Pokazuje rezultate 1 do 42 od 42

Tema: booster bez naslona -od kada?

  1. #1
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno booster bez naslona -od kada?

    jel mi mozemo u booster bez naslona;
    L. ima 26 kg i 137, a z. ima 29 i 144.

  2. #2
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    koliko su stari?
    mi smo u booster bez naslona ušli s navršenih 7 godina, ne sjećam se ni kilaže ni visine, i to silom prilika jer drugačije nismo stali u auto. inače bih i duže od toga koristila booster s naslonom.

  3. #3
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    23.7. ce imati 10 godina.imamo maxi cosi rodi xp (sjedalicu s naslonom ), koji je star 6 i pol godina.
    sad mi vise nije za kupovat novi s naslonom jer ce za cca godinu dana imati i visinu za voznju bez booster uopce, a sjedalica je 6 g. pa si i mislim da je sigurnije mozda bez naslona.
    Posljednje uređivanje od lunahor : 15.04.2012. at 11:01

  4. #4
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ma možete bez naslona

  5. #5
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    mogu se prištekati na temu?

    do kada ima smisla imati naslon?
    moja V će za 2 tj imati 9 godina
    ima 143 cm i 36 kg

    ima li taj naslon više ikakvu zaštitnu ulogu ili da ga skinem i da sjedi samo na jahaču?

  6. #6
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Naslon ima ulogu u pravilnom pozicioniranju dijela pojasa koji djetetu treba prelaziti preko ključne i prsne kosti.
    Kada će djetetu pojas ispravno stajati bez naslona ovisi o vrsti automobila, odnosno o tome koliko je visok i kako postavljen pojas u autu i o visini i građi djeteta.
    Ukoliko pojas pravilno stoji bez naslona možete koristiti samo podizač.
    Treba znati da naslon štiti glavu djeteta pogotovo bočnim zaštitama tako da je svog sina koji ima 8,5 godina i dalje vozim s naslonom i planiram tako još duže vrijeme iako bi i bez njega bio ispravno zavezan.

  7. #7
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    Ali koliko je siguran taj naslon kad je kupljen prije 6 i pol g ? Ako se racuna uopce od kupovine ?

  8. #8
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    pročitaj upute
    kod boostera starost nije toliko ključna jer sile odrađuje pojas automobila

  9. #9

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    a što da ja kažem svom bratu i šogoricu koji svoju malu od 4 godine (105cm/20kg) voze u boosteru bez naslona? Je li to uopće imalo pametno?

  10. #10
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    ovako rodi xp je sjedalica tj booster s naslonom kilaze od 15 do 36 kg.
    to bi bilo II/III grupa ne.
    e sad mene zbunjuje ovo;

    sto sada to znaci da mogu /moram skidat naslon na 25 kg ili moze s naslonom do 36 ? http://www.maxi-cosi.com/at-en/produ.../features.aspx




    Grupa II (otprilike 15-25 kg)

    Ova grupa autosjedalica namijenjena je djeci tjelesne težine od 15-25 kg (ili više, ovisno o autosjedalici).
    Dijete je preraslo autosjedalicu grupe II ako je zadovoljilo barem jedan od sljedećih uvjeta:
    • dostiglo je maksimalnu težinu dozvoljenu autosjedalicom (obično 25 kg ) ili

    Ako je dijete dostiglo najveću dozvoljnu težinu autosjedalice grupe II, ali prilikom vezanja pojasevima automobila bez autosjedalice pojasevi ne priliježu pravilno uz dijete (donji dio pojasa mora ići preko kostiju zdjelice, a ne trbuha, dok gornji mora prelaziti sredinom ključne kosti, odnosno ramena, a ne nalijegati na vrat), tada dijete treba premjestiti u autosjedalicu grupe III koja ima višu dozvoljenu težinsku granicu (36 kg).Nakon prerastanja autosjedalice grupe II, ako je dijete dovoljno visoko da pojas automobila pravilno priliježe uz tijelo djeteta i bez autosjedalice, dijete u pravilu može prestati koristiti autosjedalicu.
    Grupa III (otprilike 22-36kg) Ova grupa autosjedalica namijenjena je djeci tjelesne težine od 22-36 kg. Ove autosjedalice koriste se samo kao podizači, nemaju naslon, već samo podnožje na kojem se sjedi.Dijete je preraslo autosjedalicu grupe III ako je zadovoljilo barem jedan od sljedećih uvjeta:
    • dostiglo je maksimalnu težinu dozvoljenu autosjedalicom (obično 36 kg) ili
    • je dovoljno visoko da pojas automobila pravilno priliježe uz tijelo djeteta i bez autosjedalice, obično oko 150 cm ili više, što ovisi o automobilu u kojem se dijete prevozi. Više o tome možete pročitati u članku kako odrediti je li dijete spremno za vezanje pojasevima automobila.

    Nakon prerastanja autosjedalice grupe III, ako je dijete dovoljno visoko da pojas automobila pravilno priliježe uz tijelo djeteta i bez autosjedalice, dijete u pravilu prestaje koristiti autosjedalicu.Problem može nastati ako je dijete punije te je dostiglo najveću dozvoljnu težinu autosjedalice grupe III (36 kg), ali još nije dovoljno visoko da se veže samo pojasevima automobila - prilikom vezanja pojasevima automobila bez autosjedalice pojasevi ne priliježu pravilno uz dijete (donji dio pojasa mora ići preko kostiju zdjelice, a ne trbuha, dok gornji mora prelaziti sredinom ključne kosti, odnosno ramena, a ne nalijegati na vrat). U tom slučaju treba konzultirati proizvođača autosjedalice. Na nekim se mjestima može pronaći uputa da se ova autosjedalica može koristiti i nakon 36 kg, budući da ona sama nema sigurnosnu ulogu, već služi samo kao podizač. Međutim, ovakvu je preporuku teško potpisati, budući da je teško procijeniti koja je još težina nakon tih 36 kg prihvatljiva, a da ne dođe do pucanja autosjedalice, odnosno do njena oštećenja. Teško je i predvidjeti kako će se autosjedalica ponašati u slučaju sudara ako se preoptereti te neće li u tom slučaju ona puknuti i dodatno ozlijediti dijete.

  11. #11
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    umiljata pa to dijete jedva da je za i booster s naslonom ...za bez naslona sigurno nije , ni po visini ni po kilazi. nju pojas ne prepoznaje i ne reagira kod kocenja. mislim da pojas ne reagira do cca 22 kg ..
    Posljednje uređivanje od lunahor : 17.04.2012. at 11:18

  12. #12
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    može s naslonom dokle god stane u njega i dok pojas ima ispravnu putanju

  13. #13

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj lunahor prvotno napisa Vidi poruku
    umiljata pa to dijete jedva da je za i booster s naslonom ...za bez naslona sigurno nije , ni po visini ni po kilazi. nju pojas ne prepoznaje i ne reagira kod kocenja. mislim da pojas ne reagira do cca 22 kg ..
    pa i ja se slažem s tobom, ali nikak da njih ubijedim.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    i još jedno pitanjce za stručnjake: zašto na boosteru bez naslona piše da je za djecu od 15-36 kg?

  15. #15
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    ja mislim iz istog razloga sto i na kasicama pise da mogu od 4 mj

  16. #16
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Šta mislite o ovome?
    http://safefit.com/products/seatbelt-positioner/
    Može li zamijeniti buster kod većeg djeteta kako je navedeno ili ne?

  17. #17
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    po zakonu ne
    a i ovaj konkretni model vjerojatno nema EU certifikat

  18. #18
    cowgirl avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    275

    Početno

    O ovome smo rspravljali na zadnjem pregledu AS:

    Booster s naslonom je posebno efikasan u autima koji na zadnjoj klupi nemaju naslone za glavu, jer pri sudaru štiti glavu i vrat od istezanja unazad.

  19. #19
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    a od kada je dopusteno koristiti booster bez naslona?

  20. #20
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    jel ovo trik pitanje?

  21. #21
    cowgirl avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    275

    Početno

    Bez naslona ima smisla po meni samo ako ti treba kao podizač.
    Znači da dijete ima dovoljno kila da može i bez boostera, ali visina mu nije dovoljna za ispravan put pojasa.
    I imaš naslone za glavu na stražnjoj klupi .

  22. #22
    Galija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    93

    Početno

    Evo na koji tekst vezan za boostere sam nedavno naišla tražeći autosjedalicu. Tekst je sa službene stranice maxi cosia.

    Not only Maxi-Cosi, but also independent consumer organisations like the Dutch Consumers’ Association advise strongly against using a seat booster without back support. Back support is essential, particularly for reasons of side impact protection, though also due to the positioning of the seat belt around the neck and chest. Booster seats and cushions without back support are not yet prohibited, but must comply with the minimum requirements of the ECE R44/03 and ECE R44/04 standards.

  23. #23
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Dobro - ako recimo imam iza sva tri sjedala sa pojasom u tri tocke i naslonima za glavu - onda je granica za booster bez naslona minimalno 22kg bez obzira na kojem mjestu dijete sjedi? Sto ako na boosteru pise da je od 15kg, zar onda to isto nije ispravno, kad za sve ostalo uvijek pise da se trebaju postivati upute proizvodjaca?

  24. #24
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro - ako recimo imam iza sva tri sjedala sa pojasom u tri tocke i naslonima za glavu - onda je granica za booster bez naslona minimalno 22kg bez obzira na kojem mjestu dijete sjedi? Sto ako na boosteru pise da je od 15kg, zar onda to isto nije ispravno, kad za sve ostalo uvijek pise da se trebaju postivati upute proizvodjaca?
    to su granice u kojima se može koristiti, drugim riječima nužan ali ne i dovoljan uvjet
    ima djece koja sa 18 mjeseci imaju 15 kg, misliš li da bi ih bilo prikladno vezati u booster bez naslona?
    ja se u potpunosti slažem sa ovim citiranim dijelom koji je stavila Galija. booster bez naslona koristio bih u iznimnim situacijama kad iz nekog razloga mi nije dostupan booster s naslonom, kada booster s naslonom nije moguće koristiti (kod nekih automobila kad je dijete više od 135 cm a niže od 150 cm) ili kada ga je dijete preraslo a pojas mu još uvijek ne prolazi ispravnom putanjom (kod nekih modela je to moguće)

  25. #25
    Mama Martina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb-Malešnica
    Postovi
    198

    Početno

    Nika ima uskoro 9 god., 36 kg i visinu 134. S obzirom da još uvijek sjedi u Romer Isofix 18-36 kg sjedalici, moje je pitanje do kada može biti u njoj, jer je kilažu prešla. Da li da joj kupim samo booster, ali oni su opet do 36 kg. Što da radim, a bez ikakvog boostera ju ne bi vozila.

  26. #26
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno booster bez naslona -od kada?

    Z. Je jos u boosteru bez naslona, ima 38 kg i 150 cm ali jos pojas neide kako treba pa je zato u boosteru . L. I ima 146 i 30 kg pa je u naslonu..


    jedine skoro 12 godisnjakinje u sjedalicma u nasem gradu sigurno.
    Posljednje uređivanje od lunahor : 02.03.2014. at 17:36

  27. #27
    Mama Martina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb-Malešnica
    Postovi
    198

    Početno

    Dakle, koliko sam ja shvatila čitajući po forumima, kod boostera nije bitna kilaža, tj. ako dijete s više od 36 kg sjedi u njemu. Kod njega je bitno da povisi dijete da mu pojas može pravilno držati? Teoretski, da li se može nešto dogoditi kod ev. sudara kada dijete s prevelikom kilažom sjedi u boosteru?

  28. #28
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    kilaža ne bi trebala imati nikakve veze s time. zakon kaže da na postolju mora biti do 12. godine, što isto ne bi trebalo biti mjerilo.
    po meni, jedino mjerilo je ispravna putanja pojasa kako bi se prilikom sudara izbjegle ozljede.
    moja je gotovo identičnih gabarita kao i tvoja i ja je i dalje vozim u boosteru s naslonom. bočna zaštita ne može škoditi a i ugodnije joj je ako zaspe i boje ju drži u ispravnom položaju.

  29. #29
    Mama Martina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb-Malešnica
    Postovi
    198

    Početno

    Citiraj daddycool prvotno napisa Vidi poruku
    kilaža ne bi trebala imati nikakve veze s time. zakon kaže da na postolju mora biti do 12. godine, što isto ne bi trebalo biti mjerilo.
    po meni, jedino mjerilo je ispravna putanja pojasa kako bi se prilikom sudara izbjegle ozljede.
    moja je gotovo identičnih gabarita kao i tvoja i ja je i dalje vozim u boosteru s naslonom. bočna zaštita ne može škoditi a i ugodnije joj je ako zaspe i boje ju drži u ispravnom položaju.
    Meni treba ova sjedalica s naslonom za mlađu kćer, pa sam zato pitala što da radim. Ne bih baš kupovala još jednu identičnu sjedalicu, ako starija može samo u boosteru.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Mama Martina prvotno napisa Vidi poruku
    Nika ima uskoro 9 god., 36 kg i visinu 134. S obzirom da još uvijek sjedi u Romer Isofix 18-36 kg sjedalici, moje je pitanje do kada može biti u njoj, jer je kilažu prešla. Da li da joj kupim samo booster, ali oni su opet do 36 kg. Što da radim, a bez ikakvog boostera ju ne bi vozila.
    Moj sin je tu negdje i visinom i težinom. Po gradu, ove svakodnevne vožnje je u busteru bez naslona, a na dulji put u busteru s naslonom.

  31. #31
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj Mama Martina prvotno napisa Vidi poruku
    Meni treba ova sjedalica s naslonom za mlađu kćer, pa sam zato pitala što da radim. Ne bih baš kupovala još jednu identičnu sjedalicu, ako starija može samo u boosteru.
    ma naravno da može, granica kilaže je 22 kg

  32. #32
    Ibili avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    658

    Početno

    Što mislite o ovome, da imamo za rezervu, za drugi auto?
    Jel to spada pod bolje išta nego ništa?

    http://www.lidl.hr/cps/rde/SID-839DB...Detail&id=2789

  33. #33
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    Ja koliko shvacam to ti ionaksluzi samo ko podizac da bi pojas isao pravilno.

  34. #34
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    da, jedino što nije prikladno za djecu od 15 kg kako tamo piše

  35. #35
    Lora163 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    173

    Početno

    Sad sam totalno zbedirana!
    Mali ima 38 kg i visinu 138 cm.
    Imamo Recaro 15-36 kg i booster. Booster smo koristili ako bi nas bilo vise od 2 na zadnjem sicu ( vožnja do i iz škole ). AS obavezna na na imalo daljim rutama.
    Sto sad? Premašio je kilažu. Iskreno za daleka putovanja bi radije da mi sjedi u sjedalici. Sto je pametnije?
    Posljednje uređivanje od Lora163 : 16.04.2014. at 08:14

  36. #36
    Lora163 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    173

    Početno

    I da! Da li se Recaro Monza sa izofixom moze upotrijebiti i u autu bez izofixa?

  37. #37
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Stane li dijete još u sjedalicu?

  38. #38
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj Lora163 prvotno napisa Vidi poruku
    Sad sam totalno zbedirana!
    Mali ima 38 kg i visinu 138 cm.
    Imamo Recaro 15-36 kg i booster. Booster smo koristili ako bi nas bilo vise od 2 na zadnjem sicu ( vožnja do i iz škole ). AS obavezna na na imalo daljim rutama.
    Sto sad? Premašio je kilažu. Iskreno za daleka putovanja bi radije da mi sjedi u sjedalici. Sto je pametnije?
    Zakon kaže da do 12 godine mora biti na prikladnom postolju. Znači ako koristiš booster ili booster s naslonom i dalje, u zakonskim si okvirima.
    Proizvođač je sjedalice tih grupa predvidio do 36 kg, ali realno, kod tih sjedalica posao odrađuje pojas a njihova je svrha da pojas ide ispravnom putanjom pa nije skroz jasno zašto je postavljeno to ograničenje od 36 kg kad niti jedan zakon u RH niti okolnim zemljama ne limitira korištenje sjedalica kilažom već ili godinama ili visinom.

    Citiraj Lora163 prvotno napisa Vidi poruku
    I da! Da li se Recaro Monza sa izofixom moze upotrijebiti i u autu bez izofixa?
    Isofix je kod tih sjedalica samo u svrhu da ih se ne mora vezati kada su prazne, stoga sve sjedalice te grupe mogu se upotrijebiti i bez ISOFIX-a. Jedino ako je proizvođač lošim dizajnom onemogućio tako nešto.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj lunahor prvotno napisa Vidi poruku
    Z. Je jos u boosteru bez naslona, ima 38 kg i 150 cm ali jos pojas neide kako treba pa je zato u boosteru . L. I ima 146 i 30 kg pa je u naslonu..


    jedine skoro 12 godisnjakinje u sjedalicma u nasem gradu sigurno.
    šteta što nismo u istom gradu da ih pokažem svojoj.
    Moja zahtjeva da se više ne vozi u boosteru s naslonom jer ju je sram. A i primijetila sam da je počela saginjati glavu u auto kad svidi poznatog iz škole. Pokušavam joj objasniti da njene visine ima recimo 25% petaša a od toga se neki nisu vozili ko mali u autosjedalica a kud će sad.
    No baš i ne ide. Tako da ćemo nakon ljeta koristiti booster bez naslona. Jedino kod onog što ga imamo mi se čini da je postolje više nego kod ovog boostera s naslonom. Baš ga moram izmjeriti.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    i baš me zanima kakva bi statistika bila na forumu i koliko se petaša, šestaša koji nisu visoki vozi u boosteru s naslonom. Uživo ih baš ne vidim.

  41. #41
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    evo moja završava 4. razred, ima točno 36kg i 150,5cm i još je u busteru s naslonom.

    najviše se bunila prije jedno 2 godine kad je htjela biti velika, sad je dovoljno velika da shvaća da joj je ugodnije zaspati u ovom naslonu nego bez njega.

    inače sam baš htjela pitati smije li se i dalje voziti u naslonu, sad je prešla te granice koje spominje proizvođač, ali buster joj je još svakako potreban jer joj inače pojas ide preko vrata, a naslon nam je praktičan, tako da mi je laknulo kad sam pročitala ovu temu

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    uh kod mene je sada na kraju 5. razreda počela opasna pobuna, pubertet ju drma
    A potencirana je i time što ju ujutro vozimo u školu i kad je popodne navečer smo dolazili po nju pa je to prilika da ju svi vide kako se vozi u autosjedalici
    Posljednje uređivanje od larmama : 09.06.2014. at 15:39

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •