Stranica 2 od 25 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 1245

Tema: Što očekujete od uvođenja zdravstvenog/spolnog odgoja u školi?

  1. #51
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa Vidi poruku
    Konkretno za kontracepciju, trebalo bi npr. opisati najčešće korištene metode, objasniti kako djeluju i kolika im je uspješnost, ali i obavezno spomenuti zdravstvene, vjerske, praktične,... neke druge razloge zašto neka metoda nije prihvatljiva cijeloj populaciji.
    Pa da. Ali, u praksi teško izvedivo. Ne znam jeste li dobile taj vic, di se na kraju odustalo od organizirane korporacijske proslave Božića... ili ekvivalentnog blagdana, jer je bilo preteško organizirati em hranu, em tituliranje (waiveri, tj. obrazlaganja oko pojedinosti začkoljica nekog pravca su "pojeli" svo vrijeme namijenjeno temi). Još kad bi krenule rasprave o tome što je najčešća metoda... jer, npr., u mojoj grupi to i nije baš tako itd. Osim toga, želimo li status quo ili usmjeravanje naše djece itd. itd.

    Ne znam. Možda sam prestara za optimizam. Vjerojatno jesam .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.03.2012. at 16:23

  2. #52
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Pa onda različita viđenaj što svako smatra kvalitetnijim usmjeravanjem itd.

  3. #53
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mislim, nema niti konsenzusa što je uspješnije. Neki misle da je znanost "znanost" (od antibiotika, prema pozitivnim mislima, homeopatiji itd.). To jest, ispada da je sve "u očima promatrača". Ima već i pravaca, konkretno, liječnja nepdlodnosti koji se reklamiraju kao sasvim uspješni, a sa znanošću nemaju veze (neki religiozni pravdci). Svi tvrde da su najuspješniji, a u modernom svijetu uopće nema konsenzusa što je znanost, što je pseudo-znanost. Mislim, nema u javnosti. Pa imaš "tajne kao kriju se" kako je u biti svaki rak od gljivica pa se to forwarda itd. It's complicated. A trebaš kao zadovoljit većinu. Što je uopće većina?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.03.2012. at 16:28

  4. #54
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    I što je uopće istina, a što indoktrinacija. Eto teme za Branimira Bilića.... pa fino stavom na stav... a bez rješavanja ičeg.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.03.2012. at 16:30

  5. #55
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa Vidi poruku
    Netko je spomenuo učenje o reprodukciji u 3.-4. razredu srednje - po meni, to je prekasno.
    u nasoj generaciji, svaka cura je, kada je dobila prvu mengu "naucila" i o reprodukciji. a tada em nije bilo interneta, em se menstruacija dobijala kasnije nego danas.

    btw. vjerujem da je svaka majka svojoj kceri objasnila sta je ona, kako i zasto dolazi. reprodukcija nije tabu tema i uciti o njoj na pragu punoljetstva je presmijesno. istovremeno i pretuzno.

  6. #56
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Kad smo već kod punoljetnosti, i ona je fluidna... em državno (21-18), em povijesno (Mala sirena je u 16.-toj punoljetna, a mislim i svi ti likovi iz Grimmovih bajki... ono.. kad napune 16.-ti rođendan onda sve nešto počinje, tad počinje potraga za Princom, a i pronalazak brzo slijedi).

    A što je tabu tema, to oblikuje u državi prevladavajući svjetonazor. Pa je negdje zarada, a negdje je seksulanost, a negdje je i lice ili kosa (ženska).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.03.2012. at 17:21

  7. #57
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Naravno, da ne bude neke zablude, ja, kao i svi, baš za svoj svjetonazor mislim da je pravi . A svaki svjetonazor ima u sebi inherentnu želju pridobijanja pripadnika. I eto ti Branimira Bilića, stavom na stav. Dodajmo modernu političku korektnost, eto ti državne neodlučnosti i pat pozicije.

  8. #58
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj sis prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo, npr. o škakljivim temama mogli nastavnici iz biologije u osnovnoj školi ostavljat papiriće s pitanjima o svemu što nas je zanimalo.
    e pa ja se nadam da se u ovih 20-30 godina ipak nesto promijenilo i da to nisu vise skakljiva pitanja i da se ne trebaju djeca sramiti postavljati ih ili se osjecati lose sto uopce takvo pitanje u glavi imaju.

    kako se uce simptomi trakavice i svi na satu raspravljaju imaju li u sebi trakavicu ili ne (bubam po sjecanju primjer) isto tako bi se trebalo bez ikakve sramote ili susprezanja pricati i reprodukciji.

    jos uvijek je sramota masturbirati. cak je sramota ako to radi dijete jaslicke/vrticke dobi. iako radi nesto sto ni ne zna da radi.

    o poluciji i menstruaciji se prica s crvenilom na licu.

    prvenstveno ocekujem da se uvodjenjem prestane hodat po jajima i da se o spolnosti raspravlja jednako slobodno kao i o bilo kojoj tematici.
    zelim da se obuhvati aspekt fizioloskog razvoja, psiholoskog i socijalnog. koje se sve promjene dogdajaju u djetetu, sa svih aspekata.
    da se prica o osjecajima. takodjer i o kontracepciji i abortusu, kako zeljenom tako i nezeljenom, o trudnoci i porodu. jer to su fakti.
    a onda cu kod kuce "popravljati" i unositi svoju boju i svoj ton u cijelu pricu.

    ocekujem od uvodjenja "odgoja" da djeca mogu slobodno pricati o svemu i bez ustrucavanja i srama pitati, kako roditelje tako i strucne osobe. da mogu razgovarati o spolnosti jednako kao sto mogu razgovarati o tek procitanoj lektiri.

  9. #59
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Blago ti se na optimizmu. Ja se baš razmišljam kako, u stvari, očekujem, kako stasa novi naraštaj pedijatara, da počnu plest svjetonazor u liječenje (jer... to se niti ne može odvojiti... valjda, ne znam) i počnu ukazivat da mastrubacija kod djece nije normalna/poželjna. Uopće se ne zezam, niti sam ironična. Dolazim iz MPO svijeta i svašta se tu sluša i od ljudi u bijelim mantilima i od okoline i svašta tu počinje biti mainstream , a prije je nešto drugo bilo normalno.... u puno toga se dogodilo otkačenje od činjenica, i pumpanje čudnih značenja. Meni čudnih, mislim. Drugima, valjda, normalnih i poželjnih.

    I meni je ovo s papričićima... a isto smiješno/žalosno.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.03.2012. at 17:48

  10. #60
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    I nisu mi te stvari "intima", nego nešto najnormalnije. Već i sam veo intime, tj. potreba da komunikacija ide "papirićima" ukazuje na jedan meni negativan i nepoželjan stav prema seksualnosti.

  11. #61
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ok, mozda sam trebala koristiti frazu zeljeti umjesto ocekivati :D

    realno, mislim da cu vecinu posla odraditi ja doma, samo se nadam da cu s kcerkama imat takav odnos da ih nece biti sram, kao sto je meni bilo, pa sam odgovore trazila po knjigama.

    i ne bi zeljela da mene kcer sokira cinjenicom da ima aktivan spolni zivot kao sto sam ja svoju mamu pokazivajuci joj ulozak i pitajuci je jel ovo ja imam spontani :mrgreeen: :jadnamojamater: (naravno prvi put sam vidjela da menga ne mora biti iskljucivo i samo-svjeza krv)

  12. #62
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    I nisu mi te stvari "intima", nego nešto najnormalnije. Već i sam veo intime, tj. potreba da komunikacija ide "papirićima" ukazuje na jedan meni negativan i nepoželjan stav prema seksualnosti.
    X

    intima je nesto sasvim drugo od cinjenica. bas kao sto raste trajan zub. nitko nema srama pitati kako se zub klima i kako ispada te raste novi. ali ima o ciklusu, fizicki vidljivim i nevidljivim promjenama na spolovilu. ili nagon za jelom. i sta i kako jesti kad ti se klima zub. no nagon za seksom je nepozeljan nagon.
    to je intima. zub nije.
    jea, rajt...
    Posljednje uređivanje od leonisa : 09.03.2012. at 17:58

  13. #63
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    X

    intima je nesto sasvim drugo od cinjenica. bas kao sto raste trajan zub. nitko nema srama pitati kako se zub klima i kako ispada te raste novi. ali ima o ciklusu, fizicki vidljivim i nevidljivim promjenama na spolovilu. ili nagon za jelom. i sta i kako jesti kad ti se klima zub. no nagon za seksom je nepozeljan nagon.
    to je intima. zub nije.
    jea, rajt...
    xx

  14. #64
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa Vidi poruku
    Netko je spomenuo učenje o reprodukciji u 3.-4. razredu srednje - po meni, to je prekasno.

    Od zdravstvenog odgoja očekujem objektivnu informiranost. Moje je mišljenje da se informirano dijete neće navrat-nanos upustiti u spolne odnose, upravo suprotno, ako zna posljedice, i fizičke i psihičke i socijalne, neće doći u poziciju da seksom stiče pozicije u škvadri, plaća usluge ili šutnju, da prihvaća seksualno nasilje kao normalno... Meni se čini manje strašno da saznam da mi je kći u petnaestoj spavala s dečkom koji joj se sviđa, i pri tom koristila mjere zaštite, nego da saznam da je u osamnaestoj pop... nekome za bon za mobitel.
    To o informiranosti po meni vrijedi i za alkohol, droge, poremećaje u prehrani, maloljetničko nasilje...

    A također mislim da te nikakav školski predmet ne može osloboditi odgajanja vlastitog djeteta. No obzirom da ima svakakvih roditelja, barem da u školi dobiju točne informacije o tako bitnim stvarima.
    ovako mislim ja

    i voljela bih da se na toj nastavi puno govori o poštivanju sebe i drugoga

  15. #65
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Moj B sada u petom razredu, u skoli dobio knjizicu o pubertetu, jednu za sebe a drugu za roditelje, u knjizici se objasnjava sto je to pubertet, menstrualni ciklus, objasnjava sto su noćne polucije i sl. i, na kraju - popis svih mogucih vrsta always ulozaka i koji sluzi cemu, naravno rijec je o reklamnom pamfletu Procter&Gamble d.o.o. To je meni zalosno, dda se u skoli dijalu necije reklame, da cijeli nas prosvjetarski svijet nije mogao sastaviti neki materijal koji bi bio prikladan za djecu...

    osobno, da mogu birati i da me neko pita, ja bi za svoje dijete birala spolni odgoj koji bi se predavao u okviru posebnog predmeta (koji se ne bi nuzno trebao baviti samo tom temom), u kojem se djeci ne bi samo servirale informacije vec bi se radilo na usvajanju nekih vjestina, jacala samosvijest i samopouzdanje...

  16. #66
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    bubice to mi je bas palo na pamet dok sam pisala post i kad sam pomislila na "poglavlje" kontracepcije i kako ce se tesko izbjeci sponzorstvo. uzas.

    slazem se s tvojim razmisljanjem, narocito o samosvjesti i samopouzdanju.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    Moj B sada u petom razredu, u skoli dobio knjizicu o pubertetu, jednu za sebe a drugu za roditelje, u knjizici se objasnjava sto je to pubertet, menstrualni ciklus, objasnjava sto su noćne polucije i sl. i, na kraju - popis svih mogucih vrsta always ulozaka i koji sluzi cemu, naravno rijec je o reklamnom pamfletu Procter&Gamble d.o.o. To je meni zalosno, dda se u skoli dijalu necije reklame, da cijeli nas prosvjetarski svijet nije mogao sastaviti neki materijal koji bi bio prikladan za djecu
    mislim da se ne radi o tome da nitko nije sastavio nikakav materijal niti da već ne postoji suvisli program (recimo: https://docs.google.com/viewer?a=v&q...t7Q6fAUAeuMWTg, str 14 i 15 )već o nedostatku novaca - tko bi platio tiskanje?

    btw: neprikriveni interes nekih članova novoimenovanog povjerenstva agencije za odgoj i obrazovanje o zdravstvenom odgoju, je u prvom redu prodaja cjepiva protiv hpv-a odnosno interes farmaceutsko-medicinskog lobija... kakve vještine i samosvijest, ko za to pita.
    Posljednje uređivanje od no@ : 09.03.2012. at 19:52

  18. #68

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj santana prvotno napisa Vidi poruku
    Radi se o tome da je ovo stvarno potreba jer je većina roditelja doista zakazalo,kako u prehrambenim navikama djeteta,tako i u radnim,spolnim...stanujem blizu osn škole i rastužim se kada god prođem,toj djeci su psovke i cigareta stalno na ustima,pivo se kupi 2 litre pa ide od jednog do drugog,prepričavaju se seksualni odnosi,ponekad pomislim da ja mašata kako bi impresionirali društvo....nešto se mora učiniti,toplo se nadam da bi ovo moglo imati rezultate.Moje dijete je još malo,ali želim mu zdraviju klimu pri odrastanju.
    Prijateljica mi radi na pedijatriji,vikendi su puni pijanih maloljetnika na ispumpavanju želuca.Puno toga je otišlo u krivo,podržavam ovaj program.
    Rekla bih da, tako nekako.
    Kad se neko dijete pretuče, onda su svi s pravom zgroženi, previše je očigledno da nasilnici nisu dobili odgoj doma ni u školi. Svi su za da se mora učiniti puno više. I tu se vidi da i dobro odgojeno, skoro savršeno dijete živi u kolektivu, s drugom djecom, da ga od batina drugih, od zlostavljanja, neće spasiti samo dobar odgoj i trud njegovih roditelja. Dapače, ponekad može još samo više nastradati.

    Nije ništa drugačije ni sa zdravstvenim odgojem.
    Kad razmišljam o ovoj temi, školskom gradivu koje bi obuhvaćalo i zdravvlje, i spolnost, i ovisnosti, i rast samosvijesti i samopouzdanja, i osjećaj za druge i sebe, međusobno poštivanje...sve one najkritičnije teme odrastanja, imala sam na umu što bi to značilo za svu djecu, za društvo, ne samo za moje dijete jer ono nije otok.

    Mogu ja doma biti savršen pedagog, prenijeti sve moje svjetonazorske stavove, ali djeca nam žive u kolektivu i kako idu godine tako su u tom kolektivu sve više.
    Utjecaj vršnjaka je golem i puno je drugačije i lakše i mom djetetu furati "nešto svoje" ako se u školi kroz predavanja stvori klima da je to
    normalno, a ne da neupućeni, ali dominantni i agresivni vršnjaci kroje ponašanje i drugima.


    Svi su zajedno sada jedne velike zbunjene neznalice i samo je pitanje tko će od njih bolje glumiti da to nije
    i tko će proći s manje, a tko s više štete.

  19. #69
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Nena, slazem se s tobom.

  20. #70
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    slažem se s Leonisom i Nenom
    mislim da bi spolni odgoj trebalo obraditi u jednom predmetu, a o njemu se govoriti i kroz druge predmete jer ovako će sve biti raštrkano, djeca će dobivati polovične informacije koje će netko usput obrađivati
    i da, smatram da se o tome treba govoriti što ranije, ne da bi ih se poticalo na spolno aktivni život nego zato da što ranije usvoje neka znanja jer, ruku na srce, njih to zanima
    a svakako potpisujem leonisu kada kaže da će kod kuće još "popravljati"

    ja sam, primjerice, već u drugom osnovne vrtjela medicinsku enciklopediju pokušavajući saznati što je menstruacija, a kad sam pročitala, bila sam uvjerena da ju dobiju djevojčice koje su već "to" napravile s dečkima
    tetu nikada nisam pitala, bilo mi je bed, odnosno, pričala je ona meni nešto onako, okolišala, kao, kad dobiješ znat ćeš
    i nikda neću zaboraviti taj dan, to proljeće... ok, nije bilo toliko bed, niti mi je sada to bed
    recimo, moje dijete vječito visi sa mnom na wc-u pa je ne štedim ni priče o tome, a ni pogleda... nju valjda ništa u životu neće moći iznenaditi pored ovako lude matere

  21. #71

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Ne ocekujem da to bude zaseban predmet vec dio biologe i da nastavni materijal i materijali za diskusiju dolazi od strucnjaka (ginekolozi, seksuolozi, sociolozi, psiholozi). Predmet bi trebao sluziti za otvorenu diskusiju i sirenje objektivnih informacija kako bi mladi ljudi bili sto bolje spremni za odgovorno ponasanje kada dodje njihovo vrijeme za stupanje u seksualne odnose. Djeca cesto ne zele razgovarati o svojim intimnim pitanjima sa svojim roditeljima. Platforma u skoli koja im daje objektivne informacije i pruza mogucnost da se uz strucnjaka postavljaju pitanja i ulaze u diskusije samo djeci moze pomoc da bolje procjene situacije s kojima ce se susretati: reci NE je cool, seks bez kondoma NE dolazi u obzir, od "petinga" se MOZE zatrudniti, sto su spolne prenosive bolest i koje posljedice mogu ostaviti? Moje osobno misljenje je da sve dok postoji indoktrina katolicke crkve u DRZAVNIM obrazovnim ustanovama, nece se kvalitetno moci odraditi izuzetno vazan dio edukacije djece i mladih. Ujedno ocekujem da se umjesto vjeronauka uvede predmet u sredim skolama koji se bavi etikom.

  22. #72
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj Maxime prvotno napisa Vidi poruku
    Ujedno ocekujem da se umjesto vjeronauka uvede predmet u sredim skolama koji se bavi etikom.
    a što je 'Etika'?

  23. #73

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    U srednjoj skoli smo imali predmet "Etika" kroz kojeg smo dobivali znanje o raznim kulturama i religijama ali i o socijoloskim aspektima drustvenog zivota.
    Razgovarali smo o konzumaciji alkohola i koje posljedice koristenje droga mogu ostaviti na "korisnika" ali i na njegovu sredinu. Predstavljene su nam razne zivotne situacije u kojem se covjek moze susreti i s alkoholom i drogom i s ovisnicima.

  24. #74
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Etika je znanost o moralu. Tako kažu na Wikipediji. Dakle, etika se bavi moralom.
    Žena se tek krivo izrazila.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    4

    Početno

    Vjeronauk je izboran, dakle neobavezan predmet u osnovnoj školi, a u srednjoj nudi etiku kao alternativu.

  26. #76

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    4

    Početno

    a na temu: mislim kako je satnica pretrpana i kako je od 5. razreda dovoljno uvesti po jedan sat tjedno naizmjenicno zdravstveni i gradjanski odgoj. nema potrebe za zasebnim predmetom spolnog, ako bi se činjenice o spolnosti učile u sklopu zdravstvenog odgoja. za obradu cinjenica tu je "kucni" odgoj, i/ili vjeronauk i/ili etika... ili nista.
    i jedan savjet, kako skolarac ne bi vecinu informacija trazio na internetu: na vrijeme mu lezerno na policu medju knjige umetnuti korisnu literaturu.

  27. #77
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    pa kad ga izabereš, obavezan je

  28. #78
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se ne bih usudila tako važne stvari u odgoju svoje djece prepustiti sustavu, a nadam se da je i sustav na tragu toga da tako važne stvari ne smije prepustiti (samo) roditeljima jer neće ih svatko biti u stanju odraditi kako treba, nego se o tome treba čuti i u školi i doma.
    Otprilike ovako i ja mislim; uvijek međusobno nadopunjavanje, s naglaskom na školski odgoj i nadu da ću se na nj moći osloniti mnogo više kroz budućnost, možda upravo ovakvim odlukama (zdravstvenim odgojem).

  29. #79
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj enci2 prvotno napisa Vidi poruku
    Vjeronauk je izboran, dakle neobavezan predmet u osnovnoj školi, a u srednjoj nudi etiku kao alternativu.
    Spretnije bi bilo reći da je fakultativni, nego izborni jer nije obavezan, a nema izbora između vjeronauka i nekog drugog predmeta, već samo između vjeronauka i - ničega

  30. #80

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Kako nema izbora? Izborni predmeti su najčešće vjeronauk, informatika, drugi strani jezik, u ponekim školama klasični jezici i dosta rijetko ali ponegdje astronomija, ekologija i sl imaju status izbornog predmeta.

  31. #81
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Izbor, što se konkretno vjeronauka tiče, uvijek kao alternativu nudi etiku. Dakle, znanstveno (ne religijsko) učenje o moralu.. Postoji i treći izbor, a to je ne slušati ni jedan od navedenih predmeta, već se opredijeliti za neke od gore navedenih kako je no@ napisla.

  32. #82
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Kako nema izbora? Izborni predmeti su najčešće vjeronauk, informatika, drugi strani jezik, u ponekim školama klasični jezici i dosta rijetko ali ponegdje astronomija, ekologija i sl imaju status izbornog predmeta.
    Samo još ovo offtopic: nije pravi izbor jer se ne održavaju u isto vrijeme, tj. kad jedan dio razreda ide na vjeronauk da ostali idu na informatiku, talijanski, etiku. Ovako kako je sad, jedni idu na vjeronauk, a drugi lunjaju.
    Mi smo takve izborne predmete imali u 7. razredu i održavali su se u isto vrijeme pa je svatko išao na ono što je htio.
    @ Doga: u OŠ nema etike
    Posljednje uređivanje od Jurana : 04.04.2012. at 09:26

  33. #83

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Samo još ovo offtopic: nije pravi izbor jer se ne održavaju u isto vrijeme, tj. kad jedan dio razreda ide na vjeronauk da ostali idu na informatiku, talijanski, etiku. Ovako kako je sad, jedni idu na vjeronauk, a drugi lunjaju.
    to tek ne bi bio izbor, jer što ako učenik želi (a ima i sposobnosti i kapaciteta za sve to) ići i na vjeronauk i na informatiku i na strani jezik?
    inače djeca lunjaju (ili su adekvatno zbrinuta) i za vrijeme drugog stranog jezika, informatika je najčešće u suprotnom turnusu.

  34. #84
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Jurana Ima u OŠ etike! Moj brat ide u OŠ i ide na etiku u isto vrijeme kad dr idu na vjeronauk.

  35. #85
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Jurana, ne znam razlikuje li se to od škole do škole, ali u školi moje djece izborni predmeti su informatika, njemački i talijanski i zapravo funkcioniraju isto kao i vjeronauk: možeš izabrati sva tri ili nijedan. Dakle, nisu u istim terminima. To sve skupa u višim razredima nije problem, problem je s prvim razredima, kad je vjeronauk jedini izborni i kad mala djeca nisu zbrinuta.
    edit: mislim da u Splitu nijedna osnovna škola nema etiku, nema je nitko od djece koju poznajem.
    Posljednje uređivanje od vertex : 04.04.2012. at 09:49

  36. #86

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Doga prvotno napisa Vidi poruku
    Jurana Ima u OŠ etike! Moj brat ide u OŠ i ide na etiku u isto vrijeme kad dr idu na vjeronauk.
    Koja je to škola?

  37. #87
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    OŠ Pantovčak.. Dok sam ja išla u OŠ (istu tu, kasnije u N. Zgbu), također sam išla na etiku. Zar nije tako svugdje?

  38. #88
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Doga prvotno napisa Vidi poruku
    Zar nije tako svugdje?
    Pa vidiš da nije, pišemo o tome.

  39. #89
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    vertex što se tiče vjeronauka-etike-itd.. nisam vidjela da ima iskustava da nije tako. Već se postavilo pitanje. Ako sam krivo shvatila, isprika, nije namjerno

  40. #90

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    A nije niti u OŠ Pantovčak: http://www.os-pantovcak.hr/index.php?ID=176&ParentID=9

    Kod Doge je "optimizam pamćenja" na djelu

  41. #91
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    A nije niti u OŠ Pantovčak: http://www.os-pantovcak.hr/index.php?ID=176&ParentID=9
    Kod Doge je "optimizam pamćenja" na djelu
    A jooj ja ti kažem da mi brat ide na etiku OŠ. A sad ne znam kako da to upotpunim dokazom.. Probati ću..

  42. #92
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Doga prvotno napisa Vidi poruku
    vertex što se tiče vjeronauka-etike-itd.. nisam vidjela da ima iskustava da nije tako. Već se postavilo pitanje. Ako sam krivo shvatila, isprika, nije namjerno
    Ma znam da nije namjerno, nisam to ni pomislila, ali već je eksplicitno napisano da nema, od mama školaraca, pa odtud moje čuđenje.

  43. #93
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Nisam iskreno sve postove pročitala, ali ovaj link koji si poslala je odličan. Vidjeh da oni imaju u programu ŠKOLSKI PREVENTIVNI PROGRAM, što se odnosi na prevenciju kod droge, itd. sve tamo točno piše.. Ima veze s topićem. Dakle, uveli su se neki novi programi po tom pitanju. To nisam niti znala.. Tnx vertex

  44. #94

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Doga, SVE škole imaju školski preventivni program!
    I nije sada uveden, već postoji godinama, da ne kažem desetljećima.

    Problem je jedino što se svaka nova garnitura političara - čim se dočepa vlast - ponaša kao da obrazovna politika počinje upravo od njih!

    btw: zvrcnuh OŠ Pantovčak - nemaju etiku.....
    Posljednje uređivanje od no@ : 04.04.2012. at 10:55

  45. #95
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    no@ Da li i kako se taj program provodi? U obliku tečajeva? Mi u školi nismo se s time susreli. Da li to znači da postoji, ali se ne provodi ili ovisi od škole do škole?

  46. #96

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Vjerojatno jeste, u školi se oduvijek provode različite preventivne aktivnosti. Samo vam nitko nije rekao i naglasio: "djeco pozor ovo što radimo spada u aktivnosti školskog preventivnog programa".

  47. #97
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Eto program (kako bi trebao izgledati):
    -Učenici će aktivno sudjelovati u okviru zadanih tema putem radionica, izrade plakata, prezentacija,
    osmišljavanja igrokaza. Anketiranje učenika o njihovim navikama i provođenju slobodnog
    vremena (obrada i prezentacija rezultata).
    -Program se temelji na gradivu prirode i biologije koje je obvezno sadašnjim planom i programom u
    osnovnoj školi, u skladu s pravilnikom o ocjenjivanju ( praktična i kreativna primjena naučenog
    gradiva, načini sudjelovanja u usvajanju nastavnih sadržaja).
    -savjetodavna radionica „Prevenirati, a ne kritizirati“ u trajanju od 90 minuta.
    Ništa od ovoga mi nismo imali, osim rijetkih anketa.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Čuj, samo par postova ranije sve si nas uvjeravala da si u OŠ slušala etiku kao izborni predmet
    Sigurna sam da ste imali različite odgojne teme na satovima SRZ-a i zdravstvene na satovima prirode i biologije i da vam je povremeno možda i neki gost predavač održao kakvo predavanje/radionicu. Evo ja se sjećam predavanja dr Sakomana dok sam išla u OŠ (prije ohoho godina).

    Inače preventivne aktivnosti su zaista širokog spektra i ne svode se na ljepljenje plakata s prigodnim porukama i tematske radionice: procjena spremnosti za školui profesionalna orijentacija su oblik preventivnih aktivnosti. Organizacija produženog boravka i prehrane u školi također. Različite odgojne teme na satovima razrednika....
    Nema bolje prevencije neprihvatljivog ponašanja od bogate ponude izvannastavnihaktivnosti, rada s darovitim učenicima, osiguravanja pomoći učenicima steškoćama, dopunske i dodatne nastave.

  49. #99
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Eh, senilac, očito..
    Biće točno kako kažeš, optimizam pamćenja kod mene uvijek na djelu

  50. #100
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    to tek ne bi bio izbor, jer što ako učenik želi (a ima i sposobnosti i kapaciteta za sve to) ići i na vjeronauk i na informatiku i na strani jezik?
    inače djeca lunjaju (ili su adekvatno zbrinuta) i za vrijeme drugog stranog jezika, informatika je najčešće u suprotnom turnusu.
    U školi moje djece od prvog razreda postoje informatika, drugi strani jezik i vjeronauk kao izborni predmeti, a kasnije ima i drugih izbornih predmeta. Moja djeca "lunjaju po školi" za vrijeme informatike i drugog stranog jezika, ali to očito nije problem.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •