Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 221 od 221

Tema: Imam li dovoljno mlijeka?

  1. #201
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Kod nas lino jedem ja

    Moje cure su se prestale buditi po noci s oko 2,5 god obje, a decko jako rano, s oko 1,5 godinu. Dotad su se znale buditi i po 20 puta. Meni je noc gdje bi se budili svakih 2 sata bila dobra noc

  2. #202

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    258

    Početno

    Mikka Odlicno, znaci jos da cekam dvije godine hahahaha.
    Mene samo zanima sto ce bit kad pocnem radit.

    Da i ja obozavam cokolino, ova ostala ne. Al mislila sam mozda joj dati navecer da je malo zasiti il nesto, jer moram pocet radit, a imam i nocnih dezurstava, tko bi joj trebao davati siku tada?!

  3. #203
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Lino je niskorist od hrane. Skuhaj joj nes drugo, nes u cem nema tona secera

  4. #204

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    258

    Početno

    Mikka ne kuham joj nista, al kad bi trebala poceti i sto?

  5. #205
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    evo tu imas topik koji je apri pisala sa detaljima

    http://forum.roda.hr/threads/39417-k...%A1-primjer%29

    a ovdje je cijeli podforum dohrana, ima hrpa savjeta i ideja pa procesljaj

    http://forum.roda.hr/forums/35-Dohrana

  6. #206
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Lili_nova prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav! Evo takodjer imam slican problem. Beba osam mjeseci.
    Dojimo ujutro kad se probudi, onda ide kasica, za rucak je opet podojim (obje dojke). Popodne opet kruti obrok. Nekad zna zatraziti sisanje jos koji put ii naravno pred spavanje. Ono sto mene brine je to budjenje po noci skoro kao da je novorodjence. Svako dva sata, ide spavati oko osam.
    Probudi se vec oko 11, pa u 1, pa oko 3-4, pa 6. I spava do 8-9 sati.
    Jednostavno imam osjecaj da to mlijeko vise nije dovoljno. I uopce mi se ne stvrdnu dojke onako kao prije. Bas sam se pokusala prije dvije veceri izdojiti jer sam isla sa MM na veceru, jedva da sam izdojila 60mL na jednu dojku (bas sam muku mucila). I mlijeko nije bijelo onako kado prije 20 dana, nego sve nekako blijedo. Kao da se voda zamutila.
    Sto da radim? Sto se uopce dogadja?
    Savjetovala bih ti da ne izdajaš, ne gledaš previše na sat i ne mučiš se previše ako je dijete zdravo i zadovoljno.
    Ona je sad već prilično velika, ako redovito doji mlijeko neće samo tako nestati.
    Buđenje po noći a i sisanje danju često zna biti više zbog maženja i osjećaja sigurnosti.
    Rižolino i ostale instant vrste hrane zanemari - radije skuhaj pravu hranu, dio onog što kuhaš vama za ručak odvoji prije nego dodaš začine i namirnice koje dijete još ne smije jesti.

  7. #207

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    258

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Savjetovala bih ti da ne izdajaš, ne gledaš previše na sat i ne mučiš se previše ako je dijete zdravo i zadovoljno.
    Ona je sad već prilično velika, ako redovito doji mlijeko neće samo tako nestati.
    Buđenje po noći a i sisanje danju često zna biti više zbog maženja i osjećaja sigurnosti.
    Rižolino i ostale instant vrste hrane zanemari - radije skuhaj pravu hranu, dio onog što kuhaš vama za ručak odvoji prije nego dodaš začine i namirnice koje dijete još ne smije jesti.
    Hvala ti na savjetima.
    Jos joj ne dajem sve to i mi jedemo. Rado bi pocela s kaulom il brokulom, al svi mi kazu da je to tesko pa ne jos. Mozda ipak da probam? Jede juhe, telecu i kokosju, meso, batat, krumpir, mrkvu, korabicu, blitvu, spinat, od zitarica palentu, griz, proso. Onda se vrtimo . Rekli su mi da u pocetku dohrane sve izgleda malo jednolicno.
    U 1. mjesec sam joj uvela drugi obrok (njen 7.). Sad bi mogla prosiriti meni. :D
    A glede dojenja: po noci je sve bolja i bolja, ne trazi stalno siku, iako se uvijek nesto meskolji pa jos uvijek nisam odspavala tri sata u komadu.
    Al stvarno otpustanje mlijeka mi je tako kratko, a sike su nekako ispuhane. Hahahaha ne znam kako bi drugacije opisala. Ne izdajam se, u ovih osam mjeseci svega pet puta zbog mojih obveza, pa mi je to bilo cudno kad jesam da je mlijeko vodenasto i bljedunjavo.
    Cura kad doji to traje (uvijek dojimo u tisini i miru), al osjecam da nista ne vuce. Ima tu nesto malo, al nema gutanja kao prije 20ak dana.

  8. #208

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    258

    Početno

    Da, vidim na tablici dohrane da bas od osmog mjeseca migu s cvjetacom i brokulom pocet. Odmah sutra idemo s tim!

  9. #209
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Lili_nova prvotno napisa Vidi poruku
    Al stvarno otpustanje mlijeka mi je tako kratko, a sike su nekako ispuhane. Hahahaha ne znam kako bi drugacije opisala. Ne izdajam se, u ovih osam mjeseci svega pet puta zbog mojih obveza, pa mi je to bilo cudno kad jesam da je mlijeko vodenasto i bljedunjavo.
    Cura kad doji to traje (uvijek dojimo u tisini i miru), al osjecam da nista ne vuce. Ima tu nesto malo, al nema gutanja kao prije 20ak dana.
    Nakon 8 mjeseci, to je i normalno. Koliko vidim, ona i jako puno jede, može biti da i nešto manje sisa, pa se i smanjuje količina mlijeka. Ali ima ga taman toliko koliko njoj treba.

  10. #210

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    258

    Početno

    Pa ne znam jede li puno. Kad se probudi podojim je, onda za dva sata otprilike ide kasica voce+zitarice, onda rucak (na zlicu), popodne opet dojenje. Nekad nakon vocne kasice zna dojiti prije spavanja, nekad ne.
    Al ako kazete da je to normalno, meni je drago. Mislila sam da ce mi sad odjednom nestati mlijrka.

  11. #211
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Ja sam kašice kuhala u đezvici za kavu i ne bi pojela ni četvrtinu toga što bih skuhala. Meni je sve puno
    Bitno je da su zdravi, ne razvija se to jednako kod svih.

  12. #212

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    258

    Početno

    Hahahahaha, moja ima osam mjeseci, 71 cm i 8100g, nije nimalo debela, cak su joj nogice onako duge ne jako puplaste. Najvise su obrascici.
    Al sto moze pojesti Malo manje voli voce, al povrce i juhu i teletinu - samo govori mmmm.

  13. #213
    mirna99 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    67

    Početno

    Muče me neka pitanja. Dosta sam teorije prošla, pa mozda ponekad bolje manje znati i prepustiti se (tako bar sada mislim). Bojim se da me to koštalo što s dvije cure nisam dojila (s prvom izdajala šest mjeseci) jer se stalno opterećujem analizama. A tako i sada s trećom curom. Ona ima 6 i pol tjedana, dojimo i mucim se, ponekad ako stignem mrvicu izdojim nakon podoja ali rijetko, ponekad dodam malo AD na spricu, ali pokušavam što manje. Možda par puta dosad. Ono što me brine: 1) jedan dan dojke mekane (kaže se da uvijek ima mlijeka) i tad imam problema, a drugi dan punije na dodir i tada let down bolje funkiconira, pa opet jedan dan mekane, drugi punije. Zašto je to tako ako se kakti potražnja/ponuda regulirala?; 2) let down imam više puta tijekom podoja i nije uvijek isto. Dosta se opterećujem da li ću uspjeti, ali let down na početku očit (iz druge dojke kaplje) i bolje kad punija dojka, ali čim dodjem do pola podoja, mala odustaje vući ili vuče pa se buni (primi,pusti,pa primi,pusti-nema kontinuirano da vuče da se ponovo potakne)-tada kao da nema LD i uvijek ostaje u dojci mlijeka, ja se od panike presnimavanja, ja ju selim na drugu i ubrzo zaspi gladna. Pitanje-da li normalno da LD na početku brzo dođe nakon par sekundi, a kako podoj traje treba jače vući da ga pokrene? jer želim da mala dođe do zadnjeg mlijeka, ali to nikako ne uspijevam. Ja kad pokušavam mukotrpno izdojiti ostatak, treba i par minuta pumpanja da krene i to onda traje par sekundi, pa opet minute pumpanja za opet par sekundi od dva mlazica... Ne znam da li je to prazna dojka ili ne mogu nikako do zadnjeg mlijeka?! To me brine jer kako onda da dijete navuce veću količinu za ubuduće ako nikad ne vuče na prazno,odn. kaže se da se količina povećava samo ako je sisanje na prazno, a kod mene uvijek ostaje mlijeka jer gospodicna ne izvlaci?! Dobro napravi vakuum na početku dok guta, al on popusti nakon odredjenog vremena kad nestane guranja i tad kad se buni, vakuum je jako slab. Kako onda potaknuti LD kad nema stimulacije sisanjem i koliko u pravilu traje taj zadnji LD? Eto, čisto me interesira to detaljnije jer su tekstovi općeniti, i razumijem teoriju osnovnu. Sva iskustva dobrodošla,pogotovo ona slična mojem, odn.koja nisu idealne situacije. Stavila sam post pod ovu temu jer zbog svega gore navedenog imam osjećaj da mi s vremenom mlijeka manje, a voljela bih da smo jednim podojem na jednoj dojci.

  14. #214
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Redom:

    - Punoc ili praznoca dojki ne govore puno, ako ista, o kolicini mlijeka. Netko nikada nema tvrde dojke, a nekome ostaju tvrde mjesecima.
    - Ne postoji straznje/prednje mlijeko, masno/nemasno, ovakvo/onakvo. Svo mlijeko u dojkama je najbolja hrana za dijete. Stvarno nema razloga zamarati se s tim koji dio mlijeka ce dijete pojesti (to "zadnje", "straznje" ili kakvo god mlijeko se ne nalazi nigdje "iza", niti dolazi poslije neceg drugog - rijec je samo o tome da nakon prvih nekoliko gutljaja protok mlijeka kroz kanalice jednostavno "pokupi" masnije nakupine koje se skupljaju uz stijenke samih kanalica).
    - Dojke nikad nisu prazne. Mlijeko ce izlaziti, u vecim ili manjim kolicinama, dok god dijete sise ili dok god radi izdajalica (vise ce ga biti uz sisanje, a manje uz izdajalicu).
    - Izdajalice nisu ni priblizno efikasne kao bebe tako da je vrlo tesko (i sasvim nepouzdano) oslanjati se na rezultat izdajanja kao neko mjerilo proizvodnje.
    - Sa 6 tjedana proizvodnja i potraznja mogu, a i ne moraju biti uspostavljene u potpunosti. Ovisi sve od osobe do osobe, o nacinu dojenja, efikasnosti bebe...
    - letdown iliti refleks otpustanja mlijeka se moze, ali i ne mora uopce osjetiti. Nedostatak tog osjeta ne znaci da refleksa nema, ili da nema mlijeka. Curenje mlijeka iz jedne ili obiju dojki takodjer nista ne govori o raspolozivim kolicinama.


    Kakav je bebin napredak? S koliko je rodjena, koliko je dobila u ovih sest i pol tjedana? Tezina tj. prirast tezine i mokre i pokakane pelene su jedini tocan pokazatelj unosa mlijeka. Dakle, koliko mokrih i pokakanih pelena ima u 24h? Ako nisi do sad brojala, izbroji.

    Po cemu znas da ste dosle do "pola podoja"? Koji je to trenutak? Ocekujes li da podoj traje odredjeni broj minuta? Dvije su mogucnosti - ili je bebi dosta pa prestaje sisati, ili joj je prejak letdown i opire se tj. postaje nemirna i pusta dojku.

    Mislim da se opterecujes bezveze, odnosno da nema nikakvog razloga za zabrinutost. Prebroji pelene i javi tezinu pa cemo nastaviti.

  15. #215
    mirna99 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    67

    Početno

    Nikako da dođem do kompjutera, konstantno smo na cici. i puno toga se promijenilo od zadnji put, čak štoviše, bojim se da gubim bitku. idem ja sada isto redom po tvojim Kaae natuknicama:
    -kod ovoga sam mislila da mi je jedan dan kao punije dojke, a druga dva dana mekanije, pa sljedeći dan punije itd...ne znam o čemu to ovisi, a kao potražnja-ponuda se trebala uravnotežiti. bolje jede kada punije, a kada mekanije, koma mi prođe dan, nezadovoljna i slično.
    - ovo masnije sam mislila pri kraju podoja jer o toga dijete ipak dobiva na težini, pa bih voljela da što više pojede to masnije mlijeko, a to znači da uspješno prazni dojke (KOD MENE TO NIJE SLUČAJ, i bojim se da nas je to sada nakon 2 mj dovelo da imam jako malo mlijeka)
    - znam da dojke nikad nisu prazne, ali meni kada su mekane jedva izdajalica nešto izvuče (manje izlaznih kanalića aktivno tada), a kamoli mala jer se ljuti i ne radi dobro vakuum. kako da mi let down onda funkcionira, nikako. ne pomažu ni topli oblozi, tekućina, masiranje, ništa....stišćem i dojku, ali pomaže jako kratko. kompresije mi ni ne pomažu kod mekane dojke. ona šizi i ne želi ni vući, pa tako let down ne može ni krenuti.
    - do nedavno kada sam jednom zgodom probala izdojiti, mogla samo oko 90ml iz obje (između podoja ili nakon, ne sjećam se), a zadnjih par dana je to u dva izdajanja jedva. možda sam ja trebala uvijek prazniti dojke sama kada ona ne prazni (zaspe, odustane i sl.), ali kada je ona bila skoro 24h na meni, nisam znala ni kada bih to mogla napraviti.
    - let down sam do unazad par dana osjećala tako da je kapalo iz suprotne dojke kod dojenja. toga je sada manje, čak i nema toga više toliko (možda više iz desne jer su mi tu ipak širi kanalići od lijeve).

    Rodjena je s 3800 (22.4.), OT 3520, a 9.6. je težila 4560. Do svojih cca 6,5 tjedana je imala u prosjeku 3 pokakane pelene, svaka pelena popiškena (neka više, neka manje). a sada dnevno 1 pokakana pelena. Kakice su dosta tekuće, odnosno sluzave, zlatne (ponekad zlatno-zelene) sa zrncima. ne znam čemu sluz?! i dosta su eksplozivne i osjete se (miris).

    Sadašnji problem je taj da zadnjih par dana imam osjećaj da nemam više toliko mlijeka, osjećam dosta žljezdasto tkivo unutar dojke (inače su tako građene, pa ne znam razlučiti je li to mlijeko ili nije), stišćem luđački, šprica iz dva kanalića malo pa stane, a ona takvu dojku ne želi dojiti. Počne, ali brzo odustaje. nije da imam dobar LD, čak mislim da je kod tako mekše dojke spori let down ili izostaje jer bi ona trebala duže vući i biti strpljivija, ali kako pušta i hvata dojku naizmjence (bez da radi jaki vakuum), meni oksitocin ne može ni djelovati. i mislim da nikada do sada, upravo iz tog razloga, nije praznila dojke "do kraja", i meni se sve manje i manje mlijeka stvaralo. nije mi dovoljno sada ni 2, ni 3, ni 4 sata da se onako fino napune da bar malo imam osjećaj da je nekaj pojela. postala je dosta nezadovoljna, nešto što izdojim malo joj dam, navečer polako ubacih i AD (cca 60ml), i bojim se da gubim bitku. toliko sam se trudila nakon dva "neuspjeha" i sada opet isto. moj stres i panika tu nipošto ne pomažu, ali ne znam kako se više opustiti. i ona mi je već treće dijete koje kao da slabije sisa....ne mogu vjerovati - je li problem u meni i dojkama ili njima?"!

    Inače je jako spori sisač od početka, podoje ne limitiram, do nedavno su trajali cijeli dan, noću nešto i mogu odspavati, pa ju ja čak i budim (navijem si sat za dva buđenja da ne preskačem noć i podoje kada je razina prolaktina najviša). Ali ni to nije pomoglo da mi dojenje uspije. Lijeva dojka mi inače manje proizvodi (možda jer ju na početku manje stavljala na nju - uži kanalići unutar dojke i manje ih je), tako da jedan podoj po dojci ne mogu ostvariti. Upravo zato jer sporo sisa i guta, ne znam nikada kada je gladna, i uvijek guram dojku. možda sam i griješila jer ju je ponekad možda trebalo samo ununati. ali ja i dalje mislim da je ona većinom gladna, sada sve više, ali zbog umora, brzo zaspi na dojci, i nema šanse da spava u kolicima ili kreveticu. ja bih trebala za posao nešto napraviti, i to mi kaska jer ne stignem kada sam stalno s njom i opterećena dojenjem.

    p.s. moram napomenuti da smo 2,5-3 tjedna u svibnju bile obje bolesne - laringitis, bronhilitis, a ja još i bakterijsku upalu grla, bolovi nesnosni, završila sam nakon 5 dana muke na sumamedu. nisam posustala, i dojila sam, ali je to sve bilo dosta smanjenog intenziteta jer je i ona imala slabi apetit i ujedno prirast (to nas je dosta zaustavilo u napretku u nj prvom mjesecu života - kod pedijatra imali 4210 na prvom vaganju). dobro je da nije gubila na kilazi, ali povratila je težinu tek sa nekih 21 dan. i kada sam mislila da je najgore iza nas, i da će sve biti bolje iz dana u dan (svi to stalno govore, bit će jača, vući će...), na kraju mi kao da idemo sve više ka tome da nećemo dojiti.

    Sada sam možda pregršt toga "izbiflala", ali ne znam od kud krenuti i kako suvislo definirati problem. ovo je samo ono što ja mislim i vidim kao problem. bojim se da sam zakasnila i da sam prije trebala vikati upomoć i pozvati nekoga na osobne konzultacije jer se sve bojim da ovako teško opisno i usmeno preko telefona mogu riješiti problem.
    dakle, mislim da nemam više toliko mlijeka, beba ne prazni dojke, ja ne mogu izdajalicom isprazniti, ne znam ni kakav je osjećaj prazne dojke, što znači uspješno dojiti, kako povećati količinu ako beba ne prazni dojku, sad još nosi abdukcijske gaćice pa se jedva i namještamo, itd....meni beba guta neprestano dok traje LD ali samo kada su dojke pune (noću). ovo ostalo je povuci-povuci-progutaj i tako uzastopce, nema nekog gutanja kao da mlijeko curi "iz pipe". imam sreće da nije gladna halapljivica jer bih od podne već bila na AD. sada se nacicava i od umora zaspe, pa je zato kriza navečer je želudac očito prazan, a ništa si ne može navući iz dojke. pričaju da bi beba trebala bar pol litre mlijeka piti dnevno, a ja bas nisam ziher s obzirom na njene gutljajčiće da ona popije i 150ml. kada joj dam izdojeno više, onda i može zaspati, ovako kada je napola gladna, visila bi na cici, a ništa ne može pojesti jer ne izvlači. a ja tako ziher ne povećavam produkciju jer da je do toga, sada bi bila mini mljekara. ovo kao da sam uludo utrošila vrijeme u nacicavanje, a efekt 0 bodova.
    naručila sam si i od motherlove more milk special blend koji čekam da stigne, ali ne znam da li će mi to uopće pomoći jer sam pila i našu tinkturu, pa nisam ziher jel pomoglo ili nije. i kako je moguće da se beba donekle najede kada fino guta 20 min kada dojka puna, a da joj isto tako dovoljno kada je meka dojka...ne može biti da je količinski isto mlijeka u punijoj i mekanijoj dojci....naravno da je gladna nakon pet minuta nakon te meke dojke i 30 gutljaja (ako 30).

    meni se sada dešava da mi preko noći donekle punije i može se dijete najesti, a nakon jutarnjeg podoja oko 10h više kao da u dojci nema ništa. odnosno, mekanije su, ima mlijeka nešto, ali ona se jako buni i ne gutamo ništa. bolji mi je let down kod punijih dojki nego kada su mekane. ne znam što da radim jer mislim da izgladnjujem ovako dijete, a time ne činim dobro ni sebi ni njoj. vremena mi je sve manje, moje druge dvije curice ispaštaju jer sam s njima jako malo preko dana kada sam 24h s malecnom, i to me sve više boli i ponekad živcira jer se pitam da li je sve ovo vrijedno dok druge dvije pate....a sad im najviše treba njihova mamica....ne znam što mi je činiti, pomažite ako možete. zašto je mlijeka nestalo a dijete dojim na zahtjev, konstantno je na dojci?!.
    hvala puno

  16. #216
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Možda mali savjet iz vlastitog iskustva. Uspješno sam dojila troje djece.
    Kažeš da su ti dojke punije noću, kad se odmaraš i kad ne misliš kako trebaš starijoj djeci ili nešto napraviti po kući. Čistom logikom se dođe do rješenja više odmarati danju i manje brinuti. Da, znam da se smiješ na ovaj savjet, jer znam kako je teško provediv.

    No, pokušajte leći ti i starije poslije ručka, čitajte nešto, pričaj im priče, odmaraj i ne misli na sve što moraš. Dva mjeseca starosti bebe je upravo ona dob u kojoj se najčešće odustaje od dojenja, jer bebi treba sve više mlijeka, a mama preuzima sve više poslova na sebe i...

    Jedno važno pitanje: da li jedeš i piješ dovoljno i kvalitetno? Znam da mlade mame to često zaboravljaju. Imaš li pomoć? Prihvati pomoć i odmaraj više, možda se za dva tjedna promijeni situacija sa količinom mlijeka. A ako se i ne promijeni, nemoj sebe kriviti. Ako smatraš da će tvojoj obitelji biti lakši život uz jedan ili dva obroka mlijeka na bočicu dnevno, učini to. I nekoliko podoja na dan/noć je bolje nego ni jedan.

  17. #217
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Mislim da ti je zadnja rečenica ključna. Zašto očekuješ pune, tvrde dojke ako je dijete stalno na sisi? Dojke su tvrde baš onda kada dijete iz nekog razloga ne može doći do mlijeka. Moje su također, sada kada smo uspostavile balans, mekanije i ne želim si opet tvrde džepove i bol.

    Moraš se opustiti. Oksitocin je, koliko mi je poznato, hormon sreće. Dok si napeta naravno da će teže doći do refleksa otpuštanja mlijeka. Odmaraj se, ugađaj si, ne brini. Sve i da beba mora na nadohranu i da je s dojenjem kraj - nije propast svijeta.

  18. #218
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    mirna, mozes li nazvati SOS telefon? 01 61 77 520 i 091 22 77 220, od 15-20h radnim danom ili vikendom od 10-20h. Bit ce puno lakse tako.

  19. #219

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    1

    Početno

    to je to pitanje!!! sebi sam ga postavila 100 puta...ja sam jedna mama iz sarajeva, gdje nazalost nema nekih edukativnih centara niti site-ova o dojenju, moja najveca sreca je bila sto sam sasvim slucajno saznala za ovaj...bio mi je ogromna potpora...hvala rodama, hvala članicama foruma...
    moj Adian ima 13 mjeseci i jos uvijek dojimo...blaženstvo, nesto najljepše sto postoji, veza o kojoj se bajke mogu ispisati a nije sve tako počelo...
    samo zelim da pruzim podrsku svima mamama koje sumnjaju u sebe...
    moj najveci problem bio je taj sto o dojenju nisam nista znala, nisam se edukovala, rodila sam bebu a i dalje nista o tome nisam znala osim da zelim da dojim...da sam ranije procitala bilo sta o dojenju, o toj cuvenoj savrsenoj formuli koliko potraznje toliko ponude sve bi mi mnogo bilo lakse. u bolnici nisam bila ni dan, otpustili su me kuci nakon 12 sati od poroda...moja beba je jako brzo dobila zuticu, stalno je spavala i nije htjela jesti...koliko muke, stavljaj na siku a on nece...nece pa nece...mlijeko curni na sve strane a on nece. pedijatri odmah kazu dodati boicu, ja i muz u neznanju to i uradimo...ali sva sreca dese se dvije stvari...Adian sam od sebe od starta nije bio odusevljen bocicom a ja naletim na ovaj site...i tu bas procitam, samo 2 % zena ne mogu dojiti...ta recenica me vodila, necu biti među tih 2 %, nema sanse...kako vrijeme prolazi mlijeko vise n curi na sve strane, beba i dalje slabo sisa, prva kontrola a on dobio 800 grama...pedijatrica kaze loše, dodavati flasicu i dalje...mi dodajemo, svako vece pred spavanje, samo tada je prihvatao...ja pocinjem da se mucim pitanjem ima li mlijeka, nema sigurno, jer on stalno sa siki, odmah na njoj zaspi, nista ne vuce, ne mogu ga stimulisati, bradavice mi u haosu, jer on i ne doji pravilno...da skratim, sve do dva i po mjeseca njegovog zivota ja sam prolazila kroz pravu nocnu moru, plakala, masirala, svasta pokusavala, pumpala samo da zadrzim dojenje, čak produzavala vrijeme između obroka ne bi li se nakupilo mlijeka a zapravo jedino sto je ispravno dojiti, dojiti i samo dojiti, koliko god beba trazi...ali da sam na pravom putu pokazuje vec druga kontrola, bebac dobio 1500 grama...pa nije to mogao dobiti od 60 ml (kršitelj koda)a pred spavanje...sa dva i po mjeseca ja izbacim **** a on sa tri krene sisati kao lud, bradavice se smirile, vidim po polozaju usana da je sve kako treba...mojoj bebi je jednostavno trebalo malo vise da nauci kako se to radi...dojimo i danas, Adian je lud za sikom, vec u zraku otvori ustasca, cokće dok je ne dobije, sad kad smo veći sami je nađemo, i u usta. gleda crtani, a toliko je štela da uglom usana sisa a jednim okom sšmeka tv :D...ljudi ljepše nista na svijetu ne postoji...dojenje je pravi blagoslov i za majku i za dijete...

  20. #220

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Postovi
    6

    Početno

    Pisala sam u drugu temu a vidim da je ovdje postavljeno ono sto mene brine...trebala bi mi pomoć. Beba stara 8 dana,rodena u terminu 26.06 u 22:55 sa 4190 i 53. Pušteni iz bolnice nakon 3 dana sa težinom od 3860,zadnji put vagan 02.07 i imao je 3885. Do sinoć je bio samo na prsima i jednom na bočicu moje mlijeko jer su prsa bila prepuna i nije uspio dojiti...medutim jučer cijelo popodne se nije skidao sa prsa te ih je skroz ispraznio, navečer nisam imala ni kapi mlijeka jer sam se probala izdvojiti te smo mu morali dati jedan obrok adaptiranog, kad ga je popio spavao je cijelu noć. Jučer je stolicu imao 2 puta i zadnja je bila prije adaptiranog i to proljev zlatnožute boje. Uglavnom problem je u tome što su i jutros prsa praznjikava,desna manje. Dala sam mu desnu da doji i nekako mi se činilo da on to čudno vuče...nije bilo aktivnog podoja nego sam mu je stalno guralo i tako jedno 45 min...nakon toga je zaspao. I od kad se probudio cc 8 ujutro je na prsima do 19...tada sam izdojila iz obje jedva 30 ml i dala adaptiranog jos 40 ml i eto ga momak spava... Mene je sad strah da gubim mlijeko,jer postavljam si pitanje ako ga ad nahrani i uspava zadto nemoze isto moje mlijelko...i prema tome zakljucujem da mu moje mlijeko nije dovoljno a imam jako veliku želju dojiti( prva beba)... Molim vas pomozite,sta mi je činiti ?

  21. #221
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    najbolje nastaviti na onoj temi, ali da napišem za neku sljedeću mamu.

    mlijeko se stalno stvara, stvara se i dok dijete doji, praznjikave dojke su signal tijelu da treba početi proizvoditi više.
    količina izdojenog NIJE količina do koje dijete može doći.
    AD je puno škroba i zato bebe od njega duže spavaju. što ne znači da je to dobro.

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •