Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Heptanon u trudnoći

  1. #1
    anna avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    287

    Početno Heptanon u trudnoći

    Drage cure sveznalice!

    Tema koju otvaram pola pripada ovdje, a pola baš i ne.
    Suprug i ja smo u postupku usvajanja bebača ili malo većeg. Prije neki dan dobili smo telefonski poziv iz jednog centra za eventualno posvojenje. No ne želim se jako ufuravati u to jer imamo samo 20% šanse, budući da je 5 parova u igri.
    Radi se o nečem drugom. Djevojčica je , ima 4 mjeseca (prekrasno zar ne?), ali je rizična jer je njezina majka u trudnoći bila pod utjecajem Heptanona budući da je ovisnica. Beba je rođena s manjom tjelesnom težinom i bila je do pred malo u inkubatoru. Sad je u domu i kažu da je dobro.
    Zna li netko nešto više o tome, kakve posljedice može imati?

  2. #2
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Trudnoća i dojenje

    Uporaba metadona tijekom trudnoće se ne preporučuje. Metadon se ne smije primijenjivati tijekom porođaja jer njegovo dugotrajno djelovanje povećava opasnost od depresije disanja u novorođenčeta.

    Metadon se u trudnoći smije rabiti samo u liječenju ovisnosti i to u najnižim učinkovitim dozama.

    Dojilje koje su uključene u metadonski program odvikavanja mogu se nastaviti liječiti metadonom ukoliko dnevna doza ne prelazi 20 mg.

    Trudnoća i ovisnost
    Trudnica sam u drugom mjesecu trudnoće lječim se od ovisnosti o heroinu koristim 15 do 20 mg dnevno u tabletama ili u kapima ovisno o tome što se može kupiti jer ih kupujem na crno. Zanima me koliko dugo ih mogu koristiti u kojoj najviše količini i kakav utjecaj imaju na plod, molim vas da mi što prije odgovorite jer iz osobnih razloga moj ginekolog ne zna za to?!

    Kada pišete o kapima i tabletama, pretpostavljam da mislite na metadon (Heptanon). Davanje supstitucijske terapije metadonom u trudnica ovisnica o heroinu indicirano je iz više razloga. Uzimanje metadona u obliku tableta ili kapi sigurnije je nego intravensko uzimanje heroina, odnosno ne nosi sa sobom rizik prenošenja hepatitisa, AIDS-a i drugih bolesti koje se prenose krvlju i zaraženim iglama kao ni mogućnost lokalne infekcije vene i okolnih tkiva. U liječenju ovisnosti o heroinu uvijek preferiramo tzv. drug-free programe, dakle, potpuni prestanak uzimanja svih vrsta droga, pa tako i metadona. Dok je za zdravog ovisnika apstinencijska kriza koja se javlja pri prestanku uzimanja droge bezopasna, ma kako bila teška i neugodna, za trudnicu je opasna jer može izazvati spontani pobačaj ili prijevremeni porod. Stoga se pribjegava supstitucijskoj terapiji metadonom u trudnoći. Metadon treba uzimati u najmanjim mogućim dozama. Podrazumijeva se da za vrijeme trudnoće osim metadona trudnica ne uzima nikakve druge droge, znači, ni u kom slučaju ne smije uz metadon uzimati i heroin, čak niti povremeno, a ne bi smjela uzimati ni druge psihoaktivne tvari kao što su alkohol i cigarete. Kod novorođenčadi čije su majke za vrijeme trudnoće uzimale metadon opisani su simptomi sustezanja nakon rođenja, ali oni se mogu uspješno tretirati u rodilištu. Istraživanja pokazuju izlaganje ploda metadonu ne nosi povećani rizik razvoja prirođenih malformacija i drugih bolesti djeteta, odnosno rizik pojave razvojnih anomalija isti je kao i u općoj populaciji. Vaš ginekolog mora obavezno znati da uzimate metadon i nikakav razlog Vas ne smije spriječiti da mu to kažete. To je važno jer ćete možda u trudoći morati uzimati druge lijekove koji interferiraju s metadonom, za vrijeme poroda porodničar također mora znati da uzimate metadon, a isto tako i pedijatar-neonatolog koji će pregledati dijete nakon rođenja i po potrebi liječiti simptome sustezanja kod djeteta.

    08.12.2002. dr Jasmina Grubišin KBC Rebro

    ovoje s PLIVAzdravlja

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    : Is it safe to take methadone during pregnancy?

    Methadone maintenance treatment during pregnancy does not impair the child's developmental and cognitive functioning. It is the medically recommended course of treatment for most pregnant opiate-dependent women
    uzeto s: http://www.snj.com/ala-call/methadon.htm

  4. #4
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    možda bi bilo najpametnije nazvati ili posjetiti:
    Rijeka Centar za sprječavanje i liječenje ovisnosti u Domu zdravlja
    Braće Monjac 5 tel. 051/261 403, tel/fax. 051/261 098

    ili nazvati:
    Državni centar za ovisnosti pri KB "Sestre milosrdnice"
    Vinogradska cesta 29, Zagreb tel. , 01/3787 750, ambulanta 01/3787-734

    posjeti ovaj sajt http://klub.posluh.hr/droga/ , imaš i mejl adrese pa da možda tamo postaviš pitanje.

  5. #5
    anna avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    287

    Početno

    Lutonjica, puno, puno ti hvala. Zaista si mi puno pomogla. Ovaj forum je najbolji!!!!!

  6. #6
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    drago mi je!
    sretno s posvajanjem!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    372

    Početno

    Draga anna, nadam se da će s curicom sve biti dobro i želim vam puno sreće :D

    i mi smo odnedavno na listi potencijalnih posvajatelja iz rijeke.
    za sada smo primili samo desetak obavijesti da nema djece , ali ovo mi ulijeva nadu da se čekanje na neku sretniju vijest ni kod nas neće protegnuti unedogled

    čvrsto vam držim palčeve i javi kako napredujete!

  8. #8
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Anna,
    držim fige!!!

  9. #9
    anna avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    287

    Početno

    Hvala i naravno da ću se javiti, ali kao što već napisah ne smijem se previše uživiti u situaciju. No da ne mislim često, nije točno.
    Iako kad malo bolje razmislim ispada sebično boriti se i imati "suparnike" za jedan novi život, jer svi mi koji smo ušli taj bubanj želimo isto i zaslužujemo to isto nakon neupjelih pokušaja trudnoće, uspona i padova.
    No ipak nas dvoje borit ćemo se, a najvažnije je da to malo nevino biće pranađe ljubav. Nadam se i da hoće!!!

  10. #10
    otocanka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    599

    Početno

    Anna, sretno ~~~~~~~~~~~ :D

  11. #11
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    anna sretno!

    PS
    Uvijek cmizdim na ovom forumu...

  12. #12
    anna avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    287

    Početno

    Obećala sam da cu se javiti pa to i cinim. Kao sto vidite ne skacem do neba od sreće, ali sve je sjelo na svoje mjesto i zivot tece dalje.
    Nisu izabrali nas!
    Cijeli postupak protekao je korektno i mogu reci da smo imali ugodno iskustvo s doticnim centrom, bez obzira na konacni rezulatat.
    Sve se odvijalo relativno brzo i pozitivno za djetesce.

    A mi?!? Imali smo dva tjedna burnih emocija. Mijesali su se osjecaji uzbuđenja i znatizelje (pri prvom razgovoru), straha i neizvjesnosti (zbog djetetovog zdravstvenog stanja), iscekivanja i napetosti (kod iscekivanja rezultata) i cijelo vrijeme beskrajne zelje da prigrlimo djetesce.
    Danas, nakon sto su nam javili (kad sam vidjela broj na mobitelu srce mi je htjelo iskociti), da su izabrali jedan drugi par sve se smirilo.
    Najvaznije je da je curica otisla u obitelj koja ce ju voljeti i nadam se da ce biti sretna. Cesto cu je se sjetiti, iako joj ni ime nisam doznala , no ovih dana nije bilo trenutka da nisam mislila za nju.

    No, kako rekoh na pocetku zivot ide dalje. Soc. radnici u ovom centru smo se svidjeli i obecali su da ce nas nazvati cim se ukaze prilika. Cekamo i nadamo se........

    Pusa svima koji cekate svoju srecicu s zeljom da nam sto prije stigne i usreci nas!!!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    anna, nemojte biti tužni, tako je bilo suđeno...sigurna sam da će se i vama sreća vrlo brzo osmjehnuti! i prije nego se nadate .
    držim fige i šaljem vam puno

  14. #14
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    anna, zelim da vam sto prije opet zazvoni telefon
    jedno djetesce sigurno ceka bas vas dvoje

  15. #15
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj anna prvotno napisa
    Najvaznije je da je curica otisla u obitelj koja ce ju voljeti i nadam se da ce biti sretna. Cesto cu je se sjetiti, iako joj ni ime nisam doznala , no ovih dana nije bilo trenutka da nisam mislila za nju.
    Već ovo je dovoljno vidjeti i znati koliko ste zaslužili da i vama dođe vaše djetešce.
    Uskoro, nadam se

  16. #16
    otocanka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    599

    Početno

    Doći će i vaš dan

  17. #17
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    anna,

    želim ti da uskoro i ti i MM doživite radost povećanja obitelji (koja našu malu obitelj ispunjava već danima).
    nadam se da je ova curica došla u obitelj koja će je voljeti svim srcem. a nekako mislim da je suprotno nemoguće, već kad jednom vidiš to malo i ezaštićeno stvorenje...

  18. #18
    fjora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    924

    Početno

    Anna, žao mi je što vas nisu izabrali, hrabro naprijed na svim poljima

  19. #19
    odra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    961

    Početno

    anna, velika pusa s ove strane, doći će vaš trenutak, nadam se uskoro, jedan anđelak čeka baš vas, roditelje koji će ga neizmjerno voljeti!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    šibenik i okolica
    Postovi
    335

    Početno

    anna, .

  21. #21
    anna avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    287

    Početno

    Hvala vam na lijepim porukama. Ne brinite, ja cvrsto vjerujem da nas andjelak negdje ceka!

  22. #22
    MIJA 32 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    3,516

    Početno

    Citiraj anna prvotno napisa
    Ne brinite, ja cvrsto vjerujem da nas andjelak negdje ceka!
    I čeka vas sigurno

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •