Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 254

Tema: traže se roditelji, čija djeca ne pohađaju vjeronauk!

  1. #1
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno traže se roditelji, čija djeca ne pohađaju vjeronauk!

    moja novoosnovana udruga je dobila upit mailom, pa ga ovim putem proslijeđujem zainteresiranim roditeljima...

    Dvoje mladih ljudi prisustvuje radionici angažiranog (aktivističkog) dokumentarnog filma koju vodi udruga Restart u suradnji s Amnesty Internationalom. U sklopu te radionice imaju zadaću, a to je i njihova želja ujedno, osmisliti i snimiti aktivistički dokumentarni film. Htjeli bi snimiti film koji problematizira diskriminaciju djece koja ne idu na vjeronauk u osnovnoj školi, odnosno prikazati kršenje njihovih prava i prava njihovih roditelja.

    U videu, odnosno kratkom aktivističkom filmu ne žele prikazivati djecu i na taj način dovoditi ih u opasnost i eksploatirati ih. Žele fokus staviti na roditelje čija su djeca diskriminirana, kao i roditelje koji su aktivni po tom planu i žele nešto promjeniti. U ovom filmu snimalo bi se roditelje i vodio bi se razgovor na tu temu. Prtiom bi zaštitili identitet roditelja ukoliko bi oni to zahtjevali. Također, bi, ukoliko roditelji na to pristanu, snimili njihove aktivnosti spram tih škola.

    Film bi također sadržavao intervju s nekim iz tih škola, kao i dječjim psiholozima, i sl.
    molila bih one roditelje, koji bi rado učestvovali u nastajanju ovog aktivističkog dokumentarnog filma, da mi se jave u inbox. pa bih im rado proslijedila mail adresu gospodina s.m i gospođe a.j.
    hvala
    Posljednje uređivanje od mama courage : 08.02.2012. at 20:08

  2. #2
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Moji su već veliki, ali sam došla dati podršku

  3. #3
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    a moj je još premali, al me zanima koja udruga ?

  4. #4
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    podizem

  5. #5
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    oskar nejde od pocetka, melita ide, al kako cemo ove godine eskivirat pricest jer mene zivcira sto se, da bi mogla na pricest, uz vjeronauk u skoli jos mora i na zupni, od sljedec godine vise ne bu isla
    sve u svemu cini mi se da nisam dobar kandidat

  6. #6
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Može li se na pričest ako se ne ide na skolski vjeronauk?

  7. #7
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    nemam pojma, al ne bi se opce cudila da moze

  8. #8
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Može, može se ići samo na župni vjeronauk.

  9. #9
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    ako župnik nije muljator i ako se drži propisa - ne može se niti na pričest niti na krizmu ako se ne ide na vjeronauk u školi

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    Dijete mi je vrtićke dobi,ali svakako sam za ukidanje vjeronauka u školama.Nadam se kako će to biti vrlo skoro.
    Baš sam noćas razmišljala o Pričesti,Krizmi i ne vidim razlog zašto bi to morala primiti.
    Ako bude željela,može,ali to mora biti njen izbor.
    Vjeronauk u školama nije donio ništa dobro.Poklopilo se s eskalacijom nasilja među mladima,čak i osnovnoškolskoj dobi,tako da od silnog truda i širenja vjere imamo vrlo velik problem.Izgubilo se i poštivanje starijih,nastavnika...puno se o tome može reći i pisati.
    Vjeronauku je mjesto u crkvi!!!

  11. #11
    vitika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    205

    Početno

    i ja mislim da vjeronauk treba sto prije izbaciti iz skola i vrtica. ali nekako sumnjam da ce se dogoditi.
    moje starije dijete je u skoli dozivjelo puno toga ruznog jer nije jedina isla na vjeronauk i sve je to bilo potaknuto od strane vjerouciteljice. probali smo razgovarat s ravnateljem koji nam je rekao da on u principu tu nista ne moze. ja sam pokusala nesto napravit i da sad imam priliku ponovo, ne bi reagirala jer sam samo napravila jos vecu crnu ovcu od svog djeteta. i da, sad smo poznati na skoli kao "protivnici vjere" tako da su se svi cudili sto nasa djeca znaju pjevati neke crkvene pjesme. ja vjeru postujem, ali ovo sto se dogada po skolama s vjerouciteljima je stvarno previse.
    zato pratim ovu temu, ali pred kamere i u javnost ne bi nikad jer sve sto smo poduzeli do sad po tom pitanju je samo naskodilo nasoj djeci.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    Vitka,i svi ostali,mi živimo u građanski uređenoj državi,mislim da ne bi trebalo uzmicati.Ti ne tražiš i ne želiš ništa loše samo se boriš za svoje dijete.

  13. #13
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj vitika prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam pokusala nesto napravit i da sad imam priliku ponovo, ne bi reagirala jer sam samo napravila jos vecu crnu ovcu od svog djeteta. i da, sad smo poznati na skoli kao "protivnici vjere" tako da su se svi cudili sto nasa djeca znaju pjevati neke crkvene pjesme. ja vjeru postujem, ali ovo sto se dogada po skolama s vjerouciteljima je stvarno previse.
    zato pratim ovu temu, ali pred kamere i u javnost ne bi nikad jer sve sto smo poduzeli do sad po tom pitanju je samo naskodilo nasoj djeci.
    žao mi je što ste imali neugodnosti. no, znaš, kako se ono veli, svako zlo za neko dobro... tvoja djeca su naučila životnu školu da za svoje stavove treba znati hrabro se boriti, kao što ste to učinili vi kao njihovi roditelji. možda ti se sada čini da je sve bilo uzalud, ali nikad ne znaš... i mi smo imali neugodnosti, no iz toga smo izašli samo jači u svojoj nevjeri a i ubrzo smo dobili pismo isprike.

    bilo bi lijepo kad bi možda barem porazgovarala sa mladim redateljem... pa ako hoćeš, javi mi se na pp. i samo hrabro!

  14. #14
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    podižem temu i molim hrabre roditelje da se jave

  15. #15
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    koga zanima...

    Udruga građana za zaštitu ljudskih prava 'David' i Građanska inicijativa 'Nisam vjernik' organiziraju tribinu o problemu diskriminacije djece, roditelja i nastavnika pod nazivom 'Trebamo li šutjeti?' s temom: 'Vjeronauk u školama: diskriminacija djece, roditelja, nastavnika i sustava školstva'.

    Niz predavanja održat će teolog i novinar Anto Mikić, njegov kolega s istim zanimanjem Drago Pilsel te Neven Barković iz Inicijative 'Nisam vjernik' i Boris Stanojević iz Udruge 'David' u knjižnici Bogdana Ogrizovića u Preradovićevoj 5 u Zagrebu 9. ožujka u 18 sati.

    Prema rezultatima analize Foruma za slobodu odgoja, ta se diskriminacija uglavnom očituje kroz nametanje stava većine kao normalnog te kroz omalovažavanje, odnosno stvaranje osjećaja manje vrijednosti neistomišljenika. U Forumu su upozorili da vjeronauk nije samo jedan školski predmet, jer je izbor vjeronauka – za razliku od izbora informatike – vrlo često i izbor identiteta. Koliko je jak taj pritisak, zorno pokazuje statistika prema kojoj u osnovnim školama vjeronauk pohađa čak 90,57 posto učenika.

    Unatoč tome svaka inicijativa da se učenicima omogući izbor između vjeronauka i nekog drugog predmeta poput etike ili građanskog odgoja nailazi na snažan otpor u crkvenim krugovima.

    U Forumu smatraju da je nereligioznim roditeljima potrebno pomoći, da im treba osigurati mogućnost žalbe, zahtjeva za inspekcijom, pa čak i tužbe u slučaju zlostavljanja ili diskriminacije njih ili njihove djece u školi.

  16. #16
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Eto, ja sa govorila i bila uvjerena da neću dijete dat na vjeronauk.
    I onda, naravo, da ne bi jadan bio izoliran, ipak ide. I to onak, bila sam jedina na tom sastanku koja sam pitala išta u vezi toga.
    Čak dok su pričali o vjeronauku, zvučalo je kao pod normalno da sva djeca idu, pa sam ih i pitala je lis e to podrazumijeva da sva djeca idu ili kaj...
    E sada, odlučila sam da ipak ide jer je prvi razred nisam ga htjela odmah izdvajati od svih.
    Na godinu mislim da neće ići, a sigurno znam da neće ići na nikakve vjeronauke po crkvama pa tako neće ni na pričest i sve ostalo...
    Da li ćemo biti izopćeni sljedeće godine, ne znam još bumo vidli!

    Njemu je vjeronauk bzvz.

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    moj ide i tam mu je sasvim ok, idemo u crkvui. u razredu ima dost klinaca koji ne idu na vjerkas,između ostalog i jednu Indijku. Ovi koji ne idu znaju ponekad otiću knjižnicu i tam se igrati ili čitati, a ponekad čak i često u zadnje vrijeme ostanu na satu i slušaju, čak i učestvuju u razglabanjima.Tamo je jedamput bio kviz i mala je pobjedila, svi je gledali ko zmaja. Mislim nije loše, bar na tom satu djeca ne čuju ništa loše, nego mogu ćut samo dobro.

  18. #18
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    htjela bih samo dodati da po definiciji dokumentarni film ima za zadaću istražiti postavljenu hipotezu i prikazati proces u kojem se došlo do zaključka.
    Ovo što je ovdje opisano je propagandni film jer je teza stvorena unaprijed i traže se samo primjeri za ilustraciju teze.

  19. #19
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    ma nemoj, mogu čuti samo dobro? kako za koga. ja ne želim da moja djeca slušaju bajke i da im se to potura pod istinu.

    moja kći isto sjedi na satu vjeronauka, jer nema opciju b. odnosno, može sama u knjižnicu, ali tamo su veća djeca, i nju je sram i strah. pa sjedi na satu.

    hvala lijepa na tome. po meni to nije nikakvo rješenje, reći da problem ne postoji, jer tebe ne dotiče.

  20. #20
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    onda je i film o holokaustu propagandni, po toj logici. i o evoluciji.

  21. #21
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    I moja će kći na vjeronauk, ne zbog sela nego zbog nje.
    Da smo ateisti bilo bi mi lakše. Ovako ne znam kako ću joj objasniti da ne želim da uči o Isusu i Bogu.
    Kad bi barem i u osnovnoj školi bila neka etika.

  22. #22
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Mislim nije loše, bar na tom satu djeca ne čuju ništa loše, nego mogu ćut samo dobro.
    moram se složiti s joe, nama je (mislim na mm i mene), kao roditeljima - osviještenim ateistima, sadržaj katoličkog (ili bilo kojeg drugog) vjeronauka potpuno neprihvatljivo štivo za (naše) dijete. no što mi je, kao pravnici, još neprihvatljivije je da djeca koja ne pohađaju vjeronauk nisu adekvatno zbrinuta (to naravno nije briga niti odgovornost crkve, nego škole i ministarstva). ni odlazak u knjižnicu ne smatram nekakvim zadovoljavajućim riješenjem, no svakako boljim nego ostanak na nastavi ili lutanje hodnicima.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    bar na tom satu djeca ne čuju ništa loše, nego mogu ćut samo dobro.
    Ovo je tipičan argument koji svako toliko čujem sa strane vjernika kojima je ok da djeca idu na vjeronauk u školi. U redu, ako se oni s time slažu, ali kako možete znati da je nama "s druge strane" ok ono što se sluša na tom satu?
    Kao deklarirani ateist smatram većinu vjeronaučnih sadržaja posve neprikladnim za moje dijete. Ako je nekom drugom to prihvatljivo, u redu, ali nemojte me uvjeravati da će ondje čuti "samo dobro". Jer za nas to ima sasvim drugo značenje. Ne pada mi na pamet miješati se u tuđi svjetonazor i uvjeravati vjernike da boga nema, ali s kojim pravom se onda moje dijete mora doslovce od prvog dana škole opravdavati zašto ne ide na vjeronauk i da ga gledaju kao čudnovatog kljunaša zato što ne vjeruje u boga? Ako se na sva zvona propagira tolerancija (jedan od pojmova kojeg su danas ljudima puna usta, iako mnogi ne razumiju što se pod tim podrazumijeva), naučimo djecu onda da toleriraju različite u vjeri i ne-vjerovanju, a ne da se djeca tužakaju učiteljici zato što "A. i B. ne vjeruju u boga".
    Na sreću, mi smo našu, u početku ne baš dobru situaciju, uspješno riješili, zahvaljujući prije svega razumnoj učiteljici (usprkos ravnatelju vrlo neraspoloženom za suradnju). Nismo morali poduzimati neke drastične korake prema školi (osim razgovora s učiteljicom, i ponovnog razgovora), zato se i nisam htjela javljati na prvi post u ovoj temi (a i MM je bio izričito protiv ), ali problem postoji, i ne može ga se negirati tvrdnjom da će na tom satu djeca čuti "samo dobro".

  24. #24
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ana
    oskar od prvog razreda nejde na vjeronauk i nije bio ni sekunde izoliran ni izopcen niti od druge djece niti od nastavnika
    mislim da su to predrasude

  25. #25
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    I moja će kći na vjeronauk, ne zbog sela nego zbog nje.
    Da smo ateisti bilo bi mi lakše. Ovako ne znam kako ću joj objasniti da ne želim da uči o Isusu i Bogu.
    Kad bi barem i u osnovnoj školi bila neka etika.
    a kako ces joj objasniti da zelis?
    Posljednje uređivanje od Mukica : 06.03.2012. at 20:56

  26. #26
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ... bar na tom satu djeca ne čuju ništa loše, nego mogu ćut samo dobro.
    Pa, ako smatraš točnim tvrdnje da je homosekzualizam grijeh i bolest i da je masturbiranje grijeh, onda si u pravu.
    Bila sam mišljenja kao i ti, ali kad sam na dječjim plakatima izrađenim na satu vjeronauka pročitala gore navedeno, brzo sam promijenila mišljenje.

    Hoće li moja kćer na vjeronauk? Ako će sama tražiti, onda da, inače ne.

  27. #27
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa Vidi poruku
    a kako ces joj objasniti da zelis?
    Ma nisam mislila doslovni izopčen, ali da ga zbog njega samog ne odvajam, tipa da si ne misli zakaj sad on jedini ne ide na sat, zakaj sam mora lutati po hodniku ili ići u knižnicu.
    Mada evo, danas sam ga pitala kako mu se sviđa i kaže da mu se ne sviđa...Tak da druge godine nikaj od vjeronauka.
    Mi nismo ateisti, MM nije nikaj (tak on veli), a ja kak ti jesam krščanka, ali se tak ne osjećam i tak baš i ne živim...Ma bzvz.

  28. #28
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    Pa, ako smatraš točnim tvrdnje da je homosekzualizam grijeh i bolest i da je masturbiranje grijeh, onda si u pravu.
    Bila sam mišljenja kao i ti, ali kad sam na dječjim plakatima izrađenim na satu vjeronauka pročitala gore navedeno, brzo sam promijenila mišljenje.

    Hoće li moja kćer na vjeronauk? Ako će sama tražiti, onda da, inače ne.
    Pa u kojem to razredu??? U čovječe, moji to sigurno neće slušati...

  29. #29
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    moja je tražila da ide, ali mi ne damo. stvarno je malo stvari koje joj ne dopuštamo, ali ovo je jedna od njih. ne želim da sluša sadržaj tog predmeta i gotovo. zbog toga smo i inzistirali da bude u knjižnici i da nipošto ne bude na satu (iako se i to desilo par puta...).
    obzirom da se ona deklarira kao vjernica, morala sam joj objasniti zašto mi je ok da je vjernica, ali mi nije ok da ide na vjeronauk. ne znam je li u potpunosti shvatila, ali pokušala sam joj objasniti.
    i da, ni ona nije izolirana, niti ju itko zeza, niti joj se čudi.

  30. #30
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa Vidi poruku
    a kako ces joj objasniti da zelis?
    To ne moram. Nismo ateisti (osim na popisu stanovništva) nego se sve manje vidimo u katoličkoj crkvi.
    Dakle vjerujemo u Boga. Na vjeronauku se uči o Bogu.
    A ja sad ne dam? Zašto?
    Obzirom da je to ipak jedina religija na našem prostoru, a da nam je ipak bliska, mislim da ću dozvoliti da određeni dio vjere razvija, nauči na vjeronauku, a ostatak će ipak biti dobri kućni odgoj.
    Sve do prvog ispitnog pitanja, tipa MPO je zlo; zaokruži DA ili NE. Tu ću je ispisati
    Ma ne znam, nije jednostavno, ne želim da tako nešto važno bude "Because I said so", a još manje želim sedmogodišnjakinju opterećivati svojim dilemama.
    Ako netko ima pametan savjet...

  31. #31
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Sad tek vidim Lutonjicin post.
    Sva sreca da imam vremena za ovu odluku...

  32. #32
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    mene je to dugo mučilo, samo zato jer je ona vjernica. i odlučila sam da će to biti jedna od rijetkih stvari u kojima će biti because i said so (možda i jedina za sad). ipak sam joj ja mama, a ona još uvijek dijete. i koliko god joj davala slobodu odlučivanja, ovo je nešto u čemu sam odlučila preuzeti potpunu kontrolu.
    nisam se pokajala.

  33. #33
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim nije loše, bar na tom satu djeca ne čuju ništa loše, nego mogu ćut samo dobro.
    to znaci da bi je upisala i na vjeronauk neke druge vjeroispovijesti da npr u tvojoj skoli imas samo tu mogucnost?


    ja imam iskustva ko i druge ovdje, da im djeca nisu prolazila zlostavljanja
    osim dvije za njega tuzne situacije u ovih sest godina (vise ih je bilo za npr naocale ili bubuljice)

    obje sam ih davno opisivala
    jednom ga je jako pogodilo kad mu je prijatelj nakon vjeronauka rekao: svi smo u nedjelju pozvani u crkvu, samo ti nisi
    ja sam mu rekla da su svi ljudi pozvani u crkvu i isao je s istim tim prijateljem na misu u tu nedjelju
    kad se vratio rekao je: koooolikoooo taj covjek moze samo o bogu pricati i tu je njegova znatizelja nestala

    drugi put mu je, a mislim da je to bilo u prvom razredu, jedan drugi prijatelj rekao na obljetnicu pada vukovara - ti ne ides na vjeronauk jer je tvoj tata u tenku isao na vukovar. takvo nesto je to dijete moglo samo u kuci cuti pa smo to rijesili telefonskim pozivom, mm je to posebno pogodilo, jer je on bio jos skoro maloljetan kad je kao dragovoljac isao braniti vukovar.

    dok je isao u nize razrede bio je uz razrednicu koja je u to vrijeme imala informacije
    sad, u novoj skoli, u te sate lunjaju po skoli, napisu domaci, ponove gradivo za sljedeci sat, ima ih vise, 5, pa se lakse podnese

    ali bez obzira sto djeca danas najcesce nisu zlostavljana samo zbog cinjenice da nisu vjernici ili da ne idu na vjeronauk, ne znaci da nisu diskriminirana - ako nista drugo, nebrigom za te sate koje su sami koje se skola treba ili ne treba smisljati i domisljavati gdje da ih smjesti
    umjesto da vjeronauk smjesti u termin izborne nastave
    ili ga - izmjesti
    Posljednje uređivanje od ivarica : 06.03.2012. at 22:54

  34. #34
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    da, bilo mu je i uzasno krivo u vrijeme pricesti kad su svi bili u tome, to je tjednima bila tema u skoli, sto ce dobiti za poklone, gdje idu proslaviti, sto ce obuci, a samo on jadan zujao
    odlucili smo da je najbolje da i mi tu nedjelju idemo u crkvu na pricest, on je snimao cijelo događanje kamerom, a kasnije smo bili pozvani i na tri proslave i svim prijateljima kupili poklone za taj, za njih velik dan
    tako da se morao kasnije nositi samo s time da su drugi dobili 7000 kuna, ipode, plejstejsne i slicno, a on nije, nego je trebao i darivati
    ali nije mu ostala misterija da su oni prosli kroz mistican obred iz kojeg je on izostavljen, kao sto mu je bilo prije

  35. #35
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa Vidi poruku
    ana
    oskar od prvog razreda nejde na vjeronauk i nije bio ni sekunde izoliran ni izopcen niti od druge djece niti od nastavnika
    mislim da su to predrasude
    Nisu predrasude, moj I. isto nikad (od 1. osnovne) nije išao na vjeronauk i bio je izoliran, čak vrijeđan od strane druge djece, nazivan pogrdnim imenima i sl.
    Da stvar bude još apsurdnija mm i ja jesmo vjernici ali mi nekak nije o.k. djeci nametati tu vjeru i vjeronauk, tim više što smo mi na vjeronauk išli u crkvu, subotom, slobodne volje, a ne za ocjenu. To ocjenjivanje i pisanje ispita iz vjeronauka mi je nonsens.
    Pa ipak, moja djeca o vjeri i Bogu od nas roditelja su naučila više nego mnoga druga u školi od vjeroučiteljice...

  36. #36
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Pa u kojem to razredu??? U čovječe, moji to sigurno neće slušati...
    Ne znam točno koji je razred potpisan na plakatu. Znam da dulje vrijeme visi na zidu učionice u kojoj sam par puta godišnje. Znači, plakat je stavljen uz blagoslov vjeroučitelja i još je kao takav i ocijenjen.
    Edit: nisu prva četiri razreda.
    Posljednje uređivanje od enela : 06.03.2012. at 23:30

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    da, bilo mu je i uzasno krivo u vrijeme pricesti kad su svi bili u tome, to je tjednima bila tema u skoli, sto ce dobiti za poklone, gdje idu proslaviti, sto ce obuci, a samo on jadan zujao
    odlucili smo da je najbolje da i mi tu nedjelju idemo u crkvu na pricest, on je snimao cijelo događanje kamerom, a kasnije smo bili pozvani i na tri proslave i svim prijateljima kupili poklone za taj, za njih velik dan
    tako da se morao kasnije nositi samo s time da su drugi dobili 7000 kuna, ipode, plejstejsne i slicno, a on nije, nego je trebao i darivati
    ali nije mu ostala misterija da su oni prosli kroz mistican obred iz kojeg je on izostavljen, kao sto mu je bilo prije
    ivarice, priča o pričesti u školi pod odmorima, bila je aktualna i u davno vrijeme dok je vjeronauk bio samo u crkvi.... ja se sjećam svoje pričesti i da su me prijatelji koji nisu išli na vjeronauk taj dan došli vidjeti u crkvu i prisustvovali su obredima. mislim da bi prva pričest bila tema među djecom i da nije vjeronauka u školi.

  38. #38
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    sad vas čitam, i sinula mi je ideja: kad bude vrijeme prve pričesti, taj vikend ću djecu odvesti u beč ili u veneciju na neku izložbu. pa neka i oni imaju svoj dan

  39. #39
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Joe prvotno napisa Vidi poruku
    sad vas čitam, i sinula mi je ideja: kad bude vrijeme prve pričesti, taj vikend ću djecu odvesti u beč ili u veneciju na neku izložbu. pa neka i oni imaju svoj dan
    ovo smo već negdje na nekom topiku zaključili
    taj dio me najviše muči kod moje m. prošle godine kad smo bili pred školom od J, razrogačenih očiju je gledala curice iz njegovog razreda kako pričaju o haljinama, cipelama, frizurama...trebali ste to vidjeti. nema šanse da ona ostane izvan toga.
    znači, morati ćemu ići u veneciju u bijeloj svečanoj haljini, svečanoj frizuri i svečanim cipelama

    što se tiče vjeronauka, nemam negativnih iskustva, najviše iz razloga što od njih 28 u razredu (velik je razred)- pol razreda ne ide na vjeronauk. ove godine (nakon pričesti) taj postotak se i povećao, kako čujem.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    odlucili smo da je najbolje da i mi tu nedjelju idemo u crkvu na pricest, on je snimao cijelo događanje kamerom, a kasnije smo bili pozvani i na tri proslave i svim prijateljima kupili poklone za taj, za njih velik dan
    tako da se morao kasnije nositi samo s time da su drugi dobili 7000 kuna, ipode, plejstejsne i slicno, a on nije, nego je trebao i darivati
    ali nije mu ostala misterija da su oni prosli kroz mistican obred iz kojeg je on izostavljen, kao sto mu je bilo prije
    Uf, svaka mu čast, moj ovo ne bi mogao podnijeti Lako za obred, ali darovi...
    Ali imamo još sasvim dovoljno vremena da smislimo dobru strategiju.

    Kod nas, zasad, knjižnica funkcionira, nakon početnih poteškoća. Čak je počeo i aktivnije tražiti knjige i čitati ih. Dobra okolnost je što ih je četvero u razredu koji ne idu, od toga trojica dečki, i to su si i inače dobri. Nezgodno je to što je atmosfera u školi takva da je prešutno ok ne ići na vjeronauk ako si musliman, ali nije ok ne vjerovati ni u kakvog boga (ateizam je očito nepriznata kategorija), tako da su A. i njegov frend na jačem udaru propitivanja od ovo drugo dvoje djece. Ali snalaze se nekako, dovoljno su jezičavi
    Ono što me šokiralo je što sam u učionicama vidjela raspela na vidljivom mjestu (a bogme i u predvorju škole). Je li to uopće dozvoljeno u školama koje su sekularne ustanove? U hodniku gdje su prvi razredi, svi imaju raspelo na zidu, osim našeg razreda (ili zato što ih čak četvero ne ide na vjeronauk, ili jedini imaju normalnu učiteljicu?).

  41. #41
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Kada je moj sin krenuo u prvi razred njih osmero nije pohađalo nastavu vjeronauka,
    on se zbog toga osjećao isključeno, često je molio vjeroučiteljicu da ostane slušati umjesto da ode u boravak, pa smo ga u drugom razredu morali upisati na vjeronauk, bio je uporan u tome.
    No, kada je startao, brzo se predomislio,
    ali onda mi nismo htjeli odustati, neka snosi posljedice svog odabira,
    tako je još tri godine išao na vjeronauk, tek smo ga u petom razredu ispisali.
    U međuvremenu se skoro cijeli razred ispisao, sada nastavu vjeronauka pohađa samo pet učenika, roditelji su bili nezadovoljni radom vjeroučitelja, nastava je bila suhoparna, djeca nezainteresirana, nemirna, a vjeroučitelj je red uvodio dijeljenjem loših ocjena, pa bi nakraju godine ocjena iz vjeronauka svima rušila prosjek.
    Organizacijskih problema nikada nije bilo, vjeronauk je bio uvijek zadnji sat.

  42. #42
    vitika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    205

    Početno

    moji su oboje jedini koji ne idu na vjeronauk iz razreda. curka je to jako tesko podnjela pa smo trazili da prisustvuje satovima, ali da nije upisana. i tada su se pocele dogadati stvari zbog kojih sad ne ide vise na satove. sve je bilo koliko toliko ok dok se nije pojavila prica o pricesti. cure su pocele zadirkivati moju curku sto ona jedina nece ici na pricest. onda se umijesala i casna koja je jednog dana dosla na ideju da se svi zajedno pomole za moju curku da ju roditelji ipak puste na pricest . ja sam pukla na to. uz sve ostalo sto sam znala da casna radi (tipa prica djeci u prvom razredu price o djecaku koji je umro jer mu mama nije dala da ide na vjeronauk) a ne smije, ovo mi je prelilo casu. isli smo kod ravnatelja i jedino sto nam je on mogao reci da je casna jako dobra vjerouciteljica i da moje dijete izmislja da su se molili za nju i da bi bilo najbolje da moje dijete ne prisustvuje vise satovima vjeronauka. niakve isprike, nista! da napomenem, casna je nakon toga jednom na hodniku svetom vodicom poskropila moju curku i napravila joj prstom kriz na celu jer valjda je za nju nekakvo utjelovljenje vraga (ja ne znam).
    curki smo dozvolili da ide na vjeronauk jer je to silno zelila, jer silno zeli biti kao i ostale cure. inace sam ateist, a MM krscanin koji se zadnjih godine vise ne deklarira kao takav.
    sin otpocetka ne ide na vjeronauk i skorz mu je to ok jer je takva osoba. curka je jako socijalno osjetljivo bice i hoce sve sto i vecina.
    jos smisljam kako cu pocastiti curku kad ostale curice budu isle na pricest.
    inace nikad nismo djecu odgajali u smjeru da ne ne mogu jednog dana biti vjernici. jednog dana kad budu dovoljno stari da znaju svojom glavom izabrati. zato se u skoli svi cude sto moja djeca znaju pjevati "narodi nam se" jer valjda misle da smo neki antikatolicki frikovi zbog toga sto nam djeca ne idu ne vjeronauk.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Ja fakat ne kužim čemu vjeronauk u školi.

    Mislim, tko želi na vjeronauk, nek' ide u crkvu...

  44. #44
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj vitika prvotno napisa Vidi poruku
    moji su oboje jedini koji ne idu na vjeronauk iz razreda. curka je to jako tesko podnjela pa smo trazili da prisustvuje satovima, ali da nije upisana. i tada su se pocele dogadati stvari zbog kojih sad ne ide vise na satove. sve je bilo koliko toliko ok dok se nije pojavila prica o pricesti. cure su pocele zadirkivati moju curku sto ona jedina nece ici na pricest. onda se umijesala i casna koja je jednog dana dosla na ideju da se svi zajedno pomole za moju curku da ju roditelji ipak puste na pricest . ja sam pukla na to. uz sve ostalo sto sam znala da casna radi (tipa prica djeci u prvom razredu price o djecaku koji je umro jer mu mama nije dala da ide na vjeronauk) a ne smije, ovo mi je prelilo casu. isli smo kod ravnatelja i jedino sto nam je on mogao reci da je casna jako dobra vjerouciteljica i da moje dijete izmislja da su se molili za nju i da bi bilo najbolje da moje dijete ne prisustvuje vise satovima vjeronauka. niakve isprike, nista! da napomenem, casna je nakon toga jednom na hodniku svetom vodicom poskropila moju curku i napravila joj prstom kriz na celu jer valjda je za nju nekakvo utjelovljenje vraga (ja ne znam).
    curki smo dozvolili da ide na vjeronauk jer je to silno zelila, jer silno zeli biti kao i ostale cure. inace sam ateist, a MM krscanin koji se zadnjih godine vise ne deklarira kao takav.
    sin otpocetka ne ide na vjeronauk i skorz mu je to ok jer je takva osoba. curka je jako socijalno osjetljivo bice i hoce sve sto i vecina.
    jos smisljam kako cu pocastiti curku kad ostale curice budu isle na pricest.
    inace nikad nismo djecu odgajali u smjeru da ne ne mogu jednog dana biti vjernici. jednog dana kad budu dovoljno stari da znaju svojom glavom izabrati. zato se u skoli svi cude sto moja djeca znaju pjevati "narodi nam se" jer valjda misle da smo neki antikatolicki frikovi zbog toga sto nam djeca ne idu ne vjeronauk.
    Mislim da niste trebali traziti da bude na satovima i slusa, a da nije upisana.
    Radi toga je u biti i nastao problem.

    Ja sam izriciti naglasila da ne zelim niti slucajno da cura bude na satu vjeronauka i da neka se izvole organizirati gdje ce biti ona i jos 2 cure. Mislim, da sam htjela da slusa vjeronauk, onda bi je i upisala. Po meni, bit i je u tome sto ne zelim da slusa vjeronauk, pa mi nije onda jasno sta ima traziti na satovima, ako nije upisana.

  45. #45
    vitika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    205

    Početno

    Deaedi, da mozda smo u tome pogrijesili. ali isli smo tako da bi za curku bilo manje stresno. ona je jako patila sto jedina ne ide. i kako nismo apriori protiv vjere onda smo smatrali da moze slusati vjeronauk i da joj to nece naskoditi.

    ima tu sad raznih oblika problema oko vjeronauka. neki nemaju adekvatni rijesen sat za vrijeme vjeronauka pa su djeca prisiljena prisustvovati, ja to razumijem. ali to sto smo mi izabrali da nasa curka nece ici na pricest ne daje nikome za pravo (a kamoli casnoj) da ju izdvaja na nacin nakoji sam navela.

  46. #46
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    i ja sam razmisljala o izletu kao opciji (neke cure su predlagale kumrovec ), ali ipak smo odlucili ovako i drago mi je jer bi on sam, da nije bio tamo, vjerojatno zamisljao da je svasta i nepovratno propustio
    a i dobio je lijep poklon, tu kameru, to sam presutjela jer se uvijek netko navuce na te poklone, zasto i sl
    i imao priliku biti bas kod oltara, sve snimati i vidjeti izbliza, svaku hostiju u ustima lol
    meni je vazno da on nije odvojen od svojih prijatelja u takvim trenucima


    pitala ja maloprije iv. jel mu se dogadjalo da ga netko zbog vjeronauka zeza i sl, a on kaze ne, zasto?
    ja - pa zbog svega se rugate jedni drugima, eto tebi se rugaju zbog bubuljica, naocala, pa mozda i zbog vjeronauka
    a on: pa to sto imam naocale i bubuljice, to me sada odredjuje (ja: ) , a koga briga ko od nas ide na koji izborni sat???
    ovo zadnje pisem samo kao ohrabrenje onima koje ne zele upisati dijete na vjeronauk, ali pristaju na kompromise jer se boje zlostavljanja ili izoliranja

  47. #47
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ... a koga briga ko od nas ide na koji izborni sat???


    ja nažalost samo priče kao kod vitike slušam, negativna iskustva su u ogromnoj većini

  48. #48
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    mi smo imali neugodna iskustva s jednom curicom koja je inače problematičnija. pokušala je zabraniti drugim curicama da se igraju sa zxujom jer "ona ne vjeruje u boga". na svu sreću, druge curice, zxujine frendice iz razreda, nisu pristale na takvu prljavu rabotu i otpilile malu nasilnicu. sve je izašlo na vidjelo kad se mala nasilnica okomila na pogrešnu curicu čiji su roditelji malo veće face od nas /kod nas u bosni se veli: namjeri se lila na halila / i brzo bi pozvan općeučenički sastanak na kojem je isplivao i incident vjerske netrpeljivosti prema našem djetetu. sljedećih dana na nastavi je onda uslijedila i lekcija o (vjerskoj) toleranciji i o tome da svatko može vjerovati u što hoće a bome i pismena isprika od dotične djevojčice.

    ivarice, ovo vaše iskustvo s prvom pričesti je zanimljivo. upamtit ću

    inače, dala bih dobronamjeran savjet svim roditeljima koji se lome oko upisa djeteta na vjeronauk... ako se vi nećete boriti za prava vaše djece, a tko bi trebao? nečiji drugi roditelj? nečija tuđa dječja pleća? kakav uzor dajete djetetu ako ga šaljete da sluša nešto što se kosi s vašim svjetonazorom? da bude kuš pred (vjerskim ili bilo čijim) nasrtajima? kako da dijete ima povjerenja u vas kad postajete suučesnik u njegovoj diskriminaciji?

    a kakav tek (pozitivan) uzor dajete djetetu ako ga podučite vašim uvjerenjima i stavovima (zašto ne?) i zajedno s njim prođete životnu školu borbe za pravo na vlastite stavove. ne učite djecu podaničkom mentalitetu. već dva roditelja i dvoje djece u jednom paru mijenja stvar.

    do the right thing

  49. #49
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    htjedoh reći u jednom razredu, ne paru.

  50. #50
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da niste trebali traziti da bude na satovima i slusa, a da nije upisana.
    Radi toga je u biti i nastao problem.

    Ja sam izriciti naglasila da ne zelim niti slucajno da cura bude na satu vjeronauka i da neka se izvole organizirati gdje ce biti ona i jos 2 cure. Mislim, da sam htjela da slusa vjeronauk, onda bi je i upisala. Po meni, bit i je u tome sto ne zelim da slusa vjeronauk, pa mi nije onda jasno sta ima traziti na satovima, ako nije upisana.
    Tak smo i mi napravili! Tj. I. je samo jedan jedini puta bio na vjeronauku ostao bez da smo mi znali, iz vlastite radoznalosti, pa nam je poslije prepričao anegdotu sa sata, a ide otprilike ovako: kad je vjeroučiteljica djeci objašnjavala postanak svijeta javila se Nina i pitala je kad je Bog stvorio dinosaure; prije ili poslije čovjeka? Tu vjeroučiteljica nije znala odgovora, pa je tu istu Ninu ostavila za kaznu da stoji cijeli sat jer je kao ometala nastavu! E tu je meni, kao vjernici, bilo fakat dosta!¨Od onda je sjedio u knjižnici ili ispred učionice i čitao si nešto...

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •