Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 167

Tema: Kampanja protiv prekomjernog korištenja antibiotika - koja je ciljana publika?

  1. #51
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ahahahah, imperija uzvraca udarac!

  2. #52
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni i dalje nije jasno kako si uplela homeopatiju u kampanju protiv antibiotika, al neka ti.
    Pa izgleda da se liječnici ne mogu othrvati čovjekovoj potrebi da nešto mućka, pari, pije - stila onih srednjovjekovnih mirakula. Pa im dobro dođe "prospan-homeopatija", rađe neg' (bespotrebni) amoksil. Ono... rubrika "jačanje amuniteta" i natpisi "ja kad krene doba viroza, samo nasjeckam luk pa uz uzglavlje". U mojoj glavi.

    Iako... meni to nekako, a ne znam, fakat djetinjasto. Taj odustanak od razuma. I neprihvaćanje onog što medicina može, ali i njenih ograničenja - ko nam je ikad obećao da postoji nešto što funkcionira 100%, to ja ne kužim. Pa ako funkcionira 60%, a nije 100%, e... šta će ti onda đir zaključivanja.

    Fakat kad vidiš ironično. Jedni mole za antibiotik, jedni biže od njega ko da je najgora stvar. Nikad umjerenosti.

  3. #53
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Umjerenost je precijenjena.

  4. #54
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ahahahah, imperija uzvraca udarac!


    Ina, svega ovog ima što marta piše. Ima dobrih liječnika, ima loših liječnika, i to je tako...Pacijenata isto tako, ovakvih i onakvih...
    Posljednje uređivanje od vertex : 28.01.2013. at 10:37

  5. #55
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    MEni osobno je draži pedijatar ili dr opće prakse kod kojeg se ponekad zakomplicira nego da na svaku da antibiotik.
    Ja sam upoznala mama i mama u pedijatarskoj čekaonici koje su došle po preventivni antibiotik, neke su čak rekle i da im treba malo ojačat imunitet pa su došle po antibiotik.
    Koliko sam skužila takvim mamam pedica lakše prepiše lijek nego nem drugima, mada ne svaki put.
    A kad en dobijeu lijek onda su nafurene jel ona štedi na njihovom djetetu.
    A kod dr opće prakse, kaže neki ljudi se jednostavno ne daju iz ordinacije dok im se nešto ne prepiše.
    E sada kakav joj je dan, nekad ima vremena i volje se prepirat nekad ne.

  6. #56
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    A pretraga za antibiotik - pa mislim da se tu misli na one brze pretrage, zar se ne vidi već po leukocitima je li upala virusna? Tako je naša pedijatrica, standardni tekst je bio: ovo je sigurno virus, ali provjerit ćemo da budemo sigurni, boc u prst, nalaz leukocita i "da, viroza, stojte doma i neka puno pije".
    Posljednje uređivanje od vertex : 28.01.2013. at 11:05

  7. #57
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    http://www.medri.uniri.hr/jeka/

    To je to, jel tak? Kampanja, mislim.

  8. #58
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    A pretraga za antibiotik - pa mislim da se tu misli na one brze pretrage, zar se ne vidi već po leukocitima je li upala virusna? Tako je naša pedijatrica, standardni tekst je bio: ovo je sigurno virus, ali provjerit ćemo da budemo sigurni, boc u prst, nalaz leukocita i "da, viroza, stojte doma i neka puno pije".
    Ja bih pak mijenjala pedijatra da mi za svaku virozu dijete bocka.

  9. #59
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    bome i ja. Kod zadnje ozbiljne bolesti smo se malo i zakačile jer nisam dala bockati - kod naše doktorice ispada da uopće ne možeš dobiti antibiotik bez bockanja.

  10. #60
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mi stvarno vise gotovo ni ne idemo lijecniku, al radije bih bockanje, nego da pije antibiotik bezveze, pogotovo kad bi taj antibiotik dosao uz recnicu:"Evo vam recept, ide vikend."

  11. #61
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zapravo, svako ima neke svoje "zelje i pozdrave" kad je u pitanju izbor lijecnika, sto je sasvim u redu. Ono sto mi se ne cini u redu jer zelja da taj lijecnik izbacuje recepte ko parking automat, kad stisnes dugme.

  12. #62
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa ako je bezveze onda ne treba niti bockanje niti antibiotik.
    A antibiotik jer ide vikend je moje dijete jednom recimo spasio od hospitalizacije - vidjela sam da se situacija pogoršava i da je temperatura počela ponovo rasti pa sam odmah počela davati antibiotik i zahvaljujući tome nije se rasplamsala upala pluća.

  13. #63
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih pak mijenjala pedijatra da mi za svaku virozu dijete bocka.
    Pa za svaku virozu i ne ideš pedijatru, ako si sigurna da je viroza.

  14. #64
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mima, meni se cini razlicita situacija kad dobijes recept koji trebas upotrijebiti ukoliko se stanje preko vikenda pogorsa od one u kojoj dobijes antibiotik da ga dijete pije jer ide vikend. Ali to su sve nijanse koje treba lijecnik raspraviti s roditeljima tako da svima na kraju sve bude jasno.

  15. #65
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih pak mijenjala pedijatra da mi za svaku virozu dijete bocka.
    Pa ja i ne idem liječniku za svaki virozu, idem kad postane ozbiljnije.
    Ali to je, usotalom, sasvim sporedno. Htjela sam reći da nisu potrebni nalazi brisa i čekanje od pet dana da bi se prepisalo antibiotik.

  16. #66
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa sad, za ovaj drugi slučaj nisam čula niti doživjela.
    Jedino što znam da se događa je da djeca na hitnoj dobiju antibiotik bezveze, što mogu razumjeti jer liječnik koji ga daje ne zna hoće li više vidjeti to dijete pa ga na taj način 'pokriva'. Nije u redu, ali mi je razumljivo.

  17. #67
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    mima, onda misliš da lažemo mi koji smo čuli ili doživjeli?

  18. #68
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ti si doživjela da tvom djetetu liječnik da antibiotik jer ide vikend?

  19. #69
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Doživjela su djeca prijatelja.

  20. #70
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    A znam i dosta odraslih koji su pili sumamed zbog gripe. Ne znam, možda je to u nekim situacijama i medicinski opravdano.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ljudi, pls pomognite mi shvatiti. Sad ide ta kampanja, jučer bio i neki event na Trgu. Kome je to namijenjeno, ja fakat ne kužim?

    Ja krećem od pretpostavke da si niko ne uzma antibiotike sam, nego da mu ih je prepisao školovani doktor, na temlju cost-benefita - pregleda itd.?

    Pa mi cijela stvar nije baš jasna.

    Doktori ne znaju kad prepisati antibiotik?
    Ljudi uzimaju antibiotike skrivećki?
    Ljudi vrše pritisak na doktore da im prepisuju antibiotike?

    O čemu se tu radi?

    Pls help.... kako ste vi to shvatili?
    balkan koristi pun i previse antibiotika. pa doktori rutinski bace antibiotik kao prevenciju, daje se za svaku upalu grla, uha, bilo cega. ponasaju se kao da ljudi uopce nemaju imunitet. skolovani doktori koriste sprance farmaceutske industrije a njima je u cilju prodati sto vise

  22. #72
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ti si doživjela da tvom djetetu liječnik da antibiotik jer ide vikend?
    Ja sam dozivjela. 2003 lijecnik u dezurstvu je dao mom muzu 2 recepta za Klavocin sirup jer ide vikend (bio je petak popodne). Mali se zalio da ga jako grebe u grlu, a mi smo promasili nasu doktoricu. Sjecam se toga jer mi je pao mrak na oci, pa sam odvela malog na ZZJZ da mu naprave bris grla koji sam platila. Sjecam se okvirno i cijene ako te zanima. Nisam uopce podigla taj antibiotik, a kamoli da je popio 2 boce.

  23. #73
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    A znam i dosta odraslih koji su pili sumamed zbog gripe. Ne znam, možda je to u nekim situacijama i medicinski opravdano.

    Pa i jest, kao prevencija upale pluća.

  24. #74
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam dozivjela. 2003 lijecnik u dezurstvu je dao mom muzu 2 recepta za Klavocin sirup jer ide vikend (bio je petak popodne). Mali se zalio da ga jako grebe u grlu, a mi smo promasili nasu doktoricu. Sjecam se toga jer mi je pao mrak na oci, pa sam odvela malog na ZZJZ da mu naprave bris grla koji sam platila. Sjecam se okvirno i cijene ako te zanima. Nisam uopce podigla taj antibiotik, a kamoli da je popio 2 boce.
    I ja sam to doživjela u dežurstvu. Liječnik je čak vadio krv i dao je antibiotik bez obzira na nalaze koji su pokazivali virozu.
    Kao što rekoh - to mi je shvatljivo.
    Mi smo u to dežurstvo došli bezveze, iz straha. Dijete je imalo malu temperaturu. Liječnik nas je blijedo gledao kad smo došli. Onda smo istresli cijelu djetetovu povijest bolesti da objasnimo zašto nas je strah. Na to smo dobili antibiotik.
    Naša doktorica je poludjela radi toga, ali ja skroz razumijem tog liječnika iz dežurstva.

  25. #75
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Pretjerana i nekontrolirana upotreba antibiotika je globalno ( i za svaku pojedinu osobu) opasna stvar. Stvaraju se rezistentni sojevi i onda u slučaju stvarne potrebe možeš ponekad samo sjesti i plakati. Čak su zbog toga i promijenili pristup kod preventivnih uzimanja ( npr. Profilaksa kod zahvata na zubima za osobe sa srcanim grešakama , sada se uzima samo jednokratno doza prije zahvata i zo samo kod vođenja ili jako velikih popravaka). Tako da nije samo u pitanju ušteda jer su antibiotici jako ( jako!) jeftini . ( bas sam nedavno popila dvije vrste zbog paradontitisa, i terapija za 10 dana je koštala 80 kn! )

  26. #76
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mima, ja ga ne razumijem uopce. covjek je pedijatar i radi u istoj ambulanti kao i nasa lijecnica samo u drugom turnusu. svi iz njegove ordinacije izlaze s hrpom papira.
    Posljednje uređivanje od marta : 28.01.2013. at 11:51

  27. #77
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    moje iskustvo je isto kao u mime, čak je j fasovao i upalu pluća, po ljeti, nakon što je deset dana odgađan antibiotik, al ako vi kažete da je tako, nemam razloga ne vjerovati vam
    a ovih par antibiotika što su mi djeca popila u životu, nikakvo vađenje krvi nije bilo potrebno.
    pregled djeteta je bio dovoljan da se isti prepiše. visoka temperatura 4. dan, hripanje - bronhitis.

  28. #78
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Pih, koliko je MM popio antibiotika za kronicnu upalu sinusa , a bez rezultata . Sve dok nismo fitoterapiju pogodili.

  29. #79
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i jest, kao prevencija upale pluća.
    Evo, o gripi piše ovo u kampanji :

    U nekim slučajevima bolest poprima teži oblik, najčešće kao virusna upala pluća ili se zakomplicira bakterijskom infekcijom uha ili sinusa. Komplikacije gripe očituju se i kroz pogoršanje dotadašnje kronične bolesti, naročito kod srčanih ili plućnih bolesnika, kao i oboljelih od šećerne bolesti (dijabetičara). Iako se komplikacije gripe mogu dogoditi kod svake oboljele osobe, one se češće javljaju kod osoba s povećanim rizikom: stariji, kronični bolesnici, oboljeli od karcinoma, transplantirane osobe i ostali bolesnici s oslabljelim imunološkim sustavom.
    VAŽNO: Uzimanje antibiotika neće spriječiti eventualne komplikacije gripe!
    Možda unutar struke ne postoji konsenzus?
    Posljednje uređivanje od vertex : 28.01.2013. at 11:55

  30. #80
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    E, pa baš je to, cvijeto, poanta - 4. dan.

    Moji poznanici ovako - svečani ručak, dijete zaspalo, probudilo se s temperaturom 38. Badnjak, 18.30. Odoše u ambulantu, jedva ikog našli, vratili se s antibiotikom.

    A ja baš svaki j..eni put kad mi dijete ima temperaturu, moram odgovoriti na pitanje: A zašto ga ne odvedete doktoru?
    Posljednje uređivanje od Jurana : 28.01.2013. at 11:57

  31. #81
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, o gripi piše ovo u kampanji :



    Možda unutar struke ne postoji konsenzus?

    Pa ne znam kako je unutar struke, i možda griješim, ali mi zvuči logično da ako si "pokriven" antibiotikom širokog spektra za vrijeme gripe smanjuješ ili čak isključuješ mogućnost komplikacije bakterijskom infekcijom.
    Kad je moje dijete bilo u bolnici sa bronhiolitisom čitavo je vrijeme bila pod antibioticima preventivno, da se spriječi još i razvoj bakterijske infekcije.
    Normalno da to ne znači da svatko tko dobije gripu treba piti antibiotike.

  32. #82
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne znam kako je unutar struke, i možda griješim, ali mi zvuči logično da ako si "pokriven" antibiotikom širokog spektra za vrijeme gripe smanjuješ ili čak isključuješ mogućnost komplikacije bakterijskom infekcijom.
    Kad je moje dijete bilo u bolnici sa bronhiolitisom čitavo je vrijeme bila pod antibioticima preventivno, da se spriječi još i razvoj bakterijske infekcije.
    Normalno da to ne znači da svatko tko dobije gripu treba piti antibiotike.
    Mima mislim da hospitalizacija nosi povećani rizik od sekundarne infekcije. Tako da mi je to logično .

  33. #83
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa ne bih rekla da su joj zato uveli antibiotik.

  34. #84
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    E, pa baš je to, cvijeto, poanta - 4. dan.

    Moji poznanici ovako - svečani ručak, dijete zaspalo, probudilo se s temperaturom 38. Badnjak, 18.30. Odoše u ambulantu, jedva ikog našli, vratili se s antibiotikom.

    A ja baš svaki j..eni put kad mi dijete ima temperaturu, moram odgovoriti na pitanje: A zašto ga ne odvedete doktoru?
    Samo izdrzi, nakon nekoliko godina te vise nece pitati nista, nego ce ti pricati iza ledja ko meni. Al bolje je tako.

  35. #85
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim da bronhiolitis fasuju samo male bebe, i tu onda ide antibiotik bas poradi moguce sekundarne infekcije.

  36. #86
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja sam odbila hospitalizaciju zbog bronhiolitisa, pa ne znam sto bi mu dali, ali sam sigurna da bi mu dali.

  37. #87
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Uvijek kad je dišni sustav pun sluzi, bio to bronhiolitis ili bronhitis, postoji znatna mogućnost sekundarne infekcije.

  38. #88
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek kad je dišni sustav pun sluzi, bio to bronhiolitis ili bronhitis, postoji znatna mogućnost sekundarne infekcije.
    U ovom clanku o virusnom bronhiolitisu pise sasvim deseta stvar.
    http://respiratory-research.com/content/3/S1/S40

  39. #89
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    E, pa baš je to, cvijeto, poanta - 4. dan.

    ?
    to me naša pedijatrica naučila, ne brini.
    i ja sam, prije 11 godina, prvi dan temperature zvala u ambulantu. ajd nisam baš trčala u ambulantu, al sam zvala. i svaki put mi je rekla, da ne zna šta mu je i da ne može ni znat. i nek pričekam dva-tri dana pa onda nek dođem ako temp ne pada. il ako vidim da je dijete baš onako skroz lošeg općeg stanja, naravno.
    tako da se može reći da i mi dobijemo skoro svaki put antibiotik kad dođemo kod dr

    e, al i to se može obiti o glavu, to odgađanje odlaska pedijatru. to mi se desilo s rota virusom, bolje da ne mislim o tome.

  40. #90
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Uvijek kad je dišni sustav pun sluzi, bio to bronhiolitis ili bronhitis, postoji znatna mogućnost sekundarne infekcije.
    Zapravo i na drugim mjestima pise da je sansa sekundarne infekcije kod virusnog bronhiolitisa manja od 2%.

  41. #91
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Što se može dati za rota virus?

    Bit će je dijete dehidriralo?

  42. #92
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    marta, kod mojeg je djeteta nekoliko puta bronhitis prešao u upalu pluća, pa bih bez obzira na linkove opet rekla da je kod djeteta punog sluzi šansa za sekundarnu bakterijsku infekciju povelika.

  43. #93
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Mojoj starijoj je obiteljska lijecnica (moramo ici jer nam za skolu trebaju sluzbene ispricnice) htjela dati antibiotik nakon sto je virnula u grlo djetetu i zakljucila da je to upala za antibiotik.
    Ja sam inzistirala na brisu koji je pokazao da nije za antibiotik.
    Pedijatrica nam prica da je dosta roditelja otislo od nje jer nije davala lijekove sakom i kapom, a vecina ih je ocekivala da, kad su vec dosli lijecniku, NESTO i dobiju.

    Lijecnica opce prakse mojih staraca ispisuje recpete kako god zele(i uputnice)... nazovu na telefon i kazu da mi treba Amoxil ili Sumamed ili xy za odredjenu boljku i recept ih ceka. Zena valjda podrazumijeva da im je moja sestra, lijecnica, telefonski odredila terapiju (a nije).

  44. #94
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    marta, kod mojeg je djeteta nekoliko puta bronhitis prešao u upalu pluća, pa bih bez obzira na linkove opet rekla da je kod djeteta punog sluzi šansa za sekundarnu bakterijsku infekciju povelika.
    Vec sam pisala o tome, al mogu ponovo, moje iskustvo je dijametralno suprotno tvom, i ja uistinu vjerujem da je istina negdje izmedju.

  45. #95
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Mi stvarno vise gotovo ni ne idemo lijecniku, al radije bih bockanje, nego da pije antibiotik bezveze, pogotovo kad bi taj antibiotik dosao uz recnicu:"Evo vam recept, ide vikend."
    Ne znam, kod nas, ako ide vikend, dobijemo uputu da se javimo na dežurstvo u Dom zdravlja ili bolnicu. Nikad nismo dobili antibiotik jer ide vikend- ne kužim to stvarno, kdod nas su doktori dostupni i vikendom, čak bi rekla i dostupniji nego radnim danom, jer na hitnoj obaviš sve pretrage i mi obično manje čekamo nego kod pedijatra u Domu zdravlja koji uvijek ima hrpu djece u čekaonici.

    E sad, da li možda ima utjecaja hitna ili malo mjesto - npr. mi smo prije 2 ljeta bili u martinom malom mjestu, curu nešto ubolo, gadno natekla. Izašli smo sa hrpom papira: mast ako se bude poboljšavalo (ali za svaki slučaj, da se ne pogoršava), sirup ako se pogorša, tablete ako se jače pogorša...Kod našeg doktora ne bi dobili 3 vrste terapije, nego uputu da se javimo ako ne bude bolje, pa da on vidi šta i kako dalje. No, ova doktorica se valjda htjela osigurati da je sve slučajeve pokrila i da joj više ne dolazimo jer valjda nismo njeni pacijenti.

    Moja doktorica jako nerado daje antibiotike, ja bi rekla da je osnovni razlog štednja, jer svaki put jamra o tome koliko je već recepata izdala ovaj mjesec. Mene je to koštalo gadne upale pluća - em dugo nisam dobila potrebni antibiotik, em sam onda dobila najjeftiniji i neodgovarajući, pa konačno u bolnici u zadnji čas prava terapija antibiotikom.

    I fakat ne znam kako ljudi u ljekarni dobiju antibiotike bez recepta, nikad nismo uspjeli. A radilo se o situacijama kada npr. nisam mogla do doktora (zubara) a trebala sam uzeti antibiotik po telefonskom dogovoru, i jednom, kad sam putovala na drugi kraj svijeta (u jednu nerazvijenu i ne baš zemlju sa našim standardom ), pa sam htjela ponijeti sa sobom Klavocin i Sumamed...ali nema šanse, nisam mogla dobiti.

  46. #96
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Pedijatrica nam prica da je dosta roditelja otislo od nje jer nije davala lijekove sakom i kapom, a vecina ih je ocekivala da, kad su vec dosli lijecniku, NESTO i dobiju.
    Ne kužim to, pa ja sam najsretnija kad ne dobijemo ništa, nema muke oko davanja terapije...pa nije to samo tako dati djetetu, kod nas je to uvijek stvarno bilo naporno (neće piti, vrišti, pa drži usta, pa špricaj špricom, pa pljune, pa ne znaš koliko je progutano, pa budi sebe i dijete po noći da daš dozu..) Aaaaaaaaaa....

  47. #97
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Lijecnica opce prakse mojih staraca ispisuje recpete kako god zele(i uputnice)... nazovu na telefon i kazu da mi treba Amoxil ili Sumamed ili xy za odredjenu boljku i recept ih ceka. Zena valjda podrazumijeva da im je moja sestra, lijecnica, telefonski odredila terapiju (a nije).

    Gle, to je nešto drugo - ona te lijekove onda ispisuje radi kolegijalnosti i jer vjeruje u procjenu svoje kolegice - to što je tvoji starci drže u zabludi, ne bi njoj zamjerila, nego njima.

  48. #98
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    I da, mi obično ako dobijemo neke lijekove koji nisu antibiotici, odnosno OTC proizvode, nije baš da ih dajemo - tu mislim npr. sredstva za ispiranje nosa, kapi za nos...sirupe za kašalj...lijekovi izazivaju veliki otpor kod moje inače relativno razumne djece, da procjenom štete i koristi, obično ih ne dajemo. Antibiotik kad moram, onda dam...tako da kod mene homeopatija ne bi prolazila. Radije bi uzimala nešto sa većom potencijalnom učinkovitošću.

  49. #99
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku


    Ina, svega ovog ima što marta piše. Ima dobrih liječnika, ima loših liječnika, i to je tako...Pacijenata isto tako, ovakvih i onakvih...
    Ma... to je meni sva malo... ne znam kako bi opisala. Ko što se novinari "pravdaju" - ali kad narod oće žutilo, mi pišemo fine članke, ali to nema prođe - pa tako od goreg na gore dok ne postanemo svi infantilni i ono "pacijent želi", "doktor svira".. Mislim da bi se odraslom normalnom čovjeku moglo objasniti.

    Meni je sve to nekako od lošeg prema gorem. OK da se stručno bildaju pa kažu - istraživanja su pokazala itd., naši hodogrami itd. Dođeš po mišljenje i stručnu procjenu, ne nužno ko dijete u samoposlugu po svoje "žvakice na blagajni". U stvari... ne znam... što mi je gure dr-ovi misle da smo dječica koja su došla dobit šarene pikule. Ili da se ljudi tako ponašaju.

    Meni je ova kampanja ono ??? Nemoj liječit gripu marihuanom i ecstazyjem tipa. Nemojte liječit glavobolju tako da lupate glavom o zid.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.01.2013. at 13:25

  50. #100
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mislim... što se onda čudimo ovima "liječenju suncem" iz "Na rubu pameti", čim se na prvoj instanci ištekalo racionalno razmišljanje....koje ispada da niko ne očekuje... ne kužim.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.01.2013. at 13:26

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •