Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Mineralna voda

  1. #1
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno Mineralna voda

    Moja 4-godisnjakinja obozava piti mineralnu vodu ( Jamnicu) i ponekad dnevno popije i po litru.
    Nekako mi se cini da to bas i nije najbolja stvar. Sta vi mislite?
    Koliko bi dnevno smijela popiti, a da nema neke stetne posljedice?

  2. #2
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    NI ja ne mislim da je mineralna zdrava bilo za velike bilo za male, ali ono sto znam je da je nefrolog rekao MM da ako vec mora piti mineralnu nek izbjegava Jamnicu. nista drugo ti nemam za pametno napisati, ne znam zasto bas Jamnicu da izbjegava, ne sjecam se.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Jamnica ima ogromnu količinu natrija koja opterećuje bubrege.
    Studena ima nekoliko desetaka puta manje ( ako sam dobro zapamtila).

  4. #4
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    da moguce je zbog toga, nisam htjela napsiati ista jer zbilja se ne sjecam koja voda ima koliko Na ili K iona. ako je takav omjer onda je zbilja treba izbjegavati a klincima fakat ne dati piti.

    inace komentar od nefrolaoga za misneralnu je dosao sam od sebe, jer MM uopce ne pije mineralnu, tocnije jako jako rijetko.

  5. #5
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    Opcenito su za djecu jako losa gazirana pica. Daj joj ak bas moras donat , studenu ali izmuti gaziranost brzim mjesanjem il grijanjem do max 2 dcl. Gazirano nadrazuje mokracni sustav i djeci je zabranjen.

  6. #6
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    meni je nezamislivo dati svom petogodišnjaku svaki dan da pije mineralnu. ponekad, ali zaista ponekad mu dam da popije deci kole na rođendanu ili guc-dva mineralne i zbog toga mi ne bude drago, ali litru dnevno gaziranog toliko ni meni ne pada na pame da popijem. ne znam jesam li u pravu, nisam medicinske struke i nemoj se ljutiti, ali ja zaista mislim da to nikako ne bi trebala raditi.

  7. #7
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    nutricionizam/deset-razloga-za-izbjegavanje-gaziranih-pica/112
    Evo zasto su opcenito gazirana losa, odnosi se i na vodu.

  8. #8
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Žao mi je što ću ti rasprsnuti tako lijepi mjehurić, ali u slučaju mineralnih voda ovih 10 razloga ne pije (mineralnu) vodu:
    1. Nedostatak hranjivosti. Dobrojutro. Voda ni do sada nije bila hranjiva i nikom ništa.
    2. Osteoporoza. Baš. Temeljem kojih kriterija i u kojoj dobi?!
    3. Pretilost.

    4. Dijabetes. Nema veze s CO2 nego s šećerima i to vjerojatno najviše s glukozno fruktoznim sirupom koji trpaju u šarena gazirana pića.

    5. Kamenac u bubregu. Prilično maglovito.

    6. „Otrovni neprirodni šećer“ - aspartam. OK, ovo možda ima veze, ali samo kod onih urnebesno smiješnih voda s okusom.

    7. Kostobolja. Sjedilački način života je uzrok kostobolje, ne voda.

    8. Problemi sa zubima. Šećer koji se nalazi u gaziranim pićima ...se ne nalazi u m ineralnoj vodi i nema veze s kvarenjem zubi. Karijes uzrokuje Streptococcus mutans.

    9. Kofein.

    10. Kiseline. Opet ćorak. Nema. Upravo naprotiv.

    Ukratko, sadržaj natrija može imati loš učinak na tlakaše, ali je lako prebaciti se na mineralnu s malo natrija. Mjehurići mogu uzrokovati podrigivanje i vjerojatno pogoršati hijatalnu herniju, ali o je otprilike to.
    S druge strane mineralne vode većinom dižu pH organizma, a to je vjerojatno dobro.

  9. #9
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    taj tekst se ne odnosi na vodu.

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj dalmatinka prvotno napisa Vidi poruku
    Jamnica ima ogromnu količinu natrija koja opterećuje bubrege.
    Studena ima nekoliko desetaka puta manje ( ako sam dobro zapamtila).
    Točnije, 8 puta manje. Ali, to puno znači onima koji moraju paziti na unos natrija. ( 921 mg/l naprama 123 mg/l)

    Ali, djeci je daleko bolje da ne piju mineralnu vodu,

  11. #11
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Drasticno smo joj smanjili davanje mineralne, sad popije jednu casu svakih dva-tri dana. Ali, ponekad mineralna zna ostati u kuhinji ili stolu, pa se odmah primi nacicavanja i to direkt iz flase, da popije sto vise dok je nitko ne gleda...
    I tako mi je smijesna kad idemo u ducan, a ona stane ispred police sa mineralnama i ceznutljivo gleda u njih.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    oprostite na neupućenosti, jel' joj dajete neku negaziranu mineralnu vodu ili mala pije onu klasičnu, gaziranu, za gemište?

    Ako je prvo, mislim da treba poslušati nefrologa po tom pitanju, a ako je druga, to mi je onako, toliko gaziranog djetetu, ne mogu ni pomisliti. ona litra iz prvog posta, veliko no, no,no.

  13. #13
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Našla sam ovu staru temu, pa tu pišem, jer...bojim se otvoriti novu. Nakon one o koroni koju sam otvorila u prvom danu pandemije, a admini brižno zatvorili , ne želim riskirati.

    Uglavnom, Coca cola, Romerquelle i ozljede usta, grla, jednjaka. Sve je više ozlijeđenih.
    Sva pića u bocama su u mojoj kući na bojkotu do daljnjega.
    No, što s drugim pakiranim, tekućim namirnicama? Mlijelo, jogurt...I to se puni u velikim punionama.
    Je li problem u dezinfekciji, čišćenju pri punjenju, ili netko nekako truje kasnije, tijekom transporta, slaganja? Nemam pojma sto misliti o tome.
    Kako se ponasati?

  14. #14
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Meni je čudno da su dvije lokacije dva punjenja. Lupam napamet al meni to liči na ciljano podmetanje. Nema šanse da bi se na dva mjesta desila greška sa čišćenjem cijevi. Neka kriminalna posla.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Našla sam ovu staru temu, pa tu pišem, jer...bojim se otvoriti novu. Nakon one o koroni koju sam otvorila u prvom danu pandemije, a admini brižno zatvorili , ne želim riskirati.

    Uglavnom, Coca cola, Romerquelle i ozljede usta, grla, jednjaka. Sve je više ozlijeđenih.
    Sva pića u bocama su u mojoj kući na bojkotu do daljnjega.
    No, što s drugim pakiranim, tekućim namirnicama? Mlijelo, jogurt...I to se puni u velikim punionama.
    Je li problem u dezinfekciji, čišćenju pri punjenju, ili netko nekako truje kasnije, tijekom transporta, slaganja? Nemam pojma sto misliti o tome.
    Kako se ponasati?
    od zraka ne možemo živjeti
    tako da je jedino rješenje nadati se da ne dođe negdje do greške u tvornicama i da baš nismo mi ti koji ćemo imati sreću/nesreću da nabasamo na proizvod s geškom


    meni su još manje pouzdane domaće proizvodnje, opg-ovi i sl. (npr. problem s mandarinama)

    veliki porizvođači i tvornice imaju i zahtjevnije kontrole kvalitete, tako da im ja vjerujem i ne razmišljam o tome

    isto je tako i s lijekovima (rijetko tko obraća pažnju na nauspojave paracetamola ili iburpofena, a dajemo ih djeci gotovo bez razmišljanja); s odjećom isto (dobro nam je dok ne razvijemo alergije ili kožne probleme zbog korištenih boja u tekstilnoj industriji - nekako više vjerujem Krateksu nego H&M-u, ali opet kupujem H&M i nadam se najboljem ...)

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    o ovom slučaju trovanja s pićima ovdje ću napisati ono što sam komentirala već kod prvog trovanja (da poslije mogu samu sebe provjeriti,jesam li u pravu ili sam jako naivna):

    ja nekako mislim da se radi o pranju boca u kafićima i prelijevanju iz velikih boca u manje da bi se dodatno zaradilo ...

    konobar/ica ulio/la neki prašak/kiselinu i nije dobro isprao/la ...

  17. #17
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Kaj boca dve litre 2 eura i onda isto pola litre 2 eura? To je četverostruka dobit, ali kome bi se dalo zezat s tim i navući inspekciju ili nekaj? I tko bi prao boce baš s kiselinama i praškom? Valjda bi potrpali u mašine za pranje suđa.

  18. #18
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Ja mislim da deterdžent ili sredstvo za čišćenje konobari prelijevaju iz većih u manje bočice i onda ih greškom posluže gostu.
    Romerquelle ima široko grlo pa im je pogodnije za pretakanje.

    Bilo je takvih slučajeva i prije
    https://www.vecernji.hr/vijesti/popi...-zeluca-180702

    Nemam objašnjenje za Colu iz automata. Ali ta cola nije jače posljedice ostavila kao kod mineralnih u kafićima.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •