Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 54

Tema: 5 kn za Crveni križ

  1. #1
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno 5 kn za Crveni križ

    Moja su dobra dječica neki dan sva sretna i vesela kući došla sa porukom da bi sutra trebali donijeti 5 kn svaki za Crveni križ, za siromašne. Uputila sam ih na njihove novčanike, pa su lijepo svaki izvadili po 5 kn i spremili u džep da sutra u školi uplate.
    I sutradan, zbunjeni, kažu "mama, to je mogla uplatiti samo djeca koja idu na vjeronauk".
    Srećice moje, nije im jasno zašto oni ne mogu pomoći siromašnoj djeci jer je učiteljica rekla "ako niste dobili potvrde/kupone/što god od časne sa vjeronauka, odnosno ako ne idete na vjeronauk, ne morate uplatiti".
    Od kada je polaženje vjeronauka uvjet za pomaganje siromašnima?
    Naravno, znam da se to može učiniti na 10000000 drugih načina (i to i radimo - poklanjamo odjeću i igračke prijateljima i poznanicima kojima će to dobro doći, dječjim domovima i vrtićima,uvijek kada prolazimo kraj uličnih prosjaka klinci me žicaju kovanice za njih, itd), ali zašto su moja djeca diskriminirana u svom školskom okruženju zato što ne idu na vjeronauk?

    Razočarana sam i tužna.
    Jako.

  2. #2
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    da nije to možda ona misijska iskaznica, za male misionare? naši su to dobili i tu svake godine dajemo 12,00 kn, to je kao neka godišnja članarina, a ide za djecu iz siromašnih zemalja. dao im je vjeroučitelj

  3. #3
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Nisam sigurna, danas ću se raspitati.

    I dalje ostaje pitanje - zašto su moja djeca zbog nepohađanja vjeronauka zakinuta da sa svojim školskim kolegama sudjeluju u nečemu plemenitom?
    Ponavljam, od rođenja pomažu na mnogo načina, i odgajamo ih da budu socijalno osjetljivi, no oni su sada dio školskog kolektiva. I sada ih se izdvaja, daje se materijala da ih druga djeca drugačije gledaju, i to na nečemu što bi trebalo biti plemenito, ljudski, nešto što ih odgaja da budu plemeniti članovi društva. Zar ne stremimo tome, da stvaramo dobre i poštene ljude? Zar se ne borimo protiv diskriminacija?

  4. #4
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Mislim da nije to. Moji isto svako malo donesu taj kupon na kojem poie 5 kn za Crveni kriz.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj mamasch prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam sigurna, danas ću se raspitati.

    I dalje ostaje pitanje - zašto su moja djeca zbog nepohađanja vjeronauka zakinuta da sa svojim školskim kolegama sudjeluju u nečemu plemenitom?
    Ponavljam, od rođenja pomažu na mnogo načina, i odgajamo ih da budu socijalno osjetljivi, no oni su sada dio školskog kolektiva. I sada ih se izdvaja, daje se materijala da ih druga djeca drugačije gledaju, i to na nečemu što bi trebalo biti plemenito, ljudski, nešto što ih odgaja da budu plemeniti članovi društva. Zar ne stremimo tome, da stvaramo dobre i poštene ljude? Zar se ne borimo protiv diskriminacija?
    Hm, Crveni križ ne bi trebao imati veze s vjeronaukom, bar koliko znam, dosad nije imao. Možda su djeca nešto krivo povezala? Što se tiče vaše situacije, prije bih rekla da je netko (učiteljica? vjeroučiteljica?) nespretno izložio cijelu priču, tako da je došlo do zabune.
    Na tvom mjestu ne bih se previše obazirala na cijelu priču, odnosno, rekla bih im da će biti još prilike za sudjelovanje u takvim akcijama. Npr. u svibnju su obično njihove akcije na širem području grada, trebali bi se moći dati prilozi baš za Crveni križ, neovisno o vjeronauku u školi. Ovo što su njima ponudili u školi vjerojatno je nešto drugo.
    A o nepohađanju vjeronauka postoji već dosta tema na forumu, raspravlja se, i uvijek s istim zaključcima, pa mislim da ne bismo trebali i ovdje širiti raspravu na isti način

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Moguće da je u pitanju Caritas.

  7. #7
    Sek@ avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    406

    Početno

    Moja je ovaj tjedan isto odnijela 5 kn za crveni križ i dobila je onaj papirić od crvenog križa a ne ide na vjeronauk tako da stvarno ne znam u čemu je stvar kod vas. Nama su u informativku stavili obavijest da tko hoće može donijeti 5kn a nikakve riječi nije bilo o pohađanju/ne pohađanju vjeronauka. Možda to ovisi od učiteljice do učiteljice stvarno ne znam. Ovo je naše iskustvo i žao mi je kad pročitam nešto ovakvo jer stvarno ne povezujem humanost/ne humanost sa pohađanjem/ne pohađanjem vjeronauka.

  8. #8
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Citiraj ani4 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da nije to. Moji isto svako malo donesu taj kupon na kojem poie 5 kn za Crveni kriz.
    ani4, tvoji klinci idu na vjeronauk?

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj ani4 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da nije to. Moji isto svako malo donesu taj kupon na kojem poie 5 kn za Crveni kriz.
    Isto ovako.

    Kod mog starijeg učiteljica je u prvom razredu rekla djeci da zalijepe te kupone u bilježnice da roditelji znaju kud su otišli novci...Kasnije nisu lijepili, ali su uredno donosili kupone ako bi uplatili za Crveni križ.

    Na nastavi vjeronauka bilo je slično (samo za učenike koji ga pohađaju) - za Caritas se povremeno moglo uplatiti 5 kn (obično pred Božić) i onda bi dijete dobilo neku njihovu figuricu ili sličicu, da se zna gdje su novci.

    Ni jedno ni drugo nije bilo obavezno, nego po želji i mogućnostima.

  10. #10
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    već se raspravljalo o tih 5kn
    ali u drugom kontekstu, tj. da to uopće nije dobrovoljno nego djeca moraju donjeti
    ne znam šta bih rekla :/

    po meni bi bilo bolje da na neki drugi način pomažu drugima, npr. nekom radnom akcijom, ili nečim plemenitijim i korisnijim (da fakat osjete pomaganje, a ne ono: dajte mi 5kn da ih dam učiteljici da ih da crvenom križu/caritasu da ih oni daju nekome tko zna nekoga kome treba

  11. #11
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Caritas je lani dijelio bookmark za knjigu, a djeca su davala prilog od pet kuna i to im je dala vjeroučiteljica.
    Ja bih rekla da je ovo nespretan postupak učiteljice, ako su djeca dobila nešto na vjeronauku, a tvoja nisu da ona kaže - vi ne trebate dati. Opet, možda se roditelji i bune i ne sviđa im se ovaj način prikupljanja priloga, pa je učiteljica zato to napravila.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Kako sam ja shvatila, u našoj školi djeca dobivaju kupone Crvenog križa kao neku potvrdu da je novac dan upravo za tu namjenu. I važno je da, kad daš novac, dobiješ potvrdu. Možda je vjeroučiteljica u vašoj školi osoba zadužena za Crveni križ pa samo ona ima kod sebe te "potvrde" i učiteljica nije htjela primiti novac dok nije kod sebe imala "potvrdu" zauzvrat.
    Preporučam da raščistiš nesporazum, šteta je da i tebii i tvojim klincima ostanete gorak okus u ustima ako nema nikakve osnove za to.
    Kod nas Crveni križ nema nikakve veze s vjeronaukom.

  13. #13
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, Crveni križ ne bi trebao imati veze s vjeronaukom, bar koliko znam, dosad nije imao. Možda su djeca nešto krivo povezala? Što se tiče vaše situacije, prije bih rekla da je netko (učiteljica? vjeroučiteljica?) nespretno izložio cijelu priču, tako da je došlo do zabune.
    Na tvom mjestu ne bih se previše obazirala na cijelu priču, odnosno, rekla bih im da će biti još prilike za sudjelovanje u takvim akcijama. Npr. u svibnju su obično njihove akcije na širem području grada, trebali bi se moći dati prilozi baš za Crveni križ, neovisno o vjeronauku u školi. Ovo što su njima ponudili u školi vjerojatno je nešto drugo.
    A o nepohađanju vjeronauka postoji već dosta tema na forumu, raspravlja se, i uvijek s istim zaključcima, pa mislim da ne bismo trebali i ovdje širiti raspravu na isti način
    Slažem se da ne trebamo drviti o vjeronauku, niti mi je to cilj, ali mi je žao, ako je ovo zaista tako - moram provjeriti da ne pričam napamet - da se na taj način razdvajaju djeca. Možda je to opet moja percepcija (kao sa plačkićima i smješkićima - drugi topic), i vjerojatno to moja djeca ne doživljavaju kao ja.

    Sudjelujemo u, nazovimo to tako, dobročinstvu na način da staru robu i igračke poklanjamo potrebitima, nosimo u dječje domove igračke, odjeću, uvijek dodamo koju kutiju keksa ili bombona, pomažu starijima da prijeđu ulicu, prihvaćaju ljude sa fizičkim ili drugim nedostacima bez puno pitanja ili upiranja prstom...

  14. #14
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    već se raspravljalo o tih 5kn
    ali u drugom kontekstu, tj. da to uopće nije dobrovoljno nego djeca moraju donjeti
    ne znam šta bih rekla :/

    po meni bi bilo bolje da na neki drugi način pomažu drugima, npr. nekom radnom akcijom, ili nečim plemenitijim i korisnijim (da fakat osjete pomaganje, a ne ono: dajte mi 5kn da ih dam učiteljici da ih da crvenom križu/caritasu da ih oni daju nekome tko zna nekoga kome treba
    Iskreno, i ja više volim pomagati djelima nego novcem, jer djelima nekako ipak znam što sam nekome od srca darovala - svoju staru vestu, hranu, svoje vrijeme ili toplu riječ.
    I željea bih da i moja djeca tako razmišljaju.
    Mene je više pogodila izjava "vi ne idete na vjeronauk, ne morate pomagati siromašnima na način na koji pomažu ostali učenici iz vašeg razreda". Baš me ražalostilo.

  15. #15
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Kako sam ja shvatila, u našoj školi djeca dobivaju kupone Crvenog križa kao neku potvrdu da je novac dan upravo za tu namjenu. I važno je da, kad daš novac, dobiješ potvrdu. Možda je vjeroučiteljica u vašoj školi osoba zadužena za Crveni križ pa samo ona ima kod sebe te "potvrde" i učiteljica nije htjela primiti novac dok nije kod sebe imala "potvrdu" zauzvrat.
    Preporučam da raščistiš nesporazum, šteta je da i tebii i tvojim klincima ostanete gorak okus u ustima ako nema nikakve osnove za to.
    Kod nas Crveni križ nema nikakve veze s vjeronaukom.
    Meni su moji klinci rekli doslovno ovako "kada smo učiteljici pružili novce ona je pitala da li ste dobili kupone, mi smo rekli da nismo pa je ona odgovorila onda ne trebate dati".
    Po tome zaključujem da kupone dijeli vjeroučiteljica, a ne učiteljica.
    Ako se očekuje prilog od sve djece, onda bi učiteljica trebala imati kupone kod sebe i poručiti svakom svom učeniku "pitajte roditelje za 5 kn".

  16. #16
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj mamasch prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su moji klinci rekli doslovno ovako "kada smo učiteljici pružili novce ona je pitala da li ste dobili kupone, mi smo rekli da nismo pa je ona odgovorila onda ne trebate dati".
    ".
    pa đe je problem nastao, ne kužim
    nisu dobili kupon, ne trebaju dati novac. i bog.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 04.10.2012. at 13:11

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj mamasch prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su moji klinci rekli doslovno ovako "kada smo učiteljici pružili novce ona je pitala da li ste dobili kupone, mi smo rekli da nismo pa je ona odgovorila onda ne trebate dati".
    Po tome zaključujem da kupone dijeli vjeroučiteljica, a ne učiteljica.
    Ako se očekuje prilog od sve djece, onda bi učiteljica trebala imati kupone kod sebe i poručiti svakom svom učeniku "pitajte roditelje za 5 kn".
    Pa naravno! Tak se kod nas radilo... Dan ranije djeca bi u informativku zapisala obavijest "Sutra će se prikupljati DOBROVOLJNI prilozi za Crveni križ. Ako želite, možete sudjelovati sa 5 kn i dobiti kupon".
    Kupone je dijelila učiteljica. Vjeroučiteljica nije s tim imala ništa.

    U ovom slučaju mogla je učiteljica reći djeci da će pitati vjeroučiteljicu (ili aktivista Crvenog križa u školi, tko god to bio) za kupone i omogućiti djeci da daju novac. Baš je to traljavo odradila...

  18. #18
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    pa đe je problem nastao, ne kužim
    nisu dobili kupon, ne trebaju dati novac. i bog.
    Problem je u tome što su moja djeca ko posrana došla iz škole.
    Shvatili su da njihovih 5 kuna nije vrijedno i da sa njima ne mogu drugoj djeci.
    Na što sam popi.dila.
    Jer ne volim kada su mi djeca nesretna.

  19. #19
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Ja sam jučer, na upit prodavačice u HM-u, prilikom plaćanja računa donirala 5 kn; sad ste me sjetile da za to nisam dobila baš nikakav papir niti ništa... Isto za Caritas (ili CK?) ...

  20. #20
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    jel to doniranje obavezno? jer onda bas i nije doniranje, zar ne?

  21. #21
    Anastasia 30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    106

    Početno

    Moj je jedan dan samo donio taj bon ili što već i rekao da je dao 5 kn za to. imao je kod sebe novce. Veli da je drugi dečko iz razreda kupio tih 5. Valjda je sve novce potrošio za to. Komentirala sam da nije u redu da se djeci to na taj način "prodaje"! Postoje roditeljski sastanci za takve stvari!

  22. #22
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Dok sam ja bila klinka, u Titovo doba, isto se davao novac za Crveni križ, dobtrvoljno. U školi smo dobili kupone i žicali starce pare, plaćali smo koliko je tko mogao izdvojiti, ili je bilo svima isto ali neka simbolična cifra, kao ovih 5 kn.

    Da se mene pita, nije potreban roditeljski, ali bi trebalo biti na dobrovoljnoj bazi i bez isključivanja manjina (u ovom slučaju djece koja NE pohađaju vjeronauk).

  23. #23
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Kod nas je bilo, dano, a drugi dan ili doneseš novac ili vratiš tu karticu na kojoj piše 5 kuna.
    I isto je dijelila vjeroučiteljica.

  24. #24
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    A jesmo sposobni oko svega napraviti dramu....Sjećam se davne vatrene rasprave oko 5 kn... dobrovoljno je, ne mora se, oni koji ne daju ne moraju se osjećati ugroženo niti će ih tko krivo gledati, učiteljica je nespretno izvela stvar jer CK nema veze s vjeronaukom i vjerojatno je došlo do nesporazuma koji se lako može riješiti jednim odlaskom u školu ili pisamcem u informativci.
    Moja nije doma donijela kupon nego im je učka rekla da prvo pitaju roditelje i tek kad je dala 5kn, dobila je kupon kao potvrdu (dokaz) o uplati.
    Kod vas se vjerojatno dogodilo da učiteljica nije htjela uzeti 5kn bez da vam odmah da potvrdu koju vjerojatno nije imala kod sebe.

    Da sam djetetu dala 5 kn, a ono mi nije donijelo doma potvrdu, mislila bih da je 5kn spalila na čoksu umjesto na CK .

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    kad smo bili deca mi smo hodali uzduž i popreko naših bregova i skupljli novce za Ck, i ostavljali ljudima te bonove. bilo je i kutija s robom koje smo morali nosit na punktove da ih pokupe kamioni i kombiji.

    znali smo dobiti i čokolade,
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 04.10.2012. at 17:25

  26. #26
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    ja uopće ne razumijem poantu ovog topica. pa ne možeš baš sve saznati u virtualnom svijetu. lijepo odi u školu i pitaj učiteljicu

  27. #27
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Da bar mene muče ovakvi problemi u životu pa da se malo odmorim
    Danas ti stvarno za običan život treba priručnik kako ne uvrijediti, diskriminirati itd.
    Ako je nastala tolika drama jer netko nije htio uzeti 5 kuna što li će tek biti kad nastanu pravi problemi. Da barem mene u banci diskriminiraju pa mi ne žele uzeti jednu ratu kredita

  28. #28
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    A meni je više muka od stalno daj novce za ono, daj novce za ono, daj sim, daj tam...Od kud mi??

  29. #29
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj mamasch prvotno napisa Vidi poruku
    Problem je u tome što su moja djeca ko posrana došla iz škole.
    Shvatili su da njihovih 5 kuna nije vrijedno i da sa njima ne mogu drugoj djeci.
    Na što sam popi.dila.
    Jer ne volim kada su mi djeca nesretna.
    Nekako mi se cini da je to stvarno dubokoumno razmisljanje sa 7-godisnjake, moja je toliko smotana da ne bi uopce skuzila o cemu se radi.

  30. #30
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Mene pak ljuti što su moji donjeli te kupone - morali su ih uzeti i ja im sutra trebam dati svakome po 5 kuna. Radje bi ih dala prosjaku na cesti nego ovako. Jedan ide na vjeronauk, a drugi ne, tako da nema veze s time.

  31. #31
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Mi isto prvo dobimo kupone, onda drugi dan donesu novce. I nekako osjecam da to moramo, sta da kazem malome da ne cu dati. Pa da on pred cijelim razredom to mora reci uciteljici. Moji idu na vjerunauk, ali nisam sigurna tko im djeli te kupone.
    Pred Bozic isto svake godine skupljaju za ucenike slabijeg imovinskog stanja; novac, hranu, odjecu, igracke, kozmetiku,... Takoder nije obavezno, ali mi je glupo da svi nose, a moji ne. Pa onda daj jednom, pa drugom, pa trecem...

  32. #32
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj Eci prvotno napisa Vidi poruku
    Mene pak ljuti što su moji donjeli te kupone - morali su ih uzeti i ja im sutra trebam dati svakome po 5 kuna. Radje bi ih dala prosjaku na cesti nego ovako. Jedan ide na vjeronauk, a drugi ne, tako da nema veze s time.
    Zašto?

  33. #33
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Nekako mi se cini da je to stvarno dubokoumno razmisljanje sa 7-godisnjake, moja je toliko smotana da ne bi uopce skuzila o cemu se radi.
    Vjerojatno se mojim klincima od rođenja urezala u mozgove činjenica da mnogi ljudi imaju zdravstvenih i materijalnih problema. Od malih nogu se svi zaejdno borimo sa prirođenim deformitetom noge moje kćeri, u susjedstvu smo imali djevojčicu koja je teško mentalno i fizički bolesna ali je bila prisutna u šetnjama susjedske djece kada god bi mogla, često smo bili u društvu ljudi sa fizičkim nedostacima, uvijek me u gradu žicaju da potražim koju kovanicu kada prolazimo kraj prosjaka, dijelimo stare stvari onima kojima trebaju bez pitanja što će dobiti zauzvrat, tak da mislim da su od jako ranog djetinjstva socijalno podosta osjetljivi, a i inače su osjećajna djeca i sve ih dirne u srce.
    Zato i jesu došli kako posrani doma ne shvaćajući zašto ne mogu pridonijeti pomaganju Crvenog križa kao ostala djeca iz razreda.

  34. #34
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja se stvarno ponekad zabrinem za sebe i za razinu moje površnosti ovakve stvari niti ne primjećujem, jel donio kupon, jel treba dati 5 kn, zašto je donio kupon, zašto nije donio kupon, a dao 5 kn, jel 5 kn za caritas il za ck, di je tih 5 kn završilo...
    takav je i moj stariji, ni on pol stvari niti ne primijeti u školi. drugi roditelji znaju pričati o nečem kao jako važnom što se desilo - a ja i on pojma o pojmu nemamo. skupilo se tih stvari dosta u ovih četiri godine školovanja.
    jedino nisam sigurna jel to pozitivno il negativno
    to je već za onaj drugi topik - jel sam dobra majka il odgajam površnu, socijalno neosjetljivu djecu

  35. #35
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ja se stvarno ponekad zabrinem za sebe i za razinu moje površnosti ovakve stvari niti ne primjećujem, jel donio kupon, jel treba dati 5 kn, zašto je donio kupon, zašto nije donio kupon, a dao 5 kn, jel 5 kn za caritas il za ck, di je tih 5 kn završilo...
    takav je i moj stariji, ni on pol stvari niti ne primijeti u školi. drugi roditelji znaju pričati o nečem kao jako važnom što se desilo - a ja i on pojma o pojmu nemamo. skupilo se tih stvari dosta u ovih četiri godine školovanja.
    jedino nisam sigurna jel to pozitivno il negativno
    to je već za onaj drugi topik - jel sam dobra majka il odgajam površnu, socijalno neosjetljivu djecu
    Tu smo negdje... Rekla bih da to nije propust nego znak roditeljskog sazrijevanja i odvajanja bitnog od nebitnog, he he he.... Fakat, u određenom trenutku samo shvatiš da si prestala obraćati pažnju na nebitno (eh, sad, svakome je to nešto drugo). Moji sad već znaju ako hoće uplatiti za crveni križ ili caritas, ni ne pitaju nego uzmu sami svoju lovu, ako neće - ne uplate i kraj balade. Niti će u školi netko od toga praviti dramu niti doma.

  36. #36
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Nikoga ne nazivam površnim ili socijalno neosjetljivim, ako se tko našao prozvanim...

    Na reakciju me isprovocirala zbunjenost i sram moje djece koju su osjetila kada njihov prilog nije prihvaćen. Prošlo je nekoliko dana i nitko to više ne spominje, nije smak svijeta niti ću minirati školu zbog toga. Jednostavno sam ja bila nesretna zato što su u tom trenutku moja djeca bila nesretna, i reagirala sam ovdje jer vjerujem da ću od forumašica dobiti ili utjehu ili savjet ili konsktruktivnu kritiku.

    Peterlin je dobro rekla, svakome je nebitno nešto drugo.
    Za sebe ne mogu reći da sam nježan cvijetak i da se opterećujem svime i svačime, ali kada vidim da su mi klinci nesretni/tužni/zbunjeni/frustrirani, e onda me svašta smeta i spremna sam gadno reagirati. Možda je to ponekad nepotrebna halabuka, ali iz kože ne mogu.

  37. #37
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ja se stvarno ponekad zabrinem za sebe i za razinu moje površnosti ovakve stvari niti ne primjećujem, jel donio kupon, jel treba dati 5 kn, zašto je donio kupon, zašto nije donio kupon, a dao 5 kn, jel 5 kn za caritas il za ck, di je tih 5 kn završilo...
    takav je i moj stariji, ni on pol stvari niti ne primijeti u školi. drugi roditelji znaju pričati o nečem kao jako važnom što se desilo - a ja i on pojma o pojmu nemamo. skupilo se tih stvari dosta u ovih četiri godine školovanja.
    jedino nisam sigurna jel to pozitivno il negativno
    to je već za onaj drugi topik - jel sam dobra majka il odgajam površnu, socijalno neosjetljivu djecu
    Pa moja je izuzetno socijalno osjetljiva, jako je pogađaju prosjaci, invalidi...no to ne znaći da bi se oko tih 5kn nešto uzbuđivala. Dapače, mislim da bi radije ona dala direktno nekome, nego u školi za neku potvrdu, mislim da je se taj proces ne bi nešto dojmio.

    A i potpisujem cvijetu, neke stvari se nje uopče ne dojme, a i ja nemam vremena oko 5kn razmišljati i raditi teorije.

  38. #38
    anna-y avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Dugo Selo/ Sesvete
    Postovi
    550

    Početno

    Evo da ja malo detaljnije, kao djelatnik Crvenog križa objasnim o čemu je riječ :
    - 11.10., odnosno svake godine oko tog datuma u listopadu, provodi se akcija "Solidarnost na djelu" Hrvatskog Crvenog križa. Ove godine se provodi već 40.-ti put zaredom.
    U ovoj akcije se prikuplja novac, hrana i odjeća i sve moguće šta se može prikupiti. Svako gradsko društvo određuje na koji će način tu akciju provesti i za šta će konkretno novac upotrijebiti. Kao dokaz da je novac doniran Crvenom križu donatoru se daje bon u onoj vrijednosti u kojem je donirani iznos.

    Sada..., nekad davno to se provodilo na način da su se svi živi organizirali, po selima su bili uključeni i oni sa traktorima, jer se masovno prikupljala i hrana, krumpir, žito i onda se to raspoređivalo kako je kome trebalo. Naravno da se po gradovima više prikupljao novac, dok se na selu rađe poklanjalo žito i ona hrana koju su ljudi sami uzgajali.
    Napuštanjem socijalizma i na žalost, gubljenjem interesa ljudi da volontiraju i slobodno vrijeme utroše na ovakvu nekakvu aktivnosti i angažman, većina križeva okrenula se volontiranju djece i mladih. Ja u Crvenom križu radim još od rata i prvih godina još su mi se uključivali odrasli, ali tokom godina bilo je sve teže njih pokrenuti, pa sam se i ja okrenula svojim školama.

    Kod nas u Dugom Selu to izgleda ovako:
    - već tjednima prije djeca mi se prijavljuju za sudjelovanje, grupiraju se u grupice od 2-4,5 djece, pa održaimo 1-2 sastanka radi dogovora.
    - na taj dan poslijepodne svi se okupljaju (prošle godine samo u DS-u ih je bilo preko 130), dobe svoja zaduženja sa točno određenim ulicama, određeni iznos tih bonova, liste gdje im se ljudi potpisuju, a svaki je označen sa naljepnicama i ostalim.
    - sve ovo najavljujemo preko radija, lijepimo ranije plakate i dijelimo letke. Uglavnom, svi jako dobro znaju šta se i zašto dešava. Jednom smo čak imali školsku filmsku ekipu koja je sve snimala, a radio često u živo emitira.
    - kad djeca obiđu cijeli grad, vraćaju se na mjesto okupljanja, gdje do kasno uveče komentiraju šta su sve doživjeli, dobiju hranu i piće i uglavnom ne daju se doma, a obično bi već drugi dan opet išli skupljati.
    - oni van Dugog Sela, po okolnim općinama i selima te iste bonove i zaduženja dobe u školi i onda drugi dan to donose i predaju.

    Mi ih za taj trud pokušavamo nagraditi, znali smo ih voditi i na izlet i sl, ali njima je sami užitak to masovno okupljanje i akcija. Idućih dana u školama dijele dodatne bonove i po razredima skupljaju dodatna sredstva, a polovica od novca koji se skupi u školi donira se istoj za razne potrebe (kad treba nekome pomoći, platiti neki izlet, kazalište ili sl,) ili škola kupi neke stvari koje im trebaju.

    Veliki grad kao Zagreb to naravno, ne može na taj način obaviti. I oni su se okrenuli školama, pa samo prikupljeju novce preko škola. Očito u ovoj školi to provodi vjeroučiteljica. U drugim netko drugi.

    Meni se osobno to ne sviđa, jer mislim da se opet dodatno opterećuju roditelji školske djece i vjerojatno bi ovu akciju drugačije organizirala. Kao što i sami kažete, ovako djeca uopće nisu svjesna za šta su dali novce i da su uopće nekome pomogli. Gubi se smisao akcije.
    I kod mene se javlja problem zato što se djeca šalju po kućama i da se uvijek bojimo da se nešto ružno ne dogodi. No, još uvijek smo samo "dugo selo" , Pokušavamo da grupe budu veće, da sve obave prije mraka, da imamo brojeve mobitela svakog od njih, pa da možemo reagirati ako zatreba. No ja nikad nisam mirna dok svi ne dođu doma i sve bude gotovo.

    Evo, htjela sam da znate o čemu je riječ i da je Caritas jedno, a Crveni križ drugo i kakvi su u stvari ovi bonovi (ne kuponi).

    Oprostite na malo dužem postu.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    84

    Početno

    Kod nas je učiteljica rekla da umjesto 5 kuna, svako dijete donese povratnu ambalažu (minimalno 10 kom),po meni je to odlična ideja, jer inače ne volim davat novac nego pomagat u naravi.Ako bi donirala novac onda bi voljela nekom direktno dati a ne ovak.Ali slažem se sa većinom forumašica da mi je manje bitno dal je dijete dobilo taj papirić da treba dati ili ne 5 kuna, moj je isto malo zbunjen pa nebi ni skužio što se zbiva.

  40. #40
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    ja bih isto "ispalila" da mi dijete u tako osjetljivoj dobi učiteljica na bilo koji način izdvaja iz cjeline/razreda i to za nju u negativnom kontekstu. ne radi se ni o 5kn, ni o nebitnoj stvari, radi se o osjećaju diskriminacije vlastite djece, tako sam shvatila post i osjećaj autorice posta.

  41. #41
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto?
    Zato što ne znam gdje će ti novci završiti. I nitko me nije pitao da li to žele (a niti djecu). Radije bi dala u naravi. (a i dajem). I mi jedva preživljavamo i tih 10 kn mi nešto znači.

    I mene bi jako povrijedilo da od djece ne žele uzeti prilog. Obavezno bi o tome porazgovarala sa učiteljicom.

  42. #42
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj nine prvotno napisa Vidi poruku
    ja bih isto "ispalila" da mi dijete u tako osjetljivoj dobi učiteljica na bilo koji način izdvaja iz cjeline/razreda i to za nju u negativnom kontekstu. ne radi se ni o 5kn, ni o nebitnoj stvari, radi se o osjećaju diskriminacije vlastite djece, tako sam shvatila post i osjećaj autorice posta.
    tako sam i ja shvatila ovu temu

  43. #43
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Citiraj nine prvotno napisa Vidi poruku
    ja bih isto "ispalila" da mi dijete u tako osjetljivoj dobi učiteljica na bilo koji način izdvaja iz cjeline/razreda i to za nju u negativnom kontekstu. ne radi se ni o 5kn, ni o nebitnoj stvari, radi se o osjećaju diskriminacije vlastite djece, tako sam shvatila post i osjećaj autorice posta.

    Upravo tako.
    Nije problem u 5 ili 50 kn, niti u samom kuponu/doznaci/papiriću, nego u činjenici da su moja djeca ostala posr.na jer im je rečeno da oni ne moraju davati takvu pomoć jer ne idu na vjeronauk. Ovdje nije problem u vjeronauku, isto bi me smetalo da im se reklo "zato jer ne idete na školski zbor/nogomet/informatiku...".

    Da su moja djeca drugačije naravi nego što jesu, vjerojatno ne bi nikako doživjeli taj događaj ili ne bi tako reagirali na njega, pa onda niti ja ne bih bila ljuta i razočarana.

  44. #44
    anna-y avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Dugo Selo/ Sesvete
    Postovi
    550

    Početno

    Ja bi na tvom mjestu razrednici, pa i ravnateljici ispričala šta je bilo i ukazala na problem.
    I u školi mog klinca su tako davali po 5 kn, a moj je bio bolestan i nismo imali pojma da se nešto skuplja. I ja ću to svakako napomenuti prvom prilikom. Po meni bilo bi bolje da su ponudili razredima kao cjelini da prikupe koliko žele i mogu.

    Mi npr upravo pakiramo bonove, ali po 1 kn i svaki razred dobije onoliko koliko ima učenika. Neki prikupe manje, neki i duplo više, ali djeci prije toga objasnimo razlog i svrhu.
    I nikoga ne prisiljavamo da dadne niti tu 1 kunu.

    Usput, u četvrtak je sve super prošlo. Samo u Dugom Selu učestvovalo je 110 djece. Po okolnim općinama još toliko, ali oni su išli tijekom vikenda. Opet je klincima sva ta akcija bila jako zabavna i opet sam ih morala tjerali doma, jer su bili puni priča, doživljaja i dojmova.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    3

    Početno

    mamasch

    taj novac skupljaju razrednici, a bonove im daje kolega koji je zadužen za Crveni križ. Ovo je čista diskriminacija i bilo bi lijepo da napišete ime škole u kojoj se to dogodilo!!!!

  46. #46
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    djive1, hvala na vjerujem dobronamjernom komentaru, ali nemam namjeru prozivati nikoga imenom i prezimenom, niti nazivom. Otvaranje ovog topica bilo je izazvano mojim subjektivnim osjećajem ljutnje, u međuvremenu smo riješili priču i sa djecom i sa školom, pa mislim da je suvišno dalje produbljivati priču detaljnijim podacima.

  47. #47
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Taisha prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas je učiteljica rekla da umjesto 5 kuna, svako dijete donese povratnu ambalažu (minimalno 10 kom),po meni je to odlična ideja
    to je ok ideja

  48. #48
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj anna-y prvotno napisa Vidi poruku
    Evo da ja malo detaljnije, kao djelatnik Crvenog križa objasnim o čemu je riječ :
    - 11.10., odnosno svake godine oko tog datuma u listopadu, provodi se akcija "Solidarnost na djelu" Hrvatskog Crvenog križa. Ove godine se provodi već 40.-ti put zaredom.
    U ovoj akcije se prikuplja novac, hrana i odjeća i sve moguće šta se može prikupiti. Svako gradsko društvo određuje na koji će način tu akciju provesti i za šta će konkretno novac upotrijebiti. Kao dokaz da je novac doniran Crvenom križu donatoru se daje bon u onoj vrijednosti u kojem je donirani iznos.

    Sada..., nekad davno to se provodilo na način da su se svi živi organizirali, po selima su bili uključeni i oni sa traktorima, jer se masovno prikupljala i hrana, krumpir, žito i onda se to raspoređivalo kako je kome trebalo. Naravno da se po gradovima više prikupljao novac, dok se na selu rađe poklanjalo žito i ona hrana koju su ljudi sami uzgajali.
    Napuštanjem socijalizma i na žalost, gubljenjem interesa ljudi da volontiraju i slobodno vrijeme utroše na ovakvu nekakvu aktivnosti i angažman, većina križeva okrenula se volontiranju djece i mladih. Ja u Crvenom križu radim još od rata i prvih godina još su mi se uključivali odrasli, ali tokom godina bilo je sve teže njih pokrenuti, pa sam se i ja okrenula svojim školama.

    Kod nas u Dugom Selu to izgleda ovako:
    - već tjednima prije djeca mi se prijavljuju za sudjelovanje, grupiraju se u grupice od 2-4,5 djece, pa održaimo 1-2 sastanka radi dogovora.
    - na taj dan poslijepodne svi se okupljaju (prošle godine samo u DS-u ih je bilo preko 130), dobe svoja zaduženja sa točno određenim ulicama, određeni iznos tih bonova, liste gdje im se ljudi potpisuju, a svaki je označen sa naljepnicama i ostalim.
    - sve ovo najavljujemo preko radija, lijepimo ranije plakate i dijelimo letke. Uglavnom, svi jako dobro znaju šta se i zašto dešava. Jednom smo čak imali školsku filmsku ekipu koja je sve snimala, a radio često u živo emitira.
    - kad djeca obiđu cijeli grad, vraćaju se na mjesto okupljanja, gdje do kasno uveče komentiraju šta su sve doživjeli, dobiju hranu i piće i uglavnom ne daju se doma, a obično bi već drugi dan opet išli skupljati.
    - oni van Dugog Sela, po okolnim općinama i selima te iste bonove i zaduženja dobe u školi i onda drugi dan to donose i predaju.

    Mi ih za taj trud pokušavamo nagraditi, znali smo ih voditi i na izlet i sl, ali njima je sami užitak to masovno okupljanje i akcija. Idućih dana u školama dijele dodatne bonove i po razredima skupljaju dodatna sredstva, a polovica od novca koji se skupi u školi donira se istoj za razne potrebe (kad treba nekome pomoći, platiti neki izlet, kazalište ili sl,) ili škola kupi neke stvari koje im trebaju.

    Veliki grad kao Zagreb to naravno, ne može na taj način obaviti. I oni su se okrenuli školama, pa samo prikupljeju novce preko škola. Očito u ovoj školi to provodi vjeroučiteljica. U drugim netko drugi.

    Meni se osobno to ne sviđa, jer mislim da se opet dodatno opterećuju roditelji školske djece i vjerojatno bi ovu akciju drugačije organizirala. Kao što i sami kažete, ovako djeca uopće nisu svjesna za šta su dali novce i da su uopće nekome pomogli. Gubi se smisao akcije.
    I kod mene se javlja problem zato što se djeca šalju po kućama i da se uvijek bojimo da se nešto ružno ne dogodi. No, još uvijek smo samo "dugo selo" , Pokušavamo da grupe budu veće, da sve obave prije mraka, da imamo brojeve mobitela svakog od njih, pa da možemo reagirati ako zatreba. No ja nikad nisam mirna dok svi ne dođu doma i sve bude gotovo.

    Evo, htjela sam da znate o čemu je riječ i da je Caritas jedno, a Crveni križ drugo i kakvi su u stvari ovi bonovi (ne kuponi).

    Oprostite na malo dužem postu.
    to je sve ok i lijepo ali svejedno meni se to ne sviđa
    jer, što deca konkretno od toga dobiju? ok, idu po selu i skupljaju priloge, i onda se zabave, i dobiju nagradni izlet, njima je lijepo i osjećaju da su napravili nešto korisno (skupljali lovu), i za to su bili dobro nagrađeni

    po meni bi bilo stoput pametnije da umjesto da skupljaju lovu po kvartu/gradu/selu - naprave neko dobro djelo za druge i sebe. Ne znam, neka radna akcija, ili tako nešto. Da se upoznaju s korisnicima pomoći, da im nešto naprave, da vide kako to stvarno izgleda, i da vide na što se potroše te kune koje se skupljaju

    na taj bi se načn djeca naučila biti soc. osjetljiva, a ne tako što skupljaju lovu po kućama

  49. #49

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    mamash, sorry, ali ja bih se najprije zapitala da li je moj 7 godišnjak
    našto krivo skužio nego se naljutila na odraslu osobu/sistem prije
    nego sam to sa odraslima izrazgovarala.

    a i (vjero)učitelji sigurno ponekad griješe i nespretni su u nekim potezima, a kako će se dijete nakon
    toga osjećati ovisi, ja mislim, o nama, da li ćemo tu situaciju potencirati u nešto važno,
    pretpostaviti nećiju zlonamjernost pa će djeca biti još više povrijeđena
    ili ćemo sa afirmativnim stavom to probati riješiti...

    I jedno je sigurno: tvoja djeca imaju pravo pomagati siromašnima bez obzira što nejdu na vjeronauk!

  50. #50

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Ono što si napisala jest da im je učiteljica rekla da "ne moraju" dati oni koji ne idu na vjeronauk. Meni to čak i ima smisla, moguće je da među roditeljima djece koja ne idu na vjeronauk ima onih koji radije daruju novac Merhametu ili kojima konotacija križa (pa i u smislu humanitarne organizacije) nije prihvatljiva...zapravo bi za sve trebalo biti opcionalno, po meni. No to što ne moraju, nije dovoljan razlog da ne daju ako žele.
    Reci klincima da ponesu i da kažu da oni baš žele dati. A učiteljicu obavijesti da si ih poslala i da očekuješ da primi.
    Posljednje uređivanje od tanjads : 21.10.2012. at 19:59

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •