Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: Ponistavanje crkvenog vjencanja

  1. #1
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno Ponistavanje crkvenog vjencanja

    Jel netko zna sto je potrebno za ponistiti crkveno vjencanje.
    Jel moram nesto posebno navoditi kao razlog, ako se zelim ponovo jednom vjencati u crkvi?

  2. #2
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    poništiti crkveno vjenčanje je, koliko ja znam, strašno teško.
    i o tome se odlučuje u vatikanu, ne?

    ili sam ja nešto krivo shvatila?

  3. #3
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno

    pa necu valjda morat pisat papi :shock:
    nisam ja thompson

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,198

    Početno

    ne, mislim da svećenik to šalje u vatikan, a ti moraš kod njih, dosta dugo, ići na razgovore ili šta već. dosta teško se dobije crkveni razvod

  5. #5
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno

    meni nije bitno jel dugo, bitno je samo da ga dobijem.
    samo ne znam kome se javit za pokretanje postupka.

  6. #6
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno Re: Ponistavanje crkvenog vjencanja

    Citiraj Inquirer prvotno napisa
    Jel netko zna sto je potrebno za ponistiti crkveno vjencanje.
    vjerujem da je prvo bitno formalno se razvesti.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    131

    Početno

    Citiraj Inquirer prvotno napisa
    meni nije bitno jel dugo, bitno je samo da ga dobijem.
    samo ne znam kome se javit za pokretanje postupka.
    svom župniku.

  8. #8
    Nataška

    Početno

    Bilo je nedavno nešto na RTL-u u Explosivu ili tako nekoj emisiji, reportaža s nekim svećenikom koji je objašnjavao (povod je bio Thomson-Danijela razvod i pitanje mogu li to i obični smrtnici), uglavnom, sjećam se da je dotični svećenik (ali ne znam koji) pričao kako ustvari postoji gomila razloga (ostalo mi u glavi preko 60, možda se varam) zbog kojih se može poništiti crkveni brak (npr. ako je bilo koji od partnera nešto slagao bitno pri ulasku u brak do stvari tipa spolna nemoć i prešućene bolesti....).

    Kao najveći problem je naveo to što crkva mora ispitati svjedoke, isto kao i sud, da bi to potvrdila, a nema pravnih sredstava koje sud ima da bi svjedoke natjerala da dođu svjedočiti, pa to zbog toga duže traje. A ako uspiješ privoliti svjedoke da dođu u crkvu, onda je moguće da se to pobrza. Ako ne znaš kom se svećeniku javiti, ili ne želiš svom, možda da nazoveš kakav biskupski ordinarijat ili tako neku instituciju, oni imaju neke institute koji se bave bračnom zajednicom, pa ćeš dobiti info.

    Prosvijetli nas onda...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    131

    Početno

    ja sam sigurna da najprije treba župniku, a onda on uputi dalje.

  10. #10
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Od kud si, u koju biskupiju spadaš?

    Javi mi se na pm, pa ti napišem upute (radim u ZG nadbiskupiji, pa znam).

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    ja se iskreno nadam da sam ja nesto krivo shvatila

    koliko se i ja sjecam s onih predavanja o tome odlucuje Vatikan, postoji nekoliko po Crkvi pravovaljanih razloga - no jedino sto mi je ostalo u sjecanju je tajenje teske (nasljedne ) bolesti, i tog tipa

    Naravno to sve treba dokazati - no ako u braku postoje djeca - mislm da je to skoro pa nemoguce

  12. #12
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    najbolje da se obratis juroslavu, on ce ga znati najbolje

  13. #13
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno Re: Ponistavanje crkvenog vjencanja

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    vjerujem da je prvo bitno formalno se razvesti.
    to je nazalost samo formalnost.

  14. #14
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    nazalost moja frendica nikad nije uspjela dobiti crkveni razvod mislim da ga je tri put trazila i na kraju odustala zbog duge i mucne procedure

  15. #15
    casper avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    moje malo selo
    Postovi
    1,203

    Početno

    Za crkveni razvod ideš gore na Kaptol na njihov crkveni sud.
    Piše se nešto tipa Izjave.
    Moraju je potpisati obje strane.
    Mislim da se kasnije, u procesu, uzimaju i usmene izjave ali ne znam dali oboje ili samo podnositelj zahtjeva.
    Postoje neke stvari za koje je opće poznato da dobivaju crkveni razvod (tipa ne konzumiranja braka, skrivanja braka, ne priznanja parneru o nemogućnosti imanja potpmstva.......), ali bojim se da tu ne spadate.


    Nakon dosta mozganja ja zaključila da mi to ne treba.Iako spadam u grupu koja bi mogla.
    Ne dirame to da će brak biti blagoslovljen, ne treba mi njihova dozvola a ako baš i nađem jednog dana nekog tko bi me ženio još uvijek postoji matičar.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    989

    Početno

    gle

    OVO

    ako naučiš napamet imaš šanse

  17. #17
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj lalah prvotno napisa
    gle

    OVO

    ako naučiš napamet imaš šanse
    Hajde mi, molim te lijepo, objasni kakve veze ima tekst o ispovijedi i pričesti s proglašenjem ženidbe nevaljanom?

    Stvarno mi nije jasno!

    I ono kaj tamo piše o proglašenju ženidbe nevaljanom pisano je iz vida sakramenata ispovijedi i pričesti, a ne specifično vezano uz postupak na sudu!

  18. #18
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno

    e lala.
    iz ovoga sam samo skuzio da ce me ipak pricestit na samrti.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Zar nije nedavno bilo u novinama da će se novi papa zalagati za što brže poništavanje crkvenog braka?

    Ah, da, ali to vjerojatno ne znači i da će ih više parova dobiti, već da samo procedura onima rijetkima neće tako dugo trajati :/

  20. #20
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Ma, nisu crkveni sudovi krivi kaj procedura traje tak dugo.

    Oni imaju točno propisano što i kako moraju napraviti, a za 99% odugovlačenja krivo je ili neodazivanje svjedoka ili namjerno odugovlačenje tužene strane.

  21. #21
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno

    nego mene muce ovi svjedoci.
    o cemu trebaju svjedociti i trebaju li biti vjernici.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    989

    Početno

    Citiraj Inquirer prvotno napisa
    e lala.
    iz ovoga sam samo skuzio da ce me ipak pricestit na samrti.
    opet dobro

  23. #23
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Svjedoče da je ono kaj ti u tužbi tvrdiš točno (ili da nije točno, ako su svjedoci druge strane i žele ti zagorčati život).

    I ne trebaju bit vjernici, nego poslovno sposobni građani (mislim da je dobna granica 16 godina, donja normalno).

  24. #24
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno

    ma potvrdit ce i zena samo da me se rijesi .

    nego lala, ja bi ipak pomazanje ostavio za neko kasnije vrijeme.

  25. #25
    casper avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    moje malo selo
    Postovi
    1,203

    Početno

    Kopiram iz Vjesnika, 21.03.2005.

    Redoviti ili najčešći navedeni razlozi za pokretanje parnice za utvrđivanje ništavnosti braka su oni kada se ustanovi da su supružnici teški psihički bolesnici ili primjerice, zabluda o osobi, zlonamjerna prijevara, himba, ženidba pod uvjetom ili ženidba zbog prisile i velikog straha nanesenog izvana. Prema riječima Lucije Musso, odvjetnice Vrhovnog crkvenog suda, najčešći razlozi za poništenje su neprihvaćanje odgovornosti za rađanje djece te načela o nerazrješivosti bračne veze.
    Ako se stranka odluči za poništenje crkvenog braka, mora svoj zahtjev uputiti mjerodavnom sudu prema mjestu vjenčanja ili mjestu prebivališta tužene stranke.
    Mjerodavan sud za nadbiskupiju Zagrebačku, Đakovačku, Požešku, Varaždinsku i Križevačku je Međubiskupijski sud u Zagrebu, za Nadbiskupiju splitsku i biskupije Dubrovačku, Hvarsku, Šibensku i Kotorsku je sud u Splitu, dok je za Riječku nadbiskupiju te biskupije Porečko-pulsku, Krčku i Gospićko-senjsku nadležan Interdijecezanski ženidbeni sud u Rijeci. Zadarska nadbiskupija ima svoj vlastiti crkveni sud.
    Tužba za poništenje crkvenog braka upućuje se mjerodavnom sudu koji odlučuje prihvaća li je ili odbija. Svaku pozitivnu presuda prvog stupnja mora potvrditi Prizivni sud za zagrebački i riječki sud sa sjedištem u Zagrebu te za splitski sud u Splitu. »U slučaju da je presuda prvog stupnja različita od presude drugog prizivnog stupnja, podnosi se priziv za treći stupanj za Vrhovni crkveni sud "Sacra Rota u Rimu", pojasnio je Zvonimir Kurečić. Ako je presuda prvog i drugog stupnja pozitivna, strankama se dopušta crkvena ženidba jer je prva bila nevaljana.
    Postoje slučajevi kada je presuda donesena pozitivno zbog psihičke bolesti ili impotencije supružnika.
    Takvom se supružniku zabranjuje ženidba.
    Trajanje parnice ovisi od slučaja do slučaja, ali u pravilu traje godinu dana.

  26. #26
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ma ja ovo ne kužim! Ako supružnik psihički oboli, ili suprug postane impotentan, zar je to razlog za crkveni razvod braka?! Pa što je s onim 'u dobru i u zlu'? Imam osjećaj da su kriteriji prije bili stroži, sad još malo pa ću moći dobiti crkveni razvod ako mi suprug oćelavi i prestane me seksualno privlačiti.
    I, neka mi ne zamjere zainteresirani, ali zašto tražiti crkveni razvod? Ako sam se s nekim crkveno vjenčala, i poslije uvidjela da to nije to... ha sorry - to je MOJA greška, MOJ krivi odabir, a greške se ispaštaju i njihove posljedice se moraju prihvatiti. Ovu bih ispaštala tako da se jednog dana ne bih mogla ponovo vjenčati u crkvi s osobom koju bih poslije toga zavoljela.

  27. #27
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa
    Ma ja ovo ne kužim! Ako supružnik psihički oboli, ili suprug postane impotentan, zar je to razlog za crkveni razvod braka?! Pa što je s onim 'u dobru i u zlu'? Imam osjećaj da su kriteriji prije bili stroži, sad još malo pa ću moći dobiti crkveni razvod ako mi suprug oćelavi i prestane me seksualno privlačiti.
    I, neka mi ne zamjere zainteresirani, ali zašto tražiti crkveni razvod? Ako sam se s nekim crkveno vjenčala, i poslije uvidjela da to nije to... ha sorry - to je MOJA greška, MOJ krivi odabir, a greške se ispaštaju i njihove posljedice se moraju prihvatiti. Ovu bih ispaštala tako da se jednog dana ne bih mogla ponovo vjenčati u crkvi s osobom koju bih poslije toga zavoljela.
    Krivo si shvatila.
    To su razlozi za poništenje ženidbe ako je netko bio bolestan, ili impotentan, ili kaj već, PRIJE ženidbe, a to je ZATAJIO svom budućem/svojoj budućoj.
    NE ako se oboli u braku. 'U dobru i u zlu' apsolutno vrijedi, kao i ono da ti sam moraš ispaštati za svoje krive procjene, ali ne i za ono kaj ti je netko NAMJERNO prešutil.

  28. #28
    grrrrrr

    Početno

    A da jednostavno promijeniš crkvu ??

    Mislim, to je napravio i Henrik VII kad mu je dojadio papa u Rimu pa je osnovao Anglikansku crkvu. Isti šef, samo druga franšiza. Ili je to bio Henrik VIII. ???

    Anyway, šala mala, da se neko ne naljuti...

  29. #29
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    bio je Henrik VIII

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    Citiraj Audrey prvotno napisa
    Ma ja ovo ne kužim! Ako supružnik psihički oboli, ili suprug postane impotentan, zar je to razlog za crkveni razvod braka?! Pa što je s onim 'u dobru i u zlu'? Imam osjećaj da su kriteriji prije bili stroži, sad još malo pa ću moći dobiti crkveni razvod ako mi suprug oćelavi i prestane me seksualno privlačiti.
    I, neka mi ne zamjere zainteresirani, ali zašto tražiti crkveni razvod? Ako sam se s nekim crkveno vjenčala, i poslije uvidjela da to nije to... ha sorry - to je MOJA greška, MOJ krivi odabir, a greške se ispaštaju i njihove posljedice se moraju prihvatiti. Ovu bih ispaštala tako da se jednog dana ne bih mogla ponovo vjenčati u crkvi s osobom koju bih poslije toga zavoljela.
    Krivo si shvatila.
    To su razlozi za poništenje ženidbe ako je netko bio bolestan, ili impotentan, ili kaj već, PRIJE ženidbe, a to je ZATAJIO svom budućem/svojoj budućoj.
    NE ako se oboli u braku. 'U dobru i u zlu' apsolutno vrijedi, kao i ono da ti sam moraš ispaštati za svoje krive procjene, ali ne i za ono kaj ti je netko NAMJERNO prešutil.
    pretpostavlja se da prije braka nisi isprobala da li ti je budući muž impotentan

  31. #31
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa
    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    Citiraj Audrey prvotno napisa
    Ma ja ovo ne kužim! Ako supružnik psihički oboli, ili suprug postane impotentan, zar je to razlog za crkveni razvod braka?! Pa što je s onim 'u dobru i u zlu'? Imam osjećaj da su kriteriji prije bili stroži, sad još malo pa ću moći dobiti crkveni razvod ako mi suprug oćelavi i prestane me seksualno privlačiti.
    I, neka mi ne zamjere zainteresirani, ali zašto tražiti crkveni razvod? Ako sam se s nekim crkveno vjenčala, i poslije uvidjela da to nije to... ha sorry - to je MOJA greška, MOJ krivi odabir, a greške se ispaštaju i njihove posljedice se moraju prihvatiti. Ovu bih ispaštala tako da se jednog dana ne bih mogla ponovo vjenčati u crkvi s osobom koju bih poslije toga zavoljela.
    Krivo si shvatila.
    To su razlozi za poništenje ženidbe ako je netko bio bolestan, ili impotentan, ili kaj već, PRIJE ženidbe, a to je ZATAJIO svom budućem/svojoj budućoj.
    NE ako se oboli u braku. 'U dobru i u zlu' apsolutno vrijedi, kao i ono da ti sam moraš ispaštati za svoje krive procjene, ali ne i za ono kaj ti je netko NAMJERNO prešutil.
    pretpostavlja se da prije braka nisi isprobala da li ti je budući muž impotentan
    Normalno da se pretpostavlja, ali ako mi nađeš jednog normalnog muškog koji i prije nego izgubi nevinost ne zna je li impotentan ili ne, svaka čast.

  32. #32
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    Normalno da se pretpostavlja, ali ako mi nađeš jednog normalnog muškog koji i prije nego izgubi nevinost ne zna je li impotentan ili ne, svaka čast.
    a zašto bi ovo prvo bilo normalno pretpostaviti a ono drugo ne?

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Molim vas da se suzdržite od komentara o crkvenom razvodu kao takvom, na topicu je tražena konkretna pomoć, molim vas da se držite teme.

    Ne može se tolerirati širenje netrepeljivosti koje se nazire, pliz pazite ili ću topic zaključati.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    222

    Početno

    Koliko sam ja upoznata (a na žalost jesam)- crkveni razvod može podnijeti samo MUŽ, bar je vlč. Stepinac u Petrovoj crkvi nama to rekao i tamo smo mi i bili vjenčani pa je MB napisao takvu odvratnu čitabu zbog koje traži od crkve razvod da me je bilo sram (ono: on nevinašce jadno prevareno, a ja razvratnica željna karijere koja ga zapostavlja i ostavlja :smajl riga. MB (moj bivši) je to učinio 2002. i tek pred Božić 2005. sam dobila dopis doma s Kaptola da se očitujem na tu bljezgariju što sam ja pismeno i napravila ali vrlo perfidno. Sad čekam valjda slijedeće 3 godine za daljnji postupak!

  35. #35
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj DanijelaHorvat prvotno napisa
    Koliko sam ja upoznata (a na žalost jesam)- crkveni razvod može podnijeti samo MUŽ, bar je vlč. Stepinac u Petrovoj crkvi nama to rekao
    Apsolutna glupost, i ne prva sa Stepinčeve strane.
    Samo sramoti prezime.

    Koliko god to nekima ne odgovara, u Crkvi su spolovi ravnopravni.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    222

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    Apsolutna glupost, i ne prva sa Stepinčeve strane.
    Samo sramoti prezime.
    Skroz se slažem!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •