Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: 25.11. Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

  1. #1
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno 25.11. Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

    Danas na našem portalu....


    Žalosno je i alarmantno što je nasilje nad tijelom žene koja rađa i djetetom koje se rađa, još uvijek društveno prihvatljivo i opravdano.


    Kada su prije više od 100 godina zahtijevale svoje pravo glasa, žene nisu mogle ni predvidjeti da će im početkom 21. stoljeća njihovo pravo na porod kakav žele biti još uvijek zanijekano.

    Zastrašivane tijekom trudnoće, stjerane u institucije, oduzete privatnosti, obrijanih intimnih dijelova tijela, izolirane od osoba koje im mogu pružiti podršku, omamljene lijekovima, bez hrane i vode, prisiljene ležati na leđima, rezane i šivane, izložene podsmijehu, emocionalnim ucjenama, patronizirajućem stavu nepoznatih osoba čija imena ne znaju, mnoge žene proživljavaju ono što bi trebao biti vrhunac njihove seksualnosti - rođenje svojega djeteta. Ono kroz što zaista prolaze je nasilje u porodu, silovanje tijekom poroda, seksualno nasilje i traumatičan porod koji ostavlja traga još dugo nakon izlaska iz rodilišta.

    Žene su u prošlosti bile izložene stravičnim zlostavljanjima tijekom poroda. Bile su vezane, u lisicama, pokrivene glave, u luđačkim košuljama, pod djelovanjem opijata i sakaćenih genitalija.

    Iz te perspektive, današnja skrb trudnica i rodilja prepuštena institucijama možda nam se čini naprednom i humanom. Ali zidovi tih institucija šute, a šute i žene kada izađu iz rodilišta. Tek malo njih priznat će sebi, svom partneru, svojoj prijateljici i majci da su žrtve nasilja - nasilja u porodu, a još manje žena pokušat će vratiti porod u svoje ruke i ruke drugih žena.

    Pozivamo vas da šutnju zamijenite snažnim krikom kakvim žene diljem svijeta rađaju i da zajedno s nama obilježite šesnaest dana aktivizma protiv nasilja nad ženama koji je dio globalne kampanje za ženska ljudska prava.
    Kampanja započinje 25. studenoga, Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama, a završava 10. prosinca, Međunarodnim danom ljudskih prava. Cilj kampanje 16 dana aktivizma je upoznavanje javnosti sa svim oblicima nasilja nad ženama, a opstetričko nasilje u rodilištima jedan je od njih.

  2. #2
    Commawhite avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    43

    Početno

    nadala sam se da će se rasprava s fejsbuka nastaviti ovdje, al ovdje je očito previše istomišljenika. u svakom slučaju, thumbs up za akciju, za nas, za naše kćeri i snahe...

  3. #3
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    nedjelja je, vidjet ćemo sutra

  4. #4
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ja sam pobjegla od potencijalnih nasilnika, ali bi rado sudjelovala. Kako mogu pridnijeti?

  5. #5
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    odi na FB tamo je živahna rasprava, ili čekaj sutra vjerojatno će i ovdje biti Okrugli stol o nasilju na porodu organiziramo u Saboru 4.12., o tome ćemo kasnije ovaj tjedan dati detalje

  6. #6
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Napišite svoje poruke i priče, fotkajte ih i pošaljite na ovu FB stranicu uz kratko objašnjenje na engleskom, stavite tag na @RODA - Roditelji u akciji u svom opisu na stranici (da dobijemo i mi obavjest). Budimo dio šireg, međunarodnog pokreta!
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 25.11.2012. at 21:06

  7. #7
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    odi na FB tamo je živahna rasprava, ili čekaj sutra vjerojatno će i ovdje biti Okrugli stol o nasilju na porodu organiziramo u Saboru 4.12., o tome ćemo kasnije ovaj tjedan dati detalje
    Nisam na FB-u. Pratim temu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •