Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: petarde

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    65

    Početno petarde

    Nisam nigdje nasla da se bas o tome prica a ja sam od jucer poprilicno van sebe zbog tog pucanja. Petarde mrzim iskonski. Oduvijek. Bas onako iz dubine duse.
    I dodje jucer moje dijete od 10,5 godina, i uzbudjen do boli, prestravljen od toga kako cu reagirati, isprica kako su bili blizu skolskog igralista, on i jos trojica njegovih pajdasa iz razreda i pucali petarde.
    uh. uh. prvo sam mu skuhala caj jer je promrzo. nisam vikala, nisam pokazala da sam uzrujana. samo sam ga podsjetila koliko ja to ne volim, i objasnila zasto. opasnosti za ruke, glavu, oci, , buka, zakon....ma nista. totalno je bio van sebe od srece, shvatila sam iz price da ga je bilo strah ali da je i uzivao do kosti.
    svjestan je kaze da je to opasno, ali moram, kaze shvatiti da pazi, da nikada ne bi, ne znam probao zapaliti neku koja se nije htjela zapaliti. sad sam pretrazivala internet i nasla da je to jedna od najopasnijih stvari koje mozes napraviti, dakle, netko od tih djecaka je "obucen" kako se koristi.
    i da, rekao mi je da su u kvartovskom ducanu kupili te petarde, nigdje nisam nasla kolika je kazna za prodavanje djeci ispod 14 godina, ali sam mu rekla da cu obici sve ducane u blizini u zaprijetiti im policijom
    .
    sludjena sam skroz
    kuzim da su to valjda muske spike, nemam muskarca u kuci da preuzme temu, cak sam mu obecala da cemo za novu godinu zajedno pucati ta sranja, ali da ga molim da se do tada suzdrzi ali bojim da je to iskusenje previse primamljivo.
    imate li s tim iskustva? savjet?

  2. #2
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Mi to radimo planski, odvedemo ga u Pirotehniku Mirnovec i kupimo petarda za unaprijed dogovoreni iznos. Roditelji imaju pravo veta na opasnije petarde. Puca samo s tatom i djedom, u razdoblju poslije Božića (uglavnom na Staru godinu). Dio ispuca s djedom u polju.
    Prošle godine nije ni potrošio sve kupljene, dao ih je djedu za plašenje ptica u vinogradu.
    Dobro si postupila, i ja sam protiv zabrana.

  3. #3
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    znam kako ti je.
    moj je čekao 15. prosinca ko ozeblo sunce. a po zakonu uopće ne bi mogao kupiti petarde. ni I. razreda, a kamloi II. razreda. to niti ne može, npr u milleru, al u kvartovskim dućanima im prodaju bez beda.
    no, mi smo preduhitrili i išli zajedno u šoping, u miller.
    bitno ti je održati tečaj sigurnog bacanja petardi. to je sve što možeš. i da kupuju samo one s atestom, a to ćeš znati ako imaju na sebi upute za sigurno korištenje. dakle, mirnovec, orion. provjeri rađe po kvartovskim dućanima jel prodaju te, il nekakav šverc.
    moraju ih koristiti samo i isključivo kako piše na pakiranju.
    jer im svašta pada na pamet. npr. otvaranje i spajanje više petardi u jednu. vađenje baruta, ma svašta.
    i ovo što si napisala, nikad ne dirati ako nije puklo, zapalilo se.
    najopasniji su kad ih je hrpa, ja mog pustim u park, al samo kad su on i jedan, uvrh glave dva frenda. pa ih gledam s balkona. pridruži im se i mm. i ja ponekad fora su mi oni neku koji zuje, lete po zraku, štajaznam.

  4. #4
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    znam kako ti je.
    moj je čekao 15. prosinca ko ozeblo sunce. a po zakonu uopće ne bi mogao kupiti petarde. ni I. razreda, a kamloi II. razreda. to niti ne može, npr u milleru, al u kvartovskim dućanima im prodaju bez beda.
    no, mi smo preduhitrili i išli zajedno u šoping, u miller.
    bitno ti je održati tečaj sigurnog bacanja petardi. to je sve što možeš. i da kupuju samo one s atestom, a to ćeš znati ako imaju na sebi upute za sigurno korištenje. dakle, mirnovec, orion. provjeri rađe po kvartovskim dućanima jel prodaju te, il nekakav šverc.
    moraju ih koristiti samo i isključivo kako piše na pakiranju.
    jer im svašta pada na pamet. npr. otvaranje i spajanje više petardi u jednu. vađenje baruta, ma svašta.
    i ovo što si napisala, nikad ne dirati ako nije puklo, zapalilo se.
    najopasniji su kad ih je hrpa, ja mog pustim u park, al samo kad su on i jedan, uvrh glave dva frenda. pa ih gledam s balkona. pridruži im se i mm. i ja ponekad fora su mi oni neku koji zuje, lete po zraku, štajaznam.
    Ja pročitala s ateistom

  5. #5
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno


  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Ja sam jako protiv petardi. Razumijem vas koji kažete da ste protiv zabrana, ali petarde su nešto što svom djetetu nikad ne bih mogla dopustiti ni pod kakvim uvjetima, pa da se na glavu postavim.
    Ne znam kako bi bilo da me žica ni kako bih postupila, vjerojatno bih i ja onda tražila savjet. Na sreću je još dovoljno mali da me sluša (8 godina, nije još u ovoj dobnoj skupini), iako neki dečki iz njegovog razreda bacaju petarde po školskom igralištu. On zasad zna moj stav i slaže se sa mnom (ajde, bar nešto).
    Dosad me jedino pitao smije li za Novu godinu paliti prskalice - ali s obzirom da su to nedavno radili na satu likovnog ne vidim razloga zašto bih mu to zabranila.

  7. #7
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Dosad me jedino pitao smije li za Novu godinu paliti prskalice -
    ae. tako to krene. s prskalicama.
    moj stav je da moram nekako nagraditi kad me pita. a ne treba. ostane mu par kuna uvijek, može sam kupiti bez da ikada saznam.

  8. #8
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Moj izlazi van samostalno i druži se s četvrtašima. Ako mu ja ne dopustim na svoj način, i napravim od toga obiteljsku svečanost, sakrit će se u neko grmlje i svejedno probati. I još će se u panici da ne bude otkriven ušeprtljiti i tko zna.

  9. #9
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    BC je takodjer jos mali, ali tih petardi se bojim i ne volim ih, pa pratim topic sa svajetima. jer kao sto cvijeta kaze dodje period kad moze napraviti nesto bez da ja ikad saznam, a tog me jos viese strah.

  10. #10
    goga123 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    42

    Početno

    Ja nemam dečki, pa nisam ajmo reć ''upoznata'' s petardama.
    MMa to baš i ne zanima... Ali i ja sam protiv toga, uvijek se bojim posljedica. Hoće li se nešto zapaliti? Netko ozlijediti? i slično.

    E da, htjela sam reći da su u školi od V. zabranili da pucaju u blizini škole. Meni je to OK. Dapače.
    Posljednje uređivanje od goga123 : 24.12.2013. at 13:29

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam jako protiv petardi. Razumijem vas koji kažete da ste protiv zabrana, ali petarde su nešto što svom djetetu nikad ne bih mogla dopustiti ni pod kakvim uvjetima, pa da se na glavu postavim.
    Ne znam kako bi bilo da me žica ni kako bih postupila, vjerojatno bih i ja onda tražila savjet. Na sreću je još dovoljno mali da me sluša (8 godina, nije još u ovoj dobnoj skupini), iako neki dečki iz njegovog razreda bacaju petarde po školskom igralištu. On zasad zna moj stav i slaže se sa mnom (ajde, bar nešto).
    Dosad me jedino pitao smije li za Novu godinu paliti prskalice - ali s obzirom da su to nedavno radili na satu likovnog ne vidim razloga zašto bih mu to zabranila.
    Ovako je i kod nas. Moj mlađi mrzi petarde pa ga kvartovski derani teroriziraju + bacaju nam ih na balkon... ufff...

    Djeca su palila prskalice dok su bila mala, a sad su to prerasli pa im radije kupimo jedan pošteni vatromet za Novu godinu nego petarde. To je smeće, a još je i opasno. Vatrometom se bavi mm, palimo ga na velikoj livadi u susjedstvu gdje nema ničega zapaljivog u blizini.

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    moji svi mrze petarde od najmanjeg do najvećeg, ne znam kako će izdržati idućih 10 dana, a onda točka na i prije 3 dana u naselju otvoren dučan Mirnovec

  13. #13
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Mrzim petarde, pukla mi u ruci ona mala kao klinki, trzam ko debil na sam zvuk, a prije dvije godine prskalicom mi dijete zapalilo rublje na štriku, iskra poletjela i bok, srećom pa joj nije u kosu. Apsolutno ne pirotehnici.

  14. #14
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Mrzim ih.

    Ali sam vrlo brzo od apsolutnog ne došla do da, na tragu sam Juraninog i Cvijetinog razmišljanja.

    Bilo bi sve dobro da ih klinci ne podnose, ali na žalost sve bi dali za pucanj. Što jači to bolji.

    A i najmanja ih voli.

    Bacaju isključivo s tatom, nikad sami. Bitno mi je da nauče ispravno rukovati s njima i koje su opasnosti.. Ali ne zanosim se utopijom da neće ekksperimentirati kad odrastu, već počinju kemijati kako će napraviti svoje petarde. Šta petarde, bombe!

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    i opet ove godine,
    https://www.24sata.hr/news/uzivo-pre...la-saku-881333

    treba dodatni oprez

  16. #16
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ja se toliko panično bojim petarde, ne mogu ih smislit. Kad čujem taj pucanj, sledim se. To mi je valjda i jedan od najvećih roditeljskih strahova. Ono, šta ako se moja djeca zainteresiraju za to.

    T. je prošle godine pitala da kupimo da vidi kako to radi, nismo popustili i zaboravila je valjda. Sad me strah kako ide u školu da ne bi netko donosio pa da uzima, ma užas, ježim se dok pišem.

    Ne znam uopće jel bolja opcija zadržati stav ili kupiti ako pita pa nek muž upali jednu da vidi i ćao. Samo šta ako ne ostane na jednoj, a opet šta i ako ne popustimo pa uzme sama od nekog drugog. Ma da se barem zabrane skroz i gotovo.

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Da a baš i zadnji mjesec i previše njih

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •