Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: MOŽDANI UDAR I GOVOR-POMOĆ TREBAMO

  1. #1
    plavi aneo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    162

    Početno MOŽDANI UDAR I GOVOR-POMOĆ TREBAMO

    Pozdrav svima molim Vas iskustva i savjete po pitanju gubitka msposobnosti govora i pisanja kod moždanog udara,
    Da li znate koje vježbe i kako je moguće pomoći... :?
    PLIZ HITNO JE:
    Tenks,
    Sanja

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa mislim da trebate logopeda ?

  3. #3
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa te vježbe su sastavni dio terapije, ne možeš ih raditi na svoju ruku.
    sve pod nadzorom neurologa i logopeda.

  4. #4
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    A profesionalno i jako stručno se obavljaju u SUVAGu. Frendica s takvim problemom tamo ide redovito i vidi se napredak.

  5. #5
    plavi aneo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    162

    Početno

    Davore upravo to me interesira- ljudi koji hodaju na takve vježbe ili imaju iskustvo sa afazijom...
    Da li je tvoja frendica imala potpunu afaziju, potpuno nijema, i neprepoznavanje pisanog ... ili samo otežan govor.
    Ja razumijem da vježbe radi logoped, ali da sam tako pustila sina da samo na vježbama radi nikud nebi napredovao godinama, a i velik je utjecaj okoline i obitelji...
    nemogu ni zamisliti kako je biti u njenoj koži ali želim joj kvalitetno pomoći- da kad ju potičem na govor znam kako i kako ne a za to mi je potrebno iskustvo ljudi koji su imali s tim paklom posla...i ne želim da misli kako je najbolje da šuti dok joj stručnjaci ne pomognu ...želim da zna da želim da viče priča pjeva pa makar i otežano i to bi u ovom slučaju bio napredak, jer ona ne može ni glas pustiti...

  6. #6
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Nažalost, to ti je tako. Slijedeća faza je psovanje, molitve, brojalice, općenito fraze za koje ne koristiš volju. Svi to prolaze individualno pa se o trajanju ne može raspravljati.
    Frendica nakon par godina još uvijek nema nadzora nad desnom rukom i nogom, iako joj se izraz lica popravio. Tvrdi da joj je još uvijek sve utrnuto i još uvijek govori sporo i s naporom.
    Možda će zvučati okrutno, ali nikud vm se ne žuri. To je stanje u kojem nema brzih pomaka.

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    MM-ov tata je imao moždani udar, on govori ali sporije i često nesuvislo.
    Moja šogorica, koja je logoped, je radila sa njim.
    Naravno da okolina igra jako važnu ulogu, ali mislim da je važno da vam logoped da upute kako i što raditi. Uostalom, kao i za dijete, vjerojatno ste radili kod kuće, ali po uputama logopeda.

  8. #8
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    moj susjed je imao moždani...osim stručnjaka,bio je jako važan rad obitelji s njime...djeca su ga koda je u osnovnoj učila abecedu,pjesmice,čitati,matematiku..napredak je ogroman!!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    372

    Početno

    Moja svekrva je imala moždani udar, logopedica je vježbala s njom i nama pokazala kako da to radimo.
    Učila ju je govoriti doslovno ispočetka - od samoglasnika. Muž i ja smo prisustvovali vježbama kako bismo znali s njom raditi kod kuće - to je strahovo važno.
    Bili smo šokirani kad smo shvatili da svekrva ne samo što ne može govoriti nego nije u stanju povezati pojmove i predmete svakodnevne upotrebe.
    Primjerice, logopedica bi na stol stavila stvari kao što su limun, četka za kosu, žlica, torba, šminka, kuhača ... i tražila bi od svekrve da joj doda određeni predmet, a ona je od desetak predmeta znala povezati samo jedan.
    To je bila i jedna od prvih vježbi koje smo radili.
    Drugo je bilo identificiranje osoba na fotografijama uz pokušaj izgovaranja njihovih imena.
    Treće je bilo izrezivanje velikih slova iz novina, a onda i riječi, uz poticanje na prepoznavanje i čitanje...
    Taj rad je užasno težak i mukotrpan, ali treba biti uporan i stalno, ali stalno vježbati i poticati osobu da govori.
    Nevjerojatno je da je ispočetka učila artikulirati samoglasnike i upinjala se da izgovori "aaaa" a onda bi odjednom ispalila neku riječ tipa "veranda" ili "orijentacija".
    Njezin se govor na žalost nikad nije vratio u normalu, ali se uz malo napora ipak sporazumijevamo i sve razumije.
    Imam jedan fotokopirani logopedski priručnik s konkretnim vježbama i ako te zanima rado ću ti ga poslati.

  10. #10
    plavi aneo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    162

    Početno

    svima vam dragi moji puno puno hvala
    upravo smo tako i radili evo tek jedan dan,
    no nažalost večeras je mama rapidno upala u komu i održavaju je na životu, možda ako poživi noć imamo šanse...
    puno vam hvala

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    372

    Početno

    Jako mi je žao
    Nadam se će se oporaviti

  12. #12
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Plavi aneo, vibre za tvoju mamu..........

    Nažalost znam što proživljavaš

  13. #13
    plavi aneo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    162

    Početno

    Naša draga bakica postala je anđeo.
    Borila se kao uvijek u životu ali zaista malo tko bi mogao preživjeti još i sepsu...
    Hvala vam svima na divnoj podršci i riječima potpore, hvala vam

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    žao mi je

  15. #15
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  16. #16
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Žao mi je!

  17. #17
    odra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    961

    Početno

    Plavi aneo, jako mi je žao! Držite se i budite jaki ko vaša bakica!!

  18. #18
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno


  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2023
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav, znam da ima puno godina od komentara, no imate li i dalje taj priručnik?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •