Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 253

Tema: Osnovna škola 9 godina

  1. #1
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno Osnovna škola 9 godina

    Upravo sam pročitala ovaj članak, pa da ga podijelim sa onima koje nisu vidjele.
    http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...l#.UIwFSWcY0dU

    Trebat će promijeniti planove, djecu pripremiti na raniji polazak u školu...

    Znam da ćemo se naviknuti, znam da je u mnogo zemalja predškola u školi obavezna, ali bojim se da je jedna godina prekratak rok za sve pripreme.
    Osobno nisam za to. 7 godina je vrijeme za ići u školu. No, možda bude i bolje, makar trenutno ne nalazim ni jedan razlog u prilog tom ranijem uvođenju obveze.

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo sam pročitala ovaj članak, pa da ga podijelim sa onima koje nisu vidjele.
    http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...l#.UIwFSWcY0dU

    Trebat će promijeniti planove, djecu pripremiti na raniji polazak u školu...

    Znam da ćemo se naviknuti, znam da je u mnogo zemalja predškola u školi obavezna, ali bojim se da je jedna godina prekratak rok za sve pripreme.
    Osobno nisam za to. 7 godina je vrijeme za ići u školu. No, možda bude i bolje, makar trenutno ne nalazim ni jedan razlog u prilog tom ranijem uvođenju obveze.
    Neće djeca kretati ranije u školu, već će posljednja vrtićka godina (predškola) postati obavezna za svu djecu. Ona je i do sada bila pripremna, ali kako nije bila obavezna, nisu sva djeca bila njome obuhvaćena.

    Jedino mi nije jasno tko će to financirati.

  3. #3
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ne piše da će predškola biti u vrtiću. Jer, ako hoće, onda to nije promjena. I do sada je bilo predškole, ali za onu djecu koja ne idu vrtić. Mislim da onda ne bi najavljivali da će škola trajati 9 godina.

  4. #4
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Dosta sam stara i sjećam se da se još za bivše države govorilo o takvom nečem, čak i o 10 godišnjoj osnovnoj školi. Znamo svi kako je uspio plan. Bojim se da će biti isto.

  5. #5
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    nama je o tome jos prosle sk.god. pricala teta u vrticu.
    da ova zadnja predskolska godina ce se "preseliti" u skolu.
    nece biti puno vise promjena, nece to biti prvi razred, al da ce tu predskolsku godinu preuzet skole u skladu s propisima EU.

    izjavu ministra cula neki dan na tvu.
    Posljednje uređivanje od leonisa : 27.10.2012. at 19:19

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    nama je o tome jos prosle sk.god. pricala teta u vrticu.
    da ova zadnja predskolska godina ce se "preseliti" u skolu.
    nece biti puno vise promjena, nece to biti prvi razred, al da ce tu predskolsku godinu preuzet skole u skladu s propisima EU.

    izjavu ministra cula neki dan na tvu.
    to znaći da će cijela jedna generacija djece biti izbačena iz vrtića i biti prebačena u školu ? Na par sati kao u prvom razredu ili manje? Ili će im biti organiziran cijelodnevni boravak i obroci? Tko će hendlati te šestogodišnjaki (ili peti pol godišnjake) i na koji način? Uh, uopće mi se ne sviđa ta ideja , čini mi se potpuno nemoguće to kvailtetno izvesti. (pri tome ne mislim na intelektulanu stranu, nego na kvalitetnu cijelodnevnu skrb u adekvatnim uvjetima).

  7. #7
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    nemam pojma, nije isla u detalje.

  8. #8
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    mislim, ne znam ni jel to tocno.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne piše da će predškola biti u vrtiću. Jer, ako hoće, onda to nije promjena. I do sada je bilo predškole, ali za onu djecu koja ne idu vrtić. Mislim da onda ne bi najavljivali da će škola trajati 9 godina.
    Ali, ako sam upućena, ta predškola (za djecu koja ne idu u vrtić) nije zakonski obavezna i traje dva do tri mjeseca.

    Meni je totalni apsurd da predškola pređe u školsku zgradu, jer će onda sljedeće godine u 1. razred biti upisani "normalni" prvašići i predškolci (ne znam gdje fizički smjestiti svu djecu)...

    Predškola je posao odgajatelja i vrtića.

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    nemam pojma, nije isla u detalje.
    Samo pitam, ne znam niti ja točno . Niti jedan detalj nisam našla.

  11. #11
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj maggie34 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali, ako sam upućena, ta predškola (za djecu koja ne idu u vrtić) nije zakonski obavezna i traje dva do tri mjeseca.

    Meni je totalni apsurd da predškola pređe u školsku zgradu, jer će onda sljedeće godine u 1. razred biti upisani "normalni" prvašići i predškolci (ne znam gdje fizički smjestiti svu djecu)...

    Predškola je posao odgajatelja i vrtića.
    mozda ce se konacno zaposlit svi oni odgajatelji na burzi il zamjeni :D

  12. #12
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    mozda ce se konacno zaposlit svi oni odgajatelji na burzi il zamjeni :D
    iskreno , ne bih uopće imala ništa protiv kvalitetnijeg programa u zadanjoj vrtićkoj godini (tj. novoj predškoli) , ali u adekvatnoj okolini i uvjetima (a to su vrtići, nikako škole).

  13. #13
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Išla sam tražiti detalje i izbacilo mi ovo:
    http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20000606/novosti1.htm

    Nije prvi put da se razmatra. I nije prošlo zadnji put. Tko zna što će biti sada.

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    201

    Početno

    meni puno stvari zapravo nije jasno.
    em radim u osnovnoj školi i za devetogodišnje školovanje čujem jučer po prvi puta (iz novina, naravno), em mi dijete predškolac druge godine.

    i slovenija i bih imaju devetogodišnje školovanje. dakle, ne smatram to nekim čudom.
    jedino se, najiskrenije, nadam da će se ta prva godina provoditi u vrtićima, jer ne mogu zamisliti svojeg mališu već sljedeće godine među osmašima...:/

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    147

    Početno

    Čini mi se da tako nešto funkcionira u BiH, ne znam ništa o njihovom školskom sustavu, ali poznanica mi je rekla da ''sin ide u školu'', a zapravo se radilo o toj pripremnoj godini.

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    dok sam ja išla u predškolu išli smo u školu na tih par sati, ne svaki dan, često smo išli van s hodali po šumama

  17. #17
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    Citiraj LEA.st prvotno napisa Vidi poruku
    Čini mi se da tako nešto funkcionira u BiH, ne znam ništa o njihovom školskom sustavu, ali poznanica mi je rekla da ''sin ide u školu'', a zapravo se radilo o toj pripremnoj godini.
    ne u BiH sad imamo pobavezno predskolsko u vrticu pa onda obavezno devetogodisnje skolovanje- tu prvu godinu su oni u skoli kao "igraju" se ali to je skola imaju knjige biljeznice torbe....a vec u predskolskoj u vrticu uce slova ...ne mogu govoriti o svim vrticima ali u nasem je to bas full pisanje L su mjesec dana tretirali kao predskolca, uprkos tome sto sam je rekla da ona slijdece godine ne ide u skolu, i onda su rekli da je bolje da je u normalonom vrtickom programu jer druga djeca napisu 2 reda slova a njoj se to bas ne da pa naravno da joj se ne da tek je napunila 5 godina i neka se igra. Ne znam meni se ovo sto vidim uBhy sa 9 godisnjim obraovanjemnista ne svijda.

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Pročitala sam vijest na teletekstu. I ja sam shvatila da će se predškolska nastava odvijati u školi. I, koliko mi se čini, neće biti loše. Jer budući da škole u svim dijelovima Hr, osim u Zg, imaju sve manji i manji broj djece, problem je s nastavnicima koji gube sate. Vrtići su prenapučeni jer baka i djed servis više ne funkcionira - nitko naime, ne ide više u mirovinu s 50 godina. Tako će se osloboditi mjesta u vrtićima a popuniti u školama.

    Nadam se samo da će se uspjeti pripremiti da kvalitetno osmisle tu predškolsku godinu.

    Napominjem da sam ipak sretna što je nas zaobišlo, samo iz razloga što će mi dijete ići u školu koja nema boravak. Dapače, trebalo bi prije ove mjere, uvesti obavezan boravak u svim školama.

  19. #19
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja se toplo nadam da nece biti prebaceno u skole, ne u skole koje izgledaju kako izgledaju sada.

    neki dan sam citala neki clanako Finskom modelu skolovanjam, koji sada slovi kaonajbolji, bilo je naglaseno kako djeca krecu u skolu sa 7 godina.

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    201

    Početno

    Ma meni je super kako ministar najavi nešto, ispali i ostane živ.

    Pa ne pripremaju se takve stvari u par mjeseci. Ako će se djeca seliti u škole sa 5,5, godina, u ovakve škole kakve imamo sada, to će biti katastrofa.

    Isto kao i zdravstveni odgoj, prešli polovicu prvog polugodišta, a još uvijek sve traljavo.

  21. #21
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Rezultat ce biti da se odgode nece trazit za sadasnji prvi razred nego za predskolski tj trazit ce se godinu ranije.

  22. #22
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    bubice, pa to se nece mijenjat. i sad se ide od 6,5-7,5 u prvi razred.
    uvodjenje predskole ne mijenja to, zar ne?
    Posljednje uređivanje od leonisa : 27.10.2012. at 21:41

  23. #23
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    da, ali utrpati godinu dana mlađu djecu u škole, ovakve kakve su sad - katastrofa!

  24. #24
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    to da.
    iako, ne znam jos iz prve ruke kakve su

    ja uvijek zamisljam moju osnovnu, izgradjenu i otvorenu kad sam krenula (tu negdje), prvirazred dole, drugi razred na katu fizicki odvojen od ostatka skole
    Posljednje uređivanje od leonisa : 27.10.2012. at 21:50

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    147

    Početno

    MoMo, tako sam i shvatila da se oni prvu godinu u školi ''samo igraju'', ali to već spada u devetogodišnje školovanje i kreću već sa jedva 6 godina. Čini mi se da je sve pomaknuto za 1 godinu, a zvuči mi da bi tako moglo ispasti i u RH.
    O uvjetima u našim školama da prihvate godinu mlađu djecu - nemam riječi.
    O uvjetima u produženom boravku i sada, sa 7 godina - isto nemam riječi (a dalo bi se napisat opsežniji roman )....

  26. #26
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ajme, mene ovo jako zanima jer upadamo u ovu nebuloze. Iva je sljedće godine predškolka i meni se osobno to uop-e ne sviđa. Nikako!
    Ja bih da ona redovno kako je i trebala krene u prvi razred za dvije godine.

  27. #27
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    leo, i kod nas su boravci fiziči odvojeni od viših razreda, ali učionice apsolutno nisu prilagođene cjelodnevnom boravku djece. plus što se u boravku spajaju. dvorište nećiu ni spominjati.

    a mi još imamo privilegiju jednosmjenske nastave i trogodišnjeg boravka, u nekim školama je puno gore.

    a s druge strane, vrtići su nakrcani i moguće je da ih pokušaju tako rasteretiti.

  28. #28
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    a opet, predškolske grupe u vrtiću broje tridesetak djece, često različite dobi... čudo je da odgajatelji uspiju ikakav program odraditi. neki ozbiljniji - nema šanse.

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    201

    Početno

    mene zanima i tko će provoditi taj program-učiteljice ili odgajateljice??

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Vjerojatno učiteljice.

  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Zašto učiteljice, mislim da je predškolski odgoj baš to - predškolski.

    Ili će se sada zvat mala škola pa se i s nazivom baš sve mijenja?!

    To znači da će najesen u škole ući dvije generacije djece, ona koja bi išla po "starom" programu, koja imaju 6,5-7,5 godina i predškolci koji će imati 5,-6,5 godina.

    O, to bi hvatalo i mog mlađeg...vrtić nam je pred nosom, škola je ipak dalje... Ne znam, bojim se da bi ima ta predškola u školi oduzela godinu igranja, bojim se, čim je u školi da to nekako će biti ozbiljnije....a ta mi se ideja ipak nekako ne sviđa...

  32. #32

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Makita, provodit će se u školi. Neće odgajateljice iz vrtića dolaziti u školu i uzimati sate učiteljima, koji ionako imaju premalo sati...

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    A kad se sjetim šuvarovog sistema koji je mene zahvatio - taj deveti i deseti razred, tj. prvi i drugi srednje, bilo je ponavljanje gradiva sedmog i osmog razreda. Nije toliko bitno po kojem se sistemu školujemo, bitno je da se netko potrudi i osmisli sistem da on ima svrhu.

  34. #34
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    ja neću uspoređivat ni ovaj tal. vrtić ni školu jer su novoobnovljeni i boravak je doslovno to, ogromni dnevni boravak prilagođen mališima, male foteljice, od igle do lokomotive što se kaže..velika kuhinja..dvorište...uvjeti prvoklasni.....al mi nešto nije jasno...
    nama je rečeno kako nismo onu godinu predškole bili niti dva miseca sve skupa u vrtiću kao prvo da uopće ne smiju u vrtiću sve predškolce "tjerati" da rade te radne liste, već ako neće neće, jer moja nije htjela... i to su rekli da će raditi samo crte, valove, i sl. grafomotoriku....ni slučajno slova
    kao drugo kad sam pitala dali je onda dobro da ide u tu predškolu 2,3 mj odgajateljice su rekle da je ona u par godina vrtića prošla i više od tih priprema, kroz sve te predstave, pjesmice, kolaže, crteže, sve to skupa što su radili.....
    po toj logici nova predškolska godina u školi nema veze s ovima do sada u vrtiću, odnosno ne vidim poveznicu osim ako će u školi osmislit nekakve više kao dnevne boravke s igračkama ... kakva je to igra u klupi par sati dnevno za bilježnicama??
    to mi sad izgleda kao nekakav očajnički pokušaj da se dica godinu dana prije "izbace" iz vrtića samo da bi se isti rasteretili....

    ima koja teta u vrtiću da se javi kako provode do sada predškolski?

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj maggie34 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma meni je super kako ministar najavi nešto, ispali i ostane živ.

    Pa ne pripremaju se takve stvari u par mjeseci. Ako će se djeca seliti u škole sa 5,5, godina, u ovakve škole kakve imamo sada, to će biti katastrofa.

    Isto kao i zdravstveni odgoj, prešli polovicu prvog polugodišta, a još uvijek sve traljavo.
    Potpis na ovo.
    Kad se samo sjetim kako su tjedan dana prije početka školske godine na sva zvona najavljivali taj zdravstveni odgoj, pa pranje zuba u školi, pa doručak, pa ovo i ono... tresla se brda, rodio se miš. Ispalo je da se taj zdravstveni odgoj eksperimentalno uvodi u nekoliko škola u Hrvatskoj, a u ostalima ništa.
    Tako i ovo o devetogodišnjoj osnovnoj školi - od ovog ministra me više ništa ne čudi. Vjerojatno od svih tih najava neće biti ništa, bar ne još tako skoro.

  36. #36
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis na ovo.
    Kad se samo sjetim kako su tjedan dana prije početka školske godine na sva zvona najavljivali taj zdravstveni odgoj, pa pranje zuba u školi, pa doručak, pa ovo i ono... tresla se brda, rodio se miš. Ispalo je da se taj zdravstveni odgoj eksperimentalno uvodi u nekoliko škola u Hrvatskoj, a u ostalima ništa.
    Tako i ovo o devetogodišnjoj osnovnoj školi - od ovog ministra me više ništa ne čudi. Vjerojatno od svih tih najava neće biti ništa, bar ne još tako skoro.
    da pranje zuba u školi, a ni u jednom vrtiću nisu imali uvjete za isto u 10 satnom programu, a pola ih sa trajnim zubićima....a ja sam prije više od 30god prala zube u vrtiću i svi imali svoje male ručnike.....

  37. #37
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Prema nacrtu prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju, čl. 7. odn. 15.a, program predškole će se provoditi u vrtićima

  38. #38

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa Vidi poruku
    Makita, provodit će se u školi. Neće odgajateljice iz vrtića dolaziti u školu i uzimati sate učiteljima, koji ionako imaju premalo sati...


    ne bih htjela u dublju raspravu, ali ne znam koja će se to učiteljica usuditi raditi (jer, ukoliko to zaista budu radile učiteljice, bit će im potrebna dodatna edukacija)...nadam se da u tom nultom razredu (ili kako već) neće imati strani jezik...

  39. #39

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj JaMajka prvotno napisa Vidi poruku
    Prema nacrtu prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju, čl. 7. odn. 15.a, program predškole će se provoditi u vrtićima
    mašala! kakva škola!?!

  40. #40
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    zarina prijateljica je u slovenskoj školi u tom početnom razredu imala i učitelja i odgajateljicu, istovremeno su bili s djecom. meni je to zvučalo baš super, a i malenoj se sviđalo.

    ali nekako mi se ne čini da bi to kod nas moglo biti tako zgodno

  41. #41
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    Citiraj maggie34 prvotno napisa Vidi poruku
    meni puno stvari zapravo nije jasno.
    em radim u osnovnoj školi i za devetogodišnje školovanje čujem jučer po prvi puta (iz novina, naravno), em mi dijete predškolac druge godine.

    i slovenija i bih imaju devetogodišnje školovanje. dakle, ne smatram to nekim čudom.
    jedino se, najiskrenije, nadam da će se ta prva godina provoditi u vrtićima, jer ne mogu zamisliti svojeg mališu već sljedeće godine među osmašima...:/
    dijelovi BiH ga ukidaju tj ta prva godine počinje u veljači

  42. #42
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ne znam detalje, ali ako se govori od devetogodišnjoj osnovnoj školi onda ja to shvaćam da će to biti u školi
    da će djeca kretati u 1 razred godinu dana ranije, s 6 godina
    da će taj prvi razred biti ležeran, više kao igra
    ali će biti škola
    s učiteljicom i sa obaveznim svakodnevnim pohađanjem i svim onim što nosi škola

  43. #43
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam detalje, ali ako se govori od devetogodišnjoj osnovnoj školi onda ja to shvaćam da će to biti u školi
    da će djeca kretati u 1 razred godinu dana ranije, s 6 godina
    da će taj prvi razred biti ležeran, više kao igra
    ali će biti škola
    s učiteljicom i sa obaveznim svakodnevnim pohađanjem i svim onim što nosi škola

    Citiram nacrt prijedloga, imate ga na stranicama MZOS-a, a tamo piše da će se program predškole odvijati u vrtićima. Jedino ako se što ne promijeni do izglasavanja Zakona, a nadam se da neće.
    http://public.mzos.hr/Default.aspx?sec=3425

    Članak 7.
    Iza članka 15. dodaje se novi članak 15.a koji glasi:
    „Članak 15.a
    (1) U dječjem vrtiću ostvaruju se:
    - redoviti programi njege, odgoja, obrazovanja, zdravstvene zaštite, prehrane i socijalne skrbi djece predškolske dobi koji su prilagođeni razvojnim potrebama djece te njihovim mogućnostima i sposobnostima,
    - programi za djecu predškolske dobi s teškoćama u razvoju,
    - programi za darovitu djecu predškolske dobi,
    - programi za djecu pripadnike nacionalnih manjina,
    - programi predškole koji su obvezni za svu djecu u godini dana prije polaska u osnovnu školu,
    - programi ranog učenja stranih jezika i drugi programi umjetničkog, kulturnog, vjerskog i sportskog sadržaja.
    (2) Ovisno o potrebama djece i zahtjevima roditelja, dječji vrtić može izvoditi programe sukladne odredbama Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i naobrazbe.
    (3) Na programe iz stavka 1. i 2. ovoga članka suglasnost daje ministarstvo nadležno za obrazovanje.
    (4) Ako se tijekom obavljanja djelatnosti za koju je dječji vrtić osnovan proširuje djelatnost izvođenjem novih programa ili dječji vrtić mijenja program, dječji vrtić obvezan je podnijeti zahtjev radi davanja suglasnosti iz stavka 3. ovoga članka.“

  44. #44
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ako je to taj najnoviji prijedlog, onda je dobro. Meni se nikako ne čini u redu 5 i pol godišnjake u školu.
    Ali, ako je to u sklopu vrtića i napravit će za sve predškolce mjesta u vrtićima, onda je jako dobro.

    Ali, ne možemo gledati samo gradove. kako će to u manjim mjestima funkcionirati? Nema svako selo vrtić, u školu ih vozi obično autobus, pa sad dječicu tako malu maltretirati sa obaveznim pohađanjem vrtića, ne znam.
    Možda je s jedne strane dobro, ali s druge...

    Nadam se i to se jako nadam, da će dobro razmisliti prije promjene.

  45. #45
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    onda to po meni nije devetogodišnja osnovna škola
    nego obavezni vrtić i osmogodišnja škola

  46. #46
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    onda to po meni nije devetogodišnja osnovna škola
    nego obavezni vrtić i osmogodišnja škola
    U principu da, na sreću

    Naime, toliko sam osjetljiva na vrijeme polaska (moje) djece u školu i istovremeno toliko sretna što su obje na početku te granice da idu s punih 7, da bi me svako pomicanje potpuno izbacilo iz kolosjeka.

    Vrtić je ipak vrtić, bez obzira koliko ga pokušali učiniti ozbiljnim.

    Ipak se slažem s Beti da neće svi bezbolno prihvatiti te promjene iako one možda i nisu loše. Jer dok druga djeca već imaju usvojene određene navike ponašanja u kolektivu, drugu tek treba tome učiti (pogotovo u ruralnim sredinama), a to sigurno nije primarni posao učitelja.

  47. #47
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Kad se samo sjetim kako su tjedan dana prije početka školske godine na sva zvona najavljivali taj zdravstveni odgoj, pa pranje zuba u školi, pa doručak, pa ovo i ono... tresla se brda, rodio se miš. Ispalo je da se taj zdravstveni odgoj eksperimentalno uvodi u nekoliko škola u Hrvatskoj, a u ostalima ništa.
    Provodi se u svim skolama. Sigurno.
    Gradanski odgoj se provodi eksperimentalno u nekoliko skola.

  48. #48
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    A ovo o devetogodisnjem obaveznom skolovanju se suska vec neko vrijeme, ali sve cemo saznati iz novina.
    Cak i uciteljice koje imaju premalo sati.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    meni bi baš pasalo da se ide u školu, ova manja je opasno vezana za starije i bojim se problema u vrtiću.
    sa školom bi to njoj bilo puno lakše prihvatit.

    i iskreno, mislim da je ljiljana to spomenula, ideja da se predškolci prebace u škole riješilo bi probleme manjka mjesta u vrtićima.
    drugi par rukava je opremljenost škola pa je mogućnost realizacije dodatnih razreda/grupa, očito, mala.

    ali kad bi se na tome poradilo (ne onako kako se to kod nas radi) mislim da bi ideja mogla biti jako dobra.

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    201

    Početno

    Meni se ta objava Ministra čini kao...ustao se ujutro i dosjetio predškolaca dok se brijao.
    Prije svega, ja to nisam shvatila kao devetogodišnju školu, već kao devetogodišnje školovanje.

    I smatram da je to ok. Predškola bi zaista trebala biti obavezna jer je nevjerojatno kako nepripremljena djeca dolaze u 1. razred. Pa kada već roditelji nisu obavili svoj posao, onda bi to trebali vrtići. I ne mislim tu ni na pisanje, ni na čitanje. Mislim na to da u mojoj školi velika većina prvašića ne zna da se cesta prelazi na zeleno i da postoji nešto što se zove pješački prijelaz (iliti zebra). No, to me ne čudi, budući ih roditelji i do 4. razreda autima dovode u školu, ukrcaju, iskrcaju i dacol.

    Samo mi nije jasno gdje će se za tu djecu pronaći prostor i još važnije financije. Jer bude li obavezna, predškola će morati biti besplatna.

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •