Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: preseljenje u inozemstvo-što kažu propisi?

  1. #1
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno preseljenje u inozemstvo-što kažu propisi?

    Nadam se da sam pogodila PDF....

    Dakle,selimo u inozemstvo. Imamo dva osnovnoškolca: 4. i 8. razred.
    Već danima pokušavam dobiti nekoga na Ministarstvu, ali nitko se ne javlja.

    A kako nam je prilično hitno, dok ne uspijem dobiti tamo nekoga tko mi može pomoći, možda ima ovdje roditelja sa sličnim iskustvom.

    Dakle, kako nam preseljenje slijedi usred školske godine (na žalost, tako se brzo sve izdogađalo,da se nismo mogli pripremiti i odraditi to na početku, a ne možemo čekati ni početak slijedeće šk.godine), pokušavamo doznati postoji li šansa da djeca na kraju šk.godine ili recimo u dva puta, dođu u HR na polaganje gradiva.

    Prvo bi polugodište završili tu, ali nakon toga moramo otići. A škole tamo u principu ne primaju nove učenike na midd-term, samo na početak godine.

    U školi ne znaju ništa o toj temi, na ministarstvu, kako sam rekla, nitko ne diže slušalicu. Naravno, čim bude prilika, otići ću osobno tamo, ali velim....možda netko zna

    Prijateljica mi je spomenula da možda postoji šansa za ispitivanje video-linkom, kao za djecu na otocima, na primjer.

  2. #2
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    mi smo selili na kraju hr skolske godine. tj, selili smo dva tjedna prije samog kraja sk.god.

    samo je najstarija tada pohadjala skolu, zakljucili su joj ocjene i ispisali ucenicku knjizicu na vrijeme da je mozemo preuzeti i jos je skola ispunila i nama predala ispisnicu. to je dokument na kojem pise da je dijete ispisano iz skole.

    na dnu dokumenta je obrazac kojeg nova skola popunjava i koji se vraca maticnoj skoli. mi taj dio nismo obavili, rekli su nam da ne treba jer se radilo o preseljenju u drugu drzavu.

    kad smo dosli ovamo, uletili smo taman u sredinu skolske godine. uredno su upisali dvoje djece i uredno su krenuli pohadjat nastavu. nikakvih problema.


    ne znam kamo vi odlazite, ovo je iskustvo iz australije.

  3. #3
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    jesi li zahtjev za upis davala kad ste došli tamo ili si to rješavala još odavde? Je li škola u koju sada ide privatna ili kao kod nas?
    I kako se snašla s obzirom na različitost školskih programa?

  4. #4
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    skolu smo kontaktirali kad smo dosli ovamo i uselili u kucu. skola je drzavna, javna.

    sto se tice programa i jezika, starija je znala nesto engleskog (ucila ga u hr u skoli i na tecaju, pa koliko je mogla znat s osam godina...), sin nije znao rec ni "hi"...

    snasli su se super, sustav je takav da djeci koja dolaze s neengleskih podrucja osigurava pomoc ucitelja koji su posebno obuceni za rad s djecom koja ne govore engleski. inace su sasvim normalno djeca uklopljena u razred i rad. nije se ocekivalo od njih da prate nastavu kao ostala djeca, uredno su im na kraju godine priznali da su zavrsili razred. iducu skolsku godinu vise nisu uopce imali nikakvih "posteda" na racun jezika...

    ovdje je nacin rada, program rada i sve ostalo vrlo drugacije od hr. klinci su se jako lako i brzo adaptirali na ovaj nacin. kad bi se morali vracat u hr, sok bi bio uvelike jaci i s puno ozbiljnijim posljedicama...

  5. #5
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    nadam se, zapravo vjerujem, da će i tu biti slično. Tamo kuda idemo ima jako puno stranaca, sa svih kontinenata, pa ne sumnjam da znaju kako s njima

    Jedino,kako smo obaviješteni, škole načelno upisuju u proljeće za početak godine.
    Šaljem mailove na sve strane,pa ću vidjeti što kažu u dotičnim školama....

  6. #6
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ukoliko vec znas otprilike gdje (lokacija) idete i koje tocno skole su vam interesantne, preporucila bih ti da ih nazoves. direktno skolu nazovi i objasni situaciju. najbolje ces tako saznati sto treba, kad upisuju, koje dokumente trebas donijeti i ostale detalje.

    mi smo, primjerice, bili po zakonu obvezni na placanje skolarine iako je u cijeloj drzavi na snazi besplatno javno skolovanje. medjutim, zbog vrste vize s kojom smo dosli ovamo, nismo imali pravo na besplatno skolovanje. tu sam isto unaprijed dobro ispitala situaciju i saznala (preko informacija dostupnih na web stranicama ovdasnjeg ministarstva prosvjete) da imamo pravo traziti izuzece od placanja. recimo, taj detalj (o mogucnosti izuzeca) u skoli nisu znali (nisu imali iskustva s nasom vrstom vize). unatoc tome je sam upis rijesen bukvalno u dvije posjete skoli...


    i jedan savjet u vezi prijevoda i ovjera.

    nama se najvise isplati prijevode obaviti u hr (kod ovlastenog prevoditelja/tumaca), uredno platit i onda kopije originala i prijevoda ovdje ovjeravat (ovjeravaju justice of the peace, besplatno). ovdje je usluga sluzbenog prevodjenja puno skuplja, a u hr se placa ovjera... pa nadjes sustav koji ti odgovara

  7. #7
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    itala, puno ti hvala
    U ministarstvu, u Uredu za međunarodnu suradnju mi je gospođa rekla da sve dokumente donesem njoj na ovjeru. Vidjela sam da škole tamo traže različite stvari. Neki traže prijepis svih svjedodžbi, neki samo za neke predmete, svi traže mišljenja iz škole, ali opet neki samo razrednika,a neki svih profesora i stručnog tima.... Uf!
    Najbolje da počnemo s tim prikupljanjem odmah, jer dok ih skupimo mogli bismo lako dočekati i kraj šk.godine

    A u škole sam krenula slati mailove, ali nemam pojma,zapravo, odakle da počnem.... Poslali su nam popise škola, ima ih dosta pa nam je i izbor otežan. Ja ni majicu ne mogu odabrati ako ih je više od dvije-tri (a i onda najčešće uzmam sve jer se ne mogu odlučiti :D ), a kamo li školu
    Ima i tzv. javnih škola, ali to nam ne preporučaju, zbog kojekakvih problema. Ali školarinu plaća kompanija MM-a,pa nam je barem taj dio olakšan. Jedino je problem dobiti mjesto u školi. Neke od tih škola uvjetuju dosadašnje školovanje po British Curriculum, pa te,zapravo, ni ne dolaze u obzir.
    Kakav je naš Curriculum? Je li samo "naš" ili je kompatibilan nekom europskom ? Zna li tko?

  8. #8
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    uh, sad vidim da je dobro ispalo sto meni nije uopce palo na pamet kontaktirat nasa ministarstva

    mi stvarno nista drugog osim ispisnice iz skole nismo sa sobom ponijeli. a i to nam, u stvari, nije ni trebalo, jer ovdje to nisu gledali. ispisnica nam je bila samo "opravdanje" u maticnoj skoli u hr...

    tu je za upis trebala kopija putovnice, vize, rodnog lista. povijest cijepljenja na uvid. i dozvola ovdasnjeg ministarstva da se djeca smiju upisati (to ovisi o vrsti vize).


    dakle, sretno ti bilo

  9. #9
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    evo, konačno sam dobila ured u ministarstvu
    i kažu oni.......nema to veze s njima, da škola sama može odobriti polaganje razrednih ispita na kraju šk.godine ili ako možemo, čak i u više navrata
    A ako hoćemo, zapravo ih možemo ispisati iz škole i.....otići. Ne treba im nikakva potvrda da se djeca negdje školuju. Hm A ja mislila da će Centar za soc.rad u hajku za nama

    No, evo, ako kome kada zatreba: treba se obratiti ravnatelju škole koji,u suradnji sa stručnim timom, odobrava polaganje razrednih ispita nakon dugog opravdanog izostanka.

  10. #10
    YosephK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Bilo bi dobro da proučiš Status škole u kojoj se djeca trenutno školuju. Naime, u većini škola na snazi je odredba da se izostanak sa nastave koji je duži od 7 dana mora obrazložiti (putem Molbe) Učiteljskom vijeću te isto to vijeće dopušta taj izostanak i u konačnici određuje da dijete na kraju godine polaže predmetne ispite. Također većina škola ima odredbu u Statutu da se razredbeni ispiti polažu u zadnja dva tjedna nastave. Zbilja je teško 12+ predmeta potrpati u 10 dana na odgovaranje, pa odmah piši molbu da se odobri da se taj rok za predmetne ispite rastegne na zadnja 3 tjedna škole. Ili da recimo već sredinom drugog polugodišta polaže gradivo cijele godine za neke predmete. Ali sve, baš SVE pazi na proceduru - MOLBE urudžbirati i tražiti pisani odgovor.

  11. #11
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    Da, naravno da ćemo im obrazložiti. Ipak bi bilo teško ne primjetiti izostanak od 6 mjeseci...

    Samo moram priznati da mi urudžbiranje nije palo na pamet. Hvala ti na savjetu!
    I mislila sam, nadam se da će biti prilika, doći s njima pred uskršnje praznike, pa onda pred kraj školske godine. Da ne moraju sve od jednom.
    I probat ću dogovoriti s učiteljicom/razrednicom da budemo u kontaktu mailom za eventualne provjere znanja.
    Znam da će mi taj home-schooling biti turbo naporan, ali mislim da je ipak bolje tako nego da ih ispišemo pa da prodaju zjake do devetog mjeseca.

    Ali fakat mi je glupo da ih možemo ispisati iz škole i nikom ništa! A kad smo srednjeg klinca upisivali s odgodom, odnosno nismo ga upisali kad je trebalo po godištu, uredno su nam poslali poziv iako su imali sve potrebne dokumente od vrtića/škole i školske liječnice. Pa onda isto poziv godinu kasnije, kad je upisan u školu, ali ne po mjestu stanovanja :/

  12. #12
    YosephK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Pazi, teško se možeš tek tako "e, ja ću doći pred Uskrs na prvu turu odgovaranja". Treba i tu mogućnost ispitati (Status škole proučiti!) i pisati molbu za to.

  13. #13
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    Gle, teško da statut škole može biti iznad zakona, a žena u Ministarstvu je rekla da se možemo odlučiti na polaganje od jednom ili u nekoliko puta, kako nam više paše. Da nam zakon to omogućava uz opravdan razlog.
    A osim toga, uvijek ostaje opcija ispisati ih.
    Kako je gospođa na Ministarstvu rekla: "Mi smo tu zbog vas i vaše djece, da vas uputimo i olakšamo vam gdje god možemo." I hvala joj na tome

  14. #14
    YosephK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Naravno da Statut škole ne može biti iznad Zakona. Gle, u MZOŠ imaju taktiku da ispadnu sveci i anđeli u svakom trenutku i da roditeljima kažu ono što roditelji žele čuti, zbog čega mi u školama često ispadnemo bad guys. Na žalost, lagala je kad je rekla da postoji mogućnost. Ne, Zakon ne poznaje tu mogućnost. Štoviše, Zakon izrijekom kaže:

    Članak 77.

    (1) Učenik koji iz opravdanih razloga nije mogao pohađati nastavu i biti ocijenjen iz jednog ili više predmeta upućuje se na polaganje predmetnog ili razrednog ispita.
    (2) Ako učenik zbog bolesti ili drugog opravdanog razloga ne pristupi popravnom ili predmetnom odnosno razrednom ispitu u propisanim rokovima, škola mu je dužna omogućiti polaganje ispita nakon prestanka razloga zbog kojeg nije pristupio ispitu.
    (3) Razlozi i način polaganja razrednih i predmetnih ispita utvrđuju se statutom škole.
    Kao što vidiš, Zakon ne omogućava polaganje predmetnog/razrednog ispita u dijelovima, ali ni ne brani takvo odgovaranje, već upućuje na Statut škole. A Status je više manje unificiran po svim školama, dakle - nema u dijelove. Čime se vraćamo na početak priče -> provjeriti Statut škole i pisati molbe za sve što se traži. Pa i za odgovaranje u dijelovima. Riskiraš jedino da kažu "ne može!".

  15. #15
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    A ako, recimo, u Statutu nije regulirano ili ako je samo spomenuto polaganje u komadu, da li ipak mogu/smiju ododbriti ovo "na refule" ili ne?
    Ma, zapravo nam je svejedno, morat ćemo sami prolaziti cijelo gradivo,kako god bilo. Ali ne znam zašto mi je žena tamo to i spominjala (čak i polaganje u više puta) kao zakonsku mogućnosta,ako nije tako.

    A,kad već ispitujem,a vidim da si ti "doma" u ovoj temi, jel kaže što zakon o ispitivanju putem video-linka? To mi je spomenula kolegica čiji nećaci (ili netko od rodbine) tako polažu gradivo jer žive na otoku. Ne znam detalje, ali ako ti znaš nešto o tome, pls reci.....

  16. #16
    YosephK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Rekoh zašto je to rekla - zato jer se u MZOŠ uvijek žele što više umiliti roditeljima, pa čak i onda kad nisu u pravu. Osim toga postoji i mogućnost da u MZOŠ zapravo uopće ne znaju ni slovca koje piše u Zakonu. Ovo drugo mi je vjerojatnije. Pogotovo nakon što je naš ministar prije 2 tjedna javno na HRT izjavio da nam je u zadnje dvije godine plaća porasla za 2000 kuna.

    U Statutu mora biti regulirano odgovaranje na predmetnom/razrednim ispitu. Dakle, odatle se polazi. Ukoliko u Statutu kažu da su rokovi polaganja zadnja dva tjedna nastave (kako obično jest regulirano), onda zbilja ne znam što se može napraviti. U pravilu ne bi smjeli dopustiti da se polaže na način suprotan Statutu škole, ali možeš pokušati sa nekakvom molbom. Možda upali, možda ne. Sve što možeš izgubiti je 10 minuta vremena te A4 papir i malo tinte pisača. Zapravo je dosta nezgodno tražiti od Vijeća da odstupi od Statuta, ma kako ljudski bilo da se odstupi, jer se onda uvijek kasnije nađe netko sa idejom "ako se Statut kršio zbog njega, onda može i zbog mene". I bio bi u pravu.

    Pročešljao sam malo Zakon da vidim kako je regulirano polaganje video-linkom. Moram te razočarati, ni slovca o tome u Zakonu o odgoju i obrazovanju. Pretpostavljam da je to riješeno Statutom škole koja tako nešto omogućava. Međutim, moram upozoriti - vrlo su male šanse da škola na to pristane. Škole koje su na otocima su iznimka, vjerojatno imaju u svom Statutu riješeno polaganje video-linkom te one imaju posebnu opremu za tu svrhu koju su dobili od CARNeta. Nije to samo webcam + Skype, već cijelo programsko rješenje sa odgovarajućim hardwareom. Ipak su to snimke koje se moraju čuvati određeni period kao dokaz. Računaj i na to da se u školama na otocima ta oprema nalazi u učionici, a ne u dnevnom boravku. Onda je tu još pitanje pismenih ispita (mislim da učenicima na otocima nastavnik dođe kad se piše pismeni ili imaju usmeno ispitivanje, a nastava se odvija video-linkom). Odgovaranje video-linkom, na žalost, po kratkom postupku možeš zaboraviti.

  17. #17
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    Citiraj YosephK prvotno napisa Vidi poruku
    Osim toga postoji i mogućnost da u MZOŠ zapravo uopće ne znaju ni slovca koje piše u Zakonu.
    i ja se bojim da je tako...
    a, osim toga, to što kažeš: ugodnije je biti good guy,a bad rolu prebaciti na škole...

    Znači, zadnja dva tjedna su predviđena za ispitivanje. Sad opet imam pitanje (a kaj ti ja mogu,kad sve znaš :D ): Da li oni pišu/odgovaraju pred nekakvim povjerenstvom ili u razredu, s ostalima?

    Šteta za ove video-linkove, ali zapravo bih se jako iznenadila da je tvoj odgovor bio drugačiji.
    Ma, zapravo mi se sve čini tako zbrda-zdola. Još uvijek mi ne ide u glavu da možemo ispisati djecu iz škole i ....... nikom ništa.
    Ah!
    E, još nešto. Da li znaš je li naš curriculum usklađen, možda, s britanskim ili američkim? Tamo su programi uglavnom po GB i USA standardima.

  18. #18
    YosephK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Čuj, opet kažem - provjeriti u Statutu škole. Tamo su najtočnije informacije. To kažem pogotovo zbog ovog sa rokovima polaganja. Što se tiče pitanja kako se polaže, to je puno lakše - odgovara se pred povjerenstvom kao za popravni ispit - 3 člana su povjerenstva: razrednik (predsjednik povjerenstva), ispitivač (predmetni nastavnik) i sustručnjak.

    Teško je odgovoriti na pitanje jesu li kurikulumi usklađeni iz jednostavnog razloga - naš kurikulum još nije u punoj primjeni i sve je to još samo slovo na papiru. Nacionalni postoji. Predmetni kurikulumi ne postoje...još. Ono čega se još drži u osnovnim školama je HNOS, pa ti je onda najbolje provjeriti koliko je GB/USA kurikulum usklađen sa HNOSom. Pretpostavljam da će ti linija manjeg otpora biti da uzmeš HNOS u jednu ruku, njihov kurikulum u drugu ruku, pa bilježiš kvačice gdje se poklapaju. Vjerujem da će se poklapati u 95% gradiva. Ovih 5% uzimam sa zadrškom. Naime, u svibnju ove godine sam bio na stručnom usavršavanju u Engleskoj, a u sklopu toga sam proveo neko vrijeme u Secondary school (7-11 razred) na nastavi matematike. Primijetio sam neke razlike u nastavi. Nije toga puno, ali ima razlike...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    2

    Početno zabrinuta

    Za dvije bismo godine trebali preseliti u inozemstvo.Imamo dvoje skolaraca,jedan bi tada trebao krenuti u sedmi razred,a jedan u treci.Kompanija nam placa skolovanje u internacionalnoj skoli,ali ono sto me brine je jezik.Ne znam bi li klince pripremala i dodatno na engleskom ili je dovoljno ono sto nauce u nasim skolama.Ako itko ima slicno iskustvo molim za savjet.

  20. #20
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    ja ću ti znati reći tek za koji mjesec. Ali ovo što je itala gore napisala meni puno znači.
    Sjećam se prijateljice koja je otišla u Francusku. Njeni su klinci pohvatali francuski za čas, koliko se sjećam, već nakon prvog polugodišta su komunicirali s ostalima uz minimalne probleme. Ja se nadam da će i moji s engleskim tako.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    2

    Početno

    Mislila sam mozda uzeti kakvu studenticu da s njima radi par sati tjedno jer nisam u stanju procijeniti na kojem je nivou njihov engleski.Mali je zapravo tek poceo,s tim da sam ga paralelno upisala i na tecaj u Varsavsku,a mala uci engleski cetvrtu godinu.Od te prijateljice mali nije uopce znao francuski?Citala sam da klinci najprije dobe ucitelja koji im pomaze svladati gradivo,a tek kasnije ih integriraju u razred.

  22. #22
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    gira, nemam iskustvo s internacionalnom skolom, no preporucila bih ti da nazoves (opet ja o zvanju ) bas skolu koju bi trebali pohadjati i pitas njih.

    moje je iskustvo da klinci prelaskom na nastavu na drugom jeziku skroz drugacije uce i usvajaju strani jezik. jedno je ucenje na satu (jednom, dva, tri puta tjedno, nebitno), drugo je ucenje "uranjanjem" u strani jezik.

    ponavljam, moja je najstarija imala tri godine ucenja engleskog u hr za sobom kad smo stigli, stariji sin ni dana. krenuli u skolu ovdje krajem srpnja, do bozica su dovoljno savladali jezik da komuniciraju i sudjeluju na nastavi.

    vjerujem da internacionalna skola mora imati nacine rada s djecom s ne engleskih govornih podrucja, zovi i pitaj

    u ovdasnjim javnim (drzavnim) skolama postoje programi i ucitelji koji rade s djecom kojima je engleski drugi jezik. rade sa svom djecom koja su trenutno u skoli, bez obzira na materinji jezik (rade s djecom na engleskom) po posebnim programima (pomazu u osnovama komunikacije/jezika onoj djeci koja ne znaju "beknut" ali i u svladavanju gradiva djeci kojoj je pomoc potrebna (i dok im je potrebna)).

  23. #23
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Sta s djecom koja stasaju za skolu vani, po sasvim drugim kriterijima kao npr. prvi razred sa 4-5 god?
    U RH se vrate s 8? Tu bi isli u 2. razred kao i vrsnjaci ili ima zavrzlama? Nece iz traziti da polazu razliku ili idu u prvi razred?
    Imam lose iskustvo pa me zanima da li je doslo do kakvih promjena?

  24. #24
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    Citiraj gira prvotno napisa Vidi poruku
    Mislila sam mozda uzeti kakvu studenticu da s njima radi par sati tjedno jer nisam u stanju procijeniti na kojem je nivou njihov engleski.Mali je zapravo tek poceo,s tim da sam ga paralelno upisala i na tecaj u Varsavsku,a mala uci engleski cetvrtu godinu.Od te prijateljice mali nije uopce znao francuski?Citala sam da klinci najprije dobe ucitelja koji im pomaze svladati gradivo,a tek kasnije ih integriraju u razred.
    ovdje su djeca integrirana u razred od prvog dana. bez obzira na nivo poznavanja jezika.

    moj je sin imao nepunih sest godina kad smo dosli, u hr nije jos bio krenuo u skolu, ovdje je uletio na pola skolske godine u kindergarten razred (to bi bio nulti razred u hr, prvi se razredi poklapaju). dakle, ostavili smo ga u ucionici a da nije znao reci ni "hi". pokazali smo mu gdje je wc, rekli mu da digne ruku ako treba ici piskiti, objasnili uciteljici da mu se piski ako je dignuo ruku. to je sva medjusobna komunikacija koju je prvi dan skole "znao"... doma smo pricali iskljucivo hr, van skole nije ucio jezik. uciteljica mu je "dodijelila" dva prijatelja koji su se trebali brinuti za njega, pozivati ga na igru, paziti da nije sam i izoliran... to je bilo krajem srpnja, u prosincu je - uvjetno receno - normalno komunicirao u razredu. kazem uvjetno jer je u usporedbi s vrsnjacima, imao znacajno manji vokabular...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •