Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: punomoć za prodaju nekretnine

  1. #1
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno punomoć za prodaju nekretnine

    Ako roditelji žele prodati nekretninu, a zbog bolesti/starosti nisu u stanju vršiti sve radnje koje su s tim vezane (primanje kupaca, ovjere, potpisi...), mogu li kod javnog bilježnika opunomoćiti svoje dijete da to obavi? Do kojeg trenutka vrijedi ta punomoć, odnosno može li opunomoćenik potpisati kupoprodajni ugovor, primiti kaparu i ostatak novca ili ipak roditelji kao vlasnici moraju ići kod bilježnika na ovjeru ugovora i sl.?

    Ima li negdje na netu špranca takve punomoći?

  2. #2
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    može se opunomoćiti dijete
    bitno je da ta punomoć bude specijalna (znači za tu određenu nekretninu) i u tom slučaju se ovlašćuje punomoćnik da za roditelje provodi sve radnje te ih zastupa u svim potrebnim postupcima prilikom prodaje nekretnine.
    U toj specijalnoj punomoći se trebaju nabrojati ovlaštenja koja se prenose punomoćniku.
    znači dijete može raditi sve umjesto roditelja ukoliko je to navedeno u specijalnoj punomoći

  3. #3
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    mi smo stan kupovali od tipa koji nije u hrvatskoj.
    opunomoćio je svoga oca za sve, koliko se sjećam pisalo je na punomoći nešto tipa - sve do knjiženja na kupčevo ime, to ti je baš sve onda.
    i tako smo sve riješili, i banke i zemljišnike, agenciju ...
    vlasnika stana nikad nisam ni vidila.

  4. #4

  5. #5
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    mi isto kupili stan od punomoćnika, a vlasnika nikad vidjeli

  6. #6
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    hvala!

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    inače kolko znam ti punomoćmožeš dat bilo kom,čak i nesrodu,i važi za određeno razdoblje. Napr. moj buraz je dal punomoć mojoj sesri za prodaju njegovog udjela, i to je prestalo važit prije Nove godine, posle Nove godine su napisali novi papir i ižigali ga kod javnog bilježnika

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    hvala!
    pretpostavljam da si rijesila. ako hoces, mogu ti ja na mail nasu poslat....

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    136

    Početno

    Podižem temu jer upravo imam sličan problem. Otac mi je u godinama, teško pokretan, razmišljali smo da mi daruje svoju vikendicu na moru da je ja prodam, ali ispostavilo se da je zbog poreza bolje riješenje da je proda on sam.
    Koliko vidim, moguće je da mi da punomoć za prodaju, pa bih molila nekog s tim iskustvom da me uputi sto mi je činiti.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    pa zar nije u prvom nasljedstvu nulti porez?

  11. #11
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Kod darovnog ugovora prvog nasljednog reda nema poreza, ali, jesi li ti jedino dijete?
    Ako nisi, slaže li se brat/ sestra ili majka s tim?
    Ako radite to u tajnosti na ostavinskoj bi mogli potraživati nužni dio iz tog dara.
    Ako si jedina, onda nemaš problema.
    Darovni ugovor uz ovjeru ti bilježnik napravi za cca do 4000 kn (traži ponude više njih)
    I kad je to gotovo, knjižiš se i možeš početi s prodajom.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    136

    Početno

    Hvala na odgovorima. Na kraju sam i ja shvatila da zaista ne plaćam porez, naime bojala sam se da postoji nešto zbog čega bi morala platiti porez jer planiram kuću brzo dalje prodati. Inače sam jedino dijeti i svi u obitelji smo suglasni da kuća pripadne meni tako da to nije problem.
    Nakon puno premišljanja, ipak sam nekako došla do zaključka da bi bilo jednostavnije prodati bez prethodnog darovanja. Pa ako netko ima nekog iskustva s punomoći bilo bi super.

  13. #13
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ja bih radije kupila nešto od vlasnika, a nikako od nekoga s punomoći.
    To je moj doživljaj, a mogu ti reći da ga još dosta ljudi dijeli.
    Kupci vole čiste papire i vidjet vlasnika.

  14. #14
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,486

    Početno

    Moj muz je preko punomoci prodao roditeljski stan. Stan je bio na mamu, koja je nepokretna, tako da je javni biljeznik dodao kuci, ona je sve podpisala, dala punomoc i dalje je sve rhesavo muz. Stan se prodao u roku odmah, nikakvih problema nije bilo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •