Stranica 3 od 24 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 1151

Tema: Kako biti štedljiva i uspješna domaćica?

  1. #101

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    95

    Početno

    Vezano za otvorenu oročenu štednju:
    Za Erste banku znam da ne moraš biti klijent. Kod njih se to zove Aktivna štednja. Isto imaju i internet bankarstvo ako želiš.

    Sličnu stvar ima i Zaba. Uglavnom treba malo pregledati web stranice banaka i vidjeti koja ti najbolje odgovara (ovisno o konkretnom iznosu, valuti i roku oročenja - kamate variraju).

  2. #102
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    To se zove aktivna stednja i varijaciju toga ima svaka banka.
    Moze i u kunama i u devizama.
    Zgodna stvar za registraciju i servis npr. Pa umjesto da otplacujes na rate s kamatama nesto sto si davno obavio i zaboravio, skupis unaprijed, dobijes koju kunu kamata i eventualno popust sto placas u kesu.
    mi na ovaj način gotovo sve kupujemo/plaćamo
    dio love prebacim odmah na početku mjeseca, i onda na kraju ako još šta ostane, prebacuje se na otvorenu oročenu štednju
    kad otvorena štednja istekne, otvaram novu, a novac sa stare prebacujem na favorit oročenu štednju (koja ima još i nagradnu kamatu)

  3. #103

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    To se zove aktivna stednja i varijaciju toga ima svaka banka.
    Moze i u kunama i u devizama.
    Zgodna stvar za registraciju i servis npr. Pa umjesto da otplacujes na rate s kamatama nesto sto si davno obavio i zaboravio, skupis unaprijed, dobijes koju kunu kamata i eventualno popust sto placas u kesu.
    Kamate + popust na keš zna bit veća cifra, lijepo je dovest sde u taj red

  4. #104
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    To se zove aktivna stednja i varijaciju toga ima svaka banka.
    Moze i u kunama i u devizama.
    Zgodna stvar za registraciju i servis npr. Pa umjesto da otplacujes na rate s kamatama nesto sto si davno obavio i zaboravio, skupis unaprijed, dobijes koju kunu kamata i eventualno popust sto placas u kesu.
    Vidim da varijante toga imaju zaba, erste i pbz, ali ne mogu naći na splitskoj. Ili nema, ili ja slabo kužim bankarsku terminologiju

  5. #105
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Splitska ima ritam štednju.
    Ono, možeš dići u svakom trenu al ide nekakva kamata.

  6. #106
    Njetočka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    88

    Početno

    Meni otac uvijek govori: Naučit će te teta potreba!

    Muž je ostao bez posla prije 3,5 godine. Nedavno je počeo ponovno raditi. U međuvremenu smo dobili dvoje djece i živjeli samo na mojoj plaći. Moj svijet se iz temelja izmijenio. Shvatila sam što mi je otac pričao.

    Imam svoj vrt pa ne kupujem nikakvo povrće, još viškove i prodam pa nešto sitno zaradim, nešto konzerviram i ukiselim, pa napravim domaću vegetu, sve iskoristim.
    Sredstva za čišćenje uopće ne kupujem. Sve radim sama doma. Za pranje suđa, za podove, za kupaonicu, kuhinju (ocat, voda soda i malo et.ulja) Praškove za veš sama radim i ne otrošim se puno na sastojke. One divne ambalaže sa predivnim čistim prostorima uopće ne djeluju na moj mozak.
    Šampone ne koristimo ni mi ni djeca, ne mažemo se nikakvim kremama osim home made, malo kvalitetnijeg sapuna prirodnog sastava što kupim i weledin kaladont i nije neki trošak.
    Suhomesnate proizvode, kobasice za kuhanje i tak te domaće delicije si sami napravimo.
    Domaće voće iz voćnjaka svo iskoristimo za sirupe, sokove, marmelade, đemove još viškove i prodamo pa imamo za nešto drugo.
    Meso kupujemo što više možemo domaće.
    Slatkiše uopće ne kupujemo nego ja radim kolačiće doma.
    Djeca nose polovnu garderobu koju kupim preko interneta jer brzo sve ponište i prerastu. Sebi dokupljujemo za vrijeme sniženja malo kvalitetnije stvari jer čuvamo i pazimo.
    Kupujem na akcijama i samo po popisu. Što nije na popisu uopće nije u dućanu.

  7. #107
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    Ja ima račun u Pbz-u i netbaking, pa ugovaram perspektivu preko neta, na što još ekstra dobijem par posto veću amatu na štednju, ma meni je to super, jedino mi je malo bed kaj nemože neko drugi uplatiti, odnosno može ali morali bi dogovoriti u banci, a za to smo ljeni, jer smo htjeli da malom dedeki i bake kad hoće mogu uplatiti, a ne dati nama, jer mi to onda uvjek nekako potrošimo...

    Ja se sad polako učim štediti, odnosno prisiljena sam jer mi je plaća išla dolje, a uletili smo u kredit za stan, još par za namještaj i sad mi jedna cijela plaća ide samo na kredite a ona manja nam ostaje za režije i sve ostalo...

    Uh...

  8. #108
    luce2006 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    759

    Početno

    Citiraj Njetočka prvotno napisa Vidi poruku
    Praškove za veš sama radim i ne otrošim se puno na sastojke.
    Kako napravis prasak za ves, molim info?

  9. #109
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Da, fakat, možda bi bilo dobro otvoriti nove teme za takve neke specifične stvari - jednu za kućnu izradu ekonomičnih deterdženata, sredstava za čišćenje i slično, drugu za bankarenje, treću za vrt... ili se prikvačiti na postojeće teme. Bilo je npr. o sodi bikarboni na podforumu PoZeleni.

  10. #110
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mene zanima kako u kućnoj radinosti napraviti eko prihvatljiv tekuću sapun, koji stvarno radi kako treba?

  11. #111
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

    Početno

    pratim temu, ima baš interesantnih i korisnih postova

    ima jedan interesantan blog, između ostalog ima i recept za deterđent

    http://down---to---earth.blogspot.co...revisited.html

    ima sastrane još tutorijala, mislim da sam vidjela i tekući sapun

  12. #112
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    Citiraj Njetočka prvotno napisa Vidi poruku
    Meni otac uvijek govori: Naučit će te teta potreba!

    Muž je ostao bez posla prije 3,5 godine. Nedavno je počeo ponovno raditi. U međuvremenu smo dobili dvoje djece i živjeli samo na mojoj plaći. Moj svijet se iz temelja izmijenio. Shvatila sam što mi je otac pričao.

    Imam svoj vrt pa ne kupujem nikakvo povrće, još viškove i prodam pa nešto sitno zaradim, nešto konzerviram i ukiselim, pa napravim domaću vegetu, sve iskoristim.
    Sredstva za čišćenje uopće ne kupujem. Sve radim sama doma. Za pranje suđa, za podove, za kupaonicu, kuhinju (ocat, voda soda i malo et.ulja) Praškove za veš sama radim i ne otrošim se puno na sastojke. One divne ambalaže sa predivnim čistim prostorima uopće ne djeluju na moj mozak.
    Šampone ne koristimo ni mi ni djeca, ne mažemo se nikakvim kremama osim home made, malo kvalitetnijeg sapuna prirodnog sastava što kupim i weledin kaladont i nije neki trošak.
    Suhomesnate proizvode, kobasice za kuhanje i tak te domaće delicije si sami napravimo.
    Domaće voće iz voćnjaka svo iskoristimo za sirupe, sokove, marmelade, đemove još viškove i prodamo pa imamo za nešto drugo.
    Meso kupujemo što više možemo domaće.
    Slatkiše uopće ne kupujemo nego ja radim kolačiće doma.
    Djeca nose polovnu garderobu koju kupim preko interneta jer brzo sve ponište i prerastu. Sebi dokupljujemo za vrijeme sniženja malo kvalitetnije stvari jer čuvamo i pazimo.
    Kupujem na akcijama i samo po popisu. Što nije na popisu uopće nije u dućanu.
    wow,ja sam impresionirana.stvarno si ekonomična,a uz toliko home made stvari još i zdravo živiš. i mene zanima kako radiš prašak za veš. spominjala si i et.ulja za čišćenje: lavanda,limun,čajevac ili nešto deseto?

  13. #113
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa Vidi poruku
    Slično, samo tekući račun posebne namjene u Volksbank (bez troškova vođenja računa) - http://www.b-freebanking.com/default.aspx?id=12 - praktički izgleda kao štednja po viđenju, ali s kamatom 3,25% koja se svakog zadnjeg dana u mjesecu pripisuje glavnici.
    ovo je odlična stvar. koristim već dugo ( tad je kta bila 4 %, ah lijepa vremena), a lovu po potrebi povučeš trenutno-nema nikakvih oročenja.
    nakon primitka plaće, podmirim režije i račun kreditne kartice-a sav višak do lipe prebacim na b free.
    odatle plaćam godišnje jednokratne troškove kao registraciju, ljetovanje, drva...a na kraju godine opet plus

  14. #114
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Za detergente i sapune ima recepata na više mjesta, nisam niti jedan isprobala ali nabavila sam materijal: boraks, sapun za pranje i glicerin.
    Čim potrošimo ovo što koristimo bacam se u proizvodnju. I nemam pojma kako će to ispasti.

  15. #115
    Njetočka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    88

    Početno

    Tekući detergent za šareno rublje http://www.prakticanzivot.com/index....09&Itemid=2146 ili http://www.coolinarika.com/recept/te.../#content_info
    Za bijeli veš http://www.coolinarika.com/recept/do.../#content_info
    Umijesto omekšivača stavim octa u pretinac i nekoliko kapi eteričnog ulja lavande.

    Ostalo:
    Univerzalno sredstvo za čišćenje

    1 čaša bijelog octa
    1 čaša vode
    15 kapi ulja čajevca (tea tree oil)
    To pohranim u sprej flašicu.

    Sredstvo za čišćenje prozora i ogledala
    360 ml octa
    120 ml vode
    10 kapi eteričnog ulja limuna ili naranče
    Isto u sprey flašici.

    5%-ni ocat ubija 99% bakterija, 82% plijesni, 80% virusa i još k tome nije otrovan i nema mrtvačke glave na poleđini kupljene boce. Ocat koji ja koristim je 9% i vrlo je jeftin.

  16. #116
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Njetocka jesi li isprobala sapun iz prvog linka-samo sapun i soda bikarbona? Zvuci vrlo jednostavno a i sastojke imam doma.

  17. #117
    zeljka123 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    85

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa Vidi poruku
    Slično, samo tekući račun posebne namjene u Volksbank (bez troškova vođenja računa) - http://www.b-freebanking.com/default.aspx?id=12 - praktički izgleda kao štednja po viđenju, ali s kamatom 3,25% koja se svakog zadnjeg dana u mjesecu pripisuje glavnici.
    ovo mi zvuči ok. Jel moram tekući u vb za ovo otvoriti ili internet bankarstvom mogu prebaciti za oročenje s druge banke? Hvala unaprijed.

  18. #118
    morena24 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    460

    Početno

    Super mi je ova tema i super je sto se pocelo pricati o izradi sredstava za ciscenje pa sam otvorila posebnu temu gdje mozemo stavljati recepte za sredstva za ciscenje, da bude sve na jednom mjestu

    http://forum.roda.hr/threads/71156-sredstva-za-ciscenje-iz-kucne-radinosti?p=2061144#post2061144


  19. #119
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    Citiraj Njetočka prvotno napisa Vidi poruku
    Tekući detergent za šareno rublje http://www.prakticanzivot.com/index....09&Itemid=2146 ili http://www.coolinarika.com/recept/te.../#content_info
    Za bijeli veš http://www.coolinarika.com/recept/do.../#content_info
    Umijesto omekšivača stavim octa u pretinac i nekoliko kapi eteričnog ulja lavande.

    Ostalo:
    Univerzalno sredstvo za čišćenje

    1 čaša bijelog octa
    1 čaša vode
    15 kapi ulja čajevca (tea tree oil)
    To pohranim u sprej flašicu.

    Sredstvo za čišćenje prozora i ogledala
    360 ml octa
    120 ml vode
    10 kapi eteričnog ulja limuna ili naranče
    Isto u sprey flašici.

    5%-ni ocat ubija 99% bakterija, 82% plijesni, 80% virusa i još k tome nije otrovan i nema mrtvačke glave na poleđini kupljene boce. Ocat koji ja koristim je 9% i vrlo je jeftin.
    hvala na dijeljenju "malih tajni velikih majstora"
    da se ne obrukam, ali moram pitati što je bijeli ocat-alkoholni????

  20. #120
    Njetočka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    88

    Početno

    Citiraj Iris prvotno napisa Vidi poruku
    hvala na dijeljenju "malih tajni velikih majstora"
    da se ne obrukam, ali moram pitati što je bijeli ocat-alkoholni????
    Alkoholni ocat-obični najjeftiniji. Mislim da je 9%. Napisala sam bijeli da ne pomislite na vinski ili jabučni.

  21. #121

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Slično, samo tekući račun posebne namjene u Volksbank (bez troškova vođenja računa) - http://www.b-freebanking.com/default.aspx?id=12 - praktički izgleda kao štednja po viđenju, ali s kamatom 3,25% koja se svakog zadnjeg dana u mjesecu pripisuje glavnici.


    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    ovo je odlična stvar. koristim već dugo ( tad je kta bila 4 %, ah lijepa vremena), a lovu po potrebi povučeš trenutno-nema nikakvih oročenja.
    nakon primitka plaće, podmirim režije i račun kreditne kartice-a sav višak do lipe prebacim na b free.
    odatle plaćam godišnje jednokratne troškove kao registraciju, ljetovanje, drva...a na kraju godine opet plus
    Ima li ovakvo nešto i u zabi i kako se zove taj oblik štednje kod njih?
    Posljednje uređivanje od alanovamama : 07.02.2012. at 12:20

  22. #122
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Meni je osobna bankarica u 12. mjesecu prošle godine u Zagrebačkoj banci nudila favorit štednju ili progresivnu oročenu. To su vjerojatno ti njihovi modeli. Ima i neka dizajn štednja koju ti skroji prema tvojim zamislima (recimo).

    Ne koristim ništa od toga jer viškove love (kad ih ima ili kad nam ne treba baš odmah) držimo na ZB Invest fondu, ali me kopka. Moram si dati vremena i provjeriti što bi se više isplatilo po osnovi kamata, dostupnosti i sličnog.

    I za klince ima neka cool štednja koja je bolja od pčelice (može se dizati s tih računa).

    S tim se treba baviti, a nemam baš vremena, pa svaki savjet ovdje dobro dođe.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 07.02.2012. at 12:33

  23. #123
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Potaknuta ovom temom, napravila sam za 2. mjesec detaljan plan trošenja po stavkama, da vidim za početak gdje premašujemo.
    Danas je je 7. i vidim da je plan za sad ok.
    Na kraju mjeseca ću vidjeti kako stojimo.
    Inače MM stalno ubacuje kovanice i sitni novac u kasicu prasicu, to nam je obično za ulaganja na gruntu, ali svo ovaj mjesec smo promjenili za servis za auto.

  24. #124
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Ipak, uštedjeti se recimo može samo ak primaš plaću, ovak na porodiljnom od 1660 kn nikako.....

  25. #125
    zeljka123 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    85

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je osobna bankarica u 12. mjesecu prošle godine u Zagrebačkoj banci nudila favorit štednju ili progresivnu oročenu. To su vjerojatno ti njihovi modeli. Ima i neka dizajn štednja koju ti skroji prema tvojim zamislima (recimo).

    Ne koristim ništa od toga jer viškove love (kad ih ima ili kad nam ne treba baš odmah) držimo na ZB Invest fondu, ali me kopka. Moram si dati vremena i provjeriti što bi se više isplatilo po osnovi kamata, dostupnosti i sličnog.

    I za klince ima neka cool štednja koja je bolja od pčelice (može se dizati s tih računa).

    S tim se treba baviti, a nemam baš vremena, pa svaki savjet ovdje dobro dođe.
    Nastavno na gore navedeno, kolike su kamate/prinosi navedenog fonda bili prošle godine?

    Nemam iskustva s fondovima, pa sam krajem prošle godine ustrojila Elektroničku kasicu prasicu koja funkcionira ovak:

    Tekući moram isprazniti do 0,00 (jednostavno moram!), pa sam otvorila aktivnu/otvorenu štednju, na 6 mjeseci.
    Uz fiksnu kamatu 3,60%, s mjesečnom isplatom kamate. To funkcionira ovak: svakog 1. u mjesecu banka mi dâ kamate na tekući za prošli mjesec, a ja te kamate malo podebljam s preostalim iznosom s tekućeg do 0,00, i ponovno internetom prebacim na oročenje (ovaj mjesec čak s 9,25 Kn!).
    S plaće pokušavam prebaciti 200 kn ili više, ovisi o mjesečnom proračunu.

    Namjena: skupiti čim više para do 20.06. za registraciju - jer me uvjek iznenadi kak je brzo prošlo godinu dana

    Kamate nisu WoooW, al me tješi da barem neću morati u dublji minus.

  26. #126
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zeljka123 prvotno napisa Vidi poruku
    Nastavno na gore navedeno, kolike su kamate/prinosi navedenog fonda bili prošle godine?

    Nemam iskustva s fondovima, pa sam krajem prošle godine ustrojila Elektroničku kasicu prasicu koja funkcionira ovak:

    Tekući moram isprazniti do 0,00 (jednostavno moram!), pa sam otvorila aktivnu/otvorenu štednju, na 6 mjeseci.
    Uz fiksnu kamatu 3,60%, s mjesečnom isplatom kamate. To funkcionira ovak: svakog 1. u mjesecu banka mi dâ kamate na tekući za prošli mjesec, a ja te kamate malo podebljam s preostalim iznosom s tekućeg do 0,00, i ponovno internetom prebacim na oročenje (ovaj mjesec čak s 9,25 Kn!).
    S plaće pokušavam prebaciti 200 kn ili više, ovisi o mjesečnom proračunu.

    Namjena: skupiti čim više para do 20.06. za registraciju - jer me uvjek iznenadi kak je brzo prošlo godinu dana

    Kamate nisu WoooW, al me tješi da barem neću morati u dublji minus.
    Iskreno, nemam pojma kolike su kamate, jer u fondu kupuješ udjele, a cijena udjela može blago varirati. Baš smo nedavno dobili izvještaj, ali gore samo piše broj udjela i kune i to blago raste. Meni je bitno da ne pada. Ne mislim da ću se obogatiti od tih kamata, meni je to isto buffer na kojem lova stoji dok ne zatreba (za registraciju, ista logika) i slično. Imamo udjele u najmanje rizičnom fondu, ne da se meni s tim zafrkavati. Ipak, uspjeli smo jednom prilikom skupiti dovoljno para da si kupimo garažu bez kredita. Jest da nam je trebalo neke 2 godine, čak i dulje, ali uspjeli smo. Kad smo naumili nabaviti garažu i nagovarali susjedu da nam je proda, jednostavno smo stisnuli i ubacivali na taj fond svaku kunu koja nam trenutno nije trebala, sve ostatke s tekućeg na plaći, sve božićnice, uskrsnice, honorare i dividendu (da, imamo i to, nije puno, ali se zbraja).

  27. #127
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno, nemam pojma kolike su kamate, jer u fondu kupuješ udjele, a cijena udjela može blago varirati. Baš smo nedavno dobili izvještaj, ali gore samo piše broj udjela i kune i to blago raste. Meni je bitno da ne pada.
    Blago vama, mi kupili nešto sitno udjela u dva fonda pred par godina, točno prije KOLAPSA (ono kada su svi potonuli), i još uvijek nismo došli na nulu.
    Kaže muž da budemo, moš misliti, tako priča već 4 godine...............

  28. #128

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    894

    Početno

    Ja koliko god se trudim uvijek nešto iskrsne.Meni se nekad čini da samo moja djeca rastu ko vrganji,ali čim se samo usudim spomenuti da sam im sada konačno kupila sve jedan od njih samo nikne(ja se onda trudim biti zahvalna što su zdravi i rastu).Ili krepa akumulator.Ili pegla.Usisavač.Prokisne prozor.9 mjesec mrzim već godinama jer tada nam je registracija.Svadbe,krsitke,kumstva...rođendani.. .to dosta cica novce,čak i samo one na koje moraš otići.
    Retrospektivno trošili smo glupo i kad nismo trebali,moglo se uštedjeti. Mogli smo ne biti u minusu.Imati manje kredita.
    Međutim kada sam se prošlo proljeće vratila s porodiljnog ukinula sam sve telefone,osim jednog,osiguranja i sve bez čega sam mogla,jer 100kn sim tam itekako se skupi.Ogroman minus sam smanjila na pola(otplatila štednjom),i užasno me ždere što nikako da skroz izađem iz njega,ali morati ću se strpjeti.Dosta me mami refinanciranje računa ali mislim da će me to samo gurnuti u novi glib.Otplatili smo sva zaostajanja s režijama i sl,uglavnom taj porodiljni te stvarno ubije.(sreća na svekru i svekrvi koji pomognu)Kako svi krediti(moji i mm) izlaze kroz godinu dvije mislim da kad dođe taj dan da su došle CIJELE plaće i bez dugovanja po kreditu jednostavno neću znati gdje bi s parama !
    Da se vratim temi,meni te koverte ne pomažu,kao ni excel tablice.Znam gdje ode i na šta je otišlo.Kad moram platiti moram,štedi se eventualno od dodatne zarade,božićnica,nikolinja i sl,od obične plaće ne uspjeva mi ostati ništa.Odjeću kupujem na sniženju.Ako nešto kupujem na rate to je maksimalno 3 inače se rastegne i opet skupi i zakopa me. Jedemo jednostavno.Ovo sa pola svinje kupljene nama ne funkcionira jer ne jedemo svinjetinu(ne iz vjerskih već čisto-ne volimo to-razloga).Zimnice ne kuham jer nemamo vrta.Možda bih mogla kupiti više pa napraviti ali do sada za to nije bilo novaca.Ne kupujem slatkiše,igračke se kupe za rođendan inače ne.
    S druge strane ja se mogu strpjeti,stisnuti,šparati,ali povremeno si moram nešto priuštiti(kino,kava...) jer inače mi se čini da samo živim da služim novac umjesto da novac služi meni,gubi mi sve to smisao,osobito kad sam konačno sitno ušparala i onda nešto krepa a ja opet nemam ništa i čini mi se sve skupa Sizifof posao.

  29. #129
    zeljka123 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    85

    Početno

    Peglu (40kn), usisivač (150 kn), i sl. kupili smo rabljene preko net oglasnika. Rade ko urice, a ljudima bili višak. Ljudi svašta prodaju, a nama ko podstanarima je svaka lipa dragocjena. Žlice smo nove kupili a da ja sanjam parnu postaju, sanjam...kad se riješimo kredita, možda uđe u budžet.

  30. #130

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    301

    Početno

    Ja se bojim kupovanja tehnike preko oglasnika,nekako mi je to dvosjekli mač.

  31. #131
    uporna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    3,848

    Početno

    Citiraj zeljka123 prvotno napisa Vidi poruku
    ovo mi zvuči ok. Jel moram tekući u vb za ovo otvoriti ili internet bankarstvom mogu prebaciti za oročenje s druge banke? Hvala unaprijed.


    Ne moraš imati TR.
    Bit je da se novci mogu prebaciti internetom.
    Ako zatrebaš lovu dan ranije daš nalog za prebacivanje i sutra možeš dići.
    Mislim da je to dobro jer nisi vezan i ne naplaćuje se naknada. Kamta je daleko veća nego po običnim računima i možeš otovriti u kunama ili eurima.


    Apropo troškova i financija blago je reći da sam pogubila pomalo končiće iz ruku te sam počela voditi evidenciju u exellici. Prošli mjesec smo naravno imali više izdataka nego što smo zaradili (živjeli minusi
    ).
    Istina činjenica je da sam prošle godine startala sa stambenom jer sam definitivno zaključila da nikada neću ništa uštedjeti ako se ne obavežem (malo me je u 12.-tom i zeznula jer sam morala više uplatiti zbog DPSa ali dobro nisu to uzalud uloženi novci). Ujedno uplatila životno i djetetu redovno svaki mjesec trajnim nalogom na štednju koja je isto vezana na 5 godina i ne može se samo tako raskinuti. Tješim se da ipak štedimo.
    Naravno kredit imamo, kuću uređujemo već 16-17 godina (sagradili njegovi a nas dopalo da je renoviramo i ulažemo kako bi nam bilo ljepše/bolje/kvalitetnije življenje) ali nikako zgotoviti stalno nešto već sam luda pomalo od toga.
    I da porodiljno i bolovanje prije toga me dotuklo - žalosno je to reći uz sve veselje oko djeteta, financije su se srozale i bacile nas daleko unatrag.
    Kad bi uspjela opet ostat trudna mislim da bi morala nakon 6 mjeseci počet radit a mm otić na bolovanje jer bi nam to bio manji financijski gubitak.
    Kartice koristimo (više njih) trudimo se što manje, ali nam posluže za kupnju na rate (gledamo da uzmemo gdje je beskamatno) i spašava nas kod izvanrednih situacija.
    Naravno da bi daleko bolje bilo da unaprijed štedimo ciljano za nešto ali za sada je to nemoguća misija.


  32. #132
    zeljka123 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    85

    Početno

    Citiraj uporna prvotno napisa Vidi poruku


    Ne moraš imati TR.
    Bit je da se novci mogu prebaciti internetom.

    Ako zatrebaš lovu dan ranije daš nalog za prebacivanje i sutra možeš dići.


    Hvala za info, baš me je to i zanimalo, zbog toga i razmatramo ovaj B-free, samo mi je mrsko davati nepotrebne potencijalne naknade.


    Pitanje: Kreditne kartice služe za kupnje na rate. Ispravite me ako sam krivo shvatila, ali vidla sam po dućanima da se trgovci sad za kupce "trgaju" i daju robu na rate i preko kartica tekućih računa tzv. debitnih. Pogotovo zabinih? Ili sam ja kaj krivo si posložila u tumačenju rata vs. kartica?



    Tek se privikavamo na disciplinu štednje, pa bi zbog toga taj dostupni b-free bio za "izvanredne neplanirane troškove" poput neplaniranih popravaka auta, gume, veći troškovi doktora i tome slično.

    Za "aktivne štednje" sam zadovoljna što su nedostupne, pa ne mogu u njih "zaroniti".

    A za stambenu štednju imam otvorenu jednu aktivnu štednju, koja dospijeva u 9. mjesecu. Ta je trenutno u mirovanju dok ne riješimo registraciju u 6. mjesecu. Pa u 12. mjesecu slijedi prebačaj s aktivne na stambenu. I opet ispočetka.

    Plan štednje za 2012.g.:
    1. Aktivna za registraciju/ 6 mj / 3,6% kta / s mjesečnim pripisom kamate - uplata mjesečno od 200 kn na više
    2. Aktivna za stambenu štednju / 12 mjeseci / 4,00 % kta / uplata optimalnih mjesečnih cca 420,00 - kad ode registracija, pare s štednje br. 1 idu na br. 2.
    3. B-free (u razmatranju) / dostupan / 3,25 % kta / mjesečno uplata 50-100 Kn
    4. Koverte (ideja s ove teme u razmatranju) za špeceraj, gablec, gorivo.

    Sve ideje za rebalans su dobrodošle....

  33. #133
    zeljka123 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    85

    Početno

    Citiraj hada prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se bojim kupovanja tehnike preko oglasnika,nekako mi je to dvosjekli mač.
    to bude isto ko i kupnja rabljenog auta, može biti ok, a i ne mora. mi se smatramo sretnima s usisivačem/peglom, isprobali usisisavač kod prodavača, da nije radio, ne bi ga uzeli. Pegla je švapska, bez vodene pare, odlična.
    DVDove i knjige koje smo tak uboli su također u izvrsnom stanju. a jeftinije prošli i preko 60% u odnosu na cijene novih po dućanima. Uz dozu opreza, preporučam.

  34. #134
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj zeljka123 prvotno napisa Vidi poruku
    Sve ideje za rebalans su dobrodošle....
    uzmi jednu kreditnu karticu i velike godišnje troškove plaćaj na rate, recimo osiguranje auta (ono što se plaća na tehničkom nemože na karticu, bar kod mene).
    ako si ziheraš ko ja i ne želiš živjeti na dug, slobodno skupi tu lovu na aktivnoj za registraciju, lovu ostavi ukamaćenu, a trošak razvuci na rate bezkamatno.
    ja imam neki okvir koliko mjesečno kupujem na rate ( osiguranje auta, tehnika, namještaj i odjeća-sve što očekujem da traje barem koliko i otplata, a često i puno duže).
    za otplatu tih stvari uvijek moram imati dovoljno novca na hrpi-da sutra mogu platiti u slučaju prestanka priliva prihoda.
    tako sam jednom uštedjela za svoj "fond većih izdataka", stalno kupujem nove stvari, naravno pod uvjetom da sve što sam kupila na rate mogu pokriti iz redovnog mjesečnog budžeta (mjesečne rate)
    Posljednje uređivanje od prima : 09.02.2012. at 19:57

  35. #135
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    zavidim svima vama kojima je moždani kapacitet dovoljno velik za takve transakcije
    ja mogu potrošiti samo ono što imam u novčaniku
    ono: kupi sad, plati kasnije... piši jedan, pamti dva... kod mene ne postoji.
    mutava sam skroz!

  36. #136
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    zavidim svima vama kojima je moždani kapacitet dovoljno velik za takve transakcije
    ja mogu potrošiti samo ono što imam u novčaniku
    ono: kupi sad, plati kasnije... piši jedan, pamti dva... kod mene ne postoji.
    mutava sam skroz!
    ovo se zove
    nisan te tila, al te nisan ni falila

  37. #137
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    gle, jedva sam skućila ovo kovanje i mrčenje, nemoj mi još poslovica nabijati na nos, molim te

  38. #138
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    pa samo pročitaj svoj post , ne trebaš se lomit sa izrekom

  39. #139
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa pročitala sam
    i opet ne kužim

    ne znam ništa što nije "plati pa klati"
    nikakvi počeci, krediti, ni sve ono o čemu si ti pisala

  40. #140
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam ništa što nije "plati pa klati"
    nikakvi počeci, krediti, ni sve ono o čemu si ti pisala
    al ima ko zna

    a ovo je edukativan forum, jel

    uči

    i ja sam se polomila na korabici i glutenu
    a nisam nikad računala trošak wc papira ( sad se stvarno nadam da si to bila ti, inače )

  41. #141
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    joj, čisto sumnjam, mora da si me zamijenila

    ja jesam ekonomična, ali ne znam ništa o računima, paketima, lepezama u bankama... uzmem ono što mi ponude

  42. #142
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    joj, čisto sumnjam, mora da si me zamijenila

    ja jesam ekonomična, ali ne znam ništa o računima, paketima, lepezama u bankama... uzmem ono što mi ponude
    Ti si onda ko moj muž, samo se jedan dan pojavio s Lepezom.
    Kaže, teta u banci rekla da uzme, pa je uzeo.

  43. #143

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ti si onda ko moj muž, samo se jedan dan pojavio s Lepezom.
    Kaže, teta u banci rekla da uzme, pa je uzeo.
    a moj nakon mnogo mjeseci bio u banci, uzdahnuvši komentirao, opet mi je spominjala onu lepezu, sad joj nisan trib reć da neću, samo san je pogleda, sve je razumila

  44. #144
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    joj, čisto sumnjam, mora da si me zamijenila
    očito, oprosti

    ja jesam ekonomična, ali ne znam ništa o računima, paketima, lepezama u bankama... uzmem ono što mi ponude
    ccc, nema tu ekonomičnosti
    ja evo isto ništa ne znam o lepezama, al mi je mozak setiran da znam da mjesečno bankovne račune ( tekući, za internet plaćanje & devizni) +internet bankarstvo plaćam 14 kn. i ovdje pročitam, zaba-lepeza-60kn, u glavi mi se pali alarm zaba,lepeza no-no. ne ulazim puno u premišljanja što je to lepeza i što bi to meni lepeza mogla dati, znam da ja njoj ne dam 60 kn/mj.
    ne trčkaram svaki dan od banke do banke da vidim imal jeftinije, i površno skupim dovoljno informacija, isto kao što znam okvirno cijenu mlijeka, jogurta, brašna...nema šanse da mi netko ponudi mlijeko za 9 kn.
    a jednostavna matematika kaže da je ekonomičnije nešto platiti na rate beskamatno, i za to vrijeme ubirati kamatu na taj novac, nego keširati sve odjednom (nema popusta za gotovinu)

  45. #145
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa Vidi poruku
    ... samo san je pogleda, sve je razumila
    tako se to radi.

  46. #146
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    Ja ovako ko apricot!
    Nego, kaj je lepeza sad 60 kn?!
    Mi smo uzeli tu lepezu zbog kupovanja na rate, taman smo preuredjivali pa su nam rate bile prijeko potrebne. Evo, jos nas kolju 2mj.
    Ako odustanemo od lepeze jel imamo pravo na net banking i master?!

  47. #147
    zeljka123 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    85

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    uzmi jednu kreditnu karticu i velike godišnje troškove plaćaj na rate, recimo osiguranje auta (ono što se plaća na tehničkom nemože na karticu, bar kod mene).
    ako si ziheraš ko ja i ne želiš živjeti na dug, slobodno skupi tu lovu na aktivnoj za registraciju, lovu ostavi ukamaćenu, a trošak razvuci na rate bezkamatno.
    ja imam neki okvir koliko mjesečno kupujem na rate ( osiguranje auta, tehnika, namještaj i odjeća-sve što očekujem da traje barem koliko i otplata, a često i puno duže).
    za otplatu tih stvari uvijek moram imati dovoljno novca na hrpi-da sutra mogu platiti u slučaju prestanka priliva prihoda.
    tako sam jednom uštedjela za svoj "fond većih izdataka", stalno kupujem nove stvari, naravno pod uvjetom da sve što sam kupila na rate mogu pokriti iz redovnog mjesečnog budžeta (mjesečne rate)
    AHA-trenutak:
    1. Paru na hrpu
    2. Hrpu po kamate u banku
    3. Shopping
    4. Dogovor plaćanjem bez kamata/rate
    5. Plaćati rate iz tekućih prihoda
    6. Ostanak bez prihoda=>aktivira točku 1.
    Osnove osobnih financija, lekcija 1.
    Trebali smo to imat u školi.

  48. #148
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj prima prvotno napisa Vidi poruku
    ccc, nema tu ekonomičnosti
    ja evo isto ništa ne znam o lepezama,
    ne znam ni ja, jučer prvi put ovdje vidjela

    kad kažem da uzmem što mi ponude, mislim na stambenu štednju za djecu
    i zato odlazim u banku svakih pet godina, kad ugovor istekne i kada otvaram za drugo dijete
    to je moje bankarstvo
    i ono kada su mi uzimali po pet kuna mjesečno za priheboj nešto sa žiro računa, zatorila sam žiro jer ga ionako ne koristim.

    rekoh ti, čista ekonomičnost.
    da ne kažem - škrtost. (ali svejedno ne brojim potrošnju vece papira. ma ničega. jer trošimo upravo onolikokoliko nam treba (bilo čega), ni više ni manje. sa manje se ne može, a više si ne možemo priuštiti. jednostavna računica )

  49. #149
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ukinula sam lepezu, ostavila sam što mi treba - plaćanje na rate i internet bankarstvo.
    Ustvari je lepeza totalno nepotrebna i mislim da su nas sve nasanjkali kad su uvjetovali lepezu za plaćanje na rate. Ako sam dobro shvatila, nije bila potrebna.
    Inače sam prije nekog vremena ukinula pretplatu na mobitelu i sad trošim 100 kn bon, fiksni telefon smo ukinuli prošli mjesec.

  50. #150
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Ja sam uzela lepezu prije neka 2 mjeseca (nakon dugo godina opiranja) jer mi je telebanking puno jeftiniji. Ovaj model koji sam uzela omogućio mi je 20 transakcija bez naknade pa mi se to isplati, jer su me derali više od toga koliko košta lepeza. Ostale pogodnosti slabo koristim, ali namjeravam uzeti cool račune za djecu jer oni nisu "zaključani" kao pčelica koju isto imamo, ali s koje se ne može dizati.

    Ne radi se o tome da će lepeza bilo kome spasiti glavu. Ova lepeza koju ja imam (i mm već dulje, ali on ju je uzeo samo radi telebankinga, a ja imam telebanking valjda otkad postoji, prije nego su bile ikakve lepeze u igri).

    Radi se samo o tome da čovjek uvijek treba znati gdje su mu novci i s koliko raspolaže. Ja ne volim i ne koristim plaćanje na rate osim u iznimnim situacijama. Nisam se udostojala ni podići master karticu na koju imam pravo uz lepezu jer je ne koristim. Imam diners isto već stoljećima, kad mi je zatrebalo radi plaćanja u inozemstvu. I to je to.

    Kartice koristimo kad stvarno treba, plaćanje na rate koristili smo u zadnjih nekoliko godina za nabavku novih naočala (mm ima jedne od 7000 kn, moje su bile blizu 3000, pa mi je to opak udar na proračun ako iskeširam... Iskeširali smo sinove od 1500 kn jer mi se nije dalo zezati s ratama). Veći kvar na autu smo tako platili, a mm tako plaća osiguranje vozila (obično na 3 rate). Razmišljam da li je bilo još ičega.... ako je i bilo, ne mogu se sjetiti.

    Htjela sam reći ovo - jedna je priča ako vam stvarno treba otplata na rate (štajaznam, preuređenje stana, selidba, dolazak bebe...) pa je to veliki udar na financije, ali šoping na rate svakodnevnih potrepština (čak i korištenje kartica) mi je totalna nebuloza. To je odlična navlakuša da čovjek potroši više nego što ima. Ali tu čovjek sam sebi mora biti gazda. Nema drugog načina. Kako će to postići, to si svatko mora sam odabrati.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •