Pokazuje rezultate 1 do 39 od 39

Tema: novac, stednja, dzeparac...

  1. #1
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno novac, stednja, dzeparac...

    kakav je odnos prema novcu vase djece? kada je vrijeme da dijete pocme dobivati dzeparac i cemu on ustvari sluzi?

    ege stedi u kasicu-kucicu (kad nije prasica), uglavnom sto dobije od familije, sam zaraduje kad nosi plasticne boce u ducan pa dobje 5kn... dzeparac nema, vrijednost novca ne dozivljava. zna da su "lisnati" vrijedniji od kovanica, ali njemu je potpuno svejedno da li zaradenih 5kn baci u kutiju s igrackama, ostavi negdje usput na stolicu ili ipak ubaci u kasicu.

    ne ocekujem od njega, da sa svojih 6 god zna sta je puno ili malo novaca, ali bi voljela da shvati da se s novcem ne moze pobacivati.

    sad krece vrijeme koje cemo provoditi u parku, pa ce svakodnevno htjeti i sladoled i sok i strip i .....pa razmisljam da uvedemo dzeparac (mozda na dnevnoj bazi, npr 5 kn) pa da svaki dan uzme nesto od onoga sto zeli...

    hm...ili ipak brijem previse...ajde, smijete me popljuvati

  2. #2
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ida kuzi da novac vrijedi i treba. al ne konta kolicinu novca.

    za razliku od egea, ona ipak radije novcice spremi ili u kasicu prasicu ili u svoj novcanik. pa onda novcanik gubi po kuci i ne zna gdje ga je ostavila

    jednom je nesto razbila, bilo joj svejedno, ono, bas kao - sta me briga za tudju stvar, tad smo otvorili kasicu i izvadili novac da kupimo novo.

    mislim da je tvoja ideja ok. kad ima odredjenu kolicinu na raspolaganju, kad vidi sto s njom moze i koliko malo treba da se potrosi, a opet treba deset boca skupit za to - lakse ce pojmit vrijednost istog.

  3. #3
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    oooo, ivar i novac, njemu ko u crticu mos vidjet onaj znak za dolar u oba oka cim netko izvadi novcanik.
    zna zbrajati cijene u trgovini do u lipu, zna koliko ce teta vratiti kad ja platim (mrzi kartice jer ga lisavaju tog uzitka), zna koliko sto kosta i kad nesto zeli nece reci - ja bi ninja kornjacu nego ja bi 79,99 kuna.
    uziva u skupljanju novca, ima kasicu prasicu ali samo za sitnise, za papirnato ima novcanik (nije svakodnevni deparac nego kad nesto uleti od rodbine, svojte, nas) i od toga kad se skupi neka kolicina kupi igracku, knjigu.
    skuplja i strane novce, kad negdje netko putuje i pita ga sto da mu donese, kaze - kovanica i papirnatih (nedavno susjeda donijela iz egipta, te su mu najdraze). izvadi ih iz kutije i poslozi po stolu, pegla dlanovima a ja se tada preispitujem - pa gdje smo pogrijesili

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    mi smo isto skužili da je to trošenje otišlo malo predaleko...ono tipa u ducanu-on samo trpa u košaru i onda na blagajni skužim da je natrpao slatkiša za x kn... sad smo ograničili na tri slatkiša po velikom šopingu (znači ne svaki put kad odemo u ducan). i učimo ga da gleda cijene...sad već kuži da su žvake jeftinije od napolitanki, da je sok skuplji od bombona, da je bolje da si kupi manje pakiranje čipsa i još neku sitnicu umjesto velikog pakiranja koje tak i tak ne pojede....
    ima svoju kasicu u koju stavlja lovu koju dobiva od familije...i to se povremeno broji...
    ono što me smeta je da ne cijeni vrijednost novca kad ga treba trošiti-npr. nema živaca štediti ciljano nego si uzme novce, ode u turbo limac i kupi si bilo kaj za kaj ima dovoljno-tek tolko da nekaj kupi. nema kod njega ono ajde strpit ću se da uštedim još 20 kn pa da si kupim baš ono kaj si jako želim...nego odmah troši! zato smo se dogovorili sad da mu više uopće ništa ne kupujemo sami nego si za sve mora uštediti sam ili zaraditi s bocama (to mu je strašno odbojno-ne znam zašto :?). nadam se da će tako više početi paziti na stvari i više ih čuvati...jer do sad je bilo slucajeva da odnese neku stvar u školu, potrga je ili izgubi i uopće se ne uzrujava zbog toga...ne očekujem ja sad da on bude u depri tjedan dana, ali mislim da je već dovoljno velik da pocne shvacati da netko mora x sati provesti na poslu da bi zaradio 100kn, a koje je on u stanju potrošiti za 5min.
    za školu dobiva đeparac od 2kn, ali smo isto uveli da ih mora "zaraditi" tako da pospremi svoj stol i odjeću koju skine. e, sad to je opet pitanje za sebe...te 2kn su mu za slanac i cedevitu u i žao mi je da mu to ne dam ako ne izvrši dogovoreno jer onda će, u slučaju da mu ručak nije fini, biti gladan do pola 5.... :/ s druge strane, desilo se da je par dana štedio dok nije imao 6 ili 8 kn i onda si je na automatu za slatkiše (kaj to uopće radi u školi?) kupio bombone pa ih je dilao za sličice po školi...onda nas je učiteljica napala da kolki mi to njemu đeparac dajemo kad si on može kupovati bombone...tak da je sve to :/ :/

  5. #5
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    e, anki, vidim da su nam klinci slicni.

    stvar je u tome da on nema neku stvar (kao ivar) koju zarko zeli pa da za nju stedi... on isto kupi iz objesti, strip mikimaus koji kosta previse jer je u njemu najjadnija plasticna igrackica. strip ne pogleda, igracka se strga pri prvoj upotrebi, a potrosio x kuna koje je stedio npr 2 tjedna.

    sad ga ja nagovaram da si kupi cd player za sobu. tako si ga strasno zeli da svaki put kad dodemo na tu temu pita, za sta si ono rekla da stedim?

    mislim da je sve to jer ima previse svega.... a opet mi zao da mora trositi svoje novce za npr kino i slicne stvari.

    ustvari, on jedino sta je samoinicijativno izjavio je da kad napuni kasicu ce sve novce dati meni :/

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    Citiraj egemama prvotno napisa
    e, anki, vidim da su nam klinci slicni.

    stvar je u tome da on nema neku stvar (kao ivar) koju zarko zeli pa da za nju stedi... on isto kupi iz objesti, strip mikimaus koji kosta previse jer je u njemu najjadnija plasticna igrackica. strip ne pogleda, igracka se strga pri prvoj upotrebi, a potrosio x kuna koje je stedio npr 2 tjedna.

    ovo je ko da si opisala mog malog! isto, isto!

    mislim da je sve to jer ima previse svega....

    da, sami smo krivi jer im udovoljavamo kad treba i kad ne treba . a tu su i dede i bake....moj tata je inače hoštapler, pa da vidiš s kojim spikama mali dođe od njega :shock: rekla sam mu da ću mu zabraniti da viđa unuka ako bu ga učio takvim glupostima, a njemu je to sad još zabavnije

    ustvari, on jedino sta je samoinicijativno izjavio je da kad napuni kasicu ce sve novce dati meni :/
    e tu se već razlikuju . ali mi se nekad poslužimo sami ...neki dan sam ulovila MM-ko lisica u kokošinjcu-bunari po kasici

  7. #7
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    mi jos ne spadamo u ovu skupinu ali uskoro cemo i to...
    ono sto mene zanima je od čega vaši klinci štede? Mislim, B je totalno antitalenat za štednju i uopće ne može usvojiti taj pojam, a ja mu ga nikako približiti. Novce sa strane ne dobija , dakle preostaje da muj a kazem: nemoj kupiti sladoled pa ćeš tako uštediti novce za nešto (što , opet si kupi sladoled'). Naravno, još je premaleni za redovni džeparac.

    Ne znam da li ste skužile što vas hoću pitati ali ste sigurno skužila da mu niti mama ne zna štedjeti

  8. #8
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    e, bubice, mozda je to point - pa ni egeova mama ne zna stedjeti

    ege, kao sto rekoh nosi PETboce u ducan, ponekad mu da tata/baka/deda, donese zubic-vila, ja sam mu znala dati koju kunu ako mi pomogne...

  9. #9
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ivar dobije sa strane, a i vec sam pisala kako je pristao na cijelo ljeto bez igracaka/sitnica kako bi dobio darth vader masku.
    sad se lako s njim dogovorit, ali prije je bilo ovako kako vi pisete, miki maus casopisi, igracke koje pucaju isti dan..

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    L. pere pločice bakama kad se kupa kod njih...ali već je došlo do afere jer mu je jedna baka dala više od druge...

  11. #11
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno



    problem je s tim miki maus casopisom što je B otkrio da su mu super (sadržajem). Ima brdo poštapalica tipa: "Svetog mu sveca..." ili "Majčice moja mila..." tako da mu ih stalno moram čitati, on napeto čeka tu, jednu jedinu rečenicu i umire od smijeha....

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    oooo, ivar i novac, njemu ko u crticu mos vidjet onaj znak za dolar u oba oka cim netko izvadi novcanik.
    zna zbrajati cijene u trgovini do u lipu, zna koliko ce teta vratiti kad ja platim (mrzi kartice jer ga lisavaju tog uzitka), zna koliko sto kosta i kad nesto zeli nece reci - ja bi ninja kornjacu nego ja bi 79,99 kuna.
    uziva u skupljanju novca, ima kasicu prasicu ali samo za sitnise, za papirnato ima novcanik (nije svakodnevni deparac nego kad nesto uleti od rodbine, svojte, nas) i od toga kad se skupi neka kolicina kupi igracku, knjigu.
    skuplja i strane novce, kad negdje netko putuje i pita ga sto da mu donese, kaze - kovanica i papirnatih (nedavno susjeda donijela iz egipta, te su mu najdraze). izvadi ih iz kutije i poslozi po stolu, pegla dlanovima a ja se tada preispitujem - pa gdje smo pogrijesili

    to moraju biti geni.


    kod nas nema đeparca.novac koji dobe skupljaju u kasicu,a troše ljeti na moru na lunapark,štandove s igračkama,mamu i tatu izvedu na pizzu

    igračke i časopise kupujemo po dogovoru.

  13. #13
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    e egemama, bas sam se spremala otvoriti ovu temu, doduse na 3-6. (a cura ce u ozujku imati 6 :shock: ). valjda sam podsvjesno sokirana sto tako brzo raste.

    no sve u svemu, mi smo joj mislili poceti, od jeseni kada krene u skolu, davati tjedni deparac. koliko vi dajete? kako uopce formirate te price o novcu i slicno? s koliko godine ste uopce poceli sa deparcom?

  14. #14
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    S. od nedavno ima 5 kuna koji mu moraju potrajati 2 dana (za skolu)
    u stvari mu ne treba niti jedna, jer ima rucak u skoli, sok si nosi od doma kad zeli, kupim mu Cao-cao ili torticu da ima u torbi .... ali veci je gust kupiti nekakvu gumenu budalastinu na kiosku za kunu i pol (koliko stvarno vrijedi lizaljka koju prodaju za 1,5 kn :? )...

    za boce koje nosimo u ducan smo se dogovorili da je njegova zarada (joj veselja :D , stalno zbraja lipice...)

    sto se tice stednje .... novce koje dobiju (bake, deda, rodjendani isl...) stavljamo na Hypo limach stednju (svaki ima svoju), tu skuplja bodove i svako malo si mogu izabrati neki poklon u banci.

    kad si nesto jako zeli, onda se dogovorimo da cu kupiti, ali novce uzimam od Hypacha

    ustvari, on jedino sta je samoinicijativno izjavio je da kad napuni kasicu ce sve novce dati meni
    meni je tako slatko, kad mi kukamo kako nemamo love za nesto, ili da moramo jos stediti, onda se on ponudi da mozemo uzeti sa njegove stednje

    koncept kasice prasice smo napustili, jer se pokazalo previse lako istresati novcice i uzeti si kad treba npr. za vodeni slatkac

  15. #15
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    5 kuna. hm, moram to preracunati u eure.

    mi imamo za nju jedan od onih investicijskih fondova na sljedecih 20 godina, pa kad bude punoljetna ili poslije da ima neki startni kapital.
    ali to nije princip klasicne stednje i ne smijes skidati novac (mislim, smijes, ali gubis kamate), ali to je za dijete ionako apstraktno.

    mozda bi stvarno trebali otvoriti i nekakvu stednju za klince koju bi ona sama organizirala i vodila???

    vodite vi nekakve razgovore o novcu, investiranju i slicno? i od koliko godina?

    mi ponekad igramo monopoli i ina cisto pristojno zbraja i oduzima, ali investiranje
    " mama, necu kupiti ovu parceleu, boja mi se ne svida" :shock:

  16. #16
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno Re: novac, stednja, dzeparac...

    Citiraj egemama prvotno napisa
    kakav je odnos prema novcu vase djece?
    onakav kakav je i naš (roditeljski) .


    ja sam već negdje o tome pisala: od prvog razreda (6 godina) - dnevno plaćena užina i ručak u školi, u torbi slatkiš "za rezervu" - i 2 kune.

    svaki dan se PROVJERAVALO da li su te 2 kune potrošene - pa se dodalo kad je trebalo. negdje u 3. ili 4. razredu - to se povisilo na 3 kune (po istom sistemu).

    STROGO JE ZABRANJENO bunariti po dječjim kasicama (anki - pec,pec!!! ). u dječju kasicu se može ući po sistemu: molim te posudi mi xx novaca, jer ih sada nemam. vratit ću ti do yy dana. i to se poštuje.

    osnovni princip je da se novac troši za potrebne i korisne stvari, a da si SVATKO može ponekad za veselje kupiti neku glupost .

    da li kada u dućanu prokomentirate: ovo mi ne treba, ali mi se sviđa - a možda će mi jednom poslužiti... ??? vaše dijete to JAKO dobro čuje. i radi po istom principu. kupujete li velika pakiranja nečega SAMO zato što im je cijena niska??? računate li koliko vremena vam treba da to potrošite??

    s koliko novaca kreditirate trgovačke lance???

    itd... mislim da bi se na ovom topiku trebalo više pričati o potrošačkim navikama roditelja (a ne djece ).

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    nisam ja! MM je bunario! vidla sam ga! časna rijec!

    a o provjeri potrošenih novaca... pa ovaj moj ko da je u staračkom domu, a ne u školi-on se ničega ne sjieća; ni kaj je jel, ni koje predmete je imal, ni kaj je bilo u školi, ni dal je potrošil novce ili ne... :?
    od doma mu niš ne šaljemo jer ne želi; probala sam par puta pa bi onda u petak, kad donese torbu doma, našla hrane od ponedjeljka, utorka...i to u svim agregatnim stanjima (zgnječeno obavezno)

  18. #18
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj anki prvotno napisa
    nisam ja! MM je bunario! vidla sam ga! časna rijec!

  19. #19
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Od svibnja Vedran dobiva po 20 kuna tjedno (subotom ujutro) i 100 kuna mjesecno (1. u mejsecu) - tako je raspodijeljeno da ne bi sve odmah spiskao.
    S tim novcem raspolaze u potpunosti, jedino ej ogranicenje da ne smije kupovati igracke tipa oruzje (tenkovi, puske itd), sve drugo moze: slatkise, knjige, igracke ...
    Naravno, u pocetku je sve htio spiskati isti dan (i sad se to dogadja cesce), no pocinje prevladavati razum jer vidi da novac zaista redovno dobiva. Tu i tamo je cak pozelio netso ustedjeti za vece igracke.

    Nema posudjivanja novca unaprijed i tu smo cvrsti. Bake i djed tu i tamo gurnu koju kovanicu u saku i to toleriramo, no vece sume novca koje dobiej npr. za rodjendan mi uzmemo (ne svidja nam se to poklanjanje novca ...).
    Kad svi idemo van ili smo an izletu tad mi placamo sladoled i slicno, a naravno da i mi kupimo nekad neku igracku i knjige, no tad je to potpuno po nasem izboru.

    Mislim da je taj uvod u baratanje novcem vec dobro savladao, dobro racuna cijene, ima generalni odnos o vrijednostima robe, mislim da nam je ovo bio dobar potez.

  20. #20
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    tatek, tvoj vedran onda ima veći džeparac od moje kćeri... :?

  21. #21
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    tatek, tvoj vedran onda ima veći džeparac od moje kćeri... :?
    ... ali zato manje trosimo na njega od 80% djece iz vrticke grupe.
    Svaki dan ljudi klincima kupuju sokice, slatkise, sladolede, ovo i ono, a Vedran si to sve sam kupuje (osim stvari tipa peciva, voce i kao sto spomenuh povremenog sladoleda ili kestena ili kolaca kad se prosecemo gradom - 1-2 puta mjesecno).
    Ovako je on dosta samostalan po tom pitanju i to se svidja i njemu i nama.

  22. #22
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Moj M. je po tom pitanju isti Ivar. Rođeni novčar i bankar. Skuplja u svom novčaniku, zbraja, voli šuštanje novca, a troši s velikom rezervom. Od nas još ne dobiva džeparac, ali dobije ponekad neku svoticu, dobije od baka i djedova i skupi od prodaje boca u dućanu. Sad ima negdje 350 kuna u papiru. Skuplja sitniš i onda nosimo zamijeniti za šušku. Ima i dječji račun u Pčelici i na njemu položenih oko 100 kn. Mislim, on stvarno voli novac. Neki dan je slikao vodenim bojama sliku apstraktnog sadržaja. Na moj upit što slika prikazuje odgovorio je: Moj najveći san. Lova pada s neba. Žute mrlje su bile zlatnici koji padaju s neba, zeleni pravokutnici papirnate novčanice, velike žute mrlje na dnu brda zlatnika, a smeđe mrlje zavezane vreće novca. I još trezor. Kak' se zove onaj ujak Paje Patka, ujak Tvrdica? Živi moj M.

  23. #23
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Moj M. je po tom pitanju isti Ivar. Rođeni novčar i bankar. Skuplja u svom novčaniku, zbraja, voli šuštanje novca, a troši s velikom rezervom. Od nas još ne dobiva džeparac, ali dobije ponekad neku svoticu, dobije od baka i djedova i skupi od prodaje boca u dućanu. Sad ima negdje 350 kuna u papiru. Skuplja sitniš i onda nosimo zamijeniti za šušku. Ima i dječji račun u Pčelici i na njemu položenih oko 100 kn. Mislim, on stvarno voli novac. Neki dan je slikao vodenim bojama sliku apstraktnog sadržaja. Na moj upit što slika prikazuje odgovorio je: Moj najveći san. Lova pada s neba. Žute mrlje su bile zlatnici koji padaju s neba, zeleni pravokutnici papirnate novčanice, velike žute mrlje na dnu brda zlatnika, a smeđe mrlje zavezane vreće novca. I još trezor. Kak' se zove onaj ujak Paje Patka, ujak Tvrdica? Živi moj M.
    Da li je po tome na tebe ili TM-a? Ili nema uzor tog tipa u obitelji?

    Mi jos nismo otkrili tko je Vedranu uzor u novcanim pitanjima. I MZ i ja smo podosta stedljivi ljudi, ali nam nije tesko dati novac ako nadjemo "pravu stvar", nesto sto nam se zaista svidja (bila to knjiga, odjeca, CD ...), naravno u granicama nasih srednjestaleskih mogucnosti.A Vedran je pravi potrosac, ne uziva toliko u brojanju novca, vec u kupovanju.

    Znaci, M. ce biti bankar kad bude veliki, a Vedran ce doci kod njega dizati kredite.

  24. #24
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    F. je od Djeda Mraza zaželio zlatnike. I to ne slatkiše neg prave.
    On još ne kuži novce, ali se voli njima igrati. U mojoj familiji smo svi dosta putovali i moj tata je uveo običaj da se kovanice preostale s putovanja stavljaju u jednu kutiju i onda ak se ponovne ide u tu zemllju uvijek imaš dovoljnu količinu novca za prvu frku zvanu kava, sok ili eventualno sendvič.
    Dosta tih zgodnih kovanica još imamo doma (dal se sjećate onog velikog dolara i nešto manje polovice dolara) - taj mu je najdraži.

    U dućanu imamo isto razgovore tipa skupo/jeftino ali to mu nije skroz jasno odnosno uzme zdravo za gotovo kako mi kažemo. Nekad me prodavači u duićanu isto čudno gledaju ali i ja spadam u štedljive.

  25. #25
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    F. je od Djeda Mraza zaželio zlatnike. I to ne slatkiše neg prave.
    On još ne kuži novce, ali se voli njima igrati. U mojoj familiji smo svi dosta putovali i moj tata je uveo običaj da se kovanice preostale s putovanja stavljaju u jednu kutiju i onda ak se ponovne ide u tu zemllju uvijek imaš dovoljnu količinu novca za prvu frku zvanu kava, sok ili eventualno sendvič.
    Dosta tih zgodnih kovanica još imamo doma (dal se sjećate onog velikog dolara i nešto manje polovice dolara) - taj mu je najdraži.
    O da, imamo mi doma i dosta YU dinara, HR dinara, starih predEUR valuta ali i egzotike kao honkonski dolari (sa rupom u sredini!), pataca iz MAcaua i slicnoga ... prevrnemo i mi to tu i tamo.

    Nego, za male bankare, lani smo u NAgykanizsi kupili za bagatelu (tipa 2-3 kune) set novcanica za osnovnu skolu: 30-tak fiktivnih novcanica raznih nominacija te kolekciju sitnisa (od kartona). Ako tko ide u Madzarsku, nek potrazi u ducanima tipa Tesco i slicnima.

  26. #26
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Imamo i mi kovanica s rupom (e sada ne znam Danska ili Argentina ili nešto treće)

    U onim dječjim blagajnama isto budu papirnati i plastični novci.

  27. #27
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    Imamo i mi kovanica s rupom (e sada ne znam Danska ili Argentina ili nešto treće)
    Danska, imamo i njih nekoliko.

  28. #28
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Da li je po tome na tebe ili TM-a? Ili nema uzor tog tipa u obitelji?


    Znaci, M. ce biti bankar kad bude veliki, a Vedran ce doci kod njega dizati kredite.
    Mislim da nema takav uzor. Ako ima, onda je to MM, ja sigurno ne. Kao mlađa, mogu reći da sam bila rastrošna. Kod mene se novac nije zagrijavao. Sad isto mogu potrošiti lovu kad mi se nešto baš sviđa, ali ne kao prije. Primjerice, kupovanje odjeće istinski ne podnosim. MM je štedljiviji, ali ni on ne žali lovu za nešto do čega mu je stalo - fina klopa, fino vino i slično. Svakako, škrtice nismo, a M. je. Meni je njegov odnos prema novcu na neki način smiješan, pomalo mi se i sviđa što voli zaštedjeti, možda baš zato što ja nisam bila takva. Mnogo manje mi se sviđa što inače baš ne zna dijeliti. To mu je baš mana. Dok ja postignem da on udijeli nešto nekom djetetu, dobijem mlade. Evo, baš sam se jučer s njim dogovorila da će izabrati neku igračku s kojom se ne igra, za poklon siromašnoj djeci. To smatram velikim postignućem.

    A ovo što kažeš za kredite , ne znam, MM bi volio da bude tako. Jednom je rekao da ćemo mi biti sretni kad on bude odrastao, jer će nam dati sve kredite koje želimo. Ali, neke stvari ipak voli mnogo više od novca. Zanimanja koja su mi do sada mogla pasti napamet za njega, osim bankara, su veterinar, glazbenik i svećenik.

  29. #29
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    A ovo što kažeš za kredite , ne znam, MM bi volio da bude tako. Jednom je rekao da ćemo mi biti sretni kad on bude odrastao, jer će nam dati sve kredite koje želimo. Ali, neke stvari ipak voli mnogo više od novca. Zanimanja koja su mi do sada mogla pasti napamet za njega, osim bankara, su veterinar, glazbenik i svećenik.
    Vidis, nikad jos nisam na taj nacin razmisljao o Vedranu. :?
    Ja ga mozda vidim kao znanstvenika. Ili umjetnika likovno/grafickog tipa.
    A u PC_M-u su mu prorekli svijetlu marketinsku buducnost jer po njima ima dar da dobro obrazlozi bilo kakvu akciju, odluku itd i da pri tome u to uvjeri publiku (manager? )

  30. #30
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Evo, baš sam se jučer s njim dogovorila da će izabrati neku igračku s kojom se ne igra, za poklon siromašnoj djeci. To smatram velikim postignućem.
    mi ovo jos nismo postigli. B nema problema sa dijeljenjem, bez problema da prijateljima svoje igracke, pa cak "i zauvijek", dijeli slatkise, da drugoj djeci da se igraju s njegovim ali na ovakvu apstraktnu podjelu ne pristaje, nikako. Pristaje cak da kupimo nesto novo za siromasnu djecu ali svoje, pa makar se time neigrao godinama, ne da :shock:

  31. #31
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    E vidiš, mi smo gomilu F. igračaka izdjelili - nešto frendovima s manjim dečkićima a nešto u vrtić ali u sestrinu grupu. I on to bez frke da, iako do nedavno su mu bile jako drage.

  32. #32
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    S. dobije 20 kuna u ponedjeljak i ima do kraja tjedna (tj. to je sve za taj tjedan). u subotu me zicao da mu dam unaprijed, dobio je taj dan ranije 10 kn od bake i kupio za sve to YuGiOh karte ne smeta mu sto ce cijeli tjedan biti bez novcica...
    meni smeta da kupuje te gluposti (za mene gluposti, za njega jaaako vazno u igri, razmjeni sa drugim klincima...) ali ne zelim mu ogranicavati sto ce kupovati za svoje novce
    pokusam sugerirati da sto manje uzima gumene bombone, raznorazne zmije i ljigavce koji se jedu ili ne jedu itd...
    znam da si kupi sokic u skoli, slanac ...

  33. #33
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    A ovo što kažeš za kredite , ne znam, MM bi volio da bude tako. Jednom je rekao da ćemo mi biti sretni kad on bude odrastao, jer će nam dati sve kredite koje želimo. Ali, neke stvari ipak voli mnogo više od novca. Zanimanja koja su mi do sada mogla pasti napamet za njega, osim bankara, su veterinar, glazbenik i svećenik.
    Vidis, nikad jos nisam na taj nacin razmisljao o Vedranu. :?
    Ja ga mozda vidim kao znanstvenika. Ili umjetnika likovno/grafickog tipa.
    A u PC_M-u su mu prorekli svijetlu marketinsku buducnost jer po njima ima dar da dobro obrazlozi bilo kakvu akciju, odluku itd i da pri tome u to uvjeri publiku (manager? )
    Tatek, ma ne planiram ja njemu zanimanje, ali to su neki vrlo izraženi interesi koji bi možda mogli završiti nekim životnim izborom, ali daleko je još od toga i mnogo toga novoga će naučiti. Zaboravila sam reći i matematičar, jer je opsjednut brojevima i matematičkim operacijama.

  34. #34
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Citiraj sorciere prvotno napisa
    tatek, tvoj vedran onda ima veći džeparac od moje kćeri... :?
    ... ali zato manje trosimo na njega od 80% djece iz vrticke grupe.
    Svaki dan ljudi klincima kupuju sokice, slatkise, sladolede, ovo i ono, a Vedran si to sve sam kupuje (osim stvari tipa peciva, voce i kao sto spomenuh povremenog sladoleda ili kestena ili kolaca kad se prosecemo gradom - 1-2 puta mjesecno).
    Ovako je on dosta samostalan po tom pitanju i to se svidja i njemu i nama.
    pa i kikica si sama kupuje. :/

  35. #35
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Zdenka: ne, nisam mislio da mu biras zanimanje ... ja sam se zacudio u "pozitivnom" smislu, takvom dubljem razmisljanju o njegovim sklonostima.
    Sorcie: mozda sam se krivo izrazio - Vedran si sam kupuje, a ja pomalo nestajem iz uloge kupca stvari za njega ... (MRZIO sam kad su mi starci kupovali odjecu dok sam imao vec 13-14 godina - Vedran ce si u toj dobi sigurno sam kupovati odjecu). Trosak je isti (odnosno, valjda cak manji) nego da uglavnom ja kupujem,a on zvoca.

    Nego, ekipa, bas sam odvezao femili doma i vratio se na posao, a na odlasku kuci smo svratili na trznicu JArun i kupili Zrinki zimske cipele, a Vedran si je "u prolazu" kupio u ducanu sa igrackama na katu komplet EUR-a (papirnate novcanice + kovanice), naravno "fake", za igru. Sve to kosta 12 kn i solidne je kvalitete (osim sto je neki debilni ambalazer novcanice slijepio selotejpom pa se pri odvajanju novcanice pomalo trgaju).
    Eto, zgodna igracka za nase male bankare i potrosace ...

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa
    S. dobije 20 kuna u ponedjeljak i ima do kraja tjedna (tj. to je sve za taj tjedan). u subotu me zicao da mu dam unaprijed, dobio je taj dan ranije 10 kn od bake i kupio za sve to YuGiOh karte ne smeta mu sto ce cijeli tjedan biti bez novcica...
    meni smeta da kupuje te gluposti (za mene gluposti, za njega jaaako vazno u igri, razmjeni sa drugim klincima...) ali ne zelim mu ogranicavati sto ce kupovati za svoje novce
    ...
    te karte me uništavaju! :shock: ovaj moj bi sve potrošio samo da si pojača deck! i sad mu je najgore kaj mu mi ne damo da ih kupuje u ducanu (gdje paket košta od 30-100 i nešto kn) nego na placu gdje je paket 5-20kn.ali te kao nisu originalke moš si mislit.... a s druge strane glupo mi je totalno mu zabraniti karte kad ga to stvarno veseli i trenutno mu je to jedina preokupacija.... a to je takva gluuuupost da si vi to nemrete zamisliti!

  37. #37
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Meni su te karte isto bile očajne, ali vidim da je to dečkima glavno. Zapravo bez toga se ne možeš uklopiti u igru, jer se svi s njima igraju. Ja se pokušavam uživjeti u njihov svijet i njihove potrebe, pa mi onda to više ne izgleda blesavo. I uvijek se sjećam sebe kao djeteta, kako sam se osjećala kad mi je nešto bilo važno, a moji roditelji su smatrali da je to bezveze i nevažno.

  38. #38
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa
    S. dobije 20 kuna u ponedjeljak i ima do kraja tjedna
    Ovo P. ne smije vidjeti, njen je tjedni džeparac 15 kn, a starija je ( a pogotovo ne smije vidjeti koliko Vedran iskešira mjesečno), povišicu smo odgodili s obzirom da će uskoro biti manje love a više izdataka...

    Ona uglavnom kupuje naljepnice koje cure lijepe u foto-albume i onda joj to zauzme pola torbe, jer se redovno nosi u školu. Ali je počela nedavno štedjeti, pa kad skupi malo više, kupi si koju figuricu životinja u Škrinjici.

    Inače nismo jako rigidni po pitanju džeparca, ako se zaželi slanca isl. damo joj dodatne kunice, ako nama pofali sitnih, zavirimo u njenu kasicu, a nedavno je na Interliberu potrošila svoj višemjesečni prihod (ali to je dobila dodatne novce, s obzirom da sam na kjnige slaba, nikad ne odbijam kupovinu knjiga, pogotovo što ona jako voli čitati...)

  39. #39
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Meni su te karte isto bile očajne, ali vidim da je to dečkima glavno. Zapravo bez toga se ne možeš uklopiti u igru, jer se svi s njima igraju. Ja se pokušavam uživjeti u njihov svijet i njihove potrebe, pa mi onda to više ne izgleda blesavo. I uvijek se sjećam sebe kao djeteta, kako sam se osjećala kad mi je nešto bilo važno, a moji roditelji su smatrali da je to bezveze i nevažno.
    i ja kad pomislim kako je to bezveze, precijenjenjo, isforsirano reklamama i stvar prestiza tko ima originalke, tko koju "vrijednu" kartu... isl, sjetim se sebe i slicica, salveta, ovog i onog sto smo skupljali... i koliko nam je to znacilo

    proci ce i te karte (iako ova pomama traje vec skoro godinu dana ), budu neke druge stvari dosle na tapet

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •