Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 102

Tema: porod u našoj sobi

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    121

    Početno porod u našoj sobi

    Prvo bih htjela reći da nisam baš vješta u pisanju priča i da sam neke detalje možda malo i zaboravila.

    Evo nakon 4 tjedna od poroda vrijeme je da i ja napišem svoju priču, prvenstveno kako bi ohrabrila majke da rađaju kod kuće. Moja ideja o kućnom porodu počinje još davno prije nego što sam ostala trudna. Tada sam bili u vezi sa sadašnjim mužem koji mi je govorio o tim stvarima i kako bi to bilo najbolje za mene i našu buduću bebu, ako je budemo imali. Pošto nemam baš puno povjerenja u današnju konvencionlnu medicinu, odlučila sam se malo više informirati o kućnom porodu. Čitajući razne priče o kućnim porodima i informirajuće se o toj temi, polako je u meni sazrijevala ta odluka, dok nije konačno donesena. Preporod rađanja je bila knjiga koju smo ja i muž više puta pročitali i preporučila bih je svima bez obzira gdje rađali. Moj muž je bio glavna i jedina podrška za vrijeme trudnoće, jer su svi bili protiv toga. Ničiji komentari me nisu mogli spriječiti u našoj želji da rodim kod kuće. Znali smo da ako poštujemo prirodne i zdravstvene principe, ništa ne može ići krivo, jer se tada o nama brine Onaj koji je uspostavio te principe. Sigurno se pitate tko je to i kako mogu biti tako sigurna da će sve biti u redu?
    Riječ je o biblijskom Bogu koji je jednom davno, određenoj skupini ljudi koju je izabrao obećao sljedeće:

    "Budeš li zdušno slušao glas Jahve, Boga svoga, vršeći što je pravo u njegovim očima; budeš li pružao svoje uho njegovim zapovijedima i držao njegove zakone, nikakvih bolesti koje sam pustio na Egipćane na vas neću puštati. Jer ja sam Jahve koji dajem zdravlje." Izl 15,26

    Znala sam da On sve vodi i da će mi On najbolje može pomoći. Ja sam prvorotka i svi su se zgrozili pri samoj pomisli da ću roditi prvo dijete kod kuće kada ništa ne znam o porodu. Ta panika je bila neopravdana s naše strane, ali mogli smo shvatiti reakcije. Sad vide da je to ipak bila dobra odluka, iako će uvijek biti onih koji će reći „imala si sreće“ i slična opravdanja. Htjela bih još reći da nisam išla na preglede kod ginekologa jer sam smatrala da nema potrebe da se bilo tko upliće u moju trudnoću. Oni svejedno svojim vaginalnim pregledima ništa ne mogu utjecati na razvoj djeteta, osim u većeni slučajeva remetiti trudnoću. U 35 tjednu sam otišla na jedan pregled ultrazvukom kako bih imala dokaz da sam bila trudna (zbog prijave djeteta ako bude trebalo). Ginekologinjica je napisala kako odbijam vaginalni pregled, ali mi to ništa nije značilo.

    U srijedu ujutro sam se probudila s bolovima u stomaku (kao menstrualni bolovi), pa sam pomislila da to nije još ništa i da neću još roditi. Tokom dana su se pojavljivali nekakvi bolovi, nisu bili toliko jaki pa sam ih zanemarila. Pošto sam prvorotka, nisam znala dali su lažni ili pravi, nisu bili tako česti, možda svaki sat-dva bi me zaboljelo. Tokom dana sam išla jedno 6 puta na wc. Oko 20 sati smo počeli gledati neki film, ali me u jednom trenutku tako zaboljelo da nisam znala što bih. Bol je bila jaka i počela se javljati svakih 10 minuta pa smo prekinuli s filmom. To su valjda bili trudovi i bilu su dosta oštri. Nisam si ni mogla zamislila da to toliko može boljeti (ali već sam ih zaboravila ). Trudovi bi dolazili svakih 10 , 8, 7 min., kako kad, trajali bi 15 sekundi i onda bi stali. Za vrijeme trudova stišćem ruku od muža i govorim mu kako me boli. Molimo se. Muž je cijelo vrijeme sa mnom i pokušava mi pomoći masirajući i ohrabrujući me. Trudovi postaju sve jači i oko 23h odlučujmo zvati primalju kojoj treba 3-4 sata do nas. Ona nam kaže da je na putu i da se tek oko 6 ujutro vraća kući , pa da onda može krenuti. Šok. Već vidim kako se sama porađam, ali nema veze, ne idem u bolnicu, nemam ni stvari spremljene. Moj muž će biti moja primalja i na to smo bili spremni. Bio mi je velika pomoć i uopće mi nije smetalo njegovo prisustvo. Bolovi postaju sve jači, tražim položaj koji mi odgovara, ali mi u tim trenutcima niti jedan ne odgovara. Muž mi pravi kupku, ulazim u kadu i to mi godi, ali kada naiđe trud ni voda ne pomaže. I tako cijelu noć, ja u bolovima čekam bebicu, malo u kadi, malo u sobi na podu, malo klečim, malo čučim malo me on pridržava. Moj divni muž je tu kraj mene cijelo vrijeme. Zna da mi je teško, ali i njemu je gledajući u mene kako se mučim i kako mi ne može pomoći. On taj dan nije ništa jeo i pio, jer je baš na taj dan pao biblijski praznim „dan pokajanja (jom kipur)“. To je jedna od 7 biblijskih praznika koje je Bog dao ljudima da drže, koji ukazuju na plan spasenjai u kojem se ništa ne jede i pije 24 sata. Kap vode dobro bi mu došla od silne muke gledajući u mene. Cijelu noć smo u kontaktu s primaljom. Oko 10h dolazi primalja koja je povela sa sobom i doulu. Ja se još nisam porodila, čekala sam nju  . Ulazi tiho, upoznajemo se, kaže da me želi pregledati i poslušati bebine otkucaje, pa ja pristajem . Kaže mi da legnem na leđa dok me pregleda, ležim i užasno mi ne odgovara taj položaj (sljedeći put kad budem trudna ne želim više da me pregledava, jer mi nije baš pasalo). Jedva nekako izdržavam. S bebom je sve u redu kaže. Za vrijeme trudova nagnuta sam nad krevet i stišćem doulinu ruku svom snagom i to mi pomaže. Tako je pažljiva, briše me mokrom krpom i to mi godi. Malo je muž sa mnom, malo primalja, malo doula, izmjenjuju se. Bolovi su sve jači i sve češći. Negdje oko 12-13 h puca vodenjak. Savjetuju me da se ispravim kako bi bebi bilo lakše izaći. Probali smo jedan trud ležeći na bok, ali ja to nisam mogla izdržati pa sam se brzo ustala. Ne znam ni sama koliko trudova sam imala, mislila sam kako neće nikada završiti, ali prevarila sam se. U zadnjim trenutcima klečim, primalja je ispod mene i govori mi kako je glavica već tu. Meni je to tako dugo trajalo, glavica izađe, pa se vrati. Doula me drži dok ja klečim. Čekamo drugi trud, opet ništa, kaže da moram jače tiskati. Ja nemam snage da toliko tiskam. Moram duže tiskati govori primalja, jer vrijeme je da beba izađe van. I tako jedno 5,6 trudova glava nikako da izađe. Ohrabruje me, kaže da moram istiskati svoju bebicu. I negdje oko 14:10 h, bebica odjednom cijela izlazi van. Malo mu je vrpca bila omotana, ali to se brzo odmotalo. Odmah ga stavlja meni na prsa, a ja ne znam ni kako da ga uzmem, sva sam izvan sebe, to malo (3900g baš i nije tako mali) dijete u mojim rukama. Dolazi suprug. Ne želim da primalja reže pupak dok posteljica ne izađe, naravno primalja se slaže. Nakon 5 min. posteljica izlazi i nije me ništa boljelo. Beba počinje sisati, one ostavljaju same nas troje. Nakon nekog vremena primalja ga hoće uzeti da mu sredi pupak, ali on se neda i drži maminu siku, pa ga sređuje na meni. Poslije ga je malo obrisala i odmah ga dala meni da dalje sisa. Bile su obe divne i ne znam kako bih bez njih, jer mi je to ipak prvi put. Nisam znala koliko boli i koliko silno moram tiskati (ali samo za vrijeme truda). Pregledava me, te kaže da sam samo malo površinski popucala i da će to samo zarasti. Baš sam sretna. Toga popodneva smo postali jedna presretna mala obitelj s jednim članom više. Odličan je osijećaj kad ne moram nigdje ići, nitko mi ne uzima dijete, sama sam u svojoj sobi s bebom i suprugom i atmosfera je onakva kakvu ja želim. Sada kada držim svoju bebicu, vidim da joj ništa ne fali, lijepo napreduje, ima velike obraščiće i dobila je preko kilu, nije dobila žuticu i baš je jedna mala zadovoljna i sretna bebica. Bebica je od primalje dobila ocjenu 10.

    Možda sam neke detalje preskočila, ali ih se ne sjećam baš. Beba je super, voli puno maminu siku i tatu. Iako je bilo bolno, ne odustajem od poroda kod kuće ni sljedeći put kada bude došlo vrijeme za to. Mislim da je ovo bilo najbolje za našu bebu i najviše hvala Bogu koji je ovo sve vodio i koji nam je dao snage da ovo sve izdržimo. Neka Mu je hvala i slava u sve vijeke vjekova. Amen.

  2. #2
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Prvo, kako se pristoji, čestitke na bebi! Želim joj puno sreće u životu!

    I nadam se da će što više budućih rodilja koje razmišljaju o porodu kod kuće pročitati tvoju priču!

  3. #3
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Čestitka na bebi, hvala na lijepo opisanom iskustvu, svako dobro!

  4. #4
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    svaka cast tebi ali i tvome muzu...zaista je takvih jako,jako malo...

  5. #5
    Inda_os avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    598

    Početno

    Čestitam!

    Čisto iz znatiželje moram pitati mislite li u savjetovalištu pratiti napredak djeteta ili ćete odbiti i daljnje preglede djeteta?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    121

    Početno

    neznam šta mislite pod savjetovalište?

  7. #7
    Inda_os avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    598

    Početno

    Citiraj anavi84 prvotno napisa Vidi poruku
    neznam šta mislite pod savjetovalište?
    Pregledi kod pedijatra na kojima se vrši vaganje, mjerenje i praćenje napretka.

  8. #8
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Uspjela sam pročitati priču do kraja, iako je prestrašna. Nadam se da nitko neće ići tvojim stopama. I da ćeš dijete voditi na sistematske preglede, jer ne vjerujem da u Bibliji išta piše o pedijatrima.

  9. #9
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj anavi84 prvotno napisa Vidi poruku
    Šok. Već vidim kako se sama porađam, ali nema veze, ne idem u bolnicu, nemam ni stvari spremljene. Moj muž će biti moja primalja i na to smo bili spremni.
    Citiraj anavi84 prvotno napisa Vidi poruku
    Bile su obe divne i ne znam kako bih bez njih, jer mi je to ipak prvi put.
    Malo kontradiktorne izjave,dakle iduci put ides na neasistirano (ipak ces tada biti trudnica s iskustvom)?
    Odnosno,TM ce biti tvoja primalja...sterilne skare imate,sta bi vam drugo trebalo....
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 25.10.2012. at 22:09

  10. #10
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Anavi, cestitam!
    Zasad skulirana, komentar ti je nekako nabrijan, sve je u prici jasno napisano.
    I jos nusput jedno pitanje za dusebriznice, sto vas briga hoce li vodit dijete pedijatru? Evo, da se stavim u kontekst njene price, u Boga nit vjerujem nit ne vjerujem, rekli bi Dalmosi "na dane", briga me sta pise u Bibliji i drugim svetim knjigama, visoko sam obrazovana, pa ne vodim djecu doktoru.

  11. #11
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Drago mi je zbog djeteta da je sve proslo ok, ali ova prica mi zbilja ostavlja gorak okus u ustima. :/

  12. #12
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Meni je isto drago zbog bebe,ali način gledanja na sve skupa mi je ne kužim ovo s Biblijom .... ma

  13. #13
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Zasad skulirana, komentar ti je nekako nabrijan, sve je u prici jasno napisano..
    A ja se trudila bit skulirana.... Kako jasno,totalno oprecne izjave dava pa me zanima koja su joj promisljanja za iducu trudnocu....

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, da se stavim u kontekst njene price, u Boga nit vjerujem nit ne vjerujem, rekli bi Dalmosi "na dane", briga me sta pise u Bibliji i drugim svetim knjigama, visoko sam obrazovana, pa ne vodim djecu doktoru..
    a sto ti tvrdis da je anavi84 ne-obrazovana?

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    A ja se trudila bit skulirana.... Kako jasno,totalno oprecne izjave dava pa me zanima koja su joj promisljanja za iducu trudnocu....



    a sto ti tvrdis da je anavi84 ne-obrazovana?
    Dakle, moze i ona sam pojasniti ako vec nije jasno iz price, kad je shvatila da joj primalja mozda nece doci, svejedno je odlucila ostati doma, jer su se i ne to spremali.
    I ja bih to mogla napisati, da moja strucn apomoc nije mogla doci, ja bih ipak ostala doma. S muzem umjesto primalje. Sa ili bez sterilnih škara. Jedino u mom postu ne bi bilo ni B od Boga niti Biblije.
    Nakon prozivljenog iskustva, a sve se mozemo slozit da je porod uistinu nesto sto se ne moze rijecima opisati nekom tko to nije dozivio, zena kaze da su joj primalja i doula bile jako vazne. Što je tu kontradiktorno?

    A što se tiče obrazovanja ja se samo hvalim svojim i zapravo mi svejdno jel anavi nepismena, polupismena il doktorica znanosti, zeljela sam samo naglasit razlicitost.

  15. #15
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    I ja bih to mogla napisati, da moja strucn apomoc nije mogla doci, ja bih ipak ostala doma. S muzem umjesto primalje. Sa ili bez sterilnih škara. Jedino u mom postu ne bi bilo ni B od Boga niti Biblije.
    Mislim ipak da ima razlike radja li se 1. ili 4. put.

  16. #16
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Osobni odnos s Bogom i nije nesto sto bi svi mogli razumjeti.
    anavi84 je ispricala svoju pricu i kako ju je ona prozijela i sto je osjecala.

    Jel bi vam bilo lakse da je napisala da je osjecala povezanost s majcicom zemljom?
    Da je osjecala da ju kozmicke sile vode na pravi put?
    Ili da je znala da ce sve biti ok ma sto drugi rekli o tome?

    To je totalno nebitno, ona je donjela odluku, imala je super podrsku od supruga, bili su educirani i sigurna sam da se nesto bilo zakompliciralo da bi otisli u bolnicu bez obzira na sve.

    anavi84, cestitke na bebici i neka vas prati bozji blagoslov

  17. #17
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Cestitke vama i bebi! Divna prica! Osim sto mi je knedla stala kod omatanja pupkovine djetetu oko vrata! Vazno da je sve dobro proslo! Sretno i bezbrizno djetinjstvo!

  18. #18
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

    Početno

    Citiraj Bodulica prvotno napisa Vidi poruku
    Drago mi je zbog djeteta da je sve proslo ok, ali ova prica mi zbilja ostavlja gorak okus u ustima. :/
    x. poštujem pravo na izbor, ali ne mogu zapljeskati ovakvom scenariju.
    Posljednje uređivanje od Superman : 26.10.2012. at 08:34

  19. #19
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    cestitam anavi, dobro si ti to odradila

  20. #20
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj Superman prvotno napisa Vidi poruku
    x. poštujem pravo na izbor, ali ne mogu zapljeskati ovakvom scenariju.
    i ja se slazem, no moj je probelm da je u mojoj glavi ova prica neodgovorna, ali sigurna sam da dio ekipe misli da je tu sve OK.

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    i ja se slazem, no moj je probelm da je u mojoj glavi ova prica neodgovorna, ali sigurna sam da dio ekipe misli da je tu sve OK.
    Mislim da je priča ok za nekoga tko tako intenzivno i doslovno prakticira vjeru . Za nekoga tko potpuno vjeruje da će mu Bog pobrinuti za njega.

    Mi svi ostali , koji ne živimo na taj način, tražimo druga objašnjenja i drugačije načine praćenja trudnoće i poroda koje nas čine sigurnim.
    U svakom slučaju čestitke, drago mi je da je sve proteklo dobro i da nisi bila prepuštena samo pomoći muža.

  22. #22
    kole avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    965

    Početno

    cestitam

  23. #23
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ja pak mislim da je ovo odlična priča, drago mi je da stoji na forumu, jer na neki način daje pravu sliku o osobi (osobama) koja(e)se odluči(e) na kućni porod na ovaj način. I bez obzira da li osoba ima vjeru u Boga, a netko drugi vjeruje u svoju osobnu snagu, iskustvo ili tko zna šta, to dođe na isto kad rađaš u takvim uvjetima.

  24. #24
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ne znam sta bi rekla na nekontroliranu trudnocu koja je zavrsila kucnim porodom. prvi porod. osim da me lovi jeza. i onaj dio gdje se glavica zaglavila brrrrrr.

    od pocetka je bilo kontradikcija u postovima i od pocetka je "smrdilo" na trola. i ja se iskreno nadam da je trol, da nitko ne dize ruke od zivota i prepusta ga u tudje ruke, pa i u ruke boga. jer ovo sto je napisano je dizanje ruku.

    ovaj porod sadrzi sve sto je intrigantno i aktualno na forumu u zadnje vrijeme. nekako simptomaticno.

    ako je istina sve do sada napisano, onda to dijete stvarno sam bog cuva i zelim tom djetetu dobrodoslicu i srecu u zivotu.

    ovo je najblaza i korektnija verzija mog posta koju sam od jucer smisljala kako srociti.

  25. #25
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Ja pak mislim da je ovo odlična priča, drago mi je da stoji na forumu, jer na neki način daje pravu sliku o osobi (osobama) koja(e)se odluči(e) na kućni porod na ovaj način. I bez obzira da li osoba ima vjeru u Boga, a netko drugi vjeruje u svoju osobnu snagu, iskustvo ili tko zna šta, to dođe na isto kad rađaš u takvim uvjetima.
    Tko sve ? i na koji način? Na način poroda kod kuće?
    Meni je nezamislivo i strano polazište ove forumašice, ali da neki ljudi prakticiraju vjeru tako doslovno i duboko, naravno da postoje. Sviđalo se to meni ili ne, činilo mi se razumnim ili ne, drago mi je da žena nije na porodu bila prepuštena sama sebi .

  26. #26
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    Drago mi je da je sve dobro uspilo, al meni je ovo zastrašujuće. Nama koji smo imali puno problema oko začeća trudnoće a i poroda ovo je jako SF. MM je liječnik i nikada ne bi ugrozio moj i ditetov život na ovaj način.

  27. #27
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Deaedi netko bi i tvoj nacin radanja mogao smatrati neodgovornim

    ja nemam problema s tim da ljudi postupaju po svom nahodenju, beba je isto njihova, odgovornos je njihova i meni je to skroz ok. prije nisam tak mislila ali sad mi se nekak iskristaliziralo, zivot je u rukama pojedinca i to je to, ukratko, ne znam ni sama kak da to objasnim smisleno

  28. #28
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    i tko kaze da je neciji zivot bio ugrozen? ja nisam to shvatila ni iz jedne recenice

  29. #29
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    dajte, molim vas...

    zar svaka priča s kuićnog poroda mora završiti na ovaj način
    zašto u tom smjeru ne kreću priče bolničkih poroda?
    a nije da tamo nema ugrožene novorođenčadi i neodgovornog osoblja

    anavi, sretno tebi i cijeloj obitelji.
    i, jako sam sretna da su primalja i doula ipak uspjele stiće.
    utroje je lakše

  30. #30
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    sirius, ikka, al zar vi ne pisete kako za kucni porod trudnoca treba biti uredna. kako treba biti bar od primalje kontrolirana?
    ona je napisala da nije imala preglede.
    cijela trudnoca bez pregleda.

    to je odgovorno?

  31. #31
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, ikka, al zar vi ne pisete kako za kucni porod trudnoca treba biti uredna. kako treba biti bar od primalje kontrolirana?
    ona je napisala da nije imala preglede.
    cijela trudnoca bez pregleda.

    to je odgovorno?

    Samo me zanima, ako mi anavi84 želi (smije) odgovoriti, kako je uspjela naći doulu i primalju, mislim, ukoliko se žene imalo ozbiljno bave svojim poslom, zar ne bi ipak trebale imati neku potvrdu, nalaz da je trudnoća uredna i da je sa djetetom sve ok?

  32. #32
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, ikka, al zar vi ne pisete kako za kucni porod trudnoca treba biti uredna. kako treba biti bar od primalje kontrolirana?
    ona je napisala da nije imala preglede.
    cijela trudnoca bez pregleda.

    to je odgovorno?
    leonisa, meni je to jasno. Da li ja mislim da je dobro ne imati kontroliranu trudnoću- ne mislim. Ali ova žena je iz vjerskih razloga odlučila ne kontrolirati trudnoću , te razloge (ja) ne razumijem, zato ih niti ne mogu komentirati. Isto tako mi je drago da je našla stručnu pomoć, a nije bila prepuštena sama sebi iako nije imala kontroliranu trudnoću. Porod kod kuće , naćin praćenja trudnoće...sve je to izraz njezinog vjerskog stava, a to je nešto o ćemu ne bih mogla ništa reći jer je meni stran.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Čestitam još jednom. Već sam ti čestitala i tamo gdje si objavila da si rodila doma, unatoč nama, oponentima.

    Svejedno, dobro si ti to izvela, nek'ste vi živi i zdravi.
    Samo si ipak trebala kontrolirati trudnoću, makar nešto, UZV s 22 tjedna, ne zbog prijave, pusti to, nego je moglo dijete imati prirođene mane, to nije za kućni porod.

    No, tvoje je zdravo, hvala Bogu, imaš razloga zahvaliti Bogu, a budući da rado citiraš Bibliju i navodiš blagdane koji su meni, katolkinji, nepoznati, pretpostavljam da nije tajna koje si vjere. Jehovin svjedok ili nešto drugo?

  34. #34
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    dajte, molim vas...

    zar svaka priča s kuićnog poroda mora završiti na ovaj način
    ja ću ovdje isto reći, dajte, molim vas...
    nije istina da svaka priča s kućnog poroda ovako završi, to jednostavno nije istina. pogledaj malo. ne podnosim to...ti svaki put, uvijek...uf.

    no, kad osoblje foruma uopće ne reagira na ovakvu priču s poroda, gdje se citira stari zavjet (ma nema veze, svemir, majka priroda, we) ne znam, opet mi je iskreno, muka i od rode i od svega i od ovog foruma.
    da bar netko napiše - ma super je sve prošlo, al malo si pobrkala lončiće. kad kažemo sloboda izbora, ne mislimo baš na to.

  35. #35
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    rekli smo
    osoblje se izjasnilo zahvaljujući bogu, svemiru, majci prirodi... što je stigla stručna osoba.

  36. #36
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ja ću ovdje isto reći, dajte, molim vas...
    nije istina da svaka priča s kućnog poroda ovako završi, to jednostavno nije istina. pogledaj malo. ne podnosim to...ti svaki put, uvijek...uf.

    no, kad osoblje foruma uopće ne reagira na ovakvu priču s poroda, gdje se citira stari zavjet (ma nema veze, svemir, majka priroda, we) ne znam, opet mi je iskreno, muka i od rode i od svega i od ovog foruma.
    da bar netko napiše - ma super je sve prošlo, al malo si pobrkala lončiće. kad kažemo sloboda izbora, ne mislimo baš na to.
    Vau, teške su rijeći pale. Ja bih trebala znaći popljuvati forumašicu po vjerskoj osnovi jer je meni nezamisliva njezina vjera ? Sigurna sam da ima još žena (da i u Hrvatskoj sigurno) koje rađaju tako i prate (odnosno ne prate) trudnoću iz vjerskih razloga...samo ne pišu o tome na forumu. Što ja imam reći o tome...osim da ne shvaćam njihove motive , kao što ne shvaćam ne davanje transfuzije u određenim vjerama... nemam ništa drugo za reći, meni su motivi neshvatljivi, i drago mi je da je našla primalju koja joj je bila na porodu, pa su ona i dijete bili sigurniji.
    Posljednje uređivanje od sirius : 26.10.2012. at 10:48

  37. #37
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    da bar netko napiše - ma super je sve prošlo, al malo si pobrkala lončiće. kad kažemo sloboda izbora, ne mislimo baš na to.
    Meni je nevjerojatno da se podržava sloboda izbora u ovakvom slučaju, ali ne i u slučaju elektivnog CR. Ok, ipak su to dvije situacije potpuno neusporedive po rizičnosti, ali samo za primjer kako i zalaganje za slobodu izbora može biti licemjerno.

  38. #38
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je nevjerojatno da se podržava sloboda izbora u ovakvom slučaju, ali ne i u slučaju elektivnog CR. Ok, ipak su to dvije situacije potpuno neusporedive po rizičnosti, ali samo za primjer kako i zalaganje za slobodu izbora može biti licemjerno.
    mene zanima postoji li ijedna tema- koja nije o tebi (makar tema bila o tuđem porodu) ?
    Posljednje uređivanje od sirius : 26.10.2012. at 10:56

  39. #39
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    meni prica anavi84 je vrlo slicna po stajalistima kao kod Silan (ne mislim samo na onaj neugodni dio). nije mi to blisko i nikako ne bi mogla zivjeti po tom principu. mislim da su danas takvi ljudi u manjini, ali nadam se da su svjesni sto sve mogu izgubiti takvim nacinom zivota.

  40. #40
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    . Što ja imam reći o tome...osim da ne shvaćam njihove motive , kao što ne shvaćam ne davanje transfuzije u određenim vjerama... nemam ništa drugo za reći, meni su motivi neshvatljivi, i drago mi je da je našla primalju koja joj je bila na porodu, pa su ona i dijete bili sigurniji.
    sirius, eej, o čemu ti?
    kad neka forumašica kaže da ne želi dojiti, isto tako reagirate? meni su motivi neshvatljivi, ne shvaćam, al nemam što drugo za reći.
    no, da, u pravu si, kad je vjera u pitanju, to je pravi odgovor.
    da bilo koja kaže da joj vjera brani dojenje, to bi bilo skroz ok, i ne bi na taj post dobila hrpu linkova o štetnosti AD-a.

  41. #41
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    mene zanima postoji li ijedna tema- koja nije o tebi (makar tema bila o tuđem porodu) ?

    Naravno, kada se nema argumenata za odgovor, ide se na osobno vrijeđanje. Već viđeno. Nije me do sada pokolebalo, neće ni sada.

  42. #42
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    meni prica anavi84 je vrlo slicna po stajalistima kao kod Silan (ne mislim samo na onaj neugodni dio). nije mi to blisko i nikako ne bi mogla zivjeti po tom principu. mislim da su danas takvi ljudi u manjini, ali nadam se da su svjesni sto sve mogu izgubiti takvim nacinom zivota.
    Da, ali to nema veze sa slobodom izbora mjesta poroda. To ima veze sa slobodom prakticiranja vjere i tumačenja vjere koju se prakticira. Ustvari, ima veze sa mjestom poroda utoliko što se i takvim ženam treba omogućiti skrb na porodu da bude sigurniji (sviđali se nama motivi ili ne).

  43. #43
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    bojim se da do sada nemamo iskustva gdje je netko otvorio topik da ne želi dojiti

  44. #44
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ali to nema veze sa slobodom izbora mjesta poroda. To ima veze sa slobodom prakticiranja vjere i tumačenja vjere koju se prakticira. Ustvari, ima veze sa mjestom poroda utoliko što se i takvim ženam treba omogućiti skrb na porodu da bude sigurniji (sviđali se nama motivi ili ne).
    to svakako

  45. #45
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    . To ima veze sa slobodom prakticiranja vjere i tumačenja vjere koju se prakticira. ).

    Pošto nemam baš puno povjerenja u današnju konvencionlnu medicinu, odlučila sam se malo više informirati o kućnom porodu
    meni ovo ne zvuči kao sloboda prakticiranja vjere.

  46. #46
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    meni ovo ne zvuči kao sloboda prakticiranja vjere.
    A ostatak posta? Ti misliš da vjera nema veze sa odlukom ?

  47. #47
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Kad sam prvi put bacila pogled na topic, bila sam šokirana. Nisam reagirala jer nisam znala što napisati, zatvorila sam ga i pomislila, ima i takvih ljudi, to nije moj problem. Ali svaki put zirnem da vidim što je napisano, ne mogu si pomoći.
    Nemam ništa protiv osmišljenih, informiranih i planiranih kućnih poroda, ali ovo smatram neodgovornim. Staviti sudbinu djeteta u "božje ruke" i riskirati hrpu komplikacija pa i život majke i djeteta, to mi je nepojmljivo. Ovo nema veze sa slobodom vjere. Tu ću stati da ne ispadnem nekorektna pa i bezobrazna.

    Djetetu želim puno sreće i zdravlja.

  48. #48
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    ma cinjenica je da je sad atmosfera na forumu takva da bilo koja koja rodi kuci ce dobiti cestitke i ovacije, koliko god glupe odluke bile koje su je na to navele
    pa i ona koja se zaista informirala, svjesna izbora, rizika, mana i dobrobiti, koja je organizirala podrsku, strucnu osobu, razmislila o opciji b
    kao i ona koja je u to uletila eto tako, s vjerom u boga i njegovo ocuvanje zdravlja (mos mislit, ti uopce ne umiru ili umiru zdravi i u naponu snage, koliko ih taj bog cuva) - kategorija po meni vise srece nego pameti, i srecom da je tako, najvise radi te bebice

    sad smo dusebriznice jer nas je briga vodi li se dijete pedijatru
    a sto je citava roda i dusebriznistvo oko tudjeg dojenja ili pojasa/as? ma smijesno
    Posljednje uređivanje od summer : 26.10.2012. at 11:44

  49. #49
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    forumasica je krajem sijecnja dosla pitati na forum da li je trudna jer joj je test pokazao negativno, muz nije svriso u nju jer nisu planirali dijete i da je malo odspavala, i sad se pojavila i druga crtica, menga joj kasni, da li je trudna...

    nakon takvog posta slijedi post u kojem pise da nije imala ni jedan pregled, spominje kako ce NJM biti primalja...
    ne, komentari nemaju veze s mjestom poroda, njenom vjerom, imaju s INFORMACIJAMA.
    zene koje ce citati ovu pricu nece znati da ju je pisala osoba koja je prije 9mj. pitala internet da li je trudna.
    a relevantno je za cjelokupan dojam i pravu sliku.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Meni je ova tema odlična.

    Jer me je ponovno podsjetila zašto sam se odmaknula od ovog foruma .

    U ovoj priči je žena dala svoje razloge i nije na meni da o tom ja promišljam .

    Mene su ponovno osvijestili komentari.

    Bebi i mami želim svako dobro .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •