Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 202

Tema: Od rodjenja bez pelena (III. dio)

  1. #1
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno Od rodjenja bez pelena (III. dio)


    ajmo dalje...

  2. #2
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    a ja si bas mislim sto ti radis na bezpelenastvu

  3. #3
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Aqua imaš skroz pravo za dm ovke, ali ti ne znaš da smo ih mi i sušili pa se jedna upotrebljavala malo duže. Ne smije se samo preklopiti nego pustiti da osuši nepreklopljena. Noću je situacija drugačija nego danju. danju možeš koristiti i ručnike koji dobro upijaju, pogotovo za one male koji ne pišaju velike količine.
    Aqua u svakom slučaju si u pravu...

    Mama Juanita već su me cure pitale za članak, ali ja sam tako knap s vremenom za po......, ali ako netko od vas ima vremena, neka slobodno nešto izkemija. Vi ste sve bile u tome.

    Htjela sam te i nazvati, ali nikako...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    kak opce uspijete postavit tako malu podlogu pod dijete, pa nama sebastian skace po citavom krevetu u snu, trebam podloge od 2 metra

    ima neko neki savijet

    marta, sto su TL podloge

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    to su ti podloge iz turbo limacha, kao za kinderbet, npr. 50X40cm, dolje guma, gore frotir.
    ja ih inace drzim na prematalici da malom bude toplo i ako se popiski/pokaki, smao bacim u pranje.

  6. #6
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Drage cure, evo da vam se javi jedna trudnica koja se zaljubila u ideju bebe bez pelena. Ako nije problem, htjela sam vas zamoliti da mi ukratko navedete što da pripremim za dolazak bebe (mislim na bezpelenarstvo). Malo sam surfala i vidjela neke slikice na kojima ispod bebine guze stave posudicu u koju ona piški ili kaki, pa me zanima kakvu posudicu ili tutu vi koristite za novorođenče. Svakako mislim nabaviti i ove podloge iz TL koje je marta napisala. Treba li mi još nešto? Thnx!

  7. #7
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ne znam jesi li procitala sve, al trebaju ti majice/bnkice umjesto bodija, i hlacice umjesto odjelaca. ja sam vecinu odjelaca prikoljila, pa su sad hlacice. i to ti je uglavnom to. i male gacice ako uspijes naci.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    pogledaj stare postove od rodjenja bez pelena(od prvog dijela).tamo je Samaritanka lijepo opisala kako od rodjenja zapoceti te sto je potrebno.

  9. #9
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Super, detaljno ću pročitati, hvala!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    skoro Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Da si malo hvalim kcer .
    U zadnjih mjesec dana smo puno bile doma jer je bila bolesna.
    Nis ozbiljno, samo viroze ali nije mogla u vrtic - bitna informacija jer je u vrticu imala pelenu a doma uglavnom ne.
    I...curka skinula pelenu :D .
    Samo je odjednom pocela govorit pisi kad bi piskila po gacama i hlacama .
    Pa je onda pocela govorit pisi sekundu prije nego bi se popiskila pa smo letile na wc .
    Pa je pocela govorit dovoljno rano da je polako izvucem iz stolca za hranjenje i odsetamo do wca 8) .
    I sad ima pelenu samo po noci-cisto iz moje komocije, puno ciki, ne spavam bas puno a pocela sam radit sto znaci budenje u 6.

    Dajte koji savjet kak da to rijesimo. Svaki put kad je pitam po noci jel joj se piski veli - ne. Mislim da joj se ne da ic piskit jer joj se spava. Ne znam dal da je vodim bez njenog pristanka, bojim se da bi se mogla naljutit sto joj namecem svoju volju a ona jasno izrazava svoju. Osim toga, problem je sto sam od kad je krenula u vrtic izgubila feeling kad joj se piski pa mi je bad odvest je pa da ispadne da joj se ne piski.

    Bilo me frka kak ce tete u vrticu to prihvatit jer su na sve moje komentare da je ona skoro spremna imale izjave iza kojih se krilo uvjerenje da sam ja luda mama koja ne moze prihvatit da je ona jos mala . Plus da se one ne mogu s tim bavit jer da bi dosle do wca moraju izac iz sobe i ostavit ostale klince bez nadzora.
    Tutu, navodno, ne smiju drzat u sobi. To nisam puno provjeravala jer Aisha onako ne zeli piskit na tutu.

    Uglavnom, nisu bile odusevljene, mislim da mi nisu vjerovale. No, sta mi mogu rec - da vratim odviknuto dijete u pelene . To je guranje u regresiju a to, valjda, ne smiju pa su rekle - ok, donesite puno rezervne robe.

    Jucer je prvi dan bila tamo nakon dva i pol tjedna i docekala me u istim hlacama u kojima sam je ostavila :D . Ne znam tocno kak je to izgledalo, jel im ona govorila ili su je one pitale jer nije bilo njene tete kad sam dosla po nju ali za prvi dan mislim da je to super.

    Zapravo me bilo strah da ce odbit prijavljivat cisto kao emocionalni odgovor na to sto je ostavljam. Doduse to se, pretpostavljam, jos moze desit.

    Znam da ce jos bit nezgodancija ali tak mi je svejedno - prala pelene ili hlace, jos se hlace brze suse .

    E da, bitan info - za tjedan dana ce imat 18 mjeseci.

  11. #11
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    super, šmučka, bravo za malu veliku curku :D
    ...a tete , ah, predrasude, šta nam rade... kao da im nije lakše jednostavno odvest dijete na wc umjesto mijenjat pelene, čistit pokakane guze.
    ma to je stvarno fascinantno, nekad je bilo najnormalnije da dijete s godinu-godinu i pol nema pelenu, danas je to svjetsko čudo, još će te optužit da forsiraš.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    skoro Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Na kraju je to ispalo puno bolje nego sam ja ocekivala, gotovo da i nema nezgoda :D .
    Mislila sam da ce tetema bit bad ak se ona popisa zbog cistoce ili kaj vec al koliko sam skuzila i drugi klinci budu popisani, samo njima propuste pelene. A navodno, i kasnije kad se krenu skidat bude pisanja na krivim mjestima, barem u pocetku.
    Tete doduse i dalje ne djeluju bas odusevljene al bas me briga, glavno da one nju vode piskit i da ona njima prijavljuje.

    Jako sam ponosna na nju i jos uvijek ne mogu vjerovat da se to tak prek noci desi, mislila sam da nezgoda bude jos tjednima nakon sto pocnu prijavljivat.

    Kaj da radim s nocnom pelenom?
    Tri noci mi je zaspala u gacicama (bili smo vani) i isla je piskit po noci ali jako se puno budila pa je bila svjesna.
    Nocas je imala pelenu i prilicno je dobro spavala (mislim, cak od 9 - 5, ako nisam koje dojenje prespavala :/ , to je presedan 8) ) ali joj je pelena bila malo mokra.

    I sad ne znam jel mi draze da skine pelenu ili da se naspavam :? .

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    160

    Početno

    Malo kasnim, ali nema veze...
    Od pocetka koristim plasticne podloge za kinderbet. Mislim da im je cijena izmedu 9 i 16 kn. To je obicna bijela plastika. Operem je sa pelenama u stroju za pranje na 90 ili 95 stupnjeva. Do sad sam je rezala na manje dijelove, ovisno o potrebi. Na tu plastiku stavim djecje platnene pelene koje sam kupovala u dm-u. Mozda ih ima i drugdje, ali u dm-u sam mogla nesmetano proucavati sto se nudi, bez pritiska prodavaca Proizvodac je isti kao i za tetra pelene, samo sto mi se ove cine mekse na dodir (nemaju kvadratice po sebi) i dosta su jeftinije. Patronazna sestra mi se zalila da su te pretanke za siroko povijanje

    Moja bebica sada ima 6 mj. i veoma je zivahna. Obicno je drzim gologuzu Kad je na krevetu i puze i okrece se, stalno joj pod guzu uguravam tu plastiku i pelenicu :/
    Na podu sam joj slozila one velike puzzle i tamo je znam staviti bez icega ispod nje, samo sa gacicama ili hlacicama bez gacica (naravno, sa soknama). Zapravo, nas problem je u komunikaciji, koja cesto zna zastekati. Ali moram nas pohvaliti da mi je jednom u vlaku pocela plakati,odnjela sam je u wc jer sam imala osjecaj da sigurno hoce kahlicu, i ona se doista popiskila u tom wc-u :D

    Svojoj bebici sam oblacila iskljucivo benkice sve dok nije pocela sama drzati glavicu. Tek sam tada ponekad bebi obukla body. Beba mi se cinila previse slabasna da bih joj isla navlaciti body preko glave.
    Gacice su mi bile previse nezgodne do negdje 5 mjeseci, jer je beba bila previse nervozna prilikom oblacenja i svlacenja.
    Super su mi se cinile, i jos uvijek ih obozavam, one hlacice, tj. jednodjelna odijelca koja se zakopcavaju od naprijed uzduz tijela i uzduz svake noge, a na kraju nogavice nemaju nista za stopalo, nego se jos obuku sokne. Volim ih drzati raskopcane po nogavicama jer ispadnu poput haljinice. Dok je beba bila jos mirna (prije puzanja), znala sam dignuti straznji dio da guza bude na podlozi, a odjeca ostane suha. Jedino je problem sa drukerima (ne znam drugi naziv za to) koji mozda mogu nazuljati skroz malu bebu.

  14. #14
    sooike

    Početno Bauer ili Boucke?

    Molim pomoc pri odabiru jedne od dviju knjiga o bezpelenastvu: Ingrid Bauer ili Laurie Boucke? Ili nesto trece...? Hvala!

  15. #15
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ingrid - igra na osječaje, a Laurie na tehniku. Obe za preporučit, a ja krenula sa Laurie. Uostalom kupit ćeš na kraju obe. Nije bitno s kojom počinješ, samo počni...Čitajući te knjige stvar ti postaje sve logičnija. Sve najbolje ti želim. Najljepša nagrada mamama i tatama je da beba zna da je kužiš i na tom vrlo osjetljivom polju. Prije poroda pročitaj obavezno kako se trebaš ponašati prvi tjedan nakon poroda. Taj tjedan je vrlo osjetljiv...ti možeš početi i nakon 4 tjedna i nakon dva mjeseca. Samo počni i pročitaj posebnosti za ta razdoblja. Tada pišaju manje, ali čeće. Dovoljne su gaze za skupljanje mokraće. Kad dojiš stavi im gazu ili mekanu tetra pelenu ili male moltonice ispod guze ili između nogu i promatraj i ući i kaži sssssss kad su piškili ili kakali. To je sve što moraš učiniti.

  16. #16
    sooike

    Početno

    hvala ti puno, samaritanko, hm, bilo bi lijepo da sam za sve ovo znala kad je moja ljubi tek dosla iz bolnice... Stvar je u tome sto ona za dva dana puni - godinu dana zivota u pelenama! Da, trebala sam kad sam postavljala pitanje, napisati da mi preporuka za jednu od dvije knjige treba i s obzirom na tu okolnost... So, znam da nece biti lako. Neki dan sam pocela s osluskivanjem i stavljala je na skoljku (s adaptorom), ali nisam imala uspjeha. Jednom je pocela kakati u gacice, pa sam je na brzinu odnijela na skoljku i tamo je sve dovrsila, a drugi put se obilato popiskila dok sam je hranila (na zlicu, u njezinom stolcu). Mislila sam da ne piske i kake dok jedu, sad kad su tako veliki...

  17. #17
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Naravno da to rade kad ih nitko nije uputio na nesto drugo. Fora je u tome sto ti primjetis kad je taj momenat kad su mali i oni lakse povezu da to moraju negdje drugdje obaviti, a ne u pelenu kao sto je tvoja beba naucila i radi bas onako kako ti zelis u pelenu. Ako si se odlucila skinuti pelenu moras joj dati to objasniti. Pricaj s njom i radi obrnuto. Drzi je bez pelene, a kad se zeli popisati stavi joj pelenu, a onda pokusaj objasniti rijecima da cete pelenu zamjeniti s kahlicom i da je to igra. Ja sam protiv sjedenja na kahlici. Jedna od mogucnosti je da je ostavis bez pelene i da primjeti da je mokra. Razgovaraj s njom i kad ti se cini da ne slusa. Samo polako imate vremena. Ovo s vracanjem pelen je posebno vazno za kakanje jer mnogi kakaju stojecki ili lezecki , a nitko sjedecki pa im je to neobicno obaviti u tutu. Stavi rade pelenu kad je vrijeme za kakanje ili je odvedi u kupaonu da se tamo pokaka. Ancica je svojevremeno dpbre upute pisala o kasnijem startu.

  18. #18
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    cure iz hrvatske, gdje kupujete gacice za tako male bebe?
    dosad sam nasla samo br 86 u h&m-u.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,050

    Početno

    quelle, katalog moja beba, imaš već od broja 50.

  20. #20
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ja gledala na netu, imaju cipkaste od 62 i obicne od broja 92. nekako mi nijedne ne pasu.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,050

    Početno

    u katalogu su najobičnije, bijele "slip", po 3 kom u pakiranju.

  22. #22
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    cure kupite vece gacice i skuhajte ih malo da se stisnu.
    inace mi smo kupili gacice od shissera za decke broj 86, a prije toga smo nosili one za drzanje pelena s uskim procjepima gdje izlaze nogice, znaci univerzalne.
    Ovo za decka mislim sa onim malim tobolcem naprijed.

  23. #23
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    gaćice.. imali su male i jeftine u getrou. ona njihova marka babystar. super su.

    a šmučka, ne znam kaj mi je više zvonilo poznato; ono da ti je svejedno jel pereš hlače ili pelene, hlače se čak brže suše (to sam i ja skužila u trenutku kad mi je bilo preko glave pranja, sušenja i slaganja svih tih silnih hlača..). Ili ono; ne znam dal da joj po noći metnem pelenu pa se naspavam ili ne.. (citati nisu baš doslovni, ali poanta je tu). Ma ista stvar i kod mene!!

    Update naših događanja.. noćno popišavanje ošlo dovraga (jer sam u nekom trenu izabrala pelene i naspavljvanje..) pa sad uredno imamo pelene i nemam uopće uvid kad i kako piša :/
    Po danu uglavnom javlja. Ponekad javi i iste sekunde krene.. (to kad se dosta zaigra).

    A imamo i scenarije tipa: 'Neva, jel trebaš na tutu?' 'NE', pa zastane i popiša se u gaće! A imamo i mudrije scenarije kad mi na njezino 'ne' kažemo, ajmo mi probat, pa ak nejde, nejde. Uzmemo tutu, ona nam objašnjava da joj nije sila, a čim je gola guza se popiša..

  24. #24
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ja uopce nisam ni probala nocno. i ovo dnevno ide malo slabije iako Vid prijavljuje, ne stignem ga uvijek skinuti od druge dvojice koji su upeterostrucili svoje zahtjeve otkad je bebac tu.

    noc mi se trenutno cini ko science fiction...

  25. #25
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    marta opusti se, uz još dvoje male dijece nije lako provesti bezpelenaštvo. Ali sad će valjda zatopliti pa će biti lakše.
    Aqua ovo za pranje popišanog, kroz vodu i malo gela za pranje i na radijator. Malo razmekšaš u ruci kad je suho i obućeš. Ne mora uvijek biti opeglano. Aqua da li ti je dijete u vrtiću?
    Ovo s pitanjima da li trebaju ići piškiti ostaje i evo i sa tri godine. To je neka normala.
    Cure objašnjavajte i dalje, to vam pomaže u periodima kad niste s njima, mislim ovim većima.
    Mi bezpelenaštvo moramo prilagoditi našim današnjim životima koji se mjenjaju kao što se i djeca mjenjaju i sazrijeva im mozak.
    Naspavajte se i onda opet probajte.
    Tutu stavite tamo gdje djeca borave. Kod mene je to u dnevnoj sobi jer je wc u prizemnlju hladan i boje ga se, a na katu uvijek idu u wc ili na tutu pored wc-a jer se te kupaone ne boje i idu rado. Ja sam naljepila i postere po kupaoni da izgleda prijateljskije jer imam tamno-smeđe pločice. Ne zaboravite igračke i sve ostalo. Vremenom se puno stvari više ne provodi i zaboravi se.
    Ako ih dajete drugima na čuvanje dajte i tutu uz ekvipment recimo. Onda je poruka jasna. Pokušajte to i u vrtiću za početak.

  26. #26
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Nevu čuva jedna super cura čuvalica. Mislim da njoj Neva urednije prijavljuje pišanje nego meni..
    I Nevina nova fora je da kad ide kakati na tutu (to uredno UVIJEK traži) onda traži i 'knjigu neku'. Pa primi slikovnicu i lista

  27. #27
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Super aqua!!!

  28. #28
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Kad razmislim, fascinantno je kako Neva uvijek inzistira na kakanju u tutu. Ak je frka onda užurbanim glasom viče mamaaa, tutaaa, mamaaa i požuruje me.
    Dijete jednostavno ne zna za drugo nego za kakanje u tutu. Pa je normalno da se tak ponaša.. to je ljepota bezpelenaštva. (još kad ne bi bilo tak lako popiškit se u gaće pa da ni kod toga 'nema izbora' nego inzistirati na tuti.. )

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    drage moje, evo da se i mi tu prijavimo! da, da!

    manuel je sada 2,5 mjeseci i mi smo sluzbeno od danas krenuli bez pelena. tek smo na pocetku i treba nam podrska i vase iskustvo, ali za prvi dan je bilo super. evo i sada spava u mom krilu - BEZ PELENE.
    :D

    sto nas je na to navelo?
    manuel je pravi mali gigant. ogroman je za svoj uzrast. visok je 62 cm a tezak 7200 g. u prosjeku dobije tjedno nesto vise od 300 g, a mama je ponosnaaaaaaa, jer je naravno dojen na zahtjev!

    tako je brzo narastao da nosi sve robicu za 6 mj. i vise. kamarisove pelene su nam dobre, ali ne stane vise u one zastitne gacice. i tako smo kupili ovdje jedne od kushies. sto da vam kazem. cista plastika. fuj. samo sam mu jednom stavija za probu i rekla nikad vise.

    za ovo bez pelena sam znala. aki nismo imali hrabrosti i atrecaturu. danas smo kupili 24 gacica, velicina 92 i super mu stoje, tako slatko. a tek guza pod rukom..... milina.

    fale nam jos samo vise hlacica, ali onih finih sa sirokom pasicom, po preporuci samaritanke. zivjela !!!

    jucer sam ga pred spavanje, a na njegove znakove stavija u polozaj i kakio je. ja mu jos od rodenja kada kaki govorim ka-ka. toliko nam je to uslo u uho da i mm sebi na wc ponavlja isto! ispricao mi prije mjesec dana. to je bilo nase prvo kakanje i priznajem fantastican osjecaj uspjeha i komunikacije, povezanosti!

    jutros smo ponovili isto poslije budenja, zajedno sa pipi u 5:30. nisam ga cijeli dan drzala bez pelena, jer kao sto rekoh nismo imali gacice. ali kada smo se vratili iz setnje u marami, on je naravno spavao, pelena je bila suha, pa smo se opet popiskili u polozaju. jupiiiii!

    popdne je bilo dosta nezgoda jedna za drugom, valjda nisam kuzila znakove ili mu je bilo i malo hladno tako da sam ga vratila u pelenu. a veceras smo opet kakanje obavili kako treba i dva piskenja prije toga na cici, isto smo ih ulovili. sada spava ijos je suh. ma stvarno milina.

    za dan sam sigurna da cemo prakticirati, ali za noc jos nisam 100% jer jos nisam dovoljno procitlala o tome. a nemamo niti dvodjelne pidzamice niti dovoljno onih nepromocivih pamucnih podloga. ali i to cemo samo da bude mama spremna.

    sutra idemo sa tatom kupiti male potkosulje i hlacice ako nademo.

    bas smo sretni i ponosni!

  30. #30
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Citiraj emy prvotno napisa
    a tek guza pod rukom..... milina.
    :D Upravo to je i meni bio naaaajveći plus bezpelenaštva

    Emy, uživaj, jer to je stvarno nešto posebno kad se krene s tak malom bebom!! Nezgoda će bit, ali to je isto proces učenja i izgradnje odnosa. (a bebi dajemo poruku: mokre su ti hlače i nelagodno ti je za guzu. mama će ti pomoći! I mali, ne uzrujavaj se puno oko toga, nezgode se događaju i to je dio života).

    Vezano za noć, kad su bebe male zgodna je prednost kaj se ne kotaju tolko po krevetu nego kak ih metneš na podlogu, tak i ostanu (naša praksa, babylove podloga presavinuta dvaput na mali četverokut, a na njoj (ona plastična strana podloge je gore) jedna tetra pelena. Pa kad je pelena mokra, makneš ju pored kreveta i staviš novu. Ak je toplo, beba gola, ak nije, obučeš hlačice (koje se brzo spraksiraš oblačiti i skidati u mraku..)). I dobra stvar dojenja po noći je da beba uglavnom piški ili prije ili nakon dojenja. A za dojenje se ionak probudiš.. Pa ak se još i popiški moš s više ponosa natrag na spavanje 8)

    I još jedna zgodna stvar kod noćnog bezpelenaštva, bebe rijetko kakaju po noći (sjećam se da mi je najgora stvar bila dojenje po danu, Neva u krilu, zastaje i intenzivno gleda u mene. Ja se gubim u tom pogledu, a onda me budi mlaz zlatne guste tekućine po krilu, krevetu, tepihu...)

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    manuel spava sa nama u ktevetu, pored mene, of skroz, i pokrivamo se istim veeelikim poplonom. kaki obicno ujutro i navecer, nocu vise ne. tetra pelene imamo, samo nemamo plastificirane podloge.
    po dekom je toplo, i do sada mi je spavao samo u bodicu na ledima. ako mu ostavim golu guzu bojim se da ce mi u tom polozaju popiskiti poplon, a kako ona da ga mijenjam? a ako mu stavim samo gacice? hlacica kao sto rekoh nemamo jos dovoljno.

    joj, bas sam uzbudena, sve mi se ovo jako svida, a jos vise osjecaj da ga stvarno razumjem, a i on je slobodniji u pokretima.

  32. #32
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Baš mi je drago! I super mi je kak se odma primjete napreci: slobodniji u pokretima, bolje ga kužim..

    Plastificiranu podlogu moš kupit u dm-u. Njihova marka, babylove. Inače to služi kad premataš klinca da ga polegneš na to. Jedna strana je plastificirana, a druga upijajuća.

    Noć, moš probat sa gaćicama. Sad je već toplije, a i pod velkim poplonom s mamom bi mu trebalo bit čist fino toplo. Dijeljenje kreveta je veliki plus kod bezpelenaštva.. Em skužiš kad se počne kotat pa nudiš tutu, em skužiš kad je mokar - jer si i ti (šalim se, to vrijedi samo za ove veće popišance koji piške znatniju količinu..)

    A hlačice, isplati se investirat u to.. Mi smo svoje kupili sa 3 mjeseca i nosili ih do gotovo godinu dana starosti (a jedne smo tek nedavno izbacili iz upotrebe, 18 mj). Na početku su im preduge, al to ni nije tolko bitno dok ne počinju puzit i hodat, onda im to smeta. Do tada, potfrkneš nogavicu i sve pet.

    Najljepša stvar.. kad sve dobro krene ti se uopće više ne da koristiti pelene.. bez obzira na to kaj si možda nekad dekoncentriran ili ti se ne da..

    I da, jel ga nosiš u marami? Mi smo prvi put počeli kopčati jasne signale u situacijama kad smo ju nosili u marami (okrenuta prema nama). Već sa par mjeseci je nepogrešivo stiskala nogice oko nas kad bi joj bilo sila!

    I još, ima jedna dobra stvar u nesvjesnom učenju roditelja. Naše tijelo pamti situacije i uzorke u njima, bili mi svjesni ili ne. Pa ako odjednom dobiješ osjećaj da ti je neš mokro na tebi (a beba u rukama, marami, krilu) ili osjetiš miris stolice - nudi tutu! Jer se tvoje tijelo sjetilo slične situacije u kojoj je beba napravila eliminaciju po tebi!!! 8)

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    evo naseg izvjestaja!
    kod nas je nocu bez pelene jednostavnije nego danju. evo vec smo 2 dana i noci bez pelene i nocu niti jedna nezgoda! a danju oce to.
    aqua, ti si me odmah nagovorila sa onim svojim postom gdje objasnjavas za noc, i mi smo poceli odmah sa time. Rezultat je vise nego super. Manuel spava suh, popiski se kod dojenja u gazicu, nastavimo spavati o to je to. On se niti ne razbudi potpuno. Stavljam mu samo gacice i laganu majcu dugih rukava.
    danju ima dosta nezgoda. Ucimo se. primjetila sam da ponekad u 15 min popiski 3-4 puta, pa onda zna i vise od 45 min nista. Kada pocne pokazivati znakove umora nikada ne piski prije nego ga uspavam. Piski kada se probudi i to u velikim kolicinama.
    kakanje hvatamo bez problema jer je jako vidljivo njegovo pripremanja za to.
    tata je odusevljan i samo se hvali okolo. ja sam ostala dosta puta "oznacena" od Manuela ali se posusi brzo na meni.

    I da, stavili smo ga samo 2 puta u pelenu, jednom jucer i danas, kada smo morali izlaziti. Rezultat: pelenica suha kad se vratimo kuci! I onda, jeste, stvarno mi je krivo da mu stavljam pelenu. Pogotovo kada vidim sve one crvene znakove na kozi nakon skidanja.

    Nosim ga u marami, ali vise kada izlazimo van. Sada sam pocela i u kuci, tako se brzo uspava.

    Idem sada, zove me za papanje!

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    i jos jedna noc je za nama koju smo prosli suhi. :D

    Ima jedna nova stvar koju sam primijetila od kako praksiramo ovo nase bezpelenastvo. Naime, imamo mnogo vise kontakta koza na kozu. to je zbog svih nezgoda i hvatanja pipi pa kad se sve zbroji to je jako puno presvlacenja. ali da ne bi stalno visili na povijalistu, poslusala sam Samaritankin savjet pa ga presvlacim u svom krilu. puno je jednostavnije i mali se ne buni. zapravo, poceo se buniti kada ga spustam na podlogu za presvlacenje na povijalistu. ne razumijem zasto, jel ima netko kakvo objasnjenje? zaplace malo, ali onda se smiri. spustam ga njezno, da ne mislite da ga je strah. cini mi se kao da ne voli taj osjecaj spustanja. ne znam.

    uz sve to, Manuel je poceo pokazivati jos neke znakove sazrijevanja. sada je jos budniji. ne mislim na budnost kao kolicina vremena, to se nije nesto produzilo, nego njegovo promatranje i budnost za sve stvari i osobe oko sebe. sada kad cica promatra samu cicu, doslovce zuri u nju, gleda mi u rame i onda kada skuzi lice, i da sam to ja, nasmije mi se. prije kao da je dozivljavao sisu kao svoju, a sada je cica malo vise moja (iako je jos uvijek samo njegova).

    kada ga tata uzme na ruke, on trazi mene pogledom, a tatu doslovno ignorira. tek kada je neko vrijeme kod njega onda mu se pocne obracati i "pricati" mu, a sa mnom to radi uvijek. sa drugim osobama ne prica, samo ih promatra i snima. tek kada se opusti onda moze pokloniti i pokoji osmjeh, onako stidljivo. a sa mamom se smiiiiijeeeee da je to ludilo!

    instinkt, eh to je cudna stvar. ponekad mi se cini da bi mogao uskoro opet piskiti, ali onda kazem, ma ne pa tek je piskio prije 3,4,5,....min i onda se pokaze da je ipak taj osjecaj bio u pravu. onda si kazem da cu ga uvijek slusati, ali se opet desi da negdje kiksnem. i tako ide to nase hvatanje. ne uzbudujem se tim nezgodama, niti ih brojim. bitno mi je da je mali bez pelene u meduvremenu, a ja cu ga promijeniti 10000 puta u toku dana ako treba. vidim ga da je zadovoljan i to mi je dovoljan razlog.

    poceo se i sam uspavljivati. prije to nije moglo bez cice. do sada se uspavao vec par puta. ono, ja ga spemim i onda ga ostavim u krevetu da bih se i sama na brzinu spremila za spavanje, kad ono on vec sklapa okice i pada u svijet snova. a ja totalno iznenadena! i onda ga pustim tako, a ja iskoristim to vrijeme za druge stvari po kuci (prostrem ili skupim njegov ves sa zice) i za muza.

    prije nego sto napravi pipi obisno postane nervozan. ako ja to krivo protumacim, ili osjetim mokro po sebi, ili vidim trag na hlacicama ako je manja kolicina, ali gotovo svaki put on nakon toga pocne plakati. kao da kuzi da je mokar i to mu smeta. i to je dobro, znaci da uci. u peleni nije bilo tako, mozda samo na pocetku, a onda se vjerujem navikao, jadnicak.

    jucer sam si narucila i lekturu (daiper free, infant potty training) pa sad jedva cekam da mi stigne i da pocnem citati teoriju. praksu vec radimo.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    narode, pa ovo je fenomenalno!!!!
    Manuel je poceo u ova 3-4 dana pokazivati tako jasno znakove PRIJE nego sto treba piskiti (sav je cendrav i pocne malo plakati) da nema zabune. a kad se popiski, opet sve 5!
    Kad je gladan ili hoce cicu place malo drugacijim tonom. Zapravo prije plakanja me doziva sa svojim AAAAUUUU, i to dosta dugo (recimo ako sam ja bas u tom trenutku na wc ili je on kod tate a mene ne vidi u blizini). plac mu je tek krajnja granica i rijetko do toga dodemo, vrlo rijetko.

    znate, prije kad god bi zaplakao ja bih mu nudila cicu, pa ju je on znao i odbijati a ja sam se cudila i zabrinjavala. pitala bih se sto mu je? sada kad place, tocno mu po placu mogu skuziti da li mu se piski ili mozda zeli drugu poziciju, ili je gladan, umoran,... cak je i MM to primijetio. iako mi se cini da Manuel sada vise "place" (ili sam samo ja to postala osjetljivija jer ga jos vise slusam) rezultat je da uopce ne stavljamo pelenu.

    jucer smo npr. bili vani u setnji u marami i skafanderu i nismo se popiskili. kod kuce, nakon budenja, ono kada se u 15-20 min ispiski barem 4 puta (sto me dovodilo do ocaja jer sam ga presvlasila kontinuirano) i to obilato, sada vise nije problem. i to uspijemo uhvatiti bez problema s obzirom na njegove ocite znakove.
    navecer smo bili i kod njegove tetke i tece. i tamo je piskio 3 puta i niti jedna nezgoda. ovi se odusevili! a i mi! da ne kazem da smo ponjeli sa sobom cijelu torbu rezervne odjece za njega, hahahaha!
    i jos nesto, u autosjedalici mu je sada mnogo udobnije. sa pelenom je bio toliko krupan i onako stegnut u njoj ostajali bi mu zbog toga stalno oni crveni znakovi na butinama, po guzi i od naprijed.

    kakanje je milina. osim sto je poceo kakiti i nocu kada se probudi oko 03h. ali zato tada sve to obavimo u tisini (mama mu tiho ali odlucno na uho govori KA-KA) i vratimo se na spavanje sve do jutra. prije kakanja su gotovo uvijek kao upozorenje par prduckanja uz napinjanje. i onda ga odmah stavim u poziciju, prekidamo dojenje ako je bio pristekan, iskaki se (sto zna trajati i oko 5 min), obrisemo se (nema vise onog "struganja sa cijele guze") i oblacimo gacice i hlacice i nastavimo gdje smo stali sa cicanjem. nikakav problem.

    jucer smo se pohvalili tati. pokazali smo mu kako znamo piskiti u kadu, onako kako je Davor opisao negdje. funkcionira i kod nas.

    prije sam svaki dan prala najmanje 15 platnenih pelena. danas peremo oko 6 (3 pokakane + 3 popiskene- to su one kada nemam u blizini gazicu pa iskoristim pelenicu). perem puno vise njegovih gacica, ali one se puno brze suse i manje su. jos malo pa necu imati sto prati od njegovog vesa!

    pitam se kakvi ce nam rezultati samo biti nakon mjesec dana, s obzirom da smo tako dobro krenuli. ne ocekujem sada da sve ide glatko, ali osjecam se kao da smo osvojili zlatnu medalju svaki put kada ulovimo njegov znak i kad nam guza ostane suha!

    ....ja se raspisala jer on spava....

  36. #36
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ajme emy, tako vas je super citati!
    ma cestitam, cinite mi se dosta uspjesni, i jako mi se svidja sve ovo, s mm sam razgovarala o ovome, a kaze on a zasto smo zaboga ovoliko love vec potrosili na platnene, jesi mi mogla prije rec 8) ....

    samo ti amy pisi i dalje, pusa mauelu

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    e Zrinka, i mi smo kupili 2 kompleta Kamarisovih pelena, dakle imamo ih 40. sada nam uredno stoje na polici, ali nije mi zao. kako god okrenes opet smo ustedjeli. 8)

  38. #38
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    emy, što reći, stvarno je gušt čitati, pravi ste poticaj drugima 8) .
    mislim da je stvarno divno kad vidiš da mala bebica instinktivno razumije svoje potrebe, to toliko pozitivno utječe na samopouzdanje tebe ko roditelja, uči te osluškivati intuiciju, ma otvori ti se skroz drugi svemir...
    zrinka, baš super da se i vi spremate probati .

  39. #39
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Emy, sva sam se najezila i dvije suzice su mi zbrisale dok sam citala. prekrasno! hvala za izvjestaje, super je citati to sve. pogotovo sto je beba fakat mala (al zato i tak dobro ide!)

    uzivaj u bezpelenaskim nocima, posjetama, setnjama i slobodno se osjecaj kao da si osvojila zlatnu medalju. oboje ste!

    a kontakt koza-koza, cekaj jos da dodje ljeto, pa kad cete stvarno bit polugoli u nosenjima.. nezamjenjivo!

    mali prijedlog, a da kupite tutu? mi smo svoje (2 kom, za svaku prostoriju jedna) nabavili bas sa 3 mj. ja sam ju i dalje drzala iznad toga u polozaju (kao i iznad pelene) al se neusporedivo lakse pere (i susi)

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    aqua, da znas da sam bas danas o tome razmisljala! meni je i tako svejedno iznas cega ga drzim, jedino da se on ne buni ako je plastika na pocetku malo hladna. i kako onda sa piskenjem, s obzirom na fontana efekat. ok, jasno mi je da onda nije u lezecem nego u sjedecem polozaju pa ne ide bas tako jako gore, ali nemam iskustva.
    i nama ce trebati dvije.
    osim ako ne sredimo samo jedan kutak za to u stanu, ali opet ostaje spavaca soba i nocno piskenje i kakanje. osim toga onda bih morala juriti svaki put u tak tzv.kutak pa riskiram da tamo budemo vecinu vremena.

    i kakava tuta bi trebala biti. ima to nekih modela, velicina?

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    mamma J., e bas je tako kako si napisala! da znas da zbog svega toga vise nemam onaj problem ljubomore sa svekrvom. ona je MM pocela stavljati na tutu sa 6 mj. i sama kaze da bi rijetko uhvatila da nesto napravi. a vidi nas, sa nepunih 3 mjeseca! ma, bas sam ponosna.


    i jos nesto. znate, prije bih sinu govorila kod mjenjanja pelenice "opet si se popiskio, popisanac mali" i tako to. danas kada mu pobjegne u gacice mu govorim "opet te mama nije slusala, a ti si znao sto hoces".

  42. #42
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Povremeno citam ovu temu i odusevljena sam (pravo otkrice! a opet, kao i sve drugo, tako normalno i prirodno).
    Negdi u primozgu mi je za sada ideja da pokusam svakako pratiti znakove i vezem ih uz neku rijec ili pokret, pokusam hvatati, ali sve dalje od toga mi se cini prezahtjevno.
    Naime, velika smo obitelj, ne samo sto su mi djeca jos mala pa cu morati ipak biti i njima posvecena, nego nas ima i u kuci i oko kuce i ovo ljeto cemo imati gostiju... Koliko cu uopce to moci? A cini mi se da je ipak bitan mir i usredotocenost na dijete. Sto vam se cini?

  43. #43
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ja u vezi ove teme uvijek kažem da je najbolje ne postavljati si previsoke ciljeve, sitnim koracima, pa ko zna kud te odvede 8) .
    probaš ono najjednostavnije, ako je prezahtjevno, kako reče samaritanka-staviš pelene i naspavaj se pa pokušaj ponovo kad se odmoriš.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    od sinoc i jutros rezultat je 6:0 za mamu u disciplini pipi, i 1:0 za mamu u disciplini kaka. niti jedna nezgoda. IDES! sada spava, tata je vec otisao na posao, a ja cu si spremiti dorucak sa velikim osjecajem zadovoljstva dok se masina sa Manuelovim stvarima pere.

  45. #45
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Što reći nego, Manuel ti si pravi frajer! A kakvu tek mamu imaš!!! :D

    Tuta.. ja kupila neku malo duguljastu (u Adax beba centru, al ima ih posvuda). Nije baš nešto lijepa, al njoj to ionako nije važno.. Tek sa kasnih dvanaest mjeseci sam ju ja počela posjedati na tutu (jer mi je bilo gušt držati ju u rukama dok se eliminira, a lagana je.. danas sa 20 mj ima 11 kila..) pa me nije brinulo to dal je tuta možda hladna. Ona ju ionak nije dodirivala. A ono što mi je bilo važno je da to nije bila ona klasična okrugla kahlica, jer je npr kod kakanja to špricalo u takvom snažnom mlazu u dalj da bi teško naciljala mali otvor.. Ovu tutu bi si ja stavila u krilo, okrenula da 'gleda' prema meni i onaj dalji kraj podigla na svoju nogu (stopalo najčešće) da ona izdignuta stijenka koja zapravo služi kao neki naslon dok beba sjedi na tuti, funkcionira kao zaštitni zid. A ono što sam čitala za muške, ima neki savjet da dok držiš klinca za noge jedan prst staviš na pimpača pa malo usmjeriš mlaz pišaline prema dolje (to se stručno zove fontana efekt ).

    A inače, emy, svaka ti čast! Jučer sam dobar dio večeri razmišljala o tome kak super kopčaš signale! Meni nije baš tak dobro išlo Al sam unatoč tome bila oduševljena

    I da, ona silna pišanja u 15 min, točno to spominje i Ingrid Bauer u svojoj knjizi (koja ti, kolko sam skužila, stiže). Njen klinac je isto imao period u kojem je nakon buđenja znao slijedećih sat vremena piškiti svakih 10 ili 15 min. Al to prođe.. I skužit ćeš putem, malac će ti imati sve rjeđe intervale piškanja, to je onda prava milina! Najgore je kad mijenja ritam, onda se i ti trebaš prilagođavat, pa bude više 'nezgoda'. Al je fora, malo te prisili da se intenzivnije 'uključiš' i podsjeti kolko je to ustvari poseban odnos..

    Ajd, razveseljavaj nas novim uspjesima i anegdotama

  46. #46
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    u vezi fontana efekta....
    Vid ako je u lezecem polozaju, moze se popisati iz sobe u hodnik, ima jedno metar udaljenosti, a isto tako moze popisati ormar totalno nasuprot. sta da kazem, to s malim prstom mi ne sljaka, pa ja izdaleka pokrijem rukom.

    i moram priznati, koliko god su mi genijalni emyni postovi, toliko mi je i zao sto i ja ne stignem tako. zapravo Videk je u peleni, a ja se trudim uloviti sto vise, al nisam bas najuspjesnija.

    i tkaodjer ima periode u kojima pisa ne svekih 15 minuta, nego triput u 15 minuta. kad se zbroji, to je prilicna kolicina.
    i to se dogadja obicno nakon sisanja ili budjenja.

    meni je problem, kao sto je bio i s Lovrom uhvatiti kakanje. on bas i ne daje neke nedvosmislene signale, ili ih ja jos nisam skuzila. prduckanje vrlo cesto nije povezano s eliminacijom. moram poraditi na tome.

  47. #47
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ma i neki klinci su jednostavniji od drugih po defaultu.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    skoro Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Marta, ako te imalo tjesi ja nisam skuzila ni jedan jedini Aishin signal dok nije rekla piski .
    Al je ipak puno piskila i kakala na cue.

    Citiraj aqua prvotno napisa
    I još, ima jedna dobra stvar u nesvjesnom učenju roditelja. Naše tijelo pamti situacije i uzorke u njima, bili mi svjesni ili ne. Pa ako odjednom dobiješ osjećaj da ti je neš mokro na tebi (a beba u rukama, marami, krilu) ili osjetiš miris stolice - nudi tutu! Jer se tvoje tijelo sjetilo slične situacije u kojoj je beba napravila eliminaciju po tebi!!!
    Ovo je ludo :shock: , meni se to dogadalo tisucu puta i uopce to nisam povezala s eliminacijom. Mislim, skuzila bih da se popiskila po meni ali dok ovo nisam procitala nisam osvjestila da sam to uvijek osjecala prije piskanja ili kakanja.

  49. #49
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Citiraj šmučka prvotno napisa
    Ovo je ludo :shock: , meni se to dogadalo tisucu puta i uopce to nisam povezala s eliminacijom.
    Tak nam i treba kad se više ne pouzdamo u svoje instinkte..

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    a meni se vec desava i da se trzam iz sna jer sanjam kako on piski. to nije nocu nego kada se odmaramo zajedno preko dana. totalno sam se primila na ovo bezpelenastvo.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •