Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 104

Tema: izlasci

  1. #1
    JASNAKS

    Početno izlasci

    meni je to najveći problem. sa suprugom sam u svađi zbog toga dugo(zato on pije),sin je inzistirao na izlaku subotom u disko do 3. znamo(neko vrijeme) s kim je i gdje, ali smatramo da je to dugo.strah nas je tuča(dogodila se jedna pa je kažnjen dobrovoljnim radom).kako vi to riješavate?mi tu borbu vodimo već 2 godine-još malo pa će 18.

  2. #2
    ČOKOLADICA

    Početno

    pa valjda ne pije zbog toga??? :shock: Mi smo naše momke puštali po izboru (njihovom), ali je njih uvik bila frka od oca pa su uvik tražili najdulje do 3.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Meni je općenito koma što je normalno da klinci praktički cijelu noć budu vani. Do 3?!? Ili dulje?

    Ja sam smjela do 23 do 18. godine.

    Kvrapcu sve, ali zašto "zabavni sadržaji" počinju tako prokl..o kasno?

  4. #4
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja stvarno nisam u cvijetu mladosti, ali već u moje vrijeme mi smo cijelu noć bili vani. Znam da je tada bilo i puno manje napasti, ali tko je bio problematičan bio je i tada.

    Moj otac to naravno nije mogao na prvu prihvatiti, ja sam to rijesila na taj način da sam objavila da ja van ne idem sve dok ne budem mogla ostajati do kada i cijelo društvo (uglavnom do 4-5) - pa tko prvi popusti. Popustio je on, mislim si kada je on to preživio valjda će i svi drugi očevi

  5. #5
    ČOKOLADICA

    Početno

    treba stvarno izgradit sustav povjerenja i poštovanja sa obje strane i to onda funkcionira super, starijeg smo ponekad i tjerali da izađe češće vani

  6. #6
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    pa postoje razne varijante... sa 13 nije isto kao sa 18.

    do 14 godina - naša djeca su i ZAKONSKI djeca. ako upadnu u neke gužve, imate mogućnost da si natovarite CZS na vrat. oni se ionako NE bave onima kojima trebaju, ali vjerojatno trebaju ispuniti određenu "kvotu" slučajeva...

    u toj dobi sam definitivno za "kontrolirane" izlaske.

    oni malo stariji - trebali bi ipak dogovorno izlaziti (dakle da se zna gdje su, i s kim su) - ali ih se ipak pusti do nekog razumnog doba. btw - bijaše neki zakon do koliko sati mladi smiju biti vani bez pratnje!?

    bubica - da si bila moja - vjerojatno bi i sad sjedila doma (podznak mi je bik!)

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    vjerojatno bi i sad sjedila doma (podznak mi je bik!)
    pa onda si ti bik koji sjedi, TI bi sjedila doma!

  8. #8
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    eh, evo da ti se javi jedna dvadesetogodišnjakinja. do 18. sam morala biti doma u 23:30, sa zadnjim busom. iznimno sam mogla ostat duže ako bi bio neki dobar koncert. kad sam navršila 18, počela sam se vraćat doma tek slijedeći dan ujutro.
    e, sad. meni to vraćanje doma usred noći nikad nije bilo zanimljivo iz jednog vrlo važnog razloga. svi znamo kakav je noćni prijevoz, ako ga uopće ima. a i bauljanje ulicama usred noći.... ne hvala. stoga, kad bih išla van ili bi se vratila sa zadnjim busom ili tek slijedeći dan ujutro. bolje bit u diskaču cijelu noć nego bauljat sam po noći gradom da bi stigao doma. tko zna kaj te može zadesit.
    pošto će uskoro napunit 18, mislim da bi mu malo trebali popustit sa izlascima... činjenica je da za mlade nikakvih sadržaja nema prije 23:00. eventualno se može zapit u parkiću nekom i bok.
    dalje, sve ovisi o vašem povjerenju. puno razgovarajte s njim i pristajte na neke kompromise. svidjelo se to vama ili ne, on više nije dijete.
    a što se tučnjava tiče.... to mi se uvijek iskreno gadilo tako da to ne želim komentirati.

  9. #9
    bubimirko

    Početno

    sve ovisi o društvu s koji je.........ako je u nekom problematičnom i konfliktnom-ko što vjerovatno je(jer inače se ovakve stvari ne bi događale), treba ga srezat......i davat mu povlastice na kapaljku, kad poštuje dogovor slijedeći put mu dozvoliti duži izlazak, kad ne sankcije, ak neće ići milom onda će silom, ali i to je bolje nego da vam policija zvoni na vrata usred noći

  10. #10
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ne bi se nikako složila - to što neko ide silom u adolescentsko doba, obično se silom i vrati od tog istog adolescenta. I to nikako nije garant da policija neće zakucati na vrata.

  11. #11
    bubimirko

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    ne bi se nikako složila - to što neko ide silom u adolescentsko doba, obično se silom i vrati od tog istog adolescenta. I to nikako nije garant da policija neće zakucati na vrata.
    i još samo da nekaj dodam......smatram da to kaj je netko sklon rađenju svinjarija, da se tak izrazim nema veze sa kućnim odgojem, tj. ponekad je tu i želja za dokazivanjem i slični porivi, ali ako se tak nekaj ne sreže u korijenu onda će se desiti , i priča kad je klinac od 16-17 zveknul tatu u glavu kad mu nekaj nije bilo po volji .....i kaj tada-kako reagirati

  12. #12
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    nisam baš razumjela što si pitao /komentirao?

    U svakom slučaju, neke stvari treba srezati u korjenu ali to znači da npr. fizička agresija je neprihvatljiva uvijek, u svakoj situaciji: i roditelja prema djetetu i djeteta prema roditelju, od rođenja. Ako se tako postave stvarti teško će kojem adoelscentu pasti na pamet da fizičkom agresijom rješava probleme sa roditeljima.

    ja osobno mislim da puno u ponašanju adolescenata ima veze sa kućnim odgojem u najširem smislu, ima veze s time na koji način roditelji percipiraju to svoje dijete, koliko ga uvažavaju kao osobu (sa svojim obvezama ali i pravima).

    No, ovo baš i nema veze sa temom topika...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    199

    Početno

    Moja je 16 godina,no jos uvijek izlazak subotom nije duzi od 10.I mada se oko toga prepiremo i svadamo,cekace za dulji izlazak do 17.Preko tjedna ima do pola 9 ukoliko izade,no ne ide jer mora uciti,a nisam ni ja odusevljena da izlazi radnim danom.Naravno ako je ispunila svoje obaveze moze izaci.

  14. #14
    bubimirko

    Početno

    Citiraj narednica prvotno napisa
    Moja je 16 godina,no jos uvijek izlazak subotom nije duzi od 10.I mada se oko toga prepiremo i svadamo,cekace za dulji izlazak do 17.Preko tjedna ima do pola 9 ukoliko izade,no ne ide jer mora uciti,a nisam ni ja odusevljena da izlazi radnim danom.Naravno ako je ispunila svoje obaveze moze izaci.

    djeluješ mi dosta strogo, ovo preko tjedna mi je čisto OK, ali preko vikenda.....nisam za ostajanje iza ponoću u njezinim godinama, ali ako znam s kim je i kakva su druga djeca...dao bi joj do 12

  15. #15
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    mi smo se uglavnom okupljali po kucama

    znaci slozi se ekipa pa jedan dan kod mene, jedan dan kod frenda/ice i tak
    starci su znali cijelo moje drustvo od a-z, njihovi roditelji mene... u srednjoj nije bio nikakva problem otic van i prespavat kod frendice... (aj dobro - znalo je ponekad, vcasna rijec nebas jako cesto, doc i do zloporabe pa je ona rekla da ide k meni, ja k njoj, a otisle smo zajedno ili pojedinacno kod nekog cetvrtog... ) iako bi meni bilo puno, puno draze da sam imala hrabrosti reci mami da idemo kod tog cetvrtog lica nego sto sam je muljala, a muljala sam je zato jer sam mislila da ona jednostavno nije u stanju prihvatiti istinu ili da bi ak bi joj rekla istinu ona prevec dramila, a ja nisam bila raspolozena za objasnjavanja...)


    meni je bilo jako vazno da moji starci UPOZNAJU moje frendove... nije se jednom desilo da je neko dosao kod mene, ja spavam ili me nema opce doma, a moj frend ili frendica 3-4 sata kafensie s mojom mamom

    ja sad, kad mi s vremena na vrijeme preko vikenda dodje emil, vise volim da on tu svoju curu i/ili ekipu dopelja doma k nama pa da se tam druze nego da lutaju po gradu, sjede u zadimljenim kaficima i izlazu se svakakvim napastima

    ja se ljepo povucem u neki kut i/ili odem k nekome na kavu i pustim ih.. al mi je puno, puno lakse kad znam da su doma

    oni se u toj dobi moraju druziti... nema bas nikakvog smisla uskracivati im te kontakte.. jer prije ili kasnije, na ovaj ili onaj nacin, ostvarit ce ono sto zele...

  16. #16
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Moje osobno mišljenje je da dijete od 18 godina nema kaj raditi vani do 3 ujutro!
    I koja je razlika da do 18 može biti vani do 23:30, a onda kaj, preko noći naglo postane puno veći da može ostati do 3 ujutro?

  17. #17
    bubimirko

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Moje osobno mišljenje je da dijete od 18 godina nema kaj raditi vani do 3 ujutro!
    I koja je razlika da do 18 može biti vani do 23:30, a onda kaj, preko noći naglo postane puno veći da može ostati do 3 ujutro?
    a do kad po tebi treba biti vani.......čovjek-ne više dijete od 18.


    na jednom drugom topicu sam vidio da ima i majki koje su rodile s 19......a pretpostavljam da ih smatramo odgovornima kad su preuzele brigu za drugo ljudsko biće......pa onda se valjda tako i mogu brinuti za sebe i one tj. oni s 18.

    osim toga vjerujem da ćete se složiti kad napišem da ima i 16 godišnjaka koji su zreliji od 25 ili više godišnjaka-dakle vrlo individualna stvar i odluka

  18. #18
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Moje osobno mišljenje je da dijete od 18 godina nema kaj raditi vani do 3 ujutro!
    zašto?
    zanimaju me argumenti i razlozi?

  19. #19
    bubimirko

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    Moje osobno mišljenje je da dijete od 18 godina nema kaj raditi vani do 3 ujutro!
    zašto?
    zanimaju me argumenti i razlozi?
    mogu ja sad onu dreletovu............mrak, mrak, .....črni mrak
    vu njemu te navek čeka neki crni vrag

    ja nisam pobornik one teze od gore, ali nisam mogao odoljeti, a da ne napišem ovo

  20. #20
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    Moje osobno mišljenje je da dijete od 18 godina nema kaj raditi vani do 3 ujutro!
    zašto?
    zanimaju me argumenti i razlozi?
    Dobro možda sam malo pretjerala s godinama. Činjenica je da danas i klinci od 15,16 isto tako ostaju vani predugo, pa sam ja malo pomješala lončiće s godinama. Ali i to ostajanje do jutra mi se nekako ne sviđa. Radije bih došla po njega u 3 ujutro ako već nema prijevoza nego ga pustila do jutra vani. Možda nemam neke ragumente ali meni je to predugo. Kaj mogu. 8)

  21. #21
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ja sam još nekih 10 godina daleko od takvih briga, ali..

    Što mi se ne sviđa kod ostajanja adolescenata vani do jutra? Isto ono što vrijedi i za odrasle - ne sviđa mi se prespavljivanje nedjelje, nesposobnost da se normalno funkcionira sljedećeg dana, kronična neispavanost, mrzovoljno razvlačenje po kući, neraspoloženost za komunikaciju s ukućanima, iznurivanje po zadimljenim i bučnim mjestima. Ako netko ima 18 godina on/ona još ide u školu, studira ili možda radi, znači ima neke obaveze sljedećeg dana.

    Mislim da je najbolje rješenje neka sredina, kompromis koji zadovoljava dijete, a i roditelje.

  22. #22
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    uf- pozli mi kad se sjetim da i mene cekaju ovakvi 'problemi'

    a ne znam ni sama kaj bi rekla- mene su pustali dost dugo van- s nekih 14, kad smo pocele izlazit u lap, do 1, onda u drugom srednje do dva, cini mi se i u trecem isto tak- kad sam se vratila s maturalca skuzili su da smo tam lumpali dan-noc pa su me pustali dokle hocu s tim da sam morala rec kad bum se vratila i ne dao mi bog da sam kasnila 10 sekundi- stari bi odmah cijelu sestu policijsku na noge dignuo.
    ovo se naravno odnosi na vikend, u tjednu sam ionak pocela izlazit tam negdje u cetvrtom srednje, prije toga samo neke kavice i sl.
    i tata je dolazil po mene pred lap skoro cijeli prvi razred, dok ga nisam nagovorila da me pusti tramvajem ( i to nam je bilo super, vracat se tramvajem doma, majko mila koja sam ja glupaca bila )

    tad mi se- naravno- sve to cinilo strogo- sad mi se cini (pre)liberalno

  23. #23
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    pa za to nedjelje i služe, sjetim se tih sjedenja u foteljiu kunjanja , sada to ne bi niti u ludilu izdržala...Dakle, nego kada će se lijeniti nedjeljom po kući ako je sa 16-17-18?

    a što se tiče tvrdnje da današnja djeca ostaku cijelu noć vani, to je radila i moja generacija prije 20 godina...

  24. #24
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Što mi se ne sviđa kod ostajanja adolescenata vani do jutra? Isto ono što vrijedi i za odrasle - ne sviđa mi se prespavljivanje nedjelje, nesposobnost da se normalno funkcionira sljedećeg dana, kronična neispavanost, mrzovoljno razvlačenje po kući, neraspoloženost za komunikaciju s ukućanima, iznurivanje po zadimljenim i bučnim mjestima. Ako netko ima 18 godina on/ona još ide u školu, studira ili možda radi, znači ima neke obaveze sljedećeg dana.
    meni je to normalno, bez toga mi adolescencija nije adolescencija, nego dosada.

    s tim da "kronična neispavanost, mrzovoljno razvlačenje po kući, neraspoloženost za komunikaciju s ukućanima" nema veze s izlascima nego su to karakteristike zajedničke svim pubertetlijama, bez obzira jesu li doma i štrebaju, ili su vani i tulumare.

    ja sam izlazila jako puno i do ranih jutarnjih sati negdje već sa 16 godina. čak sam, po nekim stereotipnim kriterijima s kojima se nikako ne slažem, bila u vrlo lošem društvu.

    s druge strane, bila sam odličan učenik i u osnovnoj i u srednjoj školi, sve obaveze sam izvršavala, upisala sam fakultet koji sam jako željela i na koji je jako teško upasti, pa sam i tamo bila super student i izvršavala sve svoje obaveze, iako sam tulumarila od jutra do sutra.

    a da ne kažem da sam s 15 godina bila sama samcata u engleskoj mjesec dana. bez ikakve kontrole od strane odraslih.

    i niš mi nije

  25. #25
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Kad sam napisala što sam napisala imala sam pred očima konkretne adolescente i mlade ljude koji su dosadni i sebi i drugima, nikakvi u školi i na studiju, ne znaju ni dvije rečenice spojit a da bi to ikome bilo zanimljivo.

    Ja sam isto izlazila i nisam protiv izlazaka. A moja adolescencija nije bila definirana izležavanjem i navlačenjem po kući, više je bila aktivna i nimalo dosadna. Meni je to navlačenje od kreveta, do fotelje i frižidera nekako više umirovljenički nego adolescentski.

  26. #26
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ali umirovljenici ne tulumare cijelu prethodnu noć 8)
    niti su cijeli dan po 7 sati u školi.

  27. #27
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Kad sam napisala što sam napisala imala sam pred očima konkretne adolescente i mlade ljude koji su dosadni i sebi i drugima, nikakvi u školi i na studiju, ne znaju ni dvije rečenice spojit a da bi to ikome bilo zanimljivo.
    a ovaj opis opet nikako ne povezujem s izlascima, odnosno ne smatram da su česti i kasni izlasci uzrok ovakvog ponašanja, ili da ćemo nedopuštanjem kasnih izlazaka dobiti potpuno drugačije adolescente nego što si ih ti opisala.

    ovakvo ponašanje proizlazi iz odnosa s roditeljima, iz slike o sebi, iz odnosa društva u cjelini prema mladima.
    jesu li kasno vani ili nisu, nema nikakve veze s tim. (ima veze ako su drugi dan pospani od kasnog izlaska pa se tako ponašaju, ali, koliko sam shvatila, ti nisi pisala o pospanosti od tulumarenja, nego o lijenosti i dosadi kao nekakvim trajnijim osobinama).

  28. #28
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    dvi tri stvari...

    moja majka je rekla da je pitala svoju mamu, u vrijeme kad sam počela izlaziti (16-17 g.), kako je mogla biti tako mirna kad je ona izlazila van. I da ću tek shvatiti što roditelj proživljava u vrijeme kad će moje dijete početi izlaziti...

    na žalost, to već sad (unaprijed) proživljavam...

    No, znam da sam svoje izlaske morala "zaraditi" povjerenjem od svojih roditelja...i kad je bilo tako, nije bilo primjedbi.

    No, Pepeljuga sam postala sa 18 godina, a iza toga vauuuuuu!! I dokle god su moje ocijene i ispiti na faksu bili ok i u roku, nitko me ništa nije "pitao".

    I zadnje, zbog svoje mame, ako sam rekla da ću doći do 3 sata, ja sam najkasnije u 3.00 bila doma. Ako je bio kakav problem, radije sam je nazvala (mislim da je to bilo 1-2 puta), jer bi inače ona pohodila bolnice....

  29. #29
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    [ima veze ako su drugi dan pospani od kasnog izlaska pa se tako ponašaju, ali, koliko sam shvatila, ti nisi pisala o pospanosti od tulumarenja, nego o lijenosti i dosadi kao nekakvim trajnijim osobinama.
    Imaš pravo, postoji distinkcija. Ali, htjela sam reći da me podjednako kao prestrogi roditelji koji s djecom ne razgovaraju ni o čemu osim o izlascima iritiraju mlade trutine koje ništa ne zanima, ništa ne rade, niti se ičim bave, ali zato izlaske i zabavu smatraju svojim neotuđivim pravom u koje se nitko ne smije miješati, pa ni odgovorne osobe.

    Meni se sviđa ovo što kaže mamma san - dogovor, povjerenje, uzajamno poštivanje i izvršene obaveze kao uvjet. Toliko od mene o tome.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    199

    Početno

    [quote="bubimirkodjeluješ mi dosta strogo, ovo preko tjedna mi je čisto OK, ali preko vikenda.....nisam za ostajanje iza ponoću u njezinim godinama, ali ako znam s kim je i kakva su druga djeca...dao bi joj do 12[/quote]
    Slazem se sa tobom djelomicno,no ne pustam je duze iz razloga sto smatram ( za razliku od njene sestre koja je u toj dobi bila do ponoci)da naprosto za to nije zrela.Nisu dovoljne samo godine,nego i odredena zrelost.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Moja još ne ide nikuda van, 12 joj je godina, ali već sad strepim od dana kada će nas pitati za izlazak. Većina vas spominje društvo, povjerenje i sl., ne znam kako druge mame, ali ja ne mislim da je to bit. U stvari jest, ali nadam se da smo to povjerenje izgradile i nekako se ne bojim ni lošeg društva, ni droga ni alkohola ni ničega tog tipa. Bojim se silovanja, saobraćajki, imam gotovo iracionalan strah od toga da će se mojoj djeci nešto takvo desiti.
    Ne mogu si pomoći, već sad, kad kasne iz škole, brijem neki glupi film o pedofilima, manijacima.....
    I znam da je to moj problem, da ću ga morati riješiti sama, bez da njih opterećujem, jer dobri izlasci, putovanja s društvom, tulumi i koncerti dio su mojih najljepših uspomena iz mladosti, ne mogu to njima uskraćivati.

    Da li i vi imate slične strahove?

  32. #32
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ja imam. Moj M. ima samo pet godina i ne želi nikud bez mene. Navečer budem tako sretna kad se sjetim da mirno spava u svom krevetiću i da je siguran.. Ali, ne mogu dopustiti da strah ravna mojim odgojem. Tu ipak treba biti racionalan.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    199

    Početno

    Citiraj Bomballurina prvotno napisa
    .

    Da li i vi imate slične strahove?
    Moja najstarija ima 21 god.radi,ima svoj zivot,no moj strah nikad nije prestao i nikad ni nece.I danas se uhvatim da strepim zbog isti stvari kao i ti,nikad ne mozes znati,no ne dopustam da nam to remeti odnos,povjerenje i nacin zivota.

  34. #34
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Svaki put kad je na tv bio onaj oglas MUP-a: "Roditelji znate li gdje su sada vaša djeca?" Meni je zvonio mobitel. MAMA!
    Mama i tata su uvijek imali povjerenja i u mene (sad imam 28 god.) i brata. Počela sam izlaziti sa 17 , jer prije toga nije bilo interesa s moje strane. Ali, kad sam skužila :D
    ... Izlazak je bio do 01 sat, pa bi tata došao po mene kamo je već trebalo, jer nisam baš poznavala grad. I tako desetak puta, pa je predložio da se sama vraćam Kad već mogu izlaziti. Meni je to i odgovaralo, međutim, ekipa je imala izlazak do pola tri, pa sam se mogla s njima vraćati doma, ali je to značilo dulji izlazak. Odmah su pristali :D
    Nikad nisam zakasnila (tad nije bilo mobitela). Uvijek bi došla koju minuticu prije. I znala sam da su budni, da čekaju... Ali su to uvijek zanijekali. Ujutro bi spavala do.... propustila sve sv. Mise, ali to su čari adolescencije.
    Danas više ne izlazim. Spava mi se već u 22 Izguštala sam kad je trebalo.
    Nepovjerenje u dijete, mislim da je nepovjerenje u vlastiti odgoj. Jer, ako nisi dijete naučio do tad...
    Pustite svoj klince...Naravno, to ne znači da ne brinete ili da vam je svejedno.

  35. #35
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj mama_jos_malo prvotno napisa
    Nepovjerenje u dijete, mislim da je nepovjerenje u vlastiti odgoj. Jer, ako nisi dijete naučio do tad...
    Pustite svoj klince...Naravno, to ne znači da ne brinete ili da vam je svejedno.
    mislim da je to najvaznije. jesper juul veli (u mojoj slobodnoj interpretaciji) da se dijete odgaja u najranijoj dobi. kad udje u pubertet - gotovo je. mozes se samo zavaliti u kauc i ubirati plodove svog rada. i vjerovati da si odgojio dijete koje zna i moze razmisljati svojom glavom i donositi ispravne odluke.

    doduse, lako je meni govoriti, imam jos puuuuno vremena do puberteta

  36. #36
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ma kakav pubertet, kad krene u školu - gotovo je.

  37. #37
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    ma kakav pubertet, kad krene u školu - gotovo je.
    ako si ga prije upisao u neki sport, gotovo je vec i prije skole

  38. #38
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno


  39. #39
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ako si ga prije upisao u neki sport, gotovo je vec i prije skole
    ajme, gotovo mi dijete

  40. #40
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja neću biti tako liberalna kao mnogi.
    i mislim da bismo se svi mi, roditelji "budućih izlazećih generacija" trebali udružiti i biti odgovorni za promjene.
    zašto ne napraviti pritisak i isforsirati izlaske od 20 - 24 ("čak" i do 2, ako već treba)?

    što je to toliko zanimljivo u 04, a da ne bi bilo zanimljivo i u 23?!

    Sjećam se tih izgubljenih sati u očekivanju izlaska: sjediš kod kuće ko kreten, ne možeš mrdati po stanu da ne bi probudio ukućane i onda se u ponoć izvlačiš i paziš da ne lupaš vratima.
    jer, ako dođeš ranije, nema nikoga! dobro da i konobari budu tamo...

    meni se to ne sviđa, nije mi se ni onda sviđalo...

  41. #41
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    o, meni to nije bilo izgubljeno vrijeme: pogledaš film u subotu i taman imaš vremena za spremiti se...

  42. #42
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ni ja nisam imala izgubljeno vrijeme.
    izlazila sam iz kuće oko 8 ili 9, pa još provela par sati prije izlaska kod dečka ili kod neke frendice... ili su oni bili kod mene

  43. #43
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    kod neke frendice... ili su oni bili kod mene
    naravno, ali na prstima!
    meni je bila užasna pomisao da time teroroziram roditelje koji su spavali dva metra od kupaonice u kojoj smo se mi spremali, kikotali...

    filmovi?!
    taman me uspavaju i onda najradije ne bih ni izlazila.
    osim toga, mi ni nismo imali televizore u svojim sobama.

  44. #44
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    o, meni to nije bilo izgubljeno vrijeme: pogledaš film u subotu i taman imaš vremena za spremiti se...
    a kod nas se izlazilo i drugim danima!
    tijekom faksa, Gjuro četvrtkom. bez iznimke.

  45. #45
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    eh da, moji starci su bili budni barem do ponoći, pa smo mogli biti glasni
    a i ja sam taj tip pa će se i zara moći glasno spremati do kasno u noć.


    a u nacrtu naše buduće kuće, pazili smo da postoji jedna kupaona jako udaljena i od dnevne i od naše spavaće, kako bi nam djeca mogla nesmetano rigati kad dođu doma strgana, bez da se brinu da ćemo ih mi čuti i što ćemo misliti.

  46. #46
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    nisu niti moji odlazili spavati u deset...

    hm, da, izlasci za vrijeme faksa su nam bili najnapetiji - zamračenja, u gradu radio jedan birc jer se jedini mogao dobro zamračiti - i svi u njega (a kod nas rata čak nije niti bilo :shock: )

    malo se sa tugom sjetim toga da zbog rata ipak nismo mogli studij doživjeti u pravom smilsu te riječi, ali to je već druga tema...

  47. #47
    Goga25 avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    370

    Početno

    Ja sam počela izlaziti s 13 i to u kvartovski disco sa škvadrom iz kvarta s čijim starcima su moji starci išli u školu - tak da mi je to bila itekako olakotna okolnost...i ostajala sam vani do otprilike 3h.

    Od početka smo se dogovorili oko džeparca i izlazaka i to je odgovaralo i meni i njima, a bilo je ovako:

    Džeparac sam dobivala jednom tjedno - ako mi nije potrajao do kraja tjedna jer sam baš morala imati onaj ruž ili lak za nokte - moj problem...

    Izlasci su preko tjedna bili do zadnjeg busa koji je išao u 23:30h, a petkom u 00:10h.
    Subotom se išlo van do 4 ujutro (s 3 na 4h smo prešli oko 15-e godine). Za taj izlazak bi dobila extra džeparac ovisno o tome gdje se ide. Uvijek, ali uvijek sam dobila telefonsku karticu (tad još nije bilo mobitela) i nešto prije 4h bih nazvala tatu koji je mirno spavao od cca. 22h da dođe po mene i frendice. Za to ću mu biti zahvalna do kraja života i želim sa svojom djecom imati isti dogovor.

    Uvijek sam smatrala (kao uostalom i moji roditelji) da je bolje da nas tajo razvozi uokolo nego da plaćam taxi, čekam noćne tramvaje pa pješice dalje jer ne vozi bus, sjedam s nepoznatim pripitim frajerima u auto ili nedajbože stopiram...

    Pošto sam rano počela izlaziti, bilo je dosta intenzivno, ali mi je relativno brzo i dosadilo tako da sam s nepunih 20 godina počela zajednički život sa sadašnjim mužićem i sve je super ispalo.

  48. #48
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Goga25 prvotno napisa
    Pošto sam rano počela izlaziti, bilo je dosta intenzivno, ali mi je relativno brzo i dosadilo
    meni je ovo point!
    moja najbolja prijateljica je isto tako počela rano izlaziti i nakon3 godine je sve bilo doooosadno.
    pa si je sa 17 našla dečka s kojim je bila 9 godina.

    ja sam sretna što je kod nas bilo ovako kako je, ali mi je drago i da su druge cure zadovoljne svojim načinom

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ja sam odrasla bez opijanja i rekreativnog drogiranja ( da JA NEMAM pozitivan odnos prema thc,cigaretama i alkoholu)

    pa se nadam da ću tako uspjeti i kod svog djeteta i ne vjerujem u rituale inicijalizacije tipa svi se moraju napiti i poseksati prije 15 rođendana....



    jel da da sam nazadna

  50. #50
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    barem nisi jedina

    ali to ne isključuje izlaske - mi smo redovno izlazili, nikad nisam imala ograničenja i bilo je dovoljno da kažem "doći ću tad i tad" (i nikad nisam zakasnila) ili "ne znam kad ću doći" (možda u 1, možda u 4). ako je bio neki tulum na drugom kraju grada, mama bi mi rekla da radije ostanem do jutra nego da noću bauljam gradom.

    ja sam živjela u centru, a za one koji žive dalje dobar je sistem da roditelj dođe autom ili vas nekoliko podijeli taksi.

    sve u svemu, ako postoji povjerenje s obje strane stvar super funkcionira.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •