Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: Jeftina zdrava hrana

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno Jeftina zdrava hrana

    Nakon teške alergijske reakcije mog četverogodišnjaka (kap koja je prelila čašu)
    i dugog razmišljanja odlučila sam promijeniti jelovnik naše obitelji, ograničavajući je naravno kućni buđet.
    Da pojasnim, suprug nezaposlen već godinu dana, ja radim ispada za otplate rata kredita, režije i ono nešto sitno što ostane. Molim vas za savjete u koje namirnice se isplati investirati, molim vas za nekoliko recepata u kojima kad zbrojite iznos cijene namirnica i podvučete crtu ne zaboli glava.
    Eto to bi bilo tek toliko... za početak

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj klokanica1506 prvotno napisa Vidi poruku
    Nakon teške alergijske reakcije mog četverogodišnjaka (kap koja je prelila čašu)
    i dugog razmišljanja odlučila sam promijeniti jelovnik naše obitelji, ograničavajući je naravno kućni buđet.
    Da pojasnim, suprug nezaposlen već godinu dana, ja radim ispada za otplate rata kredita, režije i ono nešto sitno što ostane. Molim vas za savjete u koje namirnice se isplati investirati, molim vas za nekoliko recepata u kojima kad zbrojite iznos cijene namirnica i podvučete crtu ne zaboli glava.
    Eto to bi bilo tek toliko... za početak
    Mislim da ovo više spada na servisni kutak ili na recepte...u svakom slučaju imali smo sličnih tema (ako ne i istih, moram se sjetiti). Selim , dok se sjetim kamo...

  3. #3

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Hvala!

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383
    Posljednje uređivanje od sirius : 23.10.2012. at 17:59

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Ali evo ništa ne pronalazim na temu zdrave i jeftine prehrane

  7. #7
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    A što ti smatraš zdravom prehranom?

    Povrće je zdravo.
    Jaja, sir, mlijeko su zdravi.
    Voće je zdravo.
    Meso je zdravo.
    Žitarice su zdrave.
    Ribe.
    Mnogo hrane je zdravo.

    No, ako je netko na nešto alergičan, onda se to izbaci iz prehrane.

    A jeftino: sezonsko voće i povrće. Palenta. Jogurt možeš raditi sama. Pekmeze isto.

    Ne znam volite li ribe, ali ima ih po 5, 10, 20 kuna kilo.
    Možeš skuhati juhu od npr. purećeg vrata. I brdo povrća, malu tjesteninu ili ukuhaš griz-knedle. Zdravo, a jeftino. I najedu se svi.

    Ne znam smije li brašno, ali ako smije ima mnoštvo hrane koje možeš zamotati ili umiješati u tijesto i speći ili sfrigati.

    Ne treba npr.kupovne salame, kupovne pudinge...Paštetu možeš raditi sama, barem znaš što je u njoj.

    A onaj topić je baš dobar, iako sam samo prvu stranicu pročitala.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Ručak me manje muči od npr. doručka, inače za doručak klikncima kuham griz (obični pšenični u kravljem mlijeku), palentu, čokolino, čokoladne loptice... Čula sam više informacija protiv industrijskog griza o čokolinu da ni ne govorim. Na stranicama foruma pronalazim informaciju da je i kukuruzni griz zapravo beskorisna dopuna u jelu...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Prilično skupa, ali zdrava alternativa je griz od pira. Mislim da je trenutno 0,5kg u Dm-u 18kn.....

  10. #10
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Zasto kukuruzni griz nije dobar-zar nije kukuruz zdrav?

    Klokanica jedete li zobene za dorucak?

    Jeftini i zdravi za dprucak su domaci kolaci tipa mramorni ( ne moraju bit s bijelim brasnom)

  11. #11
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    zobene s voćem i jogurtom za doručak. ja sam prestala koristiti kupovne voćne jogurte pa si sama smiješam jogurt i recimo bananu i stoput mi je bolji nego kupovni!
    zašto kolač za doručak?
    domaće paštete od mesa, ribe ili povrća, vidi na http://www.coolinarika.com/
    ja nekad napravim namaz od svježeg sira u koji nasjeckam rajčicu ili papriku krastavac malo češnjaka ili vlasca, ne mora se ni začiniti.
    spržiš tost i namažeš mmmmm
    domaći pekmez na kruhu s vrhnjem jelo mog djetinjstva
    mi smo kupili pekač za kruh, ima ih i do 300kn, ako si možeš priuštiti, mislim da se ipak isplati na kraju, radimo domaći poluintegralni kruh, ubaciš malo sjemenki i super!
    ja sam na moru pa sam s uvođenjem ribe u dohranu odlučila uvesti ju i nama jednom tjedno, ulove nam oslića za 50kn, isti vrag i meso košta a ja ću radije bit jedan dan na ribi jedan dva na mesu i ostalo na povrću..

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj klokanica1506 prvotno napisa Vidi poruku
    Nakon teške alergijske reakcije mog četverogodišnjaka (kap koja je prelila čašu)
    i dugog razmišljanja odlučila sam promijeniti jelovnik naše obitelji, ograničavajući je naravno kućni buđet.
    Da pojasnim, suprug nezaposlen već godinu dana, ja radim ispada za otplate rata kredita, režije i ono nešto sitno što ostane. Molim vas za savjete u koje namirnice se isplati investirati, molim vas za nekoliko recepata u kojima kad zbrojite iznos cijene namirnica i podvučete crtu ne zaboli glava.
    Eto to bi bilo tek toliko... za početak
    Daj za početak reci na što je dijete alergično, pa da možemo predlagati. Ja ti definitivno nisam od rastrošnih, ali moram imati smjernice. Ako ti je dijete u toj kategoriji, pogledaj na topicu "Alergičari" ili nek ti forumašica Jelena.O udijeli savjete - ona ima iskustva s tim.

    Mi volimo kaše od žitarica (ričet, proso, hajdinska kaša), povrće, voće (imamo dosta vlastitog, trenutno se davimo u jabukama) i slično.

    Ja sam danas za večeru radila carski drobljenac (šmarn) s jabukama i grožđicama, ali ako ti dijete ne smije gluten, jaja i mlijeko, onda figa... takve ti stvari ne dolaze u obzir. Ni mi to ne radimo često, ali ponekad napravim kao manje masnu varijantu palačinki.

    Imaš još i onaj topic "Jeftini meniji za podgrijavanje" gdje smo napisali hrpu raznih stvari. Kod nas se večera isto jede kuhana, kao i ručak. Jučer je bila krem juha od tikvica. Jest da su moji klinci unutra natrpali nezdrave zlatne kuglice iz Špara, ali možeš unutra staviti krumpir ili tjesteninu ili rižu... Ponekad kuham paradajz juhu, ponekad običnu bistru od povrća pa ubacim gris knedle itd... Mliječni proizvodi - mini mljekara Veronika.

    Večeras sam po nalogu starijeg sina ispekla dizano tijesto punjeno miješanom marmeladom i zobenim pahuljicama. To je njemu doručak za slijedeća 2 dana + mm obično odnese svojoj mami, mi ponesemo na posao da imamo uz kavu, ali opet - mlijeko i pšenično brašno (polubijelo ili bijelo) su unutra. Isto vrijedi i za naše omiljene gris štrudle.

    Ja radim svoje pekmeze i džemove koje muž i djeca uredno tamane i stavljamo ih u kolače. Uobičajeni doručak je pecivo s džemom + kakao, ali moj sin mlađi voli pojesti kuhano jaje, stariji voli razna peciva od integralnog brašna, bazlamače i slično, oba jedu kruh i domaću mast (baš mi je nedavno donijela kolegica), čvarke itd. Ponekad djeca jedu žitarice za doručak (zobene pahuljice i naribana jabuka, kuhano na vodi i začinjeno medom i cimetom), palentu ili bijeli griz... ma ne znam.

    Kad ovo čitam vidim da je previše škroba. Ja često pojedem juhu za doručak (ako ostane od večere) ali mm vjerojatno ne može zamisliti početak dana bez šnite kruha s putrom ili pekmezom.

  13. #13
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Što su griz štrudle? Volim griz, volim štrudle, pa i ako je griz zamotan, ili umotan, mora da je fino.

    Mramorni kolač za doručak je odlična stvar. Pa još gore malo marmelade od grožđa (Peterlin, cijelu sam izabelu pobrala, ispasirala, skuhala, mmmm). Kud ćeš zdraviji doručak. A i cijena minimalna.

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    evo me prozvane , reci kaj dete smije, tj. 100% ne smije jest pa se smisli nekaj.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Što je najgore ne znamo još, vjerojatno je u pitanju neki aditiv iz hrenovki koje mu je baka spremila za doručak. Nije da ih je prvi put jeo, jer mislim da su hrenovke na meniju i u vrtiću. Ako je u pitanju aditiv bojim se da ga nema i u drugim namirnicama.
    Što se tiče kukuruznog brašna, odnosno griza, tu sam informaciju pročitala na jednom topicu, mislim da je o tome pisao forumaš pod nickom Davor.
    I ne piše da nije zdrav, već je napisao da je beskoristan.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    I samo da se zahvalim na receptićima, već ste mi dale dosta ideja.
    Ali pišite još.
    Zanima me između ostalog koja je alternativa kravljem mlijeku, a da nije sojino, ili rižino (jer ne prolazi kod klinaca), i koja mu je cijena?

  17. #17
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kloni se aditiva i Davora.
    Kuhaj namirnice u izvornom obliku.
    Voće, povrće, žitarice, meso i to je sva tajna.
    Izbaci vegetu i slično.

  18. #18
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj klokanica1506 prvotno napisa Vidi poruku
    I samo da se zahvalim na receptićima, već ste mi dale dosta ideja.
    Ali pišite još.
    Zanima me između ostalog koja je alternativa kravljem mlijeku, a da nije sojino, ili rižino (jer ne prolazi kod klinaca), i koja mu je cijena?
    Ako dijete nije alergično na kravlje mlijeko, ja ne bih uvodila zamjene, eventualno bih se više bazirala na sir, jogurt, vrhnje, naspram svježeg mlijeka.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Kaj je najgore postala sam totalno paranoična kaj se tiče onoga što jedemo. Iskreno, više ne vjerujem ni mlijeku na policama u dućanu, pa čak ni onim čokoladnim lopticama koje se papaju s mlijekom, medvjedićima s medom... Vjerojatno pretjerujem, ali alergija se očitovala u obliku kožnog osipa i što je gore respiratornih simpotoma uključujući otežano disanje. Što je još gore nisam 100% sigurna da su u pitanju hrenovke.

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Što su griz štrudle? Volim griz, volim štrudle, pa i ako je griz zamotan, ili umotan, mora da je fino.

    Mramorni kolač za doručak je odlična stvar. Pa još gore malo marmelade od grožđa (Peterlin, cijelu sam izabelu pobrala, ispasirala, skuhala, mmmm). Kud ćeš zdraviji doručak. A i cijena minimalna.
    za izabelu! Ja je nisam ove godine kuhala, ali bit će poneka staklenka iz razmjene s kolegicom (dajem džem od višnje ili šljive, dobijem izabelu).

    Evo odgovora za griz štrudle (da ne pišem sad puno, našla sam neku uputu sa slikama, to je praktično): http://vrtaljica.blogspot.com/2009/0...d-visanja.html

    Ja radim i slanu varijantu punjenu ostacima mljevenog mesa, sa gljivama, sa dinstanim tikvicama.... svako posebno ili sve zajedno, ovisi čega već ima i u kojim koliičnama. U nadjev od griza ponekad stavim jaje (za slanu varijantu), često koristim kukuruznu instant krupicu ili običnu (žutu i bijelu, ako imam prilike nabaviti), tak da varijacijama nema kraja.

    Dobar tek!

  21. #21
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj klokanica1506 prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj je najgore postala sam totalno paranoična kaj se tiče onoga što jedemo. Iskreno, više ne vjerujem ni mlijeku na policama u dućanu, pa čak ni onim čokoladnim lopticama koje se papaju s mlijekom, medvjedićima s medom... Vjerojatno pretjerujem, ali alergija se očitovala u obliku kožnog osipa i što je gore respiratornih simpotoma uključujući otežano disanje. Što je još gore nisam 100% sigurna da su u pitanju hrenovke.
    Ovo podebljano izbaci obavezno, to ti je puno aditiva.
    Cure su ti več napisale. Čiste zobene, palenta,...

  22. #22

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Nije alergičan na kravlje mlijeko, ali je kao beba imao intoleranciju na laktozu iz kravljeg mlijeka, s dvije godine sam polako opet počela polako uvoditi kravlje mlijeko i sve je bilo u redu. Ne znam da li se intolerancija može opet javiti u još gorem obliku - alergijske reakcije?!

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Još ideja ako se smiju jesti jaja:

    Salata od tvrdo kuhanih jaja s lukom i bučinim uljem.

    Salata od povrtnice i graha (to ćemo danas za večeru, mljacmljacmljac)

    Ako ostane kuhanog mesa iz juhe koje nitko ne želi jesti, isto radim na salatu. U to dodajem klice i kukuruz (iz konzerve ili iz leda, kako imam)

    Komentar za sojino, rižino i zobeno mlijeko - moji dečki vole sojino mlijeko s dodacima (čokolada, vanilija) ali odustali smo od toga i prešli na Veronikine mliječne proizvode (bez pretjerivanja u količinama): http://www.veronika.hr/

    Ima cijeli topic o njima i drugim dobavljačima mlijeka koje nije prošlo rigoroznu industrijsku obradu.

  24. #24
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj klokanica1506 prvotno napisa Vidi poruku
    Nije alergičan na kravlje mlijeko, ali je kao beba imao intoleranciju na laktozu iz kravljeg mlijeka, s dvije godine sam polako opet počela polako uvoditi kravlje mlijeko i sve je bilo u redu. Ne znam da li se intolerancija može opet javiti u još gorem obliku - alergijske reakcije?!
    Ovo su pitanja za doktora.
    Stvarno mislim da je tebi trenutno najvažnije izbaciti aditive, a pišeš i sama da dijete jede puno takve hrane (čokolino, loptice, medvjedići, hrenovke, još ako jede bombone, smoki, sokovi,...).

  25. #25

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Anemona, hvala, i izgledale su mi baš nekako sumnjivo...

  26. #26
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Moji za doručak redovito tamane kruh od jućer koji im istostiram i gore masalc veronika. I ništa drugo. Popiju čašu mlijeka i super. Ponekad namažu malo meda preko,ali rijetko. Mene više mući što je to jednolično,ali i MM je takavv on samo to jede i ne prizna nipte drugo.
    Čokolino ne dajem klincima niti ga vole , ne žele ga niti u vrtiću. Zobene isto vrlo rijetko, vole one žitarice sa medom i bademima od podravke, ali to nastojim izbjegavat.
    Ne koristimo Margo i sl- biljnomasne prerađevine, isključivo veronikn maslac.
    Voće jedu za međuobrok i to uvijek sezonsko, sad se davimo u naru i mandarinama.
    Ručak imaju i u vrtići i doma kada dođu, ja preko tjedna kuham brzinski i jednostavno. Tipa int. tjedtenine i domaće šalše, rižota s povrčem, neke šnicle na naglo i pire. Uvijek jedemo puno svježe salate.
    Za vrćeru tu su žganci sa mlijekom ili jogurtom, ponekad kakav tost sa prešanom šunkom, kuhana jaja. Imamo svoje domaće sušeno meso i kobase i oni jako vole špek, pa ima dam toga i friškog sira... Ponekad pojedu hrenovke ali to je ugl kada ja radim do kasno i onda MM "kuha". On im zna i one gotove torteline napraviti i žlicu vrhnja, nije nešto ali to su vrlo rijetke situacije.
    Što se tiće ekonomske strane, nama se najviše isplati variva. Tipa kelj, prisiljeno zelje, grah, kiselo zelje.... NEkada i bez mesa samo malo finog kuruznog kruha i svi sretni.

  27. #27
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj klokanica1506 prvotno napisa Vidi poruku
    Anemona, hvala, i izgledale su mi baš nekako sumnjivo...
    Da ne ispadne da sam neki hrana naci i moje dijete pojede hrenovke i slično, ne smatram to problemom u nekoj umjerenoj količini, ali kod vas se radi o alergijskoj reakciji i onda je najlogičnije takve stvari izbaciti.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Ma, hrenovke mu nikada nisam kuhala, ali uvijek se nađe tko hoće, i nutka s salamom, bombonima i cedevitom, ali to je već neka druga priča...

  29. #29
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj klokanica1506 prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj je najgore postala sam totalno paranoična kaj se tiče onoga što jedemo. Iskreno, više ne vjerujem ni mlijeku na policama u dućanu, pa čak ni onim čokoladnim lopticama koje se papaju s mlijekom, medvjedićima s medom... Vjerojatno pretjerujem, ali alergija se očitovala u obliku kožnog osipa i što je gore respiratornih simpotoma uključujući otežano disanje. Što je još gore nisam 100% sigurna da su u pitanju hrenovke.
    Kad je alergija u pitanju, rijetko ti je uzrok jedna određena stvar. Te hrenovke su možda samo trigger (okidač) za alergiju do koje lako dolazi kad je organizam malo pomalo punjen aditivima kojih imaš u svemu, doslovce. Teško ih možemo izbjeći u potpunosti, ali možemo voditi računa da ih bude manje.

    Daklem, odmah izbaci suhomesnate proizvode i polutrajne proizvode (salame, hrenovke, kobasice, paštete...) na neko vrijeme. Izbaci polutvrde i tvrde sireve i prešaltaj se na bijeli sir i druge svježe mliječne proizvode odabranog dobavljača (s placa ili iz mini mljekare).

    Piletinu ne kupovati od velikih dobavljača, bolje je sa štanda na placu od malih uzgajivača ako već nemaš prilike kupiti od nekoga koga poznaš. Ostalo meso - isto, ako imaš neku mesnicu za koju znaš da imaju svoje dobavljače stoke i kolju, to bi trebalo biti bolje od mesa u paketićima koje je u inertnoj atmosferi dušika da traje po 2 tjedna. Naravno, to ima svoju cijenu (mesnica Karlo na placu Volovčica je nama u kvartu i baš su dobri).

    Ribe - meni su zakon grdobine, morski pas i slične za koje znam da nisu "kavezne", kao i lignje i hobotnice (ali budi oprezna s glavonošcima, ti morski plodovi i školjke nisu baš uvijek za alergičare).

    Povrće - isto ako možeš s placa, to je obično manji rizik nego iz veletrgovina (iako nije pravilo, ne možemo biti sigurni ...)

    Žitarice - brašno kupujem gdje stignem, ali preferiram male proizvođače (npr. Klas Ivanićgrad) pred velikima. S vremenom naučiš da je štajaznam čakovečko brašno bolje od brašna nekog velikog proizvođača. Znala sam nabaviti i iz mlina dok sam imala prilike, a zadnje vrijeme baš i nemam pa kupim na utrinskom placu. Na Dolcu zna biti tih malih proizvođača domaćih proizvoda, ali dugo nisam bila pa ne znam kako je sada.

    Ono što je definitivno neekološko u našoj kući:
    voćni jogurti, čokolade (obično bitterice, ali ima i drugih, volimo Lidlove s kavom), keksi, kava (isto iz Lidla), bijeli šećer (ne pretjerujemo, ali se ni ne odričemo, jer mi treba za zimnicu i voćne sokove)... majoneza (to jede mm), senf, industrijski kiseli krastavci jer koliko god ja ukiselim, nije dosta... Ima toga još... Ne znam da li bih ovdje utrpala vino i pivo . Djeca doma češće piju vodu od kompota (od našeg voća) nego voćne sokove, ali sokove i male paketiće mlijeka nose u školu za užinu. Tak da nema šanse da u potpunosti izbacimo aditive jer čak i u kuhinjsku sol stavljaju sredstva protiv navlačenja vlage i zgrušavanja, tako da ne znam - treba nekako naći pravu mjeru. Sretno!

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Eh, da još nadopunim - za respiratorne alergije mogu biti odgovorna brojna sredstva za čišćenje u kućanstvu, a bome i sredstva za osobnu higijenu, tak da se i tu treba prebaciti na zelenu alternativu koliko god se može.

  31. #31
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Kloni se aditiva
    Kuhaj namirnice u izvornom obliku.
    Voće, povrće, žitarice, meso i to je sva tajna.
    Izbaci vegetu i slično.
    meni je ovo najbolji savjet
    kratko i jasno

    od navedenog što jedete za doručak izbaci sve gotove proizvode (čokolina i slično), a griz i palentu kupuj punozrnu tj. ono što se dugo kuha.
    palenta Alnaturina iz DM-a nije preskupa, kuha se 10-ak minuta i božanstvena je, neusporediva sa onom brzinskom.
    isto i griz, u DM-u imaš griz od pira, definitivno bolji odabir od one krupice za bebe. isto se duže kuha

    hrenovke i sve suhomesnato izbaci potpuno.

    idi na plac. uzima više vremena ali ako 2-3x tjedno izdvojiš pola sata za plac vrijedi! jeftinije je i imaš bolji odabir nego u dućanu. kupiš svježe (koliko je to moguće)

  32. #32
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, da još nadopunim - za respiratorne alergije mogu biti odgovorna brojna sredstva za čišćenje u kućanstvu, a bome i sredstva za osobnu higijenu, tak da se i tu treba prebaciti na zelenu alternativu koliko god se može.
    x

    mene u čudu gledaju kad kažem da ne kupujem sredstva za čišćenje. zapravo kupujem ali minimalno. sve se bazira na octu, soda bikarboni, eteričnim uljima, citrofitu i prirodnom sapunu (ili nekom deterdžentuu minimalnim količinama)
    jeftinije je, nemaš desetke otpadnih bočica i nikad ti ne usfali. samo smućkaš i pereš

  33. #33
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    za izabelu! Ja je nisam ove godine kuhala, ali bit će poneka staklenka iz razmjene s kolegicom (dajem džem od višnje ili šljive, dobijem izabelu).

    Evo odgovora za griz štrudle (da ne pišem sad puno, našla sam neku uputu sa slikama, to je praktično): http://vrtaljica.blogspot.com/2009/0...d-visanja.html
    ovako je i ja radim moji je obožavaju!

  34. #34
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    vidim da je Peterlin i Anemona najviše rekle u svezi svega, izbaci sve stvari koje su rekle, em kaj dete neće jest gluposti, em ćeš znatno uštedjeti, probaj radit doma žgance i slične stvari i eventualno zasladit s medom,a ne jest medolino i sl. Nikad mi nisu bili jasni ljudi koji daju deci keksolina. U jogurt dodaj koju voćku ako želiš da detejede voćni jogurt.
    A to kaj ga drugi sa strane filaju s svim i svačim riješi razgovorom, ali ne žele slušat tebe, reci da ćeš im ostavit dete kad mu se ponovo desi reakcija pa nek ga furaju po bolnicama, nadam se da kužiš da to ne bu napravili ni u snu. Tu važi stroga zabrana, a u isto vrijeme moraš i filati dete s rječima zakaj mu to smeta, zakaj se stalno svrbi i slično.

    U vrtiću možeš čak i moraš reč zdrastvenoj ( i bez nalaza) da dete ne smije navedena namjernice ( ali pazi, da s detetom dobro popričaš u svezi toga puno ranije) jer da očekuješ neke za koje je važno da to ne jede. ( jedan klinac je u klinkinoj grupi bio na poštedi kiselog zelja, bažulja i nejke druge hrane baš iz tog principa).
    U pranju smanjiti praškove ( možda i zamjeniti s sodom bikarbonom), izbaciti omekšivače, 2x ispiranja.

    Čišćenje deteta s rhinohornom svaki dan najmanje 2x dnevno
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 24.10.2012. at 14:41

  35. #35
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    za izabelu! Ja je nisam ove godine kuhala, ali bit će poneka staklenka iz razmjene s kolegicom (dajem džem od višnje ili šljive, dobijem izabelu).

    Evo odgovora za griz štrudle (da ne pišem sad puno, našla sam neku uputu sa slikama, to je praktično): http://vrtaljica.blogspot.com/2009/0...d-visanja.html

    Ja radim i slanu varijantu punjenu ostacima mljevenog mesa, sa gljivama, sa dinstanim tikvicama.... svako posebno ili sve zajedno, ovisi čega već ima i u kojim koliičnama. U nadjev od griza ponekad stavim jaje (za slanu varijantu), često koristim kukuruznu instant krupicu ili običnu (žutu i bijelu, ako imam prilike nabaviti), tak da varijacijama nema kraja.

    Dobar tek!
    Krasno izgleda recept. Spremljen je! ( Recept, kolač po njemu još nije )

  36. #36

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Hvala svima! Definitivno moram konzultirati zdravstvenog voditelja, ne znam da li da tražim pedijatricu izdavanje nekakve zdravstvene potvrde?

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj klokanica1506 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala svima! Definitivno moram konzultirati zdravstvenog voditelja, ne znam da li da tražim pedijatricu izdavanje nekakve zdravstvene potvrde?
    Vjerojatno će ti u vrtiću tražiti potvrdu, a to dobiješ od pedijatra tek kad se obave alergološka testiranja. Možda ti ne bi bilo loše to obaviti.

    Mi nismo ništ cirkusirali, djeca nemaju teže prehrambene alergije ali su osjetljivi na aditive i vrlo brzo se ustanovi što je problem. U vrtiću ništa nije bilo problem jer tamo je hrana bila kuhana i uravnotežena (to je tako u većini zagrebačkih gradskih vrtića koliko ja znam, ako se nešto nije promijenilo u zadnjih par godina). Veći problem je školski mliječni obrok. Ručak je ok, ali užina i mliječni obrok nisu baš u rangu zdrave hrane - tamo su ih hranili linoladom, salamama, voćnim jogurtima kojima je istekao rok trajanja itd itd... Neke stvari smo izborili, druge nismo jer nema novaca za bolje iako u osnovi ne fali razumijevanja. Uostalom, u školi su djeca već veća pa uvijek mogu ponijeti od doma svoj sendvič prema svojim potrebama.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 25.10.2012. at 16:39

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    konzultiraj zd. voditelja, ali ti papir sad ni ne treba, reci da si u postupku vađenja istog.dogovori s gastroenterologom ili alergologom koji vodi klinca pa napravite testiranja, mada testiranja na aditivie kod naših alergologa ne možeš ni napraviti, nego pokusima i nekim drugim metodama izlučiti.
    Preciziraj stvari na papiru koje se ne bi smjele davati djetetu, a djetetu dobro objasni zašto to ne smije jest jer ono je naviknuto da to sad može jest, reci i tetama nakon razgovora s zdrastvenom.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 26.10.2012. at 13:47

  39. #39
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Koliko se dugo kuha griz na mlijeku (ne onaj instant) ? Je li riječ o minutama ili desetcima minuta?

  40. #40
    žužy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    kc
    Postovi
    6,455

    Početno

    najbitnije je znati na što je djete alergično,prema tome dalje kroji planove za obroke.imamo u kući alergičara,mala ima 10 god(nečakinja),oduvijek ima problema,a kako su godine išle tako su rasle i stvari koje su joj smetale.tek su lani otkrili najgoru od svih,soju,nakon što su počeli pomnije gledat deklaraciju,sve je pomalo krenulo na bolje.a soje ima ama baš svuda,nebi vjerovala,pudinzi ,uglavnom svi slatkiši,salame(ima samo jedna koju smo našli bez soje).uz to joj smeta kukuruzna škrob,aditivi,konzervansi,jagoda,paradajz,orašas ti proizv.,ma neznam ni sama više šta..šogorica je izbacila vegetu iz kuhinje(svekrva radi domaću),raznorazne fantove,čokolinoje i u biti svu gotovu hranu koju jedu djeca.u školi ne jede,nosi od doma.snalaze se,voli jesti kod mene jer joj prezentiram klopu na neki fora način pa pojede i tikvicu čak ili slatko zelje..ona je naučila što smije,što ne,zahvali se pa odbije(dok još nije znala čitati znala mi je doći pa pita da joj pročitam kaj piše od čega je čokolada).strašna mi je dok traži coca colu pa veli no,1 mjesečnom smijem..teško je,i ti bi kokice dok drugu jedu,a znaš da nesmiješ.

  41. #41
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko se dugo kuha griz na mlijeku (ne onaj instant) ? Je li riječ o minutama ili desetcima minuta?
    više od 8 minuta, ali najbolje je prvo skuhati malo na gušće na vodi , pa pred kraj razrediti s mlijekom

  42. #42
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj žužy prvotno napisa Vidi poruku
    uz to joj smeta kukuruzna škrob,aditivi,konzervansi,jagoda,paradajz,orašas ti proizv.,ma neznam ni sama više šta...
    nadam se da ove jagode, paradajz i slično da je mama skužila i prije desete godine.

    Inače dobra šunka bez soje je od Medvena, ima je za kupit recimo u Mercatoru, mi smo je nekad znali dosta jesti ( čitaj 1 x tjedno), ali u zadnje vrijeme oupće ne kupujem tu jedinu, nego radije detetu dam špeka ( pričam o mojim starijima,najmlađu nažalost ne sme ni sanjat o tome)

    žužy zanima me kak ti prezentiraš tu tikvicu
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 26.10.2012. at 18:20

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    meni je žao da kod klinca nisam predvidjela i krumpir jer mi je i s njim i bez njega bio isti, sad više od godine nejedenja krumpira od njegove i moje strane, djete izgleda sasvim drugačije.

  44. #44
    žužy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    kc
    Postovi
    6,455

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    nadam se da ove jagode, paradajz i slično da je mama skužila i prije desete godine.

    Inače dobra šunka bez soje je od Medvena, ima je za kupit recimo u Mercatoru, mi smo je nekad znali dosta jesti ( čitaj 1 x tjedno), ali u zadnje vrijeme oupće ne kupujem tu jedinu, nego radije detetu dam špeka ( pričam o mojim starijima,najmlađu nažalost ne sme ni sanjat o tome)

    žužy zanima me kak ti prezentiraš tu tikvicu
    veliki dio,počevši od jagode su skužili rano,nisam ih onda poznavala pa znam po pričanju.
    a tikvica,fora ju narežemo,oblikujemo u kojekaj,blanširana na malo maslaca je supač ak ju skupa narolamo u male roladice.skužila sam da dok sudjeluje da bu uglavnom pojela sve kaj složiš.za zelje mi je rekla da ona to inače ne jede,kod bake joj ne valja,i da mi zato daje ocjenu 9 za ručak.bilo bi 10 al se eto sjetila da ne voli zelje.to s ocjenjivanjem sam skužila da joj je super,ko u večeri za 5,al mora prvo pojesti.
    mislim da je purisov pureči parizer bez soje,al nisam sto posto sigurna sad.

  45. #45
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    sad ak je parizer bolje je preskočit, ali ako su pureća prsa u ovitku i ok deklaracija onda ok. mislim bolje bez salama kad se već može.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 26.10.2012. at 18:58

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •