danas 3 stolice, piskila je 1 pelenu samu + te pelene s stolicom. Jede obadvije dojke u podoju i spava po 2-3 sata

  48. #98

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj malo janje prvotno napisa Vidi poruku
    danas 6 dana. imala je vec danas 3 stolice, piskila je 1 pelenu samu + te pelene s stolicom. Jede obadvije dojke u podoju i spava po 2-3 sata
    to ti je sve ok i normalno, moja beba je znala imati isto tako po tri stolice odnosno nakon svakog podoja koji je bio svaka tri sata, a sada s četiri mjeseca starosti stolicu ima svakih tjedan dana ššto je meni čudno no kazu i to je normalno za dojene bebe.

  49. #99
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Opet ja... Bebi se ne budi vise tako cesto, cesce je nego ranije, ali ne kao neki dan. Po danu ga jedva natjeram da doji tri puta, jednostavno nece da pogleda dojku. Kad se uspavljuje i nocu jede normalno... Mene muci sto je smrsao i sto mu je stolica vec desetak dana zelena. Meni se cini da mlijeka ima, ali evo vec 15 dana nije nikako bljuckao, nit vidim da su mu usta puna mlijeka kad pusti dojku, pa imam dojam da jadnicak i ne napuni zeludac... Sta da radim?

  50. #100
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Zar ti vidiš da je smršavio? Oni ne bi smjeli nikako mršaviti. Baš suprotno.

    I ta zelena stolica. Da li ga presvučeš odmah kad se pokaka? Ili možda promijeni boju stajanjem?

    A ako ti misliš da je gladan, nahrani ga. Onako kako ti, kao mama, smatraš da treba. Ponovo sam pročitala tvoj prethodni post gdje si napisala da vidiš da je gladan iako u dojkama ima još mlijeka.

    Zašto misliš da je gladan? On nema pojma da postoji ikakva druga hrana osim maminog mlijeka i ne žudi za drugom hranom. Ako ima mlijeka, a on je gladan, on će sisati. Ako mu ti pružiš dojku, uzet će ako je gladan. Pokušavam reći da je druga vrsta hrane samo tebi poznata. I okolini koja ti priča o tome.

    Ako si čvrsto odlučila da ćeš mu dati sisati kad god on zatraži, bit će sve u redu. Neće biti gladan. Jedino ako je to tebi prenaporno, pa se želiš odmoriti, onda možeš naravno. Ili počekaj još tih 3-4 tjedna. Ispunit ćeš svoju želju za isključivim dojenjem šest mjeseci, a on će biti dovoljno veliki za novu hranu.

    Win-win situacija, zar ne?

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •