Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 118

Tema: izbor srednje škole

  1. #1
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno izbor srednje škole

    kako se vaši klinci odlučuju za buduće zanimanje?

    da li je netko od vaših prošao testiranje za profesionalnu orijentaciju?? i naravno - da li mu je to pomoglo? :?

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ja sam to davno prosla, poslali me iz skole iz samo njima poznatog razloga jer sam ja i tako vec znala sta cu. uglavnom, uopce mi to nije bilo korisno, jer mi je frajer rekao, mozete ovo, a dobro bi vam islo i ono, a i ono trece mozda bi se bas tu nasli...

    inace je covjek ok psiholog, al to savjetovanje mu je bilo za nulu. nadam se da se do danas to ipak promjenilo. a da se usmjerite prema onome sto dijete preferira, pa da iz te grupe nesto izabere?

    ono sto je meni falilo u cijeloj prici je stvarna realna slika onoga sto zanimanje predstavlja. znaci meni bi tada vjerojatno dosta znacilo da sam mogla uzivo vidjeti sto ti ljudi rade.

  3. #3
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    kikica je sama tražila da ide, i bila je na testiranju. još nas čeka razgovor s psihologom - a čini mi se da će dobiti isti odgovor kao i ti... naime, njoj stvarno SVE ide od ruke ...

    neke njene kolegice su bile tamo, rekli su im isto što i tebi ... dakle, očito se ništa ne mijenja :/

  4. #4
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    I meni su nakon profesionalne orjentacije rekli da mogu sve što hoću
    A marta dobro kaže, trebalo bi prije vidjeti kako pojedino zanimanje izgleda, čisto da ne dođe do krive predodžbe.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Zamisli da vide kak izgleda život samostalnog programera - nitko se ne bi za to odlučio... pola pet ujutro, podočnjaci do poda - samo još malo i deadline. Ah, vrijeme je za novu termosicu kave... :/

  6. #6
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    amalthea...

    za sada je rekla da NEĆE raditi ono što ja radim! (baš se pitam zašto )

  7. #7
    katajina avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    463

    Početno

    Meni je profesionalna orijentacija pomogla kod izbora faksa. Htjela sam studirati arheologiju, test ineresa je pokazao da je to drugo područje interesa kod mene, da sam ja više za kemiju, biologiju...Presudile su informacije o mogućnosti zaposlenja, u Dbk se traži 1 arheolog svakih 5 god za uredski posao (informacije od prije 10 god), a to nije ono što sam htjela. I zato sam danas zaposlena za razliku od 300 tisuća i nešto Hrvata.
    Moja cimerica je jednom komentirala kako joj je žao mladih doktora dok trče po Zavodu za zapošljavanje i panično čitaju oglase a 12 ljudi s našeg faksa sjedi a posao ih već čeka!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    A jesu li neke škole već u užem izboru?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Sorciere, pogledala sam malo na "nisam valjda sama"-pa mala ti je super. Koliko ja vidim ona je ili za gimnaziju ili za primjenjenu umjetnost-to iz onog kratkog opisa hobija i prosjeka od 5.0. Ako ona zna koji su joj interesi prof. orjentacija joj nece nista novo reci. Radije nek ode psihologu na savjetovanje ako je neodlucna. Ako njoj sve ide, to je onda samo pitanje odlucivanja.
    U TESI (Telefon za psih. pomoc, tel. 48 28 888) imamo program za mladje od 28 godina-dobiju 3 besplatna individualna savjetovanja, a njoj vise sigurno ne treba.

  10. #10
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    tanja_b - razmišlja o gimnaziji ...

    tanjads - nisam nikad čula za tesu... da li tamo treba doći, ili je dovoljno nazvati??? može malo više informacija?

    svaka stvar koja može malo pomoći - dobro je došla .

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Nisam u prosvjeti, ali moja mama jest (prof u gimnaziji), i dosta sam preko nje povezana s problematikom srednjih škola u Zagrebu...
    Moj izbor bi bio V. gimnazija u Klaićevoj (i sama sam tamo išla), ona ima malo veći naglasak na prirodnoj grupi predmeta, ali i društveni su im itekako jaki. Ono što je kod te škole prednost (po meni) nisu toliko profesori, koliko jedna zdrava, normalna, poticajna atmosfera među učenicima. Da ne govorim o kvaliteti škole, koja je vrhunska (bez pretjerivanja).

    Inače, i ja sam u dobi od 14. godina išla na profesionalnu orijentaciju, ali nije mi bila od neke koristi (osim što sam saznala da mi fina motorika nije jača strana, pa da ne mogu biti neurokirurg, a to tako i tako nisam htjela... btw, i o toj finoj motorici dalo bi se raspravljati!)

    Sorciere, ako imate nekih nedoumica oko gimnazija, mogu pitati mamu kakva je sad situacija - naoko sve imaju isti (ili sličan) program, ali se u stvarnosti itekako razlikuju, što je nekad teško unaprijed znati...

  12. #12
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    :D tanja_b, naravno da bi bilo dobro imati detaljnije informacije! i to baš informacije ovakvog tipa kao što si ti napisala.

    za V gimnaziju sam čula, i to od jednog tate čija kćer ju je završila.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    sorciere, imaš pp

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    TESA je udruga-Centar za psiholosku pomoc. Osnovna djelatnost je telefon za psih. pomoc na koji moze svatko nazvati od pon-pet od 10-22. Na njemu dezuraju volonteri psiholozi ili apsolventi psihologije (inace i ja, sada pauziram dok mi micak ne napuni godinu). Neke kolege (i ja medju njima) rade i savjetovanje uzivo. Svi mi koji radimo savjetovanje uzivo ili psihoterapiju imamo edukaciju iz neke vrste psihoterapije (ja i neki jos iz gestalt psihoterpije, neki iz kognitivno-bihavior terapije...ne znam za sve). Osim telefona za psih. pomoc i savjetovanja uzivo koji se naplacuju, imamo i razne programe koji donira grad, ministarstva i sl. Savjetovaliste za mlade je program za osobe do 28 god. u kojem nudimo do 3 besplatna savjetovanja uzivo. Radimo na temama koje donese klijent (nije specificno za prof. orjentaciju).
    Mozes nazvati i reci da zelis savjetovanje u sklopu tog programa, ostavis broj tel pa te netko od savjetovatelja nazove i dogovorite termin. Moze i tvoja kcer nazvati pa se telefonski posavjetovati s dezurnim psihologom ili se dogovoriti za savjetovanje ako zeli. Mogu joj i ja dogovoriti termin.

  15. #15
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    zakaj sam ja izgubila dva dopodneva!!!

    mišljenje:

    "s medicinskog stajališta nema kontraindikacija pri odabiru zanimanja.
    provedena psihologijska ispitivanja ukazuju na inadprosječnu razvijenost općih kognitivnih sposobnosti učenice. nadprosječno je razvijene sposobnosti verbalnog rezoniranja. dobre rezultate postiže na testovima numeričkog i mehaničkog rezoniranja.
    pozitivnih je karakteristika osobnosti, vrlo savjesnog i odgovornog odnosa prema izvršavanju školskih obveza.
    motivirana je nastaviti obrazovanje u programu opće gimnazije, za što je sposobna i vrlo prikladna."

    psihologica je tražila u knjizi - kakvog usmjerenja je peta gimnazija :/ ... i onda ona treba nekog savjetovati!!! grrrrrrrr

  16. #16
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    zakaj sam ja izgubila dva dopodneva!!!
    zato da bi se sad ovdje mogla hvaliti sa svojom kikicom

  17. #17
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj sorciere prvotno napisa
    zakaj sam ja izgubila dva dopodneva!!!
    zato da bi se sad ovdje mogla hvaliti sa svojom kikicom
    i tebi . ja odavno imam svoj POTPIS (hehehe...)

    šalu na stranu - ono kaj me izbezumilo - to je zadnja rečenica:

    motivirana je nastaviti obrazovanje u programu opće gimnazije, za što je sposobna i vrlo prikladna

    meni nije jasno da nakon testiranja i ostalih gluposti - oni nisu u stanju reći: bilo bi preporučljivo otići u gimnaziju x ili gimnaziju y!!! pa očekivala sam barem tako nešto od njih. (ja hlebinac ).

  18. #18
    luce2006 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    759

    Početno

    ma da..ta profesionalna orjentacija bi stvarno trebala bit profesionalna a ne onakvo s*anje ka sta oni rade
    zao mi je sta prije nisan vidila ovaj topic, ja bi ti bila rekla da oni samo potvrde djetetov izbor skole

  19. #19

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    meni nije jasno da nakon testiranja i ostalih gluposti - oni nisu u stanju reći: bilo bi preporučljivo otići u gimnaziju x ili gimnaziju y!!! pa očekivala sam barem tako nešto od njih. (ja hlebinac).
    Nisu - jer oni to ne rade. Njihov posao je testiranje i usmjeravanje... znaci - upute dijete u vrstu skole koja bi mu, prema rezultatima testova, najbolje odgovarala. Tvoja kcer je, ocito, u svim segmentima bila jednako dobra (tj. nije bila primjetno losija/bolja u bilo kojem dijelu), pa su joj stoga preporucili opcu gimnaziju.

    Osobno bih joj ipak sugerirala jezicnu gimnaziju (po mogucnosti 16. )... Mozda dobije i jednu suuuuuuuuuper razrednicu...

  20. #20
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj dille prvotno napisa

    Osobno bih joj ipak sugerirala jezicnu gimnaziju (po mogucnosti 16. )... Mozda dobije i jednu suuuuuuuuuper razrednicu...
    a koju???

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno


  22. #22

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    Citiraj dille prvotno napisa

    Osobno bih joj ipak sugerirala jezicnu gimnaziju (po mogucnosti 16. )... Mozda dobije i jednu suuuuuuuuuper razrednicu...
    a koju???
    Za sljedecu generaciju sve su super, ali jedna je bez konkurencije...

  23. #23
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    dille!!!! grrrrrrrrr

  24. #24

    Početno


  25. #25

    Početno

    Zaboravih i :D

  26. #26
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    :shock:

    tiiiiiiiiiii??????????????

  27. #27
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    jok, ti!

  28. #28
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    jok, ti!
    mene bi učenici izbacili nakon prvog sata !

    a i nije čudno da mi dille ne pada na pamet: uz nju piše "lokacija NL".

  29. #29

    Početno

    Jel' sad jasnije?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Dille, ti si gora sa Nl nego sto sam ja bila. Gle joj lokacije

  31. #31
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    eh, ovako... u obzir su na kraju došle prva i osma.

    otišle smo pogledati osmu - trenutno su u radovima. ono što me šokiralo - bio je popis učenika za popravni iz matematike, od 1. do 4. razreda: PREKO PEDESET UČENIKA!!! iz svih ostalih predmeta 3-5 učenika.
    "dvorana" za tjelesni je koma (preuređena učionica), učionice su bez opreme, nema posebnih kabineta za pojedine predmete...

    pozitivno je to što je mala, ima nastavu samo ujutro, i može učiti i francuski.

    bile smo i u prvoj. ona je ogromna, ima kabinete, sadržaje, dosta svjetla... i skandal su bila 3 popravna iz hrvatskog (za maturante).

    ne sviđa joj se to što ide hrpa ljudi iz razreda, to što je ogromna (kaže da ju podsjeća na tvornicu, zatvor, itd... ).

    nakon tih "pregleda" kod nas je nastala panika - i ja sad više ne znam kaj da napravim. kikica šizi.

    pitale smo našeg bioenergetičara, on kaže kako tenzor pokazuje na osmu... vidovnjakinja se izvlači ... bem ti, na tarot ne smije, premlada je

    sad je tražila da joj nađem četvrtu, sedmu, šesnaestu... i nakon toga je rekla da ništa ne zna, i da ju je strah da ne napravi krivi izbor :/

    lupamglavomuzidlupamglavomuzidlupamglavomuzidlupam glavomuzid... itd...

  32. #32

    Početno

    A ja ti lijepo rekoh - u sesnaestu u dvojezicni razred. I moce ce uciti francuski i kao nastavljac...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj dille prvotno napisa
    A ja ti lijepo rekoh - u sesnaestu u dvojezicni razred. I moce ce uciti francuski i kao nastavljac...

    imaju cool stranicu

  34. #34
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Jel meni netko može prevesti da li je to jezična ili kultura.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    a zašto je otpala 5. ?mi smo o njoj sa par mjesta čuli sve najbolje,pa nam je to prvi izbor

  36. #36
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    peta, petnaesta i prva se vode kao najbolje u zg. u petu ne želi, jer je u općem smjeru zastupljeno više matematike i fizike, a drugi jezik je opcija (dodatni sati).

    ja sam isto predlagala petu - ali nije htjela. kako sam i ja sama izabrala što želim - nemam argumente da joj nešto namećem. :/

    dille - ona hoće francuski kao treći jezik. engleski uči 7, a njemački 5 godina. francuski je počela sad u osmom.

    ah, do ponedjeljka u 8h ima još 33 i pol sata za razmišljanje .

    maria - sve stranice koje su dostupne sam pregledala. prva i četvrta imaju sve super napisano.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ja se to ulizujem dille da mi javi ako će koji fizičar u penziju

  38. #38
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Zar Dille nije u MIOC-u (XV. gimn.)?

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    ja sam svojedobno kao i kikica na vlastitu inicijativu otisla na profesionalnu... sve mi je vise-manje islo od ruke+tendencija ka umjetnosti pa je i primjenjena bila u izboru...
    na profesionalnoj su mi rekli da definitivno mogu ici tamo ali da mi savjetuju gimnaziju po vlastitom nahodjenju... iskljucivo zbog pripreme za faks...
    a da slikarske i ine tehnike mogu uciti u privatnim umjetnickim skolama (sto sam neko vrijeme i radila)...
    prijavila se u prvu i velikogoricku gimnaziju i upala u obje ali se odlucila za drugu jer sam,pazi sad ovu katastrofu,bila nesto zatelebana u tipa koji je tamo isao... i zgrada mi se vise svidjala od one u varsavskoj (to je bilo prije preseljenja u utrine)... :jos kolutanja do iznemoglosti:

    mama mi je bila podrska (iako bi radije da sam isla u prvu ) ali sam odluku morala sama donijeti...
    nisam pozalila... upisala i zavrsila faks koji sam zeljela... sa strane ucila jos raznih zanata ter vjestina...

    ono sto mi se cini,sorciere,je da bi ti trebala sit back and relax.. jer ako je sad nesto kikici potrebno od tebe je da ju smiris da ona donese ispravnu odluku... hladneglave...
    a koliko vidim, bira(te) izmedju stvarno dobrih skola tako da nema(s)brige...

    mora da je prekrasno imati kcer kojom se toliko mozes ponositi...

  40. #40
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Zar Dille nije u MIOC-u (XV. gimn.)?
    XV + I = XVI (šesnaesta) ili u prijevodu jezična.

  41. #41
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    lucky, ja (se pravim da) sam cool . nije lako slušati od buđenja do spavanja raznorazne dileme...

    bilo bi me jače strah da nju NIJE strah. ovako - valjda ćemo nekako izgurati...

    sinoć sam (zbog njenog straha) odvozila 30 kilometara po gradu, dok nismo našli jedan parking blizo slastičarne. čak sam i sladoled pojela (a ne volim ga :/ ).

  42. #42

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Pa sve škole koje vam dolaze u obzir su dobre, tako da mislim da se stvarno nemate što uzrujavati.
    Ako birate između Prve i Osme, ja bih ipak preporučila Prvu
    Ali znam taj osjećaj - u par dana mora donijeti odluku o kojoj će ovisiti mnogo toga kasnije. Čuvajte živce i držite se!

    (eh, blago tim super-odlikašima... kad sam se ja upisivala, deset dana sam visila na listi čekanja u Petoj zbog jedne četvorke, proglasila sam se za totalni propalitet, mama mi je posijedila, itd, itd - vi bar tu imate čistu situaciju, upada u koju god školu hoće!)

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    sinoć sam (zbog njenog straha) odvozila 30 kilometara po gradu, dok nismo našli jedan parking blizo slastičarne. čak sam i sladoled pojela (a ne volim ga :/ ).
    odvaljujem

  44. #44
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    tanja - svi su preporučili prvu... razgovori s profesoricom hrvatskog su skoro 60 minuta na mom računu .

    ja ju ne želim forsati. do osme ima 3 dana jahanja, i onda pola dana planinarenja. jedina prednost putovanja je što se svaki puta može pomoliti na kamenitim vratima .

    kako napravi - tako će joj biti. ono što je meni bitno, to je da čuje što više različitih mišljenja, s različitih strana i od raznih osoba (profesora, učenika, podvornika, promatrača, tračera, itd... ).

  45. #45

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    I??? Što ste na kraju odlučili?
    Sjetila sam se vas dvije jutros kad smo išli na posao i gledala buduće srednjoškolce kako bauljaju po kiši s fasciklima...

  46. #46
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    još ništa.... :? :/

  47. #47

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    199

    Početno

    Mi smo upisali tgovacku, smjer komercijalista sto je usput budi receno i jedno od 3 zanimanja koja su nam predlozena na profesionalnoj orijentaciji.I skreno se nadam da bude primljena( ima 48 od trazenih 44 boda).

  48. #48
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Hej Sorciere, je li se upisala Kikica? 8)

  49. #49

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    a sportska vam uopće nije bila u konkurenciji? mislim, to je opća gimnazija, a kikica je sportaš, blizu vam je, a škola je fakat ok....

    ja uopće ne znam koje su 1. i 8. :? inače ih pamtim po ulicama....
    5. je klaićeva, jel tak? za nju i ja znam da je super. 15. je mioc; i to je super.. a koje su u križanićevoj? klasična, 2. i 4.?

  50. #50
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    križanićeva su II. i VII. (obje opće, kontraturnus) ja sam išla u VII.

    a s druge strane su XVI. - jezična i klasična

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •