Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 254

Tema: traže se roditelji, čija djeca ne pohađaju vjeronauk!

  1. #51
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    inače, dala bih dobronamjeran savjet svim roditeljima koji se lome oko upisa djeteta na vjeronauk... ako se vi nećete boriti za prava vaše djece, a tko bi trebao? nečiji drugi roditelj? nečija tuđa dječja pleća? kakav uzor dajete djetetu ako ga šaljete da sluša nešto što se kosi s vašim svjetonazorom? da bude kuš pred (vjerskim ili bilo čijim) nasrtajima? kako da dijete ima povjerenja u vas kad postajete suučesnik u njegovoj diskriminaciji?

    a kakav tek (pozitivan) uzor dajete djetetu ako ga podučite vašim uvjerenjima i stavovima (zašto ne?) i zajedno s njim prođete životnu školu borbe za pravo na vlastite stavove. ne učite djecu podaničkom mentalitetu. već dva roditelja i dvoje djece u jednom paru mijenja stvar.

    do the right thing [/QUOTE]

    Potpis ko kuća!
    Netreba nitko ići na vjeronauk da "nebude jedini" ili radi toga "što će reći drugi"! Na vjeronauk ideš radi sebe!
    Posljednje uređivanje od winnerica : 07.03.2012. at 14:20

  2. #52
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ono što me šokiralo je što sam u učionicama vidjela raspela na vidljivom mjestu (a bogme i u predvorju škole). Je li to uopće dozvoljeno u školama koje su sekularne ustanove? U hodniku gdje su prvi razredi, svi imaju raspelo na zidu, osim našeg razreda (ili zato što ih čak četvero ne ide na vjeronauk, ili jedini imaju normalnu učiteljicu?).
    pa prije su bile slika Tita, pa se niko nije bunio,kome smeta nek ne gleda

  3. #53

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    pa prije su bile slika Tita, pa se niko nije bunio,kome smeta nek ne gleda
    Ako je prije nešto bilo loše, ne znači da se sad moraju ponavljati iste greške.
    Argument što je bilo prije uopće nije argument za ono što treba biti danas.

  4. #54
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Tak smo i mi napravili! Tj. I. je samo jedan jedini puta bio na vjeronauku ostao bez da smo mi znali, iz vlastite radoznalosti, pa nam je poslije prepričao anegdotu sa sata, a ide otprilike ovako: kad je vjeroučiteljica djeci objašnjavala postanak svijeta javila se Nina i pitala je kad je Bog stvorio dinosaure; prije ili poslije čovjeka? Tu vjeroučiteljica nije znala odgovora, pa je tu istu Ninu ostavila za kaznu da stoji cijeli sat jer je kao ometala nastavu! E tu je meni, kao vjernici, bilo fakat dosta!¨Od onda je sjedio u knjižnici ili ispred učionice i čitao si nešto...
    iv. je samo jednom bio na vjeronauku i to zato jer smo mi molili
    ja sam trebala na put, mm je trebao bas tog dana rano na posao, pa je on spavao kod frenda tu noc i s njim trebao krenuti u skolu, a vjeronauk je bio prvi sat
    par dana prije sam posla do vjerouciteljice i zamolila da on prisustvuje tom satu jer se ne mozemo nikako organizirati za cuvanje
    rekla je da naravno da moze i da ce ona zbog njega tog sata pustati samo crtani film koji se mogao vidjeti i na teveu
    bila sam stvarno dirnuta
    jest to bila skola u kojoj je ponudjeno na izbor osam vjeronauka (ali i skola koja je dosta bila u medijima zbog "slika" po hodnicima), ali uvijek na kraju sve ovisi o pojedincima i njihovom pristupu, toleranciji i prihvacanju drugih
    i razrednica je uvijek uzimala u obzir da ne njeguju svi iste obicaje pa je iv. dobivao npr iz hrvatskog zadace o prvom snijegu u zagrebu dok su ostali trebali pisati o bozicu u svojoj obitelji. jest pitanje zasto iz hrvatskog takva zadaca, pa mogu je pisati iz vjeronauka, ali sigurna sam da velik broj razrednika nema niti takvog obzira.

    s druge strane, nije cvijece, pop je "krstio" svaku skolsku svecanost, na kraju su se i mnoge skolske aktivnosti i proslave preselile iz dvorane u prostor crkve koji je u neposrednoj blizini, ali sve su to bile neke druge odluke koje su ovisile o drugim ljudima u skoli i na moje dijete nisu imale bas nekog utjecaja pa ih nisam birala za bitke

  5. #55
    nina32 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    359

    Početno

    [QUOTE=jelena.O;2090264]pa prije su bile slika Tita, pa se niko nije bunio,kome smeta nek ne gleda[/QUOT

    Kakav žalostan argument.

    Zašto bi itko u javnoj ustanovi trebao žmiriti ili okretati pogled? U crkvu nitko ne mora ići, ali je škola obavezna za sve.
    Po Ustavu je RH sekularna država i u njenim zgradama nemaju što tražiti križevi, polumjeseci, davidove zvijezde ili pentagrami. Tito je bio službena religija Jugoslavije i pripada prošlosti. Ja ne živim u prošlosti niti u Jugoslaviji, već živim u svjetovnoj državi čija državna religija nije kršćanstvo. Ako nekome nije jasno- mi smo prvenstveno građani RH, a tek onda vjernici, nevjernici, Srbi, Hrvati, Talijani, Mađari, lezbijke, homoseksualci, nacionalisti, ekstremisti....

  6. #56
    .kala. avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    čudoland
    Postovi
    447

    Početno

    ja sam mama koja se izborila da se izbaci molitva iz državnog vrtića.
    i zbog toga sam bila u sukobu sa mnogima, da ne kažem da su mi već palili lomaču.
    (a i da ne govorim da u to vrijeme niti jedan roditelj iz vrtića nije stao na moju stranu da se ne zamjeri kome!! kad je sve prošlo, onda su mi došli dati potporu. da...)
    kako bilo, izborila sam se.
    borit ću se i protiv vjeronauka u školi za godinu dana.
    ne čekam da netko drugi umjesto krene u borbu nego je sama pokrećem.

    tražila sam pomoć i Protagore, krenula prema Ministarstvu.
    neka mi samo jednom ostave dijete u hodniku bez nadzora dok traje sat vjeronauka krvi ću im se napit. crkva ima para više od svih, pa neka grade svoje škole i vrtiće i neka mole do besvjesti i neka se podvrgavaju indoktrinaciji, njihova stvar, ali u prava mene i mog djeteta se neće dirati. a znam dobro svoja prava. i ustav poznajem. čak i bibliju. caru carevo, a bogu božje.

  7. #57
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    ustvari, slika tita je odličan argument, ali ne za raspela već protiv njih.

    možemo li imati učionice bez ideoloških obilježja? ili sa slikom nekog književnika, biologa, ili npr einsteina?

  8. #58

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    mene je to dugo mučilo, samo zato jer je ona vjernica. i odlučila sam da će to biti jedna od rijetkih stvari u kojima će biti because i said so (možda i jedina za sad). ipak sam joj ja mama, a ona još uvijek dijete. i koliko god joj davala slobodu odlučivanja, ovo je nešto u čemu sam odlučila preuzeti potpunu kontrolu.
    nisam se pokajala.
    sretno!

  9. #59
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    možemo i mi bez ičega na zidu, ali ko pita nas

  10. #60
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Joe prvotno napisa Vidi poruku
    ustvari, slika tita je odličan argument, ali ne za raspela već protiv njih.

    možemo li imati učionice bez ideoloških obilježja? ili sa slikom nekog književnika, biologa, ili npr einsteina?
    Slazem se!

  11. #61
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Ma nebih se ja toliko hvatala protiv vjerskih obilježja na zidu, budući da uz vjerski značaj imaju i kulturološko/povijesni aspekt. Mene u stvari smeta što se vjeronauk ocjenjuje, to mi fakat nikak s ničim nejde. :/

  12. #62
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    ali raspela nemaju šta tražiti na zidu učionice u školi u jednoj sekularnoj državi, zar ne? mjesto za raspela je u crkvama ili u domovima vjernika.

  13. #63
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Joe prvotno napisa Vidi poruku
    ali raspela nemaju šta tražiti na zidu učionice u školi u jednoj sekularnoj državi, zar ne? mjesto za raspela je u crkvama ili u domovima vjernika.
    kod nas nema raspela u učioni, ali ima u blagavaoni, i u jednom prostoru koji je višenamjenski i služi između ostalog najviše za nedeljnu misu.

  14. #64
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Nedjeljna misa? U školi? Meni je to čudno.

  15. #65
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,486

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    moja je tražila da ide, ali mi ne damo. stvarno je malo stvari koje joj ne dopuštamo, ali ovo je jedna od njih. ne želim da sluša sadržaj tog predmeta i gotovo. zbog toga smo i inzistirali da bude u knjižnici i da nipošto ne bude na satu (iako se i to desilo par puta...).
    obzirom da se ona deklarira kao vjernica, morala sam joj objasniti zašto mi je ok da je vjernica, ali mi nije ok da ide na vjeronauk. ne znam je li u potpunosti shvatila, ali pokušala sam joj objasniti.
    i da, ni ona nije izolirana, niti ju itko zeza, niti joj se čudi.
    Ovako i naša. Izrazila je želju da ide, baš neki dan. Ali joj ne dam i gotovo. A nije izolirana jer ne ide, ni ništa, djeca su to tako prihvatila i gotovo. (ja sam se jako bojala kako će biti jer smo mala seoska škola u kojoj kao svi idu i svi sve znaju ali na kraju je ispalo da nije uopće tako, od njih 11 jih ne ide 4).

    A škola je odmah do crkve (kako to bude u starim seoskim školama) pa znaju pod odmor otić u crkvu (imaju super popa) ali meni to ne smeta (kad smo neki dan čekali L da završi sa nastavom, je srednji sin izrazio želju da uđemo u crvu, pa smo ušli...i kada smo izašli me je nešto ispitivao i na kraju zaključio da je Crkva nešto kao Cirkus, he he).
    I sve pohvale školi jer imajo vjeronauk ujutro - prvi sat, i zadnji sat pa možemeo duže spavati ili ide prije doma.

    Meni ne smeta vjeronauk u školama, smeta mi jer nema izbora - ili vjeronauk ili ništa ( (u našoj školi imaju još i muslimanski vjeronauk koji je u popodnevnim satima).

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Joe prvotno napisa Vidi poruku
    ma nemoj, mogu čuti samo dobro? kako za koga. ja ne želim da moja djeca slušaju bajke i da im se to potura pod istinu.

    moja kći isto sjedi na satu vjeronauka, jer nema opciju b. odnosno, može sama u knjižnicu, ali tamo su veća djeca, i nju je sram i strah. pa sjedi na satu.

    hvala lijepa na tome. po meni to nije nikakvo rješenje, reći da problem ne postoji, jer tebe ne dotiče.

    Ja bih ovo potpisala. Kao vjernica, naravno.
    Moja djeca idu na vjeronauk, ova mlađa je čak pobožna da te Bog sačuva.

    Možda na prvu argument "ne uči se ništa loše" zvuči razumno, ali zapravo nije. Očigledno je teško uopće pojmiti nekome tko je unutar vjere da je punjenje djetetove glave u školi bilo čime što se tiče vjerske doktrine ili "bajki" za ateista loše. Ili za pripadnika druge vjere. Ili onoga tko ne želi biti dio učenja Katoličke crkve.

    Pokušala sam se zamisliti u Iranu ili negdje drugdje gdje nismo u većini i kako bih objasnila djetetu zašto (za ocjenu) uči o Islamu.
    Probala bih reći da je to dio dominantne kulture, civilizacije u kojoj živi, dio običaja, da će mu biti lakše snalaziti se, komunicirati s ostalom djecom, kasnije ljudima, ako zna što je dio njihove vjere, o čemu oni pričaju, što znaju... tipa - znanje ne škodi, a hoće li pritom dijete postati baš neki vjernik, sumnjam,.... možda tek rijetko koje.

    No, to mi je bila samo opcija protiv izolacije svog djeteta, čisto hipotetski sam razmišljala.

    Prije nego su naša djeca uopće bila za školu, muž i ja smo bili posve suglasni - a, ne, ne, u školi ne ide na vjeronauk, samo u crkvi!
    No, nismo tada uopće znali da više ni nema vjeronauka u crkvi, da je sve prebačeno na škole i da zapravo ni ne postoji neka savršena opcija, izbor, ni za jedne ni za druge.
    Ja jesam vjernica, i MM, ali on je neki "čudni", da sad ne objašnjavam, nema ništa protiv vjere, samo ima vrlo izražen osjećaj za civilnu, građansku državu bez nametanja bilo kakvog svjetonazora, tako da nitko sretniji od nas kad bi se vjeronauk vratio u crkve, kao u doba našeg djetinjstva.
    No, do punoljetnosti naše djece mislim da ništa od toga, previše je školovanog vjeroučiteljskog kadra, ni sad mnogi nemaju posla, kud bi s njima?

    I još nešto oko teze - ne uče ništa loše. U principu i ne. Čak sam se pozitivno iznenadila da osim svetaca i sličnih "vjerskih bajki" ima jako lijepih tekstova, univerzalne prirode, o dobroti, prijateljstvu, pomaganju i sl. ,onakvih kakvi bi se za preporuku našli i ovdje na forumu.

    No, neki drugi stavovi, osobito ako ih vjeroučitelj po osobnom nahođenju forsira, tipa o spolnosti, mogu biti itekako loši ljudima koji ih ne dijele.

    Kao što se ovdje na forumu od nekih vjernika moglo čuti da bi im bilo kakav zdravstveni/spolni/seksualni odgoj bio apriori loš ako bi se u bilo čemu kosio s njihovim svjetonazorom i da ne bi slali djecu na njega, dapače, baš mi je upalo u oči kako su silno nabrijani protiv, ne vidim zašto je onda teško shvatiti da je i ljudima koji se ne slažu s učenjem KC-e postojanje takvog sata u školi također nešto loše.

    Osobito kad se uzme u obzir nesređenost boravka za vrijeme tog sata i drugi problemi koji se pritom navode.

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih ovo potpisala. Kao vjernica, naravno.
    Moja djeca idu na vjeronauk, ova mlađa je čak pobožna da te Bog sačuva.

    Možda na prvu argument "ne uči se ništa loše" zvuči razumno, ali zapravo nije. Očigledno je teško uopće pojmiti nekome tko je unutar vjere da je punjenje djetetove glave u školi bilo čime što se tiče vjerske doktrine ili "bajki" za ateista loše. Ili za pripadnika druge vjere. Ili onoga tko ne želi biti dio učenja Katoličke crkve.

    Pokušala sam se zamisliti u Iranu ili negdje drugdje gdje nismo u većini i kako bih objasnila djetetu zašto (za ocjenu) uči o Islamu.
    Probala bih reći da je to dio dominantne kulture, civilizacije u kojoj živi, dio običaja, da će mu biti lakše snalaziti se, komunicirati s ostalom djecom, kasnije ljudima, ako zna što je dio njihove vjere, o čemu oni pričaju, što znaju... tipa - znanje ne škodi, a hoće li pritom dijete postati baš neki vjernik, sumnjam,.... možda tek rijetko koje.

    No, to mi je bila samo opcija protiv izolacije svog djeteta, čisto hipotetski sam razmišljala.

    Prije nego su naša djeca uopće bila za školu, muž i ja smo bili posve suglasni - a, ne, ne, u školi ne ide na vjeronauk, samo u crkvi!
    No, nismo tada uopće znali da više ni nema vjeronauka u crkvi, da je sve prebačeno na škole i da zapravo ni ne postoji neka savršena opcija, izbor, ni za jedne ni za druge.
    Ja jesam vjernica, i MM, ali on je neki "čudni", da sad ne objašnjavam, nema ništa protiv vjere, samo ima vrlo izražen osjećaj za civilnu, građansku državu bez nametanja bilo kakvog svjetonazora, tako da nitko sretniji od nas kad bi se vjeronauk vratio u crkve, kao u doba našeg djetinjstva.
    No, do punoljetnosti naše djece mislim da ništa od toga, previše je školovanog vjeroučiteljskog kadra, ni sad mnogi nemaju posla, kud bi s njima?

    I još nešto oko teze - ne uče ništa loše. U principu i ne. Čak sam se pozitivno iznenadila da osim svetaca i sličnih "vjerskih bajki" ima jako lijepih tekstova, univerzalne prirode, o dobroti, prijateljstvu, pomaganju i sl. ,onakvih kakvi bi se za preporuku našli i ovdje na forumu.

    No, neki drugi stavovi, osobito ako ih vjeroučitelj po osobnom nahođenju forsira, tipa o spolnosti, mogu biti itekako loši ljudima koji ih ne dijele.

    Kao što se ovdje na forumu od nekih vjernika moglo čuti da bi im bilo kakav zdravstveni/spolni/seksualni odgoj bio apriori loš ako bi se u bilo čemu kosio s njihovim svjetonazorom i da ne bi slali djecu na njega, dapače, baš mi je upalo u oči kako su silno nabrijani protiv, ne vidim zašto je onda teško shvatiti da je i ljudima koji se ne slažu s učenjem KC-e postojanje takvog sata u školi također nešto loše.

    Osobito kad se uzme u obzir nesređenost boravka za vrijeme tog sata i drugi problemi koji se pritom navode.
    Neno, svaka ti čast, kao da si mene pitala... I moji idu na vjeronauk, ali nisam sretna kako je to riješeno. I baš mi se ne sviđa to što vjeronauka u crkvama više nema (imaju samo pripreme za sakramente i to dodatno opterećuje djecu koja moraju na vjeronauk u školi). Teoretski, može se jedne školske godine ne ići na nastavu vjeronauka ako želiš sakramente, ali zapravo djeca moraju ići. Vjeronauk bi imao drugačiju težinu da se odvija u okviru crkve, bar ja tako mislim. Škola je svjetovno mjesto i obvezna je za sve, po zakonu.

    Moj stariji je u razredu gdje su mnogi roditelji iz istinskih vjerničkih obitelji bili prilično nezadovoljni nastavom vjeronauka, ali ljudi nisu imali nikakve mogućnosti izbora. S druge strane, nisam primijetila raspelo po razredima (imaju uokvirene grbove, kako i treba) nego samo u učionici vjeronauka, gdje i pripada.

    No, najgore je reći "što je - tu je" i gurati dalje jer većini tako odgovara (ili uopće ne razmišljaju o tome što je ispravno - to je tragedija). Naše je da s roditeljske strane prigovaramo i na svim mjestima, u školi i u crkvi, govorimo svoje mišljenje jasno i glasno. Jedino tako se stvari mogu promijeniti na bolje.

  18. #68
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ne kuzim kako ikome moze biti razuman argument 'ne uci se nista lose'. po kojem kriteriju lose? po kojem kriteriju dobro?

    uvijek me isponova fascinira kako vjernici nemaju razumijevanja za ljude koji ne pripadaju nijednoj religiji. nena, mislim da nisi mislila nista lose, ali bas mi je ovo upalo u oci. naravno da nije razuman argument, naravno da se uci dobro - za vjernike, a vise ili manje lose - za nevjernike.

    ja ne zelim da mi dijete slusa o evi i adamu i izgonu iz raja i djevici koja je zacela bezgresno i isusu kojemu je otac bio bog. jer ne vjerujem u nista od toga i ne zelim da uci o tome na nacin ' to je apsolutna istina'. ne moze se dokazati da je istina i ako ce to uciti, a zelim da o tome sve zna jer je to dio opce kulture, zelim da mu to objasnimo mm i ja na nacin koji je primjeren nasim vjerskim, tj. agnostickim stanovistima.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Možda na prvu argument "ne uči se ništa loše" zvuči razumno, ali zapravo nije. Očigledno je teško uopće pojmiti nekome tko je unutar vjere da je punjenje djetetove glave u školi bilo čime što se tiče vjerske doktrine ili "bajki" za ateista loše. Ili za pripadnika druge vjere. Ili onoga tko ne želi biti dio učenja Katoličke crkve.
    felix, ne znam gdje se to nismo razumjele? Pa ja sam napisala isto što i ti. Vjerniku to zvuči kao - "nije loše", ali
    mislim zato što je većini ljudi teško pojmiti da ono što je nekome dobro, drugome nije.

    Ja se ne slažem s tim da nešto "nije loše" samo zato što se to većini "čini dobro", ili što se većini religijskih tekstova poziva na nešto dobro.
    Na to se poziva u većini religija, a opet, čim to nametnu kao nešto dominantno, rijetko donese nešto dobro.
    Bogu Božje, caru carevo. Mislim da sam bila (pre)opširna i podosta jasna.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    pokušaj edita: meni nije teško pojmiti. shvatila sam da je argument "ne uče ništa loše" u principu - loš.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa Vidi poruku
    ja ne zelim da mi dijete slusa o evi i adamu i izgonu iz raja i djevici koja je zacela bezgresno i isusu kojemu je otac bio bog. jer ne vjerujem u nista od toga i ne zelim da uci o tome na nacin ' to je apsolutna istina'. ne moze se dokazati da je istina i ako ce to uciti, a zelim da o tome sve zna jer je to dio opce kulture, zelim da mu to objasnimo mm i ja na nacin koji je primjeren nasim vjerskim, tj. agnostickim stanovistima.
    Potpis.
    Ali mimo samog vjeronauka, koji ima sadržaj takav kakav već ima, još više me smeta provlačenje vjere (čak ne mogu reći ni diskretno, jer to nije diskretno) kroz druge školske sadržaje. Ne mislim tu samo na raspela po učionicama (što više o tome razmišljam, sve više mi je to neprihvatljivo), nego na slike u udžbeniku prirode i društva, npr. (sa slikama svećenika i križeva na bar 3 mjesta u knjizi!) Ili kad su na likovnom morali slikati božićne jaslice. Ili kad mi je sin uz ispričavanje rekao da je u testu iz prirode morao napisati da za Božić ide u crkvu, iako on zna da to inače ne radimo. Pjesmice iz glazbenog ovaj put neću ni spominjati, to je još najbenignije od svega.
    Ovo mi se čini puno gorim od satova vjeronauka kojima, na kraju, ipak ne mora prisustvovati.

  22. #72
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    slažem se, to poturanje religijskih sadržaja mi je neprihvatljivo.

  23. #73
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Joe prvotno napisa Vidi poruku
    slažem se, to poturanje religijskih sadržaja mi je neprihvatljivo.
    ja moram priznati da meni - nije.
    ako je državni praznik, dakle - državni praznik - božić i uskrs, a onda to znači da mora znati zašto je to državni praznik.
    zašto se slavi. izuzimam ovo s odgovorom da se za božić ide u crkvu.


    meni npr užasno smeta što u prirodi, na dijelu koji govori o povijesti, sad smo u tome, se isti broj redaka odnosi na zločinačku NDH koja je trajala pišljive 3 godine, i na Jugoslaviju, koja je trajala 50 godina. sve je dobilo svoj prostor, i kraljevina SHS, i kraljevina Jugoslavija, a ta se skoro i preskočila.

  24. #74
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Joe prvotno napisa Vidi poruku
    Nedjeljna misa? U školi? Meni je to čudno.
    mi smo najmlađa župa i škola u Zagrebu nemamo adekvatno veliku crkvu, i ovak nas je puno izvad tog prostora ali ozvučenje je ok., zakaj je čudno, i u prvim danima RH je bila dosta takvih župa koje su se sastajale po školama, jako puno njih u N. Zagrebu, u jednu takvu sam i ja išla kad sam živjela u Travnom.

    Ti očito nisi ni iz N.Z, ni iz zadpada ni iz Dubrave i sličnih krajeva

  25. #75
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    edit - nisam stigla.
    ovisi, naravno, na koji način je predstavljeno.

  26. #76
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    @cvijeta - jedno je kad se uči što je Božić i kad i zašto se slavi, drugo je kad djeca npr. uče dane u tjednu pa je u knjizi iz PiD ilustracija za ono što se radi nedjeljom odlazak na misu. Takvih primjera po udžbeniku iz PiD ima stvarno more.

    Inače - vjeronauk je predmet koji ima stvarno lijepi sadržaj, osobito sada u korizmeno vrijeme mi je lijepo kako uče o praštanju i pomirenju pa se to primjenjuje na odnose među djecom u razredu; zato mislim da ljudima čija djeca idu na vjeronauk često izleti to famozno ' ne mogu naučiti ništa loše'. No treba shvatiti da je vjeronauk - vjerski odgoj pa normalno da je ljudima čija djeca ne idu na vjeronauk neprihvatljivo da djeca sjede na tom satu (kod nas ne ide jedno jedino dijete, i isto je na početku predloženo da sjedi na satu ali mama je odmah izrazila negodovanje i sad ne znam kako je ta situacija riješena, mislim da je dijete sa učiteljom).

  27. #77
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis.
    Ali mimo samog vjeronauka, koji ima sadržaj takav kakav već ima, još više me smeta provlačenje vjere (čak ne mogu reći ni diskretno, jer to nije diskretno) kroz druge školske sadržaje. Ne mislim tu samo na raspela po učionicama (što više o tome razmišljam, sve više mi je to neprihvatljivo), nego na slike u udžbeniku prirode i društva, npr. (sa slikama svećenika i križeva na bar 3 mjesta u knjizi!) Ili kad su na likovnom morali slikati božićne jaslice. Ili kad mi je sin uz ispričavanje rekao da je u testu iz prirode morao napisati da za Božić ide u crkvu, iako on zna da to inače ne radimo. Pjesmice iz glazbenog ovaj put neću ni spominjati, to je još najbenignije od svega..
    isti sadržaj prati i njemački i engleski, to nitko nije spomenuo

  28. #78
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis.
    Ili kad mi je sin uz ispričavanje rekao da je u testu iz prirode morao napisati da za Božić ide u crkvu, iako on zna da to inače ne radimo.
    Pa ovo je recimo ono famozno pitanje što je "točno". Jer ako je pitanje u testu iz prirode Što radiš na Božić onda je po meni odgovor ležim na kauču i gledam crtiće savršeno točan.

  29. #79
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    da i zakaj tak nije napisal, pa ništ mu nitko ne bi rekel.

  30. #80
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    @cvijeta - jedno je kad se uči što je Božić i kad i zašto se slavi, drugo je kad djeca npr. uče dane u tjednu pa je u knjizi iz PiD ilustracija za ono što se radi nedjeljom odlazak na misu. Takvih primjera po udžbeniku iz PiD ima stvarno more.

    .
    ma slažem se.
    bezveze pišem, sad sam se sjetila kako me iznerviralo pitanje iz prirode (ne za ocjenu) - napiši svoju usksrnu molitvu. al kad sam pročitala odgovor od J, prošla me ljutnja jer sam umrla od smijeha
    on jadan napisao "zdravo oče naš"

  31. #81

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    isti sadržaj prati i njemački i engleski, to nitko nije spomenuo
    Za njemački ne znam, u knjigama iz engleskog za 1. razred nisam vidjela ništa slično.

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ovo je recimo ono famozno pitanje što je "točno". Jer ako je pitanje u testu iz prirode Što radiš na Božić onda je po meni odgovor ležim na kauču i gledam crtiće savršeno točan.
    Da, mojem će valjda na pitanje "Što radiš za Uskrs" točan odgovor biti "Planinarim s društvom"
    Iskreno, ne bih imala ništa protiv da on tako odgovori, ali isto tako sam sigurna da neće. Jer jako dobro zna koji odgovor se od njega očekuje. I jer poštuje autoritet učiteljice (nije li na nekoj drugoj temi bilo govora o tome kako djeca ne poštuju autoritete?).

  32. #82
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    da i zakaj tak nije napisal, pa ništ mu nitko ne bi rekel.
    to stvarno ovisi od učitelja, zar ne?
    mi smo imali slučaj kad nećak nije za domaći rad nacrtao svoju svijeću sa pričesti, jer nije prošao taj obred niti tu svijeću ima (predmet PiD). pa dobio jedinicu. i bukvicu.
    pa tata otišao u školu

  33. #83
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Sad ću biti zločesta, pa priupitati slijedeće; zbog čega ljudi koji nisu pripadnici RKC čine slijedeće:
    - prilikom izjašnjavanja u popisu stanovništva - izjasne se kao vjernici (odatle impozantna brojka);
    - primaju uredno Božićnicu;
    - za Božić, Uskrs i ostale vjerske blagdane (o.k. jesu i državni - ali stvar je i principa tj. osobnog stava, zar ne?!) uredno ostanu doma s djecom (nemojmo tu o tome kak imamo malo vremena, pitanje je blagdana vjerskog);
    - opustoše shopping centre, okite drvce, kupuju i očekuju poklone?!

    Lastane jesam li sve nabrojila? Licemjerje?

  34. #84
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    pa otkad je božićnica nagrada vjernicima?
    ajme, ajme
    pa ne isplacuje ga crkva
    tako se zove samo zbog razdoblja u kojem se isplacuje, a inace je to vise kao godisnja nagrada poslodavca radniku
    ali dala si mi dobru ideju, nasa nagrada se odsad vise nece tako zvati

    na ostala pitanja moj odgovor je negativan
    pa cista srca kazem nisam licemjerna

    (ali ne mislim nit da jesu ovi ostali)

  35. #85
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Sad ću biti zločesta, pa priupitati slijedeće; zbog čega ljudi koji nisu pripadnici RKC čine slijedeće:
    - prilikom izjašnjavanja u popisu stanovništva - izjasne se kao vjernici (odatle impozantna brojka);
    - primaju uredno Božićnicu;
    - za Božić, Uskrs i ostale vjerske blagdane (o.k. jesu i državni - ali stvar je i principa tj. osobnog stava, zar ne?!) uredno ostanu doma s djecom (nemojmo tu o tome kak imamo malo vremena, pitanje je blagdana vjerskog);
    - opustoše shopping centre, okite drvce, kupuju i očekuju poklone?!

    Lastane jesam li sve nabrojila? Licemjerje?
    Fulala si skroz.
    To su državni praznici. Isto tako slavimo 5.8. i ja i npr oni građani RH koji nisu imali potrebu biti oslobođeni.
    I dan antifašističke borbe. Nisam se protiv nikoga borila, kaj da i to odradim?
    Božićnica nije dar od malog Isusa nego nagrada od poslodavca, kao i regres.
    Očekuju poklone? Od koga? Svojih najbližih? Djeda Mraza?
    O izjašnjavanju ne bih.

  36. #86
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ne razumijem baš ova pitanja i ne bih rekla da su zločesta nego nekaj drugo.

    "Božićnica" je kolokvijalni naziv, Božić i Uskrs su državni praznici, pa bi ljudi koji nisu vjernici trebali, što - ići i sjediti u praznom uredu !? Što se tiče shopping centara, bora i poklona, netko to radi a netko sigurno i ne, i to je stvar običaja (a mogla bi se opet započeti i rasprava o tome što je bilo prije). A može se pitati i zašto vjernici opustoše shopping centre i kakve to ima veze sa Božićem.

  37. #87
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Imam susjede muslimane koji uredno kite bor i farbaju jaja.
    Ne slave Božić niti Uskrs nego sa svojom djecom njeguju običaje koji odražavaju taj praznik.
    I koji ni nisu nužno dio blagdana kao takvog.

  38. #88
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Sad ću biti zločesta, pa priupitati slijedeće; zbog čega ljudi koji nisu pripadnici RKC čine slijedeće:
    - prilikom izjašnjavanja u popisu stanovništva - izjasne se kao vjernici (odatle impozantna brojka);
    - primaju uredno Božićnicu;
    - za Božić, Uskrs i ostale vjerske blagdane (o.k. jesu i državni - ali stvar je i principa tj. osobnog stava, zar ne?!) uredno ostanu doma s djecom (nemojmo tu o tome kak imamo malo vremena, pitanje je blagdana vjerskog);
    - opustoše shopping centre, okite drvce, kupuju i očekuju poklone?!

    Lastane jesam li sve nabrojila? Licemjerje?
    zašto ti nisi primjetila do postoje ljudi oko tebe koji ne rade ništa od navedenog
    ( ja, npr.; nije da bi odbila konkretno primanje koje se zove "Prigodna nagrada radniku (godišnje)", ja bi uzela u koje god hoćeš doba godine, u ljeto bi to bio K-15, u decembru božićnica, baš me briga, ali mi nedaju, šmrc) ?

    a kako su ljudi licemjerni kad čine bilo što od navedenog?

    -pripadnik SPS se ima izjasniti kao "nije vjernik"?
    -dio plaće koji se isplaćuje samo malo drugačije će odbiti?
    -na uskrs će provaliti u školu i posjesti djecu u klupe?
    -iz principa neće kupiti hranu za 25.12., jer tada da bi bio nelicemjeran neće jesti? platiće autorska prava za jelku i jaja RKC jer je upravo ona izmislila i patentirala taj običaj? ima li isus žiro na koji se plaća ako ofarbaš jaje, bez da si pripadnik RKC?

  39. #89
    vitika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    205

    Početno

    na popisu se nismo izjasnili kao vjernici, a svake godine uredno s djecom farbamo jaja i kitimo bor i ucim ih da su to nasi narodni obicaji i bas me briga sto netko drugi ima na to reci.
    ovo ostalo su cure vec sve prokomentirale.

  40. #90
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    pitanje ili jest zločesto ili prilično ignorantsko, neka si svatko tko ga tako javno (ili potajno, iza leđa) postavi ujedno i sam odgovori što je htio postići takvim pitanjem? diskreditirati nevjernike? pod plaštom tolerancije i lažne naivnosti konačno im pokazati kakvi su? ili fakat kroz život ide (toliko) zatvorenih očiju i uistinu ne poznaje (hrvatsku) zbilju u kojoj živimo i o kojoj svjedoče nereligiozne osobe na raznoraznim topicima/novinskim natpisima i sl. ili se namjerno pravi blesav nad religioznom nastrljivošću u javnom prostoru i činjenicom da nevjernici ne žive u hermetički nereligioznom (javnom) prostoru (koliko god se dičili sekularnošću) ili nemaju kontakt (pa prije svega obiteljskog) s vjernicima? zašto mi ateisti u hrvatskoj ne slavimo hanuku ili neki mormonski praznik? zašto, o gle čuda, znamo "proslavljati" baš božić i to, opet, gle čuda, katolički? pitam se, pitam se...

  41. #91

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Nikad se nismo izjašnjavali kao vjernici, ne farbamo jaja, ne idemo u shopping centre (u prosincu pogotovo!), a bor smo kitili i prije, taj običaj (kao ni farbanje jaja, uostalom) nema veze s katolicizmom. Kako Mima reče, moglo bi se raspravljati što je bilo prije, ali to na ovom mjestu zaista nema smisla.
    Svejedno, svako toliko se u ovakvoj i sličnim raspravama kao krajnji argument potegne pitanje božićno-uskrsnih običaja. Ne znam samo kakve to veze ima s vjeronaukom u školi
    Ili bi trebalo zaključiti: Ako slavite Božić, izvolite upisati dijete na školski vjeronauk i nemate se što buniti ?
    Što se tiče vjerskih sadržaja u drugim predmetima, oni bi se mogli predstaviti na itekako prikladniji način, da se hoće. Nije stvar u sadržaju, nego u načinu predstavljanja.

  42. #92
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Nadam se da ćete se jednako boriti i za prava djece koje neće pohađati spolni odgoj u školi! Tražimo ista prava, pa makar sjedili u knjižnici,na hodniku ili u zahodu!

  43. #93
    vitika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    205

    Početno

    Nadam se da ćete se jednako boriti i za prava djece koje neće pohađati spolni odgoj u školi! Tražimo ista prava, pa makar sjedili u knjižnici,na hodniku ili u zahodu!
    ne znam kako bi se pohadanje spolnog odgoja uopce moglo usporedivati s vjeronaukom! spolni odgoj spada u ucenje djece zicotnim cinjenicama vezanim za njihovo tijelo, a vjera je to sto sam naziv i kaze VJERA.

  44. #94
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    za činjenice imamo biologiju
    spolni odgoj u osnovnoj školi priprema djecu za slučaj ranog stupanja u spolne odnose što je protivno zakonu, a i mojem odgoju.

  45. #95
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Nadam se da ćete se jednako boriti i za prava djece koje neće pohađati spolni odgoj u školi! Tražimo ista prava, pa makar sjedili u knjižnici,na hodniku ili u zahodu!
    koja ista prava?

  46. #96
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    da predmet bude izborni i da djeca ne mogu ići bez pristanka roditelja

  47. #97
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    izbor da se u sekularnoj državi djeca u državnim školama školuju prema religijskim programima,pravo da religiozna učenja budu školski program,
    ili u protivnom mogućnost ne sudjelovanja u takvom programu, i izbor ne/pohađanja vjeronauka nije isto.

  48. #98
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Tražimo ista prava, pa makar sjedili u knjižnici,na hodniku ili u zahodu!
    ili na satu, neće čuti ništa loše

  49. #99
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ili na satu, neće čuti ništa loše

  50. #100
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    dobra fora priznajem
    ja to nikad nisam tvrdila, ali dobra je

Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •