Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 70

Tema: "nezdrave" namirnice u našoj kuhinji i njihove ZDRAVE zamjene

  1. #1
    Provincijalkaa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    174

    Početno "nezdrave" namirnice u našoj kuhinji i njihove ZDRAVE zamjene

    Željela bih da na jednom mjestu imamo listu "nezdravih" namirnica koje bi valjalo izbjegavati (pogotovo mališani) i njihove zdravije zamjene
    te bilokakve preporuke vezane uz njih.
    Također bi bilo dobro da se obrazloži zašto nešto nije ili je ne/zdravije.

    Npr.
    Tražeći po netu, forumu našla sam da

    ŽELATINA ne valja (ne znam točno zašto osim da je životinjskog porijekla, dobiva se od kostiju i kože goveda) zdrava zamjena - AGAR AGAR
    Pahuljice npr. ZOBENE PAHULJICE treba večer prije natopiti u vodi u par kašika jogurta zbog fitinske kiseline (više na http://istineilaziohrani.blogspot.co...-prehrani.html)
    Mi smo bijelo brašno zamijenili polubijelim
    Umijesto šećera za bebača (18mj) koristimo agavin sirup ili rižin slad


    Ako sam u krivu vrlo rado bih da me ispravite
    Posljednje uređivanje od Provincijalkaa : 30.04.2012. at 12:31

  2. #2
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Agavin sirup je navodno pun pesticida.

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja ne mogu ni zamisliti da jedemo zobene koje su cijelu noć bile natopljene u nečemu, ajme pljac pljac bljaaaak ....
    ako moram birati natopljene ili nikakve, radije bih onda nikakve.

  4. #4
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ko zna lut mozda kad ostarimo i natopimo te zitarice zajedno s dnetjerom. tad ce nam mozda i pasati

  5. #5
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    već vidim da je ovo topic koji će me izluditi..

    mislim, samo naprijed..
    nemojmo zaboravit da špinat i blitvu treba konzumirat unutar dva sata od branja inače zdrave postaju nezdrave

  6. #6
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Dentjerom?
    Posljednje uređivanje od Jurana : 30.04.2012. at 13:02

  7. #7
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Što se tiče sladila, nakon što sam isprobala sve i svašta, odlučila sam koristiti kvalitetni smeđi šećer, ali u jaaaako malim količinama (trenutno je to dnevno 1 žličica u jutarnjoj kavi).
    Isto sam zaključila i sa mlijekom. Nakon raznih soja, zobi i riža, koristim svježe kravlje (Veronika ili Biz), ali u malim količinama.
    Hidrogenizirano ulje - maslinovo ulje, maslac, hladno prešano suncokretovo (prženje sam skoro potpuno izbacila, ali to malo pržim na ovom navedenom iako si znam napraviti maslo, ali to nije redovito)
    Žitarice sve cjelovite ili gris, od pahuljica samo zobene (jer nema zobenog grisa)

  8. #8
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Agavin sirup je navodno pun pesticida.
    A kao, ni slad nije bogznašto dobar, na kraju ispada da ništa ne valja, zato se ni ne osvrćem na to, niti na ovo da pahuljice treba namakati, mislim da je to pretjerivanje. Osim ako se koriste obilno i svakodnevno, a sumnjam da to baš netko radi.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    enzim koji služi za neutralizaciju fitinske kiseline uništava se na višim temperaturama, iznad 40 stupnjeva, žitarice sadrže i taj enzim i fitinsku
    dakle, ako se pahuljice konzumiraju tako da ih samo namočite u mlačno mlijeko ili jogurt i jedete onda ne treba prethodno namakanje
    ako sam to dobro pohvatala

  10. #10
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Nema "zdravih" namirnica u dućanima.
    Pa bili oni bio/eko/mini...
    Nema masovne proizvodnje bez nekih ustupaka modernom načinu proizvodnje.
    Šećer koristim samo i jedino u kolačima, mlijeko kupujem obično Vindijino jer mi se Veronikino prebrzo pokvari.
    A mi ga sporije pijemo no što ga priroda dokrajči.
    Ne zamaram se.
    Sutra će na šogorovom mesu za roštilj garant biti Vegete. Big deal.

  11. #11
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Provincijalkaa prvotno napisa Vidi poruku
    Željela bih da na jednom mjestu imamo listu "nezdravih" namirnica koje bi valjalo izbjegavati (pogotovo mališani) i njihove zdravije zamjene
    te bilokakve preporuke vezane uz njih.
    Također bi bilo dobro da se obrazloži zašto nešto nije ili je ne/zdravije.
    osnovna namirnica, prepuna toksina, teških metala, pesticida, alergena jest zrak. kad njega zamijenimo bio/eko/organskim, krenimo na ostalo
    do tada, cijenim samo one koji apstiniraju od konzumacije istog

  12. #12
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne opterećujem se takvim stvarima
    trudim se od ponuđemoga izvući maksimum
    ok, želatinu ne koristim jer ne znam što bih s njom, ali sada da trošim pare i kupujem agavin sirup, u zemlji koja obiluje šećernom repicom... neka, hvala...
    nije šećer loš ako se jede u razumnim količinama
    kao i sve ostalo, uostalom

  13. #13
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Agavin sirup je stvarno pun pesticida ?Gdje ima o tome?

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    želatina je prozvana otrovom u aferi sa kravljim ludilom (možda si mlađa pa se toga ne sjećaš, bilo je to kasnih 80). To me baš ne uzrujava pa ju koristim u kolačima ako je navedeno u receptu (ima je i u masi gotovih proizvoda), a obzirom da barem jednom tjedno jedemo juhu od kosti (i mesa) ne vidim u njoj ništa loše.
    Što se tiče tih sladova, mislim da je to samo prodavanje magle. Sladovi su jedanko dobri/loši kao i šećer, u malim količinama (za nekoga tko nije dijabetičar) prihvatljivi.
    Posljednje uređivanje od sirius : 30.04.2012. at 22:45

  15. #15
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Mislim da su sladovi složeni ugljikohidrati za razliku od šećera.

    Dakle, šećer u krvi se ne diže i spušta tako naglo kao kod konzumiranja

    "običnog" šećera.

    Ispravite me ako griješim

  16. #16
    Provincijalkaa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ne opterećujem se takvim stvarima
    ...
    nije šećer loš ako se jede u razumnim količinama
    kao i sve ostalo, uostalom
    Nisam mislila na nikakva opterećivanja, već više da više glava ponudi neke praktične zdavije zamjene. Naravno da se ne možemo svega nezdravog riješiti i da ne treba pretjerivati te da većina stvari u razumnim količinama nije loša...itd...i da se krive Drine ne mogu ispraviti, ali to ne znači da ne treba bar pokušati, zar ne?

    Sada (od kad sam rodila) više pazim na sve, tako i na prehranu pa mi se učinilo zgodno zatražiti koji dodatni savjet.

    Pri tom znam da postoje određena ograničenja (ne možemo svi nabaviti neprskano i domaće i ne možemo profiltrirati zrak koji nas okružuje ... i ne bih htjela dalje banalizirati) i da svatko kuha, radi po svom vlastitiom nahođenju...ali eto ako tko ima neki zdrav primjer, savjet ja ću ga vrlo rado pročitati.

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    A kao, ni slad nije bogznašto dobari...
    Kad pravim kolačiće agavin sirup mi baš da neki dodatni okus koji mi se sviđa.

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    želatina je prozvana otrovom u aferi sa kravljim ludilom (možda si mlađa pa se toga ne sjećaš, bilo je to kasnih 80). To me baš ne uzrujava pa ju koristim u kolačima ako je navedeno u receptu (ima je i u masi gotovih proizvoda), a obzirom da barem jednom tjedno jedemo juhu od kosti (i mesa) ne vidim u njoj ništa loše.
    Što se tiče tih sladova, mislim da je to samo prodavanje magle. Saldovi su jedanko dobri/loši kao i šećer, u malim količinama (za nekoga tko nije dijabetičar) prihvatljivi.
    Sjećam se kravljeg ludila...želatinu koristim za jogurticu, ali sam planirala svom mišu (18mj.) napraviti njegovu verziju jogurtice, a htjela sam izbjeći previše kemije, a agar agar mi se čini kao bolja opcija.


    E sad sam se raspisala...ali sad imam vremena (mišić spava).
    Posljednje uređivanje od Provincijalkaa : 30.04.2012. at 21:25

  17. #17
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne znam...
    ne tražim zamjenske namirnice/pripravke.
    već jednostavno izbacim ono što mislim da ne valja.
    nema želea, nema vegete, nema gumenih bombona, nema voćnoh jogurta...
    ništa od onoga što je nabrojano nije mi baš toliko važno da ne bih mogla potpuno izbaciti.

  18. #18
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Teica prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da su sladovi složeni ugljikohidrati za razliku od šećera.

    Dakle, šećer u krvi se ne diže i spušta tako naglo kao kod konzumiranja

    "običnog" šećera.

    Ispravite me ako griješim
    za razliku od zlog običnog šećera koji se sastoji od fruktoze i glukoze, slad (recimo ječmeni) se sastoji od 2 glukoze
    ideš!

  19. #19
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    nemoj magriz tako, vidis da je to tamo slozeno, a u bijelom seceru nije urednost se uvijek cijeni vise

  20. #20
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    nemoj magriz tako, vidis da je to tamo slozeno, a u bijelom seceru nije urednost se uvijek cijeni vise

  21. #21
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ne opterećujem se takvim stvarima
    trudim se od ponuđemoga izvući maksimum
    ok, želatinu ne koristim jer ne znam što bih s njom, ali sada da trošim pare i kupujem agavin sirup, u zemlji koja obiluje šećernom repicom... neka, hvala...
    nije šećer loš ako se jede u razumnim količinama
    kao i sve ostalo, uostalom
    apsolutno se slažem...mislim da je više-manje sve u razumnim količinama ok, a neke nepotrebne namirnice izbacim i ne tražim zamjenu..

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    za razliku od zlog običnog šećera koji se sastoji od fruktoze i glukoze, slad (recimo ječmeni) se sastoji od 2 glukoze
    ideš!
    zar nije slad većinom škrob koji je polisaharid (složeni šećer), a saharoza disaharid (jedinostavni šećer)?

  23. #23
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Žena je lijepo tražila prijedloge i mišljenja. Stvarno ne vidim razlog za sprdnju. Nekome je nešto važno, drugome nije. Dopustite da njoj bude važno da li će jesti jednostavne ili složene šećere.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Citiraj kljucic prvotno napisa Vidi poruku
    Žena je lijepo tražila prijedloge i mišljenja. Stvarno ne vidim razlog za sprdnju. Nekome je nešto važno, drugome nije. Dopustite da njoj bude važno da li će jesti jednostavne ili složene šećere.
    X

  25. #25
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Slažem se s ključić.

    Jedno vrijeme sam razmišljala o steviji, sladovima, zobenim, rižinim i inim napicima i zaključila da mi to uopće ne dolazi prirodno da kupim tako nešto.
    Šećer koristimo vrlo malo (1 kg na godinu), tako da mi je svejedno da li je smeđi ili bijeli, stavim koji imam doma, ili najčešće kojeg ima kod susjeda (jer ga jednostavno zaboravimo kupiti za te rijetke prilike).

    U kolače umjesto margarina stavim maslac, mada ih pečeno jako rijetko (rođendani, blagdani).

    Kad se zaželimo slatkog, obično napravim mafine.

    Želatinu trebam jako rijetko (jednom godišnje maksimalno) i onda ju stavim, ne tražim zamjenu, jer mi dijete ionako ne voli jogurticu, pa mi nije ni toliko bitno.

    Kravlje mlijeko ne smatram štetnim ni opasnim po život, konzumiram ga u kavi jednom na dan, dijete popije 1-2 šalice dnevno.

    Zobene pahuljice trpam u sve. Danima ih jedem za doručak, ali po novom sirove, jer sam ih lijena skuhati.
    Jogurt, banana, sirove zobene i izmiksam (dok sam ih imala u škrinji, dodavala sam i maline, ribizle i slično).

    Povrće i voće nastojimo uzgojiti sami, ali neminovno ga kupujem u ovom dijelu godine (zima i početak proljeća).
    Od voća redovno (svaki dan) kupujem banane i jabuke (ove godine nisu uspjele doma, pa smo kupovali jabuke s eko certifikatom, a od kad su oni sve prodali, kupujem na koje naiđem).

    Meso mali dio dobijem domaće, ostalo kupujem.

    Jaja dobijemo domaća.

    To je nekako to.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 01.05.2012. at 12:22

  26. #26
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj kljucic prvotno napisa Vidi poruku
    Žena je lijepo tražila prijedloge i mišljenja. Stvarno ne vidim razlog za sprdnju. Nekome je nešto važno, drugome nije. Dopustite da njoj bude važno da li će jesti jednostavne ili složene šećere.
    pa lijepo sam joj napisala moje mišljenje. koje je na tragu apricot. sve je zdravo i štetno, samo je pitanje količina
    uostalom, jel joj itko branio jesti šećere po želji?

  27. #27
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    stvar je samo u mjeri.
    jer, dok se uzbuđujem oko toga odakle je koja namirnica i kakvi su šećeri i masne kiseline u njima, više nam/mi šteti stres koji mi tako uzrokujue hrana nego sama hrana.

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    stvar je samo u mjeri.
    jer, dok se uzbuđujem oko toga odakle je koja namirnica i kakvi su šećeri i masne kiseline u njima, više nam/mi šteti stres koji mi tako uzrokujue hrana nego sama hrana.
    Baš ovako!

    Kad su mala djeca u kući, treba prvenstveno voditi računa o kvalitetnom povrću iz eko uzgoja, pa onda što kvalitetnijem mesu i ribi. Ako ih nabavljaš iz eko izvora, to zna dosta koštati i treba biti dobro organiizirano. Isto vrijedi i za mliječne proizvode - ima cijeli topic o Veroniki.

    Želatina mi fakat nije u rangu osnovnih namirnica. Veće zlo je nutela koju kolege moje djece jedu bez ikakvih kriterija, žlicom. Svojima radije povremeno ponudim svinjsku mast.

    Brašno polubijelo mi je regularna namirnica ali koristim i bijelo i raženo i ovakvo i onakvo koje kupim po potrebi za neke posebne namjene. Kupujem kukuruzno brašno i gris kad stignem (dugo nisam).

    Sa šećerom ne pretjerujemo u redovnoj prehrani, ali ne mogu reći da ga se baš klonimo. Šećer mi treba za pekmeze. Prije sam češće koristila želin za neke džemove od vlastitog voća (jer je prirodni pektin bez limunske kiseline teško nabavljiv), ali sve manje to koristim otkad mi rastu hrpe ribizla na gruntu. Džemovi se mogu zgusnuti dunjama i ribizlima ili dulje kuhati. Ne treba mi agar agar ni druge alge (uostalom, i Kushi kaže da je najbolje jesti ono što se tradicionalno uzgaja tamo gdje živimo). I moram priznati da se često zapitam o uvjetima prerade i skladištenja takvih proizvoda, ali to je tema za drugi topic.

    Od štetnih namirnica imam u kući vegetu, valjda zato jer ju je i moja mama imala. Trajala mi je najmanja vrećica od lanjskog godišnjeg do Uskrsa. Ne bojim se toga, ali ne smatram to zdravim ni za djecu ni za odrasle, a i daje svemu isti okus pa izbjegavam.

    Od agavinih sirupa i inih zaslađivača bježim ko vrag od tamjana - bolji mi je med iz poznatog izvora i obični domaći hrvatski šećer (nikakav smeđi koji je u biti bijeli obojani). AKo kupim smeđi, vodim računa da bude od prave trske, a ne farbani. Kupim malo pakiranje jednom godišnje kad mužu radim baklavu.

    Čokolada - crna s visokim udjelom kakaa.

    Od pahuljica koristimo samo zobene i ječmene pahuljice (ono što vidiš da je zdrobljeno).

    Inače, trebali bi izbjegavati i svinjetinu i kobasice (domaće, iz poznatog i pouzdanog izvora) ali teško nam ide...

  29. #29
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    pa lijepo sam joj napisala moje mišljenje. koje je na tragu apricot. sve je zdravo i štetno, samo je pitanje količina
    uostalom, jel joj itko branio jesti šećere po želji?
    glavno da je na tragu apricot :p

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Ugljikohidrati su ugljikohidrati, glikemijski indeks je precijenjen.

    Puno je bitniji GL, glycemic load. Odnosno koliko se natovarimo škrobom, glukoziom, fruktozom, laktozom, saharozom i slično.

  31. #31
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ja malo kao padobranac - ali zašto zelatina? Što to nije neka kristalizirana hladetina? Meni je to kao mesojedu ok.
    A koristim je jer maloj cesto radim ovo:
    - red petit-beure keksa
    - gnjecena banana (najcesce one koje su vec pocele crnjeti) + sok od ananasa + kojegod voce nadjem u kuci (pogotovo ako je vec pri kraju) s zelatinom (da se stisne)
    - opet red petit-beure keksa
    Bacim u frizider, i za 2-3 sata imam "kolac" koji volimo a i ne bacimo voce

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja malo kao padobranac - ali zašto zelatina? Što to nije neka kristalizirana hladetina? Meni je to kao mesojedu ok.
    A koristim je jer maloj cesto radim ovo:
    - red petit-beure keksa
    - gnjecena banana (najcesce one koje su vec pocele crnjeti) + sok od ananasa + kojegod voce nadjem u kuci (pogotovo ako je vec pri kraju) s zelatinom (da se stisne)
    - opet red petit-beure keksa
    Bacim u frizider, i za 2-3 sata imam "kolac" koji volimo a i ne bacimo voce
    Ako se dobro sjecam, zelatina je dosla na zao glas u eri straha od kravljeg ludila. Eh, sad, ako netko zna vise, nek dojavi.

    Ont. ja isto volim gumene bombone, ali samu sebe uvjeravam kak su unutra kravlji papci, pa se tak kontroliram !

  33. #33
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    (uostalom, i Kushi kaže da je najbolje jesti ono što se tradicionalno uzgaja tamo gdje živimo)

    Čokolada - crna s visokim udjelom kakaa.
    neke stvari se baš i ne daju nabaviti u krugu gdje živimo!

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj ninik prvotno napisa Vidi poruku
    neke stvari se baš i ne daju nabaviti u krugu gdje živimo!
    To je istina... Pa ni banane ne rastu u mom voćnjaku !

    Volim elemente makrobiotičke kuhinje, ali nikada se nisam uspjela toga strogo pridržavati. Inače, Kushi zagovara to korištenje namirnica iz okruženja gdje živiš, pa se ipak tijekom života s obitelji preselio u Ameriku i odnio svoje prehrambene navike sa sobom (nije odustao od japanske tradicionalne hrane zato jer je otišao par tisuća kilometara dalje). Sigurno bi se tu našlo još apsurda...

    Nema veze, babyboys je u pravu - treba samo voditi računa o količinama i to je sve.

  35. #35
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Nisam vam baš sigurna u to sa krugom u kojem živimo i Kushijem. Naime, uopće nam nisu tako rekli na tečajevima makrobiotike - nego da se misli na klimatsko područje u kojem živimo - tako da nama koji živimo u umjerenom klimatskom području ne odgovara npr. južno voće. U makrobiotici se zaista uopće ne jede južno voće kao što su banane ili naranče.

  36. #36
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Meni se svidja kako je Provincijalkaa zamislila ovaj topic. Ne treba tu previse filozofirati da bi se neka nezdrava namirnica zamijenila manje nezdravom

    Evo i moj doprinos temi, pa krenimo (iako vjerujem da to vec svi i znate):

    Vocni jogurt - obicni jogurt + voce
    Vegeta - ono Kotanyi suseno povrce + sol
    Danonino, Dukatino..... - smiksam svjezi sir + voce + petit keksi
    Margarin - maslac
    Suncokretovo ulje - maslinovo ulje
    Bomboni - suseno voce
    Salama - panceta
    Hrenovke - kobasice
    Bijeli kruh - bilo koji drugi ( kukuruzni, razeni....)

    Imam i jedno pitanje. Znam da je Nutella nezdrava, ali zasto je nezdravija od npr. cokolade?
    Vidim da su se svi okomili samo na Nutellu, u cemu je stvar?

  37. #37
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Zaboravila sam napisati

    Konzervirano - ako ne moze svjeze onda smrznuto

  38. #38
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Mislim da ce ovo samo pokazati da ne mislimo svi isto pod "nezdrava" hrana

    Recimo kod mene:
    zvijezda i sl. "suncokretovo" ulje - pravo suncokretovo nerafinirano ulje (alnatura ili slicno)
    nutella - onaj alnaturin coko namaz (ne znam kako se zove, meni je fin- opet, manje kolicine, ne jest zlicom)
    "light" mlijecni proizvodi (jogurt i sl.) - punomasni mlijecni proizvodi
    instant pahuljice - zobene pahuljice ili kornfleks (onaj vulgaris, bez iceg)

    Voce dajem samo svjeze, moja bas voli juzno voce (mango, banane, ananas, narance) iako voli i ovo nase (jabuke, sljive, grozdje)

    Konzervirano povrce mi je ok ako je samo s dodanom soli, u stvari to mi je draze nego smrznuto jer ga ne moram kuhati, pa mi to skrati pripremu za bar 15 minuta... (redovito kupujem lecu, kukuruz, grasak, grah, ponekad i mrkvicu...)

  39. #39
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    ja sam iz bambusa izbacila colu ... jer je nezdrava

  40. #40
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    to je uredu crno vino je puno antioxidansa.
    nego draga mi smo zajedno bambus, ti vino, ja cola. uvijek smo se dobro nadopunjavale (cak i kod radjanja )

  41. #41
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    U makrobiotici se zaista uopće ne jede južno voće kao što su banane ili naranče.
    Jede se, u desertima, u malim količinama, ali se jede - ili je to mix makrobiotike i još koječega. U bio&bio dućanima mogu se kupiti proizvodi koji se ne preporučuju u makrobiotici - kravlje i kozje mlijeko i sirevi, čips od krumpira i druge grickalice itd.

  42. #42
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    nego draga mi smo zajedno bambus, ti vino, ja cola. uvijek smo se dobro nadopunjavale (cak i kod radjanja )
    fakat ... i vidiš kako širimo radost i veselje svuda oko nas

  43. #43
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Da, u redu, to je hrana pod oznakom - koristiti iznimno rijetko ili izbjegavati. Za zdrave ljude, u programu za boesne se nikad neće naći južna voćka.

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam vam baš sigurna u to sa krugom u kojem živimo i Kushijem. Naime, uopće nam nisu tako rekli na tečajevima makrobiotike - nego da se misli na klimatsko područje u kojem živimo - tako da nama koji živimo u umjerenom klimatskom području ne odgovara npr. južno voće. U makrobiotici se zaista uopće ne jede južno voće kao što su banane ili naranče.
    Je, pa kak bi onda prodavali razne alge i gljive kojih nema ovdje??? He he he... Sve je to biznis. Ja nisam išla na tečaj ali sam čitala knjigu. Na tečaj bih stvarno rado otišla jer me privlači.

    Inače, kako da se u skladu s makrobiotikom hrane oni koji žive u pojasu gdje raste južno voće?

  45. #45
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Da, u redu, to je hrana pod oznakom - koristiti iznimno rijetko ili izbjegavati. Za zdrave ljude, u programu za boesne se nikad neće naći južna voćka.
    Da, znam. Ono što mene zbunjuje u tom njihovom programu za bolesne i individualnom pristupu - je to da je jelovnik za sve manje-više isti. Pa onda ne kužim čemu te konzultacije, kad se sve o tom načinu prehrane može pročitati u knjigama ili na netu.

  46. #46
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Je, pa kak bi onda prodavali razne alge i gljive kojih nema ovdje??? He he he... Sve je to biznis. Ja nisam išla na tečaj ali sam čitala knjigu. Na tečaj bih stvarno rado otišla jer me privlači.

    Inače, kako da se u skladu s makrobiotikom hrane oni koji žive u pojasu gdje raste južno voće?
    Ha ha ha, pa je, i meni se učinilo da je to razlog takvome odgovoru.

    Valjda bi u južnom pojasu trebalo prilagoditi makrobiotičke principe lokalnom stilu prehrane, ne znam ima li makrobiotičara u tropima koji su to napravili.

    @n.grace - nemam pojma, imala sam prilike vidjeti samo svoj program. Ali sigurno imaju barem dva tipa prehrane: yin i yang

  47. #47
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Je, pa kak bi onda prodavali razne alge i gljive kojih nema ovdje??? He he he... Sve je to biznis.
    Imaš pravo.

  48. #48
    mimi 25 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    ....na moru....
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj ninik prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam iz bambusa izbacila colu ... jer je nezdrava


    Dobra ideja........sve za zdravlje!

  49. #49

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    199

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam...
    ne tražim zamjenske namirnice/pripravke.
    već jednostavno izbacim ono što mislim da ne valja.
    nema želea, nema vegete, nema gumenih bombona, nema voćnoh jogurta...
    ništa od onoga što je nabrojano nije mi baš toliko važno da ne bih mogla potpuno izbaciti.
    Uf, zašto voćnog jogurta?? Što on ne valja? Ja se davim u njemu, pa se tješim da je to ipak zdravije od čokolade

  50. #50
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj upitnik? prvotno napisa Vidi poruku
    Uf, zašto voćnog jogurta?? Što on ne valja? Ja se davim u njemu, pa se tješim da je to ipak zdravije od čokolade
    samo se ti tješi

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •