Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 93

Tema: kucni porod koji je zavrsio u bolnici

  1. #1
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno kucni porod koji je zavrsio u bolnici

    buduci da se spominje kako nema prica s kucnog poroda koji je zavrsio u bolnici, zamolila sam poznanicu koja je prvo dijete planirala roditi kod kuce, ali je na kraju rodila u bolnici, da nam ustupi svoju pricu. pa evo je.



    Sve je počelo u nedjelju oko dva sata popodne, kad mi je, nakon duge šetnje u šumi, pukao vodenjak. Baš smo bili u posjeti kod svekrve kad sam osjetila da mi nešto curka, prvo polagano a onda sve jače. Nismo nikome ništa rekli jer nismo htjeli objašnjavati zašto nećemo u rodilište. Dok smo došli doma već su mi je plodna voda docurila do cipela.

    Trudovi su započeli nakon sat i pol, a ja sam nastavila s dnevnim aktivnostima. Moj dragi i ja smo zajedno skuhali ručak, prošetali psa... Oko 7 navečer došla je nam je doula, a nešto prije ponoći i primalja. Trudovi su bili sve učestaliji i dobro su napredovali. Ja sam cijelo vrijeme pričala isključivo na engleski, a na CDu se vrtila jedna te ista budistička mantra. I tako satima. Ovim putem se ispričavam prisutnim curama ako sam ih previše izdavila s tom mantrom

    Tokom noći je sve nekako stalo na svake 3-4 minute između trudova. Ja sam postajala sve umornija, a kad bih legla i malo odspavala trudovi bi se prorijedili. Zato sam hodala gore-dole po hodniku a tokom svakog truda bih se objesila mom dragom oko vrata, a on mi je masirao donji dio leđa.

    Svaki korak mi je bio težak, bila sam sve umornija i umornija. U zoru smo počeli razgovarati o odlasku u rodilište. Ja nisam htjela, ali kako je vrijeme prolazilo a napretka nije bilo, postalo je sve izglednije da neću moći dovršiti porod kod kuće. Oko podne smo krenuli prema rodlištu, koje je udaljeno samo pet minuta autom. Između dva truda sam dotrčala do auta, i u vožnji dočekala sljedeći.

    U rodilištu izbjegla sam klistir i brijanje kad su vidjeli u kakvom sam stanju. Kasnije sam skužila da nisam čak ni ruke oprala prije ulaska u rađaonu! Pregledao me je jedan doktor koji mi je odmah počeo prigovarati što sam do sada čekala i zašto nisam prije došla u bolnicu. Samo sam šutila i ružno ga gledala. Bila sam otvorena 7 cm, pa mi je rekao da ću uskoro roditi. Ja si ga mislim kako da nema šanse, jer se već 10 sati ništa ne događa. Nakon toga je brigu preuzela primalja. Ona se stvarno jako potrudila, bila je nježna i uviđavna. Nakon još 2 sata, kad je vidjela da ne napredujem, ponudila mi je drip. Ja sam prihvatila, bila sam umorna i bilo mi je dosta svega. Htjela sam epiduralnu, carski, bilo što samo da završimo s tim, no ona je rekla da jaka bol nije medicinska indikacija za carski, a za epiduralnu je ionako bilo prekasno (srećom!).

    Nakon jednog sata na dripu konačno je stiglo vrijeme za tiskanje. Pokušali smo u par navrata, a onda je primalja rekla da neće ići bez epiziotomije, jer mi je međica tvrda i predugačka. U tom trenutku mi je to zvučalo uvjerljivo, i složila sam se. Sa sljedećim tiskanjem beba je konačno izašla van. Mom dragom su ponudili da prereže pupčanu, a on nije htio dok ga nisu uvjerili da je prestala pulsirati. Bebu su oprali, izvagali i izmjerili. Bilo nam je baš teško gledati kako to grubo rade, pitali smo se ne bi li mogli biti malo nježniji. Nakon što su mi donjeli bebu, prošao je sav umor i iscrpljenost. Bila sam presretna! Odmah sam ju stavila sam na cicu a malena je vrlo brzo skužila kako to šljaka. Imala je bistar pogled, bila je mirna i opuštena.

    Iznajmili smo apartman u rodilištu, pa je moj dragi proveo s nama većinu vremena. Čak se i po noći prokrijumčario i prespavao kod nas. Jako mi je puno značilo što smo zajedno proveli te prve dane u njenom životu.

    Bez obzira što porod nije završio kako smo planirali, ostao mi je u lijepom pamćenju. Napravila sam najbolje što sam mogla u tom trenutku, a od početka sam bila svjesna mogućnosti da završimo u rodilištu. Jednoga dana kad budem svojoj djevojčici pričala o njenom porodu, biti će to jedna lijepa priča.

    Ako i moja sljedeća trudnoća bude uredna, definitivno želim ponovno pokušati kućni porod!

  2. #2
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    hm...meni ovo ne izgleda kao priča o pkk koji je dovršen u bolnici, jer izgon nije započeo, nego o tome da se duže čekalo sa odlaskom u bolnicu.

    pkk koji je završio u bolnici po meni treba biti o komplikacijama pkk-a koji je započeo, ali nije dovršen kod kuće, nego u bolnici.

  3. #3
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja mislim da se ova priča ne kvalificira, tražilo se nešto sa žešćim komplikacijama .

  4. #4
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ha, jesam rekla
    (pisala sam kad i deaedi)

  5. #5
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    a ako ih nema?

  6. #6
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    hm...meni ovo ne izgleda kao priča o pkk koji je dovršen u bolnici, jer izgon nije započeo, nego o tome da se duže čekalo sa odlaskom u bolnicu.

    pkk koji je završio u bolnici po meni treba biti o komplikacijama pkk-a koji je započeo, ali nije dovršen kod kuće, nego u bolnici.
    Razlika je jedino u tome što je spisateljica priče htjela roditi doma, ali je zbog neočekivane duljine poroda otišla u bolnicu.
    Većina poroda kreće kod kuće, a kad se trudovi ustale na sve manjoj minutaži, odlazimo u bolnicu.

  7. #7
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    a ako ih nema?
    Da veći broj rađa doma, znalo bi se i za više komplikacija. Pa u prošlosti su žene umirale rađajući kod kuće jer nije bilo rodilišta i brze kirurške ili neke druge pomoći.

  8. #8
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Vecina transfera s kucnih poroda bude zbog duzine, sporosti, nenapredovanja poroda, a ne zbog komplikacija.

  9. #9
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa zapravo se godinama već govori upravo o tome. Kad se radi transfer s kućnog poroda u bolnicu, to nije zato što beba visi napola vani i sekunde su u pitanju, nego zato što je na vrijeme odlučeno da iz nekog razloga treba ići u bolnicu.
    Odkad je porod samo izgon?

  10. #10
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Koja bi bila "prihvatljiva" udaljenost od bolnice, kod planiranja kućnog poroda u sadašnjim uvjetima?

  11. #11
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Nema ih zato što žena nije čekala da do njih dođe...Jednostavno...
    A kakve to komplikacije vi tražite?Žena ih je preduhitrila...

  12. #12
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Odkad je porod samo izgon?
    Kad krene izgon, bojim se da je već prekasno krenuti u bolnicu.

  13. #13
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Anemona, meni je lijecnica rekla, do pol sata. Kad sam gledala statistike nekih istrazivanja (uglavnom britanskih) vecina nekih 98% rodilja je unutar pol sata doslo u rodiliste.

  14. #14
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Da veći broj rađa doma, znalo bi se i za više komplikacija. Pa u prošlosti su žene umirale rađajući kod kuće jer nije bilo rodilišta i brze kirurške ili neke druge pomoći.
    Malo je poroda kod kuće, ali bit će da bi ove cure koje su upućene mogle sve skupa zbrojit bar stotinu. Tu bi se nešto moglo pokazati, bar onako za ilustraciju.
    Bi li to netko htio ili uopće mogao napraviti, nekakvu statistiku? Koliko transfera, koje komplikacije, kakav ishod poroda završenih bilo doma bilo u bolnici? Ako bi žene bile voljne davati te podatke?

  15. #15
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Razlika je jedino u tome što je spisateljica priče htjela roditi doma, ali je zbog neočekivane duljine poroda otišla u bolnicu.
    Većina poroda kreće kod kuće, a kad se trudovi ustale na sve manjoj minutaži, odlazimo u bolnicu.
    laura, slažem se da je kasno kad krene izgon, ali onda ne razumijem ovaj tvoj post. Ti kažeš da ovo uopće nije bio nkakav porod kod kuće, jer je napravljen transfer na vrijeme, ako sam te dobro razumjela. Pa nego kad će, nego na vrijeme? Uočeno je da ne ide, a to je komplikacija, i otišlo se u bolnicu.
    Posljednje uređivanje od vertex : 15.02.2012. at 11:11

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Da, priča je obična priča prvorotke kojoj se porod oduljio i jednostavno nije išlo dalje.
    Ja sam mogla napisati skoro istu s mog prvog poroda, izuzeti uopće namjeru ostajanja kod kuće i mantre, ali tijek i završetak su vrlo slični.

    Bila sam odlučila što je dulje moguće ostati doma, dok trudovi ne budu učestali, redoviti...tako sam živjela, kuhala, peglala, hodala, ležala... od četiri popodne prvog dana do pet ujutro idućeg dana...Oko 6 ujutro smo stigli u rodilište, trudovi su bili na minutu, no ja sam tek od te procedure i hladnoće ostala šokirana pa je mojih 8-9 cm ostalo dalje bez ijednog truda. Potpuna blokada. Onda drip, epiz., lakat na trbuh...

    Ovdje je zastoj nastao već doma, primalja je procijenila da neće ići dalje i da treba u rodilište. Logično.
    No, zašto je doktor bio ljut što nije došla prije, je li plodna voda bila mutna, nekog drugog problema ili samo zato što se ona previše iscrpila?

  17. #17
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    laura, slažem se da je kasno kad krene izgon, ali onda ne razumijem ovaj tvoj post. Ti kažeš da ovo uopće nije bio nkakav porod kod kuće, jer je napravljen transfer na vrijeme, ako sam te dobro razumjela. Pa nego kad će, nego na vrijeme? Uočeno je da ne ide, a to je komplikacija, i otišlo se u bolnicu.
    Mislim da je upravo ovo sto spominje laura zapravo osnova na kojoj lezi nesporazum oko pkk. Ideja pkk nije porod kod kuce pod svaku cijenu.
    AKo je zena planirala i soigurala sve za pkk, ali ne kraju nije islo (porod se otegnuo iz bilo kojih razloga, od psihickih, fizickiv, vanjskih) pa je otisla u rodiliste na vrijeme, to je svejedno planirani pkk.

  18. #18
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nena, mozda doktor smatra da prvorotke trebaju utrcat u rodiliste usporedno s prvim trudom?
    MIslim da nije bilo nikakvih problema osim sto je bilo kasno za klistir i brijanje i da je njegova primjedba otud potekla.

  19. #19
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    nazalost odnosno na srecu, ja ne znam nijedan porod kod kuce s transferom gdje je razlog za transfer bio drugi nego ovaj. porod ne napreduje i polako se odlazi u bolnicu. i tamo rodi x (ili xy) sati kasnije.

  20. #20
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Stvar je samo u interpretaciji.
    Za protagonisticu ove priče ovaj porod je započeo kao kućni i ona ga je tako proživljavala od trenutka pucanja vodenjaka i prvih trudova (nije razmišljala o transferu u bolnicu).

    Kod žene koja ne planira pkk, pucanje vodenjaka i prvi trudovi bi je potakli na razmišljanje o odlasku u bolnicu, nije joj solucija roditi kod kuće. Ako već ima iskustvo rađanja, vjerojatno će voditi računa da ne dođe u bolnicu prerano kako ne bi odmah završila u ležećem položaju.

    Znači, razlika je samo u prvotnoj želji kako želimo da naš porod traje i završi.

  21. #21
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Ja sam također došla na 7-8 cm, s tim da sam planirala, kao i Nena, doći u rodilište ali što kasnije. Trudovi su bili prilično blagi, pojačali su se tek malo prije nego sam krenula, ali ih se ne sjećam kao bolnih - boljelo je tek kasnije. Tako da su meni na vratima rekli - ma nemate vi trudove, ali evo idite na pregled a onda je nastala frka, brzo na stol, nema vremena za klistir.
    Zbilja mi je žao da nisam imala uvjete za pkk ili bar za porod na stolčiću, mislim da bi bilo puno lakše samo da nije bilo tog leđnog položaja.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Nena, mozda doktor smatra da prvorotke trebaju utrcat u rodiliste usporedno s prvim trudom?
    MIslim da nije bilo nikakvih problema osim sto je bilo kasno za klistir i brijanje i da je njegova primjedba otud potekla.
    Ne znam baš, ovisi o doktoru, zato sam i pitala.
    Kad sam se ja pojavila nakon maratonskog prodisavanja trudova doma, doktorica je rekla da sam otvorena 8-9 cm i komentirala "E,kad bi nam bar svi tako dolazili!". Ja sam rekla - Da, na to sam i računala, nema razloga da se predugo gledamo!

    No, očito nisam djelovala ni umorno ni iscrpljeno, nisam se tako ni osjećala, pa je uslijedio klistir,
    no, avaj, ostavila me tako na tom stolu s onom cijevi za klizmu i otvorenim prozorom i propuhom u studenome, smrzla sam se očajno i mislim da je to također odigralo ulogu u daljnjem zastoju dotad urednog tijeka poroda.

    Kod ove cure mora da je bilo ipak nešto gore stanje.

  23. #23
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nena, ni ja ni ti ne znamo kakvo je stanje bilo.

  24. #24
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Stvar je samo u interpretaciji.
    Pa i nije baš. Stvar je u tome da bi ova žena porod, da se nije pretjerano otegao te joj je primalja savjetovala odlazak u bolnicu, dovršila kod kuće. Meni je to je jasna razlika, ali ako se ne slažeš, ne moramo i dalje drviti po tome.
    Uglavnom, ja sam ovako i shvatila transfere kod kućnih poroda. Da se ne događaju (osim u tragičnim iznimkama, kojih sigurno ima) pod hitnjom i prijetećom tragedijom, nego evo ovako, jer je na vrijeme uočeno da je potrebno ili se želi otići u bolnicu.

  25. #25
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Anemona, meni je lijecnica rekla, do pol sata. Kad sam gledala statistike nekih istrazivanja (uglavnom britanskih) vecina nekih 98% rodilja je unutar pol sata doslo u rodiliste.
    Hvala. Zvuči prihvatljivo. Meni je najbliža bolnica na cca 15 minuta, ako nije spuštena rampa za vlak. Max 20 minuta sa svim preprekama.
    To ja kalkuliram u svojoj glavi, mada nema šanse da se ikad odlučim na porod kod kuće, ali ajde ako mi se dogodi "zadesni".

  26. #26
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Uglavnom, ja sam ovako i shvatila transfere kod kućnih poroda. Da se ne događaju (osim u tragičnim iznimkama, kojih sigurno ima) pod hitnjom i prijetećom tragedijom, nego evo ovako, jer je na vrijeme uočeno da je potrebno ili se želi otići u bolnicu.
    možda se traži tragična iznimka :/

    Anemona, baš se pitam što će tebi taj podatak

  27. #27
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    možda se traži tragična iznimka :/

    Anemona, baš se pitam što će tebi taj podatak
    Možda te iznenadim pomikaki.

  28. #28
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Možda te iznenadim pomikaki.
    samo naprijed sigurna sam da bi se ti jako kvalitetno pripremila

  29. #29
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    možda se traži tragična iznimka :/
    kakva je to priča kad ne sadrži near-death experience i bar jedno trajno oštećenje kojim bi se dokazalo da je kućni porod opasna rabota namijenjena egzibicionisticama koje misle samo na svoje orgazme.

    ovo je tako dosadno, ispada... skoro pa obični porod.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa Vidi poruku
    kakva je to priča kad ne sadrži near-death experience i bar jedno trajno oštećenje kojim bi se dokazalo da je kućni porod opasna rabota namijenjena egzibicionisticama koje misle samo na svoje orgazme.

    ovo je tako dosadno, ispada... skoro pa obični porod.
    Pa naravno.

    Neka se tamo na Info o kućnima napišu moguće komplikacije za nužni transfer. Slične su kao i kod poroda u rodilištu. Ja se mogu sjetiti slijedećeg:

    -Zastoj trudova, zastoj otvaranja. Ako se doma ne riješi kadom, hodanjem itd., ako predugo traje, ide se u rodilište, ide drip, klasika, ili carski, kako se već procijeni. To je predosadno i uobičajeno.

    -Kod izgona može biti kriva rotacija djeteta koje zastane već kod cerviksa pa zbog nosića okrenutog naprijed,a ne otraga, ne ide van.To babica može prepoznati jer je rodilja tada već posve otvorena, a ne nailazi nagon za tiskanjem niti izgon. Primalja može okrenuti dijete. Ako ne zna ili ne uspije, idu u rodilište. Meni to u rodilištu nisu znali/htjeli prepoznati nego su me mučili sa sve jačim dozama dripa nakon potpunog otvaranja cerviksa još puna četiri sata (mogla sam zaraditi rupturu maternice, a dijete...) Tek je doc. iz starije službe znao to dijete zarotirati i onda se odmah rodilo. Čitam da to iskusne babice naprave bez po frke, ali u rodilišti bez doca očito nemaju autonomiju ni za djelovanje ni odlučivanje. Ali, eto , i to je trajalo satima u rodilištu zbog nemara i neznanja, nije bilo hitne intervencije da se ne stigne.

    - Šta još? Zadak? Primalje znaju postupak rotacije i rađanja djeteta na zadak, ako se dogodi iznenađenje. No, bolje da ga nema i da se zadak rađa u rodilištu. No, svejedno znaju.

    - Ne izlazi posteljica. Navode se primjeri da za to ima vremena ako žena doji, nema veliko krvarenje i sve je ok s njom i djetetom. Ako predugo ne ide, ako ima krvarenja, sve se to vidi, ide se u bolnicu.
    - Zaostali dio posteljice. U bolnici se radi kiretaža. Iskusna babica zna procijeniti je li to zabrinjavajuće, hoće li samo izaći komadić naknadno ili treba u bolnicu.
    - Krvarenje nakon poroda. Babica ima sa sobom i drip, isti kao i u rodilištu, za slučaj zasutavljanja većeg krvarenja. I u rodilištu su upravo one te koje su zadužene gledati ženu kako izgleda, krvari li previše, slabi li joj puls ili nešto, one su u svim onim novinsim kritičnim slučajevima upozorile doktore da nešto s rodiljom nije u redu. Za to su školovane. Isto to vide i kod poroda doma i šalju u bolnicu ako nešto nije Ok.

    - Za odmotavanje pupčane vrpce isto su osposobljene. To one uvijek rade. Za čišćenje djetetovih dišnih puteva također. Kisik imaju sa sobom. Reanimaciju znaju.

    - Prve probleme kod djeteta će prepoznati, za to su također školovane.

    - Nastavite niz, ja se ne mogu više sjetiti, osim rupture maternice, koja je očaj, ja bih se bojala da sam prije imala carski, ali one kojih se to izravno tiče, našle su niz podataka i slučajeva iz prakse da je opasnost minimalna. Svatko preuzima za sebe rizik, ja nisam taj netko drugi.

    Ostaje još skrb o djetetu nakon poroda, dan-dva-tri poslije, meni je to kritični dio kod nereguliranog PKK-a, može biti problema tada, obično ne, ali ipak...kod nas je veliki problem što je teško naći doktora koji će pregledati i pratiti dijete da se ne bi što loše dogodilo.
    Ja bih išla u rodilište.

  31. #31
    yellowkitty avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    127

    Početno

    Meni je priča baš lijepa i ne mislim da je kao i druge kod kojih su žene čekale da odu što kasnije, jer odlazak u bolnicu 17-18 sati nakon pucanja vodenjaka ne bi napravila nijedna žena koja planira rodit u rodilištu, tj. mislim da bi otišla prije. Onda... držimo fige da drugi bude kućni, kako je žena poželjela

  32. #32
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam baš, ovisi o doktoru, zato sam i pitala.
    Kad sam se ja pojavila nakon maratonskog prodisavanja trudova doma, doktorica je rekla da sam otvorena 8-9 cm i komentirala "E,kad bi nam bar svi tako dolazili!". Ja sam rekla - Da, na to sam i računala, nema razloga da se predugo gledamo!

    No, očito nisam djelovala ni umorno ni iscrpljeno, nisam se tako ni osjećala, pa je uslijedio klistir,
    no, avaj, ostavila me tako na tom stolu s onom cijevi za klizmu i otvorenim prozorom i propuhom u studenome, smrzla sam se očajno i mislim da je to također odigralo ulogu u daljnjem zastoju dotad urednog tijeka poroda.

    Kod ove cure mora da je bilo ipak nešto gore stanje.
    provjerila sam, voda nije bila mekonijska, beba je bila dobro, sve je bilo dobro samo je mama bila umorna, i bila vec 7 cm otvorena sto je im je valjda cudno kad je prvorotka u pitanju.

    a sto se tice doktora koji je pitao gdje je bila dosad, to me ne cudi. nije svo medicinsko osoblje kao ova tvoja doktorica, nena (nazalost). moja frendica je dosla u rodiliste neposredno pred izgon, i spotali su ju zasto je tek sad dosla (htjela je ona i ranije, ali islo je neocekivano brzo) zato sto nisu imali vremena srediti papirologiju prije poroda!

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa Vidi poruku
    provjerila sam, voda nije bila mekonijska, beba je bila dobro, sve je bilo dobro samo je mama bila umorna, i bila vec 7 cm otvorena sto je im je valjda cudno kad je prvorotka u pitanju.

    a sto se tice doktora koji je pitao gdje je bila dosad, to me ne cudi. nije svo medicinsko osoblje kao ova tvoja doktorica, nena (nazalost). moja frendica je dosla u rodiliste neposredno pred izgon, i spotali su ju zasto je tek sad dosla (htjela je ona i ranije, ali islo je neocekivano brzo) zato sto nisu imali vremena srediti papirologiju prije poroda!
    Nikad im nije po volji, i kako kome, to je glavna razlika s onim doma, svi se trude oko rodilje i svima je sve po volji ako je njoj i bebi dobro.

  34. #34
    lollipop avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    219

    Početno

    lijepa priča!!!
    kućni doček, a bolnički finale - barem sam ja to tako doživjela. i sigurna sam da su ti sati provedeni kod kuće, sati za pamćenje i da će to dijete, bude li mu majka pričala o tome kako se rodilo čuti krasnu priču, sasvim sigurno ljepšu od mog mališe s kojim sam stajala satima u bolničkom hodniku, pa još satima prikopčana za ctg okružena nepoznatim ljudima, čudljivim mirisima (u wc-u je netko pušio), nepoznatim zvukovima (zabavljala sam se slušajući škljocaje aparata za kafe i napitke :/)...

  35. #35
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Vecina transfera s kucnih poroda bude zbog duzine, sporosti, nenapredovanja poroda, a ne zbog komplikacija.
    pa hvala Bogu da ljudi ipak na vrijeme krenu

  36. #36
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa Vidi poruku
    kakva je to priča kad ne sadrži near-death experience i bar jedno trajno oštećenje kojim bi se dokazalo da je kućni porod opasna rabota namijenjena egzibicionisticama koje misle samo na svoje orgazme.
    .
    Znam da vas neki komentari isprovociraju, ali ovo je svejedno jako nisko.
    Zasigurno nitko ovdje nije željan dječje krvi.

    Meni ovaj kućni porod izgleda nepripremljen,
    odnosno rodilja nije bila svjesna toga što je uopće očekuje, jer meni ovaj tijek poroda izgleda potpuno normalan za prvorotku. Ne vjerujem da je primalja imala razloga da joj uopće preporuči odlazak u rodilište, btw, jel primalja uopće bila tamo?
    Više mi izgleda da je rodilja očekivala neke laganije bolove, pa se predomislila kada ju je prišarafila kombinacija umora i jakih trudova, onda je brže bolje otišla u rodilište tražeći epiduralnu i cara (koje i sama kaže srećom nije dobila).
    Takav dojam ja imam, možda griješim...
    Općenito mislim da je kućni porod puno bolje planirati za drugu, treću ili neku sljedeću trudnoću, kada rodilja zna točno što može očekivati i kako se njezino tijelo ponaša i reagira kroz koju fazu poroda.

  37. #37
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Oko 7 navečer došla je nam je doula, a nešto prije ponoći i primalja.
    Bila je primalja.
    Ne znam koliko si uočila vremenske intervale. Vodenjak pukao u 2 popodne, trudovi počeli oko 3 i po. U rodilište je išla sljedeći dan oko podne.
    Ali ja mislim da je to sasvim u redu, sve i da je bio običan porod koji je rodilja teško podnosila. Planirala je doma, bilo joj je teško, i odlučila je u bolnicu. Zašto bi tu bilo nešto promašeno?

  38. #38
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Bila je primalja.
    Ne znam koliko si uočila vremenske intervale. Vodenjak pukao u 2 popodne, trudovi počeli oko 3 i po. U rodilište je išla sljedeći dan oko podne.
    Ali ja mislim da je to sasvim u redu, sve i da je bio običan porod koji je rodilja teško podnosila. Planirala je doma, bilo joj je teško, i odlučila je u bolnicu. Zašto bi tu bilo nešto promašeno?
    Promaknuo mi je taj dio sa primaljom.
    Nisam rekla da je ništa promašeno, porod mi izgleda skroz normalan, što je 22 sata kod prvorotke bez medikamenata,
    moj je prvi sa svim dripom trajao skoro toliko, a dobila sam ga na litre,
    isto sam se nemalo iznenadila kojim su me intenzitetom trudovi pričepili.
    Kazala sam samo da meni ta rodilja nije bila svjesna toga što će joj se dogoditi i na što zapravo mora biti spremna, pa je zbog toga završila u rodilištu, a ne toliko zbog objektivnih okolnosti.

  39. #39
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    U zoru smo počeli razgovarati o odlasku u rodilište. Ja nisam htjela, ali kako je vrijeme prolazilo a napretka nije bilo, postalo je sve izglednije da neću moći dovršiti porod kod kuće.
    Ja sam iz ovog shvatila da je nenapredovanje poroda bila objektivna okolnost i indikacija (nakon toliko sati) za odlazak u rodilište, da je to bila primaljina procjena.

  40. #40
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa Vidi poruku
    onda je brže bolje otišla u rodilište tražeći epiduralnu i cara (koje i sama kaže srećom nije dobila).
    meni je ovo bezveze
    na svom drugom porodu,prvom vaginalanom, nisam ni pomišljala o ičem takvom već tek na izgonu na kojem su i sugerirali da tiskam ko sivonja non stop bez obzira na trud
    užas.tim više što sam ležala
    i baš me je bolilo
    i baš sam si pomislila u sebi "sveti carski" (carski mi je bio prvi porod)
    nakon 10imn izgona, klanjala sam se Bogu i zahvaljivala "hvala Ti što nije bio carski"
    na trećem porodu, drugom vaginalnom, prvi kućni, imala sam 20minuta ubitačne tranzicije u kojoj sam razmišljala i o carskom i o epiduralnoj i o ne znam čemu sve ne, sam da ne boli. a kad sam skužila da ide izgon, doživila sam full olakšanje
    kad boli, boli premda si bol već jednom iskusio

    prema mom mišljenju, doktor se ljutio jer protagonistica poroda nije došla čim joj je puknuo vodenjak...već, 3-4sata iza tog, kako je njemu rekla (a ustvari, prošlo je, čitam, cca 14,15h)

  41. #41
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    meni je ovo jako zanimljiva priča i primjer, felix, hvala ti što si stavila da možemo još stvari razjasniti. bar ja.

    mene zanima jedna stvar - da li smatrate da je u ovom slučaju drip opravdan? da li je ovo medicinska indikacija za drip? koliko znam, odent kaže da drip nikad nije indiciran (to se ovdje jako puno puta ponovilo) nego ako ne ide prirodno, onda carski.
    dakle, ovaj porod je, kako kaže piplica, više pravilo nego iznimka kod prvorotkinja.
    ono, rekli bi - školski.
    nisam sigurna da se radi o nepripremljenosti rodilje. umorilo je ženu, trudovi su je jednostavno - umorili.

    kad gledam onaj drugi topik - pa punticu, pa pepitu, majko moja - to sve nešto nabrzinu. onako kako sam se ja nadala da će i moj porod proći. kao moje mame. kad tamo - figa.
    meni je vodenjak pukao u 5 ujutro, bez trudova, rodila u 9 navečer.
    voda - mekonijska.


    onda, imamo i drugi momenat
    a to je epiziotomija. opa, međica tvrda i predugačka - to postoji?
    nećete mi zamjeriti malo šale.

    i treći, najbitniji momenat, a to je psiha.
    pomikaki, ti imaš traume (možda je prejaka riječ, al ako ju stavim pod navodnike onda opet ispada da se rugam ) od prvog poroda, koji je brat-bratu, vjerojatno protekao više-manje kao ovaj.
    ova rodilja - nema. napravila je onako kako je htjela, probala doma, umorila se, nije išlo, došla u bolnicu - e sad više nije imala traume ni od dripa, ni od epiziotomije (sakaćenja!) ni od pregleda (sigurno ju je netko pregledao)...
    tu odmah izuzimam bezobrazne doktore i sestre.
    pretpostavka je da su ljubazni.
    ili, sad mi je pao na pamet porod od blackberry, prvi. ako se ne varam, osoblje je bilo ljubazno i uviđavno.

    ne znam jel me kužite što hoću reći. al sad moram ići doma

  42. #42
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa Vidi poruku
    Kazala sam samo da meni ta rodilja nije bila svjesna toga što će joj se dogoditi i na što zapravo mora biti spremna, pa je zbog toga završila u rodilištu, a ne toliko zbog objektivnih okolnosti.
    to i ja mislim, to je tipicna situacija kod prvorotki. uopce ne sumnjam da je mogla roditi doma i bez dripa a posebno bez epiziotomije.

    ali nema tu spasa, mozes se pripremati koliko hoces, kad radjas prvi put moras biti otvorena za sve opcije jer tek kad porod pocne skuzis o cemu se radi. i to je sasvim u redu.

    zato mi je super kako u nizozemskoj kazu trudnicama da tek kad pocne porod odluce gdje ce roditi. primalja dodje doma i ako u tijeku poroda rodilja odluci doma, ostaju doma. ako pozeli bolnicu, neovisno o indikacijama, odu u bolnicu. to mi se cini najvise fer i najopustenije, jer nema ocekivanja i pritiska da bude onako kako je bilo dogovoreno.

  43. #43
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    [COLOR=#000000][FONT=Lucida Grande]
    Ja sam iz ovog shvatila da je nenapredovanje poroda bila objektivna okolnost i indikacija (nakon toliko sati) za odlazak u rodilište, da je to bila primaljina procjena.
    Može biti, iako ja svejedno ne razumijem koji je tomu razlog,
    ako je plodova voda bila bistra, rodilja sedam prstiju otvorena,
    ne vidim tu nenapredovanje, to i se čini sasvim okej, onako laički.
    Odlazak u bolnicu samo je usporio porod, jer se trudnica seli, uznemiruje, raste joj adrenalin,
    zar nije baš to teorija onih koji se zalažu za kp?

  44. #44
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Sada tek vidim ulete...

  45. #45
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa Vidi poruku
    to i ja mislim, to je tipicna situacija kod prvorotki. uopce ne sumnjam da je mogla roditi doma i bez dripa a posebno bez epiziotomije.
    ne znam..
    ja se suosjećam s ovom rodiljom
    jer se iz njenog pisanja baš vidi da ju je umorilo
    zbilja ne znam kak bi ja...jer, već sam pisaala, meni je mojih 20min tranzicije bilo prepreviše
    sigurno bih postupila kao i ona i to mi se čini uredu

  46. #46
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa Vidi poruku
    kakva je to priča kad ne sadrži near-death experience i bar jedno trajno oštećenje kojim bi se dokazalo da je kućni porod opasna rabota namijenjena egzibicionisticama koje misle samo na svoje orgazme.

    ovo je tako dosadno, ispada... skoro pa obični porod.
    e ovakav si ja zelim i zamisljam. osim rucka kod svekrve. i sto bi umjesto psa prosetala kcer. i ne bi doma imala primalju ni mantru. i ne bi ni drip.
    al bi ko, de facto, prvorotka dosla na sam kraj

    i ne vjerujem da sam procitala pricu s poroda na sta ste me natjerale.
    no srecom svidjela mi se
    sad idem mantrat da mi medjica nije tvrda i duga. ne znam sto to tocno zapravo znaci, al sam shvatila da nije dobro.

  47. #47
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj zmaj prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam..
    ja se suosjećam s ovom rodiljom
    jer se iz njenog pisanja baš vidi da ju je umorilo
    zbilja ne znam kak bi ja...jer, već sam pisaala, meni je mojih 20min tranzicije bilo prepreviše
    sigurno bih postupila kao i ona i to mi se čini uredu
    ignoriram taj dio. citam samo cinjenice. cak ni ne zbrajam sate u prici.
    sad idem izbrisat iz glave i tvoj post. sklona sam raznim filmovima u njoj

  48. #48
    lollipop avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    219

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa Vidi poruku
    Može biti, iako ja svejedno ne razumijem koji je tomu razlog,
    ako je plodova voda bila bistra, rodilja sedam prstiju otvorena,
    ne vidim tu nenapredovanje, to i se čini sasvim okej, onako laički.
    Odlazak u bolnicu samo je usporio porod, jer se trudnica seli, uznemiruje, raste joj adrenalin,
    zar nije baš to teorija onih koji se zalažu za kp?
    možda je i mogla ostati kod kuće i roditi kod kuće, možda bi se to dogodilo za 5 sati, možda za 10, a možda za 24. žena može biti uznemirena i činjenicom da sve to skupa predugo traje, pa porod stoga ne kreće dalje... mi to ne znamo... nekada kada bolnice nisu bile na dohvat ruke (doba moga dida) žena ne bi imala izbora i rađala bi, dok ne bi rodila... pa, neki su rađali danima... i rodili...

    izuzmemo li da je vodenjak puknuo pred ohohoooo, nakon takvog maratonca pitanje je tko bi odlučio ostati kući... :/ možda netko i bi... uglavnom, po meni, to nikako ne ukazuje na nepripremljenost spisateljice o kojoj govoriš nekoliko postova prije... jednostavno su se stvari tako posložile. uostalom, nitko se ni ne može pripremiti na porod, jer jednostavno ne znaš što te očekuje... mislim da bi trebalo biti otvoren za sve opcije. i zato ova priča ima super poruku.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ....
    1. nisam sigurna da se radi o nepripremljenosti rodilje. umorilo je ženu, trudovi su je jednostavno - umorili.

    ....
    2.onda, imamo i drugi momenat
    a to je epiziotomija. opa, međica tvrda i predugačka - to postoji?
    nećete mi zamjeriti malo šale.

    i 3. treći, najbitniji momenat, a to je psiha.
    pomikaki, ti imaš traume ....
    ova rodilja - nema. napravila je onako kako je htjela, probala doma, umorila se, nije išlo, došla u bolnicu - e sad više nije imala traume ni od dripa, ni od epiziotomije (sakaćenja!) ni od pregleda (sigurno ju je netko pregledao)...

    ili, sad mi je pao na pamet porod od blackberry,
    (prvi. ako se ne varam, osoblje je bilo ljubazno i uviđavno.)

    ne znam jel me kužite što hoću reći.
    Pa kako se ne bismo razumeli:

    1. pa umorila se, naravno, krepala, dala bi ona još "svašta" da joj rade, samo da se to završi, pa nisu svi, štajaznam, Amazonke neke .
    2. ma nema te međice, to ju je babica navukla, normalno da je visoka međica kad nije nikad rodila, bila je i moja, a da je vidiš sad nakon silnih epi i ispucavanja, skoro da je i nema...slobodan prolaz :nema tako jadnog smajlića:,
    kod nje bi i sama možda pukla, a da je imala vertikalni, a ne horizontalni, ležeći izgon, možda i ne, a možda i da, tko će ga znati
    3. pomikaki i blackberry su mekušci

    Šalim se, i nisu bili ljubazni kod black, bio je dr. Arogancija, sve ju je tjerao i prezirao usput

  50. #50
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    A meni nije jasno što je visoka međica?
    A što duga (možda rastegnuta)?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •