Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 183

Tema: Tražim primjere bolničkog poroda kao nasilja nad ženama

  1. #101
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Sjedim i čitam i boli me rez od epiziotomije.

    Nakon 5 god.

    Sestra me tjerala da sjedim ravno, cijelom stražnjicom na tvrdom stolcu dok hranim dijete.

    "Ako ne možete tako stabilno sjediti, ne možete je dolaziti hraniti" - rekla mi je.

    S dosta šavova (unutarnjih i vanjskih), dolazim iz dana u dan i usprkos boli, sjedim kako mi je naređeno.

    Epilog:

    mjesto reza (i šivanja) se zagnojilo, boli sve jače dok nije došlo do toga da jedva mogu stati na lijevu nogu.

    Ja ne znam da je to posrijedi - samo znam da me jako boli.

    Do WC-a hodam držeći se za zid, lijevo stopalo ne mogu skroz spustiti, oslanjam se samo na vrhove prstiju.

    Piškim stojećki jer se ne mogu čučnuti.

    Srećom, glavnoj sestri sam bila nekako simpatična i ugledavši me kako hodam, pitala je što mi je.

    Rekla sam da ne znam što je točno posrijedi ali da me sve jače boli mjesto rezanja.

    Uvela me u svoju sobu i rekla je da će mi malo očistiti ranu.

    Kad sam legla i ona došla to pogledati, rekla je :"Ajme, tebi su konci urasli u meso i zagnojilo se!"

    Izvadila je 2 konca a ja sam vrisnula od boli.

    Rekla je da će mi odmah poslati doktora.

    Tješila me jer su mi od boli i jada navrle suze...

    Ubrzo je došao stariji doktor (nikad ga prije nisam vidjela), pogledao me i prepisao antibiotik.

    Uz to je ustanovio da su mi crijeva puna pa da još i ona pritišću mjesto upale.

    A bila su puna jer su mi zaboravili dati Dulcolax...

    Na otpusnom pismu nigdje nije pisalo da je došlo do upale i da sam dobila antibiotsku terapiju...
    Posljednje uređivanje od Teica : 28.11.2011. at 04:10

  2. #102
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj babyblue prvotno napisa Vidi poruku
    Ma je l' ti ovo insinuiraš da su sve žene koje su pretrpjele prave traume na porodu isključivo i samo zbog bezobrazluka, nehumanosti i needuciranosti medicinskog osoblja (onog na koje su naletjele, jer ima i onih koji rade svoj posao onako kako se priliči) pa se još usuđuju to i javno izreći - istraumatizirane u globalu i nadrkane?

    E, bome nisam takva. Jer ugrožavanje života (ili kvalitete daljnjeg života) mojeg djeteta i mojeg, za mene zbog gore navedenih razloga nikako nije jednako tome što mi sestra u laboratoriju nije rekla "dobro jutro" ili mi je poštar dostavio papirić umjesto paketa ili mi je netko oduzeo prednost u prometu. Nije mi jasno kako tebi to može biti isto. Valjda smo svi drugačiji.

    I ne vidjeh u ovih 18 godina nikakvog napretka u rodilištima, nego samo naprednih pojedinaca. Dokle god kvaliteta usluge ovisi o tome u čiju ćeš smjenu i u koje doba dana upasti, đaba nam sve kade, stolčići i lopte skupa sa preporukama Svjetske zdravstvene i Unicefa.
    Ne. Ali tvoji postovi su mi malo onako - nadrkani. Ne znam jel to kod tebe u globalu ili samo ovako lokalno. Ne poznajem te, kao ni ti mene, pa ne mogu ocijeniti. Inače si mi jako simpatična i volim tvoje postove čitati.

    Ne znam što da ti još kažem. Ja sam osoba koja sve loše ostavlja iza sebe, kao što sam rekla, imala sam loših iskustava na porodima ali uglavnom se sjećam onih dobrih. Pa stvarno nisam materijal za ovu temu i za taj dokumentarac koji se radi (iako ja ne volim jednostrane priče, dok se obe strane ne čuju/vide, meni je to presubjektivno za moj osobni gušt).

  3. #103
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    ali tu nema dviju strana....
    nismo mi dvije strane...
    postoje samo vaše i naše priče...
    vaše su ljepše naše su ružnije...
    ali smo sa iste strane...

    liječnici i primalje su sa druge strane...mada bi svi trebali biti na istoj strani...
    i mene bi zaista interesiralo, kada bi ih prozivalo za sve propuste koje naprave, kakva bi bila njihova strana priče...
    i zanima me..bi li se ista...kad bi ih se prozivalo...sa vremenom promijenila...

    makar ja tako mislim...

  4. #104
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    mislim da imamo svi isti cilj - da ženama i njihovoj djeci bude bolje. nečija priča je ovakva ili onakva, to je osobno iskustvo, ali ako se gleda neki prosjek, globalno, sve treba biti bolje. a za to 'bolje' ne treba novaca nego samo dobre volje.

    i iskreno previše vremena trošimo na razgibanje i razgovore o tome kako je neka žena ovakva ili onakva - svako iskustvo je iskustvo i svaka žena ima pravo na njega. točka. nema komentiranja tuđeg iskustva, ima samo razumijevanje. energiju bismo bolje potrošile u nečem drugom da svima bude bolje.

  5. #105
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    potpis na Danci

  6. #106
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Meni je samo jako čudno da su sve rodilje patnice koje su doktori i primalje namjerno istraumatizirali i malte ne tukli:Sory znam da ima iznimki ali isto tako-VIDJEH MNOŠTVO RODILJA KOJE SU DOŠLE OČEKIVAJUĆI DA IH NETKO STALNO GLADI PO GLAVI;A AKO TREBA I PRETRPI BOL UMJESTO NJIH JER ETO ONE SU MALTENE KRALJICE MAJKE.
    U svakom slučaju postoje 2 strane medalje

  7. #107
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Moj porod 2007. SD.
    Nisu me fizicki ozlijedili, nitko me nije tukao, nisu me cak ni pregledavali jer nisam dala ... ljutili su se, nazivali me raznim imenima, proglasili razmazenom zenturacom, svasta mi rekli, prijetili se zivot mog djeteta, strasili me, i na kraju nasilno porodili nalijeganjem na trbuh ... ali nista, bas nista, me to ne bi povrijedilo, da nije dosla ta zena sa titulom Dr. koja mi se smijala pobjedonosno iznad kreveta i cinicno komentirala 'Aha ipak smo Vam dali drip! Aha ipak ste popustili!' i okrenula se zadovoljno trljajuci ruke ... mene je to slomilo ...

    Kasnije u samom izgonu sam se kao probudila iz nekog bunila i trazila glasno da se makne od mene i da me ne dira, sto ju je jos vise naljutilo i nazvala me razmazenom zenturacom koja nema pojma o zivotu ... a kad sam se budila iz anestezije jer su mi tim nasilnim izgonom potrgali pupcanu i cijela posteljica je ostala unutra, njena glava je bila iznad moje i govorila 'Oprostite mi, nije mi bila namjera smijati se.' a ja sam joj rekla 'Sad to vise nije vazno.'

    I nije, jer taj trenutak je jedan, nema reprize i nema popravljanja ... i ako sam zbog toga razmazena i nadrkana, ta sam!

  8. #108
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    odgovor na post od bodo:

    promijenimo ove tvoje riječi na kraju i umjesto rodilje zamislimo da je to dijete u vrtiću koje je samo, u nepoznatom, i traži roditelja ili nekog koga poznaje, tko ga razumije i kome treba da ga netko pomazi i pruža toplu riječ.

    zar bismo tom djetetu opalili šamar da mu 'razbijemo prkos' (aludiram na ovaj članak koji je bio u JL preko vikenda)? kako biš se osjećala da dođe odgajateljica u vrtiću i ošamari tvoje dijete ili joj bzvz kaže plači tvoja majka te napustila? ili biš preferirala onu odgajateljicu koja priđe djetetu, pruža toplu riječi i proba mu pomoći?

    mislim da smo malo izgubili poantu priče i da zaboravljamo što ženi treba u porodu - da se osjeća sigurna i zaštićena da može odraditi to što je pred njom. ako se ne osjeća sigurno i zaštičeno ili ako ne može pregrmiti osjećaj samoće i opasnosti (čitaj: adrenalin) tek onda počinju problemi.

    zapravo, recite mi drage žene, što ženi u porodu zapravo treba?
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 28.11.2011. at 11:33

  9. #109
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Bodo, ovdje žene ne pišu o nekima tamo koje su vidjele, kao što ti pišeš. Pišu vlastita iskustva.
    Tvoj je post jako zloban, vrlo plitak i sasvim neoriginalan.

  10. #110
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Bodo, ovdje žene ne pišu o nekima tamo koje su vidjele, kao što ti pišeš. Pišu vlastita iskustva.
    Tvoj je post jako zloban, vrlo plitak i sasvim neoriginalan.

    A ja vidiš isto pričam O VLASTITOM ISKUSTVU S DRUE STRANE MEDALJE-kao mlada pripravnica bila sam 2 tjedna u rodilištu i nagledala sam se svega.Uistinu sam se trudila biti korektna i obzirna prema rodiljama jer sam i sama žena i znala sam da ću biti u istoj situaciji kao i one.
    Tijekom jednog poroda jedna me od njih tako primila za ruku da mi je šaka bila plava 2 tjedna poslije,a kad sam uspjela ruku iščupat psovala me i vrijeđala i nikada se nije ispričala zbog svojih riječi.Više me to pogodilo i boljelo nego ruka.Taj me događaj i danas uznemiruje jednakim intezitetom kao i prije 12 godina.Jer i osoblje ima osjećaje i može ga se povrijedit.

    I sebe smatram prilično susretljivom i dobronamjernom,kao i ostali pacijenti koji mi danas dolaze,smirujem nadrkane doktore kojima isti ti pacijenti dođu.

    I sama sam rodila 2 puta,bilo je bolno ali ja se svojih poroda sjećam s ljubavlju i poštujem one koji su mi pomogli da postanem majkom.
    Posljednje uređivanje od bodo : 28.11.2011. at 11:56

  11. #111
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    I pretpostavljam da ti se ne bi svidjelo da ti sad nekoliko nas kaže da si princeza na zrnu graška i da to što si doživjela sigurno nije bilo baš tako kako ti pričaš?
    Uznemiruje te nakon 12 godina, kažeš...

  12. #112
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    I pretpostavljam da ti se ne bi svidjelo da ti sad nekoliko nas kaže da si princeza na zrnu graška i da to što si doživjela sigurno nije bilo baš tako kako ti pričaš?
    Uznemiruje te nakon 12 godina, kažeš...
    Vidiš,uopće mi ne smeta,Jer znam da nisam.
    Dovoljno sam upoznala samu sebe i dovoljno se poštujem za nešto takvo.
    A uopće ne bih pisala o nečemu a da nije tako.........
    Znam da postoje loša iskustva.........s obje strane
    Zbilja bih voljela da nije tako.
    Posljednje uređivanje od bodo : 28.11.2011. at 12:10

  13. #113
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pa ok bodo, ajde onda pusti žene da pričaju svoja loša iskustva na ovoj temi

  14. #114
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    .. bez da se ikome moraju pravdati za to što osjećaju

  15. #115
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    bodo, ti to pamtiš nakon 12.god....!!!
    reko bi čovjek (da prostiš) "pišljivi" hvat za ruku pamtiš od strane žene za koju ni ne trebamo očekivati da bude mila, draga, prisebna..
    koliko je nju bolilo??
    koliko dugo će se ona sjećati??
    možda joj nisu dopustili prisustvo muža...
    možda je inače po prirodi osjetljiva (što ne treba suditi), i možda joj je samo trebala podrška..
    možda nije ni svjesna koliku ti je bol nanjela.. mislim da ne bi ni trebala biti svjesna.
    tu smo da je podržimo.. da nam kroz jedno uho uđe a drugo prođe svo to psovanje, vikanje..., a možda samo i tišina (jer neke unatoč svoj boli ni glasa ne puste)..
    ako ti pamtiš taj jedan hvat nakon 12.god.. koliko li dugo će mnoge žene majke pamtiti daleko više i bolnije svo poniženje koje su doživjele (ona i dijete) na njihov ustvari najsretniji dan..bar bi to trebao biti)..
    koliko dugo, osim boli u duši, će osjećati i fizičku bol??
    jer ležanje rakoračenih nogu s najsvetijim bićem u sebi, ispod svijetla, ispred nemali br. nepoznatih ljudi, u full bolnim trudovima (s ostalih još x rutinskih stvari) je već sasvim dovoljno bolno (bar za neke žene).... mnogo više nego jedan bolni stisak...

    cure, žene, majke..forumašice...

    meni je pun kufer da se žene s lošim iskustvom omalovažavaju.
    htjele vi to il ne, vaši postovi pokušavaju izbanalizirati ženino iskustvo.. i ugl. nać krivca upravo u toj ženi, ne uzimajući u obzir da se ženi prašta sve u takvom stanju (osim valjda da dođe mitraljezom rokat po rodilištu..al nisam čula za takav slučaj)... i da joj se treba pružiti ne samo fizička medicinska pomoć, nego i ona psihološka, hrabrenje, nježnost, objašnjavanje, emaptija.. jer je upravo i psihilogija grana medicinske znanosti... i jer je žena u takvom slučaju u kojem joj ne uzimaš za ozbiljno ni psovanje ni vikanje.....

    pun mi je kufer dolaska u neku udrugu, skup osoba s lošim iskustvom tipa obiteljsko nasilje, i onda govora kak postoji i druga strana medalje, kak su si te osobe zasigurno same krive, bar u nekom dijelu..i sl.

    sramota je obezvrijeđivati nečije loše iskustvo i to u takoj delikatnoj a opet tako svjetoj situaciji, svetom trenutku kao što je porod.

  16. #116
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Mukica:
    primalja koju sam u jednom trenutku zamolila da suti jer mi to nis ne pomaze, samo me zivcira (stalno mi je nekaj govorila), tako stisla nogu tako da sam danima jedva hodala.... ono zabila mi je svoj lakat u kost i stiskala.. namjerno... Vise me bolila noga nego sve ostalo.


    Teica:
    Sestra me tjerala da sjedim ravno, cijelom stražnjicom na tvrdom stolcu dok hranim dijete.
    "Ako ne možete tako stabilno sjediti, ne možete je dolaziti hraniti" - rekla mi je.


    srecica:
    Dr. koja mi se smijala pobjedonosno iznad kreveta i cinicno komentirala 'Aha ipak smo Vam dali drip! Aha ipak ste popustili!' i okrenula se zadovoljno trljajuci ruke ... mene je to slomilo ...sto ju je jos vise naljutilo i nazvala me razmazenom zenturacom koja nema pojma o zivotu ...


    bubimira:
    Moje iskustvo prvog poroda:
    1. Indukcija 12 dana prije termina bez ikakvih medicinskih razloga uz riječi: Pa kad ste već tu, mogli bi to danas.


    mitovski:
    pod pretpostavkom da su sve intervencije u mom porodu bile nužne, jel smije biti nasilje to što mi nitko nije rekao i objasnio da će mi se inducirati porod, zbog toga i toga, na taj i taj način,...to se doktor kad sam ga pitala izderao i opsovao me da što on meni ima objašnjavati i što ja imam pitati.


    rahela:
    dolazi vizita i bez pitanja doktorica prokida vodenjak i koluta očima na moje pitanje "šta sad i zašto je to napravila" - "je, pa došli ste rodit, neeeee?"


    cure, oprostite, izvadila sam neke primjere vaših loših iskustava u rodilištima
    da pokažem i pitam - "ama o kakvoj drugoj strani pričate???"
    to šo su ove žene, i njihova djeca, doživjele nema drugu stranu, nego naziv - nesavjesno, neprofesionalno postpanje...
    o kulturu, bontonu, empatiji,pozitivnom psihološkom baratanju s pacijenticama..ma nema ni govora o tom...
    tj, da se men osobno pita, ja bi to nazvala - kriminal!!!

  17. #117
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj bodo prvotno napisa Vidi poruku
    Znam da postoje loša iskustva.........s obje strane
    Zbilja bih voljela da nije tako.
    I ja isto.

  18. #118
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Citiraj zmaj prvotno napisa
    da se men osobno pita, ja bi to nazvala - kriminal!!!
    Da se pita Zakon o zaštiti prava pacijenata to jest kriminal. Dosta je baciti pogled na prvih nekoliko članaka.
    Posljednje uređivanje od babyblue : 28.11.2011. at 13:13

  19. #119

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj bodo prvotno napisa Vidi poruku
    VIDJEH MNOŠTVO RODILJA KOJE SU DOŠLE OČEKIVAJUĆI DA IH NETKO STALNO GLADI PO GLAVI;A AKO TREBA I PRETRPI BOL UMJESTO NJIH JER ETO ONE SU MALTENE KRALJICE MAJKE.
    U svakom slučaju postoje 2 strane medalje
    Ova druga strana medalje, koju spominješ, TREBA BITI NA USLUZI RODILJI, KAKVA GOD TA RODILJA BILA. I jest - rodilja je kraljica majka. Upravo to.
    Svaki otac je ponosan na svoje novorođeno dijete i ženu koja mu ga je rodila, svaki baka i djed na svoje unuče i svoju kćer koja ga je rodila, za njih je ta žena zaista kraljica majka, a ne predmet sprdnje i šutiranja nekih stranaca. I ona to zaista jest. Svaka žena koja rađa.

    Nije to uopće fraza za izrugivanja, kako si je ti upotrijebila, jer je žalosno da se ne shvaća kako žena barem tada, barem tada u životu, dok rađa novo biće, ima pravo biti - kraljica majka.

    Kad su žene rađale doma, medicinske skrbi nije bilo, ali je sve ostalo bilo podređeno ženi - babice, pomagačice, sve se ustreptalo oko nje, i ukućan i susjedstvo, što je i normalno, bili su ženi na usluzi, a nisu očekivali da ona bude njima - da bude šutljiva, mila, prijazna, poslušna...i da ona oko nekog titra uz svu bol, strah i neizvjesnost koju podnosi.

    Ovo je tvoje tako banalno i bezveze rečeno - "da ju gladi po glavi", a ja ću ti odgovoriti - da, da, treba, i da ju gladi po glavi i gdje god treba dok žena rađa.

    Prije sam mislila da su žene koje viču, plaču, psuju, urliču, pomalo histerične i nedisciplinirane i da bi se trebale malo smiriti jer im to ne može pomoći na porodu, da budu ovako kao ja . Ja šutke trpim, sve podnosim, glasa ne ispuštam. No, takve puno gore prođu u rodilištu jer to se ne cijeni, taman je osoblju dobro, ne ometaš ih u rutini.

    S vremenom sam shvatila da su djevojke i žene zadnjih desetljeća toliko isprepadane da će bez bolnice i doktora umrijeti i one i dijete i da u tom silnom strahu odlaze roditi. Zastrašivanje se u rodilištu nastavlja, strah koji je sam po sebi prisutan se još namjerno i potencira, umjesto da se smiruje.

    Zapravo bi žene trebale odlaziti u rodilišta s pouzdanjem da je medicina, hvala Bogu na tome, toliko napredovala da će pomoći ako se što zakomplicira, a ne biti zastrašivane od toga istog osoblja.

    I da, trebaju pri porodu dobiti svu moguću pažnju, ohrabrenje, lijepu riječ (pa i kao odgovor na histeriju), i mažene po glavi, da, ako ćemo banalizirati, i po ruci, i po leđima, i gdje god treba, postoje bliski ljudi koji bi to radili...treba joj omogućiti svu pažnju.
    Porod je upravo situacija u kojoj svaka žena to treba dobiti.

    To što su naša rodilišta postala brzo radeće manufakture za čupanje djece iz, pritom suvišnih žena, to je žalosna činjenica.

    Ne vjerujem da je ijedna starinska babica kao traumu pamtila što ju je žena stisnula za ruku, nije joj padalo napamet da je glupača mrzi nego da je gleda ko Boga, ko utjehu i pomoć i ko da ima pojma u tom bunilu koga i što stiska. Daj, molim te, s tom 12-godišnjom traumom od stiska nekoga u deliriju! Ko da se sad netko žali da ga je udario čovjek koji se budi iz narkoze, a zna se da nisu pri sebi. Bolovi od jakog dripa su strahota, no eto, baš mi je drago da sam i pritom bila jako prisebna i pristojna pa nisam nikoga od "patničkog" osoblja povrijedila ni rječju ni gestom, a kamoli kakvim stiskom.
    Oni koji rade u rodilištima su pojedinci i mogu se oni kao takvi slomiti od ljubaznosti i želje da pomognu, ali džaba sve ako cijeli ustroj nije takav.
    Sve ide od vrha. Kad se izliječe doktori od bahatosti, pa puste primalje da one budu pomagačice i tješiteljice ženama na porodu (uz bliske osobe), bit će sve bolje.

  20. #120
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    ajme meni...
    mene ovo što se ovdje piše uopće ne šokira....samo me strašno ljuti...
    na kraju, ipak, mi majke odgajamo sve te doktore jel...
    i to uopće nije mali problem, o kojem se ovdje govori...već po meni duboki problem društva...
    empatija se spominje....da da...empatija prema ženama....
    pa čak moja vlastita baba...kad je o njenim unucima riječ kaže...kad ih čuje da plaču - ako se radi o sinu...on ne smije plakati...dečki ne smiju plakati, to nije dobro za njihovo zdravlje...može ti dobiti kilu..bla bla...odmah ga moraš utješiti...
    a kad je u pitanju moja kćer....pa šta odmah skačeš...neka plače...tako jača pluća...
    empatija da....
    strašno...
    nek odmah svlada ta žena da je u ovom društvu veoma malo empatije za nju...i nek su joj jaka pluća...

  21. #121
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Nena-Jabuka Potpis k'o kuća na tvoj post u cjelosti.

  22. #122
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    me too

    upravo kad se skuži da određeno ponašanje nije prihvatljivo i da će se suditi (pa makar samo da te sramota ne treba biti sud) - e onda će se stvari mijenjati, odozgo pa na niže i obrtnuto.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj babyblue prvotno napisa Vidi poruku
    Nena-Jabuka Potpis k'o kuća na tvoj post u cjelosti.
    bb, svaku riječ iz tvojih postova sam savršeno razumjela

  24. #124
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Nena, hvala Ti od srca na ovom prekrasnom osvrtu... slazem se sa svime...

  25. #125
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Nena

  26. #126
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Da ste pročitali u potpunosti ono što sam napisala shvatile bi da sam napisala da me povrijedilo psovanje i vrijeđanje nakon što sam se oslobodila,ali ne- pročitate jedan dio i onda drvlje i kamenje.

  27. #127

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    Bodo, nije bitno koji dio te povrijedio.
    Kao zdravstveni profesionalac naprosto nisu u poziciji da klijentu (jer u ovom slučaju zapravo nije pacijent) zamjeraš ponašanja ili dramiš oko njih.

    To ne znači da ćeš trpiti da te netko zlostavlja, ali moraš imati osjećaj (empatiju, jelte) u kakvoj je situaciji onaj o kojem skrbiš i što je dovelo do njegovog ponašanja.

    Naprosto ne mogu vjerovati da već 12 godina radiš u struci i da te i dalje takva stvar uznemiruje.
    Tj. da te uznemiruje u tom smjeru: jadna ja.
    Meni bi možda bilo logično da te nagna na razmišljanje što je tu ženu dovelo do toga da te tako jako stisne, zašto je pri tome zaboravila na društvene granice i zašto je bila toliko bijesna i ogorčenada je psovala kad si joj se izmaknula i više nije imala nikoga za stisnuti.

    Da li je muž bio uz nju, prijateljica, majka?
    Da li je mogla mijenjati položaj da olakša trudove?
    Da li je bila ohrabrivana da sve ide u pravom smjeru ili su je plašili da nek se ne miče s lijevog boka ili će joj se npr. dijete ugušiti ili neka slična ohrabrujuća izjava?
    ......

  28. #128

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    57

    Početno

    Nasilje je stvarno riječ kojom bih ja opisala svoj porod. Drip,epi, nalijeganje na trbuh... sve bez pitanja...cijeli dan sam bila nijema od šoka poslije tog...samo sam glavom odmahivala u nevjerici da se to dogodilo...a rodila sam u privatnom rodilištu u Zg...

  29. #129
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj bodo prvotno napisa Vidi poruku
    Da ste pročitali u potpunosti ono što sam napisala shvatile bi da sam napisala da me povrijedilo psovanje i vrijeđanje nakon što sam se oslobodila,ali ne- pročitate jedan dio i onda drvlje i kamenje.
    ma meni je recimo baš drago što si ti sa nama podijelila što je na tebi ostavilo traga...i nakon 12 godina...

    pa od medicinara bi se valjda trebalo očekivati da znaju kako se ponaša žena u trudovima...makar onih koji na tom odjelu rade..ili?
    čemu edukacija onda?
    ako se ne svodi na ono što je Nena tako fino opisala?

    na kraju krajeva, ako medicinari smiju biti bezobrazni...što bi se jedna žena u trudovima suzdržavala?

    a što se tiče stiska ruke...eh..da u mom mužu nije bilo empatije zasigurno bi dobila razvod braka..a da sam pri tom osjetila da mi ni na taj način ne želi biti podrška...zasigurno mu ni koju psovku i uvredu ne bi ostala dužna...

  30. #130
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Kad su žene rađale doma, medicinske skrbi nije bilo, ali je sve ostalo bilo podređeno ženi - babice, pomagačice, sve se ustreptalo oko nje, i ukućan i susjedstvo, što je i normalno, bili su ženi na usluzi, a nisu očekivali da ona bude njima - da bude šutljiva, mila, prijazna, poslušna...i da ona oko nekog titra uz svu bol, strah i neizvjesnost koju podnosi.
    Upravo to!
    Dok sam bila u Feldbachu u dane pred porod, a posebno kad sam službeno bila zaprimljena u bolnicu, svi se ponašali upravo ovako.
    U jednom trenutku za vrijeme ctg-a sam se rasplakala, došla je primalja, pitala zašto plačem, rekoh da je je strah. Sjela na krevet, (a ja sam se, sjetila priča iz hr rodilišta i bila spremna na pranje mozga i uvrede), a ona me primila za ruku i nježno rekla: pa normalno da vas je strah, pa koju majku nije. Nakon toga nastavila je s toplim riječima ohrabrenja i bodernja, nasmijavala me, ponijela se ko pravi psihoterapeut, da sam ma kraju kroz smijeh i olakšanje plakala od ganuća koliko je žena divna. U tom prenutku sam mislila kako imam sreće jer sam naletjela baš na nju, a onda smo shvatili da je to "standard". Svaka sljedeća bila je jednako ili više pažljiva. Lječnici isto.

    Ne znam zašto je našim primaljama i lječnicima (većinom) tako teško pokazati mrvu ljudskosti... a svatko od njih u u sebi nosi. Tek malo truda je potrebno.

    I jedva čekam dokumentarac! Bravo autorici na izboru teme!
    Posljednje uređivanje od Mojca : 29.11.2011. at 04:34

  31. #131
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Bodo, nije važno kako si ti osjećala druge rodilje oko tebe, već kako su se one same osjećale dok im se pružala medicinska usluga. Pa pobogu, uđeš u frizerski pa te pitaju : Hoćemo li osjeći šiške?
    Meni je veoma važna činjenica da postoje žene, nježne, krhke, mlade, stare, žene, koje su zbog strašnih iskustava na porodu odlučile NE roditi ponovo. Znači ne ja, ne ti, ne vertex, ili nena, ali zaista ima žena koje se boje. A zar strah od te boli, koju je nemoguće izbjeći, ne može biti ublažen lijepom riječi, humanošću, osjećajem da si ti najbitniji, a ne njihova smjena, ego, ili šta već.
    Doživjevši iskustvo prelijepog poroda tek od treći put slobodno i odgovorno tvrdim da se može prekrasno rađati.

  32. #132
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Prije nekih desetak godina sam bila prvi put u rađaoni, tjedan dana svaki dan popodne i noć.
    Žene rađaju, neke u tišini, neke stenju, neke viču.
    A ja si misilim, pa koji k... se vi derete kad ima onih koje lijepo šute i rađaju.
    E, kako me sad sram mojih misli.

  33. #133
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Od medicinara bi se očekivalo da znaju, kako kaže bb, ali ne znaju. Nije ni bodo tu kriva: bila je pripravnica, samo dva tjedna u rodilištu, i nitko je, očigledno, nije pripremio na to kako je tamo i šta se može očekivati. Da ju je netko naučio, možda bi znala kako postupiti. Možda bi onda razumjela poziciju te rodilje i ne bi njeno ponašanje shvatila osobno, ili bi čak znala postupiti tako da rodilju umiri.

    A možda je ta rodilja i inače neugodno, agresivno i prosto biće. Sigurno ima takvih. I tu bi bodo dobro došla podrška, sustav koji bi je učio kako postupati u takvim situacijama i kako se zaštititi od trauma.

    Kako bilo, tu je trauma koja traje 12 godina. I zato, draga bodo, razumjet ćeš da ako žene vrijeđaju, psuju, omalovažavaju, grubo s njima postupaju...dok traje porod pa su žene jako ranjive i ne u svom uobičajenom prisebnom elementu - razumjet ćeš da onda traume zaista mogu biti vrlo realne.

  34. #134
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Prije nekih desetak godina sam bila prvi put u rađaoni, tjedan dana svaki dan popodne i noć.
    Žene rađaju, neke u tišini, neke stenju, neke viču.
    A ja si misilim, pa koji k... se vi derete kad ima onih koje lijepo šute i rađaju.
    E, kako me sad sram mojih misli.
    Davno, davno kad sam imala 18 g i bila pripravnica na praksi, poslale su me kolegice iz laboratorija u rađaonu izvaditi krv (iz prsta) ženi koja rađa. Kad sam ušla u rađaonu u njoj je ležala žena , sama , sa nogama u nogarima, pokrivena tankom plahtom, u tišini , zabrinuta. Noge su mi se odsjekle. Da se razumijemo , nije mene bilo strah vaditi krv, ali cijeli taj prizor bio mi je toliko tužan zato što je bila sama da sam joj se počela ispričavati što ju uopće moram pikati.

    Sad sam se još sjetila svog prvog poroda (na drogama) ležim u magli i bunilu i samo udišem i mislim si pa u čemu je fora s tim trećerotkam u drugim boksovima kad se deru ko životinje?
    O, kako , sam shvatila u čemu je fora na svom drugom porodu bez droge...

  35. #135
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ok, ali to je samo jedna strana medalje, jedan dio priče.
    neljubaznost, ne objašnjavanje postupaka, ignoriranje, strašne riječi koje su izgovorene - to je strašno. s jedne strane smo mi, koje proživljavamo porod, bol, ne samo bol, nego jedno specifično stanje, pa mogu reći na nekoj drugoj granici svijesti. s druge strane su doktori i osoblje koji obavljaju svoj SVAKODNEVAN posao. ni više ni manje. tako su odabrali i to rade.
    to ovisi o onome - u koju ćeš smjenu upast.
    i kao što kaže nena (super post , žena koja rađa, koji god da je razlog, i glupo je o razlozima raspravljati, ne smije se osjećati poniženo, nego kao kraljica.

    al ima još nešto. a to je onaj teži dio.
    a to su intervencije. činjenica je da uzmemo li u obzir najljubaznije doktore i najljubaznije babice, ostaje problem da ako smatraš, znaš, misliš, da ti niti jedna intervencija nije potrebna, svaku možeš (ne moraš, ali možeš) doživjeti kao nasilje.

    u svim zemljama neke žene se odlučuju na kućni porod.
    dakle, u svim zemljama i u svim rodilištima nije moguć (u većini slučaja) potpuno neometan prirodni porod. jel tako? nešto će te zakačit, sto posto . ako ništa drugo, mogu te zakačit stažisti i studenti koji moraju hebemu vraga i vidjet negdje taj porod.

    a moram reć, iako nije mjesto svaki način poroda ima svoje prednosti i mane.
    a nisu sve nepredviđene situacije koje se mogu desiti tijekom poroda uzrokovane ubrzavanjem poroda i indukcijom, koliko god se ovdje apsolutno tvrdi da jesu i koliko god su takve situacije rijetke. ne mogu aposultno sve žene roditi prirodno. kako izgleda porod nakon transfera u bolnicu, koji nije baš tako rijedak, koliki je to stres, kolika je to trauma, osjećaj da nisi uspio u onome u čemu žene od pamtivijeka uspjevaju?

    eto, zato call me nuts, neinformirana, neosvještena, we, ja mijenjam sto stažista za blizinu operacijske sale.

    zašto ovo pišem? zato što taj osjećaj sigurnosti koji žene imaju ovisno o mjestu gdje rađaju, im daje i taj osjećaj kraljice

    i, zato se slažem, da, treba omogućiti asistirani kućni porod, jer jedino tako će se neke od nas osjećati kao kraljice.

  36. #136
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Cvijeta stoji sve što govoriš, ali to nije tema

    Ajmo se pls vratiti na temu i pomoći ženi s (lošim) iskustvima

  37. #137
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Cvijeta lijepo si to rekla nego mi nije jasno kako smo doše na temu porod kod kuće? Nisu ni svi kućni porodi bajni (ne zbog problema nego zbog osoblja) pogotovo npr u zemljama poput Velike Britanije gdje ne možeš birati primalju koja će biti uz tebe na porodu i dobiješ onu koja je tada u smjeni - može biti super a i ne mora (no, možeš platiti privatnu primalju odn Independent Midwife i dobiti pravu kontinuiranu skrb).
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 29.11.2011. at 09:55

  38. #138

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo to!
    Dok sam bila u Feldbachu u dane pred porod, a posebno kad sam službeno bila zaprimljena u bolnicu, svi se ponašali upravo ovako.
    U jednom trenutku za vrijeme ctg-a sam se rasplakala, došla je primalja, pitala zašto plačem, rekoh da je je strah. Sjela na krevet, (a ja sam se, sjetila priča iz hr rodilišta i bila spremna na pranje mozga i uvrede), a ona me primila za ruku i nježno rekla: pa normalno da vas je strah, pa koju majku nije. Nakon toga nastavila je s toplim riječima ohrabrenja i bodernja, nasmijavala me, ponijela se ko pravi psihoterapeut, da sam ma kraju kroz smijeh i olakšanje plakala od ganuća koliko je žena divna. U tom prenutku sam mislila kako imam sreće jer sam naletjela baš na nju, a onda smo shvatili da je to "standard". Svaka sljedeća bila je jednako ili više pažljiva. Lječnici isto.

    Ne znam zašto je našim primaljama i lječnicima (većinom) tako teško pokazati mrvu ljudskosti... a svatko od njih u u sebi nosi. Tek malo truda je potrebno.
    Prvo, bodo, pročitala sam od riječi do riječi sve tvoje, ne selektivno, ali namjerno nisam vadila kronologiju jer pokazuje svu izokrenutost i uvrnutost našeg bolničkog sistema, koji si ti navela pod nešto normalno.
    Ali , evo, da znaš da smo sve itekako pročitali i shvatili:
    -Prvo, stisnula te prejako! Zašto, pobogu?! Ludača! Trpi užasne bolove, ti si joj prva pri ruci, nikoga drugoga nema, boji se...Zašto bi netko iz čista mira stiskao čovjeku ruku krvnički? Kad si to vidjela na cesti, u tramvaju? Da, baš je odvratna, kako se usudila zgrabiti nekome ruku i stisnuti ju, a SAMO rađa?! Partizani su to bolje radili kad su bez anestezije, samo uz rakiju, rezali od sepse zaražene noge, pa bi ljudima ubacili u usta komad drveta da ovaj od stiska ne polomi zube. Čini mi se da su u nekim starim filmovima i ženama krpe tako stavljali u usta da ju stisnu iz istog razloga. I onda?
    Tebe je to zabolilo, naravno, instinktivno si istrgnula ruku, a ova te stala nekulturno psovati. Možda je mislila - bezobrazne li babce, imam samo nju, a ne da mi ni da se za nju primim. To joj je bio tada jedin oslonac, i ode i to. A možda je samo žena nagla i nekulturna, kakvih ima i inače u životu, pa zašto ih ne bi bilo i na porodu.
    No, kakva god ona bila, to kako se ti s tim nosiš, i s očekivanjem isprike od nje koja je bila u takvu stanju dovoljno govori što mi možemo očekivati i rodilištu.
    Meni se nitko od osoblja nije ispričao za silnu, nepotrebnu, do krajnjih granica nepodnošljivu bol koju su mi priredili, a bili su tada vrlo prisebni, nisu rađali, nisu trpjeli bolove, dapače, cerekali su se u međuvremenu, i kave ispijali, nisu bili u bunilu, i bez glasa od bolova ko ja. Nisam vikala, nego sam nakon tih silnih sati potpuno izgubila glas, nisam mogla ništa protisnuti kad sam htjela muža poslati po doktora koji je samo prolazio.
    Zanijemila sam od 40 kapi dripa u minuti.
    Kakva isprika nakon svega? Naravno da nema isprike, ni za šta, a ti očekuješ ispriku za psovanje od žene koja je rađala.
    Žalosno.
    Sve što si rekla govori kako su stvari kod nas postavljene, tko se postavlja iznad, a koga se stavlja u položaj podložnosti.
    To je bolesno.
    Perverzno.
    Tko živi u Hrvatskoj, zna da danas imamo masu zubara na raspolaganjau. Ljudi se boje zubara. I sad zamislite da netko bira zubara kod kojega dođe, a on ga lijepo u ordinaciji dodatno zastrašuje, povećava taj strah, a ne ublažava ga, ne nudi mu ansteziju ako hoće, ne radi pipkavo i pažljivo, ne ohrabruje pacijenta, nego ga plaši. Hvala Bogu, ima zubara koliko hoćeš, pa tko normalan danas bira onoga koji zastrašuje ljude. Takav bi začas ostao bez pacijenata.
    U rodilištu se baš to događa. Ne uvijek, ali često.

    Kad se sjetim one predrađaone, onih pet rodilja, ili više, na kupu, svaka na svom krevetu, sa svojim bolovima, lica puna straha, nemaju pojma što će biti dalje, ovi prođu kraj jedne, pa druge, pa uguraju ruku u jednu, bez riječi, pa u drugu, treću, poneki se izjasni koliko je cm otvorena, mahne glavom lijevo -desno, kao - nije dobro, nije dovoljno, žena još više u strahu-šta sad, onda sestre namještaju drip, pritom nešto ćaskaju međusobno, tu i tamo se nađe pokoja sestra koja šest sekundi sjedne kraj neke rodilje pa joj nešto ipak kaže, ali nema ni ona vremena, manufaktura je to, treba roditi što prije, traka ide, smjene idu...treba ih što prije sprašiti na drugi odjel, na brigu nekih drugih...

    Koliko različito od ovoga što je Mojca napisala.

  39. #139
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Cvijeta lijepo si to rekla nego mi nije jasno kako smo doše na temu porod kod kuće? Nisu ni svi kućni porodi bajni (ne zbog problema nego zbog osoblja) pogotovo npr u zemljama poput Velike Britanije gdje ne možeš birati primalju koja će biti uz tebe na porodu i dobiješ onu koja je tada u smjeni (osim ako platiš privatnu primalju odn Independent Midwife).
    Zato jer smo otišli off topic​, stoga pls držite se naslova teme i nastavljajte u tom tonu

  40. #140
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    pa cvijeto ja ne sumnjam da se vecina nas skoro potpuno slaze s tobom

    to i ponavljamo ko papige. zena se treba osjecati sigurno da bi porod bio siguran. ako se osjeca sigurno u bolnici, super, neka ode tamo!

    a slazem se i za intervencije. cinjenica je da su neke ponekad potrebne, mada je to realno puno rjedje nego sto se u javnosti misli. ne mogu bas sve zene roditi prirodno, cak i u najsavrsenijim uvjetima - pa to i odent kaze carski rez je jedna predivna operacija koja spasava zivote i hvala bogu da postoji.

    ako se nakon poroda osjecas lose, vazno je razluciti sto je bilo opravdano, a sto nije, za sto su krivi ljudi, a za sto je kriva naprosto sudbina. ako ponasanje osoblja bilo neprimjereno (ovo je nazalost blaga rijec, precesto ) ili ako su intervencije bile bezrazlozne i neopravdane, uvijek kazem da to treba staviti na papir i poslati prituzbu svim nadleznima. sto objektivnije, po mogucnosti s imenima svih aktera, bez ulaganja emocija, jasno i detaljno. neki ce reci da to nece znaciti nista, ali papir po papir, ako se slaze jedan na drugi, postaje bitan. i papir traje. ovo sto se zalimo po forumima i kavama nece promijeniti nista.

    veliki problem naseg zdravstvenog sustava je sto nema mjerilo kvalitete necijeg rada, sto je rijedak feedback od pacijenata, i sto nema posljedica - nagrada i sankcija. zato je i ocekivano da se zdravstveno osoblje ponasa po svojoj savjesti i kucnom odgoju, tj. ponekad nedostatku istog - ako pacijenti ionako sute, neovisno da li su zadovoljni uslugom ili ne, ako nece biti posljedica, zasto bi ista mijenjali?

    da se uvedu jasna pravila ponasanja zdr. osoblja, da se uvedu jasne nagrade/kazne i da zadovoljstvo pacijenata postane bitno i ostaje na papiru zapisano, vidjeli bi kako bi se brzo poceli ponasati ljubazno i s postovanjem.

  41. #141
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    mislim da što god se napravi i koje god poboljšanja se naprave u (bilo kojem) sustavu uvijek će biti ljudi koji su nezadovoljni.

    nego, treba sustav imati svojuvrsnu 'kontrolu kvalitete' koja bi te slučajeve istražila i preko koje bi se uvele potrebne promjene. mi nažalost nemamo način u našem sustavu (ne samo u medicini, nego u drugim sferama isto) da se nešto provjeri osim ako se ne desi nešto veliko ili jako loše, a tada je (uglavnom) već kasno.

  42. #142
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    nena jabuka, prestrasno mi je citati sto pises tim vise sto sam takvih iskustava cula i citala puno, puno, puno, iz raznih nasih rodilista.

    ali ono sto mi prvo padne na pamet je, da li je ijedna od tih rodilja reagirala nakon sto je izasla iz rodilista? da li se potuzila? da li je poslala neko pismo, otisla u medije, bilo sto? nazalost, zene istrpe i gore stvari od toga, sute o tome i jos su cesto uvjerene da su same za to krive. i sto je najgore, iduci put se vrate u isto rodiliste spremne na isto takvo ponasanje... krug se ponavlja i obnavlja, a nista se ne mijenja.

    stvari se u nasem zdravstvenom sustavu nece mijenjati dok god mi sutimo. nista se se nece promijeniti IZNUTRA, jer zasto bi se mijenjali? njima je dobro ovako. imaju svoju rutinu, imaju dozvolu da rade sto zele jer ih nitko ne kontrolira i ne sankcionira, kao sto rekoh sve je na savjesti i kucnom odgoju svakog zdravstvenog djelatnika.

    slicna je stvar s prirodnim porodom. prije 6-7-8 godina vjerovale smo da je moguca promjena iznutra, da je moguce u suradnji s lijecnicima i primaljama omoguciti prirodnije porode. ali nailazile smo na zatvorena vrata. izgovori su uvijek bili - nase pacijentice su zadovoljne ovako kako je, nijedna se ne buni, a nama je stolcic /ili sto vec drugo/ nepotrebna komplikacija.

    ako nema potraznje, nema ni ponude. jednostavno.

  43. #143
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    ovaj projekt od Rivandell je izvrsna prilika da se stvori baš takav pritisak i da se daje široj javnosti do znanja da nešto tu nije u redu i da žene neće šutjeti.

  44. #144

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    felix, slažem se, treba pisati. Samo, mislim da će žene teško samoinicijativno pisati, i masovno, a to je potrebno.

    Iz više razloga:nemaju snage, volje, vremena, nakon poroda tu je beba, dojenje, slabost, to je zbilja teško, a kasnije ima još manje volje.

    Zatim, kako to napisatii, to treba imati kratku i jasnu formu, pregledan i čitljiv oblik koji se onda šalje ravnatelju bolnice i ministasrtvu.
    Takav se "obrazac" sa smjernicama za glavne točke pisma može eventualno izraditi u nekoj udruzi, kao Roda (nudim se za rad na tome) i da to onda žene koje hoće pisati mogu skinuti s web stranice.
    Da im se nešto ipak olakša pa će ih onda puno više to slati.

    Pismom bi se obuhvatile najvažnije stvari, zadovoljstvo ovim ili onim, a da se izbjegne patetičnost, prevelika nabijenost emocijama (to samo u kratkim dojmovima na kraju), preopširno opisivanje, a da ekipa koja treba čuti ipak čuje ono što je zaista bitno.

    Pismo mora biti nekako "vođeno" i usmjereno jer se inače s vremenom izgubi volja za pisanjem i slanjem.

    Ja sam pisala samo voditelju odjela koji mi je vodio i trudnoću i početak poroda i to samo privatno. Zašto? Zato što je u mom slučaju bilo elemenata i za tužbu zbog nestručnosti i ugrožavanja mene i djeteta, ne samo zanemarivanje, nego pravo odstupanje čak i od njihovog protokola. No, za to nije bio kriv voditelj, on je sve uredio, priredio i namjestio od samog jutra i dok je on bio u smjeni sve je bilo besprijekorno. No, kad je otišao popodne raditi u privatnu poliklinku, dvoje nezainteresiranih, a pritom bahatih i nesposobnih pojedinaca sve su uprskali i trebalo je čekati večernju smjenu da spasi situaciju koja je odavno izmakla kontroli.

    Pismo njihovom šefu bilo je samo moj ispušni ventil, trebalo mi je samo da mu kažem da nisam debil i da znam točno što su radili, da bi mogli nadrapati samo tako, a teškom sam se mukom suzdržala, radi vlastitih živaca, da se ne potucam ni po komisijama Liječničke komore ni dalje. Mogla sam, ali sam se suzdržala. Dijete je živo, zdravo, ne zahvaljujući njima nego usprkos njima,
    a nisam htjela ni raditi neugodnosti njihovom šefu jer on to nije zaslužio, bio je maksimalno korektan, u svakom pogledu.

    No, nije mi odgovorio ništa, a mogao je. Mislim da je previše tašt. Stručnost na stranu, i susretljivost, kad hoće i komu hoće, ali mislim da kritike (makar i ne bile osobne) prima s previše taštine.

    Tako da, nakon poroda nisam imala babyblues nego babybijes, PTSP imam i danas kad se sjetim tog dvojca.

    Vjerujem da se može izraditi takvo pismo koje ima neku svoju jasnu formu, da ga je ženama lakše napisati i poslati, i da bi se onda to i slalo.
    Mora se odnekud početi.
    Naravno da bi takvo pismo sadržavalo i pohvale, također s imenom i prezimenom, što je jednako bitno kao i kritika jer je također smjernica.

  45. #145
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Imena i prezimena su bitni faktor u tim pismima, a ja se zato, ovih dana, puno godina od poroda spremam u pohod na arhivu bolnice gdje sam radjala. Trazit cu (ne znam jos kako, pa ako netko zna proceduru neka mi javi na pp) partogram poroda, karton mene i bebe iz boravka u bolnici na uvid.
    Zasto?
    Jer zapravo uopce ne znam tocno koje sam intervencije "dobila" osim busenja vodenjaka i epiziotomije, u to sam sigurna... Ne znam kako je hranjeno moje dijete, mogu samo pretpostaviti, a nemam blagog pojima kako se zvala ijedna od 4 babice koje su se pojavljivale oko mene u vrijeme poroda, ni imena niti jedne od dvije stazistice, niti ime doktora iz nadsluzbe koji mi je bez pitanja i upozorenja prokinuo vodenjak.
    Naprosto nitko se nije predstavio, nitko nije imao plocicu s imenom, pa ne znam na koga bi se uopce zalila...

  46. #146
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj smedja prvotno napisa Vidi poruku
    Imena i prezimena su bitni faktor u tim pismima, a ja se zato, ovih dana, puno godina od poroda spremam u pohod na arhivu bolnice gdje sam radjala. Trazit cu (ne znam jos kako, pa ako netko zna proceduru neka mi javi na pp) partogram poroda, karton mene i bebe iz boravka u bolnici na uvid.
    Zasto?
    Jer zapravo uopce ne znam tocno koje sam intervencije "dobila" osim busenja vodenjaka i epiziotomije, u to sam sigurna... Ne znam kako je hranjeno moje dijete, mogu samo pretpostaviti, a nemam blagog pojima kako se zvala ijedna od 4 babice koje su se pojavljivale oko mene u vrijeme poroda, ni imena niti jedne od dvije stazistice, niti ime doktora iz nadsluzbe koji mi je bez pitanja i upozorenja prokinuo vodenjak.
    Naprosto nitko se nije predstavio, nitko nije imao plocicu s imenom, pa ne znam na koga bi se uopce zalila...
    Mene isto muči što pojma nemam što se dešavalo na porodu mog djeteta, znam da su mi radili nešto prebolno al pojma nemam što i zašto

  47. #147
    smrdljiva čarapa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    151

    Početno

    Pratim temu iako sam rodila prirodno i bez ikakvih nasilnih intervencija.
    Htjela sam reći kako puno žena ne zna koja su njihova prava i da porod može i treba biti drugačiji. Npr. moja je sestra rodila sa dripom i nalijeganjem na trbuh i ona to podrazumijeva kao sasvim normalno. Dapače, smatra da je sretna što su je drogirali i pomogli joj da brže rodi. Uopće ne shvaća kako je prirodan porod bolji i za majku i za dijete. Treba osim medicinskog osoblja educirati i rodilje. A da ne govorimo o nim ženama koje traže carski...

  48. #148
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    nena jabuka, stvarno mi dođe muka prilikom čitanja tvog predposlj.posta.....
    i slažem se s tobom oko pisama pohvale/pritužbe

    mišljenja sam da je ženama teško kao pojedincu poslati takvo pismo
    neka vrst straha pred facama doktorima, med. autoritetima
    možda bi se koja anonimno i odvažila....al onda to zvuči nekak neutemeljeno, bez ženina imena i prezimena

    možda da se organizira neka vrst skupnog slanja pisama po određenom rodilištu
    tipa, danas šaljemo pisma u petrovu...
    i onda ženama bude lakše, znajuć da njihovo pismo nije jedino, neg u skupini

  49. #149
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    možda neš tipa.."Dani pohvala", "Dani pritužba"...

  50. #150
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj smrdljiva čarapa prvotno napisa Vidi poruku
    Pratim temu iako sam rodila prirodno i bez ikakvih nasilnih intervencija.
    Htjela sam reći kako puno žena ne zna koja su njihova prava i da porod može i treba biti drugačiji. Npr. moja je sestra rodila sa dripom i nalijeganjem na trbuh i ona to podrazumijeva kao sasvim normalno. Dapače, smatra da je sretna što su je drogirali i pomogli joj da brže rodi. Uopće ne shvaća kako je prirodan porod bolji i za majku i za dijete. Treba osim medicinskog osoblja educirati i rodilje. A da ne govorimo o nim ženama koje traže carski...
    Sjećam se razgovora s mamom moje prijateljice, kad sam otkrila da sam trudna. Tek sam počela malo čeprkati po internetu i nisam puno znala o svemu skupa. Pričala je kako izgleda porod i rekla kako je najvažnije da rodilja surađuje s liječnicima i sluša sve što joj govore, kako da diše, kada da tiska. Kako ima nekih glupih žena koje se protive, ne slušaju, viču i samo otežavaju sebi i osoblju. Kao najveću sreću navela je kristelerov zahvat liječnik točno zna kada to treba učiniti, on samo u času kad treba naglo stisne trbuh i za čas beba izleti van!
    Definitivno treba educirati rodilje.
    Štos e tiče prijedloga Nene Jabuke, također mislim da bi dobro došao neki obrazac prema kojem bi se lakše sastavilo to pismo. Ja svoje nisam sastavljala.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •