Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 69

Tema: trebaju li rodtelji priznati i kad?

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno trebaju li rodtelji priznati i kad?

    Znaš, milo, zubić vila, patuljci, djed mraz i još nekoliko simpatičnih bića...ne postoji.

    Jeste li im priznali i na koji način?

    jesu li sami došli do toga, naslutili? Jesu li čuli od braće, rođaka, prijatelja?

    U kojoj dobi?


    Meni je simpatično kako moj stariji čita knjigu o patuljcima, poslije kad čitamo životinjsko carstvo piše kolika je neka životinja koja živi daleko, a on uspoređuje: da, da, taman kao patuljak...već je godinu dana u školi i nema naznaka da je u njegov svijet "procurila" informacija da patuljci ne postoje.

    Mislite li da ima neko razdoblje kad lagano treba doći do istine ili ih pustit da sami dođu do toga...il da bar naslute?

    Nadam se da će se javiti i oni koji su ovo prošli.

    S jedne strane divan mi je taj svijet iz mašte, a s druge, treba li ih malo potaknuti???

  2. #2
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Ja nikad nisam rekla da zubic vila, djed mraz, maca papucarica itd postoje. Ne tvrdim ni da ne postoje, ali ne poticem vjerovanje u njih i msilm da moja curka kuzi da su to sve bajke. Cak ju je zivciralo kad su neka djeca u vrticu tvrdila da djed mraz postoji. Ali to ne znaci da ne uziva u bajkama i poklonima koje ponekad bajkovita stvorenja "donose".

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    moja djeca još uvijek vjeruju

  4. #4
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Moja (8) debelo sumnja, tj. vidim da nas sa simpatijama potiče da priznamo.

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Moja s 4,5 g jako sumnja da djed mraz postoji a za sve ostalo zna da ne postoji. Mislim da ćemo za sljedeći Božić otkriti da DM ne postoji, jer mi ju je glupo uvjeravati da postoji ako njoj već sad to baš nema logike.

    Jako mi je čudno da neka djeca blizu 10 godina aposlutno vjeruju u takve likove, to mi je malo

  6. #6
    Mali Medo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sisak
    Postovi
    320

    Početno

    Meni je to super!
    Isto tako nikad nismo potakli vjerovanje, ali nismo nikad ni zanijekali...
    Mislim da je vrijeme škole pravo vrijeme da se dozna "istina"

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Moja apsolutno i bezrezervno vjeruje. Ove godine smo Uskrs proveli na moru, u hotelu, pa je bila u velikoj brizi hoće li nas zeko tamo pronaći; isto tako nismo imali mrkve i salate sa sobom da ostavimo zeki, pa smo mu ostavili kekse, a ona mu je napravila i upitnik o tome voli li kekse, i kako je zeko odgovorio provela je dosta vremena u analizi zekinog rukopisa i pravopisnih pogrešaka.

  8. #8
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno


  9. #9
    genius avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ravnica
    Postovi
    685

    Početno

    moje isto vjeruju,iako starija je par puta posumnjala.... dok vjeruju ok,kad saznaju istinu već se puno toga mjenja i nema onog uzbuđenja ,slatkog iščekivanja, nespavanja....

  10. #10
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Da li ste vi sigurne da oni to vjeruju? Ja bih rekla da oni jednostavno učestvuju u igri sa vama. Kao kad radimo čajanku i pijemo zamišljeni čaj ili mnoge druge igre sa maštom. Moji znaju oduvijek da ne postoje i da mama i tata nose poklone, ali tobož je to donio Djed Mraz.
    I kad su gledali predstave ili film, znali su da je to gluma i trebaju znati da je.
    Protiv sam laganja djeci, a laž je da postoji Zubić vila ili tko već.

    Samo iznosim svoje gledanje na to, ne kažem da tako trebaju svi raditi. No, zamislite razočaranje kad shvate da su im roditelji lagali.

  11. #11
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    Moja s 4,5 g jako sumnja da djed mraz postoji a za sve ostalo zna da ne postoji. Mislim da ćemo za sljedeći Božić otkriti da DM ne postoji, jer mi ju je glupo uvjeravati da postoji ako njoj već sad to baš nema logike.
    Plus potpis na Beti3!

  12. #12
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Beti slicno razmisljamo.

    Sjecam se sebe kao djeteta, kako sam trazila logiku u svemu a to da zeko nosi poklone nije bilo logicno, to me zbunjivalo. Zato mi je sad teko povjerovati da osmogodisnjaci vjeruju. Ali ima toliko carolije oko nas i bez da vjerujemo u likove iz bajki

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    Moja s 4,5 g jako sumnja da djed mraz postoji a za sve ostalo zna da ne postoji. Mislim da ćemo za sljedeći Božić otkriti da DM ne postoji, jer mi ju je glupo uvjeravati da postoji ako njoj već sad to baš nema logike.

    Jako mi je čudno da neka djeca blizu 10 godina aposlutno vjeruju u takve likove, to mi je malo
    Ne znam kad sam ja shvatila što je san a što java, al se sjećam da mi je bilo žao, baš šteta da ti likovi zapravoo ne postoje. Pozitivni su.

    A pomisao da odrasli podmeću poklone mislim da je djetetu simpatična tek ako i sam posumnja...inače, da s neba pa u rebra dođem i rečem, mislim da bi se dijete osjetilo prevarenim...onako kad i samo pomalo sumnja, dođe mu smpatična ta "podvala" odraslih. Imam osjećaj da bi moglo reć, znam da ti tajno umotaš poklone, al ajde opet, lijepo ih je dobivat

    To mi je nekako ko kad se probudiš ujutro, a ne moraš se ustat, pita te netko jel spavaš, a odgovoriš mu: da, da spavam

    Ipak, pokrenula sam topic razmišljajući dokad će trajat to u mom domu, hoće li se rasplinuti kad stariji posumnja, hoće li manjem obznanit tajnu ili će pustit mlađeg da i dalje vjeruje...
    Baš zanimljivo kako to traje do različite dobi, nekima niti do 4,5, drugima i do 10-e godine

  14. #14
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Čuj, pričala mi je jedna MM-ova kolegica da joj je mama obzirno priopćila da sv. Nikola ne postoji kad mu je sjela pisati pismo sa 14 godina.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    skićem se
    Postovi
    210

    Početno

    Nama je ove godine istekao rok trajanja za sve Zubić vile,Djedice i ostale.Još je lani najstariji znao ali sam ga zamolila da zbog ovih dvoje manjih ne kaže ništa.I drago mi je da je čuvao našu malu tajnu.Neki dan je najmanjen ispao zubić i mi mu govorimo da ga stavi pod krevet jer će mu doći Zubić vila.A on nama kaže da on zna tko je ona.Mi ga pitamo pa tko je ,reci i nama.Pa djed Mirko naravno....Umrli smo od smijeha i priznali istinu.Nisu uopće bili razočarani ni tužni nego su odmah pitali jeli ove godine trebaju ostavljati kekse i mlijeko za Djedicu ili će pokloni svejedno doći

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    aaaaaaaaaaaaa

    rastop

  17. #17
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    joj beti, kakvo laganje
    to je samo jedna bezazlena igra
    moja ima 9 godina
    i ne vjeruje više
    rekla je baki da ona zna da to nosimo tata i ja
    ali mislim da ipak još nije 100 % sigurna
    neki dan pokazuje prijateljici neku knjigu i kaže "to mi je donio Djed Mraz"

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    naš prvašić još vjeruje iako mu je bilo ove zime jako čudno što je DM imao isti zlatni flomaster za pisanje poruka kao i mama
    najstariji ima zabranu odavanja velike tajne
    i većina djece u razredu još uvijek vjeruje
    meni se nekako čini da će nas prozrijeti idućeg Božića

    kad je se najstariji osvijestio nije uopće bio razočaran niti je osjećao da smo ga prevarili, naprotiv bio je zadovoljan što nas je sam razotkrio i još više mu se svidjela ideja da bi sad otvoreno mogao naručivati poklone
    ali još je par godina pisao pismo DMu

  19. #19
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    ma meni je to super
    Makita, možda je tvoj mali baš nafuran na tu mitologiju o patuljcima, to mu znači nešto, zna puno o njima pa jednostavno s tim i uspoređuje
    pretpostavljam da ostale životinje ne upsoređuje s visinom uskrsnog zeke ili Djeda Mraza, ne?
    ima ljudi koji obožavaju Star Trek pa u svakodnevnom životu uspoređuju nešto s likovima/pojmovima iz tog diskursa i nitko ih ne smatra, ono, djetinjastima

    ja sam dugo vjerovala, odnosno pravila se da vjerujem i to mi je baš bilo lijepo
    ta čarolija djetinjstva
    nikada mi nije palo na pamet reći svojima da su mi lagali
    dapače, gnijezdo sam pravila još u srendjoj školi iz čiste fore, to mi je bilo lijepo
    sad se kao malo dijete radujem i Uskrsu i Božiću, umotavanju poklona za svoje dijete, pripremama... meni je to predivno

    nego, M. je za Uskrs od zeke (bake i dede) dobila bicikl kojega ne vozi jer joj se neda
    i onda je neki dan rekla da je bolje da su joj "baka i deda" kupili romobil (stalno žica djecu na igralištu za romobil) nego bicikl
    par dana poslije je konstatirala s upitnikom iznad glavice da joj je bicikl donio zeko
    zar ne, mama?
    bojim se da njezina čarolija neće dugo trajati
    Posljednje uređivanje od SikaPika : 28.05.2012. at 04:20

  20. #20
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Uh...mi smo rekli sa skoro 7g, jer nas je stalno ispitivala oko toga. Naime,djeca u skoli su joj govorila da to nose mama i tata, pa je od nas trazila protuargumente, da ih uvjeri da to nose DM, zubic vila, uskrsnji zeko i ostali. Pa smo priznali- jako se razocarala, bila je tuzna jer smo joj lagali cijelo vrijeme...
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 28.05.2012. at 05:00

  21. #21
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Moj sedmogodišnjak sumnja već više od 3 godine, ali ipak "vjeruje" jer želi vjerovati.
    Naime, zaključio je da budžet za darove roditeljski, i onaj baka i djedova, ima limit; a Djedu Mrazu to nije problem jer on i tako sve to izrađuje - znači, može poželjeti i skupe stvari.

  22. #22
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    e kod mene je baš obrnuto
    skuplji poklon dobije od nas
    pa neće tamo neki debeli djedica pokupiti zasluge za dobar poklon
    ako netko moje dijete treba potkupljivati onda smo to mm i ja

  23. #23
    Adrijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    1,317

    Početno

    Ja mislim da vama fali malo čarolije .
    Pa ja vjerujem u vile i Djeda Mraza, i naravno da moja djeca vjeruju i nadam se da budu još duuugo.

  24. #24
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Ja ne uvjeravam.
    Imamo Zubić vilu koja se prepire s gricom i grecom dok četkamo zube, imamo Djeda mraza a ponekad i sv. Nikolu. Ali kad me dijete pita ozbiljno i u oči već s neke 4 godine da li oni zaista postoje, ja isto tako ozbiljno objasnim za svakog pojedinačno kakva je situacija.
    Jedno je igra, ali kad pita ozbiljno, znam da je vrijeme reći kako stvari stoje. Ona želi znati istinu, a ja se ne želim dovesti u situaciju da ispadne da sam lagala. Nakon toga i dalje Djed mraz donosi poklone a Zubić vila se veseli opranim zubima.

    I baš si mislim, zašto je to toliko bitno da dijete vjeruje baš u Djeda mraza? Mislite da tu prestaje sva čarolija? A što je s povjerenjem, što je s iskrenošću u koje se kunemo na svakoj drugoj temi, osim na onima o djedu mrazu?

  25. #25
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    I baš si mislim, zašto je to toliko bitno da dijete vjeruje baš u Djeda mraza? Mislite da tu prestaje sva čarolija? A što je s povjerenjem, što je s iskrenošću u koje se kunemo na svakoj drugoj temi, osim na onima o djedu mrazu
    kod nas, od te cijele plejade likova, dolazi samo djed mraz. nemamo ni zubić vile ni zeca n isv nikole.
    i, nije mi to toliko bitno.
    kad prvi put pitaju, dobiju odgovor.
    al znaju oni da je bolje ne čačkat mečku

  26. #26
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ja sam već pisala o ovome...prijzanal sam djeci kad su imali 7 i 8 god (ili 8 i 9?!,zaboravila sam) da Dejd Mraz ne postoji jer sam se osjećala ko da pravim male budale od njih, budući da su ih svi sprdali zbog toga što vjeruju u DM. To je bilo razočaranje do neba, bili su juti na mene jer sam im lagala i pravila ih blesavima. Od ovih ostalih, vjerovali su u mišića koji nosi lovu za zubiće. Mlađi sin još vjeruje u to i u DM (imat će 6 ovo ljeto) .I u čudovište iz Loch Nessa, to mu je najveći bog bogova od svih)

  27. #27
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    joj beti, kakvo laganje
    to je samo jedna bezazlena igra
    moja ima 9 godina
    i ne vjeruje više
    rekla je baki da ona zna da to nosimo tata i ja
    ali mislim da ipak još nije 100 % sigurna
    neki dan pokazuje prijateljici neku knjigu i kaže "to mi je donio Djed Mraz"
    ovako i kod nas
    i to traje godinama
    ja ništa više ni ne govorim na tu temu jer imam osjećaj kao da ona namjerno želi vjerovati
    valjda joj se teško odvojiti od tog čarobnog svijeta mašte
    ja je razumijem

  28. #28
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je simpatično kako moj stariji čita knjigu o patuljcima, poslije kad čitamo životinjsko carstvo piše kolika je neka životinja koja živi daleko, a on uspoređuje: da, da, taman kao patuljak...već je godinu dana u školi i nema naznaka da je u njegov svijet "procurila" informacija da patuljci ne postoje.
    Ali patuljci postoje
    ima ljudi koji su patuljasti rastom, ali to nisu oni patuljci iz priča. U pričama patuljci žive u šumama i imaju nadnaravne moći, znaju čarolije, skupljaju ljekovito bilje, ili u rudnicima iskopavaju zlato i čuvaju blago. To su samo priče, a ovi pravi patuljci su ljudi koji su se rodili s poremećajem rasta, inače su isti kao i ostali ljudi. Tako sam ja objasnila svom djetetu - jer me pitalo. Ona već od navršene 4 godine redovito pita što je stvarno a što nije. Može biti da nisu ni sva djeca ista...

  29. #29
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Moj je dugo bio u naivnoj fazi na svim poljima. Mene je to počelo nervirati, jer mi je bilo žao kako mu nećakinja ili tako netko "proda priču", a on naivan odmah vjeruje, uopće ne razmišlja.
    Onda sam mu objašnjavala da ne govore ljudi uvijek istinu da ga ponekad netko i zeza i da uvijek kad mu je čudno što mu netko kaže, dođe mene ili tatu pitati, da li je to stvarno moguće.

    U zadnjih tjedan dana mu je napokon to sjelo i sad mi često dođe reči: mama, mislim da mi je xy lagala. Rekla mi je....., Da li je to istina?

    Tako da vjerujem da će sad početi propitkivati i druge segmente.

  30. #30
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Naravno da nisu sva djeca ista, neka vole realno, a neka vole bajke.
    Ja razumijem ovo što pišete o razočaranju u roditelje jer sam vidjela kako je moja nećakinja bila razočarana kad je saznala da roditelji daje poklone - i predbacivala je mami i tati upravo to što su joj lagali.
    Ja sam međutim potpuno sigurna da moje dijete ne bi tako reagiralo.
    Mislim - ona "vjeruje" da na moru kod nas živi životinja koja se zove Žbu, a koja izgleda kao velika kokoš šarenog perja, i sa ogromnim veseljem mi nekad dotrči reći da misli da je vidjela Žbua kako se skriva u vinogradu. To je mašta, bajka, ona voli fantazirati i voli kad i mi u tome sudjelujemo. Nebrojeno puta je imala priliku vidjeti dokaze o nepostojanju Zeke, Djeda Mraza, Žbua ili Zubić vile, ali ona ih bira ignorirati.

  31. #31
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    meni se jako sviđa objašnjenje s ovog linka:
    http://www.klinfo.hr/detaljnije/hr/m...oji/17/4269/1/

    ove godine smo priznali starijoj da DM ne postoji jer je ispitivala pred mlađom
    mlađa još uvijek vjeruje

  32. #32
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da nisu sva djeca ista, neka vole realno, a neka vole bajke.
    . Nebrojeno puta je imala priliku vidjeti dokaze o nepostojanju Zeke, Djeda Mraza, Žbua ili Zubić vile, ali ona ih bira ignorirati.
    potpisujem
    jedino što mi nemamo ni Zeke ni Žbua, ostalo je sve isto
    zna da je to bajka
    ali zasad je odlučila da nas (prvenstveno mene, mm-u je to sve bedasto) podržava u igri (s tim, to sam već napisala, da baki kaže da se samo igra s nama)
    nikakvog razočarenja ni ljutnje tu nema

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Moja desetogodišnjakinja je negdje tijekom ove godine samoj sebi priznala da neka bića ne postoje i nije bila oduševljena.
    Kad je doista, al' ovaj put doista, shvatila da božićne darove kupuju mama i tata bila je vidno razočarana.
    Godinama joj je razum (i druga djeca) dovorio da je to to, ali se ona čas pravila da vjeruje kako ne postoje, a srcem je vjerovala u ta bića. Ovaj put je našla u ormaru nešto prije Božića papučice koje su bile dar za seku i konačno je sve palo.
    Znala je da je tako, ali se vidjelo da joj je ipak žao.
    No, istina nije došla uz moju pomoć.
    Ja i dalje pričam da sve lijepe stvari postoje onoliko dugo koliko u njih vjerujemo i da nikome ne valja unaprijed rušiti snove.
    Nikad neću izlijetati s priznanjem djeci jer vidim koliko ih čini sretnim pomisao da sve te bajke i sva ta bićla žive u nekoj dalekoj, dalekoj zemlji i potrudit ću se da pstanu u svom djetinjstvu i svojim snovima što dulje.
    E, to je shvatila i moja 10- godišnjakinja i ne radi ono što često rade "osviještena" djeca - tumače mlađima što je zapravo istina.
    Ne, ona sad obavlja ulogu kao i ja, glumi da je seki donijela dar Zubić Vila, mene šapatom upozori -Mama, ne zaboravi večeras na Zubić vilu, ali vrlo tiho, da seka ne čuje...

  34. #34
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Neno, e baš tako i ja mislim
    i baš slatko od starije seke što misli na mlađu

  35. #35
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    Neno, e baš tako i ja mislim
    i baš slatko od starije seke što misli na mlađu
    potpis
    da se nešto jako razočarala, ne vjerujem da bi onda podržavala tu igru s mlađom sestrom

    u mašti nema stvarno ništa loše
    ja ne poznam ni jednog maturanta koji vjeruje u DM
    što su duže djeca, to bolje
    ima vremena za realnost

  36. #36
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Da li ste vi sigurne da oni to vjeruju?
    Moja vjeruje, uistinu vjeruje.
    I ja sam vjerovala, duuugooo. Nisam se htjela odreći te mašte, tog djela djetinjstva.... i želim da i ona koliko god želi, uživa u toj mašti, dok god želi vjerovati neka vjeruje, sama će odlučiti kada želi prestati

  37. #37
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    što su duže djeca, to bolje
    ima vremena za realnost
    upravo to!

  38. #38
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Moja mama meni do dana današnjeg nije priznala :D

    ali se uopće ne sjećam stadija kad sam zbilja i ozbiljno vjerovala, mislim da sam postepeno došla do toga, prvo mi je bilo sumnjivo, i onda sam pospajala. Rekla sam mlađoj sestri da Djed Mraz ne postoji, a mama je rekla nešto u stilu da ako ne vjeruješ u njega, ne možeš dobivati poklone, jer kako će ti donijeti poklone netko tko ne postoji.
    I dalje sam to shvaćala kao igru, svi znamo šta je na stvari, ali se pretvaramo da je drugačije jer je tako zabavnije. Isto kao što MM i ja nekad pričamo kao da zbilja postoji Doctor Who.
    Kao pomikaki, da me dijete pita ozbiljno ili da vidim da ga to muči, rekla bih mu istinu. I rekla bih mu da se ja nekad volim pretvarat da postoje neki izmišljeni likovi koji su mi simpatični, a on nek bira za sebe.

  39. #39

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    potpis
    da se nešto jako razočarala, ne vjerujem da bi onda podržavala tu igru s mlađom sestrom

    u mašti nema stvarno ništa loše
    ja ne poznam ni jednog maturanta koji vjeruje u DM
    što su duže djeca, to bolje
    ima vremena za realnost
    Al znam preko nekoliko njih koji rado nose kapice od tog istog DM podržavajući maštu. I ja isto tako. Pomoću mašte moj svijet dobiva boju

  40. #40
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa Vidi poruku
    Al znam preko nekoliko njih koji rado nose kapice od tog istog DM podržavajući maštu. I ja isto tako. Pomoću mašte moj svijet dobiva boju

  41. #41
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Moj sinko je prosle godine na badnjak nasao kovertu sa pismom od Djeda Mraza u sanducicu.
    Uz pismo i par sitnica bio je i ovaj video
    VIDEO

    9 godina navrsio je u 1. mjesecu.
    Sto mislite vjeruje li u Djeda Mraza?

  42. #42
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Isto kao što MM i ja nekad pričamo kao da zbilja postoji Doctor Who.
    Uh dobro je, znaci nismo jedini

  43. #43
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    tangerina prvotno napisa
    Isto kao što MM i ja nekad pričamo kao da zbilja postoji Doctor Who.
    Suncica je neki dan pitala postoji li doktor House. Rekli smo joj da je to isto kao i djed mraz

  44. #44

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Često poželim da DR. House postoji ali eto ....

    Ja kažem kako j ne postoji DM, ni vile ni nitko... Prvo zato što mi je glupo da žive u nekom svom svijeti i na kraju desetljeća dožive razočaranje, drugo je to što moj sin od skoro 6 godina nema šanse da to prožvaće... Neki dan mu je ispao zub i stavio ga pod jastuk... ujuto našao kunice.... komentat mu je bio: mama ti si super zubić vila. Moji od mene zahtijevaju da u svakom trenutku budem iskrena prema njima, ako nisam jao si ga meni....
    Posljednje uređivanje od mlukacin : 28.05.2012. at 14:08

  45. #45

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Ali patuljci postoje
    ima ljudi koji su patuljasti rastom, ali to nisu oni patuljci iz priča. U pričama patuljci žive u šumama i imaju nadnaravne moći, znaju čarolije, skupljaju ljekovito bilje, ili u rudnicima iskopavaju zlato i čuvaju blago. To su samo priče, a ovi pravi patuljci su ljudi koji su se rodili s poremećajem rasta, inače su isti kao i ostali ljudi. Tako sam ja objasnila svom djetetu - jer me pitalo. Ona već od navršene 4 godine redovito pita što je stvarno a što nije. Može biti da nisu ni sva djeca ista...
    Ma moj skroz razlikuje ljude patuljastog rasta i patuljke (one šumske, pa patuljke seoskih domaćinstava, vrtne patuljke...oni koji su u svijetu patuljaka razumjet će o kojima je riječ)
    Na ovoj temi nisam mislila na ljude patuljastog rasta

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    ma meni je to super
    Makita, možda je tvoj mali baš nafuran na tu mitologiju o patuljcima, to mu znači nešto, zna puno o njima pa jednostavno s tim i uspoređuje
    pretpostavljam da ostale životinje ne upsoređuje s visinom uskrsnog zeke ili Djeda Mraza, ne?
    ima ljudi koji obožavaju Star Trek pa u svakodnevnom životu uspoređuju nešto s likovima/pojmovima iz tog diskursa i nitko ih ne smatra, ono, djetinjastima

    ja sam dugo vjerovala, odnosno pravila se da vjerujem i to mi je baš bilo lijepo
    ta čarolija djetinjstva
    nikada mi nije palo na pamet reći svojima da su mi lagali
    dapače, gnijezdo sam pravila još u srendjoj školi iz čiste fore, to mi je bilo lijepo
    sad se kao malo dijete radujem i Uskrsu i Božiću, umotavanju poklona za svoje dijete, pripremama... meni je to predivno

    nego, M. je za Uskrs od zeke (bake i dede) dobila bicikl kojega ne vozi jer joj se neda
    i onda je neki dan rekla da je bolje da su joj "baka i deda" kupili romobil (stalno žica djecu na igralištu za romobil) nego bicikl
    par dana poslije je konstatirala s upitnikom iznad glavice da joj je bicikl donio zeko
    zar ne, mama?
    bojim se da njezina čarolija neće dugo trajati
    pretpostavka je na mjestu, patuljci su se istakli valjda jer ima jednu knjigu koja kao enciklopedijski objašnjava sve o patuljcima

  46. #46
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Da li ste vi sigurne da oni to vjeruju? Ja bih rekla da oni jednostavno učestvuju u igri sa vama. Kao kad radimo čajanku i pijemo zamišljeni čaj ili mnoge druge igre sa maštom. Moji znaju oduvijek da ne postoje i da mama i tata nose poklone, ali tobož je to donio Djed Mraz.
    I kad su gledali predstave ili film, znali su da je to gluma i trebaju znati da je.
    Protiv sam laganja djeci, a laž je da postoji Zubić vila ili tko već.

    Samo iznosim svoje gledanje na to, ne kažem da tako trebaju svi raditi. No, zamislite razočaranje kad shvate da su im roditelji lagali.
    veliki potpis
    ja ponekad imam osjećaj kao da neka djeca ne mogu naći način da kažu svojim roditeljima da ne postoji djed mraz LOL
    ali isto tako ima maštovite djece koja uživaju u izmišljenim prijateljima, zubić vilama i to mi je isto super slatko, ali djeca uvijek znaju da je to igra, ako ih roditleji ne uvjere u suprotno.

  47. #47
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku

    I baš si mislim, zašto je to toliko bitno da dijete vjeruje baš u Djeda mraza? Mislite da tu prestaje sva čarolija? A što je s povjerenjem, što je s iskrenošću u koje se kunemo na svakoj drugoj temi, osim na onima o djedu mrazu?
    lijepo si ovo rekla. zato mi nikad nismo nešto pretjerano ni furali tu priču oko djeda mraza, a ostale uopće nismo spominjali. s pet je ionako izjavila da joj je radije da poklone donose mama&tata nego neki potpuno nepoznati didica. a bome i meni je draže, da se međusobno poklanjamo (i mimo blagdana ) nego da to lafo donosi netko "tko od gore vidi sve".

  48. #48
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    Moja desetogodišnjakinja je negdje tijekom ove godine samoj sebi priznala da neka bića ne postoje i nije bila oduševljena.
    Kad je doista, al' ovaj put doista, shvatila da božićne darove kupuju mama i tata bila je vidno razočarana.
    Godinama joj je razum (i druga djeca) dovorio da je to to, ali se ona čas pravila da vjeruje kako ne postoje, a srcem je vjerovala u ta bića. Ovaj put je našla u ormaru nešto prije Božića papučice koje su bile dar za seku i konačno je sve palo.
    Znala je da je tako, ali se vidjelo da joj je ipak žao.
    No, istina nije došla uz moju pomoć.
    Ja i dalje pričam da sve lijepe stvari postoje onoliko dugo koliko u njih vjerujemo i da nikome ne valja unaprijed rušiti snove.
    Nikad neću izlijetati s priznanjem djeci jer vidim koliko ih čini sretnim pomisao da sve te bajke i sva ta bićla žive u nekoj dalekoj, dalekoj zemlji i potrudit ću se da pstanu u svom djetinjstvu i svojim snovima što dulje.
    E, to je shvatila i moja 10- godišnjakinja i ne radi ono što često rade "osviještena" djeca - tumače mlađima što je zapravo istina.
    Ne, ona sad obavlja ulogu kao i ja, glumi da je seki donijela dar Zubić Vila, mene šapatom upozori -Mama, ne zaboravi večeras na Zubić vilu, ali vrlo tiho, da seka ne čuje...
    ovo je tako lijepo! Prava seka!
    Da na žalost moji su ti "osvješteni" koji kvare drugima takvu zabavu, ali u moju obranu, oni su oduvijek takvi, zahtjevaju 100% isitnu oduvijek, maleni je s dvije godine tražio potpuno objašnjenje sv.Nikole i njegovog sumnjivog ulaženja u tuđe kuće po noći. Lakše mu je bilo shvatiti poklon u čast sveca nego da netko ulazi kroz dimnjak u kuću. Znam da me mnogi roditelji doživljavaju zbog toga kao partibrejkerea, ali nije tu bilo pomoći.

  49. #49
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    A to što se tiče patuljaka- da postojali su čitava naselja patuljaka u prošlosti jer su ljudi kao djeca odlazili kopati u rudnike soli npr u Poljskoj pa ne bi izlazili na sunce godinama i ostali bi mali zbog manjka d-vitamina. U poljskoj su toliko boravili pod zemljom da postoji mini naselje i mini crkva u kamenoj soli u rudniku koji se dan danas može razgledati. ALi meni je to više tužno nego "čarobno" da su ljudi kroz povijest iz raznih razloga ostajali generacijama patuljasti rastom u čitavim naseljima

  50. #50

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa Vidi poruku
    pretpostavka je na mjestu, patuljci su se istakli valjda jer ima jednu knjigu koja kao enciklopedijski objašnjava sve o patuljcima
    Znala sam da ima neki razlog zašto ne volim te "enciklopedije" o patuljcima, zmajevima, čudovištima, i sl. (mahom Planetopijina izdanja)

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •