Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: pasterizacija u sudjerici :)

  1. #1
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno pasterizacija u sudjerici :)

    moram ovo da podijelim sa vama, nocas mi prijateljica rece za tu foru- dakle, sve pasterizuje u masini za sudje!!!
    mozda se vec zna za to, ali meni je bilo otkrice!
    uredno se napune tegle, sloze se u masinu, ukljuciti program sa najvisom temp (60-70 kako koja- uglavnom to je dovoljno za pasterizaciju) i pustiti program da odradi do kraja-naravno bez deterdzenta , i ne otvarati masinu preko noci! I to je to!
    Posljednje uređivanje od a72 : 18.09.2011. at 01:26

  2. #2
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    zanimljivo, ovo ću isprobati definitivno

  3. #3
    koalica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    zg
    Postovi
    408

    Početno

    ok ja sam možda malo neuka, ali što se točno sve može pasterizirati( osim mlijeka) ????? i kakve tegle se napune???? s čim????? i koja je poanta toga????

  4. #4
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    koalica, napune se povrcem za zimnicu i zaliju prijesolcem tj. vodom za tursiju (postoji recept i tacne mjere, domacice uglavnom znaju). A moze ici zeleni paradjz, krastavci, karfiol, mrkva, mahune i jos svasta nesto . Poanta, pa jedes domace, pasterizovano, bez konzervansa...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    ma daj, baš planiram za koji dan raditi pelate za zimnicu , a o ajvaru još razmišljam, baš ću probati....

  6. #6
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    a ona sol koja je u suđerici ne smeta? treba li isprati suđericu prije od ostataka detergenta?

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    mene je MM čudno gledao na pasterizacijju sa poklopljenimm teglama u loncu koji kuha, a tek kad vidi ovo!!!

  8. #8
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    i ja sam pitala za so, ali ne smeta jer svakako idu zatvorene tegle...ma bas se i ja spremam probati, ali zena mi rece da je svu zimnicu tako radila nemam razloga da joj ne vjerujem.

  9. #9
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    To funkcionira, čak se može kuhati ribu itd. ...ali.
    "Ali" kaže da namirnice gube boju i ostala fina svojstva ako se termički obrađuju dugo vremena. Čak i na temperaturi pasterizacije.

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    To funkcionira, čak se može kuhati ribu itd. ...ali.
    "Ali" kaže da namirnice gube boju i ostala fina svojstva ako se termički obrađuju dugo vremena. Čak i na temperaturi pasterizacije.
    Za ovo je zakon moja prastara suđerica s mehaničkim programatorom.

    Nisam još isprobala, ali svakako hoću, a cijenim i ovaj savjet. Skratit ću ja to ručno i sve pet. Fala!

  11. #11
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    da ne bi dugo termicki obradjivali, koliko je dovoljno? (jer imam i kratki program sa temperaturom od 65.)

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    nešto mi je palo na pamet : kad sam lani spremala skuhane pelate, prethodno sam staklenke zagrijale u pećnici i onda usula pelate ( vruće u vruće) i nakon toga opet vratila u pećnicu na 60*C . da li vi zagrijavate staklenke prije ?

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj mandy prvotno napisa Vidi poruku
    nešto mi je palo na pamet : kad sam lani spremala skuhane pelate, prethodno sam staklenke zagrijale u pećnici i onda usula pelate ( vruće u vruće) i nakon toga opet vratila u pećnicu na 60*C . da li vi zagrijavate staklenke prije ?
    Koristim staklenke direktno iz suđerice, dok su još tople. Daklem, suđericu koristim za prethodnu sterilizaciju i grijanje staklenki, istovremeno.

  14. #14
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    ja natempiram suđericu (u kojoj su staklenke i poklopci), znači vadim vruće iz suđerice i onda stavljam u pećnicu.
    Zgodan je ovaj savjet samo ja rjetko imam toliko zimnice odjednom da bi mogla suđericu napunit.

  15. #15
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Jel moram dodat da sam to još davno naučila od Peterlin

  16. #16
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj a72 prvotno napisa Vidi poruku
    da ne bi dugo termicki obradjivali, koliko je dovoljno? (jer imam i kratki program sa temperaturom od 65.)
    Imaš nekakve "recepte" tipa 10 minuta na 65°C ili 20 minuta na 60°C. Obzirom da namirnicama koje nisu tekućine treba nešto vremena za postići traženu temperaturu (koje se dadu momentalno zagrijati protiskivanjem kroz ugrijanu metalnu cijev), uzmi slobodno 20 minuta na 65°C.
    OK, to bi bilo nešto kao trajanje programa pranja na 65°C, ali bez ostalih pretpranja, ispiranja itd.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Ja ne kužim zašto ne možete to napravit u pećnici, mislim tu pasterizaciju. Isto ima regulaciju temperature.

  18. #18
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    gita, ja mislim da u sudjericu moze stati vise, a i ne bakces se sa velikim posudama , vodom itd...ma ja cu ovih dana probati svakako pa cu znati razliku.
    I , Davore, hvala
    Posljednje uređivanje od a72 : 19.09.2011. at 13:40

  19. #19
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    a nikome nije palo na pamet koliko opterećenje pravi desetak-dvanaest tegli na klizače i samu korpu? (i pošto je zamjena, kad se slomi)
    korpa nikad ne nosi toliku težinu, ni potpuno nakrcana
    pri tom mislim na gornju, jer donja obično ima utor u samoj mašini po kojoj kliže

    ja ništa ne pasterizujem, nalijem vrelo u vrele tegle, zatvorim čeličnim poklopcem, okrenem naopačke i ušuškam dekom da se polako ohladi
    svi se poklopci uvuku, i nikad se ništa nije pokvarilo
    ali me zato tete u radnji znaju kao nekoga ko redovno pazaruje nove poklopce svake godine :freak:

  20. #20
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mi ubacimo staklenke u rolu i u vrele ulijevamo vrelo, zatim ubacimo u rolu da se lagano hladi (do drugog dana). Nema šanse da se pokvari. To je za pekmez i paradajz.

    Krastavce i slično stavimo u veliki lonac vode i kuhamo dok se ne pojave mjehurići u staklenci. Isto polako hladimo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •